Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#1 Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by filozofija »

Kako se ova tema tiče isključivo BiH, mislim da joj nije mjesto u podforumu dijasopora ili slično. Zato startam ovdje :)

Elem, u zadnjih par godina, koliko i sam živim u dijaspori, upoznao sam mnogo ljudi iz BiH koji dolaze ovdje i doslovno "razvaljuju" u svom poslu. To je naravno super i meni je iskreno drago. Također, mnogo mojih prijatelja i poznanika sa kojima sa radio u Sarajevu prije nekih sedam-osam godina i koji spadaju u kategoriju super likova, u zadnje vrijeme je napustilo grad, kao i ja sam. Glavni razlog većinom odlaska je jer okay raja odlazi, nema više poslovne klime i ambijenta i to nije to.

Sva ta razmišljanja su okay sa mog aspekta, međutim, pitanje je, snosimo li i mi, koji smo u dijaspori dio krivice za ovakve stanje?! Zašto? Pa iz prostog razloga, jer ljudi koji su dobri u svom poslu napuštaju zemlju, te samim tim smanjuju konkurenciju zemlje u kontektsu kvalitetne i kvalifikovane radne snage. Također, ljudi koji pokrecu poslove, koji su sposobni, odlaze vani i tamo počinju sa svojim idejama. Te ideje su u dobrim slučajevima uspješne.

Prema nesluzbenim podacima, u zemljama EU zivi preko 25.000 ljudi porijeklom sa podrucja nekadasnjeg grada Sarajeva koji su visokoskolsi obrazovani i od kojih je vecina aktivno ukljucena u kulturni, policki i privredni zivot mjesta gdje zive. Sada zamislite stanje u gradu da se tih 20.000 ljudi vrati u Sarajevo i okolinu i da se pocnu baviti poslom za koji su strucni i boriti za bolje stanje u gradu. Promjene bi se morale osjetiti kako u gradu, okolinu, tako i u drzavi. Jedna kvalitetna osoba moze unijeti pozitivne promjene u firmu, a zamislite kakve pozitivne promjene moze unijeti recimo 5.000 takvih ljudi.

Naravno, tu je pitanje posla i zaposlenja tih ljudi. Ali recimo da se prvo počnu vračati oni koji bi pokrenuli sopstveni biznis!

Da li bi drzava trebala raditi na vracanju tih ljudi u zemlju, jer povratkom bi, naravno dugorocnije gledano, imala vise ekonomske koristi, nego to sto im omogucava odlazak vani (kakav takav)?

Cilj diskusije nije vrijedjanje :)
User avatar
AcaLukas
Posts: 835
Joined: 09/09/2014 20:25

#2 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by AcaLukas »

Mislim da je povratak definitivno propao. Generacija koja se danas radja ima najblizu familiju (roditelji, tekte, amidzici, djedovi itd) u novim drzavama. Naivno je misliti da ce oni napustiti rodbinu i uredjene drzave da im nek sin Alije Bega Budnje soli pamet po Sarajevu.

Sada treba raditi kao sto su jevreji radili, da dijaspora bez obzira na jezik itd. zna sta je se desilo u BiH..
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#3 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by razonoda »

AcaLukas wrote:Mislim da je povratak definitivno propao. Generacija koja se danas radja ima najblizu familiju (roditelji, tekte, amidzici, djedovi itd) u novim drzavama. Naivno je misliti da ce oni napustiti rodbinu i uredjene drzave da im nek sin Alije Bega Budnje soli pamet po Sarajevu.

Sada treba raditi kao sto su jevreji radili, da dijaspora bez obzira na jezik itd. zna sta je se desilo u BiH..
Mi nazalost nismo ni blizu jevreja, niti imamo respekta prema njima. Od njih se moglo stosta nauciti, ja jesam , imam ih dosta oko sebe, ali nas narod , ne ON JE NAJPAMETNIJI. I sama sam razmishljala da se vratim -otvorim neki biznis zaposlim nekoga, ali nazalost ovaj forum mi je otvorio oci, sa ovakvom vlashcu , zakonima , nema govora, SAMO KAO PENZIONER.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#4 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by prog321 »

Hmm, interesantno.
Itakoto
Posts: 2166
Joined: 17/09/2013 19:07

#5 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by Itakoto »

Ljudi su se integrisali u funkcionalna drustva i okoline. Previse bi se trazilo od njih jer niko rado ne zrtvuje svoje vrijeme i zivce da bi ispravljao krivu Drinu.
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#6 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by Megiddo »

