Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
eellmiccaaaa
Posts: 28
Joined: 17/07/2013 14:03

#1 Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by eellmiccaaaa »

Zdravo, zanima me sve oko prijave novorodjenceta. Tj. sta je sve potrebno da se ponese, koji dokumenti i da li oba roditelja MORAJU doci da prijave dijete. I sta uciniti ako jedan od roditelja nije u mogucnosti da dodje? Unaprijed hvala. :)
User avatar
Qler
Posts: 23621
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by Qler »

Kad se beba rodi, odes u na recepciju bolnice, da ti teta papire i kaze ti gdje trebas. I onda ides dalje i svi te upucuju.. tako sam ja uradio kad se moje rodilo. I ne trebaju oba roditelja, samo jedan. Tj. moze ti i jaran to odraditi..
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#3 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by MeanMachine »

eellmiccaaaa wrote:Zdravo, zanima me sve oko prijave novorodjenceta. Tj. sta je sve potrebno da se ponese, koji dokumenti i da li oba roditelja MORAJU doci da prijave dijete. I sta uciniti ako jedan od roditelja nije u mogucnosti da dodje? Unaprijed hvala. :)
Iz sjećanja ću napisati proceduru pa ne zamjeri ako nešto ne bude baš 100% tačno:

- dovoljno je da ide samo jedan roditelj;
- prvi korak je odlazak sa otpusnim pismom iz bolnice u opštinu kojoj ta bolnica pripada gdje se na šalteru, nakon popunjavanja odgovarajućeg obrasca, dobija rodni list i uvjerenje o državljanstvu, ali su u tom trenutku ti dokumenti bez matičnog broja;

- drugi korak je odlazak sa ranije dobivenim rodnim listom i uvjerenjem o državljanstvu u CIPS (mislim da se ovaj put ide u CIPS na Obali, ali ovo je najbolje pitati službenika na šalteru opštine koji je izdao rodni list i uvjerenje o državljanstvu); u ovom CIPS-u se predaju ranije dobiveni rodni list i uvjerenje o državljanstvu na osnovu kojih dobiješ CIPS-ovu prijavnicu;

- sa dobivenom CIPS-ovom prijavnicom vraćaš se u opštinu kojoj pripada bonica u kojoj je dijete rođeno i tu na istom šalteru, a na osnovu ove CIPS-ove prijavnice, dobijaš novi rodni list i uvjerenje o državljanstvu, ali ovaj put sa matičnim brojem;

- nakon ovoga napravi nekoliko ovjerenih kopija rodnog lista i uvjerenja o državljanstvu jer ćeš negdje morati da ih ostaviš kao prilog;

- sljedeći korak je odlazak u CIPS tvoje matične opštine gdje prijavljuješ mjesto prebivališta za novorođenče (prijavljuješ dijete na svoju adresu prebivališta);

- posljednji korak je odlazak u tvoju matičnu opštinu gdje predaješ zahtjev za isplatu porodiljske naknade (dokumentacije koja je za ovo potrebna se više ne sjećam 100%, znam da treba kućna lista, rodni list djeteta, potvrda poslodavca da si u radnom odnosu - ako si zaposlena,...toga se sjećam, ali nisam siguran da li još nešto treba).

Ovo je ukatko cijela procedura napisana po sjećanju pa opet naglašavam da ne mora sve biti 100% tačno, možda su neki koraci u proceduri u međuvremenu potpuno izmijenjeni, izbačeni itd. U svakom slučaju, uz dobru organizaciju sve se može za 1 do max. 2 dana završiti. Sretno :thumbup:
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#4 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by SHOCK »

MeanMachine wrote:
eellmiccaaaa wrote:Zdravo, zanima me sve oko prijave novorodjenceta. Tj. sta je sve potrebno da se ponese, koji dokumenti i da li oba roditelja MORAJU doci da prijave dijete. I sta uciniti ako jedan od roditelja nije u mogucnosti da dodje? Unaprijed hvala. :)
Iz sjećanja ću napisati proceduru pa ne zamjeri ako nešto ne bude baš 100% tačno:

- dovoljno je da ide samo jedan roditelj;
- prvi korak je odlazak sa otpusnim pismom iz bolnice u opštinu kojoj ta bolnica pripada gdje se na šalteru, nakon popunjavanja odgovarajućeg obrasca, dobija rodni list i uvjerenje o državljanstvu, ali su u tom trenutku ti dokumenti bez matičnog broja;

