pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#151 Re: pravni savjet

Post by petunija »

Ne znam može li pod ovu temu ali da pitam:
Kakva je mogućnost da zaposlenik u državnoj firmi traži da mu se zdravstveno isplaćuje na ruke, umjesto tamo gdje uplaćuju? Kad već sve ionako moramo plaćati?
Hvala
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#152 Re: pravni savjet

Post by Irm@ »

petunija wrote:Ne znam može li pod ovu temu ali da pitam:
Kakva je mogućnost da zaposlenik u državnoj firmi traži da mu se zdravstveno isplaćuje na ruke, umjesto tamo gdje uplaćuju? Kad već sve ionako moramo plaćati?
Hvala
nikakva.
Poslodavac (bez obzira privatni ili drzavni) vam ne moze isplatiti platu na račun bez da uplati doprinose (tj ima rok od 30 dana da uplati doprinose nakon što se uplati plata).
User avatar
petunija
Posts: 3045
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#153 Re: pravni savjet

Post by petunija »

Hvala @Irma,
pretpostavila sam da je tako. :(
Inače, pitanje ponukano stanjem u zdravstvu: moraš plaćati doprinose a zauzvrat te samo šalju privatnicima. U neka doba se zapitaš, pa što mi onda odbijaju od plate... :(
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#154 Re: pravni savjet

Post by Njanjavi »

Ako na chatu nekoga nafuram na suicid, i ta osoba pocini isti, da li sam zakonski odgovoran, mogu li odgovarat za to nekako i zavrsit u zatvoru :D
Pitam cisto nako, hipoteticki, nije se niko rokno djamijem :roll:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#155 Re: pravni savjet

Post by insomnia78 »

Nismo u Amerikama. Samo hin navraćaj
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#156 Re: pravni savjet

Post by Njanjavi »

:lol: :lol:
User avatar
zigubigule
Posts: 609
Joined: 03/08/2016 00:26

#157 Re: pravni savjet

Post by zigubigule »

dobro vece

jel moze neko da mi posalje na pp neku literaturu online ili izvor koji govori o zastiti suda/drzave prilikom prevare u sklopljenom pravnom poslu (zablude)?

hvala
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#158 Re: pravni savjet

Post by Irm@ »

zigubigule wrote:dobro vece

jel moze neko da mi posalje na pp neku literaturu online ili izvor koji govori o zastiti suda/drzave prilikom prevare u sklopljenom pravnom poslu (zablude)?

hvala
iz navedenog se ne moze bas zakljuciti da li trazite zastitu kao potrosac ili ste sklopili ugovor sa drugim fizickim licem..

u svakom slucaju, po onom sto ste naveli, upucujem vas na Zakon o obligacionim odnosima čl 61 - 65;
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... BiH-RS.pdf

a ako vam moze pomoci i Zakon o zastiti potrosaca
http://www.mvteo.gov.ba/zakoni/zakoni/d ... gTag=bs-BA
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#159 Re: pravni savjet

Post by eluna »

Ako može savjet - ne znam gdje drugo da pitam

Kako ide sa darovnim ugovorima gdje je poklon novac?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#160 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

eluna wrote:Ako može savjet - ne znam gdje drugo da pitam

Kako ide sa darovnim ugovorima gdje je poklon novac?
Napises sam sebi i ako zelis ovjeris potpis kod notara ako hoces, ako neces ne moras.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#161 Re: pravni savjet

Post by eluna »

muminovic wrote:
eluna wrote:Ako može savjet - ne znam gdje drugo da pitam

Kako ide sa darovnim ugovorima gdje je poklon novac?
Napises sam sebi i ako zelis ovjeris potpis kod notara ako hoces, ako neces ne moras.
A šta ako mi novac legne na račun a priliv je iz inostranstva?
User avatar
medvjed23
Posts: 26848
Joined: 16/07/2010 13:49

#162 Re: pravni savjet

Post by medvjed23 »

https://www2.deloitte.com/content/dam/D ... _44-16.pdf

je l se ovo, po analogiji, primjenjuje i na privatni sektor ili tu postoji pravna praznina?
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#163 Re: pravni savjet

Post by putokaz1 »

