prevod auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Registracija SJAJ
Posts: 4
Joined: 14/01/2013 08:38

#51 Re: prevod auta

Post by Registracija SJAJ »

Nudim registraciju vozila za kes placanje veoma povoljno.
Prevod, osiguranje objekata, putnicko zdravstveno osiguranje.
Osiguravajuce drustvo VGT - Agencija SJAJ

061/924 904
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#52 Re: prevod auta

Post by preludezalude »

530i wrote:Polisa osiguranja ne važi i to je činjenica koja se lako može provjeriti. Neka osiguranja koja imaju poslovnice u oba entiteta (Jahorina npr.) su davala mogućnost da poništiš polisu uplaćenu u RS (npr.) i onda kod njih u FBiH produžiš polisu do isteka važeće registracije.
Uostalom zašto i ti čekaš registraciju da prevedeš auto, prevedi ga odmah!?
A zeleni karton nema veze sa BiH, on vrijedi samo za inostranstvo.
Vrijednost polise za odgovarajuću kategoriju vozila, snagu, broj putnika i ostale faktore je ista na teritoriji čitave države...npr. za auto 1.3 sa 55kW je 230KM sa 50% popusta...a druga je stvar ostatak dadžbina koji se dosta razlikuje RS-FBiH-Brčko distrikt, a i dalje po kantonima...U Brčkom je npr. skoro duplo jeftinija registracija...
Ma nisam odjavio auto kad sam kupovao, kasno sam stigao u Novi Grad i nisam stigao to da obavim. Sad jednostavno nemam vremena da ili odem tamo i sve zavrsim isti dan, a nesto mi se neda da se peglam preko naseg mup-a i da to ide sluzbenim putem. Tako se zna razvuci najmanje 15 dana. Kad dodje vrijeme registracije sve cu to obaviti preko osiguranja. Oni ce to obaviti, i za 3-4 dana dobijem saobracajnu i vlasnicku na moje ime.
Zeleni karton spominjem samo iz razloga da se da na uvid da ta osiguranja iz RS-a vrijede vani u EU. Ja ti kazem da ta prica o nevazecim polisama osiguranja iz Rs-a - Federacija, je suplja prica. Mogu oni pricati tako tebi i meni ali ako malo bolje se raspitas i logicki razmisljas... Ja polisu osiguranja mogu izvaditi bilo gdje u drzavi, ali one uplatnice moram u svom mjestu da uzmem i zavrsim saobracajnu u svom mup-u. Auto je registrovano, ima vazecu polisu osiguranja i prica zavrsava. Uostalom, ja sam provjerio kod advokata (advokat je moja punica pa sve info dobijem besplatno) i kaze da ta prica o nevazecim osiguranjima ne pije vode. Osiguranje mora vrijediti na podrucju citave drzave.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#53 Re: prevod auta

Post by goran16v »

To da polica osigiranja iz RS-a vazi na podrucju BiH je sasvim normalna i logicna stvar, ali ovo sto 530 pise je druga stvar. I ja sam cuo da MUP-ovi u FBiH ne priznaju tekuce police osiguranja iz RS-a prilikom predaje zahtjeva za registraciju iz RS-a u FBiH, sto znaci, ako sam dobro cuo, tvoj auto je uredno registrovan i osiguran u RS-u, tu policu i njenu vaznost niko ne spori dok je auto registrovan u RS-u, medjutim da neces moci s tom policom predati zahtjev za reg. u maticnom MUP-u na podrucju FBiH.
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#54 Re: prevod auta

Post by preludezalude »

goran16v wrote:To da polica osigiranja iz RS-a vazi na podrucju BiH je sasvim normalna i logicna stvar, ali ovo sto 530 pise je druga stvar. I ja sam cuo da MUP-ovi u FBiH ne priznaju tekuce police osiguranja iz RS-a prilikom predaje zahtjeva za registraciju iz RS-a u FBiH, sto znaci, ako sam dobro cuo, tvoj auto je uredno registrovan i osiguran u RS-u, tu policu i njenu vaznost niko ne spori dok je auto registrovan u RS-u, medjutim da neces moci s tom policom predati zahtjev za reg. u maticnom MUP-u na podrucju FBiH.
E to je vec onda druga stvar. Znaci da osiguranje vrijedi ali ipak mup pravi problem kod preregistracije iz nekog razloga. Ovo bi bas pravna struka trebala da prokomentarise. Nije mi jasno kakve veze mup ima sa tim kod kojeg osiguranja si osigurao svoje vozilo.
Jednostavno rjesenje je da sacekas kraj registracije, prevedes auto i obavis osiguranje i sve ostalo u svom mjestu i gotovo.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#55 Re: prevod auta

