Preseljenje u Hrvatsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
colourtysoul
Posts: 3
Joined: 10/07/2013 22:42

#1 Preseljenje u Hrvatsku

Post by colourtysoul »

Pozdrav! :)

Molim nekoga ako zna da mi napiše šta je potrebno da riješim ovdje u Sarajevu od papira? Da li moram odjaviti svoje zdravstveno osiguranje da bih se mogla prijavila u Hrvatskoj? I da li moram radnu knjižicu zaključiti ili?!


Unaprijed hvala. :)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#2 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by uglavnomja »

ne kontam nista :-)

imas domovnicu i putovnicu? i dokumente sa bh adresom?

u tom slucaju moras odjaviri mjesto prebivalista u bh i prijaviti se u cro da dobijes osobnu, novu putovnicu itd ...

za vozacku ne znam :shock:

ako im vaze pravila eu, onda ti vozacka vazi 3 mjeseca pa moras ponovo polagati.


ne znam ni za radne dokumente, ne kontam sta mislis raditi? ako prestajes raditi ovdje, normalan prekid radnog odnosa u radnoj knjizici.
zdravstveno odjavljuje firma u kojoj radis, ne ti.

ako pocnes raditi tamo, dobices novo zdravstveno i novu radnu knjizicu.
Smajic.smajo
Posts: 614
Joined: 01/07/2013 14:05

#3 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by Smajic.smajo »

Ne moras nista, ako imas drzavljanstvo hrvatske odes tamo i zivis.
User avatar
jutarnja zvijezda
Posts: 238
Joined: 29/11/2010 10:25

#4 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by jutarnja zvijezda »

najjednostavnije ti je :nazovi veleposlanstvo i od njih ces dobiti detaljne i tacne informacije.sretno! :)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#5 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by uglavnomja »

Smajic.smajo wrote:Ne moras nista, ako imas drzavljanstvo hrvatske odes tamo i zivis.

nije to tako jednostavno :-)

ako ima putovnicu sa hrvatskom adresom, onda jeste.
ali ako ima putovnicu sa bh adresom, ima caka ... vec pise gore.
colourtysoul
Posts: 3
Joined: 10/07/2013 22:42

#6 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by colourtysoul »

Zahvaljujem svima na odgovorima.
Sorry, nisam napisala da imam dvojno državljanstvo (BiH/RH) te da sam ovdje završila pripravnički staž (zubni tehničar). Tj. nezaposlena sam i bila sam prijavljena na biro za zapošljavanje. Namjeravam preseliti za stalno u Zagreb, već sam riješila neke papire oko srednje škole i priznavanja staža i pošto je potrebno da dostažiram 8 mjeseci, moram se prvo prijaviti na hrvatski biro/burzu rada.
Koliko sam shvatila, nije moguće imati 2 prebivališta, 2 lične karte itd. pa ne vjerujem da baš mogu samo "otići i živjeti tamo". =)

Uspjela sam neke informacije dobiti, pa evo info i za one koji će se možda naći u sličnoj situaciji:
U Hrvatskoj se traži odjava sa prethodnog zdravstvenog osiguranja.
Potrebno je u Zavodu zdravstvenog osiguranja predati zahtjev za potvrdu o odjavi zdrav. osiguranja.
Uz taj zahtjev traže:
- kopiju lične karte,
- uvjerenje Poreske uprave FBIH da niste registrovani u Jedinstvenom sistemu registracije, kontole i uplate doprinosa
U Poreskoj upravi se čeka jedan dan na to uvjerenje.

Također, ko želi može i svoj zdravstveni karton iz ambulante prebaciti u drugu državu, podnosi se zahtjev na kartoteci, uz zdravstvenu knjižicu i službenim putem preko pošte oni šalju u novu ambulantu.

I na kraju se odjavljuje prebivalište. Prilikom odjave oduzimaju ličnu kartu, pa je potrebno sve papire i dokumente srediti prije toga.

Birokratija će nas pojesti... :klopa:
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#7 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by zemo_online »

stas bona kod njih??? nema bosne nidje. :D
poslje ces zalit za rajom.
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#8 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by amra67 »

zemo_online wrote:stas bona kod njih??? nema bosne nidje. :D
poslje ces zalit za rajom.
pa i zagreb nije kao sto je naekad bio.ima cevapa na svakom cosku, nraodnjaka.. :D tako da joj nista nece nedostajati :D
vetvadi
Posts: 59
Joined: 18/01/2013 02:35

#9 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by vetvadi »

mogu li dobiti osvojit drzavljanstvo s pismom ?


