Prijateljstvo ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#76 Re: Prijateljstvo ?

Post by žuta lala »

Nema tu pravila oko toga koliko bi ih čovjek trebao imati, a i neki ljudi jednostavno nisu stvoreni za ta prijetaljstva, već samo gledaju od koga će imati više koristi. :-?
Jeste ih lijepo imati, ali čovjek treba paziti za koga se veže, pogotovo ljudi koji ne znaju da procijene druge, pa na kraju ispadnu žrtve. :)
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#77 Re: Prijateljstvo ?

Post by WildRedRose »

sta vam je svima u posljednje vrijeme sa tom zutom bojom u nick-ovima :? :-)
User avatar
Monsieur Ramboz
Posts: 174
Joined: 20/01/2013 09:35

#78 Re: Prijateljstvo ?

Post by Monsieur Ramboz »

Priča se, priča se Kinezi dolaze :lol:
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#79 Re: Prijateljstvo ?

Post by žuta lala »

WildRedRose wrote:sta vam je svima u posljednje vrijeme sa tom zutom bojom u nick-ovima :? :-)
Kažu da je žuta neizostavna boja za proljeće/ljeto 2013... Pa se svi polahko pripremamo! :D
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#80 Re: Prijateljstvo ?

Post by Jimmy McNulty »

Malo da oživim temu, ne mogu zaspat jer sam preko dana ubio sovu pa ušao malo na forum iz dosade i čitao teme kad naletih na ovu i bogami čitavu je prelistah...

Baš sam ovih proteklih dana razmisljao o prijateljstvu, kako nemam puno pravih prijatelja i vidim da ni ovdje nije situacija mnogo drugačija i da je to čak i normalno.

U životu imam samo jednog pravog prijatelja, koji je se već iskazao 100 puta kad sam ja u pitanju, doduše i ja sam uvijek uzvraćao. Hiljadu puta mi je posudio neke novce, pomogao u nevolji, sebe uvaljivao u govna da bi mene izvadio i tako iako se znamo već godinu i pol samo... Sem njega postoji krug od 10-15 ljudi ili poznanika s kojima sam dobar i tu mogu probrat još 2-3 dobra prijatelja i to je sve, ali definitivno ne dobra kao ovg već spomenutog.

A kroz srednju školu sam imao prijatelja s kojim sam 4 godine sjedio u klupi, 4 godine izlazili, nocivali jedan kod drugog da bi na kraju izbilo sranje zbog djevojke, obojici se svidjala ista, on je to sakrivao i čuvao samo za sebe, ja nisam. Zavrsih srednju, matura, njih dvoje zajedno na maturskoj noci ljube se i tako. Nisam htio pravit nikakve scene, tu noć smo se druzili i zdra'o. Prošlo je već 3 godine otkad zavrsih srednju a oni su još zajedno. Kako nas je dosta iz srednje krenulo u različitim smjerovima mene neki poznanici iz srednje kad me sretnu uvijek pitaju šta ima sa njim, kako je. Kad im kazem da već 3 godine nismo u kontaktu ljudi jednostavno ne vjeruju. :D

Ali opet, ne zamjeram mu ništa, ne ljutim se, on je svoj obraz isprljao a ne ja, dovoljno je samo bile da kaže meni se ona isto svidja i ja bih automatski prepustio je njemu tada.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#81 Re: Prijateljstvo ?

Post by vivace »

pa mozda mu je bilo neugodno da ti kaze....mozda se zastideo. steta ,eto steta.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#82 Re: Prijateljstvo ?

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 18:41, edited 1 time in total.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#83 Re: Prijateljstvo ?

Post by vivace »

ja imam par najboljih drugarica i drugara koji mi je kum. jedna od drugarica je napravila gadnu gresku...spavala JE SA MOJIM MOMKOM dok smo nas dvoje bili u zavadi...ali eto, oprostila sam joj. ionako nam je veza vec bila pred prekidom, ali ipak mi je krivo za tu izdaju. ta drugarica je nekako bolesna. ona bi sa svacijim momkom spavala...i to joj je samo mana. sve drugoo je ok.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#84 Re: Prijateljstvo ?

