pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
use your illusion
Posts: 389
Joined: 10/07/2012 14:27

#101 Re: pravni savjet

Post by use your illusion »

.
Last edited by use your illusion on 27/05/2019 22:49, edited 1 time in total.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#102 Re: pravni savjet

Post by bumerangss »

LeonardoAC wrote:
bumerangss wrote:
bumerangss wrote:Sin šehida je predao u decembru molbu sa ovjerenim kopijama potrebnih dokumenata za posao u jednu javnu zdravstvenu ustanovu i ima primjerak molbe sa pecatom, datumom i potpisom osobe kojoj je na protokolu te ustanove predao molbu.
Tek sad se saznalo da je ta javna zdravstvena ustanova u februaru primila par radnika na mjesto na koje je konkurisao sin šehida. Ima li on pravo tužiti tu ustanovu jer je javna ustanova koja treba dati prednost pri zaposljavanju djeci šehida
(federalni Zakon o pravima boraca i kantonalni Zakon o dopunskim pravima boraca)?
iko? :|
Naravno da imaš...

evo ti izvod iz zakona

Član 23

Lica iz člana 1. i 2. ovog Zakona ostvaruju pravo na prvenstvo pri zapošljavanju, a pritom prioritet imaju djeca šehida-poginulih boraca, umrlih ratnih vojnih invalida i umrlih dobitnika ratnih priznanja i odlikovanja.

Kantonalni organi uprave i kantonalne upravne ustanove, Grad Sarajevo, općine, kao i sva pravna lica čiji je osnivač Kanton, Grad Sarajevo ili općina, odnosno koja se finansiraju iz budžeta sa učešćem od najmanje 25%, dužni su prilikom prijema u radni odnos obezbijediti prioritet licima iz člana 1. ovog Zakona, kao i članovima uže porodice ratnog vojnog invalida.



Ja bih na tvom mjestu prvo se obratio njima dopisom da ti objasne kako su izvršili selekciju (iako mi svi znamo kako se ta selekcija vrši) - sačekaj da ti odgovore, ako ti ne odgovore u roku od 15 dana probaj da obavijestiš upravni inspektorat - zgrada Valtera Perića - ministarstvo pravde FBiH. Tad ćeš vidjeti na šta se referiraju - vjerovatno na svoj neki interni pravilnik u kojem piše da ne moraju raspisivati konkurs.
Onda bi im pozvao inspekciju rada - svaki put kad se ti obratiš inspektor je dužan da izađe na teren i provjeri navode iz tvoje predstavke. Oni ne mogu tu puno nešto uraditi, eventualno izdati prekršajni nalog za odg. lica. Ali i to će ti poslužiti kao dokaz na sudu kad ih budeš tužio za nepoštivanje zakona. Obrati se Ministarstvima za pitanje boraca federalnom i kantonalnom (to su ljudi koji su plaćeni da zastupaju tvoje interese kao djeteta šehida), obrati se udruženjima boračkim da i oni naprave urgenciju. Ako odustaneš, vjerovatno nećeš ništa promijeniti u ovom sivilu od neptizma i korupcije u državi, ako kreneš odnekud možda nešto i promijeniš (mada sumnjam) - sretno :)

sigurno ima na forumu pravnika / advokata koji ti mogu dati još poneki savijet...
Nakon sto sam sazno da je primljeno tih 5 ja sam im predao urgenciju i u njoj sam naveo da po drugi put molim za posao i da sam siguran da ce ministarstvo zdravstva odobriti i moje zaposlenje kao sto je odobreno tih 5 u februaru (informacija mi je potvrdjena i u ministarstvu s obzirom na moratorij ali i u toj zdr.ustanovi od covjeka koji me je zamolio da ne spominjem njegovo ime da je zaposleno tih 5 i da nisu dužni da raspišu konkurs) ali sam dobio odgovor od direktora sad u maju da se trenutno ne moze udovoljiti mojoj molbi i nigdje ne spominje moju molbu predatu u decembru i tih 5 zaposlenih u februaru.

