Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#651 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Neruska wrote:Je li zna neko cime je def dokumentacija koja se predaje? (neki pravilnik, akt, link, ista). Vracam porez vec trecu godinu i predala sam sve uredno kao i predhodnih godina...i ocekujem prvu kovertu. Vec sam ih zvala da vidim u cemu je problem i napomenula da je rok za isplatu 30.6. i da su mi nakon tog roka obavezni isplatiti i zateznu kamatu za svaki dan kasnjenja...kad dolazi dopis- datum 30.6.2016. traze da se pojavim u roku ODMAH od dana prijema dopisa u poreznoj sa JEDNOM PLATNOM LISTOM IZ 2015.? GIP uredno predan kao i ranijih godina...odkud sada PLATNA LISTA da se trazi? ...i to bilo koja iz 2015.?
Otkud ovo kad meni svake godine uplacuju tamo negdje u septembru/oktobru? Doduse, ove godine sam dobio trecinu para krajem proslog mjeseca (valjda je njihova uplata jer mi na izvodu ne pise ko je uplatio).
Neruska
Posts: 35
Joined: 23/08/2012 16:37

#652 Re: Povrat poreza

Post by Neruska »

channel10 wrote:
Neruska wrote:Je li zna neko cime je def dokumentacija koja se predaje? (neki pravilnik, akt, link, ista). Vracam porez vec trecu godinu i predala sam sve uredno kao i predhodnih godina...i ocekujem prvu kovertu. Vec sam ih zvala da vidim u cemu je problem i napomenula da je rok za isplatu 30.6. i da su mi nakon tog roka obavezni isplatiti i zateznu kamatu za svaki dan kasnjenja...kad dolazi dopis- datum 30.6.2016. traze da se pojavim u roku ODMAH od dana prijema dopisa u poreznoj sa JEDNOM PLATNOM LISTOM IZ 2015.? GIP uredno predan kao i ranijih godina...odkud sada PLATNA LISTA da se trazi? ...i to bilo koja iz 2015.?
Otkud ovo kad meni svake godine uplacuju tamo negdje u septembru/oktobru? Doduse, ove godine sam dobio trecinu para krajem proslog mjeseca (valjda je njihova uplata jer mi na izvodu ne pise ko je uplatio).
Meni jos nikada nisu uplatili na moj licni racun, nego s nekog njihovog u Unionbanci isplate uz prezentaciju Rjesenja, s kojom (bankom) ja inace nemam nista. A ne kontam to trecina? Uplacivali su mi 10% od kamate koju sam ja platila banci u 2015. i to uglavnom u junu.
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#653 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

kaka trecina? kaka uplata na racun. prvih godina sam pisao dole na obrascu broj racuna, ali vidim da to ne pije vodu nego da ti sa drugom obavijeschu stize naputak da svoju lovu dignes u poslovnici union banke. prvobitno je moglo samo na alipasinom a sada moze bilo gdje to jest u jedinoj drugoj poslovnici koju imaju a to je ferhadija i alijin trg.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#654 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

karanana wrote:kaka trecina? kaka uplata na racun. prvih godina sam pisao dole na obrascu broj racuna, ali vidim da to ne pije vodu nego da ti sa drugom obavijeschu stize naputak da svoju lovu dignes u poslovnici union banke. prvobitno je moglo samo na alipasinom a sada moze bilo gdje to jest u jedinoj drugoj poslovnici koju imaju a to je ferhadija i alijin trg.
Ima i treća, ona gdje je centrala, u ul. Danijela Ozme. :D
Istina, jedino ova u Ferhadiji radi poslije 16 sati, tako da meni jedino ta odgovara.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#655 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

U ZDK se povrat dobija u dva dijela.
Neruska
Posts: 35
Joined: 23/08/2012 16:37

#656 Re: Povrat poreza

Post by Neruska »

channel10 wrote:U ZDK se povrat dobija u dva dijela.
Za svaki dio koji ti je isplacen nakon 30.6. imas pravo na zateznu kamatu.
ella_ina
Posts: 64
Joined: 11/09/2007 11:59
Location: Sarajevo

#657 Re: Povrat poreza

Post by ella_ina »

je li ikoiz Novog Sarajeva dobio kovertu?
User avatar
pepeljara
Posts: 6560
Joined: 22/08/2003 00:00

