PREVENT GROUP

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#51 Re: PREVENT GROUP

Post by JThomas »

probook wrote:Problem nase drzave je u onome "IMA KO HOCE".

Pobunis se na platu od 400-500 KM i dobijas famozni odgovor "neces da radis, ima ko hoce". Zato i jesmo tu gdje smo i mece nikada biti bolje, dok poslodavac zna da moze da izrabljuje ljude koliko god hoce.
Neka otvori firmu na zapadu i ponudi platu 250 eur.
a to je prvenstveno problem nezaposlenosti, odnosno ponude radne snage. jer je dovoljno nezaposlenih da za proste poslove zaista uvijek ima ko hoće, i pod neljudskim uslovima. onaj ko mora, on će pristati i da pokriva kršenje zakona od strane poslodavca...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#52 Re: PREVENT GROUP

Post by ultima_palabra »

Hajmo ovako: država smanji administraciju ili plate u njoj, smanji svoje troškove, smanji namete na platu... onda se pojavi još ovakvih kao Prevent koji imaju računicu da rade lohn poslove, veća ponuda poslova na tržištu jednako veće plate radnicima.

Ali ko bi onda palamudio po forumu i fejsu?
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#53 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

ultima_palabra wrote:Hajmo ovako: država smanji administraciju ili plate u njoj, smanji svoje troškove, smanji namete na platu... onda se pojavi još ovakvih kao Prevent koji imaju računicu da rade lohn poslove, veća ponuda poslova na tržištu jednako veće plate radnicima.

Ali ko bi onda palamudio po forumu i fejsu?
Stvar je u tome što država ne mora ni smanjivati administraciju. Kada vidiš koliki su redovi u raznim službama, da se papiri čekaju danima nekaada sedmicama, razne sekretare, sekretarice, savjetnike itd prebaciš da rade kao šalteraši, šalteruše i slično i time si im sačuvao posao i smanjio redove i čekanja na razne papire. Pa novu firmu za lohn poslove otvoriš za 2 sata umjesto za 2 sedmice ili mjeseca.

Dvije muhe jednim udarcem.

Problem je što ne postoji administracija da bi radila posao, nego ljudi služe da se opravda radno adominstraciji. Pa da bi zaposlio rođaka moraš izmisliti neki papir koji građaninu treba da bi osnovao službu u kojoj će taj rođak raditi. I time opteretiš građanina i novim stajanjem u redu i plaćenjem nove takse itd.

Nego, problem je u slijedećem. Sve i da otvoriš novu firmu za 2 sata i da država smanji namete na plate itd, opet bi bio problem raditi u BIH. Naime, ako nisi siguran da ćeš biti pravno zaštićen u slučaju da te neko prevari, teško ćeš ići u investiciju i otvaranje firme. Veći problem za investicije, naročito strane, u BIH je korupcija i sporost sudstva nego cijena rada. Zamisli nekog investitora koji vidi podatke o procesima iz oblasti rada pred našim sudovima.

Ne odlaže Bauhaus slučajno skoro 10 godina otvaranje u Sarajevu. Davno bi oni otvorili da nije "naše situacije".
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#54 Re: PREVENT GROUP

Post by mk ultra »

JThomas wrote:
probook wrote:Problem nase drzave je u onome "IMA KO HOCE".

Pobunis se na platu od 400-500 KM i dobijas famozni odgovor "neces da radis, ima ko hoce". Zato i jesmo tu gdje smo i mece nikada biti bolje, dok poslodavac zna da moze da izrabljuje ljude koliko god hoce.
Neka otvori firmu na zapadu i ponudi platu 250 eur.
a to je prvenstveno problem nezaposlenosti, odnosno ponude radne snage. jer je dovoljno nezaposlenih da za proste poslove zaista uvijek ima ko hoće, i pod neljudskim uslovima. onaj ko mora, on će pristati i da pokriva kršenje zakona od strane poslodavca...
Iii tu bi drzava trebala da stavi limit
A nasi podrzavaju postojece

Prakticno, ovo :mrgreen:

Image
ranger wrote:jebace njima vw znanje kad tad, na staklenim nogicama je sve to... da bogdo nije ali jeste.
drvo tekstil i ostale igracke - truba.
Ne rade oni za VW, rade za firme koje proizvode autodijelove
Rijetki su dijelovi koje prevent radi direkt za narucioca
Kompletna proizvodnja je podijeljena na 4 nivoa
Prevent je na trecem nivou, VW Ford i ostali proizvođači na prvom. Na drugom nivou su ti proizvođači koji proizvode autodijelove, malo manje poznati... Magneti mareli, Hella, JohnsonControl, Bosch...
Prevent pravi presvlaku za sjediste koje pravi Magna..
Na kraju ti dođe auto ko kompjuter koji se od dijelova sastavi, i smijesno je kad vidis da opel insignia ima vrli quattro - bukvalno isti :mrgreen:
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#55 Re: PREVENT GROUP

Post by montypython2000 »

iz zadnje klupe wrote:Ja ga ne kontam.