Kako god da proživiš život opet ćeš ga na kraju proživit. :)

Nikad nisam ni otišao a da nisam mislio kako ću se jednog dana vratiti. :-)
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#7 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by broj dva »

Mislim da bi se dosta ljudi vratilo kada bi ova drzava uradila nesto da pomogne startanje novih biznisa, ali kako kod nas dosta toga funkcionise na korupciji i nepotizmu a drzava umjesto da zastiti poduzetnike postavlja prepreke i trazi dlaku u jajetu onda cemu se vracat.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#8 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by razonoda »

broj dva wrote:Mislim da bi se dosta ljudi vratilo kada bi ova drzava uradila nesto da pomogne startanje novih biznisa, ali kako kod nas dosta toga funkcionise na korupciji i nepotizmu a drzava umjesto da zastiti poduzetnike postavlja prepreke i trazi dlaku u jajetu onda cemu se vracat.
Dlaka u jajetu je nista, nego kad otvoris vec su ti na vratu za 'kamachenje''.Licno mislim da i ovo biznisa sto ima po sarajevu da su to vecinom u vlas. pojedinih politicara, za koje rade 'placeni kmetovi' Recimo Stojnic, kako on moze imati ovo sto ima. Sam zaradio ?? Nista licno, tip je simpatican, ali ne vjerujem da je on taj .....
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#9 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by filozofija »

Ja sam u razgovoru sa mnogom brojem ljudi koji su ranije iselili i koji su se odrekli BiH drzavljanstva saznao da bi mnogi od njih mozda i pokusali nesto, ali im se ne da ponovo zezati sa papirima i boravisnim dozvolama u BiH. Mnoge drzave imaju zakon da bivsi gradjani, ili osobe koje su rodjene u odredjenoj zemlji, a odrekle su se tog drzavljanstva, imaju mogucnost da dobiju potrebnu boravisno/radnu dozvolu za 24 sata, jer su automatski integrisani u drustvo, poznaju kulturu, govore jezik, itd.

Da li bi zakon koji omogucava ovo poboljsao stanje kada govorimo mogucem povratku? Ili mozda ideja da se oformi neko koordinacijsko tijelo koje bi nudilo takve i slicne informacije osobama koje zele da se vrate i zapocnu posao u domovini?
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#10 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by razonoda »

filozofija wrote:Ja sam u razgovoru sa mnogom brojem ljudi koji su ranije iselili i koji su se odrekli BiH drzavljanstva saznao da bi mnogi od njih mozda i pokusali nesto, ali im se ne da ponovo zezati sa papirima i boravisnim dozvolama u BiH. Mnoge drzave imaju zakon da bivsi gradjani, ili osobe koje su rodjene u odredjenoj zemlji, a odrekle su se tog drzavljanstva, imaju mogucnost da dobiju potrebnu boravisno/radnu dozvolu za 24 sata, jer su automatski integrisani u drustvo, poznaju kulturu, govore jezik, itd.

Da li bi zakon koji omogucava ovo poboljsao stanje kada govorimo mogucem povratku? Ili mozda ideja da se oformi neko koordinacijsko tijelo koje bi nudilo takve i slicne informacije osobama koje zele da se vrate i zapocnu posao u domovini?
Mislim da je malo onih koji su se morali oderci BIH DRZAVLJANSTVA. Vecina koja je otisla, vraca se na god.odmore, i sami vide kakva je situacija.NEZDRAVA, sto vladajuci , sto iscrpljen domaci narod , pun gneva, neprijateljski raspolozen prema svakome.
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#11 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by muzicar_iz_parka »

filozofija wrote:Ja sam u razgovoru sa mnogom brojem ljudi koji su ranije iselili i koji su se odrekli BiH drzavljanstva saznao da bi mnogi od njih mozda i pokusali nesto, ali im se ne da ponovo zezati sa papirima i boravisnim dozvolama u BiH. Mnoge drzave imaju zakon da bivsi gradjani, ili osobe koje su rodjene u odredjenoj zemlji, a odrekle su se tog drzavljanstva, imaju mogucnost da dobiju potrebnu boravisno/radnu dozvolu za 24 sata, jer su automatski integrisani u drustvo, poznaju kulturu, govore jezik, itd.

