Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#351 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

mg wrote:E'o ti iznad napisano da nije isto.

A ti izvoli dokazat ili bar obrazlozit svoju tvrdnju.
A ne, ne i ne.
De ti prvo napiši i obrazloži svoju tvrdnju, nemoj se hvatati za Mumunovića i njegov primjer (jer sa njim ne diskutujem o Jaganjcu i tim komisijama), nego razgovaram sa tobom o Neziroviću i nekoj "komisiji za pravosudni i komisiji za sudsko-tužilački". A nije problem niti sa kolegom Muminovićem da razgovaram, ali kada on dođe na red.

Dakle, razjasnili smo da clan VSTV iz VS FBIH mora biti sudija tog suda, a sada da razjasnimo sto si mislio pod "komisija za pravosudni i komisija za sudsko-tužilački"? Ja mislim da se radi o istoj komisiji koja se nekada davno, davno, zvala komosija za sudijski ispit a sada se zove komisija za pravosudni ispit.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#352 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mg »

Ma moze.

Komisija za pravosudni ispit je pri ministarstvu pravde, BiH ili entiteta.

Komisija za sudijski ispit je komisija pri VSTV!

Dakle, dvije komisije u dva organa!
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#353 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

muminovic wrote:
mg wrote:Nije isto, VSTV imenuje sudije i tužioce. A pravosudni je pri ministarstvu pravde federacije. Dakle, nije isto. Dvije komisije u dva različita organa.
Naravno da nije isto.

Jaganjac je recimo bio na pravosudnom FBiH ispitivac, u VSTV BiH, strucni upravni ispit, ispit za zatvorsku strazu, komisiji za ispit za stecajne upravnike, u komisiji za polaganje ispita za medicinskog sudskog vjestaka, u komisiji za polaganje ispita za sudskog tumaca, u Centru za edukaciju sudaca i tuzilaca FBiH, predsjednik Vrhovnog suda FBiH, i u jos 2-5 drugih komisija.

Nisu iste, ali obnasa 8 funkcija, a drug kolege 0.

Pored plate od cca 5.000 KM uzme jos sa strane 10.000 KM mjesecno na sve ove komisije i tijela.
Prvo, ajd ne petljaj, vidis da kolega @mg nema pojma sta se kako zove. :D

drugo, nije problem da neko bude u 100 komisija ako je:
a) stručan
b) ima dovoljno vremena.

E sada, ja cisto sumnjam da je Jaganjac (kao predsjednik suda, a ne prakticar) stručan da prati sve propise i sudsku praksu, pa sumnjam da je stručan za sve komisije, a potpuno je jasno da se ne može posvetiti kvalitetnom radu u svim komisijama, nego se tu "ubacuje" zahvaljujući svom utjecaju.

treće, nije problem da se ograniči broj komisija (što i treba uraditi), ali opet to znači da ce neki sa Biroa odmah uskociti u tu komisiju, jer ce ta XY komisija biti popunjena vec izabranim nosiocima pravosudnih funkcija.
Last edited by Drinski on 30/11/2015 15:20, edited 2 times in total.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#354 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

mg wrote:Ma moze.

Komisija za pravosudni ispit je pri ministarstvu pravde, BiH ili entiteta.

Komisija za sudijski ispit je komisija pri VSTV!

Dakle, dvije komisije u dva organa!
Ta druga komsija ne postoji, postoji nesto drugo, ali se to plaća kao i svakom drugom članu VSTV-a.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#355 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mg »

Drinski wrote:
mg wrote:Ma moze.

Komisija za pravosudni ispit je pri ministarstvu pravde, BiH ili entiteta.

Komisija za sudijski ispit je komisija pri VSTV!

Dakle, dvije komisije u dva organa!
Ta druga komsija ne postoji, postoji nesto drugo, ali se to plaća kao i svakom drugom članu VSTV-a.
Ma ja, nije most vec cuprija.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#356 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

mg wrote:
Drinski wrote:
mg wrote:Ma moze.

Komisija za pravosudni ispit je pri ministarstvu pravde, BiH ili entiteta.

Komisija za sudijski ispit je komisija pri VSTV!

