Preko granice- moze ili ne

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#76 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

530i wrote:
tempuser wrote:Da dodam, tvrdnje da su medjunarodne punomoci obavezne su BIHAMK-ove ublehe koje naivni i gutaju i uzimaju zdravo za gotovo samo zarade pare. Ista svar je i sa MVD, za drzave u kojima se primjenjuje EU format VD ne treba MVD, ali BIHAMK tvrdi da treba.
Postoji tu jos jedan malo ozbiljnija stvar, BIHAMK je poluprivato udruzenje ili sta li vec, a sta god da je nema ovlasti ovjere potpisa, a izdavanje punomoci je upravo to. Potpise i punomoci ovjeravaju iskljucivo notari i opstinski referenti.
Ja se ponekad (uslovno rečeno :D ) ne slažem sa @tempuser-om ali ovo je apsolutno tačno.

MVD trebaju kada je originalna dozvola bez slike ili pisana drugim pismom, prije svega arapskim. Ne znam za ćirilicu kakva je situacija, kada je dozvola samo na ćirilica (ako takva ijedna ima).

A iz razloga BIHAMK-a i njihove organizacije...tj. šta i kako bi na sudu to stajalo, ja sam svojevremeno uzimao punomoć kod notara, na obrascu punomoći napišu se svi potrebni podaci i vozi miško. To je nekad koštalo oko 5-6 maraka, ali nije mi niko nikad ni spomenuo ništa.
Na ruskoj VD su osnovni podaci na dva pisma i osnovne informacije na FRA (sto je valjda neki standard), a na poledjini su kategorije prikazane graficki.
axe22
Posts: 1798
Joined: 11/03/2013 21:21

#77 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by axe22 »

Vec oko 12 godina prelazim granice s kolima na drugo ime (da naglasimd a je isto prezime) i nikad me niko nije pitao za punomoc.

Prvi put kad sam htjeo granicu preci, odem do bihamka i pita i kazu da moras obavezno imati inace nista od prelaska, izvadim, platim (25 - 30 KM ja mislim) i poslje toga je samo skupljala prasinu u pretincu.

A i dosta jarana znam koji su prelazili granice bez punomoci i nikad nista (cak u saobracajnoj nije ni isto prezime bilo).

Bihamk pokusava uzeti pare na svaki moguci nacin.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#78 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by preludezalude »

tempuser wrote:
preludezalude wrote: Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH. Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice. Sve ovisi od njegovog raspolozenja.
Kako granicna policija moze porvoditi iskljucivo zakone BiH evo sta po je po ZOBS-u vozac duzan imati:

(1) Kad upravlja motornim i priključnim vozilom, vozač mora da ima kod sebe važeću potvrdu o registraciji izdatu za to vozilo, kao i polisu obaveznog osiguranja, a motorna i priključna vozila registrovana u stranoj zemlji i međunarodnu ispravu o osiguranju od automobilske odgovornosti koja važi na području Bosne i Hercegovine i dužan je da je pokaže na zahtjev policajca ili drugog ovlašćenog lica.

Gdje se ovdje spominje punomoc? Zakon ne pravi razliku na kome je vozilo gregistrovano.
Auto je registrovan, osiguran, ima ZK, nije na tjeralici, tu se sva prica zavrsava.

Osim toga na stranici GP pise ovo sto samo potvrdjuje ono sto sam ti iznad napisao:

Obavještavamo vas da u skladu sa odredbama Zakona o graničnoj kontroli (''Službeni glasnik BiH'' broj 53/09, 54/10 i 47/14) i Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 06/6, 75/6, 44/7, 84/9, 48/10, 18/13 i) nije propisana obveza posjedovanja, odnosno nije potrebna punomoć za upravljanje tuđim motornim vozilom prilikom prelaska (ulaz/izlaz) državne granice Bosne i Hercegovine.


