Prijateljstvo ?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
LightRain
Posts: 250
Joined: 03/10/2012 23:14

#51 Re: Prijateljstvo ?

Post by LightRain »

Sretan je onaj ko ima jednog pravog prijatelja.
Većina ljudi ne zna da li im je njihov najbolji prijatelj stvarno najbolji prijatelj, dok se ne nađu u situaciji kad se to najbolje vidi. Bude dosta razočaranih ljudi.
Ja imam mamu i sestru s kojima mogu dijeliti sve, pa sve i da nemam nijednog prijatelja pored one su mi dovoljne. Tata mi je opet najbolja podrška i oslonac, onaj koji me uvijek ubijedi da sam sposobna za ono za što sam mislila da nisam.
Zato mislim da je čovjeku najbitnije da prvo pronađe istinske prijatelje u svojoj porodici, samim tim će znati biti bolji prijatelj i drugima.
Imam još 2 prijateljice i jednog prijatelja koje smatram jako dobrim i iskrenim prijateljima i eto to mi je dovoljno u životu :)
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#52 Re: Prijateljstvo ?

Post by MedenoSrce »

Moja prijateljstva su po 10+ godina, imam i muških i ženskih po par, doduše ne mislim da godine druženja doprinose kvaliteti prijateljstva ali je količina pojedene soli znatnija. :)
Karakteristika mojih prijateljstava je da nema cici - mici odnosa i svakodnevnog zivkanja. Sa mamom se čujem jednom sedmično, osim u slučaju kakve nužde nisam rada razgovaranju putem telefona.
Zna se desiti da se mjesecima ne vidimo ali kada se vidimo nastavimo tamo gdje smo stali ... Nisam se razočarala u prijateljstva ... meni je potpuno legitimno da drugarica "zaboravi" na mene prvih 6 mjeseci veze, normalno mi je da pred prijateljevom djevojkom ne govorim kako sam s njegovom bivšom pila kafu neki dan, normalno mi je i da ponekad osjetim ljubomoru, ... bitno mi je da smo tu jedni za druge, kada smo potrebni jedni drugima da olakšamo da tako i uradimo.
Prijatelje biramo i kada mi neko kaže da nema drugih prijatelja osim brata, sestre, mame ... govori o tome da je napravio pogrešne izbore i da nema snage za nove. Mama, sestra one mi nisu samo prijateljice, one su kraljice i za njih dvije ne bih prezala ni od čega. I kad mi neko kaže one me neće iznevjeriti :-) , zar nije lijepo u životu i da te neko iznevjeri pa onda tražiš objašnjenje za to, pa se raspravljate pa onda unaprijedite taj odnos ili ne.
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#53 Re: Prijateljstvo ?

Post by lajk »

Ja sam imala prijatelja ;)..druzili smo se 20 godina,od malih nogu !Tokom tih godina od 18-te ja sam imala momka (striktno naglasila da imam najboljg prijatelja i da nema sanse da se ja prestanem s njim druzit rad veze) i nije bilo nikakvih problema.Znali smo izlazit i hodat satima i satima.Eh onda je on nasao curu i krecu problemi :sad: ..tusio me svojim problemima,jer je ova zivot mu zagorcavala,satima i satima pricao a ja budala davala savjete,a sutra opet s njom.I jednog dana ja i momak idemo mi se pozz,ona okrene glavu od nas :shock: .Ja njega nazovem i pitam sta je frka ,kaze nazvat ce me da objasni..nije nikad.ovaj drugi jaran koji je s njim blizak isto pitam njega sta je s tim likom,sta je s njom i napisem ma briga me vise nek idu oboje u ...kao on je to procitao nasao se uvrjedjenim :lol: I od tada nikad se vise nismo culu ni nista a da ne spominjem da zivimo blizu ..Uglavnom ja sam se odmorila od tih problema njegovih koje je i meni tovario na ramena al djabe jer bi opet sutra isao s njom,i dan danas je on s njom ..Nekad mi ga bude zao al et sam je izabrao kao mzda vecina muskaraca rad p :-) uzme cijelu kobilu :lol:
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#54 Re: Prijateljstvo ?

Post by zlajapravaraja »

Vase mame su vam jedini iskren prijatelj :)
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#55 Re: Prijateljstvo ?

Post by MedenoSrce »

Svoditi pojam Majke na prijatelja je jedna obicna nebuloza.
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#56 Re: Prijateljstvo ?

Post by zlajapravaraja »

MedenoSrce wrote:Svoditi pojam Majke na prijatelja je jedna obicna nebuloza.
'ta se odma' palis - tako nalaze (medju)narodna izreka :wink:
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#57 Re: Prijateljstvo ?

