Prevara

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

zvezdast
Posts: 3
Joined: 19/05/2008 21:36

#1 Prevara

Post by zvezdast »

Ovo se danas (nedelja) dogodilo mojoj mami, kojoj je skoro 80 godina.

Jos uvijek sam u soku da se ovo desilo, i bojim se da li ce se na ovom zavstiti.

Kod Bristola na Vilsonovom, u sred dana, joj pridje jedan *fin* mladic. Crne kose, mozda 30ak godina, fino obucen... Kao prepoznao je, i kaze eto tako bas mi je drago da sam vas sreo, hvala vam sto obilazite moju mamu, i podje da je zagrli. Ona ima bolesnu prijateljicu koju obilazi, koja ima sina u Americi, i poveze da je to on, iako je izgledao mladji nego sto se ona sjeca sa slika. I tako ona mu kaze nisam znala da si dosao, kaze on eto malo dosao u posjetu, i danas nesto posao da odradi, pa mu treba nesto para, a sve banke zatvorene. Pita jel zna ona dal ima neka banka da danas radi, ona kaze nema, tek sutra. Kaze on joj eto danas mu trebaju pare. I ona, po onoj vrucini smetena valjda zureci samo da dodje kuci, kaze mu moze mu ona posudit do sutra.

I oni tako prosetaju do stana jedno desetak minuta, usput pricajuci, o vrucini, o guzvi, o mami kako je eto bolesna al se drzi... Ona pocne pricati o njenoj djeci, on kaze kako se sa sinom cuje ponekat preko fejsa. Ona kaze nesto o sinovom zivotu, on kaze jeste eto izgleda je zadovoljan, da mu zena izgleda je fina... sve ono kao normalno. Kaze mu kako ce ona kod djece ici na par mjeseci i tako.. Ona i dalje nije sasvim sigurna da je to on, al eto normalno prica, njoj nezgodno da pita za ime, i vrucina...

I dodju do zgrade i ona kaze da se on ne bi penjao, donjece ona. Kaze on ma neka nije problem popet ce se. I stoji on na vratima stana, ceka i kaze fin vam je stan, raspored i tako. Ona ode po pare, pola penzije sto je podigla unaprijed. I dade mu to i jos i zadnjih 50 maraka iz novcanika, sve ukupno par stotina. Uze njen telefon da je sutra nazove i vrati. Ona kaze eto moze joj i u dolarima vratit (jer taj sin zivi u Americi), on kaze kako ono kurs 1.7 ili sta li... I on se zahvali, zagrli je, poljubi i ode.

Ona se poslije cuje sa trecom uzajamnom poznanicom, i kaze joj kako je vidjela sina od te druge, a ova joj kaze da sin od te nije dolazio. I zena tek tad skonta da je prevarena!

Ocigledno uhodana sema i momak maher u tome.

I sta sad? Ne znam da ima smisla ici na policiju kad mu ne zna ni ime, nit telefon. Pare na stranu, halalis ih, al dal sad da strahuje da se taj moze vratit i pokusat stan obiti? Od samog strahovaja nema nista, al dal ista pametno i konstruktivno se moze/treba uradit?
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#2 Re: Prevara

Post by kockica_kockica »

Pa prijavite to policiji... nemojte cekati... neka zena opise tog mahera za kradju na finjaka.... nece oni njoj vratiti pare ali ce mozda ga pokusati pronaci...

Svasta... nekad ljudi ne misle svojom glavom... tako nepoznata covjeka dovesti u kucu.... nije bila sigurna da je on ali ga je u sve uputila... pa sto mu ne rece da ide kod matere i od nje trazi... cccc
missko
Posts: 11435
Joined: 22/02/2008 13:22

#3 Re: Prevara

Post by missko »

Mom starom se slicno desilo prosle godine. Stane mu tip s autom i kaze kao da se znaju 100 godina ajde ja cu te povesti a stari konto neki od moje raje ga prepozno i stao tek kad je pocela prica skonta stari i kaze da izadje i ovaj mu stane sreca na vrijeme provalio.
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Prevara

Post by Truba »

nemam snage čitati

zanima me da li stariji ljudi na zapadu imaju isti patern ponašanja kao kod nas
da to pripišemo tranziciji i vjerovanju u sigurnost koji je nosi prošli sistem
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: Prevara

Post by Dope_Man »

Ima ovoga i vani koliko hoces, padaju tamo cak i na nigerijkog princa, a kamoli sta vise.

Mislim da je mala ili nikakva vjerovatnoca da ce ovaj pokusati stan obiti ili nesto, meni se cini iz price da je on samo prevarant koji odradi nekoga koga primjeti i malo uprati, i onda ode traziti sljedecu zrtvu.