http://www.granpol.gov.ba/Faq/Read?pageId=21

Pises pausalno i napamet i kao i mnogi drugi izmisljas nepostojece zakone. Nista ne zavisi ni od cijeg raspolzenja, jedino moze biti do neznaja granicnog drota, ali mu isprintas ovo sa stranice GP i zaljepis u facu
XXI je vijek, kao sto vidis za sve sto predpostavljas prije nego ustvrdis tj odvalis glupost da je tacno mozes provjeriti na internetu.
Mnogo lupetas. Izgleda da tebe s vremena na vrijeme to uhvati. Po tvom rezonovanju onda nebi trebalo nikad prevoditi auto.
Kad se ulazi u Hrvatsku, granicna policija Republike Hrvatske trazi na uvid pasos, zeleni karton i saobracajnu dozvolu. Kada vidi da se podaci ne slazu u dokumentima, da li mislis da njega interesuju jebeni zakoni u BiH? U glavnom prolazi bez problema ali moze zatraziti, i desava se da zatrazi, medjunarodnu punomoc.
Ti otprintaj taj zakon pa mu "zalijepi na celo" pa ces da vidis kako ce te blijedo pogledati i kakav ces poseban tretman dobiti.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#79 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

preludezalude wrote:
Mnogo lupetas. Izgleda da tebe s vremena na vrijeme to uhvati. Po tvom rezonovanju onda nebi trebalo nikad prevoditi auto.
Kad se ulazi u Hrvatsku, granicna policija Republike Hrvatske trazi na uvid pasos, zeleni karton i saobracajnu dozvolu. Kada vidi da se podaci ne slazu u dokumentima, da li mislis da njega interesuju jebeni zakoni u BiH? U glavnom prolazi bez problema ali moze zatraziti, i desava se da zatrazi, medjunarodnu punomoc.
Ti otprintaj taj zakon pa mu "zalijepi na celo" pa ces da vidis kako ce te blijedo pogledati i kakav ces poseban tretman dobiti.
Ne hvata mene nista osim smijeh kad krenes da se pravis pametan s visoka i onda ispadnes upravo suprotno.
Osim toga krenuo si od tvrdnje, da te citiram:

"preludezalude wrote:
Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH. Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice. Sve ovisi od njegovog raspolozenja."

Izlaz iz BiH koji si ti "strucno elaborirao" i ulaz u HR ili bilo koju drugu zemlju su dvije razlicite stvari, a za sve vezano za izlaz iz BiH si dobio.

Sad kad si sa BiH presao na HR koju na isti nacin "strucno elaboriras", i kod njih je XXI vijek i postoji internet pa kaze:

Zakonom o Hrvatskom autoklubu propisano je da HAK, između ostalih, može izdavati vozačima dozvolu za upravljanje tuđim motornim vozilom na teritoriju Republike Hrvatske i u inozemstvu te o tome voditi popis, temeljem čega se otklanja sumnja o nelegalnom raspolaganju vozilom.Sukladno rečenom, ukoliko postoji sumnja o postojanju kaznenog djela ili prekršaja, granična policija može obaviti dodatne detaljne provjere o vozaču i vozilu. Takve odredbe regulirane su Zakonom o nadzoru državne granice, kao i Pravilnikom o načinu obavljanja nadzora državne granice.Međutim, neposjedovanje dozvole za upravljanje tuđim motornim vozilom tj. punomoć vlasnika, putnog naloga pravne osobe i slično, ne može biti razlogom sprječavanja izlaska vozila iz Republike Hrvatske, ukoliko to susjedna država svojim propisima ne zahtjeva.

Dakle, drugim riječima, ako posuđujete vozilo, ne morate imati punomoć vlasnika, osim ako putujete u državu koja to svojim propisima striktno zahtjeva.