Post by Zatamnjena stakla »

lajk wrote:Ja sam imala prijatelja ;)..druzili smo se 20 godina,od malih nogu !Tokom tih godina od 18-te ja sam imala momka (striktno naglasila da imam najboljg prijatelja i da nema sanse da se ja prestanem s njim druzit rad veze) i nije bilo nikakvih problema.Znali smo izlazit i hodat satima i satima.Eh onda je on nasao curu i krecu problemi :sad: ..tusio me svojim problemima,jer je ova zivot mu zagorcavala,satima i satima pricao a ja budala davala savjete,a sutra opet s njom.I jednog dana ja i momak idemo mi se pozz,ona okrene glavu od nas :shock: .Ja njega nazovem i pitam sta je frka ,kaze nazvat ce me da objasni..nije nikad.ovaj drugi jaran koji je s njim blizak isto pitam njega sta je s tim likom,sta je s njom i napisem ma briga me vise nek idu oboje u ...kao on je to procitao nasao se uvrjedjenim :lol: I od tada nikad se vise nismo culu ni nista a da ne spominjem da zivimo blizu ..Uglavnom ja sam se odmorila od tih problema njegovih koje je i meni tovario na ramena al djabe jer bi opet sutra isao s njom,i dan danas je on s njom ..Nekad mi ga bude zao al et sam je izabrao kao mzda vecina muskaraca rad p :-) uzme cijelu kobilu :lol:

Možda je ne voli, možda voli ono što daje :D
User avatar
stachu
Posts: 4036
Joined: 15/08/2006 10:20
Location: 43.8563° N, 18.4131° E
Contact:

#58 Re: Prijateljstvo ?

Post by stachu »

Kako ono kazu, 95% ljudi u tvom zivotu je prolazno.
Imam srecu, zaista imam puno poznanika, ali i par prijatelja ciji broj moze stati na prste jedne ruke, za koje znam (i to su mi dokazali jer sam u prethodinh godinu dana prolazio kroz zaista teske periode) da su mi istinski i pravi prijatelji, i hvala im na tome... :thumbup:
User avatar
Vijetnamac13
Posts: 621
Joined: 14/07/2012 15:01

#59 Re: Prijateljstvo ?

Post by Vijetnamac13 »

Prijateljstvo je moguce ako nisi previse vezan za prijatelja, ako ga postujes ali ne i volis vise nego bi trebalo. Tada se jave ocekivanja koja ne budu ispunjena. Da se nadju dvije osobe ovakvog kova treba prevjezbat mnogo permutacija. :D

U nekom prakticnijem obliku, pravo prijateljstvo ne postoji i svako ko vjeruje da postoji smao ne poznaje dovoljno psihologiju odnosa.
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#60 Re: Prijateljstvo ?

Post by vivace »

u prijateljstvu je za mene najvise ljubavi. ona polna ljubav je nekako silovanje tvoje licnosti , cega u prijateljstvu nema. ja sam uvek imala krasne prijateljice i prijatelje ali to nikako nisam mogla da ostvarim u ljubavi.
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#61 Re: Prijateljstvo ?

Post by WildRedRose »

moje misljenje je da si najsretniji ako imas 1-2, eventualno 3 dobra prijatelja. Svi oni koji pricaju i ponasaju se kao da imaju 20 dobrih prijatelja, i sa svima su 'u super odnosima', po meni su obicni glumci, koji nemaju svoje misljenje i svakom tom 'prijatelju' pricaju ono sto zeli da cuje.

neka hvala! biti mi prijatelj je(izmedju ostalog) da cujem kada grijesim 'nisi u pravu', pa cu mozda poslusati i nesto promijeniti na bolje. :roll:
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#62 Re: Prijateljstvo ?

Post by vivace »

WildRedRose wrote:moje misljenje je da si najsretniji ako imas 1-2, eventualno 3 dobra prijatelja. Svi oni koji pricaju i ponasaju se kao da imaju 20 dobrih prijatelja, i sa svima su 'u super odnosima', po meni su obicni glumci, koji nemaju svoje misljenje i svakom tom 'prijatelju' pricaju ono sto zeli da cuje.

neka hvala! biti mi prijatelj je(izmedju ostalog) da cujem kada grijesim 'nisi u pravu', pa cu mozda poslusati i nesto promijeniti na bolje. :roll:
upravo tako. njabolji prijatelj ce ti i reci u cemu gresis i sta ne valja. odbaci one po kojima si stalno u pravu. ti nisu prijatelji. ja imam jeno dva tri dobra prijatelja koji su se u mnogim situacijama pokazali kao pravi. i to je to.
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#63 Re: Prijateljstvo ?

Post by malsal »

A friend will help you move.
Good friend will help you move a body.
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#64 Re: Prijateljstvo ?

Post by WildRedRose »

vivace wrote:
upravo tako. njabolji prijatelj ce ti i reci u cemu gresis i sta ne valja. odbaci one po kojima si stalno u pravu. ti nisu prijatelji. ja imam jeno dva tri dobra prijatelja koji su se u mnogim situacijama pokazali kao pravi. i to je to.
pa da, to je to :)
User avatar
DiA 2005
Posts: 322
Joined: 13/10/2012 19:03

#65 Re: Prijateljstvo ?