Poreska zabrana poklanjanja imovine zbog duga nastalog prije 15 godina?!
Vezano je za ranije teme u kojima sam pisao
Dug nastao(poreski) prije 15 godina,napravila ga firma koja je zatvorena,sudskim putem.
Država ganja direktora za taj dug 15 godina kasnije s kamatama koje su nastale nakon zatvaranja firme
Država nikad nije užavila činjenicu prestanka s radom firme.
Koliko je poznato nije bilo sudskog spora?!
Uloženi prigovor apsoltne zastare 10 godina nisu uvažili.Možda je i nebitan?!
Stavili su hipoteku na kuću te uvezi poresku zabranu prenosa imovinepokretne i nepokretne.
Prestanak rada firme nije nikad utvrđen u poreskoj(iako je objavljen u službenom listu) ali sam prestanak ne znači ništa,ZA NJIH NEPOSTOJI,u upravnim rješenjima i dalje postoji firma s radnicima,potraživanjima i sl,Sudska odluka o prestanku rada firme za njih je NIŠTA,objava u službenomlistu NIŠTA,možda je i stvarno ništa jer kamate su nastale za vrijeme više 10 godina od prestanka rada iste od rješenja Uprave(Poreske).
Rješenja glase na ''ime i prezime direktor firme za firmu'',Da li je to pravilno primiti?
Prenešeno(dug) je na privatnu imovinu tadašnjeg direktora.
DA LI SE MOŽE TREŽITI PONIŠTENJE PORESKE ZABRANE PRENOSA IMOVINE,POKRETNE I NEPOKRETNE TE PONIŠTENJE HIPOTEKE?
Apsolutna zastara ovdje ne znači ništa,prošlo jest više od 10 godina,ali Poreska tu činjenicu niti činjenicu o Prestanku rada firme ne Prihvata.
Dokle može poreska gnjaviti stanovništvo,100 godina unazad?Da li se Franc Ferdinand ili Gavrilo Princip i njihova djeca/unučad trebaju brinuti za poreske dugove iz 2017 ili 2011...????
User avatar
JLZbunjenog
Posts: 167
Joined: 27/04/2015 21:40
Location: prcvarnica

#164 Re: pravni savjet

Post by JLZbunjenog »

Da li je potreban advokat i ako jeste, koji je kvalitetan kod tuzbe za raspodjelu bracne stecevine nakon razvoda na podrucju Kantona Sarajevo ?

LP
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#165 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

JLZbunjenog wrote:Da li je potreban advokat i ako jeste, koji je kvalitetan kod tuzbe za raspodjelu bracne stecevine nakon razvoda na podrucju Kantona Sarajevo ?

LP
Nije mozes sve sam, cak se i u krivicnom pravu mozes sam zastupati za kazne zatvora do 10 godina ili ako nije jako tesko krivicno djelo.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#166 Re: pravni savjet

Post by hrle1976 »

JLZbunjenog wrote:Da li je potreban advokat i ako jeste, koji je kvalitetan kod tuzbe za raspodjelu bracne stecevine nakon razvoda na podrucju Kantona Sarajevo ?

LP

Nije, mozes sam ali prvo sebe upitaj sta je sve na igri, ako nije rijec o znacajnim predmetima onda je mozda i besmisleno razmisljati te trositi energiju, ako nije, onda nije od odmeta angazovati advokata. Ja ti mogu savjetovati dobrog advokata ali on nije u kantonu Sarajevo, nije niti daleko ali hoce li pristati pojma nemam. U Satajevu koje licno poznajem, nista, jedan zakljuco drugi prije par godina odselio se van BiH.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#167 Re: pravni savjet

Post by hrle1976 »

eluna wrote:Ako može savjet - ne znam gdje drugo da pitam

Kako ide sa darovnim ugovorima gdje je poklon novac?

Zavisi od sume. Moze biti da porezna, bar svugdje u svjetu je skoro praksa, da taki prelivi se racunaju kao neka vrsta honorara koja se onda oporezi po principu kao da si samostalni poduzetnik. Ne vidim razloga da pisete ugovor osim ako hocete poreznoj sta dokazati time, ili ako darovac ima neku uzvratnu potraznju. Mada svet moze jako labavo zvuciti, jer treba tako nesto temeljito sastaviti itd.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#168 Re: pravni savjet

Post by HAVANA »

muminovic wrote:
JLZbunjenog wrote:Da li je potreban advokat i ako jeste, koji je kvalitetan kod tuzbe za raspodjelu bracne stecevine nakon razvoda na podrucju Kantona Sarajevo ?