Izvor: MUP.hr

http://varazdinski.rtl.hr/automobilizam ... im-vozilom

I kad me vec pitas, motorno vozilo moze biti predmet izvrsenja krivicnog dijela, preksaja, drugih krsenja zakona, poreznih obaveza, snovno sredstvo za rad i predmet trgovine i stoga je neophodno da vlasnik (ne korisnik) bude utvrdjen.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#80 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by seoBIH »

Sliver wrote: Kakve veze neki zakon u BIH ima sa CG?
kakve veze ima punomoc iz BiH sa CG?
[/quote]

U jednoj riječi, MEĐUNARODNA.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#81 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by preludezalude »

tempuser wrote:
preludezalude wrote:
Mnogo lupetas. Izgleda da tebe s vremena na vrijeme to uhvati. Po tvom rezonovanju onda nebi trebalo nikad prevoditi auto.
Kad se ulazi u Hrvatsku, granicna policija Republike Hrvatske trazi na uvid pasos, zeleni karton i saobracajnu dozvolu. Kada vidi da se podaci ne slazu u dokumentima, da li mislis da njega interesuju jebeni zakoni u BiH? U glavnom prolazi bez problema ali moze zatraziti, i desava se da zatrazi, medjunarodnu punomoc.
Ti otprintaj taj zakon pa mu "zalijepi na celo" pa ces da vidis kako ce te blijedo pogledati i kakav ces poseban tretman dobiti.
Ne hvata mene nista osim smijeh kad krenes da se pravis pametan s visoka i onda ispadnes upravo suprotno.
Osim toga krenuo si od tvrdnje, da te citiram:

"preludezalude wrote:
Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH. Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice. Sve ovisi od njegovog raspolozenja."

Izlaz iz BiH koji si ti "strucno elaborirao" i ulaz u HR ili bilo koju drugu zemlju su dvije razlicite stvari, a za sve vezano za izlaz iz BiH si dobio.

Sad kad si sa BiH presao na HR koju na isti nacin "strucno elaboriras", i kod njih je XXI vijek i postoji internet pa kaze:

Zakonom o Hrvatskom autoklubu propisano je da HAK, između ostalih, može izdavati vozačima dozvolu za upravljanje tuđim motornim vozilom na teritoriju Republike Hrvatske i u inozemstvu te o tome voditi popis, temeljem čega se otklanja sumnja o nelegalnom raspolaganju vozilom.Sukladno rečenom, ukoliko postoji sumnja o postojanju kaznenog djela ili prekršaja, granična policija može obaviti dodatne detaljne provjere o vozaču i vozilu. Takve odredbe regulirane su Zakonom o nadzoru državne granice, kao i Pravilnikom o načinu obavljanja nadzora državne granice.Međutim, neposjedovanje dozvole za upravljanje tuđim motornim vozilom tj. punomoć vlasnika, putnog naloga pravne osobe i slično, ne može biti razlogom sprječavanja izlaska vozila iz Republike Hrvatske, ukoliko to susjedna država svojim propisima ne zahtjeva.

Dakle, drugim riječima, ako posuđujete vozilo, ne morate imati punomoć vlasnika, osim ako putujete u državu koja to svojim propisima striktno zahtjeva.

Izvor: MUP.hr

http://varazdinski.rtl.hr/automobilizam ... im-vozilom

I kad me vec pitas, motorno vozilo moze biti predmet izvrsenja krivicnog dijela, preksaja, drugih krsenja zakona, poreznih obaveza, snovno sredstvo za rad i predmet trgovine i stoga je neophodno da vlasnik (ne korisnik) bude utvrdjen.
Opet lupetas kao i sa onim citiranjem zakona u kojem se ni jednom rijecju ne spominje upravljanje vozilom van BiH.
Znas li koji je puni naziv tog zakona koji si citirao?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#82 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

preludezalude wrote: Opet lupetas kao i sa onim citiranjem zakona u kojem se ni jednom rijecju ne spominje upravljanje vozilom van BiH.
Znas li koji je puni naziv tog zakona koji si citirao?
Ne provaljuj se ziv bio sa glumatanjem pravnika da te punica ne cuje kako je brukas.
Tvrdio si da medjunarodna punomoc treba da bi se izaslo iz BiH, evo citat:
preludezalude wrote:
Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice.
Na tu glupost si dobio si odgovor kakav si zasluzio. Granicna policija te ne moze vratiti s granice.

