Preko granice- moze ili ne

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
mrmacc
Posts: 33
Joined: 16/04/2007 16:15

#51 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by mrmacc »

Sa privremnim boravkom ne mogu da dobijem BH LK vec u pasosu imam odobrenje boravka. U Bihamku su mi rekli da iskljucivo BH drzavljanima izdaju medjunarodnu punomoc. Da li postoji neki pravilnik koji detaljno objasnjava da je moguce uzeti punomoc? To ie izgleda rupa u zakonu, jer ja mogu sa privremenim boravkom registrivati BH auto na sebe, a ne mogu uzeti punomoc.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#52 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by goran16v »

mrmacc wrote:Sa privremnim boravkom ne mogu da dobijem BH LK vec u pasosu imam odobrenje boravka. U Bihamku su mi rekli da iskljucivo BH drzavljanima izdaju medjunarodnu punomoc. Da li postoji neki pravilnik koji detaljno objasnjava da je moguce uzeti punomoc? To ie izgleda rupa u zakonu, jer ja mogu sa privremenim boravkom registrivati BH auto na sebe, a ne mogu uzeti punomoc.
Ja mislim da je to za drzavljanstvo slobodna interpretacija ljudi u BIHAMK-u, a da je dovoljno imati BiH LK (sto znaci i BiH VD) i auto bez ogranicenja reg. u BiH. Znam neke strance koji ovdje uredno imaju stalni boravak, nase LK (doduse za strance) i reg, aute na svoje i nema nikakve logike da ne mogu dati punomoc.
mrmacc
Posts: 33
Joined: 16/04/2007 16:15

#53 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by mrmacc »

Tacno tako, izgleda da je to slobodna interpretacija iz Bihamka. Na sajtu AMS RS pise ovako
"AMS RS: DZUTMV može dobiti državljanin BIH i strani državljanin uz obavezno prisustvo vlasnika pod sljedećim uslovima.Vlasnik vozila mora donijeti na uvid saobraćajnu dozvolu od vozila i svoju ličnu kartu,dok korisnik DZUTMV mora donijeti na uvid pasoš ili (ličnu kartu ukoliko putuje u zemlje iz okruženja Srbija,Crna Gora,Hrvatska za koje pasoš nije potreban).Strani državljanin mora na uvid pored pasoša donijeti i prijavu boravka.Rok važenja DZUTMV je do isteka registracije ukoliko vlasnik ili korisnik ne žele drugačije a za strane državljane rok važenja DZUTMV poklapa se sa trajanjem prijave boravka."

Nema logike da je u Federaciji i Republici srpskoj na snazi drugaciji zakon. Izgleda da cu otic do Lukavice i odraditi posao, bez komplikacija kao sa Bihamk-om. U Bihmamku su mi rekli da posaljem upit pravnoj sluzbi pa da cekam odgovor.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#54 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by goran16v »

Veci je apsurd sto BIHAMK nece da izda medjunarodnu punomoc koji BH drzavljanin sa svoje vozilo registrovano u BH zeli dati stranom drzavljaninu! :-)
Notarski ovjerena punomoc ca tu kombinaciju 4,50 KM.
mrmacc
Posts: 33
Joined: 16/04/2007 16:15

#55 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by mrmacc »

Definitivno se ne moze sa notarskim punomocem ici van granica BiH. Jedini valjani dokument je punomoc izdata od strane auto moto saveza.
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#56 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by drndalo »

Nije istina, jedini ko moze zezati oko toga su nase budale... Ostale u svijetu najvise interesuje da auto nije ukraden, i da se ima validno osiguranje...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#57 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by goran16v »

mrmacc wrote:Definitivno se ne moze sa notarskim punomocem ici van granica BiH. Jedini valjani dokument je punomoc izdata od strane auto moto saveza.
Naravno da moze, kao sto je @drndalo napisao niko te vani nece pitati za punomoc dok auto nije na tjeralici i dok je reg, i osuguran (ZK) osim ako nisi u carinskom preksaju (auto reg. na adresi u jednog drzavi, adresa vlasnika u pasosu u drugoj drzavi), a za mnoge drzave institucija takve punomoci prakticno i ne postoji.
Na kraju krajeva rent-a-car agencije, bas kao ni BIHAMK, nemaju nikakve posebne ovlasti date od strane dzave za ovjeru potpisa, punomoci itd, a opet stranci sa ugovorom o najmu auta reg. u BiH i prelaze granicu
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#58 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by 530i »