Post by vivace »

Prolaznik wrote:Iskreno, bezrezervno prijateljstvo? Nema toga i tačka.

Svaka ljudska radnja je povezana sa nekim interesom. Svijet pokreću interesi. Nisu svi interesi sebični i nemoralni ali sve što činimo je povezano sa nekim interesom.

Kada bi vas pitali šta bi prije odabrali: iskrenog prijatelja ili milion maraka, šta je to što biste prvo sebi kupili?
milion maraka bih izabrala,posto iskrene prijatelje vec imam. dala bih sve pare za sestrinu operaciju kolena.
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#85 Re: Prijateljstvo ?

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 18:41, edited 1 time in total.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#86 Re: Prijateljstvo ?

Post by vivace »

prijatelja bih izabrala.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#87 Re: Prijateljstvo ?

Post by Russki »

imaš pare - imaš prijatelje
nemaš para - nemaš prijatelja

zalosno ali istinito

naci pravog prijatelja danas je pre pre preteško
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#88 Re: Prijateljstvo ?

Post by miki.ba »

Prolaznik wrote:Iskreno, bezrezervno prijateljstvo? Nema toga i tačka.

Svaka ljudska radnja je povezana sa nekim interesom. Svijet pokreću interesi. Nisu svi interesi sebični i nemoralni ali sve što činimo je povezano sa nekim interesom.

Kada bi vas pitali šta bi prije odabrali: iskrenog prijatelja ili milion maraka, šta je to što biste prvo sebi kupili?
Iz ovoga bi izuzeo, majku, oca i možda eventualno brat, sestra, a inace si u pravu.
User avatar
far rider
Posts: 109
Joined: 24/05/2012 22:22
Location: BiH/TK

#89 Re: Prijateljstvo ?

Post by far rider »

Prijatelji su saputnici, ako cijeli život ideš jednom stazom onda možda i možeš imat doživotnog prijatelja ako nađeš još jednog takvog baksuza kao sebe. Inače je sasvim normalno da kroz razne faze života prijatelji odlaze i dolaze. Uvjek sam smatro da je greška silom držat do prijateljstva ako se putevi rastave. Sve iznad toga je nešto više od prijateljstva.

Problem kod većine ljudi je (kolko sam ih skonto) da kako stare postaju sve više zatvoreni tako im teže pada izgraditi nova prijateljstva. Za takve ljude preporučujem da sebi nabave cuku ili da odu do antarktike... čuo sam da se dole sakupljaju izgubljene duše. :cry:
vulkan777
Posts: 149
Joined: 07/03/2011 23:15

#90 Re: Prijateljstvo ?

Post by vulkan777 »

ja sam još uvijek dosta mlad ali defintivno sam se kroz ovo malo godina uvjerio da pravi, iskreni prijatelji ne postoje, u prijateljstva više uopšte ne vjerujem. imam jarana s kojima sam znao cijele dane provoditi, išli u školu zajedno, nerazdvojni bili, jarani koji ti toliko leže da kad oni pričaju misliš da ti pričaš, znate šta vam je svima smiješno i uvijek pričate glupe događaje koji su vam se dogodili tih dana i sve ostalo iz života... neko bi sad pomislio to su pravi prijatelji. mislio sam i ja, ali onda shvatiš kako su zavidni i ljubomorni na tebe jer bolje izgledaš, imaš bolju djevojku i gledaju svoj interes i izrade te kad god mogu. jbg ja se ipak s njima najviše družim i sa još mnogim poznanicima ali sviju smatram samo jaranima ili jaranicama, iako da su ti ljudi malo drugačije osobe mogli bi biti doživotni prijatelji. ipak svako svoj interes i sebe najviše gleda i ne pada mu na pamet ni da prstom mrdne zbog tebe. tako da nemam pravog prijatelja, nijednog i moram priznati da je to jako teško u životu kad nemaš nekog na koga znaš da se možeš osloniti, na roditelje možeš ali oni nmg biti prijatelji oni su roditelji. ipak kad priznaš shvatiš da prijateljstva ne postoje jer toliko te ljudi u koje si se mogao zakleti izradilo, prestaneš se svakodnevno razočaravati iako ti je uvijek teško ali to je život. zabavljaj se i druži sa onim ljudima koji ti odgovaraju i sa kojima djeliš ista mišljenja, ali nikog ne smatraj prijateljem, bolje to nego da živiš u laži i na kraju se razočaraš.
-C4
Posts: 6
Joined: 21/06/2013 18:17

#91 Re: Prijateljstvo ?

