pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#126 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

320 d wrote:Neko zna gdje se može naći ili kupiti sudska praksa iz porodičnog prava - konkretno presude opcinskog i kantonalnog suda u vezi razvoda, alimentacije i termina viđanja djeteta.
Može i ovako i pp, kako kome odgovara :)
Sudska praksa vrhovnih sudova FBiH i RS, Ustavnog suda BiH i Suda BiH

http://www.pravosudje.ba/vstv/faces/vijesti.jsp?id=9287

Sudska praksa

http://privrednastampa.ba/product/sudsk ... o-izdanje/
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#127 Re: pravni savjet

Post by 320 d »

zgiba wrote:
320 d wrote:Neko zna gdje se može naći ili kupiti sudska praksa iz porodičnog prava - konkretno presude opcinskog i kantonalnog suda u vezi razvoda, alimentacije i termina viđanja djeteta.
Može i ovako i pp, kako kome odgovara :)
Sudska praksa vrhovnih sudova FBiH i RS, Ustavnog suda BiH i Suda BiH

http://www.pravosudje.ba/vstv/faces/vijesti.jsp?id=9287

Sudska praksa

http://privrednastampa.ba/product/sudsk ... o-izdanje/
Ovo sa pravosudja sam gledao..A pogledat ću za privrednu stampu...
Hvala :)
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#128 Re: pravni savjet

Post by putokaz1 »

Direktoru preduzeća nakon 10 godina od zatvaranja firme dolazile RJEŠENJE od porezne od 15000 KM duga
Pozivaju se na solidarnu odgovornost da Firma(ne navode da je zatvorena ali postoji sudsko rješenje o brisanju) nema imovine te je odgovoran tadašnji direktor.
Na samom rješenje piše da je isto dostavljeno i toj firmi(što je nemoguće jer je nema već 10 godina).
Mora li dikektor isplatiti dug te firme koju je brisao prije 10 godina?Kad je ista brisana da bi dobili rješenje dugovi su morali bit namireni?
I čemu je zamka?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#129 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

Ako neko od pravnika moze dati savjet:

Pri kupovini stana, prije 14 godina, kupljena je i garaza koja je samostalni objekat - sve jednim ugovorom, tada su to radili advokati.
Ipak, u kupoprodajnom ugovoru upisana je pogresna k.č. za garazu (lapsus scriberi u jednom broju je razlika) te ista (k.č. kao ni objekat) nije nikad uknjizena na ime kupca iako je uredno placen porez, dok stan jeste.
prethodni vlasnik stana i garaze nije vise ziv.

kako ovo ispraviti i uknjiziti na ime kupca?
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#130 Re: pravni savjet

Post by Miki123 »

hadzinicasa wrote:Ako neko od pravnika moze dati savjet:

Pri kupovini stana, prije 14 godina, kupljena je i garaza koja je samostalni objekat - sve jednim ugovorom, tada su to radili advokati.
Ipak, u kupoprodajnom ugovoru upisana je pogresna k.č. za garazu (lapsus scriberi u jednom broju je razlika) te ista (k.č. kao ni objekat) nije nikad uknjizena na ime kupca iako je uredno placen porez, dok stan jeste.
prethodni vlasnik stana i garaze nije vise ziv.

kako ovo ispraviti i uknjiziti na ime kupca?

provesti ostavinski postupak iza umrlog vlasnika i praviti ugovor sa nasljednicima.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#131 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

Miki123 wrote:
hadzinicasa wrote:Ako neko od pravnika moze dati savjet:

Pri kupovini stana, prije 14 godina, kupljena je i garaza koja je samostalni objekat - sve jednim ugovorom, tada su to radili advokati.
Ipak, u kupoprodajnom ugovoru upisana je pogresna k.č. za garazu (lapsus scriberi u jednom broju je razlika) te ista (k.č. kao ni objekat) nije nikad uknjizena na ime kupca iako je uredno placen porez, dok stan jeste.
prethodni vlasnik stana i garaze nije vise ziv.