Kad je preuzimao Saniteks, takoreci njegovi maltretirali dionicare telefonom i preuzeo ga po bezobrazno niskoj cijeni, da ga je kupio po deset puta vecoj cijeni to bi bila sitnica za njega, ali ne , to nije njegov stil, on svaku firmu preuzima ko neprijateljs ... zimanje,

S druge strane filantropija i stipendije

Ja ga još nisam rastumačio :-)
Da dodamo još malo detalja biografiji Njegove Svetosti. Ovo sam saznao prije par dana, vrlo slična priča ovoj gore. U FAD Preventu iz Tešnja je pri kraju još jedno neprijateljsko preuzimanje.
Naime u zadnje vrijeme se u FBiH jako zloupotrebljava jedan član zakona o preuzimanju dioničkih društava, donesen vjerovatno namjerno pogrešno i drugačije nego u drugim zemljama. Njime se omogućuje večinskom dioničaru ako pređe 95% vlasništva da PRISILNO preuzme preostale dionice od malih dioničara.Tzv squeeze out. U biti tih 5 i manje % dionica većinskom ne znači ništa, trebaju mu samo da se riješi svjedoka na skupštinama i sl. Problem je što je min zakonska cijena koja se pri tom plaća uzeta kao uglavnom tržišna vrijednost dionice (za razliku od svih drugih zemalja (čak i RSa) gdje postoje drugi metodi procjene vrijednosti, često i višestruki da se izbjegna oštećenje malih dioničara).
Kod nas je zbog nelikvidnog tržišta lako moguće manipulisati cijenom i npr oboriti je do apsurdnih vrijednosti. Plus što sam tako loš član zakona povratno "ubija" cijenu dugoročno čim se većinski približi nekim višim nivoima.
I tako je za ovu izuzetno profitabilnu firmu koja ima 320 hiljada dionica od strane većinskog Prevent BiH malim dioničarima ponuđena cijena 11,07 po dionici, dakle oni pravično procjenjuju da firma vrijedi 3,5 miliona KM. Istovremeno je neto dobit 5 miliona KM. ili 15,75 po dionici. Godišnje. Firma po "pravičnoj" cijeni vrijedi onoliko koliko joj iznosi dobit za 0,7 godina. Umjesto za 20 godina. Ili, daš 5% malih dioničara za njihovih 13 hiljada dionica po 11 km, razdužih ih se nogom u g...sa ukupno 140 ak hiljada KM a onda ti sam u sljedećih 20 godina za tih 13 hiljada dionica pokupiš 13468x15,75 Km/dionicix20 godina=4 242420 KM. Mali dioničari će za svoje dionice dobiti pravičnih 140 hiljada KM a dok je "na prvu" i amateru jasno da dionice ustvari vrijede 4,2 miliona KM. ili 30 puta više. Jasno je da sa otetih cca 4 miliona možeš jako jako dugo glumiti filantropa i humanistu. Od para nekih drugih ljudi koje si u stvari legalno i po zakonu, zavio u crno.
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#56 Re: PREVENT GROUP

Post by karanana »

Sve ok i zvuci kao lopovluk nad ovih 5%. Samo mislim da ti je multiplikator vrijednosti dionice od x20 godina pomalo prevelik, posebno kada se uzmu u obzir rizici industrije, zemlje i sl kao i npv novca jer 4 miliona za dvadeset godina nije isto sto ista suma danas. Ima tu faktora.....3-5 mi zvuci kao realniji multiplikator
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#57 Re: PREVENT GROUP

Post by montypython2000 »

karanana wrote:Sve ok i zvuci kao lopovluk nad ovih 5%. Samo mislim da ti je multiplikator vrijednosti dionice od x20 godina pomalo prevelik, posebno kada se uzmu u obzir rizici industrije, zemlje i sl kao i npv novca jer 4 miliona za dvadeset godina nije isto sto ista suma danas. Ima tu faktora.....3-5 mi zvuci kao realniji multiplikator
Pa u formuli P/E ( dobit po dionici kroz tržišna vrijednost po dionici) gdje se procjenjuje granična vrijednost pri kojoj se isplati kupiti dionicu smatra se da je to između 1/15 i 1/25, (zavisno od industrije oblasti i sl), dakle 1/20 je srednja vrijednost. Provjerena, iskustveno i teoretski, vrijednost, da ne kažem zlatni standard. Na FTSE 100 npr je prosječna vrijednost P/E korpe dionica u 2016 bila čak 33, na S&P 500 26 itd. Dakle nisam to isisao iz prsta. To 1/20 je ujedno i ekvivalentno godišnjem povratu od 5% tako da ni to nije slučajno. Sad kad je kamata u banci mnogo niža pa bi možda bilo realnije 1/25 odnosno 25 godišnja dobit. 3-5 jednostavno nije realno, govoriš (pri recimo 4) o cijeni dionice pri kojoj je godišnji povrat 25%, što je ekstremna potcjenjenost. Drugo je što su kriminal, malverzacije i nelikvidnost na SASE sabile vrijednost mnogih dionica na ekstremno niske vrijednosti pa mi iz navike mislimo da tako treba. Ali evo da ne cjepidlačim recimo da uzmemo super konzervativnih 1/10 tj da firma vrijedi samo koliko joj je 10 godišnja dobit i to je 10/0,7=14 PUTA više nego što će ovi ljudi dobiti od Preventa.
Last edited by montypython2000 on 20/06/2017 00:08, edited 1 time in total.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#58 Re: PREVENT GROUP

