Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#26 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by Bakir1 »

3 ili vise.
na penjanju prema prozoru mercedes 307 d, natovario lola stoke razne u njega, kad je prazan onim putem ne moze vise od 40 a kamo li pun, iza njega prvi u koloni ja, iza mene jos 5 auta, prodjem ja prvi poslije svi ostali, dok su se svi popeli na vrh brda ja sam naloge potpisao, sve nas naredao kao sardine.
sta imam kmecati, clan ovaj onaj, kriv sam nema sta, potpisi plati i vozi dalje, kako sam kooperativan bio pisali su pojas i mobitel, opet bolje od pune :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#27 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by 530i »

Plati sad kaznu u pola cijene i zdravo. Bezveze ćeš kasnije platiti punu cijenu i sudske troškove. Nisi napisao gdje si to uradio....nekadašnji EUPM golfovi 4 karavni tamnoplave boje su sada policijski, neobilježeni...
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#28 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by helpdesk1 »

p206 wrote: kamiondžiji nisu ništa već bio otišao...koliko vozila čini kolonu inače? pošto su bili samo njih dvojica
Mislim da sam negdje procitao da je vozac koji napravi kolonu vecu od 10 vozila, duzan da se iskljuci sa puta na prvom prosirenju/parking. Al gdje procitah :?
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#29 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by nadžak »

Znači Popušlić je taj. HAjd tu je to negdje :D

Kad su u pitanju te kamere samo da vam postavim ovaj link pa pogledajte šta čovjek priča.



Inače ja sam kupio ovu dole navedenu isuper je. Najvažnije je što je skineš kad izlaziš iz auta da neki kreten ne bi razlupo staklo radi nje. FULL HD je snimak i radi ko zmaj. Već oko godinu je kod mene. Oko sto dolara je bila. Greška je gledat što jeftinije proć sa ovim stvarima.

estehanio
Posts: 41
Joined: 21/07/2011 21:46

#30 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by estehanio »

Wau nisam bas ocekivao ovoliko odgovora. Neki su razumjeli neki nisu. Kamion pun drva, taljiga ispred mene, Koji je usao FULL u isprekidanu, ja pri izlasku do znaka prestanka zabrane znaci duzina mog auta +- 2-3 m ne vise. Znaci izlazim iz svoje trake prelazim na lijevu traku i u tom sam momentu vec na isprekidanoj, zavrsavam bezbjedno manevar na isprekidanoj. Ne ocekujem da me razumiju. Oni jesu policija i drustvena sila, ali nisu sila iznad drustva. Uostalom nije mi zbog para, i neka mi oduzmu vozacku bit ce mi to i prvi i posljednji put, sljedece godine ionako vise nisam tu, pa ih ostavljam vama u amanet :).
Jos jedna stvar, nisam dobio prekrsajni nalog, ali su mi uzeli podtake tako da predpostavljam da ce doci postom koliko ja racunam.
novi_korisnik
Posts: 221
Joined: 09/04/2014 13:11

#31 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by novi_korisnik »

Prije godinu dana ja sam imao sličan problem. Sreća ovi u RSu fini naki za 20KM se sve izgladi :D .

Prestigao u blagoj i preglednoj krivini na cesti jasno iscrtana isprekidana linija (ogranicenje ukinuto ( sa 60 na 80 jer je magistrala u pitanju)), išao sam oko 90, ali to je ne bitno. Nisam se ni stigao vratiti u svoju traku, vidim lola trči prema cesti. Inače na tom položaju love one koji idu iz suprotnog smjera, ja sam ih iznenadio i onda je lola morao da trci :lol: . Nisam htio da se svađam, jer znam da cu izvuci teži kraj iako sam imao puno pravo da se žalim.
1. Isprekidana Linija ( koji ce q*ac u krivni isprekidana ako se ne smije presticati - valjda štede na boji :D )
2. Nikoga nisam ugrozavao prestizanjem ( auto sto sam prestizao nije islo više od 60, iz suprotnog pravca nikog na vidiku nije bilo, a prestizanje je trajalo manje od 3 sekunde)
3. Auto sam morao zaustaviti u takvom položaju da je 50% auta bilo na cesti a 50% na travi pored kanala i tako je stajalo 10ak minuta dok sam sa njima pregovarao a u autu žena i dijete ( nisam siguran ali mislim da u zakonu postoji odredba koja govori o minimalnom dozvoljenom prostoru za zaustavljanje vozila )

Optuzen sam za prestizanje u krivi i ugrožavanje saobracaja.