Kad ti to nije bilo dosta pokusao si se vaditi da je u Htvatskoj obavezna, eto i za to citat:
preludezalude wrote:
Kad se ulazi u Hrvatsku, granicna policija Republike Hrvatske trazi na uvid pasos, zeleni karton i saobracajnu dozvolu. Kada vidi da se podaci ne slazu u dokumentima, da li mislis da njega interesuju jebeni zakoni u BiH? U glavnom prolazi bez problema ali moze zatraziti, i desava se da zatrazi, medjunarodnu punomoc.
I na tu glupost si opet dobio odgovor koji te je postavio na pravo mjesto. Ne moze zatraziti i ne desava se da zatrazi.

Sad prelazis prelazis na novu glupost.
Normalno je da nacionalni zakon nece spominjati upravljanje vozilom van drzave, ali ce spominjati ulazak i izlakaz takvog vozila u drzavu.
BiH ima svoj zakon i ne treba punomoc.
HR ima svoj zakon i ne treba punomoc.
Tu se nema sta ni dodati ni oduzeti, jedino ti vidis razlog za daljre supljiranje.
Last edited by tempuser on 31/07/2017 18:27, edited 4 times in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#83 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

Sliver wrote:
seoBIH wrote:
Sliver wrote: Kakve veze neki zakon u BIH ima sa CG?
kakve veze ima punomoc iz BiH sa CG?
U jednoj riječi, MEĐUNARODNA.
pa ne moraju ni nju priznatvati ccc. ako se vlade dogovore moze se priznati i zakon iz BiH, kao i licne ne treba ti pasos, tako mozda ne treba ni punomoc. u svakom slucaju meni nisu trazili nikad na CG granici, tj nasa policija ni po zakonu ne moze traziti, a CG ne interesuje, jer vozilo nije iz CG. Bitno im je da imas zeleni, tj da ako napravis kakvu nesrecu da su osigurani.[/quote]

Postoji ta neka valjda Becka konvencija koja propisuje i unificira izgleda i sadrzaj medjunarodne punomoci koju sve zemlje potpisnice priznaju, a svaka zemlja na nacionalnom nivou odredjuje koja je touring organizacija ovlastena za izdavanje. Ako CG zahtjeva puomoc i ako je potpisnica konvencije onda mora priznati punomoc iz BiH.
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#84 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by LikeLike »

Emir92 wrote:
LikeLike wrote:
Throttle wrote:Može ti tražit punomoć a i ne mora, zavisi kako je raspoložen :mrgreen:
Punomoć Bihamkova je čini mi se 30KM, ja sam jednom vadio-iako je auto bilo na mami, kasnije prolazio sa drugim autima i u CG i u Hr, nisam htio ni vadit.. u principu, ne zezaju al mogu.. U Bihamku su mi rekli da moram imat
P.S. Provjeri zeleni karton, ja nisam imao(nisam provjerio pri registraciji jesu li mi dali), 15€ na granici i vrijedi 10 dana :lol: Inače uz registraciju je 4KM.. Suza kanu, ja izvadim 15 evrića i platim
Imam zeleni karton sigurno.
Prije nekih 5 godina sam ocu posudio moje auto, isao za Zagreb i on je izvadio sebi punomoc u Bihamku. Da li se moze napraviti u opstini punomoc? Da ne daju bezveze 30KM :)
Frisko iskustvo. Imam punomoc iz opstine ovjerenu i potpisanu. Vozio par puta u HR na more. Samo me jednom pitali cije je auto na granici. Rekao od oca i da imam punomoc. I oni nista vise nisu pitali. Poudarali pecate i dovidjenja i sretan put :D
Jesi li ti otkucao punomoc ili se obrazac uzme u opstini? Ako si ti kucao, kako si napisao?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#85 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

Mislim da obrasca za auto nema, ima samo opsti obrazac, a kad sastavljas punomoc tekst ide otprilike ovako

"Punomoc
Ja taj i taj (ime, prezime JMB) nastanjen, adresa, dajem punomoc tom i tom (ime, prezime, broj pasosa), nastanjen, adresa, da mojim vozilom, marka, model, reg. broj upravlja i bez ogranicenja prelazi drzavnu granicu.
Punomoc vrijedi do isteka registracije/datuma)neograniceno.

