prevod auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#26 Re: prevod auta

Post by ElRe »

530i wrote:Nove table se vraćaju samo kada se auto odjavi radi isteka registracije! U svim drugim slučajevima idu uz auto.

Ok, hvala.

Znaci, bivsem vlasniku auta iz Drvara ne trebaju tablice da bi tamo odjavio auto.
User avatar
plemba
Posts: 13416
Joined: 16/01/2008 17:00
Location: iza ugla

#27 Re: prevod auta

Post by plemba »

ova procedura se odnosi na promjenu vlasnistva (drugi kanton ili opstina itd)
1. potpises kupoprodajni ugovor
2. platis taksu za odjavu
3. jedan primjerak ugovora, popunjen obrazac za odjavu auta, uplatnicu te kopiju svoje i licne karte prijasnjeg vlasnika predas u MUP u kojem je prijasnji vlasnik registrovao auto radi odjave (meni su proceduru zavrsili za jedan dan, ujutru predao u MUP, poslije podne bilo gotovo)
4. podizes nazad vlasnicki list i saobracajnu (u vlasnickom listu pise da auto mijenja vlasnika, a na saobracajnoj pise da se odjavljuje auto i prijavljuje na tvoje ime)
5. ako registracija i polica osiguranja jos uvijek vrijede u svom gradu nades to isto osiguranje i kod njih zavrsis proces promjene nosioca police osiguranja (obicno se u napomeni na pollici navede promjena vlasništva), a mozes i njih zaduziti da ti zavrse i prijavu u tvome MUP-u (za sta ti je potrebna jedna od kopija ugovora,kopije licnih karata tebe i prijasnjeg vlasnika, popunjen obrazac za prijavu automobila, i tu placas taksu 20-ak maraka)
6. zeleni karton moras novi napraviti (ako ti je potreban) i nakon tri radna dana ti je gotova saobracajna i vlasnicki list, a auto ostaje registrovano do isteka registracije koje je bilo kod prijasnjeg vlasnika.

ukratko: u vlasničkom listu se uvodi tvoje ime kao vlasnik vozila, dobijas novu saobracajnu dozvolu, registracija i polica osiguranja ti ostaju vaziti, a tablice ostaju iste (osim u slučajevima kad su stare tablice sa jednim slovom i 6 brojeva).

uzivaj u voznji
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#28 Re: prevod auta

Post by ElRe »

@ plemba

Hvala na detaljnom objasnjenu postupka.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#29 Re: prevod auta

Post by Lucazode »

Da li neko zna gdje se moze obaviti prevod vozila na podrucju novog grada-sarajevo,kupoprodajni ugovor I sl.?
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#30 Re: prevod auta

Post by testovi »

061 254 399 Duška
u hrasnom 50m od pizzerije ragazzi
tu sam prvi put preveo auta zena je kulturna i hoce sve detaljno objasnit
tvoje je samo da platis sve potrebno a ona sve drugo zavrsi i pozove te kad bude gotova nova saobracajna

evo sam nesto kao nacrto da ti bolje objasnim

Image
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#31 Re: prevod auta

Post by Lucazode »

Sve si objasnio majstore.:-)Prodajem auto tako da hocu sto manje komplikacija. Cuo sam da se to I u opstini novi grad radi,sad koliko je tacno...
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#32 Re: prevod auta

Post by testovi »

e bolje se ne moze objasnit pa moze ti se vrtit u glavi koliko hoces

jednostavniji nacin od neke agencije nema tvoje samo da uđes na ta vrata a ljudi sve drugo urade

ako ti je jednostavno da ides po opstini da te salju od saltera do saltera pa kazu ovo nisi fino ispunio i slicno ti onda u opstinu idi
:-)
User avatar
mayab
Posts: 27021
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#33 Re: prevod auta

Post by mayab »

Pitanje:
kako najjednostavnije i sa sto manje troska izvrsiti prevod auta, da kcerka prevede na svog oca,auto trenutno registrovan, oboje su u istoj opcini, adrese stanovanja su razlicite, kao i prezimena!
Treba li uopce praviti kupoprodajni ugovor, formalnosti radi?
Auto je vec na novim tablama.
Gdje i kako to napraviti, i koliko su troskovi za tu zabavu!
I isplati li se sam to "ganjati" ili fino dati nesto para kakvoj agenciji , i koliko?
Hvala
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#34 Re: prevod auta