kako ovo ispraviti i uknjiziti na ime kupca?

provesti ostavinski postupak iza umrlog vlasnika i praviti ugovor sa nasljednicima.
mislim da nasljednici nisu u BiH....
ali hvala. bice da bez pomoci advokata nema nista od Toga, ako i tad. postavlja se pitanje da li troskovi postupka opravdavaju ulazak u sam postupak obzirom na vrijednost garaze...
zahvaljujem jos jednom.
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#132 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

hadzinicasa wrote:Ako neko od pravnika moze dati savjet:

Pri kupovini stana, prije 14 godina, kupljena je i garaza koja je samostalni objekat - sve jednim ugovorom, tada su to radili advokati.
Ipak, u kupoprodajnom ugovoru upisana je pogresna k.č. za garazu (lapsus scriberi u jednom broju je razlika) te ista (k.č. kao ni objekat) nije nikad uknjizena na ime kupca iako je uredno placen porez, dok stan jeste.
prethodni vlasnik stana i garaze nije vise ziv.

kako ovo ispraviti i uknjiziti na ime kupca?
Druga mogucnost je podnosenje tuzbe protiv nasljednika radi sticanja prava vlasnistva dosjeloscu. Vi ste u zakonitom i savjesnom posjedu duze od 10 godina.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#133 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

puno hvala.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#134 Re: pravni savjet

Post by wewa »

zgiba wrote:
hadzinicasa wrote:Ako neko od pravnika moze dati savjet:

Pri kupovini stana, prije 14 godina, kupljena je i garaza koja je samostalni objekat - sve jednim ugovorom, tada su to radili advokati.
Ipak, u kupoprodajnom ugovoru upisana je pogresna k.č. za garazu (lapsus scriberi u jednom broju je razlika) te ista (k.č. kao ni objekat) nije nikad uknjizena na ime kupca iako je uredno placen porez, dok stan jeste.
prethodni vlasnik stana i garaze nije vise ziv.

kako ovo ispraviti i uknjiziti na ime kupca?
Druga mogucnost je podnosenje tuzbe protiv nasljednika radi sticanja prava vlasnistva dosjeloscu. Vi ste u zakonitom i savjesnom posjedu duze od 10 godina.
da li ova mogucnost vrijedi i za uknjizavanje stana koji takodjer nije uknjizen zbog manjkavosti kupoprodajnog ugovora (nedostaje klauzula intabulandi - sto je agencija koja je posredovala pri kupovini pravdala hipotekarnim kreditom kojim je kupovina finansirana), a porez je uredno placen prije vise od deceniju?

prethodni vlasnik je takodjer pokojni, nasljednici ne zive u BiH.
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#135 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

Ova mogucnost vrijedi i u tvom slucaju. Znaci moze tuzbom radi sticanja prava vlasnistva dosjeloscu, a moze i utvrdjujucom tuzbom.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#136 Re: pravni savjet

Post by wewa »

zgiba wrote:Ova mogucnost vrijedi i u tvom slucaju. Znaci moze tuzbom radi sticanja prava vlasnistva dosjeloscu, a moze i utvrdjujucom tuzbom.
najljepsa hvala!
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#137 Re: pravni savjet

Post by Opal_89 »

Jos jedno pitanje za strucnjake: Kod notara je izvrsena djelidba imovine koja je bila 1/3 odnosno majka i dva sina. Djelidbom je stan presao 1/1 na jednog sina a on se odrekao svog udjela u kuci tako da je ona sada 1/2 ( na majci i na drugom sinu ). Ugovorom nigdje nije precizirano, niti je notar pojasnio sta biva sa tim dijelom ciji je majka suvlasnik nakon njene smrti? Odnosno ko ga tacno nasljedjuje?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#138 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

Opal_89 wrote:Jos jedno pitanje za strucnjake: Kod notara je izvrsena djelidba imovine koja je bila 1/3 odnosno majka i dva sina. Djelidbom je stan presao 1/1 na jednog sina a on se odrekao svog udjela u kuci tako da je ona sada 1/2 ( na majci i na drugom sinu ). Ugovorom nigdje nije precizirano, niti je notar pojasnio sta biva sa tim dijelom ciji je majka suvlasnik nakon njene smrti? Odnosno ko ga tacno nasljedjuje?
Ugovorom o diobi se to i ne regulise. To se regulise eventualno testamentom.