Da li bi zakon koji omogucava ovo poboljsao stanje kada govorimo mogucem povratku? Ili mozda ideja da se oformi neko koordinacijsko tijelo koje bi nudilo takve i slicne informacije osobama koje zele da se vrate i zapocnu posao u domovini?
Nije državljanstvo neki problem u BiH.
Ne moraš imati bh državljanstvo za investicije, pokretanje biznisa pa čak i boravak, pošto su većina tih koji su ispisani državljani nekih zapadnih država, njih niko ne bi ni ganjao za boravišne vize i slične zezancije.

Postoji mogućnost ponovnog sticanja bh državljanstva, ali to se vjerovatno kosi sa zakonima države u kojoj se zbog sticanja tamošnjeg državljanstva bh državljanin morao odreći svog provobitnog, pa bi značilo gubitak austrijskog, njemačkog, itd. državljanstva.
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#12 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by todd_smith »

filozofija wrote:Ja sam u razgovoru sa mnogom brojem ljudi koji su ranije iselili i koji su se odrekli BiH drzavljanstva saznao da bi mnogi od njih mozda i pokusali nesto, ali im se ne da ponovo zezati sa papirima i boravisnim dozvolama u BiH. Mnoge drzave imaju zakon da bivsi gradjani, ili osobe koje su rodjene u odredjenoj zemlji, a odrekle su se tog drzavljanstva, imaju mogucnost da dobiju potrebnu boravisno/radnu dozvolu za 24 sata, jer su automatski integrisani u drustvo, poznaju kulturu, govore jezik, itd.

Da li bi zakon koji omogucava ovo poboljsao stanje kada govorimo mogucem povratku? Ili mozda ideja da se oformi neko koordinacijsko tijelo koje bi nudilo takve i slicne informacije osobama koje zele da se vrate i zapocnu posao u domovini?
nije to problem koliko administrativna tegoba oko pokretanja biznisa

registracija i slicno, samo to od sebe traje nekih 3-4 mjeseca, a dok nemas papira ne mozes nista kako treba poceti i pokrenuti

Takodjer najbolja stvar bi bila neki grant ili nesto slicno za dijasporu koja namjerava da otvori svoje nesto. Ali opet imas i tu drugih faktora u drustvenom smislu jer ce se dici hajka tipa njima placate, oni vani vec imaju, nama necete nista itd i tu se stvara zavist i tegoba drustvena i slicno.

Ugl prvi potez, po meni licno, mora da bude to da se skrati period registracije novih firmi u BIH, ne samo za strance, za dijasporu nego i narod koji zivi u BiH bi pokusao nesto da pokrene.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#13 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by prog321 »

todd_smith wrote: Ugl prvi potez, po meni licno, mora da bude to da se skrati period registracije novih firmi u BIH, ne samo za strance, za dijasporu nego i narod koji zivi u BiH bi pokusao nesto da pokrene.
To se ne moze dogoditi jer sta bi onda glupi politicari sa svojim glupim familijama u tim glupim opstinama ?
Mora se njima posao izmisliti. :-D
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#14 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by razonoda »

Meni je veci problem drzavni terorizam privatnika.Oni idu od sebe , koliko kradu i muckaju, da ne mogu shvatiti da neko hoce i posteno za zaradi svoj hljeb. Jednostavno , takvi ljudi postoje, posteni , od reda, drze se pravila . ALI ne u BIH ZADUGO.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#15 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by prog321 »

razonoda wrote:Meni je veci problem drzavni terorizam privatnika..

Objasni ??
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#16 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by rekla-kazala »

Fino,... ljudi se vrate, donesu znanje,... donesu par milijardi kapitala i sve krene nabolje..... Ali,........zaboravljate na par sitnica.
-Neuređenost BiH nije slučajna. Samo u ovakvom sistemu sadašnja korumpirana vlast može opstati.
-Nisu se oni zaželjeli pismenih i obrazovanih.
-Zauzeti "Položaji" se brane žešće nego u ratu.
Dovoljno je vidjeti podatke o konstantnom povećanju broja budžetskih korisnika kao prvom ešalonu odbrane nefunkcionalne zemlje.
Parazitima koji piju krv realnog sektora.
Dobrih 70% do 80 % javnih nabavki je dogovoreno i stalno su to iste firme, isti dobavljači.
Bez revolucije sa konkretnim zahtjevima nema promjena.
Megiddo
Posts: 396
Joined: 01/06/2014 23:37

#17 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by Megiddo »

todd_smith wrote: nije to problem koliko administrativna tegoba oko pokretanja biznisa

registracija i slicno, samo to od sebe traje nekih 3-4 mjeseca, a dok nemas papira ne mozes nista kako treba poceti i pokrenuti

Takodjer najbolja stvar bi bila neki grant ili nesto slicno za dijasporu koja namjerava da otvori svoje nesto. Ali opet imas i tu drugih faktora u drustvenom smislu jer ce se dici hajka tipa njima placate, oni vani vec imaju, nama necete nista itd i tu se stvara zavist i tegoba drustvena i slicno.