Obracao sam se udruzenjima koja nisu ucinila nisto osim sto su mi uzeli CV da mi k'o fol nadju posao.

Na moju molbu kantonalno ministarstvo za boracka pitanja je poslalo preporuku-molbu toj zdravstvenoj ustanovi jos u septembru a federalno ministarstvo za boracka pitanja, isto na moju molbu, je predalo preporuku-molbu da me radno angazuju u toj zdravstvenoj ustanovi n/r generalnom direktoru krajem decembra 2015.god pet dana nakon sto sam ja predao molbu i ovjerene papire za posao u tu ustanovu. Imam primjerke tih preporuka od oba ministarstva za boracka pitanja jer su i meni to dostavili poštom.

Sad sam se prijavio na konkurs druge zdr ustanove i cekam ishod toga ali iz nekog principa ne bih odustao od prve zdr ustanove jer se direktor oglušio na preporuke oba ministra i na moju molbu jer sam sin šehida i to bez oba roditelja bez ikakvih primanja!
dance_mom
Posts: 87
Joined: 05/05/2014 08:53

#103 Re: pravni savjet

Post by dance_mom »

Treba mi hitno advokat koji se bavi radnim pravom. Preporuka, ko bi bio dobar?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#104 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

Mjesto za kratka pravna pitanja.
senci-071
Posts: 312
Joined: 06/08/2011 22:40

#105 Re: pravni savjet

Post by senci-071 »

Trebam savjet pa ako može tko da pomogne.
Radi se o tome da sam pred razvodom,a kontam da dignem kredit od nekih 20.000 -30.000 km.E sad kad se razvedem i kad se pokrene ta bracna podjela imovine i finansije,da li cu imati problema radi ovog podignutog kredita,jer se jos nisam razveo.?
Sta da radim il da cekam razvod pa da dizem kredit.?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#106 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

senci-071 wrote:Trebam savjet pa ako može tko da pomogne.
Radi se o tome da sam pred razvodom,a kontam da dignem kredit od nekih 20.000 -30.000 km.E sad kad se razvedem i kad se pokrene ta bracna podjela imovine i finansije,da li cu imati problema radi ovog podignutog kredita,jer se jos nisam razveo.?
Sta da radim il da cekam razvod pa da dizem kredit.?
cekaj razvod
senci-071
Posts: 312
Joined: 06/08/2011 22:40

#107 Re: pravni savjet

Post by senci-071 »

muminovic wrote:
senci-071 wrote:Trebam savjet pa ako može tko da pomogne.
Radi se o tome da sam pred razvodom,a kontam da dignem kredit od nekih 20.000 -30.000 km.E sad kad se razvedem i kad se pokrene ta bracna podjela imovine i finansije,da li cu imati problema radi ovog podignutog kredita,jer se jos nisam razveo.?
Sta da radim il da cekam razvod pa da dizem kredit.?
cekaj razvod
Hvala drug..
Interesuje me jos jedna stvar,a to je ako jedan bracni par isplati finansijski drugi(po dogovoru),i to se ovjeri kod notara,tako sto se napravi neki bracni ugovor-imovinski, u kome se kaze da kad jedan bracni par isplati drugu stranu(uz dogovor o cifri u kome su obadvije strane slazu) i da jedni prema drugom vise nemaju nikakva potrazivanja,te da ce ta druga isplacena strana napustiti porodicnu kucu (nema vlasnistvo na istom), u dogovorenom roku (mjesec dana) u ugovoru koji se napravi..
Interesuje me da li na sudu to moze kasnije da se pobije,i da li isplacena strana moze da izigra taj ugovor,i da se ne iseli iz stana.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#108 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