I sam sam pravio tu notarsku punomoć par puta...rekoše mi notari da je najbolje naznačiti validnost iste do šest mjeseci ili do isteka registracije (ako je prije šest mjeseci)...doduše niko me nikad na granici nije pitao, malo sam se i pravio Englez i nisam davao saobraćajnu nego samo svoju ličnu...ne znam kako će funkcionisati to sad sa Hrvatskom u EU.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#59 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by goran16v »

530i wrote:I sam sam pravio tu notarsku punomoć par puta...rekoše mi notari da je najbolje naznačiti validnost iste do šest mjeseci ili do isteka registracije (ako je prije šest mjeseci)...doduše niko me nikad na granici nije pitao, malo sam se i pravio Englez i nisam davao saobraćajnu nego samo svoju ličnu...ne znam kako će funkcionisati to sad sa Hrvatskom u EU.
Ko i ranije, nikog u EU nije briga za punomoc, auto registrovan, osiguran, imas ZK, nije na tjeralici, nisi u carinskom prekrsaju - vozi!
User avatar
ŠEHER_ABLA
Posts: 121
Joined: 21/06/2013 08:12
Location: On coffe in Zenica

#60 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by ŠEHER_ABLA »

Ovo

Image

ili ovo

Image
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#61 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by skafiskafsnjak »

Haj da postavim pitanje ovdje, da ne otvaram novu temu .

Neko mi je rekao da moram imati na autu nove tablice da bih mogao preko granice.... kao da ne mogu one stare sa BIH naljepnicom na autu
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#62 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by drndalo »

Nemam pojma otkud ta informacija, ako je registrovan, i imas zeleni, ne bi smjelo biti problema... Trzni BIHAMK za svaki slucaj pa upitaj.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#63 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by skafiskafsnjak »

drndalo wrote:Nemam pojma otkud ta informacija, ako je registrovan, i imas zeleni, ne bi smjelo biti problema... Trzni BIHAMK za svaki slucaj pa upitaj.
za prijatelja pitam tacnije... neko mu tako rekao. Ja koliko se sjecam, dovoljna je ona BiH naljepnica uz stare table... A i nema logike da te neko primorava da mjenjas table . Kao sto ti kazes, ako si registrovan i zeleni imas...
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#64 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by kabal1337 »

Trebao bi barem da imas zeleni karton na svoje ime. Barem su meni rekli tako u osiguranju. Jer ako ti bude trazio onaj na granici ima pravo da te ne pusti, ili u slucaju nekog udesa si donji.
Ako tebe upisu u saobracajnu I zeleni kaarton mozes bez problema. To ti je nekih 30 KM I ceka se nekih 5 dana. Konkretne informacije mozes dobiti u nekoj osiguravajucoj kuci.
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#65 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by LikeLike »

Posudicu prijatelju auto da ode na ljetovanje u Crnu Goru. Zanima me treba li izvaditi punomoc ili moze samo sa saobracajnom i zelenim kartonom?
Throttle
Posts: 13011
Joined: 10/06/2016 12:35

#66 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by Throttle »

Može ti tražit punomoć a i ne mora, zavisi kako je raspoložen :mrgreen:
Punomoć Bihamkova je čini mi se 30KM, ja sam jednom vadio-iako je auto bilo na mami, kasnije prolazio sa drugim autima i u CG i u Hr, nisam htio ni vadit.. u principu, ne zezaju al mogu.. U Bihamku su mi rekli da moram imat
P.S. Provjeri zeleni karton, ja nisam imao(nisam provjerio pri registraciji jesu li mi dali), 15€ na granici i vrijedi 10 dana :lol: Inače uz registraciju je 4KM.. Suza kanu, ja izvadim 15 evrića i platim
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#67 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by LikeLike »

Throttle wrote:Može ti tražit punomoć a i ne mora, zavisi kako je raspoložen :mrgreen:
Punomoć Bihamkova je čini mi se 30KM, ja sam jednom vadio-iako je auto bilo na mami, kasnije prolazio sa drugim autima i u CG i u Hr, nisam htio ni vadit.. u principu, ne zezaju al mogu.. U Bihamku su mi rekli da moram imat
P.S. Provjeri zeleni karton, ja nisam imao(nisam provjerio pri registraciji jesu li mi dali), 15€ na granici i vrijedi 10 dana :lol: Inače uz registraciju je 4KM.. Suza kanu, ja izvadim 15 evrića i platim
Imam zeleni karton sigurno.
Prije nekih 5 godina sam ocu posudio moje auto, isao za Zagreb i on je izvadio sebi punomoc u Bihamku. Da li se moze napraviti u opstini punomoc? Da ne daju bezveze 30KM :)
Emir92
Posts: 304
Joined: 13/01/2011 15:31

