Preticanje u gradu

Podforum za motocikliste...
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#1 Preticanje u gradu

Post by alentje »

.
Last edited by alentje on 06/03/2018 03:35, edited 1 time in total.
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#2 Re: Preticanje u gradu

Post by Stjui »

alentje wrote:Pozdrav,

Dali ima i jedan motorista ovdje upucen zakonima? :-D Htjeo bih upitati, dali je dozvoljeno obilazenje auta na crvenom svjetlu tako da bi dosli prvi? Vidim svi rade a ja uvijek cekam zadnji a mogu se provuci. Ako se smije obilaziti u ovim uslovima, molim da mi naglasite sa koje strane tacno.

Isto hocu da upitam dali je dozvoljeno prolazenje izmedju auta tj. lane splitting kada su dvije trake?

Zahvlaljujem
jel to nemate nikakve kategorije? :D s lijeve strane se vrši preticanje i provlačite se kad već možete.šta je lane splitting?da ideš uporedo između 2 auta?
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#3 Re: Preticanje u gradu

Post by alentje »

.
Last edited by alentje on 06/03/2018 03:36, edited 1 time in total.
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#4 Re: Preticanje u gradu

Post by Stjui »

alentje wrote: Haha, nemam kategoriju nikakvu, samo Potvrdu za Poznavanje saobracajnih propisa, to je za skuter. Lane splitting je prolazenje uporedo izmedju 2 auta kao sto si rekao. A ako je puna linija sa lijeve strane? Dali se opet smije obilaziti?
ne smiješ ako je puna preticati nikako.to i jest taj fazon sa skuterima koji važi samo na semaforu.znači,dok auta stoje,ti ih pretičeš ne prelazeći liniju.ja to radim,drugi to rade i nikad nisam nikoga čuo da je kažnjen zbog toga.
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#5 Re: Preticanje u gradu

Post by alentje »

Stjui wrote:
alentje wrote: Haha, nemam kategoriju nikakvu, samo Potvrdu za Poznavanje saobracajnih propisa, to je za skuter. Lane splitting je prolazenje uporedo izmedju 2 auta kao sto si rekao. A ako je puna linija sa lijeve strane? Dali se opet smije obilaziti?
ne smiješ ako je puna preticati nikako.to i jest taj fazon sa skuterima koji važi samo na semaforu.znači,dok auta stoje,ti ih pretičeš ne prelazeći liniju.ja to radim,drugi to rade i nikad nisam nikoga čuo da je kažnjen zbog toga.
Aha, znaci nebitno kakva je linija sa lijeve strane, ako ne prelazim preko nje onda je dozvoljeno?
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#6 Re: Preticanje u gradu

Post by Stjui »

alentje wrote: Aha, znaci nebitno kakva je linija sa lijeve strane, ako ne prelazim preko nje onda je dozvoljeno?
ne smiješ preticati ako ste i ti i auto u pokretu(tad se moraš orijentisati prema liniji).samo ti govorim za to nepisano pravilo gdje svako pušta motoriste na semaforu,u zastojima itd.
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#7 Re: Preticanje u gradu

Post by alentje »

Stjui wrote:
alentje wrote: Aha, znaci nebitno kakva je linija sa lijeve strane, ako ne prelazim preko nje onda je dozvoljeno?
ne smiješ preticati ako ste i ti i auto u pokretu(tad se moraš orijentisati prema liniji).samo ti govorim za to nepisano pravilo gdje svako pušta motoriste na semaforu,u zastojima itd.
Aha, svaka cast onda!
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#8 Re: Preticanje u gradu

Post by dadoka84 »

Iskreno se nadam da nisi na skuteru sa 49ccm :D dzaba ti obilazenje kad te prestignu svi u prvih 100 metara.
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#9 Re: Preticanje u gradu

Post by alentje »

.
Last edited by alentje on 06/03/2018 03:36, edited 1 time in total.
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#10 Re: Preticanje u gradu

Post by alentje »

taki sam kaki sam wrote:Glavni si musafa mi
:lol: :lol: :lol: Sta ces nemozes vala sa slabim skuterima nista.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Preticanje u gradu