Post by goran16v »

preludezalude wrote: E to je vec onda druga stvar. Znaci da osiguranje vrijedi ali ipak mup pravi problem kod preregistracije iz nekog razloga. Ovo bi bas pravna struka trebala da prokomentarise. Nije mi jasno kakve veze mup ima sa tim kod kojeg osiguranja si osigurao svoje vozilo.
Jednostavno rjesenje je da sacekas kraj registracije, prevedes auto i obavis osiguranje i sve ostalo u svom mjestu i gotovo.
Pa o tome 530 pise, osiguranje vrijedi dok je auto reg u RS-u, kao sto vrijedi i osiguranje iz bilo koje zemlje koje moze izdati vazeci ZK i dok je auto reg. u toj zemlji, ali ako hoces da na vazecu policu izdatu u RS-u reg. auto u FBiH navodno neces moci.
Znam da postoji zakon o osiguranjima, ali ako je istina ovo sto sam cuo i sto 530 tvrdi, onda ne znam zasto je to tako. Mozda su zakoni razliciti po entitetima pa zbog toga ne prihvataju.
U I. Sarajevu je velika reklama i poslovnica Sarajevo Osigiranja, isto kao sto je u Kovacicima velika poslovnica mislim Dunava, ali mislim da je bitno da je podruznica na terotoriji FBIH i da razi prema zakonima FBiH kako bi MUP prihvatio policu nego da li je glavna filijala u RS-u.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#56 Re: prevod auta

Post by Bakir1 »

vozilo se registruje po mjestu prebivalista i u skladu sa time se izdaje odgovarajuca polica AO osiguranja.
entitetski zakoni radi dampinga cijena ne priznaju police iz entiteta dok na nivou drzave kao takve itekako imaju pokrice.
mup ne pravi problem, jednostavno ima instrukciju koja je definisana po slovu zakona i ne moze protiv toga.
savjet je prije kupoprodaje vozila obavezno provjeriti registar kazni, jer dok obicne kazne ne prave previse problema na relaciji novi stari vlasnik, obaveze za poreze i privredne prekrsaje itekao igraju ulogu.
na auto se stavlja hipoteka, tj zabrana prenosa vlasnistva i nema sanse registrovati ga ukoliko obveznik, imaoc kazni, ne izmiri obaveze po istima.
zato neka Vam je svima pamet u glavu, odmah prevod bez sekunde cekanja, nikakve odjave sluzbenim putem nego samo na licu mjesta.
mnogi se prave mutavi i oteljavaju proces prevoda a to je bez ikakve svrhe, usteda 100 KM :-)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#57 Re: prevod auta

Post by goran16v »

Bakir1 wrote:vozilo se registruje po mjestu prebivalista i u skladu sa time se izdaje odgovarajuca polica AO osiguranja.
entitetski zakoni radi dampinga cijena ne priznaju police iz entiteta dok na nivou drzave kao takve itekako imaju pokrice.mup ne pravi problem, jednostavno ima instrukciju koja je definisana po slovu zakona i ne moze protiv toga.
savjet je prije kupoprodaje vozila obavezno provjeriti registar kazni, jer dok obicne kazne ne prave previse problema na relaciji novi stari vlasnik, obaveze za poreze i privredne prekrsaje itekao igraju ulogu.
na auto se stavlja hipoteka, tj zabrana prenosa vlasnistva i nema sanse registrovati ga ukoliko obveznik, imaoc kazni, ne izmiri obaveze po istima.
zato neka Vam je svima pamet u glavu, odmah prevod bez sekunde cekanja, nikakve odjave sluzbenim putem nego samo na licu mjesta.
mnogi se prave mutavi i oteljavaju proces prevoda a to je bez ikakve svrhe, usteda 100 KM :-)
Upravo ono sto sam predpostavljao, razlog su entitetski zakoni.
I meni to nije jasno, poreza na prenos vlasnistva odavno vise nema, troskovi prenosa vlasnistva su svedeni na minimum, cak i kupovina nove police, zbog koje ce propasti vazeca polica u vrijednosti tih 100 KM, prakticno nije nikaklav dodatni trosak nego odlaganje izvjesnog troska jer ces je morati zakljuciti prije ili kasnije, a zauzvrat postedjen si 101. potencijalnog problema voznje auta reg. na tudje ime kojeg si posteno platio.
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#58 Re: prevod auta

Post by preludezalude »

Ok. Sad smo nadosli u cemu je stvar. Pa prica se povela kao, to osiguranje ne vrijedi u Federaciji. Vrijedi osiguranje, samo nemozes prijaviti auto u svom mupu sa tom polisom. Kazem prijaviti iako je pravi izraz registrovati. Mnogi misle da registracija znaci placanje svih onih dadzbina kad ti istekne registracija i osiguranje. Mislim da to nema pravnog uporista, ali takva nam drzava. Nekome iz osiguravajucih drustava sine da bi se na taj nacin moglo uzeti vise love i progura tako nesto.
Meni ne pada na pamet da placam nesto dodatno poput tog osiguranja. Cekam da registarcija istekne i onda sve odradim.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#59 Re: prevod auta