Dakle, dvije komisije u dva organa!
Ta druga komsija ne postoji, postoji nesto drugo, ali se to plaća kao i svakom drugom članu VSTV-a.
Ma ja, nije most vec cuprija.
ma ti nemas pojma, ni sta je to, ni kako se to zove, niti sta se polaže, niti kako se to polaže, ali si vrlo hrabar da dajes izjave. :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#357 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Drinski wrote:
muminovic wrote:
mg wrote:Nije isto, VSTV imenuje sudije i tužioce. A pravosudni je pri ministarstvu pravde federacije. Dakle, nije isto. Dvije komisije u dva različita organa.
Naravno da nije isto.

Jaganjac je recimo bio na pravosudnom FBiH ispitivac, u VSTV BiH, strucni upravni ispit, ispit za zatvorsku strazu, komisiji za ispit za stecajne upravnike, u komisiji za polaganje ispita za medicinskog sudskog vjestaka, u komisiji za polaganje ispita za sudskog tumaca, u Centru za edukaciju sudaca i tuzilaca FBiH, predsjednik Vrhovnog suda FBiH, i u jos 2-5 drugih komisija.

Nisu iste, ali obnasa 8 funkcija, a drug kolege 0.

Pored plate od cca 5.000 KM uzme jos sa strane 10.000 KM mjesecno na sve ove komisije i tijela.
Prvo, ajd ne petljaj, vidis da kolega @mg nema pojma sta se kako zove. :D

drugo, nije problem da neko bude u 100 komisija ako je:
a) stručan
b) ima dovoljno vremena.

E sada, ja cisto sumnjam da je Jaganjac (kao predsjednik suda, a ne prakticar) stručan da prati sve propise i sudsku praksu, pa sumnjam da je stručan za sve komisije, a potpuno je jasno da se ne može posvetiti kvalitetnom radu u svim komisijama, nego se tu "ubacuje" zahvaljujući svom utjecaju.

treće, nije problem da se ograniči broj komisija (što i treba uraditi), ali opet to znači da ce neki sa Biroa odmah uskociti u tu komisiju, jer ce ta XY komisija biti popunjena vec izabranim nosiocima pravosudnih funkcija.
Ma maksimalno dati nekom da bude u 2 komisije.

Naravno da niko nece ici sa biroa u komisije, ali ne smisla da jedan sudac ide u 10 komsija a drugi nijednu.

Devet članova komisija zaradilo preko 400.000 KM

Piše: Centar za istraživačko novinarstvo

Nekolicina sudija i funkcionera ministarstava pravde Bosne i Hercegovine (BiH), Federacije BiH (FBiH) i Republike Srpske (RS) godinama drži monopol nad članstvom u brojnim komisijama koje su im donijele dodatne zarade od po nekoliko desetina hiljada KM.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva je prikupio podatke o naknadama za preko 3.300 članova komisija u institucijama BiH, FBiH i RS i napravio listu devet najbolje plaćenih. Oni su za nepune tri godine, povrh svojih plata, zaradili najmanje 406.517 KM. Na listi brojem dominiraju sudije i službenici ministarstava pravde.

Situacija se dijelom promijenila krajem 2007. i početkom 2008. godine kada su Vijeće ministara BiH i Vlada RS pooštrili finansijsku kontrolu, zbog čega su komisijski poslovi postali manje atraktivni. Ipak, stanje u najplaćenim komisijama u ministarstvima pravde je ostalo manje-više isto.

Niko Grubešić, Nikola Sladoje i Jusuf Halilagić, visoko rangirani funkcioneri Ministarstva pravde BiH su u komisijama od januara 2006. do oktobra 2008. godine ukupno zaradili najmanje 127,473 KM.

Prema podacima do kojih je došao CIN, najbolje plaćeni član komisija u državnim institucijama u tom periodu sa 47.400 KM bio je pomoćnik ministra pravde Grubešić. Za nepune tri godine Grubešić je bio član najmanje osam komisija. Najplodnija godina za njega bila je 2006. kada je u komisijama naplatio 32.038 KM. Iste te godine bio je na funkciji zamjenika ministra pravde. U istom trogodišnjem periodu, Sladoje, također pomoćnik ministra pravde je u komisijama zaradio 41.162 KM, dok je Halilagiću, sekretaru Ministarstva pravde BiH isplaćeno 38.911 KM. Sladoje je radio u tri, a Halilagić u četiri komisije.

Dodatna zarada

Od januara 2006. do oktobra 2008. godine po osnovu komisijskog rada njih troje je u prosjeku zarađivalo: Grubešić 1.394 KM, Sladoje 1.210 KM, a Halilagić 1.059 KM.

