prevod auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#76 Re: prevod auta

Post by Bakir1 »

pa ako procitas sta je napisao stari vlasnik je odjavio auto sa sebe sada je niciji nema ga u cipsu tako vozati je prekrsaj
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#77 Re: prevod auta

Post by 530i »

Razumijem šta je napisao, ali neko vrijeme naprosto auto mora biti na toj "ničijoj teritoriji", barem jedan dan. A ima i efikasnih MUP-ova pa se to komotno oduži na desetak dana. Zato sam i pitao ima li ikakav zvaničan dokument koji reguliše ovu oblast?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#78 Re: prevod auta

Post by Bakir1 »

internim aktima koje mi smrtnici ne mozemo citati, zato kazem do desetak dana to svi tolerisu od sluzbenice do saobracajca
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#79 Re: prevod auta

Post by 530i »

OK, hvala na odgovoru ;-)
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#80 Re: prevod auta

Post by Stjui »

:?:
evo pitanje za znalce . hoču da prebacim vlasništvo auta sa sebe na jednog člana porodice .znači nema prodavca i nema kupca. je li procedura u ovom slučaju jednostavnija ili ipak moram ispunjavat te nekakve kupo-prodajne ugovore itd?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#81 Re: prevod auta

Post by 530i »

Nema razlike da li auto prodaješ sestri, bratu, majci ili meni npr. Kupoprodajni ugovor, košta od 10 do 50 maraka, kako gdje :lol: i nova saobraćajna...eventualno novi vlasnički list, ako je stari popunjen. To jeste ako ste u istom entitetu i ako su na vozilu nove tablice....ako su stare, onda moraš i njih mijenjati.
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#82 Re: prevod auta

Post by Stjui »

530i wrote:Nema razlike da li auto prodaješ sestri, bratu, majci ili meni npr. Kupoprodajni ugovor, košta od 10 do 50 maraka, kako gdje :lol: i nova saobraćajna...eventualno novi vlasnički list, ako je stari popunjen. To jeste ako ste u istom entitetu i ako su na vozilu nove tablice....ako su stare, onda moraš i njih mijenjati.
znači,isto je sve .hvala na brzom odgovoru. :thumbup:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#83 Re: prevod auta

Post by goran16v »

Kako nema vise poreza na polovna auta sve te darovnice i klinci-palci su izgubili smisao.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#84 Re: prevod auta

Post by vanjki »

Raja promjenio sam prebivaliste iz Novo Sarajevo u Novi Grad i sada prilikom ponovne registracije moram prvo odjaviti auto iz NS d bi predao za novu registraciju.Zna li neko koja je procedura i koliko se ceka??popizdio sam na ovu nasu birokratiju :oops: :oops:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#85 Re: prevod auta

Post by goran16v »

vanjki wrote:Raja promjenio sam prebivaliste iz Novo Sarajevo u Novi Grad i sada prilikom ponovne registracije moram prvo odjaviti auto iz NS d bi predao za novu registraciju.Zna li neko koja je procedura i koliko se ceka??popizdio sam na ovu nasu birokratiju :oops: :oops:
Odjavu i prijavu ce ti u sklpu redovnih usluga uraditi svaka agencija za regustraciju. Potrebno je zamjeniti potvrdu o registraciji i predati vlasnicku da se upise nova adresa, tablice ostaju.
U princupu potrebno je u staroj opstini podnijeti zahtjev za odjavu zbog selidben na novu adresu. Sa odjavljenim dokumentima, polisom AO, potvrdom i racunom od TP-a, uplatnicama za sve sto treba predajes zahtjev za registraciju u novoj opstini.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#86 Re: prevod auta

Post by vanjki »

hvala puno
sabljak
Posts: 17
Joined: 13/09/2011 10:49

#87 Re: prevod auta

Post by sabljak »

Cao rajo,

Ako ima neko da mi objasni sta je najbolje da uradim sto se tice prevoda auta u mom slucaju.
Zivim u Federaciji, trebao bih kupiti auto u RS-u. Auto je registrovano jos samo dva mjeseca.
Kako ide procedura i koji bi nacin bio najsigurniji? Ako vlasnik ima neplacenih kazni na sebi to ne bi trebalo uticati na prevod auta na mene!?

:skoljka:
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#88 Re: prevod auta

Post by drndalo »

KUpoprodajni ugovor, odjava papira u njegovoj opstini, prijava u tvojoj opstini... Registracija ti vazi dokad vazi, pare od neiskoristenog RS osiguranja trazis nazad (moze, samo ne znam proceduru), ostatak dana do isteka reg. kupis u nekom Fed. osiguranju...
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#89 Re: prevod auta

Post by lajkujMe »

Posto kupujem danas auto koje nije registrovano itd... raspitao sam se kod svoje tete u agenciji za registraciju itd.

Kao prvo ljudi nevazno je li registrovano ili ne s maticnim brojem vlasnika auta otidjite u najblizi mup i upitajte da li na vlasniku ima neplacenih kazni. Ako ima kazni ne vrijedi vam nikakav ugovor itd jer se odnedavno gleda i na vlasnika auta.

Da je auto uredno odjavljeno to jeste da ima rjesenje o odjavi (tablice vracene takodjer) u slucaju da je ne registrovano auto.

Vlasnik vozila mora da ima uz sebe saobracajnu, vlasnicku i licnu kartu, kupac samo licnu.

Kupoprodajni se ovjerava u opcini....
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#90 Re: prevod auta

Post by RahatHurmašica »

lajkujMe wrote:Posto kupujem danas auto koje nije registrovano itd... raspitao sam se kod svoje tete u agenciji za registraciju itd.