- drugi korak je odlazak sa ranije dobivenim rodnim listom i uvjerenjem o državljanstvu u CIPS (mislim da se ovaj put ide u CIPS na Obali, ali ovo je najbolje pitati službenika na šalteru opštine koji je izdao rodni list i uvjerenje o državljanstvu); u ovom CIPS-u se predaju ranije dobiveni rodni list i uvjerenje o državljanstvu na osnovu kojih dobiješ CIPS-ovu prijavnicu;

- sa dobivenom CIPS-ovom prijavnicom vraćaš se u opštinu kojoj pripada bonica u kojoj je dijete rođeno i tu na istom šalteru, a na osnovu ove CIPS-ove prijavnice, dobijaš novi rodni list i uvjerenje o državljanstvu, ali ovaj put sa matičnim brojem;

- nakon ovoga napravi nekoliko ovjerenih kopija rodnog lista i uvjerenja o državljanstvu jer ćeš negdje morati da ih ostaviš kao prilog;

- sljedeći korak je odlazak u CIPS tvoje matične opštine gdje prijavljuješ mjesto prebivališta za novorođenče (prijavljuješ dijete na svoju adresu prebivališta);

- posljednji korak je odlazak u tvoju matičnu opštinu gdje predaješ zahtjev za isplatu porodiljske naknade (dokumentacije koja je za ovo potrebna se više ne sjećam 100%, znam da treba kućna lista, rodni list djeteta, potvrda poslodavca da si u radnom odnosu - ako si zaposlena,...toga se sjećam, ali nisam siguran da li još nešto treba).

Ovo je ukatko cijela procedura napisana po sjećanju pa opet naglašavam da ne mora sve biti 100% tačno, možda su neki koraci u proceduri u međuvremenu potpuno izmijenjeni, izbačeni itd. U svakom slučaju, uz dobru organizaciju sve se može za 1 do max. 2 dana završiti. Sretno :thumbup:
To je to, valjda se nije ništa promjenilo od prošle godine :) Ja sam istomislio da će biti komplikovano, a završio sve isti dan. :)
eellmiccaaaa
Posts: 28
Joined: 17/07/2013 14:03

#5 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by eellmiccaaaa »

MeanMachine wrote:
eellmiccaaaa wrote:Zdravo, zanima me sve oko prijave novorodjenceta. Tj. sta je sve potrebno da se ponese, koji dokumenti i da li oba roditelja MORAJU doci da prijave dijete. I sta uciniti ako jedan od roditelja nije u mogucnosti da dodje? Unaprijed hvala. :)
Iz sjećanja ću napisati proceduru pa ne zamjeri ako nešto ne bude baš 100% tačno:

- dovoljno je da ide samo jedan roditelj;
- prvi korak je odlazak sa otpusnim pismom iz bolnice u opštinu kojoj ta bolnica pripada gdje se na šalteru, nakon popunjavanja odgovarajućeg obrasca, dobija rodni list i uvjerenje o državljanstvu, ali su u tom trenutku ti dokumenti bez matičnog broja;

- drugi korak je odlazak sa ranije dobivenim rodnim listom i uvjerenjem o državljanstvu u CIPS (mislim da se ovaj put ide u CIPS na Obali, ali ovo je najbolje pitati službenika na šalteru opštine koji je izdao rodni list i uvjerenje o državljanstvu); u ovom CIPS-u se predaju ranije dobiveni rodni list i uvjerenje o državljanstvu na osnovu kojih dobiješ CIPS-ovu prijavnicu;

Hvala puno. :) Samo me jos zanima da li se u bolnici moraju dati apsolutno svi podaci o roditeljima i djetetu ili se to moze naknadno popuniti? :) Tj, da pojasnim posto sam imala problema s ocem djeteta, koji ce vjerovatno kad se beba rodi traziti test ocinstva, da li moram njegove sve podatke odmah reci u bolnici?

- sa dobivenom CIPS-ovom prijavnicom vraćaš se u opštinu kojoj pripada bonica u kojoj je dijete rođeno i tu na istom šalteru, a na osnovu ove CIPS-ove prijavnice, dobijaš novi rodni list i uvjerenje o državljanstvu, ali ovaj put sa matičnim brojem;

- nakon ovoga napravi nekoliko ovjerenih kopija rodnog lista i uvjerenja o državljanstvu jer ćeš negdje morati da ih ostaviš kao prilog;

- sljedeći korak je odlazak u CIPS tvoje matične opštine gdje prijavljuješ mjesto prebivališta za novorođenče (prijavljuješ dijete na svoju adresu prebivališta);

- posljednji korak je odlazak u tvoju matičnu opštinu gdje predaješ zahtjev za isplatu porodiljske naknade (dokumentacije koja je za ovo potrebna se više ne sjećam 100%, znam da treba kućna lista, rodni list djeteta, potvrda poslodavca da si u radnom odnosu - ako si zaposlena,...toga se sjećam, ali nisam siguran da li još nešto treba).

