prevod auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
ajdin_nine
Posts: 57
Joined: 16/08/2008 20:17

#1 prevod auta

Post by ajdin_nine »

da li neko zna sta mi sve od papira treba da bih na sebe preveo auto? osim licne i vozacke, da li mi treba rodni list, uvjerenje o kretanju, drzavljastvu i slicno... i koliko mi vremena treba da kad potpism kupoprodajni ugovor prevedem auto na sebe? (preveo bih auto iz drugog grada, pa bih to volio sve uraditi u komadu da se ne vracam ponovo)
User avatar
Zlatni_bi
Posts: 6
Joined: 03/07/2012 01:49

#2 Re: prevod auta

Post by Zlatni_bi »

Nista vise od dokumenata, kad potpises i ovjeris kupoprodajni ugovor trebas odjaviti auto u policijskoj stanici gdje je zadnji put registrovan - Salter za registraciju motornih vozila(trebace ti :jedan primjerak kupoprodajnog ugovora i kopija l/k, ne znam tacno ali treba i nesto platiti, neku taksu). Za prevoz auta u drugi grad ako ne koristis slep-sluzbu mozes u istoj policijskoj stanici gdje izvrsis odjavu mozes podici probne tablice. Mozda ce ti traziti da uradis tehnicki pregled (u slucaju ako je autu davno istekla registracija). A za podizanje probnih tablica najbolje otici direktno u neko od osiguranja (ja sam to radio u VGT) i sve su odradili cak su mi i donijeli probne tablice.
ajdin_nine
Posts: 57
Joined: 16/08/2008 20:17

#3 Re: prevod auta

Post by ajdin_nine »

pa jel mogu auto ako je registrovano odvesti kuci sa tim tablama, pa kad istekne registracija onda druge da stavim?
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#4 Re: prevod auta

Post by citroen xm »

Pa naravno. Napraviš kupoprodajni ugovor i auto je tvoje samo što je na drugom imenu dok ga ne prevedeš. Dovezeš ga u svoj grad i sa kupoprodajnim ugovorom ga fino prevedeš na sebe odmah, ako nećeš da čekaš da istekne registracija. Uglavnom čim potpišeš kupoprodajni ugovor, auto je tvoje i možeš ga prevesti kad i gdje hoćeš.
User avatar
ryan
Posts: 285
Joined: 19/02/2009 20:23

#5 Re: prevod auta

Post by ryan »

i mene ovo zanima:
kupio auto, potpisali ugovor, ovjerili-24KM takse, posto je bila istekla registracija odjavio table-taksa 3KM
e sad mene zanima sljedece...pise na ugovoru da u roku od 15 dana moram prijaviti auto, jel ga moram automatski i registrovati ili ga mogu samo prijaviti pa reg za 2-3 mj tek??
ajdin_nine
Posts: 57
Joined: 16/08/2008 20:17

#6 Re: prevod auta

Post by ajdin_nine »

citroen xm wrote:Pa naravno. Napraviš kupoprodajni ugovor i auto je tvoje samo što je na drugom imenu dok ga ne prevedeš. Dovezeš ga u svoj grad i sa kupoprodajnim ugovorom ga fino prevedeš na sebe odmah, ako nećeš da čekaš da istekne registracija. Uglavnom čim potpišeš kupoprodajni ugovor, auto je tvoje i možeš ga prevesti kad i gdje hoćeš.
znaci samo kupoprodajni ugovor u drugom gradu, a prijava na mene i ostalo mogu raditi u sarajevu? jesam li te dobro shvatio?
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#7 Re: prevod auta

Post by ElRe »

Moje je auto registrovano u Drvaru, nove tablice i reg istice 03.08. Imam kupoprodajni ugovor i kopiju licne karte vlasnika.
Mogu li ja odjaviti auto u Drvaru sa tim dokumentima sam, bez lica koje mi je prodalo auto i na cije se ime vodi?
User avatar
drndalo
Posts: 22804
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: prevod auta

Post by drndalo »

Uz ovjeren kupoprodajni ugovor mozes...
ajdin_nine
Posts: 57
Joined: 16/08/2008 20:17