Post by montypython2000 »

Za one koji možda ne razumiju potpuno ovu priču, ekvivalentno bi bilo npr da vam država uzme/ekspropriše stan (zbog nekog javnog interesa npr gradnje puta i sl) i za stan koji vrijedi npr 100 hiljada KM plati vam npr 5 hiljada KM. Prislino, po zakonu bez rasprave. E pa ovdje je isto, samo što ovo nije javni interes ni država nego privatni i Prevent. I naravno država nikad ne ekspropriše imovinu tako bezobzirno i u toj mjeri oštećuje građane.
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#59 Re: PREVENT GROUP

Post by karanana »

Ne znam o kojim dionicama pricas kada gledas dobit od 25-33 godine. Mozda apple, microsoft i slicne tech dionice mada ni to ne vjerujem. Uzmi korpu dionica u autoindustriji pa vidi vrijednosti. Vrlo volatilna industrija. Tu ti nije bilo 20 godina rasta mozda od 50ih. Svakih nekoliko godina krah. Neki kazu da smo pred jos jednim nakon rasta u posljednjih 7-8 godina. A da ne spominjem rizik zemlje. Pa i fad je do prije 7-8 godina poslovo s gubitkom. Po ovome ispade da fad vrijedi 105 miliona. Mozda. Ne znam, ali meni se cini puno ako je multiplikator u farmaceurskoj industriji 3, telekomu isto oko 3. A jake i stabilnije industrije.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#60 Re: PREVENT GROUP

Post by montypython2000 »

karanana wrote:Ne znam o kojim dionicama pricas kada gledas dobit od 25-33 godine. Mozda apple, microsoft i slicne tech dionice mada ni to ne vjerujem. Uzmi korpu dionica u autoindustriji pa vidi vrijednosti. Vrlo volatilna industrija. Tu ti nije bilo 20 godina rasta mozda od 50ih. Svakih nekoliko godina krah. Neki kazu da smo pred jos jednim nakon rasta u posljednjih 7-8 godina. A da ne spominjem rizik zemlje. Pa i fad je do prije 7-8 godina poslovo s gubitkom. Po ovome ispade da fad vrijedi 105 miliona. Mozda. Ne znam, ali meni se cini puno ako je multiplikator u farmaceurskoj industriji 3, telekomu isto oko 3. A jake i stabilnije industrije.
Kako kojim dionicama, pa gore sam stavio prosjek korpe 100 dionica Velike Britanije ili 500 S%P dakle korpu. Ne može realnije od toga, lako možeš proguglati ako kažeš, ne vjeruješ, aktuelne cifre, nije svugdje nelikvidno i bear market godinama kao u nas. I nije svugdje manipulacija na berzi. Dakle tržišne vrijednosti pri normalnoj ponudi i potražnji, izbrušene likvidnim tržištem do bola, 33 na FTSE i 26 na S&P. U nas nema potražnje uopšte praktično godinama na SASE, dnevni prosjek bude 3-4 k KM, zato je i moguće naći dionicu sa P/E 1/5 ali to nije normalno nigdje osim u nas, zato ovo i pišem. I nije svake godine krah nego ide ciklično bear i bull market kako i treba samo ne sječam se kad je vani bio bear a u nas pada ima 10 godina. Za rizik zemlje pa zato sam i uzeo kako rekoh konzervativnih 1/10 mada je to previše. To što je FAD poslovao s gubitkom, to je bilo a sad posluje s 5 m dobiti, firma se procjenjuje prema aktuelnom poslovanju ne prema onom kakva je nekad bila. Da, upravo tako FAD s dobiti od 5 m godišnje vrijedi 100 miliona. Nego koliko ? evo link
http://www.investopedia.com/ask/answers ... sector.asp
Prosječni P/E u industriji autodijelova tačno 20
Ne znam gdje si našao to za 3 u farmaciji i telekomima ali vjeruj mi nijedno nije tačno, mnogo, mnogo su veći npr GlaxoSmithKline čak 44, Astra Zeneca (za nas nevjerovatnih) 74 prosjek farmacije 24. Ni za telecome nije 3 , ni govora da ne tražim sad evo provjeri dobit za nekoliko evropskih telecoma i uporedi sa tržišnom cijenom pa ćeš i sam vidjeti. Čak je i za naš BHTelecom multiplikator mislim oko 15 ni govora o 3. Onako napamet bez provjere dobit po dionici cca 1 KM tržišna cijena cca 15 KM.
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#61 Re: PREVENT GROUP