U istom periodu njihova redovna mjesečna plata je u prosjeku iznosila: Grubešić 1.810 KM, Sladoje 1.409 KM, a Halilagić 1.675 KM.

Osim toga, sve troje je mjesečno dobijalo 198 KM toplog obroka. Grubešić je također mjesečno dobijao i 400 KM naknade za odvojen život.

Tako je u prosjeku Grubešić mjesečno zarađivao 3.802 KM, Sladoje 2.817 KM, a Halilagić 2.932 KM.

Gotovo svi pomoćnici ministra pravde BiH i rukovodioci odjela imaju ekskluzivitet na članstvo u najbolje plaćenoj Komisiji za stručni upravni ispit. Od 20 članova ove komisije, njih 12 je iz Ministarstva. Također, rukovodioci u toj instituciji raspoređeni su i u komisije za pravosudni ispit, pomilovanje. Često su delegirani ispred ministarstva i u razne komisije za izradu zakona, ljudska prava, reviziju odluka o naturalizaciji stranaca, te mnoge druge koje, kako sami priznaju, nisu dio njihovog posla.

Ministarstvo finansija i trezora BiH je u izvještaju o komisijama iz 2007. godine upozorilo da su ‘neki od rukovodilaca u Ministarstvu pravde uključeni u tri, četiri ili čak šest komisija.’
Komisijski rad funkcioneri pravdaju dužnošću i iskustvom

Za Halilagića je normalno što on i drugi pomoćnici ministra istovremeno rade u više komisija i što zarađuju i po nekoliko desetina hiljada KM. On i njegove kolege Grubešić i Sladoje kažu da u ministarstvu rade najveći stručnjaci za upravu i pravosuđe i da je stoga logično da baš oni vode stručne upravne i pravosudne ispite.

Grubešić objašnjava da su komisije imenovane na izričiti zahtjev ministra pravde ili premijera Vlade.

‘Nisam ja svojom voljom ušao u komisiju. Meni je naređeno pismeno. I šta sam ja trebao reći – neću naknadu?’, kaže on.

Čovjek koji je pokrenuo reformu komisijskog sistema u državi, zamjenik ministra finansija i trezora BiH Fuad Kasumović kaže da je nemoralno da neko, mimo svog redovnog rada, dodatno u komisijama zaradi po 30 i 40 hiljada KM.

Njegov kolega Ranko Šakota, pomoćnik ministra finanisija i trezora kaže da je nemoguće raditi redovan posao i biti član više komisija čak i kada komisije zasjedaju nakon radnog vremena.

‘Ako danas ispitujete od pet sati pa do deset navečer, vi sutra ne možete raditi svoj posao’, kaže Šakota.
Više poslova nije teret?

Redovne obaveze u službi ne zaustavljaju ni entitetske funkcionere da sudjeluju u radu više komisija. Njihove zarade u komisijama bile su čak i više od zarada funkcionera na državnom nivou.

Kata Senjak, predsjednica Ustavnog suda FBiH je za svoj angažman u četiri komisije od 2006. do augusta 2008. godine naplatila 60.511 KM što u prosjeku iznosi 1.891 KM mjesečno, pored svoje redovne plaće od 3.800 KM. Ona je u tom periodu u prosjeku zarađivala 5.691 KM mjesečno. Senjakova je, prema podacima koje je prikupio CIN najbolje plaćena članica komisija u BiH uopšte.

Od septembra 2008. godine plata Senjakove kao predsjednice Ustavnog suda FBiH je povećana na 4.400 KM.

Senjak kaže da njene naknade nisu isplaćivane iz budžeta već od uplata kandidata koji su se prijavljivali za stručne, pravosudne ili notarske ispite. Dodaje i da je svaki novčić zaradila.

Rad u komisijama još dvojici sudija omogućio je dodatna primanja od preko 40.000 KM u tom periodu.

Hajrudin Hajdarević, sudija Vrhovnog suda FBiH je za svoj angažman u komisijama od 2006. do augusta 2008. godine zaradio 46.221 KM, što u prosjeku iznosi 1.444 KM mjesečno. Ako se ima u vidu da mjesečna plata sudije Vrhovnog suda FBiH iznosi 3.800 KM, Hajdarević je u tom periodu u prosjeku mjesečno zarađivao 5.244 KM.