Post by DiA 2005 »

WildRedRose wrote:moje misljenje je da si najsretniji ako imas 1-2, eventualno 3 dobra prijatelja. Svi oni koji pricaju i ponasaju se kao da imaju 20 dobrih prijatelja, i sa svima su 'u super odnosima', po meni su obicni glumci, koji nemaju svoje misljenje i svakom tom 'prijatelju' pricaju ono sto zeli da cuje.

neka hvala! biti mi prijatelj je(izmedju ostalog) da cujem kada grijesim 'nisi u pravu', pa cu mozda poslusati i nesto promijeniti na bolje. :roll:
Dobro receno, podrzavam! :thumbup:
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#66 Re: Prijateljstvo ?

Post by blugirl »

Ja sam se udala za svog najboljeg prijatelja :)
Vremenom je postao i jedini. Vecina prijateljica je sama otpala. Uvijek ili neka zavist, ili nesporazum, zamjeranje... Neke su otisle iz BiH u potrazi za boljim zivotom.
Nisam imala srecu sa prijateljicama. Bivale su jako okrutne prema meni. Voljela bih imati jednu iskrenu, pravu.

Mislim da su razlicita muska i zenska prijateljstva. Muskarcima je dovoljno da imaju par zajednickih interesa, da se malo prokomentarise fudbal, auto, sta vec i eto ti prijatelja. Uglavnom ih veze nesto iz djetinjsta ili adolescencije.

A zene nekako traze vise prijateljicu s kojom ipak mogu malo i da se identificiraju, da imaju dosta zajednickih interesa, vrlo vazno moralne (ili nemoralne:)) vrijednosti, isti statusni profil, slican background

Musko-zenska prijateljstva u mom slucaju nikad nisu dobro ispadala. Osim ovog jednog, jel:). Mislim da je tu uvijek s jedne strane zelja za necim vise
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#67 Re: Prijateljstvo ?

Post by celava_dlaka »

Musko zenska prijateljstva su vecinom najbolje funksionisala
User avatar
pohakontas
Posts: 1189
Joined: 16/01/2013 20:54
Location: bio tamo sad sam ovdje

#68 Re: Prijateljstvo ?

Post by pohakontas »

volim da se druzim jako sam druzeljubiv imam i muskih i zenskih prijatelja jedino sto ovo drugo jako puno smeta mojoj prijateljici al ide nekako :-)
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#69 Re: Prijateljstvo ?

Post by vivace »

meni su se muska prijateljatva redovno pretvarala u nesto drugo... :mrgreen:
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#70 Re: Prijateljstvo ?

Post by MedenoSrce »

meni vala nikada ... jednom evnuh uvijek evnuh :lol:

Nego cime "mjerite" snagu prijateljstva? Je l' kada sve govorite? Kada ne govorite?
Jucer sam se to zapitala, jesu li necija prijateljstva slabija ili losija ako ne razgovara/prica/kuka sta se desava, ili treba mjeriti po tome sto nekog mozes nazvati u koje god doba i da ce ti biti pri ruci ako moze, ili je i jedno i drugo mjerilo
blugirl
Posts: 284
Joined: 07/08/2012 02:36

#71 Re: Prijateljstvo ?

Post by blugirl »

Meni je dovoljno da imamo par zajednickih interesa i da se dobro razumijemo, da imamo dovoljno tema. Neko ko moze da se raduje zbog mog nekog uspjeha ili lijepih stvari koje mi se desavaju. Neko ko me nece automatski osudjivati ako uradim nesto sta ta osoba ne bi, npr.,neka moja reakcija. Ne moramo sve dijeliti. Ne moramo si sve pricati.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#72 Re: Prijateljstvo ?

Post by S4mpion »

Prijateljstvo dvoje ljudi je zapravo gomila zajednickih interesa.Dok traju interesi,traje i prijateljstvo.
drugacetvrtina
Posts: 44
Joined: 12/01/2013 22:44

#73 Re: Prijateljstvo ?

Post by drugacetvrtina »

S4mpion wrote:Prijateljstvo dvoje ljudi je zapravo gomila zajednickih interesa.Dok traju interesi,traje i prijateljstvo.

Nazalost, ja se slazem sa ovim.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#74 Re: Prijateljstvo ?

Post by respo »

vivace wrote:meni su se muska prijateljatva redovno pretvarala u nesto drugo... :mrgreen:
onda budimo prijatelji :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#75 Re: Prijateljstvo ?

Post by respo »

prijateljstvo se moze tumaciti na 2 nacina
tu se odvaja pravo prijateljstvo koje steknemo mozda par puta a mozda nijednom uzivotu od onog koje imamo svaki dan i svakim danom sticemo
ovo svakdasnje je prijateljstvo iz interesa uglavnom bilo finansijskog drustvenog ili nekog treceg svejedno je
jer uvijek upoznajemo ljude s kojima mozemo pricati i s kojima se nadjemo na sitoj valnoj duzini da kazem
neke trazimo da ih iskoristimo bilo kad je dosadno pa ono ajd nazovi ga da odete na kafu setnju bilo da ti placa pica ili ostale stvari
zatim upoznajemo takodje ljude koje imaju iste interese i zanimanja da bi naucili od njih


dok se pravo prijateljstvo vidi na situacijama koje se dese vama ili tom prijatelju
Post Reply