Predosjetiti smrt druge osobe!?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#26 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

.
Last edited by Great Cornholio on 17/06/2013 07:03, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#27 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

edit
Last edited by theTruePath on 16/06/2013 23:30, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#28 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

.
Last edited by Great Cornholio on 17/06/2013 07:03, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#29 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

edit
Last edited by theTruePath on 16/06/2013 23:31, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#30 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

.
Last edited by Great Cornholio on 17/06/2013 07:02, edited 1 time in total.
User avatar
vicious21
Posts: 81
Joined: 03/04/2013 23:53

#31 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by vicious21 »

Great Cornholio wrote:
vicious21 wrote: Ma jok, ja to govorim da privucem musterije,kontala sam i sator postavit ispred zgrade pa naplacivat :idea:
Mozda sam ja i sizofrenicar (ko zna), al nije na tebi da tvrdis da ne postoji, a kazes '' ja mislim da to ni Bog ne moze'' ne bi da ulazim u religijsku raspravu, ali kako onda mozes znati da ON postoji kad se vec pozivas na Njega? Ja sam samo iznijela svoj stav iz iskustva. pozz od džemile :zoka:
Logično je da Bog mora postojati, logično je zbog toga što sve ovo što mi jesmo, što vidimo, čujemo, osjetimo... i što počiva na zakonitostima, nije moglo nastati samo od sebe, i logično je da Bog može znati šta će se desiti u budućnosti, jer zna sve, svakoga i kako sve to funkcioniše.

E sad, ako ti imaš sposobnosti da tačno previđaš događaje koji će se desiti u budućnosti, onda il' si Bog, il' ti Bog na neki način to "saopštava", ali ne vidim zašto bi to činio, zašto je tebi navodno dao sposobnosti koje mi obični smrtnici nemamo?

Šizofrenija se manifestira kroz sljedeće simptome : deluzije ( pogrešna uvjerenja), sumanute ideje ( ideje proganjanja ili ideje vlastite više vrijednosti ili posjedovanja nekih natrprirodnih sposobnosti), halucinacije( vidne, slušne, mirisne ili taktilno -kinestetičke ( dobir +pokret) koje predstavljaju doživljaj opažaja kada ne postoje adekvatne draži da bi došlo do opažaja. Simptomi mogu biti jači ili slabiji, a i ne moraju se svi pojavljivati.

Ma te Džemile, Džazire, Raše, Kleopatre, Babe Julke i ostali prevaranti, koriste sve što mogu da bi se reklamirali, pa možda i tebe, možda im ti pribavljaš mušterije :D

Koja inteligencija,divim ti se....... svaka cast tebi ako si diplomirani psiholog il na sposobnosti da copy/paste tekst.....
puca mi ba neka stvar sta ces ti mislit, meni ne treba medijska paznja, nikom i ne pricam,samo jedna bliska osoba i zna...a ti haj samo zivii svoj zivot, trazi se u necem u cemu si dobar,ili dobra nisma zagledlaa koji si Pol :) iiii da pronadji negdje podatak o tome koliki dio mozdanih stanica kod covjeka je neiskoristen...ma siroka je tema , ne da mi se o tome, aj ćao, :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#32 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

.
Last edited by Great Cornholio on 17/06/2013 07:02, edited 1 time in total.
User avatar
JOINT_1921
Posts: 2113
Joined: 22/06/2012 16:03
Location: Grbavica

#33 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by JOINT_1921 »

@vicious_21, mozes li nam reci samo 1 dogadjaj koji si sanjala i koji ce se desiti u buducnosti ?
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#34 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

vicious21 wrote:

Koja inteligencija,divim ti se....... svaka cast tebi ako si diplomirani psiholog il na sposobnosti da copy/paste tekst.....
puca mi ba neka stvar sta ces ti mislit, meni ne treba medijska paznja, nikom i ne pricam,samo jedna bliska osoba i zna...a ti haj samo zivii svoj zivot, trazi se u necem u cemu si dobar,ili dobra nisma zagledlaa koji si Pol :) iiii da pronadji negdje podatak o tome koliki dio mozdanih stanica kod covjeka je neiskoristen...ma siroka je tema , ne da mi se o tome, aj ćao, :D
Nisam psiholog, već defektolog, i zbog toga moram dobro poznavati i Psihologiju. I nije copy /paste, a to da ne koristimo mozak dovoljno je tačno, i to da nas vlastiti mozak može prevariti i to je tačno, a da mi je namjera da nekog vrijeđam to nije tačno, ja samo iznosim naučne, i ponekad vlastite stavove. pozz :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#35 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

edit
Last edited by theTruePath on 16/06/2013 23:31, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#36 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

.
Last edited by Great Cornholio on 17/06/2013 07:01, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#37 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

Jako puno ima dogadjaja i ne mozemo bas sve reci da je dio nase maste ili bolesti,naucnici to pravdaju time sto kazu "mi jos uvijek ne poznajemo funkcije mozga"

to je bar posteno,ali svakoga ko nesto ovako dozivi prozivati mentalno bolesnim je bezobrazno,to ni ljekari ne cine.Mozes ti nesto vjerovati,ali kad upoznas njih vidis da su normalni i ni na koji nacin nisu "slabiji"
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#38 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

theTruePath wrote:Jako puno ima dogadjaja i ne mozemo bas sve reci da je dio nase maste ili bolesti,naucnici to pravdaju time sto kazu "mi jos uvijek ne poznajemo funkcije mozga"

to je bar posteno,ali svakoga ko nesto ovako dozivi prozivati mentalno bolesnim je bezobrazno,to ni ljekari ne cine.Mozes ti nesto vjerovati,ali kad upoznas njih vidis da su normalni i ni na koji nacin nisu "slabiji"
Ma mozak je ba istražen, tačno se zna koji dio za šta koristi, Neuropsihologija je naučna disciplina koja se bavi utvrđivanjem veze između određenih dijelova mozga i sa tim dijelovima mozga povezanim psihičkim funkcijama.