Post by shecher »

Situacija: kupujem vozilo od fizičkog lica, banka finansira kupovinu (lizing).
Nakon tehničkog prevoda, čisto da se malo razuvjerim u neke nebuloze svoje, planiram odmah potpisati kupoprodajni ugovor s vlasnikom. Je li se ovjerava u općini i u koliko primjeraka?
Auto je registrovano još pola godine, iz druge je općine.
Koja je procedura dalja?
hvala
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#35 Re: prevod auta

Post by iceman ze »

Ja sam svoje kuporodajne ugovore rjesavao, preko agencija. Ako zelite sami da ga uradite, nadjite na netu primjer kupoprodajnog ugovora, u njemu mora biti osim ugovornih strana, predmet ugovora i cijena, kao i da sve eventualne nastale sporove rjesava nadlezni sud. Ovjerava se u opstini na salteru, u onolikom broju koliko vam treba (meni su trebala 3 primjerka).
User avatar
testovi3
Posts: 162
Joined: 05/10/2012 12:17

#36 Re: prevod auta

Post by testovi3 »

mayab wrote:Pitanje:
kako najjednostavnije i sa sto manje troska izvrsiti prevod auta, da kcerka prevede na svog oca,auto trenutno registrovan, oboje su u istoj opcini, adrese stanovanja su razlicite, kao i prezimena!
Treba li uopce praviti kupoprodajni ugovor, formalnosti radi?
Auto je vec na novim tablama.
Gdje i kako to napraviti, i koliko su troskovi za tu zabavu!
I isplati li se sam to "ganjati" ili fino dati nesto para kakvoj agenciji , i koliko?
Hvala
u f1 koji je jedna od poslovnica euroherca to kosta oko 80km
kupoprodajni ugovor saobracajna nova vlasnicka i i usluge znaci oni sve zavrsavaju i jave kad bude gotova nova saobracajna i ti samo odes i podignes
ne sjecam se da li je cijena bila sa tablicama ako jeste onda bez tablica racunar neki 20km jeftinije
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#37 Re: prevod auta

Post by shecher »

iceman ze wrote:Ja sam svoje kuporodajne ugovore rjesavao, preko agencija. Ako zelite sami da ga uradite, nadjite na netu primjer kupoprodajnog ugovora, u njemu mora biti osim ugovornih strana, predmet ugovora i cijena, kao i da sve eventualne nastale sporove rjesava nadlezni sud. Ovjerava se u opstini na salteru, u onolikom broju koliko vam treba (meni su trebala 3 primjerka).
hvala ti za odgovor.
interesuje me ova situacija, jer finansiranje vrši banka a vozilo je već registrovano, da li se nakon potpisivanja ugovora ima potrebe nekad ponovo pozivati vlasnik (ne bih da čovjeku pričinjavam neugodnosti da dolazi) kada budem prevodio auto na sebe (čini mi se da je rok 15 dana)
User avatar
testovi3
Posts: 162
Joined: 05/10/2012 12:17

#38 Re: prevod auta

Post by testovi3 »

shecher wrote:Situacija: kupujem vozilo od fizičkog lica, banka finansira kupovinu (lizing).
Nakon tehničkog prevoda, čisto da se malo razuvjerim u neke nebuloze svoje, planiram odmah potpisati kupoprodajni ugovor s vlasnikom. Je li se ovjerava u općini i u koliko primjeraka?
Auto je registrovano još pola godine, iz druge je općine.
Koja je procedura dalja?
hvala
kao sto ti je vec napiso 3 primjerka
toliko je i meni trebalo jedan prodavcu jedan kupcu i jedan posredniku
i ja isto preporucujem neku agenciju sve to oko 80km ugovori sabracajna vlasnicka tablice i usluge
kad nova saobracajna bude gotova zovu te na mobitel da je pokupis
ti nemas nikakve obaveze

kod kupovine auta najbolje uvjek odma sve na sebe prevest
a i kod prodaje sve skinut sa sebe

od trenutka kad potpisete ugovor on vise nista nema sa autom
cuvaj kopiju ugovora zbog datuma kupovine
u slucaju da dođu neke kazne da imas dokaze od kad si vlasnik
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#39 Re: prevod auta