senci-071 wrote:
muminovic wrote:
senci-071 wrote:Trebam savjet pa ako može tko da pomogne.
Radi se o tome da sam pred razvodom,a kontam da dignem kredit od nekih 20.000 -30.000 km.E sad kad se razvedem i kad se pokrene ta bracna podjela imovine i finansije,da li cu imati problema radi ovog podignutog kredita,jer se jos nisam razveo.?
Sta da radim il da cekam razvod pa da dizem kredit.?
cekaj razvod
Hvala drug..
Interesuje me jos jedna stvar,a to je ako jedan bracni par isplati finansijski drugi(po dogovoru),i to se ovjeri kod notara,tako sto se napravi neki bracni ugovor-imovinski, u kome se kaze da kad jedan bracni par isplati drugu stranu(uz dogovor o cifri u kome su obadvije strane slazu) i da jedni prema drugom vise nemaju nikakva potrazivanja,te da ce ta druga isplacena strana napustiti porodicnu kucu (nema vlasnistvo na istom), u dogovorenom roku (mjesec dana) u ugovoru koji se napravi..
Interesuje me da li na sudu to moze kasnije da se pobije,i da li isplacena strana moze da izigra taj ugovor,i da se ne iseli iz stana.
To je sve moguce uraditi kod notara, stim da notar mora saciniti takav ugovor (a ne samo ovjeriti vase potpise).

Necete moci takav ugovor pobijati, osim ako je sacinjen pod silom, prevarom, zloupotrebom povjerenja...
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#109 Re: pravni savjet

Post by esmasaric »

Da li mi neko može na pp ili ovdje preporučiti dobrog advokata za nekretnine tj. Dokazivanje vlasništva zemlje....u Sarajevu?

Hvala unaprijed.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#110 Re: pravni savjet

Post by Snake Eyes »

Da li neko od forumasa zna odgovoriti koje neplaćene kazne sprečavaju podizanje/vađenje lične karte, pasoša ili vozačke dozvole?
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#111 Re: pravni savjet

Post by Amko80 »

Snake Eyes wrote:Da li neko od forumasa zna odgovoriti koje neplaćene kazne sprečavaju podizanje/vađenje lične karte, pasoša ili vozačke dozvole?
Sve prekršajne kazne. Ličnu i pasoš možeš izvaditi, a ne možeš vozačku niti registrovati auto. Takođe ne možeš osnovati niti postati direktor neke firme.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#112 Re: pravni savjet

Post by Snake Eyes »

Amko80 wrote:
Snake Eyes wrote:Da li neko od forumasa zna odgovoriti koje neplaćene kazne sprečavaju podizanje/vađenje lične karte, pasoša ili vozačke dozvole?
Sve prekršajne kazne. Ličnu i pasoš možeš izvaditi, a ne možeš vozačku niti registrovati auto. Takođe ne možeš osnovati niti postati direktor neke firme.
Hvala na info
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#113 Re: pravni savjet

Post by jefff »

Registracija vozila u vlasnistvu strane osobe u BiH. Moguce ili ne? Pod kojim uslovima?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#114 Re: pravni savjet

Post by hrle1976 »

Prije nekoliko godina moj stari je pokusao, i nije mogao. Navodno tada zakon niej poznavao tako nesto za strance, a koji nisu vezani za neke strane korporacija u BiH, imaju posau u BiH, diplomatski sluzbenici, vezani za kulturu i tako te ustanove i sl. Znaci ono klasicno, zivim primjerice u Italiji, a hocu da imam auto na svoje ime kad sam u BiH, na BiH tablice, a nemam drzavljanstvo BiH, osobnu BiH itd., primjerice, jer sam se odreko drzavljanstva itd., bar krajem 2006 na pocetak 2007, nije moguce bilo registrovati auto na svoje ime odnosno kao takav stranac. Jel poslje ili u skorije vrijeme dosla neka izmjena zakona koja dopusta, nisam u toku.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#115 Re: pravni savjet

Post by ibi »

hrle1976 wrote:Prije nekoliko godina moj stari je pokusao, i nije mogao. Navodno tada zakon niej poznavao tako nesto za strance, a koji nisu vezani za neke strane korporacija u BiH, imaju posau u BiH, diplomatski sluzbenici, vezani za kulturu i tako te ustanove i sl. Znaci ono klasicno, zivim primjerice u Italiji, a hocu da imam auto na svoje ime kad sam u BiH, na BiH tablice, a nemam drzavljanstvo BiH, osobnu BiH itd., primjerice, jer sam se odreko drzavljanstva itd., bar krajem 2006 na pocetak 2007, nije moguce bilo registrovati auto na svoje ime odnosno kao takav stranac. Jel poslje ili u skorije vrijeme dosla neka izmjena zakona koja dopusta, nisam u toku.
Ja sam u Francuskoj bez problema registrovao 2009, kao stranac
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#116 Re: pravni savjet