U grad, dana

Potpis davaoca punomoci

Ime prezime
Adresa
Br LK.

Problem kod punomoci koje ljudi sami sastavljaju i ovjeravaju kod notara i u opstini sto nemaju standardni FIA obrazac pa u drzavama van ex YU ne znace nista.
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#86 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by LikeLike »

tempuser wrote:Mislim da obrasca za auto nema, ima samo opsti obrazac, a kad sastavljas punomoc tekst ide otprilike ovako

"Punomoc
Ja taj i taj (ime, prezime JMB) nastanjen, adresa, dajem punomoc tom i tom (ime, prezime, broj pasosa), nastanjen, adresa, da mojim vozilom, marka, model, reg. broj upravlja i bez ogranicenja prelazi drzavnu granicu.
Punomoc vrijedi do isteka registracije/datuma)neograniceno.

U grad, dana

Potpis davaoca punomoci

Ime prezime
Adresa
Br LK.

Problem kod punomoci koje ljudi sami sastavljaju i ovjeravaju kod notara i u opstini sto nemaju standardni FIA obrazac pa u drzavama van ex YU ne znace nista.
Nasao sam na internetu obrazac bas za auto, ali cu ga prepraviti. Ima previse stavki :D Hvala :D
Emir92
Posts: 304
Joined: 13/01/2011 15:31

#87 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by Emir92 »

[quote="LikeLike"][/quote]


Uzeo u opstini na salteru (kod mene ima kao kiosk sa tim punomocima gornji dio je otkucan ono dajem punomoc bla bla bla i onda dole sam dodao, ustvari otac dopisao da Meni da upravljanjem motornim vozilom i da punu odgovornost u slucaju bilo cega imam ja. Njemu su to tako izdiktirali on ovjerio uz svoje podatke.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#88 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by preludezalude »

tempuser wrote:
preludezalude wrote: Opet lupetas kao i sa onim citiranjem zakona u kojem se ni jednom rijecju ne spominje upravljanje vozilom van BiH.
Znas li koji je puni naziv tog zakona koji si citirao?
Ne provaljuj se ziv bio sa glumatanjem pravnika da te punica ne cuje kako je brukas.
Tvrdio si da medjunarodna punomoc treba da bi se izaslo iz BiH, evo citat:
preludezalude wrote:
Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH
Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice.
Na tu glupost si dobio si odgovor kakav si zasluzio. Granicna policija te ne moze vratiti s granice.

Kad ti to nije bilo dosta pokusao si se vaditi da je u Htvatskoj obavezna, eto i za to citat:
preludezalude wrote:
Kad se ulazi u Hrvatsku, granicna policija Republike Hrvatske trazi na uvid pasos, zeleni karton i saobracajnu dozvolu. Kada vidi da se podaci ne slazu u dokumentima, da li mislis da njega interesuju jebeni zakoni u BiH? U glavnom prolazi bez problema ali moze zatraziti, i desava se da zatrazi, medjunarodnu punomoc.
I na tu glupost si opet dobio odgovor koji te je postavio na pravo mjesto. Ne moze zatraziti i ne desava se da zatrazi.