#68 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by Emir92 »

LikeLike wrote:
Throttle wrote:Može ti tražit punomoć a i ne mora, zavisi kako je raspoložen :mrgreen:
Punomoć Bihamkova je čini mi se 30KM, ja sam jednom vadio-iako je auto bilo na mami, kasnije prolazio sa drugim autima i u CG i u Hr, nisam htio ni vadit.. u principu, ne zezaju al mogu.. U Bihamku su mi rekli da moram imat
P.S. Provjeri zeleni karton, ja nisam imao(nisam provjerio pri registraciji jesu li mi dali), 15€ na granici i vrijedi 10 dana :lol: Inače uz registraciju je 4KM.. Suza kanu, ja izvadim 15 evrića i platim
Imam zeleni karton sigurno.
Prije nekih 5 godina sam ocu posudio moje auto, isao za Zagreb i on je izvadio sebi punomoc u Bihamku. Da li se moze napraviti u opstini punomoc? Da ne daju bezveze 30KM :)
Frisko iskustvo. Imam punomoc iz opstine ovjerenu i potpisanu. Vozio par puta u HR na more. Samo me jednom pitali cije je auto na granici. Rekao od oca i da imam punomoc. I oni nista vise nisu pitali. Poudarali pecate i dovidjenja i sretan put :D
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#69 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by preludezalude »

Sliver wrote:
LikeLike wrote:Posudicu prijatelju auto da ode na ljetovanje u Crnu Goru. Zanima me treba li izvaditi punomoc ili moze samo sa saobracajnom i zelenim kartonom?
ja vec nekoliko godina idem u CG autom registrovanim na drugo ime. samo jednom mi je na granici sa Srbijom trazena punomoc, nakon sto sam mu rekao, da po zakonu BiH ne treba punomoc za upravljanjem vozila koje je reg na drugo ime, pustio me je. inace prelazio granicu Hrvatske (EU), pa izlaz iz nje u Srbiju, niko nikad, sem taj jedini put, mi nije trazio punomoc. mada sam je za svaki slucaj, prosle godine izvadio u BIHAMK-u, za 25KM cini mi se, a otkako sam je izvadio nisam prelazio granice :D
Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH. Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice. Sve ovisi od njegovog raspolozenja.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#70 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

preludezalude wrote: Medjunarodna punomoc za upravljanje vozilom je jedini dokaz koji govori da je vlasnik vozila dao svoju saglasnost da njegovo vozilo izadje iz BiH. Bez toga papira granicna policija komotno moze da te vrati sa granice. Sve ovisi od njegovog raspolozenja.
Kako granicna policija moze porvoditi iskljucivo zakone BiH evo sta po je po ZOBS-u vozac duzan imati:

(1) Kad upravlja motornim i priključnim vozilom, vozač mora da ima kod sebe važeću potvrdu o registraciji izdatu za to vozilo, kao i polisu obaveznog osiguranja, a motorna i priključna vozila registrovana u stranoj zemlji i međunarodnu ispravu o osiguranju od automobilske odgovornosti koja važi na području Bosne i Hercegovine i dužan je da je pokaže na zahtjev policajca ili drugog ovlašćenog lica.

Gdje se ovdje spominje punomoc? Zakon ne pravi razliku na kome je vozilo gregistrovano.
Auto je registrovan, osiguran, ima ZK, nije na tjeralici, tu se sva prica zavrsava.

