Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#276 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Pošto na temi ima dosta poznavalaca dešavanja u Prijedoru 1992, molio bih ako znate šta detaljnije da kažete o dr Milomiru Stakiću, iz prve ili druge ruke.

http://www.icty.org/x/cases/stakic/cis/ ... stakic.pdf



U Haagu je osuđen na 40 godina, kaznu izdržava u Francuskoj. U martu će biti 17 godina kako je u zatvoru. Nisam u svojim istraživanjima haških arhiva stigao do njegovog slučaja, ali visina kazne jasno govori da je njegova odgovornost za zločine najveća, haman odmah do Karadžićeve i Mladićeve.
Kako je baš on izabran da bude gradonačelnik Prijedora 1992, sa svega 30 godina? Biti ljekar u manjoj sredini, pa i opšte prakse kao on, uvijek je nosilo brzo sticanje lokalne popularnosti, iako ju je on očito brzo stekao. Uzevši njegove godine 1992. i dužinu studiranja medicine, nije mogao raditi više od 5 godina do rata, i to pod uslovom da je završio u roku. Kako se tako mlad baš on, pored sigurno starijih i iskusnijih članova SDS-a, stavio na čelo zločinačka mašinerije?
Da li se prije rata isticao kao nacionalista, i da li je njegovo djelovanje 1992. bilo nedvojbeno i vidljivo i žrtvama, ili se njegova uloga u zločinima rasplela tek nakon rata i haške optužnice? Dakle, zanima me lokalna percepcija njega među Bošnjacima pred rat i 1992, je li tada bilo jasno običnom čovjeku da mu je život i smrt u njegovim rukama, ili su ga osjećali tek kao figuru na visokoj funkciji?
smijesni_ste
Posts: 5966
Joined: 09/10/2009 16:46

#277 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by smijesni_ste »

Da je ovo iole normalna država, policija bi prvo pokucala na vrata ovome i drugima što postavljaju ovakve snimke (na desetine njih) sa pitanjima odakle im, kako su ih dobili, ko se nalazi na snimcima i šta se desilo tim ljudima itd :(
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#282 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:
Simo Drljača, osim po zločinima počinjenim u Prijedoru pod njegovom kontrolom, ostaće zabilježen i kao predmet PRVE akcije hapšenja nekog haškog optuženika od strane međunarodnih snaga u BiH (ta će praksa narednih nekoliko godina biti jako učestala i rezultiraće velikim brojem privedenih u Haag, i kasnije osuđenih). Dobro se toga sjećam i znam da je bio juli 1997. Drljača je ubijen pri pokušaju pružanja otpora. Istog dana u Prijedoru je uhapšen dr Milan Kovačević i isporučen u Haag, gdje je nedugo kasnije umro.
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#283 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by horkesh »

Jednom sam negdje pročitao da je cijelo ljeto 1992. godine grupa gerilaca se skrivala u Potkozarju, a kasnije su se uspjeli izvući do Bihaća.

Zna li neko nešto više o tome?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#284 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by LBVIEW »

Danas je Dan bijelih traka. :(
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#285 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by horkesh »

30. maja momci Kurevske čete, koju je vodio Slavko Ećimović zvani Ribar, iako ih je bilo samo 110, od kojih oko 40 nije uopće imalo nikakvog oružja, odlučili su se na očajnički čin - napad na Prijedor.
https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... ete/301639
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#286 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by klosar pravi »


Pa da sam sin i da znam da je trener rukometa u Banja Luci otišao bi u Banja Luku.
Da ne bi bilo da sam internet ratnik necu reci zaklao bi ga, al' sigurno bi odlucio kad bi ga vidio oci u oci šta bi uradio.

Ovaj sam klip vidio vec i procitao dole u komentarima da su ubijeni i tek sad po ovom napisanom vidim da hladno niko nikad odgovarao nije ma ovo su stvari da te glava zaboli.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#287 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by klosar pravi »

Nisam ja te srece da znam ucesnike ubistva meni samo piše kaze pogođen u glavu to je to ne bi sretnijeg bilo od mene da znam ovo što on zna.
mishic
Posts: 6064
Joined: 28/04/2011 16:29

#288 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by mishic »