Ukoliko nema testamenta nasljedjuje se po osnovu zakona, svaki od sinova po 1/2 majcinog dijela.
malo R
Posts: 29
Joined: 12/09/2011 07:50

#139 Re: pravni savjet

Post by malo R »

U proceduri je novi zakon o saobracaju.
Prijedlog je da se ne moze upravljati autom registrovanim vani ako se ima boraviste u BiH.
Imam prijavljen boravak u BiH.
Ono sto mi nije jasno da li se to odnosi na auto registrovano na moje ime vani ili na bilo koje auto koje je registrovano vani?
Trenutno supruga radi u Sloveniji i auto je registrovano na nju. Ja imam punomoc i vozim po BiH.
Znaci li to da po novom zakonu necu moci voziti po BiH?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#140 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

malo R wrote:U proceduri je novi zakon o saobracaju.
Prijedlog je da se ne moze upravljati autom registrovanim vani ako se ima boraviste u BiH.
Imam prijavljen boravak u BiH.
Ono sto mi nije jasno da li se to odnosi na auto registrovano na moje ime vani ili na bilo koje auto koje je registrovano vani?
Trenutno supruga radi u Sloveniji i auto je registrovano na nju. Ja imam punomoc i vozim po BiH.
Znaci li to da po novom zakonu necu moci voziti po BiH?
Nema smisla komentarisati dok se zakon ne usvoji. Mozda ce konacan tekst biti izmjenjen u odnosu na predlozeni.
malo R
Posts: 29
Joined: 12/09/2011 07:50

#141 Re: pravni savjet

Post by malo R »

zgiba wrote:
malo R wrote:U proceduri je novi zakon o saobracaju.
Prijedlog je da se ne moze upravljati autom registrovanim vani ako se ima boraviste u BiH.
Imam prijavljen boravak u BiH.
Ono sto mi nije jasno da li se to odnosi na auto registrovano na moje ime vani ili na bilo koje auto koje je registrovano vani?
Trenutno supruga radi u Sloveniji i auto je registrovano na nju. Ja imam punomoc i vozim po BiH.
Znaci li to da po novom zakonu necu moci voziti po BiH?
Nema smisla komentarisati dok se zakon ne usvoji. Mozda ce konacan tekst biti izmjenjen u odnosu na predlozeni.
Hvala lijepo.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#142 Re: pravni savjet

Post by bumerangss »

Za poznavaoce važeceg Zakona o radu, molim jedno pitanje pa ko zna da mi odgovori. Unaprijed zahvalan!

Naime, poceo sam raditi 06.07.2016.god. u jednoj Javnoj zdravstvenoj ustanovi kao medicinski tehnicar pa me zanima da li ja imam pravo na regres i godišnji odmor za tekucu godinu? :D Ako je bitno, ugovor je na ne odredjeno!

Neke kolegice mi govore da imam a neke da nemem to pravo a mene stid pitati nadredjene da ne ispadnem gladež :run:
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#143 Re: pravni savjet

Post by holowey »

bumerangss wrote:Za poznavaoce važeceg Zakona o radu, molim jedno pitanje pa ko zna da mi odgovori. Unaprijed zahvalan!

Naime, poceo sam raditi 06.07.2016.god. u jednoj Javnoj zdravstvenoj ustanovi kao medicinski tehnicar pa me zanima da li ja imam pravo na regres i godišnji odmor za tekucu godinu? :D Ako je bitno, ugovor je na ne odredjeno!