Post by shecher »

testovi3 wrote:
shecher wrote:Situacija: kupujem vozilo od fizičkog lica, banka finansira kupovinu (lizing).
Nakon tehničkog prevoda, čisto da se malo razuvjerim u neke nebuloze svoje, planiram odmah potpisati kupoprodajni ugovor s vlasnikom. Je li se ovjerava u općini i u koliko primjeraka?
Auto je registrovano još pola godine, iz druge je općine.
Koja je procedura dalja?
hvala
kao sto ti je vec napiso 3 primjerka
toliko je i meni trebalo jedan prodavcu jedan kupcu i jedan posredniku
i ja isto preporucujem neku agenciju sve to oko 80km ugovori sabracajna vlasnicka tablice i usluge
kad nova saobracajna bude gotova zovu te na mobitel da je pokupis
ti nemas nikakve obaveze

kod kupovine auta najbolje uvjek odma sve na sebe prevest
a i kod prodaje sve skinut sa sebe

od trenutka kad potpisete ugovor on vise nista nema sa autom
cuvaj kopiju ugovora zbog datuma kupovine
u slucaju da dođu neke kazne da imas dokaze od kad si vlasnik
hvala puno. :thumbup:
(ima jedan momenat, a to je da će banka dok je auto pod lizingom, na neki način držati auto kao svoje - nešto kao zalog, ne znam tačno, tako da, koliko sam čuo, neće biti ova standardna procedura, zato sam pitao).
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#40 Re: prevod auta

Post by goran16v »

mayab wrote:Pitanje:
kako najjednostavnije i sa sto manje troska izvrsiti prevod auta, da kcerka prevede na svog oca,auto trenutno registrovan, oboje su u istoj opcini, adrese stanovanja su razlicite, kao i prezimena!
Treba li uopce praviti kupoprodajni ugovor, formalnosti radi?
Auto je vec na novim tablama.
Gdje i kako to napraviti, i koliko su troskovi za tu zabavu!
I isplati li se sam to "ganjati" ili fino dati nesto para kakvoj agenciji , i koliko?
Hvala
Prije 3 dana radio slicnu stvar u Stolicaru na Ciglanama.
Agencija se pojavljuje kao posrednik i ne pravi klasicni kupoprodajni ugovor nego fakturu o otkupu od prijasnjeg vlasnika i fakturu prodaji novom vlasniku. Cifra koja se navodi kao cijenam ne utice na troskove. Za to je potrebno kopije LK kcerke i LK oca, vlasnicki list, potvrda o registraciji. Ukupan trosak sa uslugama agencije 68 KM.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#41 Re: prevod auta

Post by preludezalude »

goran16v wrote:
mayab wrote:Pitanje:
kako najjednostavnije i sa sto manje troska izvrsiti prevod auta, da kcerka prevede na svog oca,auto trenutno registrovan, oboje su u istoj opcini, adrese stanovanja su razlicite, kao i prezimena!
Treba li uopce praviti kupoprodajni ugovor, formalnosti radi?
Auto je vec na novim tablama.
Gdje i kako to napraviti, i koliko su troskovi za tu zabavu!
I isplati li se sam to "ganjati" ili fino dati nesto para kakvoj agenciji , i koliko?
Hvala
Prije 3 dana radio slicnu stvar u Stolicaru na Ciglanama.
Agencija se pojavljuje kao posrednik i ne pravi klasicni kupoprodajni ugovor nego fakturu o otkupu od prijasnjeg vlasnika i fakturu prodaji novom vlasniku. Cifra koja se navodi kao cijenam ne utice na troskove. Za to je potrebno kopije LK kcerke i LK oca, vlasnicki list, potvrda o registraciji. Ukupan trosak sa uslugama agencije 68 KM.
Zar nije to jeftinije? U tuzli je 25KM. Ja u Novom gradu (RS) platio 20KM.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#42 Re: prevod auta

Post by goran16v »

Bilo je i ovdje nekih 30-ak KM, ali sad je 67. Nemam kod sebe racun da vidim po stavkama da vidin na sta je sve otislo 67, ali je toliko. BTW troskovi zavise od kantona do kantona jer kantonalna davanja nisu ista.
User avatar
testovi3
Posts: 162
Joined: 05/10/2012 12:17

