Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
lotPi
Posts: 494
Joined: 19/09/2005 13:59

#1 Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by lotPi »

Cao,

izvinjenje ako postoji slicna tema.

Kupio sam prije 3 sedmice mobilni Klima uredjaj u Sanskom Mostu.
Posto zivim van BiH htio sam povrat PDV-a.
Prodavacica mi je ispunila mislim 3 formulara sa racunima, kopijama dokumenata i jos nekim stvarima.
Pri izlasku iz BiH sam zaboravio na to, pa sam formulare dao punici koja je poslije 2 dana stigla u BiH.
Na granici su joj rekli da nije moguce uraditi povrat poreza.

Molio bih nekog ko zna kako se to radi i je li moguce da me uputi ili savjetuje.

Unaprijed zahvalan.
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#2 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by Ricken »

UIO je izdala instrukciju o uslovima i načinu povrata poreza na dodatu vrijednost stranim državljanima koju imaš dostupn na web stranici UIO.

U principu strani državljani su fizicka lica koja nemaju stalno mjesto prebivališta u Bosni i
Hercegovini i imaju pravo na povrat PDV na dobra koja kupe u Bosni i Hercegovini i koja iznesu iz zemlje u prtljagu koji nosi sa sobom izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine.
Pravo na povrat PDV ne odnosi se na mineralna ulja (petrolej, dizel-gorivo, ulje za loženje ekstra lako i lako specijalno, motorni benzinbezolovni, motorni benzin), alkohol i alkoholna pića i prerađevine od duhana.
Strani državljani koji iznose dobra kupljena u Bosni i Hercegovini, a na koja je plaćen PDV, pravo na povrat PDV ostvaruju na osnovu Zahtjeva za povrat PDV koji se podnosi na Obrascu „PDV-SL-2“ (Zahtjev stranog državljanina za povrat PDV), koji je sastavni dio Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost.

Obrazac PDV-SL-2 popunjava obveznik-prodavac, na zahtjev kupca-stranog državljanina, u 3 (tri) primjerka, od kojih original i jednu kopiju prodavac daje kupcu, a drugu kopiju zadržava u svojoj dokumentaciji. Prodavac svojim potpisom i pečatom ovjerava Obrazac PDV-SL-2.

Prodavac naplačuje od kupca ukupnu vrijednost isporučenih dobara sa PDV-om.

Kupac – strani državljanin ostvaruje pravo na povrat PDV-a ako prilikom napuštanja carinskog područja BiH, carinskoj službi prezentira račune, kupljena dobra i original popunjen Obrazac PDV-SL-2.

Carinska služba, prije ovjere Obrasca PDV-SL-2, dužna je utvrditi da li su
ispunjeni sljedeći uslovi:
- da su podaci iz putne isprave istovjetni sa podacima iz Obrasca PDV-SL-2;
- da su dobra data na uvid istovjetna sa dobrima navedenim u Obrascu PDV-SL-2 i
na priloženim računima, kao i da ta dobra nisu korištena;
- da je ukupna vrijednost dobara sa PDV iskazana na Obrascu PDV-SL-2 veća od
100,oo KM;
- da se dobra iznose prije isteka roka od tri mjeseca od dana isporuke (kupovine) u
BiH;
- da je original Obrazac PDV-SL-2 ovjerio i potpisao prodavac.

Ako Carinska služba utvrdi da su ispunjeni svi navedeni uslovi za povrat PDV-a, ovjerava Obrazac PDV-SL-2 i priložene račune potpisom i pečatom i u Obrazac PDVSL- unosi datum iznošenja dobara iz carinskog podrucja BiH.

U slučaju da Carinska služba utvrdi da nisu ispunjeni svi navedeni uslovi za
povrat, vrši ovjeru Obrasca PDV-SL-2 u donjem desnom polju, cime kupac-strani
državljanin ne može ostvariti pravo na povrat PDV-a plaćenog pri nabavci dobara u BiH.
Original računa i ovjeren Obrazac PDV-SL-2 Carinska služba vraća kupcu, a kopiju Obrasca PDV-SL-2 zadržava za svoje potrebe.

Kupac ili podnosioc zahtjeva ovjereni original Obrasca PDV-SL-2, kojim je odobren povrat, mora, u roku od tri mjeseca od dana izdavanja računa, dostaviti prodavcu od koga je kupljeno dobro. Ako se Obrazac PDV-SL-2 dostavlja poštom, kupac ili podnosioc zahtjeva je obavezan prodavcu dostaviti broj računa u banci na koji će se izvršiti povrat placenog PDV-a.