Ugl prvi potez, po meni licno, mora da bude to da se skrati period registracije novih firmi u BIH, ne samo za strance, za dijasporu nego i narod koji zivi u BiH bi pokusao nesto da pokrene.
Mnogi ljudi u ovome griješe. Ljudi prvo srede papire i onda počnu poslovati, pokrenu biznis što bi mi rekli. To je možda i ok za ljude koji u firmu odmah cocnu pola miliona eura uštedjevine stečene radom u Njemačkoj ili one koji dobiju investitore. Oni koji to nisu u mogućnosti, mislim na ljude koji bi radi počeli sa malim i napravili nešto, bi trebali ići obratno: prvo pokrenuti biznis, počnet dobivati pare i onda prijaviti firmu.

Doduše nisam siguran da li se svaki biznis može pokrenuti na crno ali mnogi mogu. I ne vidim ništa loše u tome, u smislu grižnje savjesti jer ne plaćaš porez. Što bi ti uzeli od crkavice i sputavali te ti ćeš to moći iskoristiti da sutra možda koga zaposliš i možda doprineseš značajnijim parama uplaćenim na ime obaveza prema državi.

A sa ostalim se slažemo. :thumbup:
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#18 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by OldMayor »

@filozofija,

Drzavu cine ljudi. Drzava su ljudi.

I zato je meni uvijek fascinantno kad pricam sa ljudima iz dijaspore, da uvijek pomenu to, drzava se ne brine, drzava nije uredjena, ne mozemo se mi vracat. Nije ni njemacka bila uvijek uredjena, ni svicarska, ni norveska. I oni su to desetljecima, stoljecima stvarali...ONI, ne neko deseti sa strane.

Znaci, ako zelis pomoci drzavi, vrati se brate i bori se, pa da zajedno krenemo naprijed. Da stvorimo drzavu.

Nama treba ta svjeza krv sa iskustvom zivota u normalnim zemljama. Pa zamislite da se ovamo vrati hrpa tih biznismena, pa da se malo infiltiraju u politiku, pa da malo promjene koji zakon, i tako lagano dolaze promjene.

Ali, veliko ali. Sta se tu desava i ono sto sam ja vidio. Totalno suprotno. Poznajem pet osoba koje su se vratile sa zapada i otvorile ovdje firme. U veoma kratkom roku su prihvatile "bh nacin" poslovanja, zajebi malo drzavu, ne plati koji porez, zajebi malo radnika, prijavi na minimalac itd. U roku od nekoliko godina oni su olako zaboravili taj zapadni sistem i objerucke prihvatili ovaj nas - umjesto DA GA MIJENJAJU! Kazu veliki porezi i nameti, ne nisu veliki porezi, manji su nego u pola zemalja na zapadu. Ali zasto da dajes drzavi, kad mozes uzeti sebi. To je njihov moto. Zasto? Pa zato jer mozes. Ko da ne bi i svicarac jebo drzavu da moze, ali ne moze. Jer ce odleti u zatvor. A kod nas dobije jos nagradu.

Tako da je to sve mac sa dvije ostrice. Tesko je naci veliku grupu ljudi da ide glavom kroz zid, a ne linijom manjeg otpora. Ove koje ja znam, su samo glavom dotakli zid, vidjeli da je onako potvrd i nisu vise ni pokusali. Zasto, kad je lakse stopiti se sa okolinom.
Last edited by OldMayor on 03/12/2014 15:32, edited 1 time in total.
todd_smith
Posts: 30074
Joined: 23/06/2009 14:14
Location: Ja se ovdje samo zajebajem

#19 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by todd_smith »

Megiddo wrote:
todd_smith wrote: nije to problem koliko administrativna tegoba oko pokretanja biznisa

registracija i slicno, samo to od sebe traje nekih 3-4 mjeseca, a dok nemas papira ne mozes nista kako treba poceti i pokrenuti

Takodjer najbolja stvar bi bila neki grant ili nesto slicno za dijasporu koja namjerava da otvori svoje nesto. Ali opet imas i tu drugih faktora u drustvenom smislu jer ce se dici hajka tipa njima placate, oni vani vec imaju, nama necete nista itd i tu se stvara zavist i tegoba drustvena i slicno.