#658 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Ove godine zadrzavaju onaj papir i rijesenje od ministarstva.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#659 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

ella_ina wrote:je li ikoiz Novog Sarajeva dobio kovertu?
Ja sam dobio i jednu i drugu kovertu (Novo Sarajevo).
pepeljara wrote:Ove godine zadrzavaju onaj papir i rijesenje od ministarstva.
Meni su svake godine zadržali u banci ono rješenje od ministarstva.
User avatar
pepeljara
Posts: 6560
Joined: 22/08/2003 00:00

#660 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Dzontra_Volta wrote:
ella_ina wrote:je li ikoiz Novog Sarajeva dobio kovertu?
Ja sam dobio i jednu i drugu kovertu (Novo Sarajevo).
pepeljara wrote:Ove godine zadrzavaju onaj papir i rijesenje od ministarstva.
Meni su svake godine zadržali u banci ono rješenje od ministarstva.
Moguce, ja sam prvi put, pa mi zena kaze od ove godine zadrzavaju :D il je ona nova, hehehe :thumbup:
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#661 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

nema ni jedne ni druge novo sarajevo. sad ce na godisnje i onda do septembra nista vjerovatno.
zna li neko, do kada istice moje pravo da podignem pare? recimo dobijem rjesenje u sebtembru, do kada imam pravo da podignem pare prije nego ih uzmu nazad? ili to nije definisano?
User avatar
kinzekonze
Posts: 845
Joined: 05/02/2013 23:23
Location: MOJ GRAD MOJ KLUB

#662 Re: Povrat poreza

Post by kinzekonze »

karanana wrote:nema ni jedne ni druge novo sarajevo. sad ce na godisnje i onda do septembra nista vjerovatno.
zna li neko, do kada istice moje pravo da podignem pare? recimo dobijem rjesenje u sebtembru, do kada imam pravo da podignem pare prije nego ih uzmu nazad? ili to nije definisano?
Nadam se da si do danas dobio koverte i digao pare.

Ako nisi nazovi poreznu u opštini ili idi direktno u poreznu kod vječne i uzmi papir, pa u banku ;-)
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#663 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

kinzekonze wrote:
karanana wrote:nema ni jedne ni druge novo sarajevo. sad ce na godisnje i onda do septembra nista vjerovatno.
zna li neko, do kada istice moje pravo da podignem pare? recimo dobijem rjesenje u sebtembru, do kada imam pravo da podignem pare prije nego ih uzmu nazad? ili to nije definisano?
Nadam se da si do danas dobio koverte i digao pare.

Ako nisi nazovi poreznu u opštini ili idi direktno u poreznu kod vječne i uzmi papir, pa u banku ;-)
stigla prva koverta prije 15ak dana. malo me cudi sto druga iz ministarstva jos nije stigla, prije je dolazila nakon 3-4 dana.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#664 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Mora proteći onaj period za žalbu (8 ili 15 dana, ne sjećam se).
User avatar
kinzekonze
Posts: 845
Joined: 05/02/2013 23:23
Location: MOJ GRAD MOJ KLUB

#665 Re: Povrat poreza

Post by kinzekonze »

Nisam ranije vidio post, inače bih ti javio.
Supruga je imala isti problem, samo Novi grad. Nazove opštinu, oni kažu poslali smo vam kovertu i nije nam se ništa vratilo. Vjerovatno pošta izgubila :? :shock: Kažu dalje otiđite direktno kod vječne vatre, do sada (kad je zvala, prije 15 dana) bi trebalo biti gotovo rješanje. Ode gore, za 5 minuta uzme papir i pravo na alipašino u banku uzela pare.
User avatar
Distortion
Posts: 2843
Joined: 08/09/2007 19:56

#666 Re: Povrat poreza

Post by Distortion »

Kod mene jos nije stigla druga koverta a prva je daaavno stigla. U pitanju je Ministarstvo TK.
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#667 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

prva stigla pocekom avgusta. i nema i nema druge. odem u ministarstvo kod vjecne vatre pitam sta se desava, kao nije jos obradjena. reko cudi me jer obicno ranijih godina raspon izmedju dolaska dvije koverte je bio niti 5 radnih dana. kaze gospodine cini vam se, nije nikad bilo brze. nisam imao namjeru da se o tome raspravljam jer mi nece pomoci da se uradi ovo rjesenje. i to je to, jos cekam.
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#668 Re: Povrat poreza

Post by soxx »

Radio sam u njemackoj i trebaju mi svabe vratit porez od prosle godine.