PRIJEDOR je priča koja ni iz daleka nije ispričana onako kako to treba i mora biti!!!
Genocid u Prijedoru vršen je planski, sistematično i stopostotno po scenarijima holokausta. Zato je izuzetno važno da sve i jedan svjedok tih zločina sva svoja saznanja ispriča, dokumentuje, zabilježi i da se to prikupi i objedini. Da se svako ubistvo dokumentuje. Da se svaki organizator, počinilac, saučesnik i svjedok zločina srpske nacionalnosti poimenice spomene, zabilježi i na taj način se za buduća pokoljenja ostavi svjedočanstvo o svačijoj ulozi u tim strahotama. Mora nam biti jasno da će kad-tad i ovi prostori postati sastavni dio normalnog svijeta i da će makar tada biti važno gdje je ko bio i šta radio. Posebno je bitno da se dokumentuje i stradanje Hrvata u tim krajevima i da se višedecenijska šutnja hrvatskih vlasti o tome jednoga dana razjasni. Logori, masovne grobnice, grad, bošnjačka i hrvatska sela i familije čije su desetine i desetine članova pobijeni u naj težim mukama i posebno višedecenijska šutnja počinilaa, svjedoka i njihovih potomaka jednoga dana postat će dio historije koju prijedorčani rasuti po cijelom svijetu neće moći pronijeti ako se ona valjano ne zabilježe. A nismo još ni na pola puta . Vrijeme prolazi, ljudi umiru a sječanja blijede...
Prijedorčani zar želite miran san vašim dželatima?!! Prozivajte ih, govorite, pišite o njima i njihovim zločinima.
mishic
Posts: 6064
Joined: 28/04/2011 16:29

#289 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by mishic »

Prijedorčani ne ide ovo "jedan koga sam poznavao od ranije..." jer taj ima ime i prezime a kažeš poznavao si ga od ranije. Ne ide "...profesori iz škole..." ako znaš koji su to profesori imenom i prezimenom ili šta su predavali ili bilo koju bližu odrednicu. Ova prošlost se mora što detaljnije, što preciznije, do u naj sitniji detalj koji se može rekonstruirati iznijeti, onako kako bi ste to iznijeli na sudu. Kada neznate ime i prezime a znate nadimak, funkciju, grupu kojoj je pripadao, uniformu, oznake, porijeklo iz kojeg je mjesta, jeli domaći, lokalni ili stranac itd. itd...
Ovo mora biti mozaik sa milionima kockica, detalja, pojedinosti i sl. koji neće ostaviti prostora za krivotvorenje istine, neće dopustiti da se serviraju druge i drugačije "istine" i tek tada će to vrijediti i imati svoj historijski značaj. Znam da mnogima ovo znači "kopanje po živim ranama" i da mnogima neće i nemože pomoći i ublažiti patnje koje su podnijeli ali moraju biti svjesni da treba dati doprinos da se više nigdje, nikome i nikada takvo što ne dogodi i ne ponovi a najbolji doprinos je upravo ova istina sa najsitnijim detaljima. Ona neće dozvoliti da se uglavi i uklopi laž, drugo i drugačije tumečenje i gledanje na sve ove događaje. BiH je zakasnila sa reakcijom na Prijedor jer su dobro planirani, dobro osmišljeni i organizirani zločini dugo sakrivani, svjedoci u ogromnom broju pobijeni i raseljeni a Srbi medijski i psihološki pripremljeni da počine, sakriju i prešute.
Sada još čekaju da im vrijeme i naš nemar kao saveznici pomognu u tome.
Uče nas o tri strane u sukobu, zločinima na svim stranama, ne osvrtanju na prošlost!!!
Mi njih moramo suočiti sa ISTINOM. Ako to ne uradimo nećemo se odužiti ni žrtvama, ni povijesti ni ljudskosti ni sebi i svom bolu i patnjama koje smo podnijeli.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#290 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Komentar Roberta Donie, svjedoka na suđenju dr Stakiću, na sastanak opštinskog odbora SDS, održan 10 dana prije popisa stanovništva 1991, sa temom da je na popisu bitno da se što više pravoslavaca izjasne kao Srbi.
Ecim remarked that

14 nationality is the most sensitive issue, Serb, Muslim, Croat, and others,

15 which is a miscellaneous category "if someone states that he is an

16 orthodox Christian, he will be included among others." This is a kind of

17 warning that if one identifies himself only by religion, it would not

18 necessarily put that person in the Serbian national category.

19 The next paragraph:

20 "Savanovic, insisting the absence of republican instructors, the

21 problem is making the Serbs realise that they are of Serbian nationality

22 and not Yugoslavs."

