Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#376 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

jao_situacije wrote:
Drinski wrote: Fadil se u to razmumije jer je pročitao nacrt koji su uradili u radnoj grupi a radnu grupu čine stranci (koji misle da se problemi rjesavaju tako sto uključiš kopir aparat pa kopiras propise), predsjednici sudova (koji se jedino razumiju u kadrovske namjestaljke i brigu oko kupovine toalet papira za sudve) i univerzitet. profesori (koji vrte istu teoriju 20 godina), dakle, Fadil je poput onog ovna na ćupriji.
ma ja ću gledati cirkus, meni ni iz džepa ni u džep
:mrgreen:
ali volim kad oni tako entuzijastično mi ćemo to iduće godine :lol:
da nije on premijer tamo gdje zivim, meni bi bio smijesan, pa nema dva intervjuua da čojk ne izvali neku glupost, da li on to ne zna da se izrazi ili je po prirodi takav, ali :run:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#377 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by jao_situacije »

Drinski wrote:
jao_situacije wrote:
Drinski wrote: Fadil se u to razmumije jer je pročitao nacrt koji su uradili u radnoj grupi a radnu grupu čine stranci (koji misle da se problemi rjesavaju tako sto uključiš kopir aparat pa kopiras propise), predsjednici sudova (koji se jedino razumiju u kadrovske namjestaljke i brigu oko kupovine toalet papira za sudve) i univerzitet. profesori (koji vrte istu teoriju 20 godina), dakle, Fadil je poput onog ovna na ćupriji.
ma ja ću gledati cirkus, meni ni iz džepa ni u džep
:mrgreen:
ali volim kad oni tako entuzijastično mi ćemo to iduće godine :lol:
da nije on premijer tamo gdje zivim, meni bi bio smijesan, pa nema dva intervjuua da čojk ne izvali neku glupost, da li on to ne zna da se izrazi ili je po prirodi takav, ali :run:
ma dobro je sve dok ne dođe esso za premijera :lol: :lol:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#378 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Advokat Omar Mehmedbašić priveden u FUP, pretresena njegova kancelarija

U akciji Federalne uprave policije, a po nalogu Kantonalnog suda u Sarajevu u prostorije FUP-a na saslušanje je priveden advokat Omar Mehmedbašić, potvrdio je za Klix.ba predsjednik Advokatske komore Senad Kreho.

Image
Kreho je za Klix.ba kazao da će Mehmedbašić kao osumnjičeni biti saslušan u Tužilaštvu Kantona Sarajevo.

"Ne znam ništa više jer ne znam šta mu se stavlja na teret. Kancelarija je pretresena, ja sam prisustvovao tom pretresu kao predsjednik Advokatske komore. Omar još nije uhapšen, slijedi saslušanje u FUP-u pa ćemo vidjeti da li će biti zadržan", dodao je Kreho

Omar Mehmedbašić, mnogima je poznat i kao Omar Mjesečar, jedan je od najtraženijih advokata po službenoj dužnosti, a njegovi klijenti su često optuženici za najveća krivična djela, kao što su razbojništva, ubistva, pljačke, pucnjave...

Podsjećamo, u akciji Federalne uprave policije je danas sada uhapšeno 15 osoba zbog mešetarenja, korupcije, uzimanja mita i posredovanja kod odgađanja odlaska u zatvor pojedinih osuđenika.

Iz Općinskog suda u Sarajevu potvrđeno je za Klix.ba da je akcija još uvijek u toku te da će identitet kao i funkcije koje su uhapšeni obavljali u sudu biti poznate naknadno.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#379 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

Ma, inače, je bio pravni šalabajzer.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#380 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:Ma, inače, je bio pravni šalabajzer.
Uze na sluzbenim odbranama sam 1.000.000 KM mozda i vise.

Ko svi drugi advokati u kantonu sarajevo skupa.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#381 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Haris.ba »

Šalabajzer ili ne - ima rezultat.

