Prestanak radnog odnosa-procedura?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
admir1992
Posts: 3
Joined: 26/02/2020 16:27

#1 Prestanak radnog odnosa-procedura?

Post by admir1992 »

Pozdrav
Vec nekoliko godina radim u jednoj privatnoj firmi,uslovi su maksimalno dobri,postuju se sve zakonske procedure i td.Medjutim dosao je trenutak da dam otkaz pa me zanima da li je neko upucen u tu proceduru ?
Zelja mi je da budem korektan prema poslodavcu,ali takodjer bi da iskoristim godisnji odmor za ovu godinu.Da li prvo iskoristiti godisnji pa po povratku dati otkaz i odraditi otkazni rok ili imam pravo nakon sto saopstim da dajem otkaz reci da planiram iskoristiti svoj godisnji?
Kakva su zakonska pravila,da li imam pravo iskoristiti samo dio od ukupno 20 radnih dana godisnjeg odmora ili samo dio obzirom da sam u ovoj kalendarskoj godini odradio samo dva mjeseca?
Ukoliko je neko bolje upucen bio bih zahvalan na odgovoru
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#2 Re: Prestanak radnog odnosa-procedura?

Post by mirsek »

admir1992 wrote: 27/02/2020 12:08 Pozdrav
Vec nekoliko godina radim u jednoj privatnoj firmi,uslovi su maksimalno dobri,postuju se sve zakonske procedure i td.Medjutim dosao je trenutak da dam otkaz pa me zanima da li je neko upucen u tu proceduru ?
Zelja mi je da budem korektan prema poslodavcu,ali takodjer bi da iskoristim godisnji odmor za ovu godinu.Da li prvo iskoristiti godisnji pa po povratku dati otkaz i odraditi otkazni rok ili imam pravo nakon sto saopstim da dajem otkaz reci da planiram iskoristiti svoj godisnji?
Kakva su zakonska pravila,da li imam pravo iskoristiti samo dio od ukupno 20 radnih dana godisnjeg odmora ili samo dio obzirom da sam u ovoj kalendarskoj godini odradio samo dva mjeseca?
Ukoliko je neko bolje upucen bio bih zahvalan na odgovoru
Svake godine dobijes 20 dana na osnovu PRETHODNO odradjenih mjeseci rada. Mozes ih iskoristiti kad god hoces u toku godine s tim da neiskoristene dane iz prethodne godine moras iskoristiti do 01.07. tekuce godine ili ti propadaju.
U tvom slucaju imas pravo iskoristiti citav godisnji odmor prije otkaza jer si ti te dane godisnjeg odmora vec zaradio u prethodnoj godini. Naravno kod novog poslodavca neces imati pravo na godisnji do nove godine.
Post Reply