Post by karanana »

znaci nas telekom vrijedi 1,2 milijarde KM?
a dobit zadnjih godina konstantno u padu. u 2016 nekih 80 miliona.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#62 Re: PREVENT GROUP

Post by ranger »

ranger wrote:jebace njima vw znanje kad tad, na staklenim nogicama je sve to... da bogdo nije ali jeste.
drvo tekstil i ostale igracke - truba.
mk ultra wrote:Ne rade oni za VW, rade za firme koje proizvode autodijelove
Rijetki su dijelovi koje prevent radi direkt za narucioca
Kompletna proizvodnja je podijeljena na 4 nivoa
Prevent je na trecem nivou, VW Ford i ostali proizvođači na prvom. Na drugom nivou su ti proizvođači koji proizvode autodijelove, malo manje poznati... Magneti mareli, Hella, JohnsonControl, Bosch...
Prevent pravi presvlaku za sjediste koje pravi Magna..
Na kraju ti dođe auto ko kompjuter koji se od dijelova sastavi, i smijesno je kad vidis da opel insignia ima vrli quattro - bukvalno isti :mrgreen:
svoj ti poso pajdo, pukla je tu tikva...
vw vise ne zeli hastora i to je cinjenica. nisu mu dali pasata b7, b8, nece vjerovatno ni novog golfa. ostaju im mrvice...
istina tu su beton firme koje su u hastorovom vlasnistvu a nalaze se po njemackoj i takođe su dobavljači vw-u ali ne moze grupacija od njih zivit.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#63 Re: PREVENT GROUP

Post by montypython2000 »

karanana wrote:znaci nas telekom vrijedi 1,2 milijarde KM?
a dobit zadnjih godina konstantno u padu. u 2016 nekih 80 miliona.
Ma vrijedi naravno, i više. Prije nekoliko godina kad je dobit bila značajno bolja nudio je ako se dobro sjećam Austria telecom i 42 KM po dionici dakle firma je vrijedila 2,7 milijardi odnosno mogla se je prodati za toliko. Tad je bila dobit 160 miliona i više. Mislim da sad nije ni 80 m (možda 60 ak) nego su dobili neku sudsku presudu pa i to upisali u dobit. Dakle pala je dobit ali je pala i cijena još više. Bila jenekad cijena dionice i 80 i od tada je padala 10 godina. Inače u njemu je višak ljudi ogroman, mogao bi poslovati i sa pola sada zaposlenih, prihod po zaposlenom četvrtina od telecoma na Zapadu, itd itd. Plus se dogodio Viber što im nije pomoglo.Sad je prilično realno vrednovan na SASE što nije slučaj sa mnogim drugim dionicama i firmama.
Ali da se vratim na temu, odlutasmo off topic, FAD Prevent je vjerovatno lider po nerelanoj cijeni na SASE ali ima ih još. I dobro to što je cijena nerealna, ne moraš prodati, bilo bi sigurno bolje kad zemlja postane normalnija, povećala bi se likvidnost berze, prometi al i da ti neko prisilno uzme dionice, pozivajući se na neki kaktastrofalan član zakona i onda ti da nadoknadu od 11 KM po dionici za firmu gdje je godišnja dobit 15,75 Km po dionici stvarno ne znam kako bih to nazvao osim legalizovanim kriminalom ili neviđenom pohlepom. I ako je možda neki ponderisani tržišni prosjek na FADu bio 11 KM (zbog pomenute nelikvidnosti berze, straha malih dioničara, malverzacija cijenom) nije se morao većinski (Prevent) uhvatiti te minimalne cijene pri otkupu od malih. Zakon je samo rekao da ponuđena cijena ne smije biti niža od te ali da treba biti pravična. A u Preventu imaju dovoljno stručnih ljudi da odlično znaju koliko dionica vrijedi, međutim nisu se libili da umjesto realne cijene malim dioničarima ponude ovu apsurdnu zuloupotrebljavajući loš zakon.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#64 Re: PREVENT GROUP