Biće zanimljivo kako će se ovo završiti. Da ne bude ko sa Budimirom. Hapsi se za jedno, sudi za drugo, I ta presuda padne na drugostepenom. :D

I uopće u poslu nije važno znaš li napamet krivični zakon. Imaš li tekstova u stručnim časopisima. Jesi li lakovana cipelica, pantalona na peglu.

Pola posla u advokaturi (naročito kod njegove klijentele) je shvatiti šta priča stranka. A on sa njima telepatski. :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#382 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Haris.ba wrote:Šalabajzer ili ne - ima rezultat.

Biće zanimljivo kako će se ovo završiti. Da ne bude ko sa Budimirom. Hapsi se za jedno, sudi za drugo, I ta presuda padne na drugostepenom. :D

I uopće u poslu nije važno znaš li napamet krivični zakon. Imaš li tekstova u stručnim časopisima. Jesi li lakovana cipelica, pantalona na peglu.

Pola posla u advokaturi (naročito kod njegove klijentele) je shvatiti šta priča stranka. A on sa njima telepatski. :D
Ime rezultat naravno, 95% nagodbi.

200% advokatske tarife naplatis i posaljes klijenta u zatvor jer nemas kad da ga branis. :-)

No to sve nije ni bitno, bitan je nacin na koji tebe sve biraju i sta ti dajes zauzvrat i kome...

Sluzbena duznost mora biti uredjena na nacin da kada ti nemas para da platis advokata da ti racunar bira jednog sa liste na nacin da svi imaju jedak broj predmeta u godini, a ne jedan 500, svi ostali 0.

U svim zemljama EU postoji poseban ZAKON/PRAVNILNIK/KODEKS oblacenja na sudu kako advokati moraju biti obuceni, dakle ne mozes kao zadnji klosar uci u sud ni kao fizicko lice, a kamo li advokat.

Pogledaj susjednu nam Hrvatsku:

PRAVILNIK O SLUŽBENOJ ODJEĆI ODVJETNIKA, ODVJETNIČKIH VJEŽBENIKA I DRUGIH ZAPOSLENIKA U ODVJETNIČKOM UREDU iz 2007 godine
(3.1) Pod službenom odjećom odvjetnika, odvjetničkih vježbenika, kao i zaposlenika u odvjetničkom uredu smatraju se:
1. kostim odnosno odijelo – 2 kompleta godišnje
2. bluza odnosno košulja – 4 komada godišnje
3. cipele – 2 para godišnje
4. poslovna torba – svake dvije godine jedna
5. odjeća za vanjsko uredovanje u zimskim uvjetima – svake dvije godine 1 komplet
6. kišobran ili kabanica – 1 svake dvije godine
7. kaput – svake dvije godine
8. baloner – svake dvije godine
9. kravate/marama – godišnje dva komada.
(3.2) Pravo iz točke 5. stavka 1. ovog članka imaju odvjetnik i drugi zaposlenici u odvjetničkom uredu odnosno odvjetničkom društvu kojima to odobri odvjetnik odnosno osnivači odvjetničkog društva.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#383 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by condy »

Za koruptivna krivična djela vodi se istraga protiv sudija i advokata, protiv policiskih službenika, ali nema niti jedne istrage protiv nekog tužitelja, bilo kantonalnog, federalnog ili državnog.
Šta nam to govori ? Možda da svi tužioci rade svoj posao stručno, pošteno ... :?

Da li postoji i jedan slučaj krivičnog postupka protiv nekog tužioca ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#384 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

condy wrote:Za koruptivna krivična djela vodi se istraga protiv sudija i advokata, protiv policiskih službenika, ali nema niti jedne istrage protiv nekog tužitelja, bilo kantonalnog, federalnog ili državnog.
Šta nam to govori ? Možda da svi tužioci rade svoj posao stručno, pošteno ... :?

Da li postoji i jedan slučaj krivičnog postupka protiv nekog tužioca ?
Postojao je jedan, i tu u predmetu koji se vodio protiv Lucica i ekipe sa pravnog fakulteta.