Na osnovu ovjerenog originala Obrasca PDV-SL-2 prodavac vrši povrat plaćenog PDV kupcu ili podnosiocu zahtjeva.

Povrat PDV vrši se u KM gotovinskom isplatom ili uplatom na račun u banci koji navede kupac ili podnosilac zahtjeva.

Ako je isplata u gotovini, prodavac je obavezan da izvrši povrat PDV odmah, a ako se doznačava na račun kupca, odnosno podnosica zahtjeva, uplata se vrši u roku od 15 dana od dana prijema zahtjeva.

Kupac ili podnosilac zahtjeva potpisom na ovjerenom originalu Obrasca PDVSL-
2 potvrđuje datum prijema vraćenog iznosa PDV u gotovini.

Ovjereni original Obrazac PDV-SL-2 potpisan od strane kupca ili podnosioca zahtjeva o prijemu vraćenog PDV u gotovini, odnosno izvršen nalog za prenos sredstava po osnovu povrata PDV, služi prodavcu kao dokaz za poresko oslobodenje sa pravom na odbitak ulaznog poreza.
Prodavac umanjuje iznos izlaznog PDV-a za iznos PDV-a vracenog kupcu i to u poreskom periodu u kojem je izvršen povrat PDV-a.
U slučaju da je Carinska služba izvršila odbijanje ovjere u donjen desnom polju, cime kupac-strani državljanin nije ostvario pravo na povrat PDV-a plaćenog pri nabavci
dobara u BiH, prodavac nema pravo na umanjenje izlaznog PDV-a.
Prodavac je obavezan da vodi posebnu evidenciju o izdatim Obrascima PDV-SL-2
i o povratu PDV-a kupcima.
Evidencija sadrži podatke o:
- evidencionom broju Obrasca PDV-SL-2;
- broju putne isprave stranog državljanina;
- broju i datumu racuna iz Obrasca PDV-SL-2;
- iznosu naknade za isporucena dobra bez PDV;
- iznosu PDV sadržanog u naknadi za isporucena dobra;
- datumu prijema ovjerenog originala Obrasca PDV-SL-2 ;
- iznosu PDV koji je vracen na ime povrata PDV-a;
- datumu povrata PDV.
User avatar
lotPi
Posts: 494
Joined: 19/09/2005 13:59

#3 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by lotPi »

Hvala
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#4 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by modem33 »

lotPi wrote:Cao,

izvinjenje ako postoji slicna tema.

Kupio sam prije 3 sedmice mobilni Klima uredjaj u Sanskom Mostu.
Posto zivim van BiH htio sam povrat PDV-a.
Prodavacica mi je ispunila mislim 3 formulara sa racunima, kopijama dokumenata i jos nekim stvarima.
Pri izlasku iz BiH sam zaboravio na to, pa sam formulare dao punici koja je poslije 2 dana stigla u BiH.
Na granici su joj rekli da nije moguce uraditi povrat poreza.


Molio bih nekog ko zna kako se to radi i je li moguce da me uputi ili savjetuje.

Unaprijed zahvalan.
Zajebao si se u proceduri. Ubuduce skini sebi Zakon o PDV-u i njegov pravilnik.
Pa trebao si taj klima uredjaj + taj PDV obrazac ovjeriti zajedno na granici da carinici udare pecat kao potvrdu da je to stvarno izaslo. Dalje postupas oko povrata novca kako je gore navedeno s rokom od 3 mjeseca.
akcija007
Posts: 2792
Joined: 17/05/2008 23:50

#5 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by akcija007 »

Kako I ovdje ima rupa u zakonu u odnosu na hrvatsku. Npr. U HR-u kada dodjes na granicu s kupljenom robom da ti ovjeri obrazac I dadnes pasos strane non EU zemlje ona u sistemu provjerava imas li HR drzavljanstvo. Ako imas bez obzira na prebivaliste (HR ili strana zemlja) odbija se zahtjev za povrat PDV a ako sistem pokaze da nemas HR drzavljanstvo udara pecat za tax free I ostvaruje se pravo na povrat poreza.

Ovako bi se I ovdje kod nas trebao izmjeniti ovaj zakon. Ko ima BH drzavljanstvo nema pravo na povrat poreza iz Bih.
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#6 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by Ricken »

akcija007 wrote:Kako I ovdje ima rupa u zakonu u odnosu na hrvatsku. Npr. U HR-u kada dodjes na granicu s kupljenom robom da ti ovjeri obrazac I dadnes pasos strane non EU zemlje ona u sistemu provjerava imas li HR drzavljanstvo. Ako imas bez obzira na prebivaliste (HR ili strana zemlja) odbija se zahtjev za povrat PDV a ako sistem pokaze da nemas HR drzavljanstvo udara pecat za tax free I ostvaruje se pravo na povrat poreza.

