PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#1 PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by vazi »

Svjedoci smo da je sve vise i vise razvoda i da brak, kao institucija, gubi na vrijednosti.
U Njemackoj su cak predlagali da se brakovi sklapaju na sedam godina pa ako sve bude u redu da se produzi na jos sedam, radi ustede troskova razvoda :-)

OK, kontam ja da kapitalizam radi sve na razbijanju PORODICE kao osnovne celije drustva :D , a u cilju lakse manipulacije pojedincom, izgubljenom travkom...i radi postizanja veceg profita, radi onemogucavanja grupa ljudi da se udruze i traze svoja prava etc etc....Sve to svi znamo.

Ali, nevezano za sve to, zasto je tako tesko graditi HARMONICAN brak, brak u kojem vlada medjusobno postovanje i sve one vrijednosti koje bi trebale krasiti zajednicu dvoje ljudi koji su (najcesce) izrodili zajedno djecu i duzni su ih odgajati?

Koje su, po vama, najvece prepreke skladom braku?
Last edited by vazi on 04/10/2011 11:27, edited 1 time in total.
*mima*

#2 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU

Post by *mima* »

ovo opet Arduana
User avatar
Truba
Posts: 81918
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU

Post by Truba »

ako mene pitate

radikalni marketing i reklame
od rodjenja do smrti kroz sve medije
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#4 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU

Post by vazi »

Black swan wrote:ako mene pitate

radikalni marketing i reklame
od rodjenja do smrti kroz sve medije
to je prijedlog za popravljanje siruacije ili mislis da je to jedna od glavnih prepreka skladom braku? (izvini, izvukla sam pramenove pa sam haman ha plavusa :D )

@mima, a-ha, ona zauzeta na novoj teve pa mene zamolila da joj ovo odradim :D

nego sta imas reci na temu ;-)
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#5 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU

Post by jedna tamo »

ima ih koliko hoćeš, možda finansije na prvom mjestu, pod tim mislim stan, plata ......
a drugo moderan život u koji su svi žestoko uronili, znači ljudi danas kao da ne mogu sjediti kući sa svojim partnerom, pitam se kako su to naši roditelji preživjeli, evo mojima će za 2 godine, ako ih dočekaju živi i zdravi, punih 50 godina braka...a bilo je svega al eto .....
danas ljudi više vole hodati po kafanama i to više nego ikad, pa čak i u braku, ne razumijem smisao te kafane više i trošenja para u istim....
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#6 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU

Post by vazi »

jedna tamo wrote:ima ih koliko hoćeš, možda finansije na prvom mjestu, pod tim mislim stan, plata ......
a drugo moderan život u koji su svi žestoko uronili, znači ljudi danas kao da ne mogu sjediti kući sa svojim partnerom, pitam se kako su to naši roditelji preživjeli, evo mojima će za 2 godine, ako ih dočekaju živi i zdravi, punih 50 godina braka...a bilo je svega al eto .....
danas ljudi više vole hodati po kafanama i to više nego ikad, pa čak i u braku, ne razumijem smisao te kafane više i trošenja para u istim....

slazem se da je vakat komplikovan da ne kazem tezak za sve koji imaju financijskih problema, a vecina ih ima...

U vrijeme kad su nasi roditelji pa i moja generacija zivjeli svoje brakove (meni je Bf 55 godina al' izgledam mladje, nemojte me persirati :lol: ) financije nisu bile bog zna kakve , malo je nas bilo bogato..Zivjelo se fino , od plate do plate i to je to...Ko je im'o malo vise isla je vikendica i tako neka ulaganja u bolje auto i sl;..ali sad da je to bilo aman bogatstvo i nije vala..Pa im to nije bio razlog za razvod. OK, mozemo reci zene bile nezasticenije, neobrazovane,nisu se imale gdje vratiti itd...Sve to stoji, al' i danas, kad ni jedno od supruznika ne radi, nema se plaho gdje vratiti pa opet, brakovi se raspadaju...ili se ni ne sklapaju, al to nije tema ove emisije :D

slazem se i za ovaj dio kafana je moja sudbina...

Kako se nositi s financijskim problemima u cilju ocuvanja braka?