23 His concern here is that those responding to the census will

24 identify themselves as Yugoslavs and detract from the Serbian count.

25 Next paragraph:


Page 1718

1 "The solution, every local board to stage a panel and to convince

2 people to declare themselves Serbs." And going on:

3 "For the president, Srdic wanted a radio programme be arranged,

4 the main point of which would be to appeal to the Serbs to say that they

5 are Serbs."

6 So in this meeting, the party is making extensive preparations to

7 try to assure that everyone who ought to be counted in the census as a

8 Serb is in fact so counted.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#291 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Rezultat popisa bio je takav da su Muslimani prvi put otkako se popisi vrše imali (tijesnu) većinu nad Srbima u Prijedoru.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#292 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by decembar2017 »

Sarajmen wrote:Davno nekad' sam čitao neke dokumente, u kojim je kao jedan od strateških ciljeva bio željeznička pruga Beograd-Knin, a planirana trasa je išla preko Prijedora. Ne znam hoću li moći opet da nađem tu materiju i više o tome, al' pokušaću.
Ne moze Beograd-Knin jer bi im tu trebala Tuzla pod kontrolom vec je bilo vazno povezivanje Banja Luke sa Kninom zeljeznickom prugom.

Npr ono sto je malo poznato je da u onim operacijama na kraju 1995 cetnicima bila izuzeno vazna zeljeznicka veza Doboj-BL-Prijedor jer su tako mogli da brzo prebacuju svoje oklopne i druge snage sa Ozrensko/ koridorskog ratista prema B.Krajini i nazad .

Onda je lahko shvatiti koliko bi im zeljeznicka pruga mnogo olaksala povezivanje sa Kninom i sta bi im u tom slucaju strateski znacila.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#293 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Maraschino »

Bačić: Nudi nam se neki spomenik bez imena djece ubijene u Prijedoru


- Ni nakon današnjeg razgovora, pomaka po mojim procjenama, ne vjerujem da će biti. Naime, gradonačelnik je predložio da se napravi spomenik svoj djeci stradaloj u 20. vijeku. Da na njemu nema imena, prezimena, nacionalnosti. Ja sam rekao kako nisam kompetentan da odlučujem o tome i da ću pozvati roditelje pa kako oni odluče. Moj lični stav je da takvo što ne bih. Jesam za sve spomenike, ali i da se napišu imena ubijene djece. A u spomeniku koji je on predložio ne vidim nikakvu svrhu. Ne zna se ni kojoj djeci, samo djeci 20. vijeka, što je širok pojam - priča nam Bačić.

djikanska posla
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#294 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by decembar2017 »

Sarajmen wrote:Vjerovatno je do mene, da je riječ o povezivanju ''krajina'' tj. prugom Banja Luka-Knin.
ustvari ti si bio djelomicno u pravu jer nisu SCA digli ruke od Tuzle dobrovoljno, oni su u periodu prije pocetka agresije i na samom pocetku i te kako racunali da poklope Tuzlu izmedju ostalog i zbog zeljeznicke veze koju si spominjao, tek kada im je to vojno propalo ( debakl u Kalesiji ) i onaj abdicev scenario ( svi se sjecamo onog razgovora oficira SCA i Beslagica ) tada su se dali na opciju probijanja cestovnog koridora do Doboja a dalje im je Bihac predstavljao prepreku za zeljeznicko povezivanje sa Kninom.

Zato su i onako kidisali na Bihac barem da okupiraju trasu Unske pruge jer da su to okupirali danas bi iz Zagreba u Knin putovali sa srbijanskom vizom. Moze se zamisliti koliko bi im bilo ekonomicnije i brze da su imali zeljeznicu pa njome prebacivali jedinice i MTS iz npr Doboja /BL prema Kninu i nazad, kada im je tako dobro doslo ta veza do Prijedora.

