Pravo na reklamaciju i povrat novca

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
iamx
Posts: 45
Joined: 29/05/2013 13:17

#1 Pravo na reklamaciju i povrat novca

Post by iamx »

Zdravo svima,

Večeras sam se našao u pomalo iznenađujućoj situaciji kada sam htio priložiti reklamaciju za uređaj i tražiti povrat novca.

Naime, jučer mi je mama kupila elektronski uređaj u jednom od naših trgovinskih lanaca, prodavači nisu provjerili da li uređaj radi, a ona ga je sretno donijela kući. Na moje (ne)čuđenje, nakon što sam prema uputstvu ostavio uređaj da se uredno puni preko noći pokušam ga upaliti danas da bih saznao da uređaj ne radi.

Danas sam otišao da reklamiram uređaj i tražim povrat novca, a prodavačica mi je rekla da mi ne mogu vratiti novac nego da mi mogu samo ponuditi isti ili drugi uređaj u istoj vrijednosti. Ja sam insistirao povrat novca i ona me je zamolila da dođem sutra opet.

Zanima me da li sam zakonski zaštićen i da li imam pravo na povrat novca u ovoj situaciji? Posjedujem garantni list i račun.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#2 Re: Pravo na reklamaciju i povrat novca

Post by rtldanas »

ne možeš tražiti povrat novca.... ta mogućnost postoji jedino u slučaju ako prodavalac ne popravi stvar ili ako ne isporuči drugu takvu stvar bez nedostatka, znači tek tada možeš (ako si ostavio prodavcu rok za popravak ili isporuku druge stvari) raskinuti ugovor i tražiti novac natrag...S tim da u ovom slučaju tehnički to ne bi mogao ti napraviti nego tvoja majka (jer je po tvojoj izjavi ona kupac)
iamx
Posts: 45
Joined: 29/05/2013 13:17

#3 Re: Pravo na reklamaciju i povrat novca

Post by iamx »

rtldanas wrote:ne možeš tražiti povrat novca.... ta mogućnost postoji jedino u slučaju ako prodavalac ne popravi stvar ili ako ne isporuči drugu takvu stvar bez nedostatka, znači tek tada možeš (ako si ostavio prodavcu rok za popravak ili isporuku druge stvari) raskinuti ugovor i tražiti novac natrag...S tim da u ovom slučaju tehnički to ne bi mogao ti napraviti nego tvoja majka (jer je po tvojoj izjavi ona kupac)
Upravo sam pronašao zakon o zaštiti potrošača, i u članu 18. piše:

U slučaju nedostatka na proizvodu, trgovac je, na zahtjev i
po izboru potrošača, duzan:
a) zamijeniti proizvod s nedostatkom drugim istovjetnim
novim ispravnim proizvodom; ili
b) vratiti plaćeni iznos i nadoknaditi stvarne razumne
troškove vraćanja proizvoda s nedostatkom; ili
c) ukloniti nedostatak na proizvodu o svom trosku


Zar mi ovo ne daje zaštitu i pravo da tražim povrat novca?
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#4 Re: Pravo na reklamaciju i povrat novca

Post by manekenka u penziji »

Možeš i imaš pravo tražiti povrat novca.

Kod nas su prodavači malo bezobrazni kod tih reklamacija, pa te ucjenjuju sa zamjenskim proizvodom ali na pomen inspekcije naprasno su spremni za suradnju i povrat novca.
iamx
Posts: 45
Joined: 29/05/2013 13:17

#5 Re: Pravo na reklamaciju i povrat novca

Post by iamx »

Hvala svima na informacijama, danas sam dobio povrat novca cim sam pokazao pisani zahtjev za povrat. Ukoliko nekome bude trebalo, ovdje se nalazi urnek zahtjeva za reklamaciju: http://www.ozp.gov.ba/content/pravo-pot ... i-proizvod
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#6 Re: Pravo na reklamaciju i povrat novca

Post by agent_zero »

iamx wrote:Hvala svima na informacijama, danas sam dobio povrat novca cim sam pokazao pisani zahtjev za povrat. Ukoliko nekome bude trebalo, ovdje se nalazi urnek zahtjeva za reklamaciju: http://www.ozp.gov.ba/content/pravo-pot ... i-proizvod
:thumbup:
Post Reply