Prestizanje sam poceo otprilike na 55s ovog video klipa:
https://www.youtube.com/watch?v=s2ZSzSDl1cg
Last edited by novi_korisnik on 27/10/2014 21:13, edited 2 times in total.
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#32 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by bleee_sa »

Ako je kamiondžija vozio 30 na sat to onda nije bilo preticanje nego zaobilaženje.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#33 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by drndalo »

Vrati se i provjeri kakvim znakom je obiljezeno dozvoljeno prestizanje, naime, vertikalna signalizacija je "starija" od horizontalne, pa ako je znak za prestanak zabrane prestizanja 3m ispred pocetka isprekidane linije, onda je prestizanje dozvoljeno 3m ranije... Druga stvar, sta je prelazak lune linije ? Pogledaj u zakonu, dal' se racunaju 2 lijeva tocka, ili tek sva 4... Ako si krenuo 3 m ranije, sa pocetkom isprekidane linije 3m kasnije nisi mogao preci sa sva 4 tocka punu...

I jos nesto, mada nisam od ta posla osim kad sam 100% u pravu, nadji jos 3 svjedoka u autu, koji ce dati izjavu protiv 2 policajca, da nije tacno sto ti tavljaju na teret... Naravno, ako njihov auto nije imao kameru...

Takodjer provjeri ovo o obilazenju na brzinama <40 km/h postoji li jos u zakonu...
estehanio
Posts: 41
Joined: 21/07/2011 21:46

#34 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by estehanio »

drndalo wrote:Vrati se i provjeri kakvim znakom je obiljezeno dozvoljeno prestizanje, naime, vertikalna signalizacija je "starija" od horizontalne, pa ako je znak za prestanak zabrane prestizanja 3m ispred pocetka isprekidane linije, onda je prestizanje dozvoljeno 3m ranije... Druga stvar, sta je prelazak lune linije ? Pogledaj u zakonu, dal' se racunaju 2 lijeva tocka, ili tek sva 4... Ako si krenuo 3 m ranije, sa pocetkom isprekidane linije 3m kasnije nisi mogao preci sa sva 4 tocka punu...

I jos nesto, mada nisam od ta posla osim kad sam 100% u pravu, nadji jos 3 svjedoka u autu, koji ce dati izjavu protiv 2 policajca, da nije tacno sto ti tavljaju na teret... Naravno, ako njihov auto nije imao kameru...

Takodjer provjeri ovo o obilazenju na brzinama <40 km/h postoji li jos u zakonu...
Razumijem, ja imam svjedoka, ali ne bih mamu bezveze da petljam s tim njihovim nebulozama ako bas ne bude potrebe. Uglavnom necu im dati tek tako da me prave budalom. Nemam toliko svjedoka i da hocu, to se desilo na putu Sarajevo - Tuzla u Cevljanovicima, odmah kad se prodje taj "velegrad" na prvoj uzbrdici isprekidana. Njihov auto je imao kameru, mene samo interesuje mogu li ja dobiti video snimak na uvid za to sto se teretim. Prvo cu odcekati da vidim sta cu dobiti i kada pa onda idem dalje uglavnom razocaran sam :).
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#35 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by lajkujMe »

U ovo nisam siguran cak je moguce da cu se obrukati, jbg davno se polagalo za vozacki pa se ne sjecam.

Ako mi je pamcenje iole dobro postoji clan zakona o preticanju na isprekidanoj liniji i ne mogucnosti vracanja u desnu saobracajnu traku prije pune linije kao onda nisi kriv. Ali stvarno nisam siguran.

Edit:

Bas me ovo zanimalo pa sam citao zakon o bezbjednosti saobracaja :D

Clan 61:

Vozac ne smije vozilo zapoceti preticanje...