Sta, osim financija , "kvari" brak?

jer ovaj problem nije samo bosanski nego svjeCki , svugdje ista kajda, prve godine braka wau :dance: , rodjenje bebe wau :dance: i onda do malo - svak sebi (wau :shock: )
User avatar
tandrlike_chandrlike
Posts: 212
Joined: 09/08/2011 14:27

#7 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU

Post by tandrlike_chandrlike »

romantiku i brak ne treba držat zajedno. mislim da je to prva prepreka :D
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#8 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU

Post by žuti »

Punica. I opcenito ljudi koji se miješaju u stvari koje ih se ne ticu.

Finansije su na drugom ili trecem mjestu, naravno ako uzmemo da postoji onaj neki minimum (da imaš gdje spavati, šta jesti i obuci).

Mir u kuci je najvažniji.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#9 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU

Post by fidoremilienko »

Fejsbuk :lol:
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#10 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by vazi »

OK, sve to stoji..

promijenila sam naslov i dodala - i kako ih prevazici :D

internet, zbog tako banalne stvari stavlajti brak na kocku ili dovoditi ga u kusnju, vrijedi li?

Ako je neko vec toliki ovisnik o internetu, onda je vjerovatno tu jos neki problem; koji, kako ga identifikovati, suociti se s njim i prevazici?

@micki, zasto roditelji?

razmazenost partnera, interesantno, mozes li malo prosiriti pliz

a o smanjenju libida se takodjer puno prica, ima i te..
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#11 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by jedna tamo »

nisam u braku pa teoretišem, al mislim da se ljudi trebaju mlađi ženiti i udavati a pod tim mlađi mislim na djevojke od 24-25-26 a muškarci 26-27-28 i nekako mlađi ljudi su puniji energije i nisu toliko razočarani, samo lupam kažem nisam u braku pa ne mogu filozofirati :D
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#12 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by vazi »

jedna tamo wrote:nisam u braku pa teoretišem, al mislim da se ljudi trebaju mlađi ženiti i udavati a pod tim mlađi mislim na djevojke od 24-25-26 a muškarci 26-27-28 i nekako mlađi ljudi su puniji energije i nisu toliko razočarani, samo lupam kažem nisam u braku pa ne mogu filozofirati :D
ma mozes, kako neces moci, toliko je brakova oko tebe da si sigurno dosta toga vidjela i o dosta stvari razmisljala. A i da nisi, mozes iznijeti svoje misljenje...

I ja mislim da se bolje ranije udavati/zeniti. Spremniji smo na oprastanje, manji nam je ego , opusteniji i bezbrizniji...sve se nekako lakse prebrodi u mladosti.

Znaci, ako se ostali slazu(?):

1. Sklapanje braka u mladosti :D
User avatar
vitamini
Posts: 1002
Joined: 18/05/2008 23:29

#13 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by vitamini »

Ja mislim da se ljudi ne trebaju premladi zeniti niti udavati. Ko moze sa nekih 22 godine biti 100% siguran da sa tom osobom zeli provesti citav zivot, dok ih smrt ne razdvoji. Ljudi se mijenjaju, pa kad se sa 35 godina pitaju - gdje su mi oci bile, gdje mi je pamet bila.... Jedna od prepreka skladnom braku je suvise rano sklapanje istog.
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#14 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by fidoremilienko »

Ništa to, mladi!

Muškarci imaju fore do 35-te se oženiti, žene 10 godina manje! :D Do 25-te kapak za žene, preko toga ne treba ići :-? :D
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#15 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by vazi »

vitamini wrote:Ja mislim da se ljudi ne trebaju premladi zeniti niti udavati. Ko moze sa nekih 22 godine biti 100% siguran da sa tom osobom zeli provesti citav zivot, dok ih smrt ne razdvoji. Ljudi se mijenjaju, pa kad se sa 35 godina pitaju - gdje su mi oci bile, gdje mi je pamet bila.... Jedna od prepreka skladnom braku je suvise rano sklapanje istog.
ok, mozda ima i tu istine, sta vele ostali?

ja nekako mislim ako se ranije "skrasimo" i rodimo djecu da cemo onda vise ulagati u brak i nastojati ga sacuvati...ne znam, mozda to nema bas nekog uticaja...
User avatar
Filter
Posts: 8070
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#16 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by Filter »

:-)

:run:
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#17 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by vox-populi »

Eto odjednom sada brak ne valja, sistem ga rusi, bla bla...