Neke kolegice mi govore da imam a neke da nemem to pravo a mene stid pitati nadredjene da ne ispadnem gladež :run:
mislim da pravno na koristenje godisnjeg odmora stices nakon sest mjeseci rada...
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#144 Re: pravni savjet

Post by JThomas »

ako te radeljaš zaposlio ušuti se i pritaji. ako nije priupitaj...

jeste, nakon šest mjeseci, i po starom i po novom.
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#145 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

bumerangss wrote:Za poznavaoce važeceg Zakona o radu, molim jedno pitanje pa ko zna da mi odgovori. Unaprijed zahvalan!

Naime, poceo sam raditi 06.07.2016.god. u jednoj Javnoj zdravstvenoj ustanovi kao medicinski tehnicar pa me zanima da li ja imam pravo na regres i godišnji odmor za tekucu godinu? :D Ako je bitno, ugovor je na ne odredjeno!

Neke kolegice mi govore da imam a neke da nemem to pravo a mene stid pitati nadredjene da ne ispadnem gladež :run:
Pravo na puni godisnji stices tek 06.01.2017 tako da imas pravo na regres tek za 2017.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#146 Re: pravni savjet

Post by bumerangss »

JThomas wrote:ako te radeljaš zaposlio ušuti se i pritaji. ako nije priupitaj...

jeste, nakon šest mjeseci, i po starom i po novom.
Nije Radeljaš vec par dobrih ljudi a ne bi ni oni da nisam sin šehida, dobitnika Zlatnog ljiljana i bez oba roditelja!
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#147 Re: pravni savjet

Post by jefff »

DOO ima namjeru dati kuću na korištenje fizičkom licu. Kako izgleda odluka o ustupanju.?
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#148 Re: pravni savjet

Post by miki27A »

Nadjoh na klixu (sponzorisani clanak http://www.klix.ba/vijesti/bih/prijavit ... /161216096) a onda i na fgu.com.ba ovo:
BOSNA I HERCEGOVINA

FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINE

KANTON SARAJEVO

OPĆINSKI SUD U SARAJEVU

Broj: 065-0-Su-16-002854

Sarajevo, 02.11.2016. godine

Na osnovu člana 63. i 67. Zakona o zemljišnim knjigama F BiH (SI. novine F BiH, br. 19/03 i 54/04), Općinski sud u Sarajevu

NAJAVLJUJE USPOSTAVU I ZAMJENU ZEMLJIŠNE KNJIGE ZA KATASTARSKE OPĆINE

K.O. ILIJAŠ GRAD, K.O. SARAJEVO X I K.O. SARAJEVO IV

Pozivaju se sve zainteresirane osobe koje polažu pravo na priznavanje vlasništva ili nekog drugog prava na nekretninama upisanim u katastarskim općinama KO Ilijaš Grad, KO Sarajevo X i KO Sarajevo IV, da to svoje pravo prijave u roku od 60 dana od dana objave ovog oglasa u Službenim novinama Federacije BiH i Službenom glasniku BiH podneskom u dva primjerka i da podnesu dokaze za to, u suprotnom njihovo pravo neće biti uzeto u obzir prilikom uspostave zemljišnoknjižnog uloška. Osobe koje polažu pravo na tim nekretninama mogu navedeni rok na zahtjev produžiti za najmanje sljedećih 90 dana, kako bi im se dala mogućnost da pribave potrebne dokaze.Ukoliko u produženom roku ne uslijedi dostava novih dokaza zemljišnoknjižni uložak će se uspostaviti na osnovu do tada pribavljenih dokaza.