Nije bezobrazno, ljekari na osnovu simptoma mogu pretpostaviti ili utvrditi postojanje nekog psihičkog oboljenja, bezobrazno bi ih billo osobu koja ima halucinacije, sumanute ideje ili deluzije nazivati ludim.

Nauka je utvrdila da čovjek vidi ono što želi da vidi, i da zbog toga često to što posmatra ne percipira na adekvatan način, a narod je to znao i prije, u narodu je odavno ona izreka " U strahu su velike oči".
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#39 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

edit
Last edited by theTruePath on 16/06/2013 23:31, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#40 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

Ništa, ti iznese svoj stav, ja svoj, a oni koji čitaju, ako do sada nisu izgradili svoj stav o ovoj tematici, mogu prihvatiti ili tvoj stav, ili moj stav, ili ne prihvatiti niti moj , niti tvoj, već izgraditi vlastiti.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#41 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by theTruePath »

Posteno
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#42 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by mishic »

To sta je sizofrenija, da postoje psihicka oboljenja i brojne manifestacije tih oboljenja, vise je nego jasno.
Ali ovo o cemu ljudi pricaju je nesto sasvim drugo. Povezivati to dvoje je samo potvrda ovoj prvoj recenici.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#43 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Great Cornholio »

.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#44 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by shiljak »

ako je moguće, nekako logično objašnjenje bi bilo telepatija? :D Jest da i to nije dokazano.

Recimo ako je neka poznata ličnost umrla, a ti nisi informisan, možeš "pokupiti" od drugih ljudi, odnosno predosjetiti.

Da li postoji nešto onda još pametnije, recimo neko ti bolestan što ga znaš, a onda "pokupiš informaciju" od nekog doktora koji bi za tu trenutno stanje odma rekao neće sutra dočekati (ne da koristiš njegovu pamet, nego zato što je imao slične slučajeve nedavno itd).. i onda ta osoba umre i ti kažeš imao si osjećaj :-D

Naravno, nije dokazano kao što sam rekao.. ali možda bi moglo tako nešto biti :-D
Last edited by shiljak on 17/06/2013 17:27, edited 1 time in total.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#45 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by MedenoSrce »

shiljak wrote:ako je moguće, nekako logično objašnjenje bi bilo telepatija? :D Jest da i to nije dokazano.
sanjala sam jednu kolegicu da je trudna i ona stvarno za par dana trudna, kada sam je sanjala nije ni ona znala, mozda jednostavno neke osobe osjecamo jace nego druge
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#46 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Zokipfc »

Ma dzaba je pricati to ljudima koji nisu dozivljeli tako nesto, ili barem nisu "otvoreni" prema tome. Il' ce ti reci da se to desilo slucajno, ili da si bolestan, ili ce te jednostavno ismijati.

@ vicious i ostalima... da li ste vi hipersenzibilna osobe?
User avatar
vicious21
Posts: 81
Joined: 03/04/2013 23:53

#47 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by vicious21 »

Zokipfc wrote:Ma dzaba je pricati to ljudima koji nisu dozivljeli tako nesto, ili barem nisu "otvoreni" prema tome. Il' ce ti reci da se to desilo slucajno, ili da si bolestan, ili ce te jednostavno ismijati.

@ vicious i ostalima... da li ste vi hipersenzibilna osobe?
Ja jesam.. ! ima li to pitanje veze sa povezivanjem sa sizofrenijom opet,ili je neka nova konstatacija :?
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#48 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Zokipfc »

vicious21 wrote:
Zokipfc wrote:Ma dzaba je pricati to ljudima koji nisu dozivljeli tako nesto, ili barem nisu "otvoreni" prema tome. Il' ce ti reci da se to desilo slucajno, ili da si bolestan, ili ce te jednostavno ismijati.

@ vicious i ostalima... da li ste vi hipersenzibilna osobe?
Ja jesam.. ! ima li to pitanje veze sa povezivanjem sa sizofrenijom opet,ili je neka nova konstatacija :?
Ma kakva bolan sizofrenija, to ljudi lupaju bezveze kad neznaju bolje. Moj stric je takodje HSO (HiperSenzibilna Osoba)

Veoma je to interesantno, znaci da vjerovatno ima nesto u tome..
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#49 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by graue_maus »

.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#50 Re: Predosjetiti smrt druge osobe!?

Post by Comrad »

Meni se prosle godine desilo nesto, sto ce mi rijetko ko povjerovati. Bila je noc i jedva sam zaspao, trebalo mi je oko 2 sata da uronim u san...i u snu ispred mene velika zelena poljana, trava se njise i ja kao hodam kroz tu travu, kad odjednom sa neba pocese da padaju ispred mene u travu brojevi i dan danas ih se sjecam ovim redom 34 21 8 30 41 5 i neki glas poput eha mi poce odjekivati 'uplati ove brojeve na lutriji sutra'; 'uplati ih'...

Sutradan cim sam ustao, zapisem brojeve, trkom na trafiku uplatim i navecer na izvlacenju se desi nesto sto mi je u potpunosti izmjenilo zivot mene i moje familije - izvuceni budu totalno drugi brojevi.
Post Reply