Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#1 Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by developer10 »

Pozdrav,

U procesu sam traženja poslodavca u Münchenu. Naravno, reklo bi se da 99% oglasa zahtijeva (dobro) znanje njemačkog jezika od prvog dana.

Svakako da postoje i firme u kojima to nije uslov ali jednostavno ne nailazim na takve oglase/firme.

Pošto ovdje na forumu ima dosta naših dijasporaca koji rade u IT sektoru, bio bih zaista zahvalan da mi preporuče neke firme koje bi, u najgorem slučaju, dozvolile komunikaciju na odličnom engleskom jeziku u toku prvih par mjeseci rada jednom Junior Java developeru.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#2 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by ibi »

Pa kako mislis da se komuniciria sa kolegama, sa poslovnim partnerima i svim ostalim ?

Sjedi uci jezik kad zavrsis zaposli se, imas uzurbane kurseve u BiH za 1 god mozes doci do C1
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by insomnia78 »

Pratim. Da vidimo sad konkretne primjere :D
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#4 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by developer10 »

ibi wrote:Pa kako mislis da se komuniciria sa kolegama, sa poslovnim partnerima i svim ostalim ?

Sjedi uci jezik kad zavrsis zaposli se, imas uzurbane kurseve u BiH za 1 god mozes doci do C1
Trenutno znanje mi dozvoljava neku osnovnu komunikaciju na njemačkom ali ne može se reći da tečno govorim, naravno. Fali tu i vokabulara. Znači neka 2 mjeseca bi mi bila dovoljna da se na poslu i privatno podigne nivo znanja jezika a i tamo bih upisao intenzivni kurs (4 sedmice) jezika i vjerujem da bi to bilo to.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#5 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by ibi »

Mislim da nema nikakve sanse, sako ko ima iste kvalifikacije kao ti, a ima dokaz o polozenom jeziku ima prednost ispred tebe.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#6 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by mousstapha »

Znanje, odnosno CV je ono što će te pogurati. Ako firma vidi da vrijedi u tebe ulagati, onda će vrlo lako napraviti ustupak. Lično sam većinu intervjua obavljao na engleskom, jer mi je bolji od njemačkog, ali na kraju kad dođeš na posao svi govore njemački i većina komunikacije (email, dokumentacija, sastanci) ide na njemačkom.

Treba imati na umu da jezik nije jedina prepreka. Ti dolaziš iz druge države i treba ti određeno vijeme da se preseliš i prilagodiš na drugo okruženje. Veliki broj firmi jednostavno ne želi da se ta procedura oduži.

Engleski jezik se najčešće govori u nekim startupima, velikim internacionalnim kompanijama. Recimo da bi bilo lakše takvo nešto naći u Berlinu.

Uglavnom, sretno i budi uporan. Nekada ništa od ovoga ne igra ulogu. Jednostavno se zna desiti da se pojavi i do hiljadu aplikacija u nekoliko dana.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#7 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by hrle1976 »

Google u Njemackoj, kao mozda i jedini primjer gdje stvarno nece biti upitinka znas li njemacki ili ne za. Ostalo, forumas iznad sto je napisao je tako, mada skroz malim firmama gdje mozda ima svega 10 zaposlenih, mozda ces tu proci najbolje po pitanju jezika, jer nije firma velika i lakse ce moci se prilagoditi tvojim potrebama a ti njihovim.
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#8 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by 512MB »

developer10 wrote:Pozdrav,

U procesu sam traženja poslodavca u Münchenu. Naravno, reklo bi se da 99% oglasa zahtijeva (dobro) znanje njemačkog jezika od prvog dana.

Svakako da postoje i firme u kojima to nije uslov ali jednostavno ne nailazim na takve oglase/firme.

Pošto ovdje na forumu ima dosta naših dijasporaca koji rade u IT sektoru, bio bih zaista zahvalan da mi preporuče neke firme koje bi, u najgorem slučaju, dozvolile komunikaciju na odličnom engleskom jeziku u toku prvih par mjeseci rada jednom Junior Java developeru.
Kao developer ti nije potreban njemacki jezik, naravno da firme to nece tako napisat u jobdescription. Primjer, radio sam prije dvi godine u München u team-u od 30 ljudi, imali smo 2 praktikanta iz spanije i dva amerikanca i naravno oni nisu znali beknuti njemacki. Od onih bavaraca je bilo upitno dali i oni pricaju njemacki :mrgreen:

Uglavnom, ako trazene skills pasu poznavanje njemackog jezika je sekundarno (kao developer/QA).
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#9 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by developer10 »

Da se vratim malo na ovu temu koju sam davno pokrenuo. Našao sam firmu u Münchenu, potpisao ugovor, dobio vizu i evo sad u nedjelju krećem.

