Prijava patenta: Ćevapčići

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Prijava patenta: Ćevapčići

Post by PipiDugaDevetka »

Burek, pita zeljanica, ćevapčići, ražanj, ostale pite, slastice,...EU je prokleta gdje jači tlači, SAD JE VRIJEME da se ćevabdžije, pitari, organizuju, pa patentiraju....Ostanu li ove bh. delicije nezaštićene ukrašće nam dušmani, pa će Mrkva, Željo, Ferhatović, Zmaj,...i ostali MORATI PLAĆATI DUŠMANIMA nekakvu patentnu naknadu u svojim radnjama koje su izmislile te iste ćevape i ostale bh. delicije.

Posebno zaštititi bihaćke, banjalučke, travničke, bugojanske, sarajevske,...ma sve, ni ne znam koliko ih ima,...ćevape.

DA NE BUDE K'O ŠTO SU SLOVENCI ''KLEPILI'' MAKEDONCIMA AJVAR!

Niko to za vas poštovane ćevabdžije, buregdžije i ostali neće uraditi, nego vi sami, samoorganizovanjem. Ostavite na stranu ljubomoru, zavist, prepucavanja, neprijateljstva poistiha,...NIJE VRIJEME ZA TO!

Turbulentan vakat i zeman došao.
User avatar
Vragolan
Posts: 1268
Joined: 05/11/2009 09:26
Location: Portir na Dzehenemskoj kapiji

#2 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Vragolan »

dobra ideja
da je pametan svaki cevapdzija i buregdzija bi sudski zastitio svoj recept
i da se svi registuju u udruzenje i cevap i pite i burek zastite kao patent

ali jos im ne gori pod gujicom, polahko imat ce kad palakti
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by PipiDugaDevetka »

@Toto,
Objasni ljudima šta ih čeka i prije bosanskohercegovačkog ulaska u EU. Mnogo prije.

Ćevapi osvajaju USA...Klepiće nam ih dušmani, k'o da gledam,....
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#4 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by vratnik »

PipiDugaDevetka wrote:Burek, pita zeljanica, ćevapčići, ražanj, ostale pite, slastice,...EU je prokleta gdje jači tlači, SAD JE VRIJEME da se ćevabdžije, pitari, organizuju, pa patentiraju....Ostanu li ove bh. delicije nezaštićene ukrašće nam dušmani, pa će Mrkva, Željo, Ferhatović, Zmaj,...i ostali MORATI PLAĆATI DUŠMANIMA nekakvu patentnu naknadu u svojim radnjama koje su izmislile te iste ćevape i ostale bh. delicije.

Posebno zaštititi bihaćke, banjalučke, travničke, bugojanske, sarajevske,...ma sve, ni ne znam koliko ih ima,...ćevape.

DA NE BUDE K'O ŠTO SU SLOVENCI ''KLEPILI'' MAKEDONCIMA AJVAR!

Niko to za vas poštovane ćevabdžije, buregdžije i ostali neće uraditi, nego vi sami, samoorganizovanjem. Ostavite na stranu ljubomoru, zavist, prepucavanja, neprijateljstva poistiha,...NIJE VRIJEME ZA TO!

Turbulentan vakat i zeman došao.
ne bih volio da sam u pravu, ali mislim da su se svabe vec toga sjetile i da su zastitili cevape kao nesto svoje.
(nadam se da sam nesto pobrkao)
User avatar
Dioda
Posts: 1353
Joined: 20/01/2008 19:17

#5 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Dioda »

PipiDugaDevetka wrote:Burek, pita zeljanica, ćevapčići, ražanj, ostale pite, slastice,...EU je prokleta gdje jači tlači, SAD JE VRIJEME da se ćevabdžije, pitari, organizuju, pa patentiraju....Ostanu li ove bh. delicije nezaštićene ukrašće nam dušmani, pa će Mrkva, Željo, Ferhatović, Zmaj,...i ostali MORATI PLAĆATI DUŠMANIMA nekakvu patentnu naknadu u svojim radnjama koje su izmislile te iste ćevape i ostale bh. delicije.

Posebno zaštititi bihaćke, banjalučke, travničke, bugojanske, sarajevske,...ma sve, ni ne znam koliko ih ima,...ćevape.

DA NE BUDE K'O ŠTO SU SLOVENCI ''KLEPILI'' MAKEDONCIMA AJVAR!

Niko to za vas poštovane ćevabdžije, buregdžije i ostali neće uraditi, nego vi sami, samoorganizovanjem. Ostavite na stranu ljubomoru, zavist, prepucavanja, neprijateljstva poistiha,...NIJE VRIJEME ZA TO!