4) ako saobraćajna traka kojom namjerava da izvrši preticanje nije slobodna na dovoljnom rastojanju tako da
bi, vodeći raĉuna o razlici izmeĊu brzine kretanja svog vozila za vrijeme preticanja i brzine kretanja vozila
drugih uĉesnika u saobraćaju koje namjerava da pretekne, preticanjem ugrozio bezbjednost saobraćaja, ili omeo
saobraćaj iz suprotnog smjera;

5) ako poslije izvršenog preticanja ili obilaženja ne bi ponovo mogao da zauzme položaj na saobraćajnoj traci
kojom se kretao prije preticanja ili obilaženja, i to bez ometanja ili ugrožavanja ostalih uĉesnika u saobraćaju,
osim kad za preticanje ili obilaženje koristi saobraćajnu traku koja je zabranjena za saobraćaj vozila iz suprotnog
smjera;


Mislim da to objasnjava sve, makar da si nagazio 1 cm tu liniju ti si vec bio u krivu pri pocetku preticanja jer ti nisi u mogucnosti zavrsiti preticanje na vrijeme.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#36 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by problemnatravunu »

To je to, po zakonu si KRIV, i ti se ne izvadi na sudu!
Drugi je par rukava postupanje nase policije generalno!
Pravilo je udari po slabom i nevažnom, a čuvaj se babinih sinova i čuvaj babine sinove šta god uradili!
OK, nije pravilo, ali izuzeci potvrdjuju pravilo :bih:
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#37 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by ranger »

problemnatravunu wrote:To je to, po zakonu si KRIV, i ti se ne izvadi na sudu!
Drugi je par rukava postupanje nase policije generalno!
Pravilo je udari po slabom i nevažnom, a čuvaj se babinih sinova i čuvaj babine sinove šta god uradili!
OK, nije pravilo, ali izuzeci potvrdjuju pravilo :bih:
naravno da je pravilo... izuzetaka nema svaki drot je isti bez izuzetka.
ti ljudi bukvalno otimaju pare....
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#38 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by Bradafilozof »

ovo je klasična pljačka
pogresan smjer
Posts: 119
Joined: 23/05/2012 19:59

#39 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by pogresan smjer »

Izgleda da slabo ko poznaje propis o obilaženju. Čovjek je obilazio kamion, ne pretico. Jedino ti preostaje da saznaš ko je kamiondžija, da ima tahograf traku i da ti je preda kao dokaz (ako je stvarno vozio do 40 km/h)
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#40 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by emko1234 »

helpdesk1 wrote:
p206 wrote: kamiondžiji nisu ništa već bio otišao...koliko vozila čini kolonu inače? pošto su bili samo njih dvojica
Mislim da sam negdje procitao da je vozac koji napravi kolonu vecu od 10 vozila, duzan da se iskljuci sa puta na prvom prosirenju/parking. Al gdje procitah :?
To je zakon u braće Hrvata prije ulaska u EU. I nije 10 nego 6 auta, i zabrana vožnje kamionima s prikolicom na regionalnim putevima vikendom.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#41 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by drndalo »

pogresan smjer wrote:Izgleda da slabo ko poznaje propis o obilaženju. Čovjek je obilazio kamion, ne pretico. Jedino ti preostaje da saznaš ko je kamiondžija, da ima tahograf traku i da ti je preda kao dokaz (ako je stvarno vozio do 40 km/h)
Nisam siguran postoji li jos taj clan u zakonu o obilazenju... Ili su ga pogodno "izbrisali"... Ako postoji, i ako oni imadose kameru u autu, onda bi na tom snimku moralo biti vidljivo dal se kamion krece 30 km/h, i sva dalja prica pada u vodu... Ne da mi se traziti, ali kao sto rekoh, provjeri ima li neki clan koji odredjuje sta je prelazak "pune", tj. dal se to racuna tek kad predes sa sva 4 tocka, ili su i 2 dovoljna. I kao sto rekoh, provjeri i snimi ako je u tvoju korist LOKACIJU znaka o dozvoljenom prestizanju na tom mjestu, u odnosu na isprekidanu liniju. Ako je saob. znak 3 m. prije isprekidane linije, onda je prestizanje dozvoljeno od znaka, a ne "tek" od linije...