Ovako bi se I ovdje kod nas trebao izmjeniti ovaj zakon. Ko ima BH drzavljanstvo nema pravo na povrat poreza iz Bih.
Naš zakon je to riješio na način da se stranim državljanima smatraju fizicka lica koja nemaju stalno mjesto prebivališta u Bosni i Hercegovini, i u ovom dijelu je usklađen sa direktivama EU.
User avatar
lotPi
Posts: 494
Joined: 19/09/2005 13:59

#7 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by lotPi »

modem33 wrote:
lotPi wrote:Cao,

izvinjenje ako postoji slicna tema.

Kupio sam prije 3 sedmice mobilni Klima uredjaj u Sanskom Mostu.
Posto zivim van BiH htio sam povrat PDV-a.
Prodavacica mi je ispunila mislim 3 formulara sa racunima, kopijama dokumenata i jos nekim stvarima.
Pri izlasku iz BiH sam zaboravio na to, pa sam formulare dao punici koja je poslije 2 dana stigla u BiH.
Na granici su joj rekli da nije moguce uraditi povrat poreza.


Molio bih nekog ko zna kako se to radi i je li moguce da me uputi ili savjetuje.

Unaprijed zahvalan.
Zajebao si se u proceduri. Ubuduce skini sebi Zakon o PDV-u i njegov pravilnik.
Pa trebao si taj klima uredjaj + taj PDV obrazac ovjeriti zajedno na granici da carinici udare pecat kao potvrdu da je to stvarno izaslo. Dalje postupas oko povrata novca kako je gore navedeno s rokom od 3 mjeseca.
Znaci, da halalim :)

Hvala u svakom slucaju.

Al' makar klima hladi momacki :)
User avatar
fortaleza
Posts: 5553
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#8 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by fortaleza »

Obrnuta je situacija, kupio bih telefon u Hrvatskoj te potom isti dan unio u BiH te izvrsio povrat poreza. Koliko sam shvatio trebam dobiti obrazac za povrat poreza kod prodavaca u tri primjerka te dogovoriti nacin isplate, bilo gotovina ili na racun u roku od tri mjeseca te ovjeriti na carini pri izlazu iz drzave?

Hoce li biti ikakvih problema ako je u pitanju dvojno drzavljanstvo, ali je prebivaliste u BiH? Jel ima tko iz prve ruke da potvrdi proceduru?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#9 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by high_volume »

Ricken wrote:UIO je izdala instrukciju o uslovima i načinu povrata poreza na dodatu vrijednost stranim državljanima koju imaš dostupn na web stranici UIO.

U principu strani državljani su fizicka lica koja nemaju stalno mjesto prebivališta u Bosni i
Hercegovini i imaju pravo na povrat PDV na dobra koja kupe u Bosni i Hercegovini i koja iznesu iz zemlje u prtljagu koji nosi sa sobom izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine.

Obrazac PDV-SL-2 popunjava obveznik-prodavac, na zahtjev kupca-stranog državljanina, u 3 (tri) primjerka, od kojih original i jednu kopiju prodavac daje kupcu, a drugu kopiju zadržava u svojoj dokumentaciji. Prodavac svojim potpisom i pečatom ovjerava Obrazac PDV-SL-2.

Prodavac naplačuje od kupca ukupnu vrijednost isporučenih dobara sa PDV-om.

Kupac – strani državljanin ostvaruje pravo na povrat PDV-a ako prilikom napuštanja carinskog područja BiH, carinskoj službi prezentira račune, kupljena dobra i original popunjen Obrazac PDV-SL-2.
Meni ovdje nešto nije jasno :(

Zašto carina BiH razlikuje kupce - strance, od domaćih kupaca, kada nove proizvode kupuju u trgovinama u BiH sa PDV, i te iste proizvode iznose izvan BiH - "izvoze" u nepromijenjenom stanju i obliku. Zašto i domaći kupci nemaju pravo na povrat PDV, ako te proizvode izvoze iz BiH, obzirom da se na izvoz proizvoda i usluga ne plaća PDV?
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#10 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by gentoo »

U principu si se zaj* kad si mislio da ces kao strani drzavljanin moci kupiti punici u BIH klimu i vratiti 17% para bez da pokazes da iznosis robu iz BIH :wink:

I ti si ustvari freelancer na neki nacin :mrgreen:
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#11 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by Ricken »

high_volume wrote:
Ricken wrote:UIO je izdala instrukciju o uslovima i načinu povrata poreza na dodatu vrijednost stranim državljanima koju imaš dostupn na web stranici UIO.