Sad prelazis prelazis na novu glupost.
Normalno je da nacionalni zakon nece spominjati upravljanje vozilom van drzave, ali ce spominjati ulazak i izlakaz takvog vozila u drzavu.
BiH ima svoj zakon i ne treba punomoc.
HR ima svoj zakon i ne treba punomoc.
Tu se nema sta ni dodati ni oduzeti, jedino ti vidis razlog za daljre supljiranje.
Lupetas Gorane, lupetas. Procitaj ovo crveno tvoje lupetanje. A onda i tvoje lupetanje da tvrdim da je u Hrvatskoj obavezna. Ne trci pred rudu. Procitaj tekst 3 puta pa onda reaguj.To sta ti tvrdis je proizvoljna tvrdnja. Ono sta je cinjenica, je da je medjunarodna punomoc jedini dokaz da je vlasnik dao dozvolu da vozilo napusti zemlju. A granicna policija ne da te moze vratiti ako se podaci u dokumentima ne slazu, vec te moze i zadrzati dok se nesporazum ne rijesi.
I Gorane, boga ti ne prdi vise. Ima slucajeva da granicna policija trazi punomoc. Da se radi o 0,001% slucajeva...ipak se desava.
I mani se vadione. Citiras zakon o sigurnosti u saobracaju na cestama u BiH a prica se o voznji van BiH. To dovoljno govori o tvojoj strucnosti.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#89 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

@preludezalude
Genijalcino, ovo crveno nije moje lupatanje vec citiranje tvojih gluposti. Ti ne mozes sam sebe da pohvatas sta sve pametujes pa ti je lupetanje i ono sto sam napises.

Niko te nije pitao nego si nicim izazvan krenuo da se pravis pametan svojim analizama i gadjas se pojmovima tipa "izlazak iz BiH", a pojma nemas ssta znace. Nije mi mrsko da te ponovo citiram:
preludezalude wrote:
Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice.
Da li ti znas sta znaci termin izlazak iz BiH i ko kontrolise izlazak iz BiH. Ulazak i Izlazak iz BiH kontrolise Granicna Policija BiH i primjenjuje zakone BiH. Toliko o tvom znanju i mom ZOBS-u.

Da ti nacrtam, suprotno tvom elaboratu granicna policija BiH po zakonu BiH ne moze traziti punomoc, niti te moze vratiti s granice znaci bez punomoci mozes izaci iz BiH. Kakvi dokumenti, kakvi podaci koji se ne slazu. Sta opet lupas napamet????? Dobio si zvanicnu informaciju sa sajta GP BiH i link jer ja ne izmisljam zakone i ne palamudim napamte bez argumenata kao ti. Identicna stvar je i u HR, punomoc nije obavezna i policajac nema pravo da je trazi. Tih 0,0001% slucajeva ako su se i desili su neuki policajci koji su ti mogli traziti i ljekarsko uvjerenje pa to ne znaci da ga moras imati i koje elementarno odhebes na granici ako znas i smijes. Tu se sva prica zavrsava, pokusaj to da shvatis.
Uhvacen si po x-ti put kako izigravas pravnika, ispao si levat, poklopi se usima da se sto prije zaboravi.
Last edited by tempuser on 01/08/2017 01:21, edited 2 times in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#90 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

Emir92 wrote:
LikeLike wrote:

Uzeo u opstini na salteru (kod mene ima kao kiosk sa tim punomocima gornji dio je otkucan ono dajem punomoc bla bla bla i onda dole sam dodao, ustvari otac dopisao da Meni da upravljanjem motornim vozilom i da punu odgovornost u slucaju bilo cega imam ja. Njemu su to tako izdiktirali on ovjerio uz svoje podatke.
Opstna, bas kao i notar u tim slucajevimam, ovjerava potpis davaoca punomoci na dokumentu, a ne sadrzaj punomoci. To znaci da takva punomoc bez obzira na opstinsku ovjeru moze nekompletna odnosno nevazeca. Notar ce biti odgovoran i za sadrzaj tek kad on napise punomoc, ali to masno naplati.
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#91 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by Livorno »

Da ne otvaram novu temu...
Gdje da izvadim medjunarodnu punomoc?
tj. hocu da ovlastim zenu da moze samostalno sa maloljetnim djetetom prelaziti granicu?
User avatar
holowey
Posts: 8435
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#92 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by holowey »