LP
Nije mozes sve sam, cak se i u krivicnom pravu mozes sam zastupati za kazne zatvora do 10 godina ili ako nije jako tesko krivicno djelo.
Svasta covjek moze sam,i zastupat se,fasadu na kuci uradit,izvadit sebi zub,razvest struju po kuci,popravit auto...al na sta ce to izac,mislim da si namjerno izostavio? :D Najeftinije je platit strucne ljude koji rade svoj posao.
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#169 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

JLZbunjenog wrote:Da li je potreban advokat i ako jeste, koji je kvalitetan kod tuzbe za raspodjelu bracne stecevine nakon razvoda na podrucju Kantona Sarajevo ?

LP
Znas kako kazu "Ko ima sebe za advokata ima magarca za klijenta!" :-D :-D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#170 Re: pravni savjet

Post by hrle1976 »

zgiba wrote:
JLZbunjenog wrote:Da li je potreban advokat i ako jeste, koji je kvalitetan kod tuzbe za raspodjelu bracne stecevine nakon razvoda na podrucju Kantona Sarajevo ?

LP
Znas kako kazu "Ko ima sebe za advokata ima magarca za klijenta!" :-D :-D
Jel se ko pita sta je u igri? Sta ce mu pravnik, ako je samo rijec o nekom autu, primjerice koji vrijedi hajmo reci 3.000 maraka. Advokat mu nece uzeti stvar u ruke ispod 1.000 - 1.500KM
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#171 Re: pravni savjet

Post by ibi »

hrle1976 wrote:
zgiba wrote:
JLZbunjenog wrote:Da li je potreban advokat i ako jeste, koji je kvalitetan kod tuzbe za raspodjelu bracne stecevine nakon razvoda na podrucju Kantona Sarajevo ?

LP
Znas kako kazu "Ko ima sebe za advokata ima magarca za klijenta!" :-D :-D
Jel se ko pita sta je u igri? Sta ce mu pravnik, ako je samo rijec o nekom autu, primjerice koji vrijedi hajmo reci 3.000 maraka. Advokat mu nece uzeti stvar u ruke ispod 1.000 - 1.500KM
Ja mislim da ti znas najbolje, jer te je sva robina tuzila.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#172 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

Da li postoji član zakona koji kao krivično djelo tretira davanje lažnih podataka u svrhu pribavljanja materijalne koristi (npr. kada se na radnom nalogu prikazuju usluge koje nisu urađene, da bi se iste naplatile)?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#173 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

Po meni to odgovara krivičnom djelu prevare.
"Ko s ciljem da sebi ili drugom pribavi protupravnu imovinsku korist dovede koga lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine što učini ili ne učini..."
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#174 Re: pravni savjet

Post by pinkman »

julisiz es grant wrote:Da li postoji član zakona koji kao krivično djelo tretira davanje lažnih podataka u svrhu pribavljanja materijalne koristi (npr. kada se na radnom nalogu prikazuju usluge koje nisu urađene, da bi se iste naplatile)?
Sve dok ima osteceno lice nema potrebe brinuti da li postoji clan zakona ili ne jer ce nadlezni organ kvalifikovati onako kako treba, a konkretni slucaj bi moglo biti djelo "Prijevara u sluzbi".
Prijevara u službi
(1) Službena ili odgovorna osoba u Federaciji koja s ciljem da sebi ili drugom pribavi
protupravnu imovinsku korist podnošenjem lažnih obračuna ili na drugi način dovede u
zabludu ovlašćenu osobu da učini nezakonitu isplatu,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
(2) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljena imovinska korist koja
prelazi 10.000 KM,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(3) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljena imovinska korist koja
prelazi 50.000 KM,
učinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine.
A moglo bi biti i krivotvorenje ako je lice ovjerilo ili potpisalo neki papir koji nije istinit.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#175 Re: pravni savjet

Post by hrle1976 »

julisiz es grant wrote:Da li postoji član zakona koji kao krivično djelo tretira davanje lažnih podataka u svrhu pribavljanja materijalne koristi (npr. kada se na radnom nalogu prikazuju usluge koje nisu urađene, da bi se iste naplatile)?
Ima ako je rijec u procesu sudjena pa das izjavu laznu na osnovu koje odnos koja je utjecala na zvanicnu presudu. Ostalo moze biti prevara a i ne. Zvaisi jel to nesto sto je crno na bijelom onda kako je formulirano. Lupam sada, ti nekoga pitas koliko djece ima. On kaze troje, a ti kasnje saznas da je petero, ali drugo dvoje su od njegove zene iz prvog braka njenog. On razumio da si ga pitao koliko on ima svoje vlastite djece ti htjeo da pitas koliko je ukupno a nisi se preciziro. Jel dao laze podatke i time postigao nesto posebno, ja cu argumentovati da nije.
Post Reply