Tada su prostitutku platili da lose govore protiv tuziteljice, VSTV BiH ju je suspendovao na osnovu iskaza prostitutke, krenuo je postupak protiv nje, nakon toga od mobinga zavrsila u bolnici, a potom je umrla. (Dijana Milic)

Dakle, ako postoje "visi ciljevi" tuzitelj se smakne bez problema.

Sve dok tuzitelji nisu opasni, nece se protiv njih voditi postupak - jer ne ugrozavaju nikoga od nama dragih politicara.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#385 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

Reforma advokature, na zalost, jos nije niti počela.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#386 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:Reforma advokature, na zalost, jos nije niti počela.
A koja nam je reforma pocela ? :lol: :lol: :lol: :lol:
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#387 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote:
Drinski wrote:Reforma advokature, na zalost, jos nije niti počela.
A koja nam je reforma pocela ? :lol: :lol: :lol: :lol:
mislim da ukupna reforma pravosuđa nije moguća bez toga, 20-30 % problema bi se posve sigurno i vrlo lako rijesilo reformom advokature.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#388 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:
muminovic wrote:
Drinski wrote:Reforma advokature, na zalost, jos nije niti počela.
A koja nam je reforma pocela ? :lol: :lol: :lol: :lol:
mislim da ukupna reforma pravosuđa nije moguća bez toga, 20-30 % problema bi se posve sigurno i vrlo lako rijesilo reformom advokature.
Prvo nam treba reforma VSTV BIH, da ima ko vrsiti reforme.

Ziku lika i djela Branka Perica, sada pisca, a inace bivseg predsjednika tijela 2 mandata.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#389 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote: Prvo nam treba reforma VSTV BIH, da ima ko vrsiti reforme.

Ziku lika i djela Branka Perica, sada pisca, a inace bivseg predsjednika tijela 2 mandata.
pa nece to VSTV raditi, nego min. pravde i paralment, nije to njihova zona odgovornosti, isti kao sto adv. komora ne treba da se bavi sudijama i tuziocima.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#390 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Svakako, ali VSTV BIH radi mnogo toga, potreban je i njihov ustroj.

Sve sto se tice uposljavanja, i svega ostalog, ide preko njih.

A truhlo je kompletno.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#391 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote:Svakako, ali VSTV BIH radi mnogo toga, potreban je i njihov ustroj.

Sve sto se tice uposljavanja, i svega ostalog, ide preko njih.

A truhlo je kompletno.
da, ali ja tebi govorim o reformi advokature, pa nece to VSTV raditi, nego valjda komora, odnosno vlada i parlament.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#392 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:
muminovic wrote:Svakako, ali VSTV BIH radi mnogo toga, potreban je i njihov ustroj.

Sve sto se tice uposljavanja, i svega ostalog, ide preko njih.

A truhlo je kompletno.
da, ali ja tebi govorim o reformi advokature, pa nece to VSTV raditi, nego valjda komora, odnosno vlada i parlament.
A to kazes, naravno, Parlament FBIH i Ministarstvo pravde FBiH, isto i u entitetu RS za Advokatsku komoru entiteta RS.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#393 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by condy »

Drinski wrote:Reforma advokature, na zalost, jos nije niti počela.
Reforma advokature je neophodna. Treba je reformisati na isti nacin kao u Hrvatskoj ili Sloveniji ili npr u Njemackoj. Prenijeti njihove propise. To znaci da advokatura ima isti polozaj u drzavi, ista ovlastenja i obaveze kao u tim drzavama. Samo sto mislim da za takvu vrstu reforme ti nisi, iako bi je advokati objerucke prihvatili.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#394 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

condy wrote:
Drinski wrote:Reforma advokature, na zalost, jos nije niti počela.
Reforma advokature je neophodna. Treba je reformisati na isti nacin kao u Hrvatskoj ili Sloveniji ili npr u Njemackoj. Prenijeti njihove propise. To znaci da advokatura ima isti polozaj u drzavi, ista ovlastenja i obaveze kao u tim drzavama. Samo sto mislim da za takvu vrstu reforme ti nisi, iako bi je advokati objerucke prihvatili.
Jesam, kako da nisam, vjeruj mi na riječ. Uzmi bilo koju članicu EU i prenesi principe na kojima se zasnivaju njihovi procesni zakoni, i tu cu te podrzati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#395 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Haris.ba »

