PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 73191
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#201 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Velkoski »

S9 bi trebao imati garanciju kao iPhone, makar tako negdje pročitah, možda sam i u krivu :mrgreen:
Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#202 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Dadoooo »

drndalo wrote:
Dadoooo wrote:S9+ u pitanju, pojeftin, nov, firma iz Citluka, kazu da ima 2 godine garancije i da je serviser kimtek. Eh, sad, ljudi mi kazu da garancija digitalna, ide na imei broj. Da li je to supljak ? Kazu da nije problem ni da se fiskalni racun dobije ali me kopka, ako je zapakovan telefon, ko ce popuniti podatke u garantnoj knjizici, kako se reklamira kvar ako je niko nije popunio, da li bi to kimtek priznao ?
Nazovi Kimtec i pitaj.
Pa zvao sam, kazu da oni mogu provjeriti po imei broju da li je mobitel namjenjen za bh trziste, ako jeste, oni su ovlasteni serviseri ali ja ne mogu to vidjeti dok ne platim mob, tako da bi tad vjerovatno bilo kasno ako nesto ne bi stimalo.
User avatar
drndalo
Posts: 22902
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#203 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by drndalo »

Dadoooo wrote:
drndalo wrote:
Dadoooo wrote:S9+ u pitanju, pojeftin, nov, firma iz Citluka, kazu da ima 2 godine garancije i da je serviser kimtek. Eh, sad, ljudi mi kazu da garancija digitalna, ide na imei broj. Da li je to supljak ? Kazu da nije problem ni da se fiskalni racun dobije ali me kopka, ako je zapakovan telefon, ko ce popuniti podatke u garantnoj knjizici, kako se reklamira kvar ako je niko nije popunio, da li bi to kimtek priznao ?
Nazovi Kimtec i pitaj.
Pa zvao sam, kazu da oni mogu provjeriti po imei broju da li je mobitel namjenjen za bh trziste, ako jeste, oni su ovlasteni serviseri ali ja ne mogu to vidjeti dok ne platim mob, tako da bi tad vjerovatno bilo kasno ako nesto ne bi stimalo.
Znaju li oni za tu firmu koja prodaje ? Ako oni upucuju na Kimtec, ovi bi onda morali znati za njih...

Meni to malo damfa... ;-) Tebi bi za Kimtec u principu bio potreban ili fiskalni racun s datumom prodaje, ili ispunjen garantni list... Ako je cijena osjetno niza nego kod ostalih regularnih prodavaca istih, onda tu nesto ne stima...

Imei broj aparata u neotpakovanoj kutiji se vidi i na jednoj od naljepnica s vanjske strane. IMEI, S/N i tako to...
Dadoooo
Posts: 96
Joined: 16/04/2013 00:37

#204 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Dadoooo »

drndalo wrote: Znaju li oni za tu firmu koja prodaje ? Ako oni upucuju na Kimtec, ovi bi onda morali znati za njih...

Meni to malo damfa... ;-) Tebi bi za Kimtec u principu bio potreban ili fiskalni racun s datumom prodaje, ili ispunjen garantni list... Ako je cijena osjetno niza nego kod ostalih regularnih prodavaca istih, onda tu nesto ne stima...

Imei broj aparata u neotpakovanoj kutiji se vidi i na jednoj od naljepnica s vanjske strane. IMEI, S/N i tako to...
Pa cijena jest dosta niza od ostalih radnji, zato je i meni cudno, sutra cu zvati opet kimtek, a i ove.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#205 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Officer Crabtree »

Jel Mobilmedia OK po pitanju garancija za TV? Ima li neko iskustva generalno s njima po pogledu garancija?
User avatar
diablobih
Posts: 8259
Joined: 28/12/2015 02:17

#206 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by diablobih »

Officer Crabtree wrote:Jel Mobilmedia OK po pitanju garancija za TV? Ima li neko iskustva generalno s njima po pogledu garancija?
Da...
User avatar
MTV
Posts: 14376
Joined: 21/08/2013 19:39

#207 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by MTV »

Officer Crabtree wrote:Jel Mobilmedia OK po pitanju garancija za TV? Ima li neko iskustva generalno s njima po pogledu garancija?
Fabricka garancija od 24 mjeseca ili ako je neka akcija onda je 5 godina garancije koju ispunis preko interneta.
Servis Kimtec. Ako se pokvari dodje kurir po uredjaj. Odnese popravi ili ako se ne moze popraviti daju novi uredjaj. Dostave na adresu nazad. Prevoz nenaplacuju.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#208 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Officer Crabtree »

Hvala puno.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#209 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Lajavikrelac »

Evo da malo oživim topic :|

Prošle godine u martu sam kupio Xiaomi Redmi Note 9S u radnji IQ Mobile, telefonom prezadovoljan, sve mi je po volji od karakteristika do kamere :) ali šta će se desiti...Početkom ovog mjeseca telefon mi se na moje oči samo ugasio i kada ga pokušam u upaliti samo bljesne ekran i zavibrira - ni makac dalje! Odnesem u radnju (imam 2 godine garancije) pregledaju ga, mint stanje nema packe na sebi, nije ispadao nikako, nije kvašen, zaprime ga oni dobijem potvrdu da ide u servis...E sad, prođe dva dana vele morali su ga poslati u Široki Brijeg na servis ne mogu to ovdje u BL uraditi :?