Post by insomnia78 »

Propnes li ga na za'nji? :lol:
User avatar
trcicu trceci
Posts: 2677
Joined: 30/04/2011 22:32

#12 Re: Preticanje u gradu

Post by trcicu trceci »

ako ne mozes na cesti, ti ga zalomi po trotoaru ;-)
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#13 Re: Preticanje u gradu

Post by rimano »

Nema mi nista mrze nego kad se frajer provuce kroz kolonu sa usisivacem od 49ccm i onda usporava kolonu kad se upali zeleno jer makina ne može da ubrza.
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#14 Re: Preticanje u gradu

Post by alentje »

.
Last edited by alentje on 06/03/2018 03:37, edited 1 time in total.
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#15 Re: Preticanje u gradu

Post by gnjev »

alentje wrote:@insomnia ponekad i to haha. @trcicu trceci vjeruj majketi da je i toga bilo. @rimamo ma daj ba vozio sam i ja usiaivace od kolega 4t kineze pa ubrzaju do 40 fino. Idem po gradu 50 tj 10 preko ogranicenja a svako mora preticati. Kud zurite?
cega 50 ogranicenje ? opasan si na cesti kad vec nisi upoznat sa osnovama saobracaja
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#16 Re: Preticanje u gradu

Post by esso_sa »

Zakonski nije dozvoljeno ni provlacenje na semaforu, ni preticanje preko pune, ni lane splitting. Nema veze ako prilikom preticanja ne nagazis punu liniju, to te ne cini imunim na prekrsaj. Puna linija je oznaka za zabranu preticanja/obilazenja drugih vozila, a ti sa motorom upravo to i radis
Motor je motorno vozilo na koje se odnose ista pravila kao i za ostala motorna vozila (automobile, kamione itd).
Eh sad, drugo je sto policija (uglavnom) tolerise provlacenje na semaforima, iako bi uredno mogli sloziti kaznu, kada bi htjeli
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#17 Re: Preticanje u gradu

Post by alentje »

.
Last edited by alentje on 06/03/2018 03:38, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#18 Re: Preticanje u gradu

Post by Ramzess Veliki »

taki sam kaki sam wrote:
alentje wrote:
taki sam kaki sam wrote:Glavni si musafa mi
:lol: :lol: :lol: Sta ces nemozes vala sa slabim skuterima nista.
Skuteri su ba za curice, uzmi kakvu mrcinu od 500 kubika al obavezno bez kacige da svi vide da si to ti :izet:
500 ccm je idealna kubikaža za djevojke. :thumbup:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#19 Re: Preticanje u gradu

Post by dadoka84 »

Jel za sve kubikaže djevojaka il samo one posnije :D
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#20 Re: Preticanje u gradu

Post by Thorgerson »

alentje wrote: Prvo protumaci sta sam napisao pa onda odgovaraj. Kazem kako vozaci auta motoriste uvijek guraju u saobracaju i nedaju im nikakva prava. Idem 50 gdje je 40 dozvoljeno i opet me preticu svi... Sto je najgore, ne preticu punom lijevom trakom vec prodju metar pored mene, cesto se desi da ne obratim paznju i malo zahvali da me zakaci. Ista prica na raskrsnicama, dolaze mi sa desne strane pa kad prodjem sviraju mi (naravno raskrsnica sa cestama iste vaznosti)
Ajd ba pusti suplju.

Koliko vas ugrozavaju vozaci, toliko vi ugrozavate vozace automobila. A onda mi svi zajedno ugrozavamo pjesake, koji opet na svoj nacin ugrozavaju nas.

Poenta, kultura saobracaja generalno je kod nas nula. Svi rade sta hoce.
Dok se jednom ne pukne sakom i kaze dosta, bice nam ovako. I to je to.

A do tada, kazem ti mani se suplje, jer svi smo mi ugrozeni i svi mi nekoga ugrozavamo.

Na tebi je samo da ocjenis da li ti je vrijedno da zbog 5 minuta vremena se provlacis izmedju auta i po linij, ako znas veoma dobro da u sekundi mozes biti zalijepljen za neciji gepek. Jer ako mene neko cesto ne vidi u retrovizoru kad se prestrojava, taman ce tebe vidjet na skutercicu ili na motoru nije bitno.