Njegov kolega, u to vrijeme sudija Ustavnog suda FBiH, Mirko Bošković je od 2006. do augusta 2008. godine u komisijama zaradio 44.660 KM, što u prosjeku iznosi 1.395,60 KM mjesečno. Uz platu od 3.800 KM, njegova prosječna mjesečna primanja su iznosila 5.195,60 KM.
Ekstra naknade za funkcionere i sudije iz RS

Ista slika je i u RS-u. Marko Rajčević, sudija Ustavnog suda RS je u periodu od januara 2006. do jula 2008. godine zaradio 48.300 KM na ime članstva u komisijama. U prosjeku to je 1.558 KM mjesečno. Uz mjesečnu platu od 3.800 KM, Rajčević je u prosjeku mjesečno zarađivao 5.358 KM. Prema podacima koje je prikupio CIN, Rajčević je najbolje plaćeni član komisija u RS-u.

U istom periodu Nikola Kovačević, pomoćnik ministra pravde RS, zaradio je u komisijama u RS i BiH 41.352 KM, odnosno u prosjeku 1.334 KM. Njegova mjesečna plata u 2006. i 2007. godini je iznosila 1.723 KM, a u 2008. godini 3.000 KM.

Enes Hašić, zamjenik Ombudsmena RS je od januara 2006. do jula 2008. godine zaradio 38.000 KM komisijskih naknada, što u prosjeku iznosi 1.226 KM mjesečno. Imajući u vidu da je njegova mjesečna plata, kako kaže, iznosila 3.000 KM, Hašić je u tom periodu u prosjeku zarađivao 4.226 KM.
Naknade veća od plaća

Na državnom nivou se do sredine 2007. godine primjenjivala odluka o naknadama za rad komisija iz nadležnosti Vijeća ministara BiH. Po ovoj odluci naknade nisu smjele prelaziti 50 posto iznosa plaće.

Prema podacima do kojih je došao CIN, naknade su u nekim slučajevima bile i više od plata. Tako je Grubešić u 2006. godini primio 32.380 KM naknada, dok je njegova ukupna godišnja plata iznosila 26.671 KM. Plata Halilagića u 2006. bila je 18.394 KM, a naknada za rad u komisijama 23.399 KM. Sladoje je u komisijama iste godine zaradio 16.500 KM, dok mu je ukupna plata iznosila 15.362 KM.
Nova odluka uvodi red u sistem

Novom odlukom o formiranju komisija i isplatama naknada na državnom nivou uvedena je podjela komisija u četiri grupe i shodno tome utvrđene su maksimalne naknade za članove. Ipak, najveće dostignuće novih propisa je što od septembra 2007. godine isplatu naknada za svaku komisiju odobrava Vijeće ministara, uz prethodno mišljenje Ministarstva finansija i trezora BiH. Zahvaljujući činjenici da je to Ministarstvo postalo filter za isplate naknada, te da su u proteklih godinu i po odbijeni brojni zahtjevi za isplatu naknada, uslijedilo je drastično smanjenje troškova za komisije u ministarstvima.

Prema podacima do kojih je došao CIN, devet ministarstava je u 2006. godini članovima komisija isplatilo 809.921 KM, dok je 2008. godine isplaćeno svega 166.640 KM.

Unatoč činjenici da su izdaci za komisije značajno smanjeni i da mnoge od komisija uopšte nisu primale naknade, državni sistem nije doživio kolaps. Od prošle godine redovni zaposlenici u institucijama RS uglavnom ne primaju posebne naknade za rad u komisijama, ali su za uzvrat njihove plate povećane. Istovremeno, u FBiH i dalje važi staro pravilo – i plata i naknada za komisije.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#358 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

@muminovic
ja od povecanja fonta na tekstovima nema nista, niti od tih cifara nemam nista, niko se ne bi pobunio da je stavljen u tu komisiju.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#359 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mg »

Nista od tog ne moram ni da znam, al je moja prvobitna tvrdnja istinita. Uzima sakom i kapom, na vise mjesta.

Isto kao sto u komisiji za pravosudni dotocni sjede u okviru radnog vremena, al uzimaju naknadu.

A eto, ti onanisi na svoje poznavanje imena raznih komisija.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#360 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

mg wrote:Nista od tog ne moram ni da znam, al je moja prvobitna tvrdnja istinita. Uzima sakom i kapom, na vise mjesta.

Isto kao sto u komisiji za pravosudni dotocni sjede u okviru radnog vremena, al uzimaju naknadu.

A eto, ti onanisi na svoje poznavanje imena raznih komisija.
ja se, na tvom mjestu, ne bih hvalio svojim neznanjem.