Post by -C4 »

Roditelji su jedini i pravi prijatelji. Što kaže momak u prethodnom postu, zavide ti u svemu što si bolji od njih. Mogu se pretvarati da im je drago što si uspio ali vjerujte da bi najradije željeli da zavisite od njih. Nema prijatelja oni pravi i to je jasno svima. Na kafu se zovu ljudi koji će ti zatrebati i to je to. Najbolje imati dosta drugara a nemati najboljeg prijatelja.
bull21
Posts: 2238
Joined: 14/06/2011 16:05

#92 Re: Prijateljstvo ?

Post by bull21 »

Kakve mi je stvari izgovorio najbolji prijatelj nakon 15 godina druženja i to zbog rasprave oko 10 km... što govori ovaj lik iznad, ja zadugo neću nikoga prijateljem nazvati.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#93 Re: Prijateljstvo ?

Post by Zatamnjena stakla »

Svi su poznanici. Nema prijatelja. Jedino ako se ti odlučiš to biti možeš.
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#94 Re: Prijateljstvo ?

Post by sour cherry »

E sad ispade da su svi pogani,zavidni,samo vi valjate. :-)
Hank Paldum Chinaski
Posts: 6
Joined: 04/08/2013 17:15

#95 Re: Prijateljstvo ?

Post by Hank Paldum Chinaski »

trcicu trceci wrote:Dobra pravo stvar...Zavisi u kojim ste godinama, ali svakako dobro dodje...
Sta mislite koliko je dovoljno imati prijatelja da bi imao uredan zivot ?. Jednog, dva, tri... ?.
Postoji li pravo prijateljstvo ?
Sto se mene tice mislim da je imati prijatelje najvece blago, ali prave...Ipak treba odrediti koji su to, i zajedno sa njima ici polahko kroz zivotne lekcije...

ovo je pravo pitanje. ne valja li ili ne valja prijateljstvo već šta je to i ko ti je prijatelj.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#96 Re: Prijateljstvo ?

Post by Seyfo »

Sa 20 sam mislio: jebo rodbinu, prijatelji su sve, oni me čine tim što jesam, grade mi karakter. Oni će uvijek biti tu i ja za njih.

Sa 30 mislim:Jebo prijatelje.Rodbina je sve.
Tačka.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#97 Re: Prijateljstvo ?

Post by detroit-mercy »

Seyfo wrote:Sa 20 sam mislio: jebo rodbinu, prijatelji su sve, oni me čine tim što jesam, grade mi karakter. Oni će uvijek biti tu i ja za njih.

Sa 30 mislim:Jebo prijatelje.Rodbina je sve.
Tačka.
Sa 40 jebo rodbinu, najpreca su mi zena i djece :D .
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#98 Re: Prijateljstvo ?

Post by PlayItCoolowski »

Bolje biti i bez prijatelja nego imati loše prijatelje. Realno je, ali i malo surovo, da neke ljude treba izbjegavati iako sa njima provodite fino vrijeme (jer loše utiču na vas). Na kraju krajeva, vi vremenom postajete kao oni sa kim provodite vrijeme. Uticaj drugih je neizbježan. Ali najčešće ljudi bježe od onih koji im žele dobro, savjetuju ih, kažu im sve otvoreno u lice. A radije se druže sa šlihtarama koji se prilagođavaju kako vetar du'ne i govore vam sve po volji. :pasamoj:
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#99 Re: Prijateljstvo ?

Post by Zatamnjena stakla »

sour cherry wrote:E sad ispade da su svi pogani,zavidni,samo vi valjate. :-)
Da :lol:
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#100 Re: Prijateljstvo ?

Post by Afanasi_94 »

Sorel wrote:Svi su poznanici. Nema prijatelja. Jedino ako se ti odlučiš to biti možeš.
Prva pametna :lol:
Post Reply