Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Podforum za motocikliste...
Post Reply
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1 Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by TouringBiker »

Image

Prijevod teksta na slici:

"Italija je od 1. januara povisila novčane kazne za prekršaje u saobraćaju, kao što je i uobičajeno u turnusima svake dvije godine - ovaj put u prosjeku za 0,7 %. Vožnja bez kacige košta sada 85 do 338 €, a dodatno motor može biti zaplijenjen 30 dana. Za vožnju bržu od dozvoljene do 10 km/h slijedi 41 do 169 €, kod 11 do 40 km/h je 169 do 679 €. Od 41 km/h naviše košta 531 do 2125 €."

Za nadati se da će ovu zapljenu motora i naši zakonodavci preuzeti... Poznato je da je Italija pogotovu oštra prema onima koji voze bez kaciga, ili s kacigama koje nisu "street legal", tj. nemaju DOT markicu o atestiranju. Dvojici njemačkih turista sa Harleyima koji su vozili sa "tutama", (no) "brain cap" kako ih zovu na Engleskom (sr.nje popularno među vozačima choppera/cruisera), motori su konfiscirani i otišli su na kraju na aukciju - ni sudskim ih putem nisu uspjeli vratiti.

Tjah, cvečke k'o ova na slici, koji misle da nije "cool" i macho voziti s kacigom i propisnom zaštitnom opremom, i zaslužuju takav tretman... Takvi idiote, Bogu hvala, proces evolucijs prirodnim putem eliminiše - ne prežive udese :-)
alentje
Posts: 109
Joined: 15/07/2013 15:24

#2 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by alentje »

A da pocnemo proizvoditi te DOT markice na cicak? :-D
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#3 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by TouringBiker »

Nije to tako lahko. Policajci sve imaju u kompjuteru, koji šljemovi imaju DOT odnosno ECE 22.05 ili po novom 22.06 homologaciju, a koji ne. Oni kineski za 15 KM u Robotu nemaju garant...

Image

Image

A ni ovakvo smeće...

Image
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#4 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by Stjui »

TouringBiker wrote: Image
:lol:

da mi je samo znat kolika je fajda od ovih kad upadneš sa motora pri 90-100 km/h.da ne govorimo o većim brzinama :-)

p.s.mislim da je zakon preoštar.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#5 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by TouringBiker »

Stjui wrote:
TouringBiker wrote: Image
:lol:

da mi je samo znat kolika je fajda od ovih kad upadneš sa motora pri 90-100 km/h.da ne govorimo o većim brzinama :-)

p.s.mislim da je zakon preoštar.
čak ni "jet" kaciga (ili vožnja sa "flip-off" sa podignutim prednjim dijelom) ne pruža dovoljnu zaštitu - ja sam jednom rasjekao dio nad zubima kad sam se pri ne baš jakom sudaru nasadio na pleksi vizir motora
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#6 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by Stjui »

TouringBiker wrote: čak ni "jet" kaciga (ili vožnja sa "flip-off" sa podignutim prednjim dijelom) ne pruža dovoljnu zaštitu - ja sam jednom rasjekao dio nad zubima kad sam se pri ne baš jakom sudaru nasadio na pleksi vizir motora
ma samo full face helmet.nosao je kada sam zujio na "tajfunu" malom,nosao je na četverotočkašu,evo nosaću je i sad kad planiram uzet neku mrcinu od skutera.sve ostale kacige su tu samo radi zaštite od kazne.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#7 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by TouringBiker »

Stjui wrote:
TouringBiker wrote: čak ni "jet" kaciga (ili vožnja sa "flip-off" sa podignutim prednjim dijelom) ne pruža dovoljnu zaštitu - ja sam jednom rasjekao dio nad zubima kad sam se pri ne baš jakom sudaru nasadio na pleksi vizir motora
ma samo full face helmet.nosao je kada sam zujio na "tajfunu" malom,nosao je na četverotočkašu,evo nosaću je i sad kad planiram uzet neku mrcinu od skutera.sve ostale kacige su tu samo radi zaštite od kazne.
Kvalitetne "flip off" (Nolan, Schuberth, Shoei) pružaju istu zaštitu, naravno kad se voze sa spuštenim prednjim dijelo. A ne moraš ih skidati kada ulaziš u prodavnicu, benzinsku pumpu itd - samo digneš prednji dio... Plus bolje za one sa naočalama
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#8 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by Edin H. »

U Engleskoj ako bjezis od policije, a ne nosis kacigu, nece te murija ganjati, jer kazu imaju odgovornost za tvoj zivot. :oops:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#10 Re: Preneseno iz štampe: "Bez kacige u Italiji? Ode motor!"

Post by TouringBiker »

Edin H. wrote:U Engleskoj ako bjezis od policije, a ne nosis kacigu, nece te murija ganjati, jer kazu imaju odgovornost za tvoj zivot. :oops:
He he, a Sikima su dopustili da voze sa turbanom na glavi - jer im to vjerski propisi nalažu :D

Citat sa vladinog sajta (https://www.gov.uk/rules-motorcyclists- ... e-83-to-88):

Rules for motorcyclists (83 to 88)

83

On all journeys, the rider and pillion passenger on a motorcycle, scooter or moped MUST wear a protective helmet. This does not apply to a follower of the Sikh religion while wearing a turban. Helmets MUST comply with the Regulations and they MUST be fastened securely. Riders and passengers of motor tricycles and quadricycles, also called quadbikes, should also wear a protective helmet. Before each journey check that your helmet visor is clean and in good condition.
Laws RTA 1988 sects 16 & 17 & MC(PH)R as amended reg 4
Post Reply