Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Ateista
Posts: 46778
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2726 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

Odgledao prvu sezonu Invasion, jedva je zavrsio, na granici bio da odustanem koliko je razvucena serija nebitnim i dosadnim stvarima, ali ima zanimljivih detalja zbog kojih sam nekako pregurao. Od druge sezone odgledao prvu epizodu i za sad mi djeluje dosta bolje.
User avatar
yoda82
Posts: 1632
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#2727 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by yoda82 »

Velkoski wrote: 30/04/2024 09:52
ljubijankic wrote: 30/04/2024 09:48
Užasna serija
zadnje dvije sezone se mogu preskočiti, prije toga je vjerovatno najbolja cw serija ikada :mrgreen:

eh da, Expanse je definitivno u vrhu serija ovog tipa, možda i najbolja
The 100 je jedna od rijetkih serija da vremenom postaje bolja, mada je pri kraju opet opao kvalitet. Daleko od toga danje najbolji SF, ali moze se gledati.

Expanse svi hvale. Ja sam odgledao prvu sezonu, i nije losa, ali kako sam pročitao knjige nesto mi fali.

Lost in space je onako. Na trenutke dobra, na trenutke dosadna.

Od novijih, ja bi preporučio fallout. Odlicna serija. Igrice nisam igrao, ali mi je bas legla. Jedna od rijetkih koju sam bindzao.

Problem 3 tijela je isto dobra. Poprilično prati knjige.

Foundation. Za razliku od problema 3 Tijela, dosta odstupa od knjiga, ali ako ih nisi citao serija ce ti biti jos bolja.

Naravno, meni jedna od najdražih je Firefly.

Altered carbon i pheripheral su mi bile dobre. Steta sto su obje otkazane poslije dvije, odnosno jedne sezone.

Black mirror je isto odlicna serija. U prednosti u odnosu na ostale je sto je svaka epizoda za sebe i nema nikakve veze sa ostalim epizodama, pa ako ti se ne svidi, samo ides dalje.

I za kraj, ako bas ima vremena, a nisi gledao, uvijek mozes pregledati sve Star Trek serije. Dobro, Discovery i Picarda i ne moras. :)
User avatar
Ateista
Posts: 46778
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2728 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Ateista »

Ma Picard je meni bila vrh serija. :D
Radnja sve ukupno sasvim ok, ali realno je nebitna, dovoljno je da se pojave stari likovi. :D
User avatar
Peacean
Posts: 2809
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#2729 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Peacean »

Godzilla Minus One nije loš.
User avatar
Praetorious
Posts: 1559
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2730 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Peacean wrote: 02/05/2024 15:41 Godzilla Minus One nije loš.
Baš se spremam večeras da ga odgledam :D
Ako kažeš da nije loš - vjerovaću ti :thumbup:
User avatar
Peacean
Posts: 2809
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#2731 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Peacean »

Meni se svidjela estetika, kombinacija modernih efekata sa klasičnim dizajnom godzille koji je u ovom univerzumu negativac za razliku od monsterversa.
User avatar
Praetorious
Posts: 1559
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2732 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Dobar je film. Efekti su na nivou - ko očekuje Marvelovski pristup filmu sa 100% CGI i ništa drugo - ostaće razočaran. Ali za ovaj film su odlični. Kad su mu se krljušti počele izdizati prilikom "punjenja kondenzatora za paljbu" nisam mogao a da ne pomislim: Shevron 7 locked! :D
Ima dobrih dijelova, ima i onih dosadnijih u smislu akcije. Ali bolno realistično pokazuje Japan tog doba, nešto što nam ne-japanski filmovi nikad neće pokazati.
Preporuka za gledanje svim ljubiteljima velikog guštera sa lošim dahom :thumbup:
User avatar
Peacean
Posts: 2809
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#2733 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Peacean »

User avatar
Rothmans
Posts: 2879
Joined: 21/11/2019 21:32

#2734 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Rothmans »