U principu strani državljani su fizicka lica koja nemaju stalno mjesto prebivališta u Bosni i
Hercegovini i imaju pravo na povrat PDV na dobra koja kupe u Bosni i Hercegovini i koja iznesu iz zemlje u prtljagu koji nosi sa sobom izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine.

Obrazac PDV-SL-2 popunjava obveznik-prodavac, na zahtjev kupca-stranog državljanina, u 3 (tri) primjerka, od kojih original i jednu kopiju prodavac daje kupcu, a drugu kopiju zadržava u svojoj dokumentaciji. Prodavac svojim potpisom i pečatom ovjerava Obrazac PDV-SL-2.

Prodavac naplačuje od kupca ukupnu vrijednost isporučenih dobara sa PDV-om.

Kupac – strani državljanin ostvaruje pravo na povrat PDV-a ako prilikom napuštanja carinskog područja BiH, carinskoj službi prezentira račune, kupljena dobra i original popunjen Obrazac PDV-SL-2.
Meni ovdje nešto nije jasno :(

Zašto carina BiH razlikuje kupce - strance, od domaćih kupaca, kada nove proizvode kupuju u trgovinama u BiH sa PDV, i te iste proizvode iznose izvan BiH - "izvoze" u nepromijenjenom stanju i obliku. Zašto i domaći kupci nemaju pravo na povrat PDV, ako te proizvode izvoze iz BiH, obzirom da se na izvoz proizvoda i usluga ne plaća PDV?
Zato što je strani državljanin koji je recimo laptop kupio u BiH, će taj laptop koristiti u svojoj zemlji, jer je u BiH samo turistički. Ti kad kupiš laptop u BiH pretpostavlja se da ćeš ga kupiti za vlastite potrebe, i korištenje u BiH. To što možeš turistički otići 10 dana Makarsku, ne igra ulogu.

S druge strane, da bi imao pravo na izvoz dobara, moraš biti registrovani trgovac, a ne fizičko lice, pojedinac, kojem nije dozvoljena trgovinska djelatnost. Izvoz koji vrše trgovci se oporezuje po stopi od 0%. Izvoz koji vrše fizička lica, pojedinci, nije moguć.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#12 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by high_volume »

Ricken wrote: S druge strane, da bi imao pravo na izvoz dobara, moraš biti registrovani trgovac, a ne fizičko lice, pojedinac, kojem nije dozvoljena trgovinska djelatnost. Izvoz koji vrše trgovci se oporezuje po stopi od 0%. Izvoz koji vrše fizička lica, pojedinci, nije moguć.
Izvoz ne znači nužno trgovinu, promet dobara.... Ako u BiH kupim proizvod i prenosim ga preko granice sebi u drugu državu, ne trgujem tim proizvodom.
Strider91
Posts: 60
Joined: 26/10/2017 10:08

#13 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by Strider91 »

Ako kupim robu u hrv do 500 KM i zatražim povrat poreza , da li sam dužan prijavljivati robu na našoj carini i platiti PDV posto mogu da uvezem robu do 600 KM
User avatar
Slo Burner
Posts: 5289
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#14 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by Slo Burner »

Strider91 wrote:Ako kupim robu u hrv do 500 KM i zatražim povrat poreza , da li sam dužan prijavljivati robu na našoj carini i platiti PDV posto mogu da uvezem robu do 600 KM
Ne
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#15 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by Haris.ba »

Ima li kakvih novih desavanja? Treba mi obrnuta situacija.

Trebao bih u Sloveniji nesta uzeti. Nekih 1000 KM. Uzimam tri primjerka kod prodavca povrata, prijavljujem na carini u Hrvatskoj na izlazu i ulazu u BiH?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#16 Re: Povrat PDV za robu kupljenu u BiH - pomoc, savjet

Post by DaffyDuck »

Nema, trebaju ti kopije racuna i obrazac koji ce ti popuniti na prodajnom mjestu. Ovjeravas na carini HR, pri izlasku iz EU.
Samo pazi zbog iznosa, znaju ovi onda javiti ovim nasima da su zaprimili obrazac za povrat (+tablice ili ime iz pasosa) pa te onda ovamo dodatno pitaju i rove... Ako mozes ne idi na Brod.
Post Reply