Znanje njemačkog nije uslov (za početak) ali naravno očekuju od mene da sam motivisan za učenje. Štaviše, moj nivo znanja njemačkog nije ni zanemariv, negdje možda B1, pričali smo i na njemačkom i zadovoljni su. Da napomenem, svi ostali (njih 6-7) su Nijemci, uključujući i šefa/vlasnika.

Najgore je generalizovati. Neki su na ovoj temi bili kategorični da mi je njemački ono baš obavezan za bilo koju firmu ali evo, nisam ni jedini koji je uspio naći takvu firmu.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#10 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by mousstapha »

Sretno :)

Slobodno forsiraj njemacki, tako ces ga lakse nauciti. Koristi engleski samo kad ti bas zapne. :D
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#11 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by 512MB »

developer10 wrote:Da se vratim malo na ovu temu koju sam davno pokrenuo. Našao sam firmu u Münchenu, potpisao ugovor, dobio vizu i evo sad u nedjelju krećem.

Znanje njemačkog nije uslov (za početak) ali naravno očekuju od mene da sam motivisan za učenje. Štaviše, moj nivo znanja njemačkog nije ni zanemariv, negdje možda B1, pričali smo i na njemačkom i zadovoljni su. Da napomenem, svi ostali (njih 6-7) su Nijemci, uključujući i šefa/vlasnika.

Najgore je generalizovati. Neki su na ovoj temi bili kategorični da mi je njemački ono baš obavezan za bilo koju firmu ali evo, nisam ni jedini koji je uspio naći takvu firmu.
:thumbup:
insomnia78 wrote:Pratim. Da vidimo sad konkretne primjere :D
Francuska dijaspora na haparatima :D


Kako si to sredio oko vize?
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#12 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by developer10 »

512MB wrote:
developer10 wrote:Da se vratim malo na ovu temu koju sam davno pokrenuo. Našao sam firmu u Münchenu, potpisao ugovor, dobio vizu i evo sad u nedjelju krećem.

Znanje njemačkog nije uslov (za početak) ali naravno očekuju od mene da sam motivisan za učenje. Štaviše, moj nivo znanja njemačkog nije ni zanemariv, negdje možda B1, pričali smo i na njemačkom i zadovoljni su. Da napomenem, svi ostali (njih 6-7) su Nijemci, uključujući i šefa/vlasnika.

Najgore je generalizovati. Neki su na ovoj temi bili kategorični da mi je njemački ono baš obavezan za bilo koju firmu ali evo, nisam ni jedini koji je uspio naći takvu firmu.
:thumbup:
insomnia78 wrote:Pratim. Da vidimo sad konkretne primjere :D
Francuska dijaspora na haparatima :D


Kako si to sredio oko vize?
Quotao si nas dvojicu, ali pretpostavljam da mene pitaš. Išao sam na rizik, još u januaru registrovao termin i dobio polovinom jula. Prije toga, u junu, sam riješio ugovor s tom firmom i za 10-ak radnih dana im stigao Zustimmung koji su mi poštom poslali tako da je viza glat dobivena.
User avatar
512MB
Posts: 10551
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#13 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by 512MB »

developer10 wrote:
512MB wrote:
developer10 wrote:Da se vratim malo na ovu temu koju sam davno pokrenuo. Našao sam firmu u Münchenu, potpisao ugovor, dobio vizu i evo sad u nedjelju krećem.

Znanje njemačkog nije uslov (za početak) ali naravno očekuju od mene da sam motivisan za učenje. Štaviše, moj nivo znanja njemačkog nije ni zanemariv, negdje možda B1, pričali smo i na njemačkom i zadovoljni su. Da napomenem, svi ostali (njih 6-7) su Nijemci, uključujući i šefa/vlasnika.

Najgore je generalizovati. Neki su na ovoj temi bili kategorični da mi je njemački ono baš obavezan za bilo koju firmu ali evo, nisam ni jedini koji je uspio naći takvu firmu.
:thumbup:
insomnia78 wrote:Pratim. Da vidimo sad konkretne primjere :D
Francuska dijaspora na haparatima :D


Kako si to sredio oko vize?
Quotao si nas dvojicu, ali pretpostavljam da mene pitaš. Išao sam na rizik, još u januaru registrovao termin i dobio polovinom jula. Prije toga, u junu, sam riješio ugovor s tom firmom i za 10-ak radnih dana im stigao Zustimmung koji su mi poštom poslali tako da je viza glat dobivena.
Dakle oni su ti sredili vizu? Super stvar
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1957
Joined: 13/07/2016 11:10

#14 Re: Preporuka za DE firme u kojima nije uslov njemački jezik (Junior Java Dev)

Post by sve_ovo_ja »

Nisu mu oni sredili vizu, vec su mu poslali ugovor i Zustimmung (odobrenje od savezne agencije za rad), a onda je on sa tim papirima predao za vizu u Bosni :)
Post Reply