Prođe nedelju dana niko ništa ne govori niti javlja, odem u radnju - na servisu je budite strpljivi. Prođe još sedmica, niko ništa, ja već popizdio :-x odem opet u radnju pitam šta je više, šta se dešava, cura drčna kao da sam sa njom ovce čuvao kaze da ne galamim i da budem strpljiv :shock: e tad mi je pukao film i počnem se derati da su mi dali broj servisa da sam provjerim šta je sa uređajem. Nazovem servis a ono MESC u SA :? na potvrdi o zaprimanju je servis Mobile Meister u Širokom...ljubazna cura u MESC-u mi veli da je telefon zaprimljen i za dva dana bi trebao biti gotov...

Prođoše tri dana ja opet nazovem servis u SA, druga osoba se javi, pitam šta je sa telefonom a ono moj telefon je zaprimljen tek 11.02 :shock: a ja ga dao na popravku 02.02! Navodno crkla je matična treba se mijenjati kao i još dva dijela uz nju. Poručili su dijelove pa čekaju da dođu... Velim zajebi posao, neću tu dva-tri puta otvaranu krepalinu hoću drugi uređaj ili da mi vrate pare! Ovi iz BL će navodno prenijeti moj zahtjev u centralu u Široki pa će mi javiti...Evo dva dana opet niko ništa ne javlja, a meni je već pun austrijski kancelar ovog bezobrazluka. Sada će izgleda morati ići noga u pult i lupanje, sa škutorima izgleda ne ide drugačije :evil:
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#210 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by febo_acm »

45 dana je zakonski rok... Svi servisi se mogu ograditi u tim roku. Mozes uvijek pokusati da insprkcijom :D
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#211 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Lajavikrelac »

Ma kakav zakonski rok kada mi tri servisa kupusaju nov uređaj :-) neću to sad hoću drugi uređaj i tačka! BTW i po zakonu imam pravo na to a ne vidim zašto bi neko pravio sebi probleme i lošu reklamu vozajući 45 dana ljude...ovo je 2022 godina jbt :-)
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#212 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by febo_acm »

Lajavikrelac wrote: 22/02/2022 15:53 Ma kakav zakonski rok kada mi tri servisa kupusaju nov uređaj :-) neću to sad hoću drugi uređaj i tačka! BTW i po zakonu imam pravo na to a ne vidim zašto bi neko pravio sebi probleme i lošu reklamu vozajući 45 dana ljude...ovo je 2022 godina jbt :-)
Postoje takve stvari... Npr Comtrade je ovlašteni uvoznik za HP laptope, a skoro sve laptope koje njima odneseš oni prebace u System One i kad ih System One završi vrati ih njima, a oni korisniku... Sumnjam da će ti dati novi uređaj bez inspekcije, ali probaj.
semsasuljakovic
Posts: 2033
Joined: 02/08/2015 21:30

#213 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by semsasuljakovic »

Naravno da neće dobiti novi uređaj. A lupanjem nogom o pult zaradit će i krivičnu prijavu.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#214 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Tesla Edison »

Rok je 45 dana. Unutar toga roka, možeš galamiti koliko te volja, samo bez veze možeš popiti i prekršajni nalog. Strpi se da poprave, ako ne poprave u tom roku, dobiješ novi.

A novi uređaj ne možeš nikad dobiti, sve dok servis u navedenom roku ne utvrdi da se uređaj ne može popraviti. Ako se može popraviti, koliko god da su ga otvarali, ako je ispravan prilikom primopredaje, to je ispravan uređaj, novi ne možeš dobiti.

Jbg., tako je kako je.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#215 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Lajavikrelac »

Tesla Edison wrote: 22/02/2022 17:02 A novi uređaj ne možeš nikad dobiti, sve dok servis u navedenom roku ne utvrdi da se uređaj ne može popraviti.
Po zakonu možeš tražiti novi uređaj u garantnom roku. Provjeri slobodno. Radio sam u servisu i prodaji pa znam ponešto...
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#216 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by febo_acm »

Mozes, ako imas osnova... Ali eto javo nam kako je proslo :D
NediM17
Posts: 21865
Joined: 05/11/2009 11:49

#217 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by NediM17 »

Ma nista od te ljubavi, jedino ako ga ne poprave u roku 45 dana moze racunati na novi, jbg. takav je Zakon o potrosacima.
Imao takav slucaj sa Beko masinom za sudje, dobio novu nakon 45 dana.
Drugi slucaj isto Beko, ovaj put masina za ves, tamam se ponad'o ide nova, kad ono 42. dan dosao dio iz Turske.
Svo vrijeme bio bez masina.
Sljedeci kvar na masini za ves natjerao ih da donesu zamjenski uredjaj dok moj ne poprave.
Sad je izasla iz garancije, sva istruhla, prvi sljedeci kvar noga joj je.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#218 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Tesla Edison »