Post by hrle1976 »

Covjek pita za BiH, ja mu pisem da mom starom kao stranac u BiH nije upalilo prije 10tak godina. Ne kontam koja analogija je izmedju BiH i Francuske po ovom pitanju.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#117 Re: pravni savjet

Post by zenickaraja »

Molim za pomoc...

Prije 17 mjeseci sam sklopio ugovor o zakupu garaznog mjesta od jednog pravnog lica. Nakon 17 mjeseci sam odlucio odustati od daljeg zakupa. Ljudi koji su mi cuvali garazu i koji su zaposlenici tog pravnog lica su mi na moj upit kako da raskinem ugovor i sta trebam raditi jer ne zelim vise parkirati tu, rekli da ce oni obavijestiti svog nadredenog i da je to sasvim dovoljno. To sam uradio pocetkom mjeseca avgusta 2016 godine jer je u ugovoru stajalo da se isti moze otkazati 30 dana prije prestanka koristenja. Uredno sam platio mjesec avgust. I nakon toga vjerujuci njihovoj rijeci prestajem parkirati, prolazi septembar, da bi 05.10. me nazvao racunovoda preduzeca i rekao da nisam platio 9 mjesec i da mi je upucena faktura za 10 mjeseci. Istom sam objasnio situaciju medutim isti navodi da u ugvoru stoji da treba pismeno otkazati ugovor ( ugovor sam izgubio u meduvremenu). Nije mi urucena niti jedna faktura ali stalno zovu telefonom. Nakon toga sam se obratio direktoru preduzeca 07.10. i trazio da se fakture poniste i da me o svemu navedenom pismeno obavjesti medutim do danas nisam dobio niakakav odgovor. Potrazuju 75-150 KM. Da mi je receno da trebam pismeno to bi i uradio, a kada sam otisoa radnike pitati zasto nisu javili u racunovodstvo isti su mi odgovorili da ja njima nista nisam rekao. Fakture nisam dobio fakticki nisam ni mogao platiti uslugu koju nisam koristio. Trebam li platiti ili ne ?!
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#118 Re: pravni savjet

Post by Danguba »

Prvo pismeno trazi raskid ugovora i od dana predaje tece ti rok za raskid koji traje 30 dana(kako rece).
Drugo, ugovor ti traje jos uvijek jer ga nisi pravilno raskinuo pa time moras i platiti sve do obostranog raskida.
Radnici su prenijeli u racunovodstvo ono sto si ti njima rekao a oni im rekli ''ako nema pismenog zahtjeva kao da vam nista nije rekao''. Pravite se ludi.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#119 Re: pravni savjet

Post by zenickaraja »

Jedno pitanje, smatra li se prema Ustavu FBiH opcinsko / gradsko Vijece kao organ zakonodavne vlasti ? U Ustavu se ne tretira kao zakonodavni organ vlasti ?!
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#120 Re: pravni savjet

Post by holowey »

zenickaraja wrote:Jedno pitanje, smatra li se prema Ustavu FBiH opcinsko / gradsko Vijece kao organ zakonodavne vlasti ? U Ustavu se ne tretira kao zakonodavni organ vlasti ?!
afaik, opcinsko vijece ne donosi zakone, opcinsko vijece moze samo donijeti odluku (ta odluka ne moze biti u suprotnosti sa zakonom) sto znaci opcinsko vijece nije zakonodavni organ
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#121 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

holowey wrote:
zenickaraja wrote:Jedno pitanje, smatra li se prema Ustavu FBiH opcinsko / gradsko Vijece kao organ zakonodavne vlasti ? U Ustavu se ne tretira kao zakonodavni organ vlasti ?!
afaik, opcinsko vijece ne donosi zakone, opcinsko vijece moze samo donijeti odluku (ta odluka ne moze biti u suprotnosti sa zakonom) sto znaci opcinsko vijece nije zakonodavni organ
Član 37. Ustava Kantona Sarajevo:

Zakonodavnu vlast u općinama vrše općinska vijeća,koja se, ovisno od broja stanovnika, sastoje od 9 (devet) do 35 (tridesetpet) članova. Članovi općinskih vijeća se biraju na neposrednim izborima tajnim glasanjem na području cijele općine. Izbori članova općinskih vijeća organiziraju se u pravilu istovremeno sa izborima za Skupštinu.“

Općinsko vijeće je nosilac normativne funkcije (po svojoj prirodi to je zakonodavna vlast) koja podrazumijeva da ima ovlaštenje za donošenje obaveznih pravila, da donosi propise kojima uređuje određene društvene odnose na svom području u okviru svog djelokruga.U ostvarivanju svoje normativno ‐ regulatorne funkcije općinsko vijeće donosi: odluke, planove, programe, budžet i završni račun općine, rezolucije, preporuke, smjernice, zaključke, rješenja i naredbe.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#122 Re: pravni savjet

Post by JThomas »

razlika je terminološka. u užem smislu i formalno nije, jer ne može donijeti akt koji se zove "zakon". u širem i neformalno jeste, jer u okviru svojih nadležnosti odluka opštine ima opštu i obavezujuću snagu kao i zakon. ona nije ni podzakonski akt jer je druga nadležnost...
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#123 Re: pravni savjet

Post by holowey »

zgiba wrote:
holowey wrote:
zenickaraja wrote:Jedno pitanje, smatra li se prema Ustavu FBiH opcinsko / gradsko Vijece kao organ zakonodavne vlasti ? U Ustavu se ne tretira kao zakonodavni organ vlasti ?!
afaik, opcinsko vijece ne donosi zakone, opcinsko vijece moze samo donijeti odluku (ta odluka ne moze biti u suprotnosti sa zakonom) sto znaci opcinsko vijece nije zakonodavni organ
Član 37. Ustava Kantona Sarajevo:

Zakonodavnu vlast u općinama vrše općinska vijeća,koja se, ovisno od broja stanovnika, sastoje od 9 (devet) do 35 (tridesetpet) članova. Članovi općinskih vijeća se biraju na neposrednim izborima tajnim glasanjem na području cijele općine. Izbori članova općinskih vijeća organiziraju se u pravilu istovremeno sa izborima za Skupštinu.“

Općinsko vijeće je nosilac normativne funkcije (po svojoj prirodi to je zakonodavna vlast) koja podrazumijeva da ima ovlaštenje za donošenje obaveznih pravila, da donosi propise kojima uređuje određene društvene odnose na svom području u okviru svog djelokruga.U ostvarivanju svoje normativno ‐ regulatorne funkcije općinsko vijeće donosi: odluke, planove, programe, budžet i završni račun općine, rezolucije, preporuke, smjernice, zaključke, rješenja i naredbe.
posteno...zato sam i napisao afaik...
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#124 Re: pravni savjet

Post by zenickaraja »

Nazalost nisu svi Ustavi kantona isti. U ZDK i SBK Vijece se tretira kao predstavnicko tijelo gradana sto je u skladu sa Ustavom FBiH, cak kao institut u Ustavu FBIH se ne spominje u poglavlju zakonodavna vlast. Ovo je vrlo interesantno zbog sukoba interesa nakon lokalnih izbora. Hvala na misljenjima.
User avatar
320 d
Posts: 53
Joined: 10/07/2015 11:35

#125 Re: pravni savjet

Post by 320 d »

Neko zna gdje se može naći ili kupiti sudska praksa iz porodičnog prava - konkretno presude opcinskog i kantonalnog suda u vezi razvoda, alimentacije i termina viđanja djeteta.
Može i ovako i pp, kako kome odgovara :)
Post Reply