Turbulentan vakat i zeman došao.
@Pipi :thumbup:
vratnik wrote:ne bih volio da sam u pravu, ali mislim da su se svabe vec toga sjetile i da su zastitili cevape kao nesto svoje.
(nadam se da sam nesto pobrkao)
Nisi pobrkao, samo mislim da nisu zastitili, vec su napravili nekakve cevape za koje su naglasili da su autohtoni dubrovacki :D
Evo sta su "susjedi" o tome pisali :

http://www.jutarnji.hr/tko-to-zdere-cevape/18344/

:-)
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#6 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by michio »

Lidl je prodavao ili jos prodaje sirom evrope cevapcice u pakovanju sa slikom dubrovnika. neka strana firma takodje proizvodi zacin za cevape.
Cevapi su narodno nasljedje te ne mogu biti patentovani ali mogu biti zasticeni kao feta sir, parmezan i slicno.

Image
Last edited by michio on 27/01/2010 16:31, edited 2 times in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by PipiDugaDevetka »

michio wrote:Lidl je prodavao ili jos prodaje sirom evrope cevapcice u pakovanju sa slikom dubrovnika. neka strana firma takodje proizvodi zacin za cevape.
Cevapi su narodno naslijedje te ne mogu biti patentovani ali mogu biti zasticeni kao feta sir, parmezan i slicno.
U pravu si @michio, kada sam stavio riječ PATENT u naslovu mislio sam upravu na tu zaštitu, ali nisam znao kako drugačije da objasnim.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#8 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by HAVANA »

michio wrote:Lidl je prodavao ili jos prodaje sirom evrope cevapcice u pakovanju sa slikom dubrovnika. neka strana firma takodje proizvodi zacin za cevape.
Cevapi su narodno naslijedje te nemogu biti patentovani ali mogu biti zasticeni kao feta sir, parmezan i slicno.


Ono je kurćić a ne čevap. :D
Pipi :thumbup:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by PipiDugaDevetka »

Image
EVo, već su autohtonost proširil na Balkan, a 100% sam siguran da su ćevapčići smišljeni u Bosni, a jedna od sarajevskih ćevabdžinica je otpočela praviti ćevape sa somunom i lukom, svojevrsnu ''brzu hranu'' negdje nakon II sv. rata. Tako je nastao standard tadašnje ''brze hrane'', ćevapi, burek, krompiruša, zeljanica, jogurt, pljeskavica, ražnjići,...koji se kasnije proširio na Balkan. Moja mati je radila kod tekstilne firme Albahari (Prostorije su bile u sada uništenom Tašlihanu) prije II sv. rata i kao starija maloljetnica u početku rada samo je čistila i donosila doručak starijim radnicima i radnicama. Slali su je po bureke i krompiruše, ali nikada nije donosila ćevapčiće. Dakle, standard, pola somuna, luk, jogurt i 10 ćevapa je nastao u Sarajevu i to u meni nepoznatoj ćevabdžinici, nakon II sv. rata.
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#10 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by IZVANZEMALJAC »

Pametna ideja samo je pitanje ima li iko da zastiti nase tradicionalne recepte?
Cevapi su vjerovatno naj poznatiji i ukoliko se to zastiti nece svako moci pakirati naprimjer Sarajevske cevape.
To za ekonomiju znaci puno.
User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#11 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Toto »

PipiDugaDevetka wrote:@Toto,
Objasni ljudima šta ih čeka i prije bosanskohercegovačkog ulaska u EU. Mnogo prije.

Ćevapi osvajaju USA...Klepiće nam ih dušmani, k'o da gledam,....
ne treba se bojat amerike ... oni su daleko, imaju proizvode slicne cevapu i drukcije ih zovu ............ kod njih je "divlji zapad"....sve se moze ...evropa je kurvanjska i podmukla
EU bi nam se mogala prvo "uplekat" u mezatluk i aksamlujk......necemo moc sami klat hajvan, susit meso, niti pec rakije i salivat vina..... da o mlijeku i mlijecnim proizvodima i ne govorimo....sve ce se morati uredno registrovati .. platit porez...dokle je eu otisla u tome govori i primejr Danaske i neke njihov poznate vrste jabuke.....EU je izglasala standard da se u merkete i prodavnice mogu plasirati samo jabuke koje imaju precnik 8 i vise centimetara...dok sve stoje manje od te mejere ide u marmelade i fabrike prerade. ta danaska sorta jabuka, koja je inace bila kultivisana, kao sorta nikada nije mogla postici tu velicinu sto ej zancilao da je danci vise nikada ne bi mogli kupiti