#9 Re: prevod auta

Post by ajdin_nine »

drndalo wrote:Uz ovjeren kupoprodajni ugovor mozes...
jel mogu ja da napravim kupoprodajni ugovor i ovjerim ga u drugom gradu, a da prijavu auta i sve ostalo radim u sarajevu?
citroen xm
Posts: 18092
Joined: 17/04/2012 22:57

#10 Re: prevod auta

Post by citroen xm »

Kupoprodajni ugovor napraviš gdje vam je zgodno, a prevodiš u svom gradu bez ikakvih problema. Ovjeren kupoprodajni ugovor ti je dokaz da si auto platio i da je ono tvoje. Sve ostalo radiš gdje ti odgovara. Možeš voziti auto do isteka registracije pa ga prevesti, a možeš ga prevesti i odmah s tim da ja mislim ako ga prevodiš odmah gubiš ostatak registracije. Ali u to nisam siguran ako je isti entitet. Prije se pri promjeni entiteta kod kupoprodaje gubila registracija ako se odmah prevede.
ajdin_nine
Posts: 57
Joined: 16/08/2008 20:17

#11 Re: prevod auta

Post by ajdin_nine »

citroen xm wrote:Kupoprodajni ugovor napraviš gdje vam je zgodno, a prevodiš u svom gradu bez ikakvih problema. Ovjeren kupoprodajni ugovor ti je dokaz da si auto platio i da je ono tvoje. Sve ostalo radiš gdje ti odgovara. Možeš voziti auto do isteka registracije pa ga prevesti, a možeš ga prevesti i odmah s tim da ja mislim ako ga prevodiš odmah gubiš ostatak registracije. Ali u to nisam siguran ako je isti entitet. Prije se pri promjeni entiteta kod kupoprodaje gubila registracija ako se odmah prevede.
Konačno neko da me prosvijetli... bravo sefe.. to cijelo vrijeme pitam
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#12 Re: prevod auta

Post by 530i »

citroen xm wrote: a možeš ga prevesti i odmah s tim da ja mislim ako ga prevodiš odmah gubiš ostatak registracije. Ali u to nisam siguran ako je isti entitet. Prije se pri promjeni entiteta kod kupoprodaje gubila registracija ako se odmah prevede.
Ama registracija se ne gubi...samo ne važi osiguranje iz drugog entiteta i onda se auto ne može prijaviti u MUP kupca dok se ne plati osiguranje do isteka već važeće registracije. Unutar jednog entiteta sve važi i sve može odmah...ko se ne razumije najbolje da ode u kakvu agenciju, ima ih...za 10 ili 20 maraka oni sve lijepo odrade, bez zavrzlama. Tablice, ako su nove, se ne vraćaju nigdje, osim ako je registracija istekla duže od 30 dana.
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#13 Re: prevod auta

Post by LeKo »

1. Zaključiti kupoprodajni ugovor u nekoj od agencija za registraciju (prvo ugovor pa isplata vlasnika) i odmah u istoj agenciji popuniti zahtjev za odjavu vozila i tražiti uplatnicu za taksu, platiti taksu u nekoj banci ili pošti
2. Odmah u mjestu registracije lično odjaviš auto (zahtjev za odjavu, dokaz o uplati takse,jedan primjerak ugovora i kopija LK )
3. Ako nije istekla registracija slobodno se voziš kući, odjava se upisuje u vlasnički karton, a saobraćajna se ne dira
4. Kada dođeš u svoj grad ideš u agenciju za registraciju vozila, predaš im svu dokumentaciju (drugi primjerak kupoprodajnog ugovora, saobraćajnu dozvolu, vlasnički karton, kopiju LK, potpišeš im zahtjev za promjenu vlasništva, platiš koliko izračunaju i čekaš kada će biti gotovo)
5. Ako su stare table prilikom prevoda ćeš morati nabaciti nove
6. Ako je auto registrovano u drugom entitetu ili distriktu polisa osiguranja ne važi, međutim, npr. sada skoro sva osiguranja imaju svoje poslovnice u drugim entitetima, odeš kod njih i isposluješ sebi besplatno novu polisu za preostali dio vremena do isteka registracije.
7. Uživaš u vožnji s osmjehom na licu (do prvog kvara :) )
8. Sretno
ajdin_nine
Posts: 57
Joined: 16/08/2008 20:17