Osim toga na stranici GP pise ovo sto samo potvrdjuje ono sto sam ti iznad napisao:

Obavještavamo vas da u skladu sa odredbama Zakona o graničnoj kontroli (''Službeni glasnik BiH'' broj 53/09, 54/10 i 47/14) i Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 06/6, 75/6, 44/7, 84/9, 48/10, 18/13 i) nije propisana obveza posjedovanja, odnosno nije potrebna punomoć za upravljanje tuđim motornim vozilom prilikom prelaska (ulaz/izlaz) državne granice Bosne i Hercegovine.


http://www.granpol.gov.ba/Faq/Read?pageId=21

Pises pausalno i napamet i kao i mnogi drugi izmisljas nepostojece zakone. Nista ne zavisi ni od cijeg raspolzenja, jedino moze biti do neznaja granicnog drota, ali mu isprintas ovo sa stranice GP i zaljepis u facu
XXI je vijek, kao sto vidis za sve sto predpostavljas prije nego ustvrdis tj odvalis glupost da je tacno mozes provjeriti na internetu.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#71 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by seoBIH »

Sliver wrote: nakon sto sam mu rekao, da po zakonu BiH ne treba punomoc za upravljanjem vozila koje je reg na drugo ime, pustio me je
Kakve veze neki zakon u BIH ima sa CG?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#72 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

Da dodam, tvrdnje da su medjunarodne punomoci obavezne su BIHAMK-ove ublehe koje naivni i gutaju i uzimaju zdravo za gotovo samo zarade pare. Ista svar je i sa MVD, za drzave u kojima se primjenjuje EU format VD ne treba MVD, ali BIHAMK tvrdi da treba.
Postoji tu jos jedan malo ozbiljnija stvar, BIHAMK je poluprivato udruzenje ili sta li vec, a sta god da je nema ovlasti ovjere potpisa, a izdavanje punomoci je upravo to. Potpise i punomoci ovjeravaju iskljucivo notari i opstinski referenti.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#73 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

seoBIH wrote:
Sliver wrote: nakon sto sam mu rekao, da po zakonu BiH ne treba punomoc za upravljanjem vozila koje je reg na drugo ime, pustio me je
Kakve veze neki zakon u BIH ima sa CG?
To su dvije odvojene stvari, jedna stvar je da li ce ze granicni policajac BiH pustiti da izadjes iz zemlje bez punomoci, a druga su nacionalni zakoni zemalja u koje se putuje. Obicno je to uskladjeno, a u uredjenim drzavam je punomoc za tudje auto nepoznanica.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#74 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by 530i »

tempuser wrote:Da dodam, tvrdnje da su medjunarodne punomoci obavezne su BIHAMK-ove ublehe koje naivni i gutaju i uzimaju zdravo za gotovo samo zarade pare. Ista svar je i sa MVD, za drzave u kojima se primjenjuje EU format VD ne treba MVD, ali BIHAMK tvrdi da treba.
Postoji tu jos jedan malo ozbiljnija stvar, BIHAMK je poluprivato udruzenje ili sta li vec, a sta god da je nema ovlasti ovjere potpisa, a izdavanje punomoci je upravo to. Potpise i punomoci ovjeravaju iskljucivo notari i opstinski referenti.
Ja se ponekad (uslovno rečeno :D ) ne slažem sa @tempuser-om ali ovo je apsolutno tačno.

MVD trebaju kada je originalna dozvola bez slike ili pisana drugim pismom, prije svega arapskim. Ne znam za ćirilicu kakva je situacija, kada je dozvola samo na ćirilica (ako takva ijedna ima).

A iz razloga BIHAMK-a i njihove organizacije...tj. šta i kako bi na sudu to stajalo, ja sam svojevremeno uzimao punomoć kod notara, na obrascu punomoći napišu se svi potrebni podaci i vozi miško. To je nekad koštalo oko 5-6 maraka, ali nije mi niko nikad ni spomenuo ništa.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#75 Re: Preko granice- moze ili ne

Post by tempuser »

Osim sto neustavno izdaju punomoci i ovjeravaju potpise paradoksalno je da BIHAMK uredno izdaje punomoci za upravljanje tudjim vozilom u inostranstvu ali iskljucivo BiH drzavljanima. Ako zelis da das strancu BIHAMK-ovu punomoc BIHAMK ti je nece izdati, ali onda odes ili u Opcinu ili kod notara i ovjeris punomoc. Cijena kod notara zavisi da li on samo ovjerava potpis na dokumentu koji je stranka donijela sto je nekih 7-8 KM ilinotar pravo dokument sto je onda prilicno skuplje buduci da onda on stoji iza sadrzaja dokumenta, a ne samo potpisa.
Jbga tudja maloljetna djeca prelaze granicu na opstine punoomoci, a BIHAMK od toga pravi nauku i prodaje je naivcima.
Post Reply