Ovo je ukatko cijela procedura napisana po sjećanju pa opet naglašavam da ne mora sve biti 100% tačno, možda su neki koraci u proceduri u međuvremenu potpuno izmijenjeni, izbačeni itd. U svakom slučaju, uz dobru organizaciju sve se može za 1 do max. 2 dana završiti. Sretno :thumbup:
eellmiccaaaa
Posts: 28
Joined: 17/07/2013 14:03

#6 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by eellmiccaaaa »

Hvala puno. :) Samo me zanima da li se u bolnici odmah moraju dati apsolutno svi podaci o roditeljima i djetetu ili se to moze naknadno popuniti. Posto sam ja imala mnogo problema s ocem djeteta, on jos uvijek nije prihvatio cinjenicu da je otac i pretpostavljam da ce traziti test ocinstva nakon sto se beba rodi. Da li moram njegove podatke reci u bolnici ili treba da objasnim kakva je situacija? :)
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#7 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by MeanMachine »

eellmiccaaaa wrote:Hvala puno. :) Samo me zanima da li se u bolnici odmah moraju dati apsolutno svi podaci o roditeljima i djetetu ili se to moze naknadno popuniti. Posto sam ja imala mnogo problema s ocem djeteta, on jos uvijek nije prihvatio cinjenicu da je otac i pretpostavljam da ce traziti test ocinstva nakon sto se beba rodi. Da li moram njegove podatke reci u bolnici ili treba da objasnim kakva je situacija? :)
To već ne bih znao, procedura koju sam objasnio je standardna, a za tvoj specifičan slučaj najbolje je da se dodatno raspitaš.
intro
Posts: 79
Joined: 16/03/2009 17:49

#8 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by intro »

Da ozivim temu... Je li bilo nekih izmjena u procedurama?

Konkretno pitanje: je li se prijava vrsi u opcini prebivalista roditelja ili u opcini gdje se nalazi bolnica?
User avatar
mk ultra
Posts: 19565
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#9 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by mk ultra »

općina prebivališta dobije obavijest o rođenju dijeta
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#10 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by zgiba »

Prijava se vrši prema mjestu prebivališta majke
User avatar
Sanjarko
Posts: 23306
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by Sanjarko »

intro wrote: 02/04/2024 09:19 Da ozivim temu... Je li bilo nekih izmjena u procedurama?

Konkretno pitanje: je li se prijava vrsi u opcini prebivalista roditelja ili u opcini gdje se nalazi bolnica?
Dobro pazite na dokumentaciju pogotovo na krvnu grupu djeteta, cak i ako se zagubi slucajno taj stiker ili dokumenat sa stikerom da znate koja je u djeteta kvrna grupa, moji da ja nisam citao dokumenta itd, ne bi znali koje mi je krvne grupe sestra i sestricna, a taj dokumenat itd su izgleda izgubili negdje.
User avatar
Truba
Posts: 81826
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by Truba »

intro wrote: 02/04/2024 09:19 Da ozivim temu... Je li bilo nekih izmjena u procedurama?

Konkretno pitanje: je li se prijava vrsi u opcini prebivalista roditelja ili u opcini gdje se nalazi bolnica?
Bolnica sluzbeno salje podatke opcini gdje zive roditelji
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4848
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#13 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Sanjarko wrote: 02/04/2024 09:59
intro wrote: 02/04/2024 09:19 Da ozivim temu... Je li bilo nekih izmjena u procedurama?

Konkretno pitanje: je li se prijava vrsi u opcini prebivalista roditelja ili u opcini gdje se nalazi bolnica?
Dobro pazite na dokumentaciju pogotovo na krvnu grupu djeteta, cak i ako se zagubi slucajno taj stiker ili dokumenat sa stikerom da znate koja je u djeteta kvrna grupa, moji da ja nisam citao dokumenta itd, ne bi znali koje mi je krvne grupe sestra i sestricna, a taj dokumenat itd su izgleda izgubili negdje.
Pa može se krvna grupa saznati začas, nije to neka aman procedura :-)
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4848
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#14 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by Tvrtko II Kotromanić »

intro wrote: 02/04/2024 09:19 Da ozivim temu... Je li bilo nekih izmjena u procedurama?