Ako ti mislis da ce ti neko dzabe biti u komisiji, onda znaj da to nece biti niko. Svako ima svoj primarni posao.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#361 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mg »

Nicim se ja nisam hvalio, samo kazem, nisam nesto tvrdio bez osnova.

A to je, da se tri put klonira ne moze sve stici.

A to kako se koja komisija zove, i nije od presudne vaznosti, bar za ovu raspravu.

Pored toga, zbog svega o cemu pisemo, rjesenje kojim se revizija odbacuje jer ne prebacuje zakon odredjen iznos, cekas godinu dana, minimum. Iako je to tipizirano rjesenje.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#362 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

mg wrote:Nicim se ja nisam hvalio, samo kazem, nisam nesto tvrdio bez osnova.

A to je, da se tri put klonira ne moze sve stici.

A to kako se koja komisija zove, i nije od presudne vaznosti, bar za ovu raspravu.

Pored toga, zbog svega o cemu pisemo, rjesenje kojim se revizija odbacuje jer ne prebacuje zakon odredjen iznos, cekas godinu dana, minimum. Iako je to tipizirano rjesenje.
što se tiče odbacivanja, slazem se, ali reforma ne bi odgovarala VSTV, strankama i advokatima, malo paradoksalno zvuči, ali jeste tako.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#363 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

Sudija je 1.000, advokata isto tolko, dakle kome se ne svidja profesija neka je mijenja.

Bitno je samo da onih 2.200.000 koji su na cekanju kao nerjeseni bude bolje, a ne ovih 0.1% pravosudnih djelatnika.

Svrha njihovog uposlenja nisu oni sami, nego gradzani kojima je potrebna pravna pomoc i zastita.

Toliko drugih profesija.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#364 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mg »

Ne bih se ja složio da advokatima odgovara pravna nesigurnost. Posebno u parnici, koja je spora do mjere beskorisnosti.

VSTV izriče u blago rečeno apsurdne kazne sudijama za flagrantna kršenja zakona.

Čitam neki dan, tužilac 20 dana nije došao na posao, nikom se nije javio da će izostati, plus dva predmeta mu pala u relativnu zastaru.

Kazna?

Četri mjeseca po 10% od plate!

Haj kod bilo koje privatne firme nemoj doći na posao, napravi ozbiljno kršenje radne obaveze i da ostaneš na poslu uopće bi bilo nezamislivo.

A kamoli ovako da prođeš.

Tako da nikom, osim njima samima i političke vrhuške ovaj sistem nije dobar!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#365 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

O tome bi trebali raspravljati clanovi VSTV, pardon, ne mogu se okupit nemaju kad.

Ili 300 uposlenih sa prosjecnom platom od 3.000 KM netto.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#366 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mg »

Napisao sam ja to, ali, ne lezi vraže, rekog da je u komisiji, al se to ne zove tako, pa sam ispao laik.

Ispinovan za sekund.

Nije važno što je prozvani na dvije vitalne funkcije i u dvije komisije, pa ne može ni na šta stić, a 1 500 000 ljudi trpi.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#367 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by muminovic »

mg wrote:Napisao sam ja to, ali, ne lezi vraže, rekog da je u komisiji, al se to ne zove tako, pa sam ispao laik.

Ispinovan za sekund.

Nije važno što je prozvani na dvije vitalne funkcije i u dvije komisije, pa ne može ni na šta stić, a 1 500 000 ljudi trpi.
Ma nije kolega Drinski mislio nista lose, samo da se nisi precizno izrazio, nemoj mu zamjeriti.

Ne moras se precizno izraziti, bitna je sustina problema.

A ogleda se upravo u onome gore navedenom u CIN-ovom izvjestaju.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#368 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by mg »

Ma nisam ni mislio na nešto loše, poslije sam i skontao kako se zove pri VSTV, al mi bezze da se sad nešto vadim.