Kao prvo ljudi nevazno je li registrovano ili ne s maticnim brojem vlasnika auta otidjite u najblizi mup i upitajte da li na vlasniku ima neplacenih kazni. Ako ima kazni ne vrijedi vam nikakav ugovor itd jer se odnedavno gleda i na vlasnika auta.

Da je auto uredno odjavljeno to jeste da ima rjesenje o odjavi (tablice vracene takodjer) u slucaju da je ne registrovano auto.

Vlasnik vozila mora da ima uz sebe saobracajnu, vlasnicku i licnu kartu, kupac samo licnu.

Kupoprodajni se ovjerava u opcini....
ovo je možda bitno naglasiti. u knjižari se kupi obrazac ugovora, popuni i ovjeri u općini. može i u autokući, ali tu je deračina 50kM, pa ko voli nek izvoli.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#91 Re: prevod auta

Post by 530i »

Ne znam gdje vi nalazite te autokuće i sl. koji vam kupoprodajne ugovore naplaćuju 50KM, ali ja sam plaćao ugovor 10KM i u MUP-u prolazi bez problema...ne treba ganjati nikakva ovjeravanja po opštinama.
User avatar
Rossonero86
Posts: 283
Joined: 24/03/2014 10:35
Location: Ilidža

#92 Re: prevod auta

Post by Rossonero86 »

Kupio sam auto prije 15ak dana koje je tek registrovano i hocu da odmah zavrsim prevod na moje ime. Vidim da je bilo raznih odgovora,auto je kupljeno u Sarajevu,ja sam iz Sarajeva e sad sta mi treba sve i gdje da odem za prevod vozila?
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#93 Re: prevod auta

Post by sLLayer »

Zanima me prilikom prevoda auta jel obavezno mjenjati table i sta se desava sa atestom plina? posto atest traje jos 5 god
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#94 Re: prevod auta

Post by 530i »

Ako auto nije odjavljeno i tablice su nove - one ostaju. Ako je auto odjavljeno ili su tablice stare onda moraju nove tablice. Atest važi dokle važi, to se ništa ne mijenja.

Za one koji ne znaju ili nisu to nikada radili najbolje je da nađu agenciju koja će posredovati pri kupoprodaji auta...to je njima posao i oni znaju sve kako i šta treba.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#95 Re: prevod auta

Post by drndalo »

Rossonero86 wrote:Kupio sam auto prije 15ak dana koje je tek registrovano i hocu da odmah zavrsim prevod na moje ime. Vidim da je bilo raznih odgovora,auto je kupljeno u Sarajevu,ja sam iz Sarajeva e sad sta mi treba sve i gdje da odem za prevod vozila?
Kupoporodajni ugovor, agencija, I max. 50 KM... Vjerovatno i manje...
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#96 Re: prevod auta

Post by lajkujMe »

Idi u agenciju (najlakse), uradi kupoprodajni ugovor kod njih kod mene je to kostalo 20 km, + odmah reci da ti prevedu auto meni to nisu ekstra naplatili osim sto su naplatili da se izvadi nova saobracajna i vlasnicka (to je 10 km). Tablice ostaju, registracija se ne mijenja trajace isto koliko i sada traje samo u biti placas promjenu imena u vlasnickoj i saobracajnoj.

Cijena bi trebala biti 30 km ali sve zavisi od agencije i koliko mesetare.
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#97 Re: prevod auta

Post by zLatk0 »

Sta se desava u slucaju promjene vlasnika unutar porodice - nije prodaja u pitanju, vec jednostavno prevod vlasnistva na drugu osobu u porodici jer ta osoba sada to vozilo stalno vozi, pa da se ne trebaju vaditi punomoci za voznju i slicno? Hvala
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#98 Re: prevod auta

Post by zrakomlat »

zLatk0 wrote:Sta se desava u slucaju promjene vlasnika unutar porodice - nije prodaja u pitanju, vec jednostavno prevod vlasnistva na drugu osobu u porodici jer ta osoba sada to vozilo stalno vozi, pa da se ne trebaju vaditi punomoci za voznju i slicno? Hvala
Napravi se kupoprodajni ugovor, stari vlasnik "proda" novom vlasniku, uplati se nova saobraćajna (5 KM), i onda vlasničku, saobraćajnu, ugovor, kopije ličnih i police osiguranja predaš u MUP.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#99 Re: prevod auta

Post by Sodom1 »

530i wrote:Ako auto nije odjavljeno i tablice su nove - one ostaju. Ako je auto odjavljeno ili su tablice stare onda moraju nove tablice. Atest važi dokle važi, to se ništa ne mijenja.

Za one koji ne znaju ili nisu to nikada radili najbolje je da nađu agenciju koja će posredovati pri kupoprodaji auta...to je njima posao i oni znaju sve kako i šta treba.
U agencije se ne bih toliko uzdao njima je bitno da uzmu pare bar sto se tice ugovora, brat je imao negativna iskustva s jednom agencijom iz Bugojna
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#100 Re: prevod auta

Post by Sodom1 »

Samo da upozorim buduce kupce da kad kupuju vozilo obavezno idu u MUP da vide da li ima neplacenih kazni iako je npr vozilo `` uredno odjavljeno``
U zadnje vreme jako sam puno sakupio iskustva vezano za kupovinu vozila bilo iz RS-a bilo bilo UVOZ.
Jako bitno ako kupujete vozilo iz RS-a cetvero oci otvoriti desilo mi se xy puta u saobracjnoj stoji broj sasije jedan a na vozilu drugi , lola kaze ja tako registrujem 4-5 godina na tehnickom prolazi bez problema
Post Reply