Nemate državljanstvo? Možete postati počasni Hrvat. Jedini je uvjet ljubav prema Hrvatskoj ?
http://web.archive.org/web/201105101405 ... va-/944194
colourtysoul
Posts: 3
Joined: 10/07/2013 22:42

#10 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by colourtysoul »

amra67 wrote:
zemo_online wrote:stas bona kod njih??? nema bosne nidje. :D
poslje ces zalit za rajom.
pa i zagreb nije kao sto je naekad bio.ima cevapa na svakom cosku, nraodnjaka.. :D tako da joj nista nece nedostajati :D
Baš tako! Nije Zagreb/Sarajevo preko "bijela svijeta" =)
Jedino će mi nedostajati bliski ljudi, za ostalo nemam šta žaliti =)
vetvadi
Posts: 59
Joined: 18/01/2013 02:35

#11 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by vetvadi »

kako cu postat hrvatski drzavljanin ? imali neko zivi tamo u blizunu zagrebacka dzamija :) imali neko tamo ?
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#12 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by Astrix »

Kako ide sa dobijanjem radne vize za Hr zna li iko, jel tesko dobiti i koliko traje ta procedura??
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#13 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by Zviz »

Braem sto se posla tice, "preko" te konfederacije i njenih pravila, ja licno nevidim nikakve povlastice za HR drzavljane, npr. u Danskoj - HR drzavljani i dalje podljezu jednakim mjerama kao i BiH drzavljani, mada bio Njemac ili Japanac ako trazis posao u 99% su ista pravila - razlika samo u prva tri mjeseca - sto cak vise da dobijes danske papire tj. i zdravstvenu karticu tu sa BiH pasosom ili Japanski (nebitno) ces prije dobiti nego ako imas pasos drzave clanice te Europske konfederacije.
User avatar
desperate housewife
Posts: 476
Joined: 25/09/2010 13:47

#14 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by desperate housewife »

al zato u Noveskoj nemas nikakvu zabranu ako si državljanin Hrvatske, možeš se bez problema zaposlit.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#15 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by uglavnomja »

desperate housewife wrote:al zato u Noveskoj nemas nikakvu zabranu ako si državljanin Hrvatske, možeš se bez problema zaposlit.

:shock: :shock: :shock:


pa jos nisu u direktoratu za strance ukucali hrvatsku kao eu zemlju, stoji spisak iz 2007. :D ko trazi dozvolu boravka mora se pisati non-eu :lol:


s tim da ce nova vlada i to da prolongira, ukine dolaske itd ...

strucnjak ce uvijek naci posao, iz hrvatske ili bosne ili indije ili francuske ... nebitno. ali ne moze doci hrvat neke bezze struke i ravnopravno konkurirati za posao sa norvezanima.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#16 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:
desperate housewife wrote:al zato u Noveskoj nemas nikakvu zabranu ako si državljanin Hrvatske, možeš se bez problema zaposlit.

:shock: :shock: :shock:


pa jos nisu u direktoratu za strance ukucali hrvatsku kao eu zemlju, stoji spisak iz 2007. :D ko trazi dozvolu boravka mora se pisati non-eu :lol:


s tim da ce nova vlada i to da prolongira, ukine dolaske itd ...

strucnjak ce uvijek naci posao, iz hrvatske ili bosne ili indije ili francuske ... nebitno. ali ne moze doci hrvat neke bezze struke i ravnopravno konkurirati za posao sa norvezanima.
Opet kazem barem u Danskoj, ako nisi stekao boravisnu dozvolu preko azila (znaci oni su jedini koje nekaci sljedece pravilo), stranac radnik je uvijek zaposljen privremeno, moze biti na odredjen (1 godinu) period ili ne, a ako ne ond aje uvijek privremeno dok opstina nenadje danca ako je smotan sam sebi nac posao. Znaci zaposlis se kao doktor specijalac-genijalac ze nesto ako naleti neki Danac sa istim kvalifikacijama ti gubis posao. Isto pravilo i za privatnike, zato ovi koji dovode Poljake nije da ih zaposljavaju nego kao firma iz danske skopila ugovor sa firmom iz poljse o posudi radne snage. Jedina granacija da imas sva prava kao i Danac je da imas danski pasos ili da si stekao pravo boravka na osnovu azila - sve drugo je od danas do suta. Dzaba EU i njeni jadni zakoni kad to ovjde niko ne hbe ni koliko je crnog za noktom.

Mislim da su ista pravila u Norveskoj, da jednostavno kao stranac si od danas do sutra nebitno drzavni ili privatni sketor, jer opet drzava utice na oba. Misli pod njenom sapom su na jedan ili drigi nacin.
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#17 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by mahalik »

ima l ineka caka za one što su rođenni u HR tokom rata
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#18 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by Sandra N. »

mahalik wrote:ima l ineka caka za one što su rođenni u HR tokom rata
Zavisi od toga koliko su godina tamo ostali i bili prijavljeni
User avatar
subasic
Posts: 131
Joined: 25/05/2012 11:51

#19 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by subasic »

Tako je, kao i u kojem periodu je rodenje bilo, jer su vazili razliciti zakoni, a bitan je onaj koji je vazio kada se djete rodilo.
Astrix
Posts: 1890
Joined: 30/09/2009 14:14

#20 Re: Preseljenje u Hrvatsku

Post by Astrix »

Imam priliku za posao u Hrvatskoj, pa me zanima ako neko ima nekog sličnog iskustva.
Znači imam jednu ponudu i trenutno najveće pitanje koje imam je - kako ide to sa boravišnom dozvolom, viza za rad i to? Ako neko zna i ako je prošao nešto slično bilo bi dobro da javi. Da li je nama iz BiH teško tamo dobiti radnu vizu, kome se obratiti za sve informacije...?
Post Reply