Ja prvi kad sam kriv klapim usima i platim kaznu, ali kada tjeraju mak na konac za metar-dva-tri, onda ga tjeraj i ti i pokusaj se braniti kako god mozes.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#42 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by Bakir1 »

ali to tjeranje maka na konac znaci obilazak sudova, gubljenje vremena, zabranu registrovanja, prevoda vozila, licna karta, vozacka dozvola......
takve slucajeve treba rijesiti na licu mjesta, ako traze 20 KM das im i produzis dalje.
a inace na tom mjestu, poslije skretanja za cevljanovice su stalno, ogranicenje ganjaju i punu, 300 metara iznad je normalna isprekidana linija gdje te mogu zaustaviti ali u limburgu
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#43 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by goran16v »

Kontam kad se neko zali na sporadicno odsustvo elementarne tolerancije i zdrave logike nase policije na minimalne prekrsaje kao sto je ovaj, ali ne kontam na osnovu cega da se zali i da tjera pravdu kad su ga pisali za prekrsaj koji je napravio? Sta da kaze sudiji, jest da sam malo zahvatio punu, sto nije po propisu, ali da je drot bio kreten pa me je zbog toga zaustavio?!
Jos jedna bitna stvar, poslije 20 god deranja krpe s nasim drotovima, da li ce te zaustaviti i kako ces proci kod policije dosta zavisi od ponasanja na cesti prije zaustavljanja (ako su te pratili) i od reakcije kad te zaustave. Taj se prekrsaj dobrom strategijom mogao zavrstiti na licu pustanjem uz upozorenje ili tzv "doruckom/ruckom za patrolu" = cvaja. Ljudi zaboravljaju da je bar jedan od 2 drota u patroli bar 50 x zaustavio nekog na tom mjestu i zbog tog prekrsaja, da imaju lokalne kote na kojima vozaci padaju i da su sanse da te pise za nesto sto ce sud oboriti minimalne. Naravno dese se izuzeci, da se drot za*ebe i da te pegla zdravog-pravog, ali rijetko, pogotovo kad mora da pravda snimak i nalog. E sad, kad uzmes to u obzir najgore sto mozes napraviti je ubjedjivanje i natezanje s policijom da nisi napravio prekrsaj, izlasci iz auta, mahanje rukama, prijecenjem da imas stelu (a nemas) iprica sto si zaustavio mene, sto nisi njega.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#44 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by Bakir1 »

mene su jednom mozda zaustavili napamet, kazem mozda jer nisam siguran, ostalo je sve bilo opravdano, evidentan prekrsaj, sta ja sada njemu da kazem, nisam ja, sta se imam praviti englez, i odmah je druga prica, kad te zaustavi samo ceka sta ces reci i nacin na koji ces reci, ako krenes ja ovo ja ono onda su veoma profesionalni i po slovu zakona ide sve, ako kazes jesam automatski gleda da ti izadje u susret ili tom cvajom ili nekom drugom kaznom koja ce biti evidentirana.
za svaki prekrsaj za koji sam uhvacen napravio sam barem takvih jos 20 za koji nisam, po mome misljenju jedna od 20 kazni je dobra statistika :D
estehanio
Posts: 41
Joined: 21/07/2011 21:46

#45 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by estehanio »

Bakir1 wrote:ali to tjeranje maka na konac znaci obilazak sudova, gubljenje vremena, zabranu registrovanja, prevoda vozila, licna karta, vozacka dozvola......
takve slucajeve treba rijesiti na licu mjesta, ako traze 20 KM das im i produzis dalje.
a inace na tom mjestu, poslije skretanja za cevljanovice su stalno, ogranicenje ganjaju i punu, 300 metara iznad je normalna isprekidana linija gdje te mogu zaustaviti ali u limburgu
Dragi Bakire :) na toj isprekidanoj su i vidili moj "prekrsaj". Ja ako nista za svoje pare ih barem odem poslati u picku materinu. Evo zeljno iscekujem kovertu pa vam se javim.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#46 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by Bakir1 »

gdje si isao prema sarajevu ili prema tuzli?
ja za svoje pare cuvam svoje zivce i vrijeme troseci ga u neke pametnije svrhe a ne povlaceci se sa prasinarima za 20 KM po sudovima ;-)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#47 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by goran16v »