Ugl prvi potez, po meni licno, mora da bude to da se skrati period registracije novih firmi u BIH, ne samo za strance, za dijasporu nego i narod koji zivi u BiH bi pokusao nesto da pokrene.
Mnogi ljudi u ovome griješe. Ljudi prvo srede papire i onda počnu poslovati, pokrenu biznis što bi mi rekli. To je možda i ok za ljude koji u firmu odmah cocnu pola miliona eura uštedjevine stečene radom u Njemačkoj ili one koji dobiju investitore. Oni koji to nisu u mogućnosti, mislim na ljude koji bi radi počeli sa malim i napravili nešto, bi trebali ići obratno: prvo pokrenuti biznis, počnet dobivati pare i onda prijaviti firmu.

Doduše nisam siguran da li se svaki biznis može pokrenuti na crno ali mnogi mogu. I ne vidim ništa loše u tome, u smislu grižnje savjesti jer ne plaćaš porez. Što bi ti uzeli od crkavice i sputavali te ti ćeš to moći iskoristiti da sutra možda koga zaposliš i možda doprineseš značajnijim parama uplaćenim na ime obaveza prema državi.

A sa ostalim se slažemo. :thumbup:
Pa fazon je u tome sto inspekcije rade odmah

Znam 4-5 osoba koje su tako pokusale, ali odmah dodje ili inspekcija ili neka kazna i moraju da zakoce sa radom dok ne zavrse ostalo
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#20 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by saimidin »

OldMayor wrote:@filozofija,

Drzavu cine ljudi. Drzava su ljudi.

I zato je meni uvijek fascinantno kad pricam sa ljudima iz dijaspore, da uvijek pomenu to, drzava se ne brine, drzava nije uredjena, ne mozemo se mi vracat. Nije ni njemacka bila uvijek uredjena, ni svicarska, ni norveska. I oni su to desetljecima, stoljecima stvarali...ONI, ne neko deseti sa strane.

Znaci, ako zelis pomoci drzavi, vrati se brate i bori se, pa da zajedno krenemo naprijed. Da stvorimo drzavu.

Nama treba ta svjeza krv sa iskustvom zivota u normalnim zemljama. Pa zamislite da se ovamo vrati hrpa tih biznismena, pa da se malo infiltiraju u politiku, pa da malo promjene koji zakon, i tako lagano dolaze promjene.

Ali, veliko ali. Sta se tu desava i ono sto sam ja vidio. Totalno suprotno. Poznajem pet osoba koje su se vratile sa zapada i otvorile ovdje firme. U veoma kratkom roku su prihvatile "bh nacin" poslovanja, zajebi malo drzavu, ne plati koji porez, zajebi malo radnika, prijavi na minimalac itd. U roku od nekoliko godina oni su olako zaboravili taj zapadni sistem i objerucke prihvatili ovaj nas - umjesto DA GA MIJENJAJU! Kazu veliki porezi i nameti, ne nisu veliki porezi, manji su nego u pola zemalja na zapadu. Ali zasto da dajes drzavi, kad mozes uzeti sebi. To je njihov moto. Zasto? Pa zato jer mozes. Ko da ne bi i svicarac jebo drzavu da moze, ali ne moze. Jer ce odleti u zatvor. A kod nas dobije jos nagradu.

Tako da je to sve mac sa dvije ostrice. Tesko je naci veliku grupu ljudi da ide glavom kroz zid, a ne linijom manjeg otpora. Ove koje ja znam, su samo glavom dotakli zid, vidjeli da je onako potvrd i nisu vise ni pokusali. Zasto, kad je lakse stopiti se sa okolinom.

lijepo si poceo ali si se onda pogubio.

nemoze nijedan pojedinac sam promijeniti sistem, a nama ljudi ne treba, imamo ih viska.
porezi mozda i nisu najveci problem, mnogo veci je problem na sta se te nase pare od poreza trose.
pogledaj koliki je preocenat samo za plate i troskove administracije, a na zapadu se vecina budzeta ponovo ulaze u konkretne stvari i poticaje.
ljudi mogu znati kako se posluje na zapadu, ali zaboravljas da na zapadu svi tako posluju.
kada dodjes ovdje, ako tvoja konkurencija posluje po principu jedan meni, jedan tebi a drzavi jok, ti ces vrlo brzo ispasti sa trzista ako se ne prilagodis.
osnovni problem zasto je sve ovo suplja prica, je tvoja konstatacija na kraju.
svako ko ima priliku otici ce iz ove zemlje, jer je to linija manjeg otpora, i bez da ga otamo otjeraju nece se vratiti.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#21 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by filozofija »

saimidin wrote: nemoze nijedan pojedinac sam promijeniti sistem, a nama ljudi ne treba, imamo ih viska.
Mozda trenutno, ali pitanje je sta ce se desiti za dva desetljeca, jer je natalitet populacije u BiH daleko najmanji u Europi.