Post by pirpa »

pirpa wrote:Pozdrav raja.
kupio sam auto od druga koji zivi u njemackoj i planira mi dovuci auto u martu, pa me zanima koja je procedura oko prevoda auta i ostale dokumentacije za carinu :?: :?: :roll:
:-? :-? :-?
nedzadrk
Posts: 177
Joined: 26/04/2011 09:06

#60 Re: prevod auta

Post by nedzadrk »

Imas teme "Uvoz auta" pa pregledaj
User avatar
m1ral3m
Posts: 57
Joined: 01/05/2010 17:00

#61 Re: prevod auta

Post by m1ral3m »

postovanje,

zanima me da li se sa ovjerenim kupoprodajnim ugovorom auto moze voziti izvan BiH (srbija, crna gora...)?

molim za odgovor ako neko zna
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#62 Re: prevod auta

Post by _Astra_ »

Za SCG u 99% slucajeva mozes i bez ikakvog ugovora voziti...Bitno je samo da je registrovan auto :)
piikniik
Posts: 20
Joined: 28/01/2013 20:18

#63 Re: prevod auta

Post by piikniik »

Dragi forumasi molio bi za pomoc.Prije 10 tak dana kupio sam auto u Tuzli,ali je vlasnik cije je ime u saobracajnoj upisani iz Mrkonjic grada ,znaci i auto je prijavljeno u Mrkonjicu.Znaci ja kupujem auto od trece osobe koja je preprodavac,ima kupoprodajni uguvur sa vlasnikom ali auto nije na njemu.Otisli smo u osiguranje u Tuzli i napravili kupoprodajni ugovor izmedu trece osobe i sada mene kao kupca.Osiguranje je uzelo saobracajnu i jos neke dokumente i poslalo sluzbenim putem u Mrkonjic,u osiguranje u kojem je auto registrovano da odnesu papire u mup i izvrse odjavu te da vrate papire za Tuzlu.E tu nastaje problem.Papire o odjavi niko ne salje niti sta javlja i tako prolazi 6-7-8dana.Zovemo mrkonjic i ja i osiguranje iu Tuzle ali sluzbenik iz Mrkonjica svaki put kaze da ce danas ili sutra odraditi posao i poslati papire al nikada da to i uradi.Nezgodno je jer je daleko,nema tog osiguranja nigdje ovdje u blizini.Ne znam sta da radim i molim vas za pomoc.Hvala
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#64 Re: prevod auta

Post by preludezalude »

Ako nije tajna, u kojem osiguranju je osigurano auto?
piikniik
Posts: 20
Joined: 28/01/2013 20:18

#65 Re: prevod auta

Post by piikniik »

Ne bi imenovo.Uz put da kazem da su mi javili iz osiguranja u Tz da su zvali ovi iz Mrkonjica,odjavili su auto i poslali papire za tuzlu.Sve je u redu,samo sam ja malo zivaca izgubio.To je bilo moje ne iskustvo,nikad vise nesto ovako ne bi ponovio.Kupujte auto samo kada od direktnog prodavaca ime stoji u saobracajnoj.Taj kupoprodajni uguvur koji on ima mogao je biti falsifikovan i sto problema da covjeka zadesi.Sada bi mu lijepo rekao,druze prevedi auto na sebe pa ga ja odma kupujem.nek se on zeza.Druga stvat,morao sam dodatno platit 165 km polisu ovdje u Tuzli,jer mi to ne pokriva osiguranje iz Mrkonjica jer je drugi entitet,pa dok platim ovo slanje sluzbenim putem eto ti 200 km ne predvidenog troska.
polovka
Posts: 234
Joined: 11/08/2012 10:52

#66 Re: prevod auta

Post by polovka »

Nisi ti morao uopšte plaćati tih dodatnih 165 KM, mogao si jednostavno sačekati da registracija istekne i voziti auto na papirima kakvi jesu.Kad istekne reg fino poslati brzom poštom papire za Mrkonjić, ovaj tamo odjavi i pošalje ti saobraćajnu nazad, ti lijepo registruješ na sebe i u matičnom ti Mup-u izdaju vlasnički list sa tvojim imenom u njemu.