#14 Re: prevod auta

Post by ajdin_nine »

LeKo wrote:1. Zaključiti kupoprodajni ugovor u nekoj od agencija za registraciju (prvo ugovor pa isplata vlasnika) i odmah u istoj agenciji popuniti zahtjev za odjavu vozila i tražiti uplatnicu za taksu, platiti taksu u nekoj banci ili pošti
2. Odmah u mjestu registracije lično odjaviš auto (zahtjev za odjavu, dokaz o uplati takse,jedan primjerak ugovora i kopija LK )
3. Ako nije istekla registracija slobodno se voziš kući, odjava se upisuje u vlasnički karton, a saobraćajna se ne dira
4. Kada dođeš u svoj grad ideš u agenciju za registraciju vozila, predaš im svu dokumentaciju (drugi primjerak kupoprodajnog ugovora, saobraćajnu dozvolu, vlasnički karton, kopiju LK, potpišeš im zahtjev za promjenu vlasništva, platiš koliko izračunaju i čekaš kada će biti gotovo)
5. Ako su stare table prilikom prevoda ćeš morati nabaciti nove
6. Ako je auto registrovano u drugom entitetu ili distriktu polisa osiguranja ne važi, međutim, npr. sada skoro sva osiguranja imaju svoje poslovnice u drugim entitetima, odeš kod njih i isposluješ sebi besplatno novu polisu za preostali dio vremena do isteka registracije.
7. Uživaš u vožnji s osmjehom na licu (do prvog kvara :) )
8. Sretno
hahah tačka 7 je glavna hahahha.

a da te pitam posto registracija nije istekla odem u neku agenciju i obavim odjavu, da li u sarajevu moram u istoj agenciji raditi registraciju ili to nema veze?
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#15 Re: prevod auta

Post by LeKo »

ajdin_nine wrote:
LeKo wrote:1. Zaključiti kupoprodajni ugovor u nekoj od agencija za registraciju (prvo ugovor pa isplata vlasnika) i odmah u istoj agenciji popuniti zahtjev za odjavu vozila i tražiti uplatnicu za taksu, platiti taksu u nekoj banci ili pošti
2. Odmah u mjestu registracije lično odjaviš auto (zahtjev za odjavu, dokaz o uplati takse,jedan primjerak ugovora i kopija LK )
3. Ako nije istekla registracija slobodno se voziš kući, odjava se upisuje u vlasnički karton, a saobraćajna se ne dira
4. Kada dođeš u svoj grad ideš u agenciju za registraciju vozila, predaš im svu dokumentaciju (drugi primjerak kupoprodajnog ugovora, saobraćajnu dozvolu, vlasnički karton, kopiju LK, potpišeš im zahtjev za promjenu vlasništva, platiš koliko izračunaju i čekaš kada će biti gotovo)
5. Ako su stare table prilikom prevoda ćeš morati nabaciti nove
6. Ako je auto registrovano u drugom entitetu ili distriktu polisa osiguranja ne važi, međutim, npr. sada skoro sva osiguranja imaju svoje poslovnice u drugim entitetima, odeš kod njih i isposluješ sebi besplatno novu polisu za preostali dio vremena do isteka registracije.
7. Uživaš u vožnji s osmjehom na licu (do prvog kvara :) )
8. Sretno
hahah tačka 7 je glavna hahahha.

a da te pitam posto registracija nije istekla odem u neku agenciju i obavim odjavu, da li u sarajevu moram u istoj agenciji raditi registraciju ili to nema veze?
Nema veze, dva odvojena postupka.
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#16 Re: prevod auta

Post by ElRe »

drndalo wrote:Uz ovjeren kupoprodajni ugovor mozes...
"Ovjeren kupoprodajni ugovor", to je onaj ugovor koji smo potpisali u agenciji i koji je tamo opečaćen???
Ili neka druga ovjera???
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#17 Re: prevod auta

Post by ElRe »

U stvari kod mene je "Ugovor o prijemu na komisionu prodaju" gdje pise da vlasnik A.B. ovlascuje agenciju X.Y. da u njegovo ime moze da proda vozilo.