Post by VladaFBiH »

montypython2000 wrote: Da dodamo još malo detalja biografiji Njegove Svetosti. Ovo sam saznao prije par dana, vrlo slična priča ovoj gore. U FAD Preventu iz Tešnja je pri kraju još jedno neprijateljsko preuzimanje.
Naime u zadnje vrijeme se u FBiH jako zloupotrebljava jedan član zakona o preuzimanju dioničkih društava, donesen vjerovatno namjerno pogrešno i drugačije nego u drugim zemljama. Njime se omogućuje večinskom dioničaru ako pređe 95% vlasništva da PRISILNO preuzme preostale dionice od malih dioničara.Tzv squeeze out. U biti tih 5 i manje % dionica većinskom ne znači ništa, trebaju mu samo da se riješi svjedoka na skupštinama i sl. Problem je što je min zakonska cijena koja se pri tom plaća uzeta kao uglavnom tržišna vrijednost dionice (za razliku od svih drugih zemalja (čak i RSa) gdje postoje drugi metodi procjene vrijednosti, često i višestruki da se izbjegna oštećenje malih dioničara).
Kod nas je zbog nelikvidnog tržišta lako moguće manipulisati cijenom i npr oboriti je do apsurdnih vrijednosti. Plus što sam tako loš član zakona povratno "ubija" cijenu dugoročno čim se većinski približi nekim višim nivoima.
I tako je za ovu izuzetno profitabilnu firmu koja ima 320 hiljada dionica od strane većinskog Prevent BiH malim dioničarima ponuđena cijena 11,07 po dionici, dakle oni pravično procjenjuju da firma vrijedi 3,5 miliona KM. Istovremeno je neto dobit 5 miliona KM. ili 15,75 po dionici. Godišnje. Firma po "pravičnoj" cijeni vrijedi onoliko koliko joj iznosi dobit za 0,7 godina. Umjesto za 20 godina. Ili, daš 5% malih dioničara za njihovih 13 hiljada dionica po 11 km, razdužih ih se nogom u g...sa ukupno 140 ak hiljada KM a onda ti sam u sljedećih 20 godina za tih 13 hiljada dionica pokupiš 13468x15,75 Km/dionicix20 godina=4 242420 KM. Mali dioničari će za svoje dionice dobiti pravičnih 140 hiljada KM a dok je "na prvu" i amateru jasno da dionice ustvari vrijede 4,2 miliona KM. ili 30 puta više. Jasno je da sa otetih cca 4 miliona možeš jako jako dugo glumiti filantropa i humanistu. Od para nekih drugih ljudi koje si u stvari legalno i po zakonu, zavio u crno.
koji član zakona? koliko ja znam takav ne postoji u zakonu o dioničkim društvima + niko te ne može natjerati da prodaš svoje dionice ako ne želiš i ista vrijedi tačno onoliko koliko je neko spreman da plati za nju - ni manje ni više... ono što "gazde" rade je da se d.d. preregistruje u d.o.o. te se tako "oteža" pristup informacijama i pravima a koliko vidim to ovdje nije slučaj
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#65 Re: PREVENT GROUP

Post by Ci-Nick »

VladaFBiH wrote:
montypython2000 wrote: Da dodamo još malo detalja biografiji Njegove Svetosti. Ovo sam saznao prije par dana, vrlo slična priča ovoj gore. U FAD Preventu iz Tešnja je pri kraju još jedno neprijateljsko preuzimanje.
Naime u zadnje vrijeme se u FBiH jako zloupotrebljava jedan član zakona o preuzimanju dioničkih društava, donesen vjerovatno namjerno pogrešno i drugačije nego u drugim zemljama. Njime se omogućuje večinskom dioničaru ako pređe 95% vlasništva da PRISILNO preuzme preostale dionice od malih dioničara.Tzv squeeze out. U biti tih 5 i manje % dionica većinskom ne znači ništa, trebaju mu samo da se riješi svjedoka na skupštinama i sl. Problem je što je min zakonska cijena koja se pri tom plaća uzeta kao uglavnom tržišna vrijednost dionice (za razliku od svih drugih zemalja (čak i RSa) gdje postoje drugi metodi procjene vrijednosti, često i višestruki da se izbjegna oštećenje malih dioničara).
Kod nas je zbog nelikvidnog tržišta lako moguće manipulisati cijenom i npr oboriti je do apsurdnih vrijednosti. Plus što sam tako loš član zakona povratno "ubija" cijenu dugoročno čim se većinski približi nekim višim nivoima.
I tako je za ovu izuzetno profitabilnu firmu koja ima 320 hiljada dionica od strane većinskog Prevent BiH malim dioničarima ponuđena cijena 11,07 po dionici, dakle oni pravično procjenjuju da firma vrijedi 3,5 miliona KM. Istovremeno je neto dobit 5 miliona KM. ili 15,75 po dionici. Godišnje. Firma po "pravičnoj" cijeni vrijedi onoliko koliko joj iznosi dobit za 0,7 godina. Umjesto za 20 godina. Ili, daš 5% malih dioničara za njihovih 13 hiljada dionica po 11 km, razdužih ih se nogom u g...sa ukupno 140 ak hiljada KM a onda ti sam u sljedećih 20 godina za tih 13 hiljada dionica pokupiš 13468x15,75 Km/dionicix20 godina=4 242420 KM. Mali dioničari će za svoje dionice dobiti pravičnih 140 hiljada KM a dok je "na prvu" i amateru jasno da dionice ustvari vrijede 4,2 miliona KM. ili 30 puta više. Jasno je da sa otetih cca 4 miliona možeš jako jako dugo glumiti filantropa i humanistu. Od para nekih drugih ljudi koje si u stvari legalno i po zakonu, zavio u crno.
koji član zakona? koliko ja znam takav ne postoji u zakonu o dioničkim društvima + niko te ne može natjerati da prodaš svoje dionice ako ne želiš i ista vrijedi tačno onoliko koliko je neko spreman da plati za nju - ni manje ni više... ono što "gazde" rade je da se d.d. preregistruje u d.o.o. te se tako "oteža" pristup informacijama i pravima a koliko vidim to ovdje nije slučaj
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... a-FBiH.pdf
Član 45.
Ne znam da li si primjetio da su u posljednjih godinu dana iz mnogih dioničkih društava mali dioničari "izbačeni" iako se često na ponude niko nije prijavljivao što je bio jasan znak da nisu zadovoljni ponudom.
I Bimal Brčko je prošle godine za sitne pare preuzeo dionice malih dioničara.
http://www.rvp.ba/Preuzimanja/PreuzimanjaZavrsena.aspx
http://www.rvp.ba/Preuzimanja/PreuzimanjaUtoku.aspx
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#66 Re: PREVENT GROUP