Kroz Projekt sistematskog ažuriranja katastra za k.o.Ilijaš Grad izvršen je prijenos prava vlasništva iz Knjige položenih ugovora (KPU) u elekronski vođenu zemljišnu knjigu. Stoga se pozivaju svi vlasnici stanova i poslovnih prostora koji su svoje vlasništvo upisali u KPU da provjere prijenos svog prava vlasništva iz KPU-a u elektronski vođenu zemljišnu knjigu uvidom u istu u gore navedenim zakonskim rokovima.

Pozivaju se sve zainteresirane osobe da prijave svoja prava i rješavaju svoje imovinsko-pravne odnose. Prijava prava u prvom redu je u Vašem interesu. Prijavom prava osiguravate sudjelovanje u procesu utvrđivanja prava na Vašim neketninama. Dobivanjem rješenja o upisu prava i njegovim provođenjem u elektronski vođenoj zemljišnoj knjizi osiguravate apsolutnu zaštitu svojih prava.

Stoga Vas još jednom pozivamo da prijavite svoja prava na nekretninama i aktivno sudjelujete u daljnjem postupku.

Svi upisi u zemljišne knjige za katastarske općine koje će biti predmet uspostave ili zamjene zemljišne knjige u okviru „Projekta registracije nekretnina" će se provoditi bez naplate sudskih taksi.

Uvid u elekronski vođenu zemljišnu knjigu, te lična predaja podnesaka sa dokumentacijom moguća je u zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda u Sarajevu na adresi Ul. Šenoina br. 1 svakim radnim danom od 8:30 do 14:00 sati.

Podneske je moguće dostaviti i putem pošte na adresu:

"OPĆINSKI SUD U SARAJEVU

ZEMLJIŠNOKNJIŽNI URED Šenoina br.1, 71000 Sarajevo"



PRESJEDNICA SUDA

Janja Jovanović
Mene zanima kako sad skontati koje su to KO Sarajevo X i IV u Opstini Centar tacno?
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#149 Re: pravni savjet

Post by holowey »

miki27A wrote:Nadjoh na klixu (sponzorisani clanak http://www.klix.ba/vijesti/bih/prijavit ... /161216096) a onda i na fgu.com.ba ovo:

Mene zanima kako sad skontati koje su to KO Sarajevo X i IV u Opstini Centar tacno?
pise u zk izvodu kojoj k.o. pripada parcela
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#150 Re: pravni savjet

Post by 320 d »

bumerangss wrote:Za poznavaoce važeceg Zakona o radu, molim jedno pitanje pa ko zna da mi odgovori. Unaprijed zahvalan!

Naime, poceo sam raditi 06.07.2016.god. u jednoj Javnoj zdravstvenoj ustanovi kao medicinski tehnicar pa me zanima da li ja imam pravo na regres i godišnji odmor za tekucu godinu? :D Ako je bitno, ugovor je na ne odredjeno!

Neke kolegice mi govore da imam a neke da nemem to pravo a mene stid pitati nadredjene da ne ispadnem gladež :run:
Pravo na regres imas u skladu sa provedenim danima pa kojima se iskoristio godisnji odmor.
Prije navrsenih 6 mjeseci rada za svaki mjesec imas po 1 ili 2 dana godisnjeg odmora, zavisno od poslodavca, kako je regulisano internim pravilnikom. U slučaju kako si naveo da si poceo raditi 6.7.2016. godine, 6.12. si stekao 5 mjeseci radnog staža, te shodno tome imas pravo na 5 odnosno 10 dana godisnjeg odmora i shodno tome za taj broj dana imas pravo na regres (ne puni već srazmjeru dana). Također u nekim ustanovama pošto si pomenuo da si zaposlen u javnoj ustanovi moras iskoristiti minimalno 10. odnosno 12 dana godisnjeg odmora u toj godini,a ostatak do 30.6. naredne godine. Konsultuj pravnu ili ti ga kadrovsku službu pa provjeri kako je navedeno u internom pravilniku. U svakom slučaju imas pravo i na GO i regres, I nemoj da se osjecas ko gladez, to je tvoje pravo i iskoristi ga.
Svako dobro :)
Post Reply