Koji smor ovaj Dune part 2.
User avatar
Tananarive
Posts: 915
Joined: 22/04/2021 14:45

#2735 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Tananarive »

Rothmans wrote: 04/05/2024 18:14 Koji smor ovaj Dune part 2.
sad si bogin, razapet će te
User avatar
Rothmans
Posts: 2879
Joined: 21/11/2019 21:32

#2736 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Rothmans »

Tananarive wrote: 04/05/2024 18:18
Rothmans wrote: 04/05/2024 18:14 Koji smor ovaj Dune part 2.
sad si bogin, razapet će te
Ma film je dosadan i skroz nepotreban sa malo jezivih fora. Pokusam 2, 3 put gledat ,al ne ide pa ne ide
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2328
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#2737 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by zecko_kupuz »

Star Trek The Motion Picture (1979) na Federalnoj tv. :D
Klasični SF, razvučen do bola, ali igra na pamet, a ne na akciona uzbuđenja. :D Preporuka!
User avatar
Praetorious
Posts: 1559
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2738 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

zecko_kupuz wrote: 04/05/2024 21:36 Star Trek The Motion Picture (1979) na Federalnoj tv. :D
Klasični SF, razvučen do bola, ali igra na pamet, a ne na akciona uzbuđenja. :D Preporuka!
Davno sam gledao ST filmove... jel' prvi film kad se V'ger vraća na Zemlju? Ako jeste onda da, nema tu prevelike akcije, ali film je dobro snimljen, a ima i dobru muzičku pozadinu. Osim legendarne uvodne teme, odlična je i numera zvana Enterprise, dok Kirk & Scotty lete po svemirskom doku u onoj servisnoj kapsuli. Muzika savršeno prilagođena trenutku. Ali Goldsmith je Goldsmith, k vragu :thumbup:
Rekao si razvučen film? Pa samo ova scena prikazivanja Enterprisea traje oko 6 minuta. Akcija nula ali emotivni naboj izbija (iz warp zavojnica :D ). Doduše, ovaj film je bio povratak na velika vrata Star Treka, nakon Originalnog serijala (ST-TOS) i onih početnih koraka koji su osnovali franšizu, tako da se išlo na širinu doživljaja i emocije, a ne na jurcanja i prepucavanja šarenim blasterima tipa Star Wars.

User avatar
Truba
Posts: 82164
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2739 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

parasite grej

ovo neka komedija?
:D
User avatar
Praetorious
Posts: 1559
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2740 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Truba wrote: 05/05/2024 13:07 parasite grej

ovo neka komedija?
:D
Internet kaže da nije: SF/Horror. Mada, čudilo bi me da nema nekog humora obzirom da Daleki Istok voli ubacivati takve elemente. Anime serija mi se nije dopala, previše prese**vanja, mada je bilo krvi. Kako su odradili akciju "uživo" to ne znam, nisam gledao. Ako pogledaš - javi utiske tam-tamom :D
User avatar
Truba
Posts: 82164
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2741 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

Previse kliseiziranih i karikiranih likova

Zena drotovica ciji je muz parazit s metalnom kantom na glavi
Ono je komedija
Onako pjenjenje i pokazivanje uha

Jedan forumas nema uho...pa kad mu je ispalo nastala komedija...izgubio uho pa kupio dva u hrvatskoj :(
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2328
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#2742 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by zecko_kupuz »

Praetorious wrote: 05/05/2024 13:03 Davno sam gledao ST filmove... jel' prvi film kad se V'ger vraća na Zemlju? Ako jeste onda da...
Da, da. :thumbup: V'ger, voyager, Kirk unit, torpedos awaaay itd. :D Razvučen za današnje poimanje filma, ali meni lično najdraži. Star je, nostalgičan, Kirk dlakav kao gorila, a Bones kao da je ispao iz disko kluba.
I Jerry Goldsmith kao skoro zaboravljeni majstor filmske muzike daje na značaju svakoj sceni.
Ljudi tradicionalno naglase Wrath of Khan kao najbolji film, ali i to je više nadmudrivanje i umjetnost ratovanja nego istraživanja, što je ipak temeljna ideja Zvjezdanih staza.
User avatar
Truba
Posts: 82164
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2743 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