Sve je stvar povjerenja, ti ga očigledno nisi imao, zato si sebe trebao poštedjeti muka i ne kupovati takvo auto 8-)
piikniik
Posts: 20
Joined: 28/01/2013 20:18

#67 Re: prevod auta

Post by piikniik »

polovka wrote:Nisi ti morao uopšte plaćati tih dodatnih 165 KM, mogao si jednostavno sačekati da registracija istekne i voziti auto na papirima kakvi jesu.Kad istekne reg fino poslati brzom poštom papire za Mrkonjić, ovaj tamo odjavi i pošalje ti saobraćajnu nazad, ti lijepo registruješ na sebe i u matičnom ti Mup-u izdaju vlasnički list sa tvojim imenom u njemu.

Sve je stvar povjerenja, ti ga očigledno nisi imao, zato si sebe trebao poštedjeti muka i ne kupovati takvo auto 8-)
Ja sam cuo drugacije informacije.Mogao sam ja zavrsiti tako,i voziti auto,a sta ne daj Boze udesa?Polisa iz drugog entiteta ti ne vazi.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#68 Re: prevod auta

Post by goran16v »

piikniik wrote: Ja sam cuo drugacije informacije.Mogao sam ja zavrsiti tako,i voziti auto,a sta ne daj Boze udesa?Polisa iz drugog entiteta ti ne vazi.
Polisa vazi bez ikakvih ogranicenja sve dok je auto registrovan u RS-u tako bi vazila i da nisi preveo auto, ali nije vazila kad si ga htio registrovati u FBIH.
User avatar
mk ultra
Posts: 19474
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#69 Re: prevod auta

Post by mk ultra »

stupljanin wrote:znate sta mene interesira , dali Mup RS-a prihvata polise iz Federacije , vidim da ovi iz Federacije ne prihvataju polise iz RS-a , dakle kakva je obrnuta situacija ?
na palama sredis prvu registraciju za 200KM, ko ce to da prizna :lol:
piikniik
Posts: 20
Joined: 28/01/2013 20:18

#70 Re: prevod auta

Post by piikniik »

goran16v wrote:
piikniik wrote: Ja sam cuo drugacije informacije.Mogao sam ja zavrsiti tako,i voziti auto,a sta ne daj Boze udesa?Polisa iz drugog entiteta ti ne vazi.
Polisa vazi bez ikakvih ogranicenja sve dok je auto registrovan u RS-u tako bi vazila i da nisi preveo auto, ali nije vazila kad si ga htio registrovati u FBIH.
Bilo mi je u cilju i da odma prevedem auto,kad sam ga vec kupio brate dragi nek je na meni...
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#71 Re: prevod auta

Post by preludezalude »

mk ultra wrote:
stupljanin wrote:znate sta mene interesira , dali Mup RS-a prihvata polise iz Federacije , vidim da ovi iz Federacije ne prihvataju polise iz RS-a , dakle kakva je obrnuta situacija ?
na palama sredis prvu registraciju za 200KM, ko ce to da prizna :lol:
Ako osiguranje ima dozvolu za rad od agencije za rad osiguravajucih drustava, onda je osiguranje validno 100%, pa makar i da naplacuju osiguranje samo 50KM.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#72 Re: prevod auta

Post by gidra »

Postoji li neki vremenski rok u kojem se registrovano auto(5/2014) mora prijaviti na novog vlasnika nakon kupovine a prethodno je uredno odjavljeno?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#73 Re: prevod auta

Post by Bakir1 »

po nekom nepisanom pravilu desetak dana, u principu koliko god bio registrovan sad je niciji jer nije evidentiran kao takav, a trosak ti je 20 KM u vrh glave, rjesavaj to nemoj da te boli glava, tako si nelegalan
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#74 Re: prevod auta

Post by preludezalude »

Ja ne znam za vremenski rok, ali mislim da je Bakir u pravu. Trebalo bi u pravilu da bivsi vlasnik ode u svoj mup i sa svojim primjerkom ugovora skine vozilo sa svog imena, da se tako izrazim.Ne govorim o odjavi vozila vec da prijavi u mup da vise nije vlasnik. Jednostavno, bivsi vlasnik nece vise da ima ikakve veze sa tim autom niti da razmislja sta ti radis sa autom dok se auto jos vodi u mupu na bivseg vlasnika. Ako bivsi vlasnik prijavi da nije vise vlasnik, a ti se ne prijavis kao novi vlasnik, ti si u ilegali jer si vlasnik vozila. Ovo sve je u slucaju da vozilo nije odjavljeno. Ako je vozilo odjavljeno, nemas sta cekati, odmah ga prijavi u svoj mup.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#75 Re: prevod auta

Post by 530i »

A o kakvoj ilegali govorite? Ima li neki zakon ili pravilnik vezan za to ili? Auto je registrovano, osigurano...ne vidim u čemu je fol. Iako je logično i normalno da se čim prije prevede, tj. upiše na novog vlasnika.
Post Reply