Lajavikrelac wrote: 22/02/2022 17:22
Tesla Edison wrote: 22/02/2022 17:02 A novi uređaj ne možeš nikad dobiti, sve dok servis u navedenom roku ne utvrdi da se uređaj ne može popraviti.
Po zakonu možeš tražiti novi uređaj u garantnom roku. Provjeri slobodno. Radio sam u servisu i prodaji pa znam ponešto...
Ako je ispravan uređaj, ili ako se može servisirati (popraviti), nema šanse. Da si u sto servisa radio, nisi u pravu u ovom slučaju 8-)
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#219 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Lajavikrelac »

Da si i u jednom servisu telefona radio znao bi da ako nemaš malo bitnijih komponenti smartfona na lageru imaš ozbiljan problem. Matične ploče su po običaju skup dio (praktično nov uređaj) i uglavnom se naručuju po potrebi. E sad, pošto se radi o brendu Made in China prosto je ravno čudu da za manje od 15 dana poručeni dio dođe u servis. Pogotovo sad kada su aktuelna prejebavanja oko prevoza, dostava i narudžbi iz Kine, ovo znam iz pouzdanih izvora, čitaj servisera,trgovaca i dobavljača. Što sugeriše da su male šanse da u narednih 15-20 dana telefon bude popravljen ;-)

Ali čuj, ako hoće da ih inspekcija češlja, a naćiće ona razlog 1000% da rebne kaznu za bilo šta (to je u BL inspektorima fetiš :evil: ), samo naprijed... :oops:

Žao mi je nismo se mogli dogovoriti parlamentarno, e sad ću da tjeram inat :kiss:
User avatar
febo_acm
Posts: 10241
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#220 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by febo_acm »

Sve je to ok, ako ne rijese za 45 dana super, onda mozes svasta uraditi, do tada oni su cisti... Ali to da ti odes sutra i pravis probleme i sutas pultove i dobijes novi uredjaj... To ima samo ako udaris na neke debile, isprepadane i nesposobne :lol:

Ti si prvo rekao da ces odmah dobiti novi uredjaj, a sada ces ipak malo cekati izgleda :D
Kod nas najjaci servisi nemaju nista na stanju, to je opste poznato. Ovu sicu mijenjaju, ostalo porucuju. Vecina ozbiljnih brandova ima EU skladista, pa to cesto dodje za 7-8 dana.
semsasuljakovic
Posts: 2033
Joined: 02/08/2015 21:30

#221 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by semsasuljakovic »

Jest jak lik. Bivši serviser, sve cake zna. Zna inspekciju i ima utjecaja u njoj. Sa 2 poziva sredi da se pročešlja neka radnja.

A nosa telefon od 400 maraka.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31582
Joined: 16/04/2011 18:46

#222 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by skafiskafsnjak »

semsasuljakovic wrote: 22/02/2022 21:32 Jest jak lik. Bivši serviser, sve cake zna. Zna inspekciju i ima utjecaja u njoj. Sa 2 poziva sredi da se pročešlja neka radnja.

A nosa telefon od 400 maraka.
:lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#223 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Lajavikrelac »

semsasuljakovic wrote: 22/02/2022 21:32 Jest jak lik. Bivši serviser, sve cake zna. Zna inspekciju i ima utjecaja u njoj. Sa 2 poziva sredi da se pročešlja neka radnja.

A nosa telefon od 400 maraka.
U pravu si trebao bi biti faca pa izvratiti tri milje na Iphone da se kurčim pred čaršijom. Inspekciju ne znam i nemam uticaja u njoj, ali znam da ko god mulja, a većina mulja na pomen inspekcije mijenja priču...
febo_acm wrote: 22/02/2022 21:31 Kod nas najjaci servisi nemaju nista na stanju, to je opste poznato. Ovu sicu mijenjaju, ostalo porucuju. Vecina ozbiljnih brandova ima EU skladista, pa to cesto dodje za 7-8 dana.
Većina naših servisa i prodavnica su Indijanci samo takvi tako da je poređenje sa ozbiljnim brendovima, lagerima i servisima.... :-)

A za uređaj ćemo vidjeti...
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#224 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by Tesla Edison »

Nemaš ti tu šta gledati. Ako je u roku 45 dana, možeš dobiti samo prekršajni nalog, a možda i krivični prijavu (zavisi kakvu štetu napraviš), a novi telefon sigurno nećeš dobiti. Pogotovo od IQ-a.

Kad prođe 45 dana, a ne dobiješ telefon, nov ćeš dobiješ u roku odmah, cca. 5 minuta papirologije.

Tako je to po procedurama, a i po Zakonu o zaštiti potrošača ;)
User avatar
basicm
Posts: 10597
Joined: 16/01/2012 21:38

#225 Re: PREVARE GARANCIJA TELEFONA

Post by basicm »

Kako znati ima li Samsung mobitel oficijelnu garanciju ili ne?
Post Reply