Brak je rijetko bio onaj idealni koncept gdje boy meets a girl, gets married and they live happily ever after. Ranije je to samo izgledalo tako, prvenstveno zbog toga sto je ranije zena bila u totalno podredjenom polozaju, ekonomski zavisna, bez prava na svoje misljenje i odlucivanje. Plus, sredina nije dozvoljavala da se brakovi rasturaju, bez obzira kakvo je stanje vladalo izmedju supruznika. Zena se "(pro)davala" u muzevlju kucu i postajala dio njegove svojine. Kao takva i nije mogla traziti neka prava ili ne d'o bog jednakost u braku i bracnim/seksualnim odnosima.

Danas je to malo drugacije, uglavnom zbog manje-vise uspostavljene jednakosti medju polovima, nezavisnosti zene, generalnom sazrijevanju drustva. Da li to mijenja brak kao instituciju? Naravno da da, ali to je neizbjezno. Mozda se ni meni taj proces ne svidja, ali takav je kakav je.

Ko je bio u duzim vezama zna da nakon odredjenog vremena ako nista strast se stisa. Emocije mogu ali i ne moraju otici na neki drugi nivo. Veliki broj danasnjih brakova je jednostavno spoj neke koristi sa obje strane, posebno ako su tu djeca.

Naravno, ovo je sve malo generalizirano, izuzetci postoje.
User avatar
vitamini
Posts: 1002
Joined: 18/05/2008 23:29

#18 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by vitamini »

vazi wrote:
vitamini wrote:Ja mislim da se ljudi ne trebaju premladi zeniti niti udavati. Ko moze sa nekih 22 godine biti 100% siguran da sa tom osobom zeli provesti citav zivot, dok ih smrt ne razdvoji. Ljudi se mijenjaju, pa kad se sa 35 godina pitaju - gdje su mi oci bile, gdje mi je pamet bila.... Jedna od prepreka skladnom braku je suvise rano sklapanje istog.
ok, mozda ima i tu istine, sta vele ostali?

ja nekako mislim ako se ranije "skrasimo" i rodimo djecu da cemo onda vise ulagati u brak i nastojati ga sacuvati...ne znam, mozda to nema bas nekog uticaja...

A sta u situacijama gdje bracni par npr nema djecu jer ih ne mogu imati? Da li to znaci da se onda trebaju razvesti jer brak sluzi samo za produzenje vrste, tj dobijanje djece? Mislim da je i to jedna od mnogih funkcija braka , ali ne primarna. Ja mislim na sustinski odnos dvoje ljudi. Bez ikakvog generalizovanja, jer ima i svijetlih primjera gdje su se ljudi mladi vjencali, pa se posvetili tom braku, ipak mislim da se sa zreloscu i iskustvom dobiva odredjena mudrost za odrzavanje dobrog braka. Pravilo je da nema pravila, i da smo svjedoci sve cesceg raspada brakova. Ali to je tema za sociolosku studiju.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#19 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by jedna tamo »

micki125 wrote:
vazi wrote:OK, sve to stoji..

promijenila sam naslov i dodala - i kako ih prevazici :D

internet, zbog tako banalne stvari stavlajti brak na kocku ili dovoditi ga u kusnju, vrijedi li?

Ako je neko vec toliki ovisnik o internetu, onda je vjerovatno tu jos neki problem; koji, kako ga identifikovati, suociti se s njim i prevazici?

@micki, zasto roditelji?

razmazenost partnera, interesantno, mozes li malo prosiriti pliz


a o smanjenju libida se takodjer puno prica, ima i te..
zato što se u dobroj mjeri izopače, posebno svekar i svekrva. mislim da je to neki psihološki fenomen.....u svakom slučaju treba bježati i od jednih i od drugih roditelja, odnosno ne živjeti u blizini istih.

razmaženost partnera, vrlo jednostavno, nije naučio da se bori kroz život i čeka da mu ovaj drugi sve sredi. dok je bio kod roditelja čuvali su ga/je u staklenom zvonu, nije se niočemu brinuo, i teško da se takav može osamostaliti. uglavnom sve obaveze tovari na partnera dok ovaj ne "pukne"......

potpisujem i slažem se u potpunosti :thumbup:
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#20 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by shin »

Masoni i iluminati su krivi sto se raja razvode.