estehanio wrote:
Bakir1 wrote:ali to tjeranje maka na konac znaci obilazak sudova, gubljenje vremena, zabranu registrovanja, prevoda vozila, licna karta, vozacka dozvola......
takve slucajeve treba rijesiti na licu mjesta, ako traze 20 KM das im i produzis dalje.
a inace na tom mjestu, poslije skretanja za cevljanovice su stalno, ogranicenje ganjaju i punu, 300 metara iznad je normalna isprekidana linija gdje te mogu zaustaviti ali u limburgu
Dragi Bakire :) na toj isprekidanoj su i vidili moj "prekrsaj". Ja ako nista za svoje pare ih barem odem poslati u picku materinu. Evo zeljno iscekujem kovertu pa vam se javim.
Daj malo pojasni, posto sa tvrdis da se radi o isprekidanoj liniji, da li si i u jednom momentu autom presao punu liniju? Ako sam dobro razumio tvoje postove, na pocetku si uhvatio 3 metra pune linije, a sve ostalo po zakonu. Ako je tako onda to nije "prekrsaj" kako tvrdis nego cist prekrsaj bez imalo dileme i ne kontam sta mislis postici vucaranjima po sudovima jer su ti sanse nikakve, a slanje u *icku materinu ce te doci narednih 100-njak KM na ime troskova suda. Ne zelim da trvdim da je bilo tako, ali je za pizanje mozda kriva tvoja reakcija nakon sto su te zaustavili. lako je biti general poslije bitke, ali prica tipa slab auto, treba zalte, ide uspon i da ne zpanes iza kamiona bi bila djelotvorna.
punosvega
Posts: 275
Joined: 04/09/2014 11:45

#48 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by punosvega »

Znam da nema veze s temom, i unaprijed se izvinjavam, ali posto ste vec spominjali carcams da preporucim
http://www.ebay.com/itm/HD-1080P-2-7-LC ... 2594e6e08d
User avatar
splend
Posts: 1057
Joined: 30/01/2011 23:34

#49 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by splend »

relacija zenica-žepče
krenuo ja da preticem veliki sleper, pravac solidan, i taman se vracam u svoju traku, vidim drot mase lizalom, sjeba se... ja proletio nekih 200 metara, stao (veliko je prosirenje bilo) i vratim se rikverc da vidim u cemu je problem. nisam preticao brze od 70-80, kazem bas podug pravac.
izadjem ja, dobar dan - dobar dan, kaze 'dje zuris, rekoh nigdje - gdje zapelo, kaze pretices na punoj liniji :shock: kakvoj crnoj punoj, ja mu pokazujem na cestu i sa moje strane isprekidana a sa one druge puna linija (ko razumije - shvatit ce :-D ). kaze on jest to tako, al vidis da ovu isprekidanu nismo ponavljali (krecili), vec samo onu punu. rekoh ne vidim. pitam ga imal znak da je zabrana prestizanja, kaze nema, al nema ni znak da smijes prestizati :lol: i tamo ga vamo ga, prepiremo se mi - kad lola sa pasatom radi isto sto i ja, prestize bus, i samo prodje. pitam ja, sta je ovo, kako ovaj smije - kaze jebiga ne smijemo ni mi svakog zaustaviti :shock: i drz' - nedaj, prijeti on sa kaznom 200-300 KM, vozacka 3 mjeseca bla bla - kazem mu ja pisi sta god hoces, marke ti necu dati, al nek' tebi ide na dušu, znam da znas da nisam kriv ( a u sebi mu jebem mater, naravno :mrgreen: ). kaze haj posto si kulturan, nek bude kao opomena, pisat cemo svjetla 30 KM i nakav bod kazne. i kako on to pise, opet se odozgo neki zaletio prestizati, ZG table, kad mu kolega trci i signalizira da stane. poslije nekih dva-tri mjeseca su stavili znak zabrane prestizanja, Bog zna koliko su para tu na pravdi Boga uzeli...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#50 Re: Prekrsajna prijava zbog regularnog preticanja?

Post by goran16v »

I sta je sad tamo, frisko ofarbana puna, stara isprekidana s tvoje strane i znak zabrane?
Post Reply