U svakom slucaju treba prijaviti policiji, bolje i to nego ''prijaviti'' ovdje na forumu. Dobro je da se teme stavljaju i ovdje, da su ljudi osvjesteniji, pa se u nekim slucajevima mozda i desi da neko drugi ima slicno iskustvo i mozda vise informacija o prevarantu, ali policija treba da je prva koju se odmah nazove i prijavi.

Zao mi je zbog te situacije, al hebiga, ko jos nepoznatu osobu dovede u stan i da tolike pare, oni ni da bar nazove tu svoju prijateljicu pa kaze ''evo sretoh ti sina'' ili nesto?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14643
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#6 Re: Prevara

Post by DaysleepeR »

mentalitet "nafake" će vazda naše ljudi činiti beznadežno naivnim a prevarante svih vrsta na redovnim primanjima
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#7 Re: Prevara

Post by ExNihilo »

Je li se samo meni čini da je baka bila barem 50% sigurna da je frajko prevarant, ali je kontala bolje da mu dadnem pare nego da bude Raskoljnjikov scenario?

P.S. Neće se taj vraćati.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#8 Re: Prevara

Post by Margita81 »

Nevjerovatno. Kako mozes imati 80g i biti naivan kao 10ogodisnjak? Opasno. Ne radis to.
Zao mi je starice zaista..dobro je jos i prosla.
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#9 Re: Prevara

Post by emmir1 »

Pali bi na ovo i mlađi
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#10 Re: Prevara

Post by Tomahawk11 »

Margita81 wrote:Nevjerovatno. Kako mozes imati 80g i biti naivan kao 10ogodisnjak? Opasno. Ne radis to.
Zao mi je starice zaista..dobro je jos i prosla.
Ozbiljno?
Čovjek kad zađe u godine, podjetinji.
Što stariji, sve bliži djetetu.
User avatar
holowey
Posts: 8439
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11 Re: Prevara

Post by holowey »

Margita81 wrote:Nevjerovatno. Kako mozes imati 80g i biti naivan kao 10ogodisnjak? Opasno. Ne radis to.
Zao mi je starice zaista..dobro je jos i prosla.
sto su stariji to se vise ponasaju kao djeca...u tom su dobu kada im je potrebna supervizija...cast izuzecima, ali ljudi te starosne grupe su bas poput djece, opasniji po sebe nego po svoju okolinu...iz najbolje namjere zeznu stvar...zato djeca i unuci treba da se brinu o njima u starosti kao sto su se oni brinuli o njima u djetinjstvu...da vrate svoj dug i svojoj djeci pokazu kako da se ophode prema njima kad se karte obrnu...
User avatar
Truba
Posts: 81760
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Prevara

Post by Truba »

neki dan onaj u srbiji zaklo sina jer nije htio u starački :|
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13 Re: Prevara

Post by ExNihilo »

Imam jednog prijatelja koji voli reći: čim osoba napuni 40 godina - macola u glavu.
User avatar
Altsa
Posts: 7345
Joined: 19/03/2004 18:31

#14 Re: Prevara

Post by Altsa »

ExNihilo wrote:Imam jednog prijatelja koji voli reći: čim osoba napuni 40 godina - macola u glavu.
I njemu bi jedna podobra trebala u vugla.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#15 Re: Prevara

Post by VladaFBiH »

ExNihilo wrote:Imam jednog prijatelja koji voli reći: čim osoba napuni 40 godina - macola u glavu.
baš me interesuje šta će reći kad napuni 40 - možda je najpametnije da sam sebe odmah macolom opali...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#16 Re: Prevara

Post by ExNihilo »

Jeste to prešli 40? :lol:
User avatar
Logovan
Posts: 94404
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#17 Re: Prevara

Post by Logovan »

Margita81 wrote:Nevjerovatno. Kako mozes imati 80g i biti naivan kao 10ogodisnjak? Opasno. Ne radis to.
Zao mi je starice zaista..dobro je jos i prosla.
Pa ponaša se kao dijete, upravo zato što ima 80 godina.
ExNihilo wrote:Imam jednog prijatelja koji voli reći: čim osoba napuni 40 godina - macola u glavu.
Puno je 40, bolje 30 ili 35.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#18 Re: Prevara

Post by VladaFBiH »

Logovan wrote:
ExNihilo wrote:Imam jednog prijatelja koji voli reći: čim osoba napuni 40 godina - macola u glavu.
Puno je 40, bolje 30 ili 35.
ma idealno je 18 :)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#19 Re: Prevara

Post by Tomahawk11 »

Kakva ba macola, što je insan stariji, sve mu više žao to što će umrijeti.
Al da podjetinji, podjetinji.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#20 Re: Prevara

Post by peepeep »

VladaFBiH wrote:
Logovan wrote:
ExNihilo wrote:Imam jednog prijatelja koji voli reći: čim osoba napuni 40 godina - macola u glavu.
Puno je 40, bolje 30 ili 35.
ma idealno je 18 :)
Ako ćemo tako, nek onda odmah stari ispali u halu mjesto u staru i problem riješen.