Sve sam ja sredio. Poslao sto sam trebao itd. I proslo je par mjeseci mene zove ovaj covjek sto mi je te papire sve rijesio da je uplaceno na banku. Taj povrat poreza. Ja na banku nema na kartici para.

Nazovem ja njega kaze da treba protec neko vrijeme dok banka valjda ne potvrdi sve.

Je li to tacno? I koliko treba otprilike se cekat da to banka sve rijesi?

Unicredit je u pitanju.
Jibica_Irena
Posts: 1
Joined: 31/08/2016 17:17

#669 Re: Povrat poreza

Post by Jibica_Irena »

Isto dobila prvu kovertu 12.07. od P.U. Ilidza, a druge koverte jos nema. Isla sam u ministarstvo kod Vjecne vatre prije par sedmica, neka mlada djevojka radi, kaze nije jos obradjeno moje rjesenje...rekoh joj da ne mogu da vjerujem zasto vam treba toliko dugo, a ona suti.
Mislim da je gospodja Prguda Zlata, koja je bila potpisana dosad na mojim rjesenjima od ministarstva, otisla u penziju...a ova sad mlada koja radi, zaposlena naravno preko stele, nema pojma o poslu koji radi i da zato ovako sporo ide dobijanje druge koverte...
Helem, hajmo se organizovati jedan dan i skupiti se u sti vecem broju i otici joj gore svi zajedno. Neka zavrse na licu mjesta to sto trebaju zavrsiti. Stvarno nema smisla ovoliko dugo cekati...
Prvo sam planirala taj novac potrositi na godisnjem, onda za kupovinu skolskih knjiga a sve mi se cini, ni za Novu godinu ih necu moci iskoristiti ☺

Eto ko je za akciju nek se javi na ovom forumu...
User avatar
Distortion
Posts: 2843
Joined: 08/09/2007 19:56

#670 Re: Povrat poreza

Post by Distortion »

Tek u desetom mjesecu je uplacen povrat od strane Ministarstva kantona i to njihov dio od 166 KM od ukupno 266 KM koliko je trebalo biti uplaceno. Sad je pitanje koliko ce se cekat da Grad uplati ostatak povrata...

Uglavnom nije dolazila druga koverta. Nakon mog poziva prema Ministarstvu javili su mi da ocekujem uplatu za nekih 30 dana.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#671 Re: Povrat poreza

Post by sarajevowintwr »

Narode znam da je jos rano. Ove godine prvi put predajem za povrat poreza po osnovu kamata od stambenog kredita. Procitao sam da treba potvrda iz banke, obrazac iz firme, ali obrazac iz porezne ne mogu da nadjem na njihovoj stranici?! Mozda jos nisu izbacili?!
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#672 Re: Povrat poreza

Post by moke_31 »

sarajevowintwr wrote:Narode znam da je jos rano. Ove godine prvi put predajem za povrat poreza po osnovu kamata od stambenog kredita. Procitao sam da treba potvrda iz banke, obrazac iz firme, ali obrazac iz porezne ne mogu da nadjem na njihovoj stranici?! Mozda jos nisu izbacili?!
http://knjigovodstvo.ba/wp-content/uplo ... ohodak.pdf ili

http://www.zuko.ba/bs/download-obrasci- ... ja-prijava
User avatar
antidroid
Posts: 124
Joined: 26/10/2010 12:08

#673 Re: Povrat poreza

Post by antidroid »

Zna li neko kada treba poceti predavati papire za povrat poreza, stambeni na kamate?
Ne mogu da iskopam nigdje na stranici opcine novi grad.
Dzontra_Volta
Posts: 6481
Joined: 20/01/2011 11:10

#674 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

antidroid wrote:Zna li neko kada treba poceti predavati papire za povrat poreza, stambeni na kamate?
Ne mogu da iskopam nigdje na stranici opcine novi grad.
Počelo od Nove godine, a traje do 31. marta.
User avatar
pepeljara
Posts: 6560
Joined: 22/08/2003 00:00

#675 Re: RE: Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Dzontra_Volta wrote:
antidroid wrote:Zna li neko kada treba poceti predavati papire za povrat poreza, stambeni na kamate?
Ne mogu da iskopam nigdje na stranici opcine novi grad.
Počelo od Nove godine, a traje do 31. marta.
Nije. Tek kada poreska izda saopcenje putem medija i na svojoj stranoci onda se krece sa tim. Bar je do sad tako bilo

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Post Reply