Post by montypython2000 »

Ima ima član nažalost. Član 45 zakona o preuzimanju dioničkih društava. Ukratko ako većinski dioničar pređe 95% vlasništva ima pravo da (nakon formalnog) tendera PRISILNO otkupi dionice manjinskih (5% ili niže). Ponudi na tenderu cijenu, oni npr svi odbiju, međutim on mislim nakon tri mjeseca jednostvavno njihove dionice otme/otkupi bez njihovog pristanka. Članom 15 ili 16 ne sjećam se definisana je i min cijena. Mislom da je tromjesečni berzanski prosjek ili najviša cijena po kojoj je većinski stekao u zadnjih godinu. i tu je problem. Naša berza je nelikvidna i često mjesecima nema trgovine nekad se proda 20 dionica i obori cijena do apsurda, često i namjerno. Plus sam taj zakon/član izaziva strah tako da i sam snižava cijenu. U drugim zamljama gdje ovo ima im i dodatnih kriterija za cijenu npr sudska procjena vrijednosti, plus je i sama berza likvidnija visoki prometi pa je i tržišna cijena realna. u RSu kažu mi je također puno bolje tamo je min cijena jedna od 3 ponuđene, tržišne knjigovodstvene ili procjene vještaka nisam siguran, pa najviša od te tri. Znači potpuno sumanut član zakona, teška anomalija ali nema ko da ga promijeni. Sad je to uzelo maha, u toku je nekoliko takvih isitskivanja malih dioničara ako se dobro sjećam Bimal, pa ona Tvornica mašina Travnik (tu je već čitava afera izbila), Man Hummel, pa FAD, MS Wood. Na berzi pravi pokolj niko ništa ne kupuje prometi pali na par hiljada na dan a cijene najboljih firmi se istopile. Imaš detaljne diskusije na invest.ba posebno na temi autoindustrija i prije Bimal. Ovakav zakon bi sigurno pao kad bi došao do Strazbura, narušavanje elementarnih ljudskih prava, nor na imovinu i sl ali nema ko da pokrene da ga izmjeni niti para da tuži jer zasad je "sve po zakonu".
Last edited by montypython2000 on 20/06/2017 11:08, edited 1 time in total.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#67 Re: PREVENT GROUP

Post by montypython2000 »

Pošto mogu učestvovati i povezana lica, nijedna dionica nije sigurna, može začas neko sa 60% doći do 95 i zbogom dionice. Plus svega ima i trgovine van berze gdje se pretpostavljam zivkaju telefonom manjinski vlasnici (često i radnici te firme) da prodaju po niskoj cijeni a van berze im se ispod stola (naravno ilegalno) da neka crkavica, nešto više da cijena na berzi ne bi rasla. Ljudi pretpostavljam prodaju, ne znajući pravu vrijednost npr dionica im realno vrijedi 100, na berzi je npr 15, oni ponude malim 15 preko berze i u kešu ispod stola još 2-3 ljudi prodaju, na berzi se registruje tih 15 koje postaju prosjek po kojim onda većinski (kad pređe 95%) i ponudi i na kraju otme svim preostalima koji umjesto realnih 100 dobiju 15. Ako zatreba i nije dovoljno nisko na berzi onda se proda nekoliko puta svjesno mali iznos dionica po niskoj cijeni da je dalje obori i stvori paniku. Nigdje u zakonu nije vezana ta minimalna pravična cijena za poslovanje firme, procjenu vještaka i sl (kao u drugim zemljama), samo za tržišnu i to se obilato zloupotrebljava. Pokušavalo se čujem promijeniti taj član ali neko izgleda blokira izmjenu zakona.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#68 Re: PREVENT GROUP