#43 Re: prevod auta

Post by testovi3 »

pa ja sto sam naveo cijuenu to ej za sve komplet

a ako ces samo ugovor papiri su 10km i usluge posrednika 20km
eto imas i sad za 30km ako samo to trebas i ako ces dalje sam da ganjas novu sabracajnu i ostalo
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#44 Re: prevod auta

Post by 530i »

Skupo je to 80KM. Ugovori se mogu naći u rasponu od 10 do 50KM, izdaje se nova saobraćajna samo, a onda je 5 ili 10KM. I kakvih kantonalnih davanju tu ima? Svugdje je ista cijena dokumenata, u čitavoj državi.
User avatar
igorailwayman
Posts: 90
Joined: 27/02/2010 19:56

#45 Re: prevod auta

Post by igorailwayman »

Poštovani,

Pročitao sam kompletnu temi i uglavnom mi je jasno samo eto tražim još jednu potvrdu odgovora, pa ako netko zna bio bih zahvalan:

Kupio sam vozilo u Bos.Brodu koje je registrirano do 11.mjeseca. S vlasnikom sam sklopio kupoprodajni ugovor kojeg smo ovjerili u općini u Brodu. Orginal i kopija ugovora je kod mene, kao i svi dokumenti vozila. Vlasništvo je ostalo na prodavcu. Dovezao sam vozilo u Sarajevo pa me sada zanima da li sam trebao odjaviti vozilo, vratiti tablice i promjeniti vlasništvo odmah ili to mogu kad istekne registracija da se ne zafrkavam s tim odmah ako nema potrebe. Zanima me da li mi mogu praviti problem kod policije i prelaska granice!?

Hvala!
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#46 Re: prevod auta

Post by goran16v »

igorailwayman wrote:Poštovani,

Pročitao sam kompletnu temi i uglavnom mi je jasno samo eto tražim još jednu potvrdu odgovora, pa ako netko zna bio bih zahvalan:

Kupio sam vozilo u Bos.Brodu koje je registrirano do 11.mjeseca. S vlasnikom sam sklopio kupoprodajni ugovor kojeg smo ovjerili u općini u Brodu. Orginal i kopija ugovora je kod mene, kao i svi dokumenti vozila. Vlasništvo je ostalo na prodavcu. Dovezao sam vozilo u Sarajevo pa me sada zanima da li sam trebao odjaviti vozilo, vratiti tablice i promjeniti vlasništvo odmah ili to mogu kad istekne registracija da se ne zafrkavam s tim odmah ako nema potrebe. Zanima me da li mi mogu praviti problem kod policije i prelaska granice!?

Hvala!
Ako hoces da prevedes auto moras ga prvo odjaviti vozilu u opstini u kojoj je registrovano, to mozes uraditi u dogovoru sa ex vlasnikom, da dokumente posaljkes busom ili na koji god vec nacin, dok tablice, mislim ostaju na autu. Sa odjavljenim dukumentima i kupoprodajnim ugovorom registrujes u maticnoj opstini.
Iskreno, buduci da je prevod auta vec odavno vrlo prihvatljiv trosak, a prevesti ga moras prije ili kasnije pa ti to dodje k'o odlaganje smrtne kazne, ja bih ga preveo odmah i postedio se procedure i mogucih pitanja oko prelaska granice u autu na tudje ime, jer bilo kakvu punomoc, a pogotovo medjunardnu mora potpisati vlasnik.
Sto se tice zakona ZOBS kaze:
Clan/Clanak 211.
(1) Kad upravlja motornim i prikljucnim vozilom, vozac mora imati kod sebe vazecu potvrdu o registraciji izdanu za to vozilo, kao i polisu/policu obaveznog/obvezatnog osiguranja, a motorna i prikljucna vozila registrovana/registrirana u stranoj zemlji i medjunarodnu ispravu o osiguranju od automobilske odgovornosti koja vazi na podrucju Bosne i Hercegovine i duzan je da je pokaze na zahtjev policajca ili drugog ovlastenog lica/osobe.
Kao sto vidis nigdje ne spominje da za upravljanje tudjim vozilom treba punomoc ali znas kako to kod nas hoda. Ja cesto vozim auto reg. na tudje ime, tek su me jednom pitali za punomoc, ali to Murphyevom zakonu pitacete kad najmanje treba.
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#47 Re: prevod auta

Post by pirpa »