U drugom dijelu sam naveden ja kao kupac, i ima pečat agencije gdje je ovaj ugovor zakljucen.

Imam 2 primjerka ovog ugovora i kopiju lične bivseg vlasnika, mogu li na osnovu toga otici u Drvar i sam odjaviti auto bez bivseg vlasnika?
User avatar
drndalo
Posts: 22804
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#18 Re: prevod auta

Post by drndalo »

Mozes, ili komisiona 2 ugovora, ili ugovor izmedju vas dvojice ovjeren u nekoj Opstini... Uglavnom, za svaki slucaj, zvrcni Drvar i pitaj ih sta ti treba za odjavu... Ne boli to, ne brini... ;-)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#19 Re: prevod auta

Post by 530i »

Obično ugovor (taj komisijski) ide u pet primjeraka, sebi čuvaj orginal za svoj MUP, ostalima dijeli kopije...i ne treba ga nigdje više dodatno ovjeravati.
User avatar
testovi
Posts: 281
Joined: 20/04/2010 18:40

#20 Re: prevod auta

Post by testovi »

nedavno sam prodo auto i kupac je licnom kartom bio prijavljen u gorazdu
to smo radili preko euroherca napravili kupoprodajni ugovor
htio je odma da promjeni i saobracajnu ali rekli su mu da ne moze jer mu je na licnoj prebivaliste gorazde
i onda je sve ostalo na ugovoru a on ce auto odjevit ovdje i prijavit u gorazdu

tako su mu rekli da uradi

prevod auta to je kupoprodajni ugovor od dana kad potpisete ugovor prodavac nema nista sa autom sve je na tebi ukljucujuci i kazne
moze se desit da kazna zaluta zato cuvaj ugovor sluzice ti kao dokaz kad si kupio auto i mozes dokazat da ti nemas nista sa kaznom ako ti pistigne neka koju je prodavac napravio
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#21 Re: prevod auta

Post by ElRe »

Kod odjavljivanja auta da li moram ostaviti tablice u MUP-u gdje je do sada auto bio registrovan, ili ih predajem nasem MUP-u (KS)?
User avatar
drndalo
Posts: 22804
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#22 Re: prevod auta

Post by drndalo »

Nove table koliko ja znam ostaju na autu, tj. ne razduzuju se... Stare se vracaju prije dobijanja novih...
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#23 Re: prevod auta

Post by respo »

ja sada kad sam prevodio auto nove table su na njima pominjali su ovi idu li nove table ili ostaju ove iste "eu" table
mozda ostaju ako si ista opstina kanton ili sta vec a kad se mjenja to idu valjda novije nove tablice
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#24 Re: prevod auta

Post by 530i »

Nove table se vraćaju samo kada se auto odjavi radi isteka registracije! U svim drugim slučajevima idu uz auto.
Carlo8
Posts: 21
Joined: 10/04/2012 12:38

#25 Re: prevod auta

Post by Carlo8 »

Kupio sam auto u Busovači ( corsa) .Pošto sam stigao oko 14 samo smo kupoprodajni ugovor potpisali i to je to. Auto je na starim tablama a ja sam iz mostara. Meni je rečeno da pri isteku registracije samo priložim kupoprodajni ugovor i vratim stare table te prilikom registracije uplatim za nove table i prometnu.I na kraju nemože tako pošto je auto prijavljeno u busovači morao sam osobno otić u busovači s tablama i ugovorom i sa starim vlasnikom odjavit auto.Napominjem da mi nisu dali sam da odjavim iako sam imao ovjeren kupoprodajni ugovor. Na kraju 3 i po sata vožnje za 5 minuta posla koje naša fina prometna policija nije u stanju rješit službenim putem već sam morao sam gnjavit prijašnjeg vlasnika da mi izađe u susret.E toliko o mojem iskustvu.A corsa ko zvrk ne dam je za milion :thumbup:
Post Reply