P.S. Žao mi je svakoga koga prevare, nije nimalo lako vjerovati ljudima na današnjem vaktu. A ljude zna nekada ponjeti, ponese ih priča, društvo ili euforija što su nekoga "vidjeli" pa urade tako nešto. A nekada su jednostavno umorni i ne stignu ni fino razmisliti o tome što rade dok ne bude kasno. Samo je bitno da sad budete tu uz nju i da joj ne nabacujete na nos što je to uradila da se ne grize žena još više.
gtamoding
Posts: 61
Joined: 10/09/2007 02:24
Location: BiH, Sarajevo

#21 Re: Prevara

Post by gtamoding »

Veoma mi je to poznato.
Slicno se desilo i mojoj majci prije nekih 10 godina.
Lik je zaustavio kod Olimpijskog bazena na otoci uvjeravajuci je da je bio anestiziolog koji je ucestvovao na njenoj operaciji karcinoma.
Isprica lik do najmanjeg detalja o operaciji, sta se radilo u bolnici, pitao za porodicu i sve znaci sve po ps-u. Garantovano neka od mahalusa je jedva cekala da isprica prvoj osobi koju sretne i srela njega ili sta li vec.
Ukratko pitao je za pare za neku djecu u bolnici sto su ostala ofo ono neka manja donacija kao ostaviti ce on njoj podatke i priznanicu.
Kada je vidio da ce dobiti samo 10 maraka smakno joj novcanik i zbrisao glavom bez obzira.
Najveca tuga u svemu tome je da u toj setnji je isla u banku da podigne zaostatak tudje njege za nju i staroga (nakupilo se finih 1600km) i odose pare.
Na kraju su lika i ufatili (nakon godinu dana) zarastao ko Karadjic ofo ono skrivao se u nekom podrumu. Ispostavilo se da je prevario jos 11 ljudi na slican fazon kao i par njih za gradjevinske materijale koje preprodavao itd.
Presuda je dosla nakon punih 7 godina ganjanja i kao on ce biti u zatvoru i da isplati pare u roku od 6 mjeseci. Ako on ne isplati lezati ce da otplati to a drzava ce dati umjesto njega.
Vjerujte moja majka je i umrla a nije ni vidjela ni marke od toga...a to je bilo prije par godina...Naravno ta presuda ne vazi sada jer je umrla prije izvrsenja...da pogodim ja kao njen sin mogu muda cuclat sad.
No-Name
Posts: 317
Joined: 22/05/2014 17:20

#22 Re: Prevara

Post by No-Name »

Svi se dive prevarantima i kriminalcima a poštene ljude ismijavaju i smatraju budalama tako da me nimalo ne čudi ovo što sam pročitao

Jedino ne želim da pogrešno razumijete ovo što sam napisao
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#23 Re: Prevara

Post by TAFKAP »

Da citiram: "Mače moj profesore, mače... Gdje smo mi a gdje je Evropa"

Svaki dan se ovdje u zapadnoj Evropi čuje na TVu ili čita u novinama, kako su oglulili stare osobe za više, pa i desetine hiljada Eura.

Shema ista: Poziv na telefon, predstavljanje kao unuk/a, (daljnji) rođak i sl. kome je hitno potreban novac iz razloga X, doć će osoba Y da pokupi jer je isti/a zauzeta... Bilo je situacija da su radnici lokalne filijale banke zvale policiju jer su stare bake ili dede dizali desetine hiljada Eura odjednom.

A ovom što pominje macolu, nek pripremi jednu za svoje roditelje i za sebe.
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#24 Re: Prevara

Post by mayab »

ExNihilo wrote:Imam jednog prijatelja koji voli reći: čim osoba napuni 40 godina - macola u glavu.
Sjetih se svog pokojnog oca , samo je on govorio o 50 godina :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#25 Re: Prevara

Post by VladaFBiH »

No-Name wrote:Svi se dive prevarantima i kriminalcima a poštene ljude ismijavaju i smatraju budalama tako da me nimalo ne čudi ovo što sam pročitao

Jedino ne želim da pogrešno razumijete ovo što sam napisao
ma mi smo postali društvo "najpametnijih, najboljih, najsposobnijih, najljepših,... nastavi niz" a ja na kraju dodajem "seronja" da ne koristim grublje riječi... i ne postoji osoba koju neko u životu nije prevario tako da sva ova "isčuđavanja" treba da krenu od njih samih... na žalost istina je da se starije osobe 70+ puno lakše varaju ali valjda to ide s godinama i svi ćemo biti takvi prije ili kasnije...
Post Reply