mislim da se cevap, burek, bosanski lonac ne mogu patentirati ali da se mogu zastititi to je sasvim moguce i nuzno uraditi...
problem zastite je i pravne prirode..... dobro bi bilo kada bi koji sadasnji ili buduci pravnik zavirio u EU zakonodavstvo i standarde i dobro izucio ovu materiju....to je nesto sto nas ceka i na tome ce se moci dobro okoristiti ne samo pravnici nego cijela drzava....dobrobiti nisu samo ekonomske vec tu ima i kultute, turizma i onoga sto se zove nacionalni interes itd....
najvecu korist bi imali turisticki, prehrambeni, poljoprivredni esnafi i oni bi trebali biti ti koji bi bili glavni nosioci ovog, nimalo jednostavnog, posla.......cijela grcka drzava je imala pogoleme muke da zastiti feta sir iako su imali neoborive materijalen dokaze da je feta sir proizvodjen u Grckoj kad pola evrope nije ni znalo pomust hajvan i napit se varenike a kamo li napravit sir...

i na ovome forumu se vrtio primjer udruzenja zena "Emina" iz Ustikoline koje su zastitile slatko od sljiva na trzistu EU...njima su pomogli talijanski sponozri...one jako dobro znaju koje sve benefite imaju ovakvim poslovnim potezom.......cvabdzijski i mesarski esnaf godisnje obrne milione i mocni su da cjelikupnu aktivnost izganjaju do kraja ako im dotekne pameti
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#12 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Eborg »

Hm, jako zanimljiva tema. No, moram se složiti i reći da je 99% izvjesno da će nam konkretno ćevape klepiti komšije, možda najrealnije Slovenci.

Koja EU regulativa ovo uopće uređuje?
User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#13 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Toto »

Eborg wrote:Hm, jako zanimljiva tema. No, moram se složiti i reći da je 99% izvjesno da će nam konkretno ćevape klepiti komšije, možda najrealnije Slovenci.

Koja EU regulativa ovo uopće uređuje?
ne znam tacno koja regulativa ali ne bi lose bilo priupitati ove nase agencije koje se bave ISO standardima .......neki krovni standard (mozda ISO 9000) moze biti dobra smjernica ili polaziste.
User avatar
Toto
Posts: 8117
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#14 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Toto »

Hoce li neko patentirat sarajevki cevap prije izbora???
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by high_volume »

PipiDugaDevetka wrote:Burek, pita zeljanica, ćevapčići, ražanj, ostale pite, slastice,...EU je prokleta gdje jači tlači, SAD JE VRIJEME da se ćevabdžije, pitari, organizuju, pa patentiraju....Ostanu li ove bh. delicije nezaštićene ukrašće nam dušmani, pa će Mrkva, Željo, Ferhatović, Zmaj,...i ostali MORATI PLAĆATI DUŠMANIMA nekakvu patentnu naknadu u svojim radnjama koje su izmislile te iste ćevape i ostale bh. delicije.
Posebno zaštititi bihaćke, banjalučke, travničke, bugojanske, sarajevske,...ma sve, ni ne znam koliko ih ima,...ćevape.
DA NE BUDE K'O ŠTO SU SLOVENCI ''KLEPILI'' MAKEDONCIMA AJVAR!
Niko to za vas poštovane ćevabdžije, buregdžije i ostali neće uraditi, nego vi sami, samoorganizovanjem. Ostavite na stranu ljubomoru, zavist, prepucavanja, neprijateljstva poistiha,...NIJE VRIJEME ZA TO!
http://www.ipr.gov.ba/ba/katalog/pregled/patenti_
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#16 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by pape »

Cevap je stari, cuveni svapski proizvod, ... :roll: :oops:

Image
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#17 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by pustopoljina »

haha,iz lidla :D
eno ih u zamrzivacu :lol:
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#18 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by in33sa »

Cevap smisljen u Bosni? :-)

Jel i burek bosanski patent? :-)
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#19 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Neelix »

in33sa wrote:Cevap smisljen u Bosni? :-)

Jel i burek bosanski patent? :-)
nije u hrvatskoj garant.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#20 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Jazz_Junkie »

Koliko znam rijeci cevap i kebab imaju isti korijen. U Bosnu je cevap naravno dospio preko Osmanlija, ali je izvorno navodno iz Bagdada.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#21 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by in33sa »

Neelix wrote:
in33sa wrote:Cevap smisljen u Bosni? :-)

Jel i burek bosanski patent? :-)
nije u hrvatskoj garant.
More biti, ali ce vam ga ukrasti latini, smrc.

Jazz, upravo, cevap je kao i burek jelo sa istoka. Ako neko ima pravo na patent, to su dal Turci, dal Arapi.

Burek cak Armeni prisvajaju kao svoj brend, isto kao sa musakom, oko koje se svadjaju turci i grci.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#22 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Chisum »

Neelix wrote:
in33sa wrote:Cevap smisljen u Bosni? :-)

Jel i burek bosanski patent? :-)
nije u hrvatskoj garant.
Mojne ga... ovaj se sav pirlita kada konacno dodje u priliku da naruci burek sa sirom. Jos produzi ono UUUU prilikom izgovara... Ajde sto ljepse zvuci, onako izvorno, hrvatski, nego sto ni slovo nije lose samo po sebi.