Livorno wrote:Da ne otvaram novu temu...
Gdje da izvadim medjunarodnu punomoc?
tj. hocu da ovlastim zenu da moze samostalno sa maloljetnim djetetom prelaziti granicu?
opstina...garantovano validna opstinska punomoc...svake godine vadim takvu i prihvacena je na granici...
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#93 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by Livorno »

Samo na bosanskom jeziku??
Hoce li madari pravit problem, ili neki drugi koji ne razumiju bosanski.
User avatar
holowey
Posts: 8435
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#94 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by holowey »

Livorno wrote:Samo na bosanskom jeziku??
Hoce li madari pravit problem, ili neki drugi koji ne razumiju bosanski.
opstinsku punomoc prevedi kod sudskog prevodioca
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#95 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by Livorno »

holowey wrote:
Livorno wrote:Samo na bosanskom jeziku??
Hoce li madari pravit problem, ili neki drugi koji ne razumiju bosanski.
opstinsku punomoc prevedi kod sudskog prevodioca
Hvala!!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#96 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

Livorno wrote:Da ne otvaram novu temu...
Gdje da izvadim medjunarodnu punomoc?
tj. hocu da ovlastim zenu da moze samostalno sa maloljetnim djetetom prelaziti granicu?
Tu punomoc mozes ispisati na opstem obrascu Punomoci u opstini, a mozes je i sam otprintati i ovjeriti u opstiini.
Posto je punomoc na nasem jeziku mozes je koristiti samo u zemljama oko nas, HR, SRB, CG, za dalje ti treba bilingualna. Moja snaha ima takvu i mislim da je ovjerila kod notara.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#97 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by condy »

Punomoć za prelazak granice nije potrebna, ali je dobro imati, da se ne bi šta iskompliciralo kada te zaustavi redovna patrola u stranoj državi. Oni mogu tražiti punomoć za upravljanje vozilom.

Tekst punomoći.

Ime i prezime,
adresa,
tel,
grad

Punomoć

Kojom ja ( ime i prezime, ime oca adresa, država, broj lične ) ovlašćujem ( ime i prezime........) da koristi i upravlja motornim vozilom u mom vlasništvu ( naziv vozila, registarskih oznaka, registrovan u....do....), i da sa istim može prelaziti državnu granicu, putovati van granica BiH u inozemstvo, u državu....., grad....... Sa vozilom predaje se potvrda o registraciji vozila, broj..., polica osiguranja, broj.... i zeleni karton od..... Punomoć važi do opoziva ili otkaza a najduže 3 mjeseca od dana potpisivanja.

Datum i mjesto Vlastodavac ( potpis )


napomena :- Punomoć da bi važila van BiH, potrebno je prevesti kod sudskog tumača na engleski i apostile ovjeriti na sudu.

Notarska ovjera ne važi van granica BiH. Da bi dokument ili isparava bila validna van granica BiH, mora biti apostile ovjerena na sudu. Prevod i ovjera, se mogu završiti za sat vremena.
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#98 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by Livorno »

tempuser wrote:
Livorno wrote:Da ne otvaram novu temu...
Gdje da izvadim medjunarodnu punomoc?
tj. hocu da ovlastim zenu da moze samostalno sa maloljetnim djetetom prelaziti granicu?
Tu punomoc mozes ispisati na opstem obrascu Punomoci u opstini, a mozes je i sam otprintati i ovjeriti u opstiini.
Posto je punomoc na nasem jeziku mozes je koristiti samo u zemljama oko nas, HR, SRB, CG, za dalje ti treba bilingualna. Moja snaha ima takvu i mislim da je ovjerila kod notara.
Pretpostavljam da se taj bilingualni obrazac ima negdje kupiti ili mozda skinut sa neta.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#99 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

