Pravna pomoc - hitno

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: bijeljina

#1 Pravna pomoc - hitno

Post by chockad »

Potrebna mi je hitni pravni savjet. Radi se o tome da je brat moje supruge bio suvlasnik DOO firme, ali jedini pravno odgovorno lice te firme. Isti je prije par dana iznenada preminuo. Interesuju me dvije stvari:
1. Ta DOO firma, u kojoj je on bio suvlasnik, ali jedino pravno lice (samo on je naveden kao direktor, potpisnik naloga, kako se to vec kaze) ima odredjena dugovanja prema dobavljacima. Dio dugovanja moze se namiriti robom, medjutim odredjena roba ne moze se vratiti, tako da se ona vodi kao novcani dug. Interesuje me, kakve su pravne posljedice za njegovu porodicu, koja je nasljednik njegove postojece imovine, da li neko moze teretiti porodicu za ta firmina dugovanja?
2. Isti je imao kredit kod jedne banke, kao obezbjedjenje kredita stavio je kucu pod hipoteku. Kako sada tece procedura nakon njegove smrti, sta poduzima banka, a sta treba poduzeti njegova porodica, kako ne bi doslo do prodaje kuce zbog hipoteke.

hvala unaprijed
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#2 Re: Pravna pomoc - hitno

Post by pinkman »

chockad wrote:Potrebna mi je hitni pravni savjet. Radi se o tome da je brat moje supruge bio suvlasnik DOO firme, ali jedini pravno odgovorno lice te firme. Isti je prije par dana iznenada preminuo. Interesuju me dvije stvari:
1. Ta DOO firma, u kojoj je on bio suvlasnik, ali jedino pravno lice (samo on je naveden kao direktor, potpisnik naloga, kako se to vec kaze) ima odredjena dugovanja prema dobavljacima. Dio dugovanja moze se namiriti robom, medjutim odredjena roba ne moze se vratiti, tako da se ona vodi kao novcani dug. Interesuje me, kakve su pravne posljedice za njegovu porodicu, koja je nasljednik njegove postojece imovine, da li neko moze teretiti porodicu za ta firmina dugovanja?
2. Isti je imao kredit kod jedne banke, kao obezbjedjenje kredita stavio je kucu pod hipoteku. Kako sada tece procedura nakon njegove smrti, sta poduzima banka, a sta treba poduzeti njegova porodica, kako ne bi doslo do prodaje kuce zbog hipoteke.

hvala unaprijed
Disclaimer: Nisam pravnik, ali se solidno razumijem u tematiku, a i veoma je logicna. Za pravni savjet, obratiti se advokatu ili pitati notara na ostavinskoj raspravi.

Nasljedstvo imovine podrazumijeva i nasljedstvo duga. Banka ima pravo da potrazuje od nasljednika do iznosa nasljedstva, cak i da nema upisan teret u ZK.

Dakle, ako naslijedis imovinu vrijednosti 100.000 KM i imas 50.000 KM kredita, oni mogu traziti svih 50.000 KM jer je imovina iznad iznosa duga. To je OK jer si opet dobar 50.000 KM.

Druga varijanta je da se osoba odrekne nasljedstva i u tom slucaju ga nista i ne zanima. Ni imovina ni dugovi, ali to vama nije opcija jer ostajete bez kuce, pa je najbolje da se po raspodjeli imovine ode u banku i napravi dogovor o vracanju kredita.

Treca varijanta, naslijedis imovinu vrijednosti 100.000 KM, a osoba koja je preminula je duzna 150.000 KM. U tom slucaju moze se potrazivati najvise do vrijednosti nasljedstva. Na prvi pogled se moze djelovati logicnim odreci imovine, ali ne mora znaciti jer je bolje uzeti recimo nekretninu, a dugove pravnom gimnastikom otjerati u zastaru :D

Ovaj clan Zakona o nasljedjivanju FBIH ce vas zanimati:
Član 31.

(1) Vrijednost ostavine na osnovu koje se izračunava nužni dio utvrđuje se na sljedeći način:
1) prvo se popisuju i procjenjuju sva dobra koja je ostavitelj imao u trenutku smrti, računajući tu i sve ono čime je raspolagao ugovorom o nasljeđivanju i testamentom, kao i sva njegova potraživanja, pa i ona koja ima prema nekom nasljedniku, osim potraživanja koja su očigledno nenaplativa;
2) od utvrđene vrijednosti dobara koja je ostavitelj imao u trenutku smrti odbijaju se troškovi sahrane ostavitelja, iznos troškova popisa i procjene ostavine i iznos dugova ostavitelja;
3) dobijenom ostatku dodaje se vrijednost svih poklona koje je ostavitelj učinio ma na koji način nekom zakonskom nasljedniku, pa i poklona učinjenih nasljednicima koji se odriču naslijeđa, kao i onih poklona za koje je ostavitelj naredio da se ne uračunavaju nasljedniku u njegov nasljedni dio, kao i poklona za koje je ostavitelj u posljednjoj godini svog
života učinio drugim osobama koje nisu zakonski nasljednici, osim manjih uobičajenih poklona.
(2) Pri utvrđivanju vrijednosti ostavine neće se uzeti u obzir vrijednost poklona učinjenih za postignuće općekorisnih svrha, kao ni poklona koji se na osnovu samog zakona ne uračunavaju nasljedniku u njegov nasljedni dio.
Procitajte stav 2 gdje se objasnjava ovo sto sam upravo pisao.

Vrijednost ostavine = ukupna imovina - troskovi sahrane - troskovi popisa i procjene ostavine - iznos dugova

Sto se tice firme, situacija je jos bolja. Navedeni oblik privrednog drustva sa razlogom se zove drustvo sa ogranicenom odgovornoscu. Odgovornost je do visine kapitala, a to je najcesce 2.000 KM ili 1.000 KM po novom zakonu. Da je obrt u pitanju, onda bi druga prica bila.

Ako se zelite nastaviti baviti biznisom, onda je najbolje da suvlasnik postane direktor, a kojeg cete imenovati na Skupstini drustva nakon sto se zavrsi ostavinska rasprava, odnosno postanete vlasnici udjela u firmi.

A mozete i pustiti da propadne dalje - direktora nema ko sta teretiti, a svakako je odgovoran do visine kapitala. Samo provjeriti da li je potpisao kakvu mjenicu, pa da odgovara svojom imovinom i sl.

Jedino nemojte pristati da vas suvlasnik nagovori da preuzmete poziciju direktora, jer tamo gdje ima dugova, zatvaranje firme moze biti komplikovano, a tu je najgore biti direktor. Potrebno je da dodje inspekcija (PU, UIO) da provjere da nema poreznih dugovanja, zatim imate povjerioce, a ukoliko su dugovi veci od imovine, onda ne ide likvidacija, vec stecaj itd.

Dakle, to neka vas ne zanima. Naslijedit cete udio u firmi, a necete nista biti odgovorni jer niste bili direktor, niti vas ko moze tuziti. A i direktor da je ziv, opet ne moze ostati bez imovine jer firma odgovara svojom imovinom za dugove, a ne vlasnikovom.

Zato i ima dosta "biznismena" koji zatvore firmu tj. ostave je sa dugovima, a otvore novu bez dugova. Samo novu tablu ispred kancelarije postave. :D
Post Reply