Pozdrav raja.
kupio sam auto od druga koji zivi u njemackoj i planira mi dovuci auto u martu, pa me zanima koja je procedura oko prevoda auta i ostale dokumentacije za carinu :?: :?: :roll:
Last edited by pirpa on 19/01/2013 11:17, edited 1 time in total.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#48 Re: prevod auta

Post by 530i »

goran16v wrote: dok tablice, mislim ostaju na autu. Sa odjavljenim dukumentima i kupoprodajnim ugovorom registrujes u maticnoj opstini.
Iskreno, buduci da je prevod auta vec odavno vrlo prihvatljiv trosak
Nema šta da misliš, tablice se vraćaju (stare) ili ostaju (nove) sa autom, dok god je auto registrovano. A pošto je Bosanski Brod u drugom entitetu onda je najmanje potrebno platiti polisu osiguranja nanovo...ako je to tebi vrlo prihvatljiv trošak, ok :-)
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#49 Re: prevod auta

Post by preludezalude »

530i wrote:
goran16v wrote: dok tablice, mislim ostaju na autu. Sa odjavljenim dukumentima i kupoprodajnim ugovorom registrujes u maticnoj opstini.
Iskreno, buduci da je prevod auta vec odavno vrlo prihvatljiv trosak
Nema šta da misliš, tablice se vraćaju (stare) ili ostaju (nove) sa autom, dok god je auto registrovano. A pošto je Bosanski Brod u drugom entitetu onda je najmanje potrebno platiti polisu osiguranja nanovo...ako je to tebi vrlo prihvatljiv trošak, ok :-)
Nikakvu polisu nanovo netreba platiti. Ja sam u istoj situaciji. Kupio sam auto u Novom Gradu (Republika Srpska), a zivim u Tuzli. Napravili smo kupoprodajni ugovor i jos nisam preveo auto. Cekam registraciju za mjesec-dva pa cu tada obaviti sve. Da bi preveo auto na svoje ime trebas odjaviti prvo u Mup-u gdje je sad registrovano. To mozes uraditi ako licno odes tamo, mozes sluzbenim putem preko mup-a u tvojoj maticnom mup-u (traje cak 15 dana) ili cak mozes preko nekih osiguranja koja ce to odraditi za tebe.
Sto se tice tog nazovi nevazeceg osiguranja, to je cista sarena laza. I meni je istu pricu pricao covjek u Sarajevo osiguranju, kao to osiguranje iz RS-a ne vrijedi u Federaciji. Kakva glupost. Pa i nezna koje osiguranje imam, mozda bas imam Sarajevo osiguranje sklopljeno u RS-u. Cak su mi govorili da ima opcija da ponovo platim kompletno osiguranje a trazim povrat preostalog osiguranja iz RS-a. Sve su to sarene laze da bi zgadili ova osiguranja iz RS-a sto daju povoljnije. Inace osiguranja u RS-u su pocela davno da rade profesionalnije i po zakonu. Kod njih, odavno, ako si skrivio udes gubis onih famoznih 50% popusta, dok kod ovih nasih 50% popusta imas makar skrivio 100 nesreca. Pa sad ti vidi gdje osiguranja rade po pravilu. Osiguranje nemoze biti vazece samo na podrucju jedne mjesne zajednice, opstine ili entiteta. Ono je vezano za drzavu. Uostalom ako imas zeleni karton i pise da je vazece u zemljama evropske unije onda je sve jasno.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#50 Re: prevod auta

Post by 530i »

Polisa osiguranja ne važi i to je činjenica koja se lako može provjeriti. Neka osiguranja koja imaju poslovnice u oba entiteta (Jahorina npr.) su davala mogućnost da poništiš polisu uplaćenu u RS (npr.) i onda kod njih u FBiH produžiš polisu do isteka važeće registracije.
Uostalom zašto i ti čekaš registraciju da prevedeš auto, prevedi ga odmah!?
A zeleni karton nema veze sa BiH, on vrijedi samo za inostranstvo.
Vrijednost polise za odgovarajuću kategoriju vozila, snagu, broj putnika i ostale faktore je ista na teritoriji čitave države...npr. za auto 1.3 sa 55kW je 230KM sa 50% popusta...a druga je stvar ostatak dadžbina koji se dosta razlikuje RS-FBiH-Brčko distrikt, a i dalje po kantonima...U Brčkom je npr. skoro duplo jeftinija registracija...
Post Reply