Livorno wrote:
tempuser wrote:
Livorno wrote:Da ne otvaram novu temu...
Gdje da izvadim medjunarodnu punomoc?
tj. hocu da ovlastim zenu da moze samostalno sa maloljetnim djetetom prelaziti granicu?
Tu punomoc mozes ispisati na opstem obrascu Punomoci u opstini, a mozes je i sam otprintati i ovjeriti u opstiini.
Posto je punomoc na nasem jeziku mozes je koristiti samo u zemljama oko nas, HR, SRB, CG, za dalje ti treba bilingualna. Moja snaha ima takvu i mislim da je ovjerila kod notara.
Pretpostavljam da se taj bilingualni obrazac ima negdje kupiti ili mozda skinut sa neta.
Ovo je "kucna radinost", a valjda ima negdje online obrazac.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#100 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by preludezalude »

tempuser wrote:@preludezalude
Genijalcino, ovo crveno nije moje lupatanje vec citiranje tvojih gluposti. Ti ne mozes sam sebe da pohvatas sta sve pametujes pa ti je lupetanje i ono sto sam napises.

Niko te nije pitao nego si nicim izazvan krenuo da se pravis pametan svojim analizama i gadjas se pojmovima tipa "izlazak iz BiH", a pojma nemas ssta znace. Nije mi mrsko da te ponovo citiram:
preludezalude wrote:
Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice.
Da li ti znas sta znaci termin izlazak iz BiH i ko kontrolise izlazak iz BiH. Ulazak i Izlazak iz BiH kontrolise Granicna Policija BiH i primjenjuje zakone BiH. Toliko o tvom znanju i mom ZOBS-u.

Da ti nacrtam, suprotno tvom elaboratu granicna policija BiH po zakonu BiH ne moze traziti punomoc, niti te moze vratiti s granice znaci bez punomoci mozes izaci iz BiH. Kakvi dokumenti, kakvi podaci koji se ne slazu. Sta opet lupas napamet????? Dobio si zvanicnu informaciju sa sajta GP BiH i link jer ja ne izmisljam zakone i ne palamudim napamte bez argumenata kao ti. Identicna stvar je i u HR, punomoc nije obavezna i policajac nema pravo da je trazi. Tih 0,0001% slucajeva ako su se i desili su neuki policajci koji su ti mogli traziti i ljekarsko uvjerenje pa to ne znaci da ga moras imati i koje elementarno odhebes na granici ako znas i smijes. Tu se sva prica zavrsava, pokusaj to da shvatis.
Uhvacen si po x-ti put kako izigravas pravnika, ispao si levat, poklopi se usima da se sto prije zaboravi.
Lupetas Gorane opet. Sve iznosis nekakve proizvoljne tvrdnje. Ja nisam nigdje napisao da se punomoc mora imati i da je obavezna. Ja i neznam da li se mora imati punomoc. Ja tvrdim da je punomoc jedini dokaz da je vlasnik dopustio da vozilo izadje iz BiH tj da se vozi u drugoj drzavi. IZLAZAK IZ BIH PODRAZUMJEVA I ULAZAK NEGDJE TJ VOZNJU AUTA U DRUGOJ DRZAVI, A TAKO MORAS PROCI GRANICNU POLICIJU DRUGE DRZAVE.
PAMETNJAKOVICU!!!
Ne lupetaj nego citaj sa razumjevanjem. Kad sam spomenuo da granicna policija trazi punomoc, to sam rekao jer mi je tu informaciju rekao moj brat kojem su trazili punomoc prije 15-ak dana kad je isao na more. Policajac je mozda bio neuk, mozda bahat, mozda neupoznat... ali je ipak trazio punomoc. Prica se zavrsila kao isto je prezime u dokumentima i pustili ga.
Jedini levat na ovom forumu koji voli palamuditi i koji pati od opsesivno kompulsivnog poremecaja da mora uvijek biti u pravu si TI. Da samo spomenem tvoju slavnu tvrdnju da auto ne moze raditi bez akumulatora i tvrdnju da akumulator prekida strujni krug.
HA HA HA
Post Reply