Konkretno pitanje: je li se prijava vrsi u opcini prebivalista roditelja ili u opcini gdje se nalazi bolnica?
Prijava ide u općinu prebivališta majke, prvo sačekas da općina tj opcinski matični ured dobije obavijest od bolnice pa potom ide vađenje dokumentacije (nista strasno, dobiješ spisak od općine kad dođeš). Nakon što dijete dobije rodni list sa tim se ide u cips za prebivalište i to je to.
Što se tiče ovih dodataka za porodilje sve info ti da općina, od dokumentacije potrebne pa na dalje, barem je tako i sg, a vjerujem da nije drugačije ni u drugim općinama.
Sretno :)
intro
Posts: 79
Joined: 16/03/2009 17:49

#15 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by intro »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 02/04/2024 17:10
intro wrote: 02/04/2024 09:19 Da ozivim temu... Je li bilo nekih izmjena u procedurama?

Konkretno pitanje: je li se prijava vrsi u opcini prebivalista roditelja ili u opcini gdje se nalazi bolnica?
Prijava ide u općinu prebivališta majke, prvo sačekas da općina tj opcinski matični ured dobije obavijest od bolnice pa potom ide vađenje dokumentacije (nista strasno, dobiješ spisak od općine kad dođeš). Nakon što dijete dobije rodni list sa tim se ide u cips za prebivalište i to je to.
Što se tiče ovih dodataka za porodilje sve info ti da općina, od dokumentacije potrebne pa na dalje, barem je tako i sg, a vjerujem da nije drugačije ni u drugim općinama.
Sretno :)
Hvala svima na odgovorima :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23306
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by Sanjarko »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 02/04/2024 17:08
Sanjarko wrote: 02/04/2024 09:59
intro wrote: 02/04/2024 09:19 Da ozivim temu... Je li bilo nekih izmjena u procedurama?

Konkretno pitanje: je li se prijava vrsi u opcini prebivalista roditelja ili u opcini gdje se nalazi bolnica?
Dobro pazite na dokumentaciju pogotovo na krvnu grupu djeteta, cak i ako se zagubi slucajno taj stiker ili dokumenat sa stikerom da znate koja je u djeteta kvrna grupa, moji da ja nisam citao dokumenta itd, ne bi znali koje mi je krvne grupe sestra i sestricna, a taj dokumenat itd su izgleda izgubili negdje.
Pa može se krvna grupa saznati začas, nije to neka aman procedura :-)
Može ali znaš kako je u nas s procedurama, a taj dokument s tim stikerom je pravo bitan ne zbog krvne grupe nego nečega drugoga.

Ali jbjga kod nas raja svašta nešto ili izgubi ili zagubi.
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4848
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#17 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Sanjarko wrote: 03/04/2024 10:09
Tvrtko II Kotromanić wrote: 02/04/2024 17:08
Sanjarko wrote: 02/04/2024 09:59

Dobro pazite na dokumentaciju pogotovo na krvnu grupu djeteta, cak i ako se zagubi slucajno taj stiker ili dokumenat sa stikerom da znate koja je u djeteta kvrna grupa, moji da ja nisam citao dokumenta itd, ne bi znali koje mi je krvne grupe sestra i sestricna, a taj dokumenat itd su izgleda izgubili negdje.
Pa može se krvna grupa saznati začas, nije to neka aman procedura :-)
Može ali znaš kako je u nas s procedurama, a taj dokument s tim stikerom je pravo bitan ne zbog krvne grupe nego nečega drugoga.

Ali jbjga kod nas raja svašta nešto ili izgubi ili zagubi.
Procedura je da odeš na transfuziologiju i za 1 min saznas koja si krvna grupa

A za taj stiker ne znam, u vojnoj to nismo dobili, niti info za krvnu grupu
Nije za početak nužno ni potrebna ta info
User avatar
Sanjarko
Posts: 23306
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#18 Re: Prijava tek rodjenog djeteta u opsitini

Post by Sanjarko »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 03/04/2024 12:14
Sanjarko wrote: 03/04/2024 10:09
Tvrtko II Kotromanić wrote: 02/04/2024 17:08

Pa može se krvna grupa saznati začas, nije to neka aman procedura :-)
Može ali znaš kako je u nas s procedurama, a taj dokument s tim stikerom je pravo bitan ne zbog krvne grupe nego nečega drugoga.

Ali jbjga kod nas raja svašta nešto ili izgubi ili zagubi.
Procedura je da odeš na transfuziologiju i za 1 min saznas koja si krvna grupa

A za taj stiker ne znam, u vojnoj to nismo dobili, niti info za krvnu grupu
Nije za početak nužno ni potrebna ta info
Ne znam ni kako su ga moja sestra i zet zagubili. Dobije se po rođenju djeteta.

Sad možda i nije bitan. Ja recimo ne znam koje sam krvne grupe.

Valjda 0, ali nismo sigurni, ni ja ni stara. Ona je 0.
Post Reply