A za ove hajvane sto voze po liniji 90+ km/h, to je vec posebna prica...gdje li je tu policija i sta li oni rade boga pitaj... :run:
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#21 Re: Preticanje u gradu

Post by alentje »

.
Last edited by alentje on 06/03/2018 03:39, edited 1 time in total.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#22 Re: Preticanje u gradu

Post by sema911s »

Za line spliting u austriji policajac te siluje Jos pozove citavu stanicu,, I naplati Ti uslugu,
Ako guslas I pravis kolonu Tada te stigne neko Ko ja pa Te uz obilno zabacivanje zadnjeg kraja otjera u granje :)
Mada u Bosni ne postoje pravila pa vozi kako znas I umijes
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#23 Re: Preticanje u gradu

Post by Thorgerson »

alentje wrote: Veoma sam kulturan vozac, uvijek kada je moja krivica i ne pustim nekog na raskrsnici ja mu dam to do znanja. Stajem nekada pjesacim cak i kada cekaju gdje nema zebre, jer znam kako je meni kad te niko ne pusta. Uvijek pazim na cestu, pogotovu u raskrsnicama, ko ima prvenstvo prolaza.

Ovo sto moj skuter ide 90 km/h je uradjeno zbog dugih pravaca i da se nekada moze ici uz brdo. a u vrucini, ljeti, ko nebi zelio da dodje sto prije na odrediste?
Svaka ti cast onda. :thumbup: Ali si u manjini.

I ja pokusavam da stanem pjesaku gdje god mogu, jer sam poslije 17h i ja sam pjesak, volim otici prosetati, jer me poslije 17h automobil uopste ne zanima. I fakticki sam vise pjesak nego vozac.

Ali kako ces ti na pravcu gdje jure 60+ na sat, stati pjesaku sigurno? Nikako. Ne mozes. Kad sam sam stvarno stanem, ali priznajem, kad jurcaju autmobili pored, iza mene, zao mi je ali ja sigurno ne mogu stati. Mozes pokusati usporiti ako vidis pjesaka, ono nadajuci se da onda i ovi iza tebe usporiti, ali to se ne desava, nego ti jos blicaju, preticu te itd.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#24 Re: Preticanje u gradu

Post by Ramzess Veliki »

Od Nedžarića da uhvatiš zeleni na sva tri semafora moraš zavrnut' stoju.
I tako ja kao svaki dan zašarafim gas, pržim a mašina vrišti, kad ... baba ... na onom trećem semaforu nagarila sa štapom na crveno ... ja krenem iza nje, ona krene nazad ... ja lijevo - ona krene naprijed ... ja desno ona desno ja lijevo ona baba lijevo ... i na kraju zakočim na babi nasred ceste. Stoji baba gleda mene, ja gledam babu ... i na kraju baba polako produži ... a i ja. I psujem u sebi općinu što nisu prokopali tunel ispod ceste samo za babe. Sa slikama goblena, vezova ... Rocka Hudsona i Elvisa.
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#25 Re: Preticanje u gradu

Post by Stjui »

Ramzess Veliki wrote:Od Nedžarića da uhvatiš zeleni na sva tri semafora moraš zavrnut' stoju.
I tako ja kao svaki dan zašarafim gas, pržim a mašina vrišti, kad ... baba ... na onom trećem semaforu nagarila sa štapom na crveno ... ja krenem iza nje, ona krene nazad ... ja lijevo - ona krene naprijed ... ja desno ona desno ja lijevo ona baba lijevo ... i na kraju zakočim na babi nasred ceste. Stoji baba gleda mene, ja gledam babu ... i na kraju baba polako produži ... a i ja. I psujem u sebi općinu što nisu prokopali tunel ispod ceste samo za babe. Sa slikama goblena, vezova ... Rocka Hudsona i Elvisa.
da se ja pitam,nikad vi sa tim jurilicama ne biste vidjeli gradske vožnje.tj.strogo ograničenje na 40 po gradu dok ne izađete na magistralu.
Post Reply