I zanimljivo je da je NATO tu vezu ostavio na miru, to im nisu ometali , tacno su ih bombardovali na specificnim mjestima da stave pritisak na njih ali da im ostave mogucnost da manevrisu bez totalnog prekida komunikacija a mogli su, ni zeljeznicu im nisu dirali da mogu da prebacuju jedinice na toj relaciji, ni aerodrom i borbene letova iz BL kojih je bilo na desetine u tom periodu 1995 , nista od toga a cetnici kukaju na NATO .
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#295 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Ubistvo doktora koga su oklevetali da je namjerno abortirao Srpkinje koje nose mušku djecu...
..jedna od bezbrojnih priča užasa koje su osmislili i sproveli "utemeljitelji" Republike Srpske...koje su u Prijedoru predvodili dvojica ljekara, "humanista", dr Stakić i dr Kovačević.

https://avaz.ba/vijesti/teme/198345/dr- ... u-keraterm
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#296 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by Maraschino »

Dolija i Stiven

https://www.klix.ba/vijesti/bih/osumnji ... /180613054

Osumnjičeni je pod istragom u Posebnom odjelu za ratne zločine Tužilaštva BiH i osumnjičen je da je u mjesecu julu 1992. godine učestvovao u nezakonitom lišenju slobode i mučenju oko 120 civila bošnjačke nacionalnosti na lokalitetu Miska Glava, općina Prijedor, koji su nakon toga sprovedeni u zarobljenje te strijeljani i ubijeni na lokalitetu Kipe - Ljubija.

Također, osumnjičeni se tereti da je lično i direktno, pucajući iz vatrenog oružja na stadionu F.K. Rudar ubio tri civila bošnjačke nacionalnosti.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#297 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Mali odsječak maltretiranja doratnog gradonačelnika Prijedora, profesora Muhameda Ćehajića, po svjedočenju Nusreta Sivca u Haagu 2002. godine. Moglo bi se reći, dio uobičajenog dana u Omarskoj (u kojoj je zloglasni logor osnovao i nadzirao tamošnji mještanin, Ćehajićev zamjenik, a nakon nasilnog SDS-ovog preuzimanja vlasti nasljednik na funkciji gradonačelnika, dr Milomir Stakić).
Well, let me just finish what I was saying about Professor
Cehajic. Immediately after we had finished singing, he was taken out by
one of the guards, outside the garage, and beaten very badly. After a
while, the door opened again, and Professor Cehajic said: "They want me
to collect a hundred deutschmark for them. If I fail, they will kill me
on the spot." The camp inmates who had arrived in the camp earlier from
Kozarac, no one had anything on them. Dr. Osman Mahmuljin had hidden a
hundred deutschmark note in one of his pockets and gave it to Professor
Cehajic. And this bank note saved Cehajic's head that night.

When Professor Cehajic was taken out of the garage, the guard who
was taking him out asked him in a very ironic tone of voice: "So,
President, say, where are you now, and where is my neighbour, Stakic?"
His accent was strange. He must have been the neighbour of the accused
sitting here. He repeated this sentence several times. Professor Cehajic
later came back all black and blue, covered with bruises, and he couldn't
quiet down for a long time.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#300 Re: Prijedor 92: Ostaće istine dvije, jedna da ničeg bilo nije

Post by julisiz es grant »

Još malo o sataniziranju uglednih građana Prijedora, iz presude dr Stakiću. Treba napomenuti da su svi nabrojani mučki pobijeni u logorima, osim dr Mirze Mujadžića, koji se spasao bijegom preko planina do slobodne teritorije. Nemamo informacija da se Tužilaštvo BiH bavi slučajem novinarskih huškačkih "perjanica" iz Prijedora, kao što su Rade i Mile Mutić, i Živko Ećim.
Kako štampa tako i elektronska sredstva informisanja širili su
navode o ljekarima nesrbima koji se mogu jedino okarakterisati kao očite laži: dr. Mirsad
Mujadžić iz SDA optužen je da Srpkinjama ubrizgava sredstva zbog kojih one neće moći da
rađaju mušku djecu, a dr. Željko Sikora, zvani "doktor monstrum", optužen je da izaziva
abortuse kod Srpkinja koje nose mušku djecu i kastrira muške bebe roditelja srpske
nacionalnosti. Nadalje, u članku "Kozarskog vjesnika" od 10. juna 1992. dr. Osman
Mahmuljin se optužuje da je namjerno pogrešno liječio kolegu srpske nacionalnosti, dr. Živka
Dukića, koji je doživio infarkt. Dr. Dukić je ostao na životu samo zahvaljujući tome što je dr.
Radojka Elenkov prekinula terapiju koju je navodno započeo dr. Mahmuljin. Nusret Sivac je
posvjedočio da su Srbi pozivani da linčuju nesrbe. Osim toga, emitovane su i falsifikovane
"biografije pojedinih uglednih Prijedorčana" nesrba, među kojima su bili prof. Muhamed
Čehajić, g. Crnalić, dr. Eso Sadiković i dr. Osman Mahmuljin.
Post Reply