Nazalost st filmove je bas pregazilo vrijeme
I nemaju taj retro smek ko serija
User avatar
Praetorious
Posts: 1559
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2744 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Pa vidi... Trekovcima su i dan-danas ti filmovi Obavezno Štivo aka Lektira. Spomenuti film #1 ima jako malo Sci-Fi akcije za one koji očekuju svemirsku makljažu, ali akcenat stavlja na nešto drugo. Filmovi #2 & #3 su OK, dalje kvalitet varira od filma do filma: od gledljivog do... manje gledljivog. Takvi su bili i u svoje vrijeme, nemoj misliti da je to sud sadašnjeg vakta :D
Ali, koliko Sci-Fi filmova je preživjelo teret vremena? Osim prve trilogije Star Warsa, Firefly i Stargate serijala (a i oni su upitni) - malo toga. Ko se sjeća originalne Galactice? Malo ko, svi se zaklinju u remake serijala. Koliko je SF filmova snimljeno tokom 50-tih i 60-tih, sa nultim/primitivnim efektima i plitkom pričom? Ma broja im nema. Ponekad odgledam poneki clip iz tih filmova na YT, tek da se podsjetim zašto si ti filmovi zaboravljeni :D
Ono što još više čudi je da su i noviji Star Trek filmovi potpuno zaboravljeni, tako da se niko ne može vaditi na činjenicu da su im efekti zastarjeli. Ali... eh! Treba imati i dobre glumce i dobru priču i dobru režiju i ubaciti Trekovski šmek u sve to. Šipak! Nemaju ništa od toga. Franšiza je u teškoj krizi, pa nema čak ni fan-made ostvarenja.
User avatar
dale cooper
Posts: 28528
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2745 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Star Trek TMP je podcijenjen film. Za neke previše cerebralan film sa manjkom akcije, ali ima u sebi ono što je jedna od osnovnih misija
Star Treka uopšte - otkrivanje čudnih novih svjetova. I ima odličnu atmosferu, kinematografiju i muziku. Ulupano je mnogo love u njega
i vidi se.
User avatar
Praetorious
Posts: 1559
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2746 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

dale cooper wrote: 05/05/2024 23:11 Star Trek TMP je podcijenjen film. Za neke previše cerebralan film sa manjkom akcije, ali ima u sebi ono što je jedna od osnovnih misija
Star Treka uopšte - otkrivanje čudnih novih svjetova. I ima odličnu atmosferu, kinematografiju i muziku. Ulupano je mnogo love u njega
i vidi se.
E vidiš, tu si u pravu i to je ono što dosta ljudi ne shvata: Svemirska Federacija nije vojna sila već miroljubiva i istraživačka. Enterprise - iako do boli naoružan - nije primarno bojni brod, već osigurava naučna istraživanja i transport svega i svačega. Stoga akcent nikada nije na čisto fizičkom sukobu, već više prikazuje kako neoružanim sredstvima riješiti kriznu situaciju. Kirk je uvijek svojim govornim umijećem rješavao krize, kao i Picard. Kad su riječi nedovoljne, tu su phaseri kojima uvijek nišane u nevitalne sisteme. E kad zagusti, priča je drugačija i tu u pomoć dolaze višestruke phaserske banke, fotonska i kvantna torpeda ali ono čemu Federacija (svemirska, ne ova naša) teži je miroljubivi pristup.
Zato je i ovaj film potcijenjen, kao i većina ST ostvarenja.
User avatar
dale cooper
Posts: 28528
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2747 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by dale cooper »