Ali poenta da se u tren oka ode od suštine, na ime spinovanja.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#369 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

sjo, pa svi članovi VSTV, nemaju posebna primanja za rad u vijećima za imenovanje i komisijama za razgovor.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#370 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

ali da nista ne rade, suštinski, ne rade, to je trla baba lan da joj prođe dan i "udaranje u silu" po sudijama i tuziocima preko onog discipl.tužioca.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#371 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by jao_situacije »

kaže brko iz eu na sastanku kod novalića da se trebaju osnovati trgovinski sudovi i da se trebaju osposobiti pravnici za korporativno pravo
kako li će to na kraju izgledati :roll:
ja tipujem da će biti cirkus jedno 5-6 godina, a onda ćemo po ustaljenoj praksi kao i sa ostalim sudovima po bih
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#372 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

jao_situacije wrote:kaže brko iz eu na sastanku kod novalića da se trebaju osnovati trgovinski sudovi i da se trebaju osposobiti pravnici za korporativno pravo
kako li će to na kraju izgledati :roll:
ja tipujem da će biti cirkus jedno 5-6 godina, a onda ćemo po ustaljenoj praksi kao i sa ostalim sudovima po bih
ma prica bezze.
prvo, mi nemamo takva preduzeća gdje ce to biti iskoristivo, koga u BIH zanimaju fjucersi, forvardi, sukob interesa dioničara i uprave i sl. Da nece Bingo raditi nesto sa time?
drugo, u nasoj zemlji ima magistara i doktora nauka iz oblasti u pravu gdje jos nije donesen niti zakon u FBIH, ali niti ko to čita, niti ga zanima.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#373 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by jao_situacije »

Drinski wrote:
jao_situacije wrote:kaže brko iz eu na sastanku kod novalića da se trebaju osnovati trgovinski sudovi i da se trebaju osposobiti pravnici za korporativno pravo
kako li će to na kraju izgledati :roll:
ja tipujem da će biti cirkus jedno 5-6 godina, a onda ćemo po ustaljenoj praksi kao i sa ostalim sudovima po bih
ma prica bezze.
prvo, mi nemamo takva preduzeća gdje ce to biti iskoristivo, koga u BIH zanimaju fjucersi, forvardi, sukob interesa dioničara i uprave i sl. Da nece Bingo raditi nesto sa time?
drugo, u nasoj zemlji ima magistara i doktora nauka iz oblasti u pravu gdje jos nije donesen niti zakon u FBIH, ali niti ko to čita, niti ga zanima.
kaže fadil iduće godine zakon, pa ćemo vidjeti šta će biti :mrgreen:
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#374 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by Drinski »

jao_situacije wrote:
Drinski wrote:
jao_situacije wrote:kaže brko iz eu na sastanku kod novalića da se trebaju osnovati trgovinski sudovi i da se trebaju osposobiti pravnici za korporativno pravo
kako li će to na kraju izgledati :roll:
ja tipujem da će biti cirkus jedno 5-6 godina, a onda ćemo po ustaljenoj praksi kao i sa ostalim sudovima po bih
ma prica bezze.
prvo, mi nemamo takva preduzeća gdje ce to biti iskoristivo, koga u BIH zanimaju fjucersi, forvardi, sukob interesa dioničara i uprave i sl. Da nece Bingo raditi nesto sa time?
drugo, u nasoj zemlji ima magistara i doktora nauka iz oblasti u pravu gdje jos nije donesen niti zakon u FBIH, ali niti ko to čita, niti ga zanima.
kaže fadil iduće godine zakon, pa ćemo vidjeti šta će biti :mrgreen:
Fadil se u to razmumije jer je pročitao nacrt koji su uradili u radnoj grupi a radnu grupu čine stranci (koji misle da se problemi rjesavaju tako sto uključiš kopir aparat pa kopiras propise), predsjednici sudova (koji se jedino razumiju u kadrovske namjestaljke i brigu oko kupovine toalet papira za sudve) i univerzitet. profesori (koji vrte istu teoriju 20 godina), dakle, Fadil je poput onog ovna na ćupriji.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17947
Joined: 29/03/2014 19:20

#375 Re: Pravosudje BiH - najlosiji pravni sistem na svijetu

Post by jao_situacije »

Drinski wrote: Fadil se u to razmumije jer je pročitao nacrt koji su uradili u radnoj grupi a radnu grupu čine stranci (koji misle da se problemi rjesavaju tako sto uključiš kopir aparat pa kopiras propise), predsjednici sudova (koji se jedino razumiju u kadrovske namjestaljke i brigu oko kupovine toalet papira za sudve) i univerzitet. profesori (koji vrte istu teoriju 20 godina), dakle, Fadil je poput onog ovna na ćupriji.
ma ja ću gledati cirkus, meni ni iz džepa ni u džep
:mrgreen:
ali volim kad oni tako entuzijastično mi ćemo to iduće godine :lol:
Post Reply