Nego, da se vratimo temi.... Ova tri plemena, u ove tri pacenicke drzavice, svoju istoriju i svoju ulogu u istoj jako dobro mogu da uce upravo iz "nacionalnih" kuhinja.... Mada, taj dio istorije nije tako ni los... Pored toga sto su 1000 godina jeli govna i trckarali za Vizantijom, Madjarima, Osmanlijama, Austrijancima, bili vazali sa i bez privilegija - a danas bi da im se neko divi - pojeli su, eto, i ponesto ukusno, a bogami i naucili da kuhaju... Sad, vremenom se ta kuhinja modifikovala pa smo postajali ponosni i na poneki domaci "uradak"... Oduci ovim pravcem dodjemo i do onoga sto je pokretac teme vjerovatno i mislio...
Naime, ako ce, a hoce, jedna od ovih drzavica pozeljeti da ovaj ljepsi, gastronomski dio istorije potlacenosti i progona pretvori u nesto sto ce biti dokaz da smo i ponesto korisno uradili i naucili, onda NARAVNO da zelim da cevapi, burek, barem onakav kakav mi jedemo i kakav se ovdje pravi, potpisemo kao nesto nase... pa da nam barem tu ne prodaju muda pod bubrege, burek sa sirom i one odurne "cevape" sa kecapom i senfom, kakvi se mogu naci kod komsija i susjeda.

Znaci, kao i sve "nacionalno" na ovim prostorima, i kuhinja je uvijek bila mjesto lazi, prevare i obmane, pa smo spremni na sve, spremni na prevare koje stizu iz nase okoline, ali i spremni da varamo... pa ko ostane svjedocice.

P.S. Sjetih se jedne emisije, davno prikazivane na beogradskoj televiziji, o "srpskoj nacionalnoj kuhinji"... i sat-dva dugoj lekciji iz madjarskog i turskog jezika, pracenu losim ili pogresnim izgovorom...
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#23 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Jazz_Junkie »

Imao sam priliku jesti austrijske cevape (ovdje se zovu "cevapcici") koji se prave od svinjskog mesa i nisu ni blizu bosanskim. Jeste li kada jeli turski burek (ili börek kako ga oni zovu)? Ni bliiiiiiizu. :D
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#24 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by Chisum »

Jazz_Junkie wrote:Imao sam priliku jesti austrijske cevape (ovdje se zovu "cevapcici") koji se prave od svinjskog mesa i nisu ni blizu bosanskim. Jeste li kada jeli turski burek (ili börek kako ga oni zovu)? Ni bliiiiiiizu. :D
Zato i kazem... Posto je ovdje manje-vise sve mit i obmana, hajde da svijet barem pocastimo necim sto je - za razliku od austrijskih "cevapcica", turskog böreka (koji je u poredjenju s nasim burekom - XXXXX), hrvatskog bureka sa sirom ili kako se taj frankenstajn umotan u jufku uopste zove - barem dobro i ukusno. A da na tome nesto i cvaknemo...
Jer, ukoliko mi to ne odradimo, odradice - k'o da gledam - Slovenci... ciji bi se "cevapi", da se kojim slucajem nadju ovdje kod nas, koristili za podmetanje pod kracu nogu od stola, ili najteze kviz pitanje - za milion - "sta je ovo?"
Last edited by Chisum on 05/09/2010 20:01, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128726
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#25 Re: Prijava patenta: Ćevapčići

Post by muha_sa »

Chisum wrote:
Jazz_Junkie wrote:Imao sam priliku jesti austrijske cevape (ovdje se zovu "cevapcici") koji se prave od svinjskog mesa i nisu ni blizu bosanskim. Jeste li kada jeli turski burek (ili börek kako ga oni zovu)? Ni bliiiiiiizu. :D
Zato i kazem... Posto je ovdje manje-vise sve mit i obmana, hajde da svijet barem pocastimo necim sto je - za razliku od austrijskih "cevapcica", turskog böreka (koji je u poredjenju s nasim burekom - XXXXX), hrvatskog bureka sa sirom ili kako se taj frankenstajn umotan u jufku uopste zove - barem dobro i ukusno. A da na tome nesto i cvaknemo...
Jer, ukoliko mi to ne odradimo, odradice - k'o da gledam - Slovenci... ciji bi se "cevapi", da se kojim slucajem nadju ovdje kod nas, koristili za podmetanje pod kracu nogu od stola.
:lol: :lol: :lol:

ko i vazda :thumbup:
Post Reply