Post by VladaFBiH »

montypython2000 wrote:Ima ima član nažalost. Član 45 zakona o preuzimanju dioničkih društava. Ukratko ako većinski dioničar pređe 95% vlasništva ima pravo da (nakon formalnog) tendera PRISILNO otkupi dionice manjinskih (5% ili niže). Ponudi na tenderu cijenu, oni npr svi odbiju, međutim on mislim nakon tri mjeseca jednostvavno njihove dionice otme/otkupi bez njihovog pristanka. Članom 15 ili 16 ne sjećam se definisana je i min cijena. Mislom da je tromjesečni berzanski prosjek ili najviša cijena po kojoj je većinski stekao u zadnjih godinu. i tu je problem. Naša berza je nelikvidna i često mjesecima nema trgovine nekad se proda 20 dionica i obori cijena do apsurda, često i namjerno. Plus sam taj zakon/član izaziva strah tako da i sam snižava cijenu. U drugim zamljama gdje ovo ima im i dodatnih kriterija za cijenu npr sudska procjena vrijednosti, plus je i sama berza likvidnija visoki prometi pa je i tržišna cijena realna. u RSu kažu mi je također puno bolje tamo je min cijena jedna od 3 ponuđene, tržišne knjigovodstvene ili procjene vještaka nisam siguran, pa najviša od te tri. Znači potpuno sumanut član zakona, teška anomalija ali nema ko da ga promijeni. Sad je to uzelo maha, u toku je nekoliko takvih isitskivanja malih dioničara ako se dobro sjećam Bimal, pa ona Tvornica mašina Travnik (tu je već čitava afera izbila), Man Hummel, pa FAD, MS Wood. Na berzi pravi pokolj niko ništa ne kupuje prometi pali na par hiljada na dan a cijene najboljih firmi se istopile. Imaš detaljne diskusije na invest.ba posebno na temi autoindustrija i prije Bimal. Ovakav zakon bi sigurno pao kad bi došao do Strazbura, narušavanje elementarnih ljudskih prava, nor na imovinu i sl ali nema ko da pokrene da ga izmjeni niti para da tuži jer zasad je "sve po zakonu".
skroz sam smetnuo s uma da su usvojili ovaj idiotski zakon...
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#69 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

montypython2000 wrote:Ima ima član nažalost. Član 45 zakona o preuzimanju dioničkih društava. Ukratko ako većinski dioničar pređe 95% vlasništva ima pravo da (nakon formalnog) tendera PRISILNO otkupi dionice manjinskih (5% ili niže). Ponudi na tenderu cijenu, oni npr svi odbiju, međutim on mislim nakon tri mjeseca jednostvavno njihove dionice otme/otkupi bez njihovog pristanka. Članom 15 ili 16 ne sjećam se definisana je i min cijena. Mislom da je tromjesečni berzanski prosjek ili najviša cijena po kojoj je većinski stekao u zadnjih godinu. i tu je problem. Naša berza je nelikvidna i često mjesecima nema trgovine nekad se proda 20 dionica i obori cijena do apsurda, često i namjerno. Plus sam taj zakon/član izaziva strah tako da i sam snižava cijenu. U drugim zamljama gdje ovo ima im i dodatnih kriterija za cijenu npr sudska procjena vrijednosti, plus je i sama berza likvidnija visoki prometi pa je i tržišna cijena realna. u RSu kažu mi je također puno bolje tamo je min cijena jedna od 3 ponuđene, tržišne knjigovodstvene ili procjene vještaka nisam siguran, pa najviša od te tri. Znači potpuno sumanut član zakona, teška anomalija ali nema ko da ga promijeni. Sad je to uzelo maha, u toku je nekoliko takvih isitskivanja malih dioničara ako se dobro sjećam Bimal, pa ona Tvornica mašina Travnik (tu je već čitava afera izbila), Man Hummel, pa FAD, MS Wood. Na berzi pravi pokolj niko ništa ne kupuje prometi pali na par hiljada na dan a cijene najboljih firmi se istopile. Imaš detaljne diskusije na invest.ba posebno na temi autoindustrija i prije Bimal. Ovakav zakon bi sigurno pao kad bi došao do Strazbura, narušavanje elementarnih ljudskih prava, nor na imovinu i sl ali nema ko da pokrene da ga izmjeni niti para da tuži jer zasad je "sve po zakonu".
Niko nikoga ne tjera da da firmu na berzu. Sami pali, sami se ubili.