Image
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#21 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by male_okice »

vitamini wrote:
vazi wrote:
vitamini wrote:Ja mislim da se ljudi ne trebaju premladi zeniti niti udavati. Ko moze sa nekih 22 godine biti 100% siguran da sa tom osobom zeli provesti citav zivot, dok ih smrt ne razdvoji. Ljudi se mijenjaju, pa kad se sa 35 godina pitaju - gdje su mi oci bile, gdje mi je pamet bila.... Jedna od prepreka skladnom braku je suvise rano sklapanje istog.
ok, mozda ima i tu istine, sta vele ostali?

ja nekako mislim ako se ranije "skrasimo" i rodimo djecu da cemo onda vise ulagati u brak i nastojati ga sacuvati...ne znam, mozda to nema bas nekog uticaja...

A sta u situacijama gdje bracni par npr nema djecu jer ih ne mogu imati? Da li to znaci da se onda trebaju razvesti jer brak sluzi samo za produzenje vrste, tj dobijanje djece? Mislim da je i to jedna od mnogih funkcija braka , ali ne primarna. Ja mislim na sustinski odnos dvoje ljudi. Bez ikakvog generalizovanja, jer ima i svijetlih primjera gdje su se ljudi mladi vjencali, pa se posvetili tom braku, ipak mislim da se sa zreloscu i iskustvom dobiva odredjena mudrost za odrzavanje dobrog braka. Pravilo je da nema pravila, i da smo svjedoci sve cesceg raspada brakova. Ali to je tema za sociolosku studiju.
to je u principu to sve je ostalo je... :run:
sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#22 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by sorei »

vazi wrote:
vitamini wrote:Ja mislim da se ljudi ne trebaju premladi zeniti niti udavati. Ko moze sa nekih 22 godine biti 100% siguran da sa tom osobom zeli provesti citav zivot, dok ih smrt ne razdvoji. Ljudi se mijenjaju, pa kad se sa 35 godina pitaju - gdje su mi oci bile, gdje mi je pamet bila.... Jedna od prepreka skladnom braku je suvise rano sklapanje istog.
ok, mozda ima i tu istine, sta vele ostali?

ja nekako mislim ako se ranije "skrasimo" i rodimo djecu da cemo onda vise ulagati u brak i nastojati ga sacuvati...ne znam, mozda to nema bas nekog uticaja...
što sam starija sve više biram, tako da mislim da ne bi trebalo previše čekati. nikad se neću udati :D ovo sad ja na foru ono nikad pa da mi se vrati i udam se :roll: :lol:

za muškarce nisam sigurna ali veliki broj žena previše bira i tako nikad ne izabere. dosta je i onih koje ne dobiju ono što misle da su zaslužile i na kraju ostanu same ili se razvedu. uglavnom, žene bi se trebale udavati malo ranije jer ionako nikad ne shvate šta žele i nikad im ništa nije dovoljno :D :run:
odlutah ja sa teme, nejse.. :-)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#23 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by wewa »

egoizam je jedna od najvecih prepreka. stosta ucimo u skolama, ali ne ucimo da je partner najblizi i najbitniji i prva adresa za dijeljenje dobra i zla. nekako se zlo podijeli s partnerom, a dobro distribuiramo mnogo sire...
User avatar
sarajevo_84
Posts: 151
Joined: 24/11/2010 14:55

#24 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by sarajevo_84 »

Uff teška tema...

Ljudi se danas odlučuju na brak iz milion razloga, a najmanje izgleda iz ljubavi. :x

I činjenica je da danas niko nikoga ne trpi, mala prepirka, da ne kažem svađa i odmah kupi stvari i ide roditeljima.

:x :x

Halooooooooo baaaaaaaaa... :x :x
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#25 Re: PREPREKE SKLADNOM BRAKU I KAKO IH PREVAZICI

Post by Trebam te »

Mladji stupajte u brak idealno izmedju 25-30 godina, mada treba stupiti u brak kad osjetis da si sreo pravu osobu. Sigurno neces fuliti...
Post Reply