Također, mi imamo mnogo nekvalifikovane ili polukvalifikovane radne snage, a takvi više nigdje nisu dobro došli, jer tržiše rada je promjenjeno.
Mi imamo jako malo kvalifikovanih i specijalizovanih radnika za visoke tehnologije i ti nam ljudi trebaju.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#22 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by SaraFina »

OldMayor wrote:@filozofija,

Drzavu cine ljudi. Drzava su ljudi.

I zato je meni uvijek fascinantno kad pricam sa ljudima iz dijaspore, da uvijek pomenu to, drzava se ne brine, drzava nije uredjena, ne mozemo se mi vracat. Nije ni njemacka bila uvijek uredjena, ni svicarska, ni norveska. I oni su to desetljecima, stoljecima stvarali...ONI, ne neko deseti sa strane.

Znaci, ako zelis pomoci drzavi, vrati se brate i bori se, pa da zajedno krenemo naprijed. Da stvorimo drzavu.

Nama treba ta svjeza krv sa iskustvom zivota u normalnim zemljama. Pa zamislite da se ovamo vrati hrpa tih biznismena, pa da se malo infiltiraju u politiku, pa da malo promjene koji zakon, i tako lagano dolaze promjene.

Ali, veliko ali. Sta se tu desava i ono sto sam ja vidio. Totalno suprotno. Poznajem pet osoba koje su se vratile sa zapada i otvorile ovdje firme. U veoma kratkom roku su prihvatile "bh nacin" poslovanja, zajebi malo drzavu, ne plati koji porez, zajebi malo radnika, prijavi na minimalac itd. U roku od nekoliko godina oni su olako zaboravili taj zapadni sistem i objerucke prihvatili ovaj nas - umjesto DA GA MIJENJAJU! Kazu veliki porezi i nameti, ne nisu veliki porezi, manji su nego u pola zemalja na zapadu. Ali zasto da dajes drzavi, kad mozes uzeti sebi. To je njihov moto. Zasto? Pa zato jer mozes. Ko da ne bi i svicarac jebo drzavu da moze, ali ne moze. Jer ce odleti u zatvor. A kod nas dobije jos nagradu.

Tako da je to sve mac sa dvije ostrice. Tesko je naci veliku grupu ljudi da ide glavom kroz zid, a ne linijom manjeg otpora. Ove koje ja znam, su samo glavom dotakli zid, vidjeli da je onako potvrd i nisu vise ni pokusali. Zasto, kad je lakse stopiti se sa okolinom.
Ma ko će se iz dijaspore uspjeti uvući u bosanskohercegovačku političku hobotnicu?
To su pusti snovi. A upucati zivotnu uštedjevinu u politički nesigurnu drzavu koju vode politički nesposobne spodobe nije čin patriotizma već gluposti.

Kakva radnja i gradnja? Odakle i kako?

Vidiš da se samo kod nas kao u kalifatu nekom arapskom političke ovlasti prenose sa oca na sina.

I sad da neko ima iluzija kako svojom uštedjevinom ili uštedjevinama moze dignuti BiH iz svega navedenog?

Mislim cijenim tvoju dobru namjeru ali to su iluzije obične ..
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#23 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by razonoda »

Tacno, vratiti ce se pokoji penzioner, jer mu je vani penzija mala, ili se posvadjao sa djecom.. :-) , a da donosi vecu sumu novca--cisto sumnjam. U koju banku da polozi novac i da se osjeca sigurnim.
filozofija
Posts: 730
Joined: 19/03/2012 10:46
Location: Ojropa!

#24 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by filozofija »

Po vašoj priči je fakat sve izgubljeno!
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#25 Re: Povratak: Moguća šansa za razvoj!

Post by DZONPI »

Vjerovali ili ne.Ja htjeo otvorit nesto zaposlit odma u startu 2 radnika.Kad sam to reko jer treba radit znate sta mi kazu.Ma jebo to ima li gadro.tako se najlakse zaradi. Ja konto pomoc ja levata.
Post Reply