Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
music123
Posts: 4
Joined: 09/04/2017 14:55

#1 Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by music123 »

Imam jedno pitanje.Moj otac je radio u Italiji pet godin.umedjuvremenu se vratio u Bih gdjr je ostvario invalidsku penziju.Zanima me s obzirom na njegov staz u Italy da li moze nesto trazit i od njih ? :)
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#2 Re: Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by human01d »

music123 wrote:Imam jedno pitanje.Moj otac je radio u Italiji pet godin.umedjuvremenu se vratio u Bih gdjr je ostvario invalidsku penziju.Zanima me s obzirom na njegov staz u Italy da li moze nesto trazit i od njih ? :)
Ukoliko postoje uslovi, naravno da moze traziti i od njih svoja zakonska prava. Kada je rjesavao pitanje staza u BiH, te pitanje invalidske penzije, naveo je i staz u Italiji. Prema tome, nas PIO/MIO je pokrenuo proceduru i sa Italijanskim fondom i obavijestili su ih konekretno za taj slucaj. Opet, provjerite da kojim slucajem taj dopis nije ni otisao, desava se i to. Pa predmeti stoje godinama u arhivi, a da pri tome nisu rijeseni. Razlog tome i dalje ne znam. Ako bude komplikacija sa nasim fondom, vi mozete pokusati i sami se obratiti Italijanskom fondu, al da Vas ne iznenadi ukoliko Vam kazu da idete preko naseg fonda. Sigurno su trazili potvrdu staza u Italiji, ostalo ne vjerujem. Ako ima neka prava iz njihovog fonda morati cete sami otkriti. Najbolje je preporuceno pismo poslati, al vjerujte invalidske penzije su u inostranstvu daleko strozije od nasih.
music123
Posts: 4
Joined: 09/04/2017 14:55

#3 Re: Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by music123 »

Stvar je u tome sto je to sve poslano ali je odgovor iz Italy negativan,kao da nema pravo .Mene zanima da li ovdje ima neko ko zna ili talijanski zakon ili ima nekoga u porodici sa istim slucajem.Danad idem kod oca pa cu napisati tacne ibf.koliko ima staza i sta su napisali u odbienici.Ipak hvala na odgovoru :)
music123
Posts: 4
Joined: 09/04/2017 14:55

#4 Re: Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by music123 »

I jos da dodam da su prvo u Pio u Italiji gdjesmo se raspitivali rekli da samo zele da ga se rijese pa nalaze razloge a onda je receno kao nesto po zakonu da nije ok.pa mi je sve to sumnjivo ,mozda zele da brzo odustane ,ne znam ,napisat cu dodatne inf :)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#5 Re: Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by hrle1976 »

Nema sta se raspitivati, jer pet godina rada u Italiji ne nudi nikakvu penziju, jer treba minimum 20 godina radnog staza.

To je pod uslovom da ga Quora 41 ne kaci. I naravno, ako je imao privatni penzioni fond, sto je u Italiji rijetkost, ali eto ako je to imao, mozda neku uplacenu sumicu moze izvici u jednokratnoj isplati.
music123
Posts: 4
Joined: 09/04/2017 14:55

#6 Re: Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by music123 »

Sta je ta Quora?I mislis da nema pravo ni kad udje u godine za starosnu? Pa staa onda sa njegovim stazom ,da ga baci? Jel ima neka opcija vracanja novca koji mu je oduzet od drzave sa svakom platom,ono sto oni zovu busta paga ?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#7 Re: Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by hrle1976 »

music123 wrote:Sta je ta Quora?I mislis da nema pravo ni kad udje u godine za starosnu? Pa staa onda sa njegovim stazom ,da ga baci? Jel ima neka opcija vracanja novca koji mu je oduzet od drzave sa svakom platom,ono sto oni zovu busta paga ?

Italija je imala jako lukrativan penzioni sistem gdje si poslje 20 godina radnog staza mogao otici u punu penziju ili najkasnije do 57 godine starosti. Quora 41 je izmjena zakona koja je donesena prije nekoliko godina da radni staz za muske mora biti najmanje 41 godina i 10 mjeseci a za zene tacno 41 godina radnog staza, jer time su potisli ljude da uplacuju u privatne penzione fondove, te je time isto dob za penzije produzena na 67 od 2021 godine, od 2018 do 2021 je 66.

Nisam razumio tacno, sta bi zelio povratiti? Busta paga je doslovno lista place u kojoj imaju infomacije o povlasticama za porez, placanje poreza, socijalna sigurnost uplate itd.

Ako mislis na provat uplacenog novca za socijalnu sigrnost. To bi prvo trebali upitati na INPS tamo gdje je boravio, znaci Istituto Nazionale della Previdenza Sociale. Mada udio koji je placao je od brutto plate je cca. 10%

Italija ima bilateralni dogovor sa jedno 35-40 zemlaja po ovom pitanju ali BiH nije jedna od tih, gdje uplacenu sumu mozes prenjeti na socijalno osiguranje u drzavi porijekla.

Ako vam otac hoce italijansku invalidsku penziju on to mora uciniti u Italiji. Zahtjev je, da je najmanje uplacivo pet godina za socijalnu sigurnost i da najmanje tri godine su jako blizu vremenski kada predaje zahtjev za invalidninu. Invalidska penizja nije permannet i moze biti izmjenjena kad god to bilo, a isto ima razlike kad istu iznosis iz drzave. Procjenu invaliditeta izradjuju doktori kod INPS, gdje zahtjev treba predati. Rijesenje iz BiH o invalidnini nema nikakve vazece znacajnosto u Italiji, te razlog invalidetu mora biti prediod rada u Italiji, osim ako ima drzavljanstvo Italije.


Pitanje za pravo na starosnu penziju, na zalost zvuci da nece nista od tih 5 godina imati. To je ujednako i rizik kada neko iz neke drzave ide u stranu da radi na kratak ili nesto malo duzi period, a gdje nema neki bilateralni sporzum izmedju dvije zemlje o upravo tom pitanju. Obicno u svakoj drzavi postoji odjedjen broj godina, ili da uplacijes u privatni penzioni fond gdje je isplata moguca prije dobi za penziju. Davno nekada su kriteriji u brojnim drzavama za "nardono-staracku" penziju bili jako niski i lukrativni ali to danas nije ni nalik kao nekada.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#8 Re: Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by Maraschino »

Penziono se rjesava od drzave do drzave su razliciti zakoni. Kod nekih moras imati najmanje 5, 7...10 godina da bi ostvario neko pravo. Ako je placao i dodatno na to ima pravo a na njemu je da li ce to uzeti u jednom iznosu ili mjesecnim ratama. Ako nije izdvajao nista dodatno a zakon kaze da mora imati najmanje 10 godina(lupam) staza, onda on nema pravo ni na kakvo primanje ali moze priloziti duzinu radnog staza da mu se kod nas uracuna ako mu fali.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#9 Re: Pravo na invalidsku penziju u Italiji

Post by hrle1976 »

Ja sam vam napisao kako je u Italiji, ko misli da je drugacije neka mu je bog na pomoci, ako vjeruje u tako nesto. Inace, sve mozete na spomenutoj instituciji procitati ako razumijete italijanski. Penzioni sistem je relativno komplikovan kod njih, jer imaju malo brdasce opcija, ali sa pet godina radnog staza ne polazes nikakva prava ako nema bilateralnog sporazuma. Gotova prica. Za drzavljane Slovenije i Hrvatske po pitanju penzije odnosno radnog staza i uplate za socijalno vazi dogovor izmedju Italije i EU.
Post Reply