Znam da je nekada nemoguće doći do potrebnog novca, ne da banka kredit, itd, ali ići na berzu pa da ti sudbina firme zavisi od toga šta neko o firmi misli, od spekulacija, a ne od stvarnog poslovanja, to ko uradi, i zaslužio je da mu se sa firmom desi šta god da se desi.

A i ne moraš dati sve dionice. Plasiraj na berzu 20-30% firme, ko te tjera da plasiraš cijelu firmu?
ketronsd1
Posts: 1400
Joined: 13/06/2006 15:29

#70 Re: PREVENT GROUP

Post by ketronsd1 »

bh.tornjak wrote:mnoge od ovih firmi koje je prevent preuzeo su bile u nezavidnoj poziciji....mnoge u debelom minusu....
zasto...???
zato sto je proizvodnja skupa.
covjek kupio i neke od njih prebacio u Bosnu.
nije niko osnovao firmu da glumi humanitarnu organizaciju....
covjek hoce da posluje....napravio je tvornice...ko hoce raditi,bujrum...ko nece nek razguli.
Sve je to ok. Ko hoce da radi ok a ko ne vozdra,ali stari moj ako ce mo mi tako gledati kroz prste sto se bar zakonske strane tice ,gdje ce nam onda biti kraj. Nemozes reci hebat ga dobroo je sto ga imamo i pustiti ga da rabi ljude na takav nacin kao sto on radi. a znam tacno ako radi sa ljudima jer imam dosta rodbine koja radi u preventu.Necemo onda nikad biti drzava kakva treba. Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#71 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

ketronsd1 wrote:
bh.tornjak wrote:mnoge od ovih firmi koje je prevent preuzeo su bile u nezavidnoj poziciji....mnoge u debelom minusu....
zasto...???
zato sto je proizvodnja skupa.
covjek kupio i neke od njih prebacio u Bosnu.
nije niko osnovao firmu da glumi humanitarnu organizaciju....
covjek hoce da posluje....napravio je tvornice...ko hoce raditi,bujrum...ko nece nek razguli.
Sve je to ok. Ko hoce da radi ok a ko ne vozdra,ali stari moj ako ce mo mi tako gledati kroz prste sto se bar zakonske strane tice ,gdje ce nam onda biti kraj. Nemozes reci hebat ga dobroo je sto ga imamo i pustiti ga da rabi ljude na takav nacin kao sto on radi. a znam tacno ako radi sa ljudima jer imam dosta rodbine koja radi u preventu.Necemo onda nikad biti drzava kakva treba. Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
.
Samo nek ne puca...
ketronsd1
Posts: 1400
Joined: 13/06/2006 15:29

#72 Re: PREVENT GROUP

Post by ketronsd1 »

Hakiz wrote:
ketronsd1 wrote:
bh.tornjak wrote:mnoge od ovih firmi koje je prevent preuzeo su bile u nezavidnoj poziciji....mnoge u debelom minusu....
zasto...???
zato sto je proizvodnja skupa.
covjek kupio i neke od njih prebacio u Bosnu.
nije niko osnovao firmu da glumi humanitarnu organizaciju....
covjek hoce da posluje....napravio je tvornice...ko hoce raditi,bujrum...ko nece nek razguli.
Sve je to ok. Ko hoce da radi ok a ko ne vozdra,ali stari moj ako ce mo mi tako gledati kroz prste sto se bar zakonske strane tice ,gdje ce nam onda biti kraj. Nemozes reci hebat ga dobroo je sto ga imamo i pustiti ga da rabi ljude na takav nacin kao sto on radi. a znam tacno ako radi sa ljudima jer imam dosta rodbine koja radi u preventu.Necemo onda nikad biti drzava kakva treba. Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
.
Samo nek ne puca...
Jah i to sto kazes :lol: :lol:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#73 Re: PREVENT GROUP

Post by ultima_palabra »

ketronsd1 wrote:Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
Kako mali Mujica zamišlja ekonomiju...
Last edited by ultima_palabra on 20/06/2017 17:18, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#74 Re: PREVENT GROUP

Post by Hakiz »

ultima_palabra wrote:
Hakiz wrote:Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
Kako mali Mujica zamišlja ekonomiju...
Pogrešno si quotao, to je citat ketronsd1 forumaša, ne moj.
ketronsd1
Posts: 1400
Joined: 13/06/2006 15:29

#75 Re: PREVENT GROUP

Post by ketronsd1 »

ultima_palabra wrote:
ketronsd1 wrote:Garantujem ti da bi sa duplo vecim platama i placenim prekovremenim radom opet imao pozamasnu dobit. Ne idu mi ljudi koji brane ovakav kriminal u glavu nikako. Taj isti radnik na zapadu bi g a kostao 10x vise i opet firme imaju zaradu.
Kako mali Mujica zamišlja ekonomiju...
U čemu je problem??
Post Reply