Omar Mehmedbašić saslušan kao svjedok, uposlenici Općinskog suda predati Tužilaštvu

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... tuzilastvu

:run: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#396 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Haris.ba wrote:Omar Mehmedbašić saslušan kao svjedok, uposlenici Općinskog suda predati Tužilaštvu

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... tuzilastvu

:run: :lol: :lol: :lol: :lol:
Svjedok pokajnik, drugi izvori kazu nagodio se vec :-)
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#397 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by condy »

Drinski wrote:
condy wrote:
Drinski wrote:Reforma advokature, na zalost, jos nije niti počela.
Reforma advokature je neophodna. Treba je reformisati na isti nacin kao u Hrvatskoj ili Sloveniji ili npr u Njemackoj. Prenijeti njihove propise. To znaci da advokatura ima isti polozaj u drzavi, ista ovlastenja i obaveze kao u tim drzavama. Samo sto mislim da za takvu vrstu reforme ti nisi, iako bi je advokati objerucke prihvatili.
Jesam, kako da nisam, vjeruj mi na riječ. Uzmi bilo koju članicu EU i prenesi principe na kojima se zasnivaju njihovi procesni zakoni, i tu cu te podrzati.
:thumbup:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#398 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by condy »

muminovic wrote:
condy wrote:Za koruptivna krivična djela vodi se istraga protiv sudija i advokata, protiv policiskih službenika, ali nema niti jedne istrage protiv nekog tužitelja, bilo kantonalnog, federalnog ili državnog.
Šta nam to govori ? Možda da svi tužioci rade svoj posao stručno, pošteno ... :?

Da li postoji i jedan slučaj krivičnog postupka protiv nekog tužioca ?
Postojao je jedan, i tu u predmetu koji se vodio protiv Lucica i ekipe sa pravnog fakulteta.

Tada su prostitutku platili da lose govore protiv tuziteljice, VSTV BiH ju je suspendovao na osnovu iskaza prostitutke, krenuo je postupak protiv nje, nakon toga od mobinga zavrsila u bolnici, a potom je umrla. (Dijana Milic)

Dakle, ako postoje "visi ciljevi" tuzitelj se smakne bez problema.

Sve dok tuzitelji nisu opasni, nece se protiv njih voditi postupak - jer ne ugrozavaju nikoga od nama dragih politicara.
Tuzitelji se ne procesuiraju jer zloupotrebljavaju svoj polozaj. Protiv tuzitelja moze pokrenuti krivicnu istragu odnosno optuziti ga samo tuzitelj. To ne rade jer se ne zele zamjeriti kolegi ne zele protiv kolege a to se kosi sa njihovim zakonskim obavezama i prestavlja zloupotrebu polozaja.
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#399 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by walk_M-A-N »

Kad je riječ o tužiteljima, meni izgleda da im je (namjerno naopako) data ogromna moć bez odgovornosti da odlučuju o istragama, zadržavanju, bilo čemu.
Znam da sud ima onaj CMS, i sve bi se moglo lijepo vidjeti putem interne kontrole, ko radi i kako, bez dolaženja i kopanja po papirima, ali očito se neće.
Na onim predmetima koje je imam i koji stoje u ladici godinama stalno vidim "sudijina naredba", valjda to znači "samo odloži".

Nego, imam pitanje u vezi krivičnih prijava i tužilaca: da li građanin može predati anonimnu prijavu, (logično da može ali) kako je pratiti?
Drugo, ako neko preda prijavu, da li će biti obaviješten ako se po istom predmetu već vodi postupak? I također ako se pokrene, znači da nije prije prijavljen?
I može li bilo ko, građanin, prijaviti očito i veliko kršenje zakona, ako je općeg tipa, znači nije on direktno oštećen?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#400 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Prijavi i posalji sve sto imas "Krimolovcima".
Post Reply