Praetorious wrote: 05/05/2024 23:27
dale cooper wrote: 05/05/2024 23:11 Star Trek TMP je podcijenjen film. Za neke previše cerebralan film sa manjkom akcije, ali ima u sebi ono što je jedna od osnovnih misija
Star Treka uopšte - otkrivanje čudnih novih svjetova. I ima odličnu atmosferu, kinematografiju i muziku. Ulupano je mnogo love u njega
i vidi se.
E vidiš, tu si u pravu i to je ono što dosta ljudi ne shvata: Svemirska Federacija nije vojna sila već miroljubiva i istraživačka. Enterprise - iako do boli naoružan - nije primarno bojni brod, već osigurava naučna istraživanja i transport svega i svačega. Stoga akcent nikada nije na čisto fizičkom sukobu, već više prikazuje kako neoružanim sredstvima riješiti kriznu situaciju. Kirk je uvijek svojim govornim umijećem rješavao krize, kao i Picard. Kad su riječi nedovoljne, tu su phaseri kojima uvijek nišane u nevitalne sisteme. E kad zagusti, priča je drugačija i tu u pomoć dolaze višestruke phaserske banke, fotonska i kvantna torpeda ali ono čemu Federacija (svemirska, ne ova naša) teži je miroljubivi pristup.
Zato je i ovaj film potcijenjen, kao i većina ST ostvarenja.
Meni je lično najdraži Undiscovered Country film jer progovara o tom vojnom aspektu flotine misije. I kako su neki članovi flote bili spremni zarad
dugogodišnje mržnje i neprijateljstava udružiti se u zavjeru sa svojim smrtnim neprijateljima sa druge strane da bi pokopali mirovnu inicijativu
misleći da će mir sa, u ovom slučaju Klingoncima, ugroziti razlog za postojanje flote. Pritom ne shvatajući da, kako kažeš, primarni cilj flote
nikada nije ni bilo ratovanje nego istraživanje. Sviđa mi se kako je Kirk na početku filma i sam pun predrasuda i mržnje prema Klingoncima iz svojih
ličnih razloga, ali do kraja filma shvata kako nepovjerenje i strah od nepoznatog mogu imati katastrofalne posljedice. Sjajan film.
User avatar
Truba
Posts: 82164
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2748 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

recimo FOrbidden planet je rimsko carstvo sf filma

svi filmovi vode u njega i svi idu iz njega

npr 1984
film je preživio sud vremena a prva 4 star treka iz tog vremena i baš nisu :D
User avatar
Praetorious
Posts: 1559
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2749 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Praetorious »

Ti znaš za Forbidden Planet i ja znam za njega i još par ljudi, ali generalna populacija nikad čula za njega. Razlog: pa "star" film, to se više ne gleda :twisted: Još manje ljudi zna da je pokojni i nikad prežaljeni Leslie Nielson glumio u njemu. Sve ovisi u kome pravcu je neko odgajan, usmjeravan i koji su mu interesi. Neko se zaklinje u ST fimove, neko u SW, neko gleda sve što se prikazuje bez ikakve selekcije sadržaja... ima svega na dunjaluku.
ST filmovi su svojevremeno bili hit, kao i većina filmova u vrijeme snimanja i prikazivanja. Za neke su to i ostali, za druge nisu. Problem je generalno neujedančenost kvalitete između tih filmova, ali to je slučaj i sa svim drugim filmskim i serijskim... serijalima. Jedna ep. je odlična, druga je propast. Jedan film je super, drugi je za upucati ekipu prvo u yaya a onda i među oči.
Međutim, ST filmovi definitivno više nisu u interesu šire publike i time se pridružuju plejadi drugih zaboravljenih Sci-Fi ostvarenja. Šta se može :sad:
User avatar
Truba
Posts: 82164
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2750 Re: Preporuka za dobru SF Seriju ili film

Post by Truba »

Ja mislim da sam pogledao sve sf filmove do 1999


Minus superheroji i azijska sranja godzila i tome slicno
Post Reply