Povrat PDV iz Hrvatske?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#1 Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by melb26sa »

Ne nadjoh podforum ekonomija, privreda... kakogod pa ako nije na pravoj temi neka moderator pomjeri :D

Interesuje me kako ide za povrat PDV iz Hrvatske? Koji je minimalni iznos racuna, gdje se prijavljuje i kada se dobija povrat?

Zahvaljujem unaprijed,

:? :?
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by Edit »

hmm ne bih znala tacan minimalni iznos... mozda oko 150 EUR.

Procedura je takva da platis cijeli racun, ali u prodavnici zatrazis da popune formular za oslobadjanje poreza, u kojem ce se nalaziti tvoji podaci kao izvoznika (moze i osobna, nije nuzno da imas pasos sa sobom) i da taj formular ovjeris na granici, na hrvatskoj strani, prilikom izlaska iz zemlje.

Naravno, podrazumijeva se da ces na nasoj granici robu prijaviti i na to platiti porez i carinu :)

Povrat novca dobijes u istoj prodavnici kada predocis ovjereni formular - dokaz da si robu iznio iz zemlje. Ukoliko neces skoro imati priliku da ponovis isti put, mozes dobiti povrat i preko neke od nasih banaka, ali oni ce ti svakako lijepo naplatiti tu uslugu.. bolje planiraj da ti bude usput :)
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#3

Post by repeater »

drugim rijecima: ne isplati se. :D
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#4

Post by melb26sa »

Edit wrote:hmm ne bih znala tacan minimalni iznos... mozda oko 150 EUR.

Procedura je takva da platis cijeli racun, ali u prodavnici zatrazis da popune formular za oslobadjanje poreza, u kojem ce se nalaziti tvoji podaci kao izvoznika (moze i osobna, nije nuzno da imas pasos sa sobom) i da taj formular ovjeris na granici, na hrvatskoj strani, prilikom izlaska iz zemlje.

Naravno, podrazumijeva se da ces na nasoj granici robu prijaviti i na to platiti porez i carinu :)

Povrat novca dobijes u istoj prodavnici kada predocis ovjereni formular - dokaz da si robu iznio iz zemlje. Ukoliko neces skoro imati priliku da ponovis isti put, mozes dobiti povrat i preko neke od nasih banaka, ali oni ce ti svakako lijepo naplatiti tu uslugu.. bolje planiraj da ti bude usput :)
Ok, sve razumijem osim sto ne znam koji je procenat PDVa u HR, znam da je kod nas 17% a carina??? :D

Idem u Zagreb dva puta u manje od 3 sedmice tako da mi se mozda i isplati? :? :? :?
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#5

Post by car-x »

ne znam kako je s hrvatskom, ja ti mogu objasniti kako je sa austrijom..
kad kupujes robu u radnji (npr. laptop od 1200 eura) zatrazis tax-free formular i obavezno napomenes da ti izdaju racun na tvoje ime (btw, ovo moze raditi samo neko ko nema trajno prebivaliste u austriji - ja ne mogu, ali neko s turistickom vizom npr. moze).

na izlazu iz EU (u konkretno slucaju na izlazu iz slovenije) ima jedan salter na kojem moras ovjeriti da si robu iznio iz EU (covo ti udari pecat i nista te ne pita)..

dalje se snalazis kako znas i umijes.. naravno da robu (pomenuti npr. laptop) neces prijaviti kako bi izbjegao carinu.. uostalom nositi sa sobom konfljuter je ko prije 20 godina imati rokovnik kod sebe.

na kraju jos naplatis svoje pare tamo gdje nude povrat poreza (ima masa vakih radnji).. na pomenutih 1200 eura povrat bi bio nekih 220..
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#6

Post by melb26sa »

car-x wrote:ne znam kako je s hrvatskom, ja ti mogu objasniti kako je sa austrijom..
kad kupujes robu u radnji (npr. laptop od 1200 eura) zatrazis tax-free formular i obavezno napomenes da ti izdaju racun na tvoje ime (btw, ovo moze raditi samo neko ko nema trajno prebivaliste u austriji - ja ne mogu, ali neko s turistickom vizom npr. moze).

na izlazu iz EU (u konkretno slucaju na izlazu iz slovenije) ima jedan salter na kojem moras ovjeriti da si robu iznio iz EU (covo ti udari pecat i nista te ne pita)..

dalje se snalazis kako znas i umijes.. naravno da robu (pomenuti npr. laptop) neces prijaviti kako bi izbjegao carinu.. uostalom nositi sa sobom konfljuter je ko prije 20 godina imati rokovnik kod sebe.

na kraju jos naplatis svoje pare tamo gdje nude povrat poreza (ima masa vakih radnji).. na pomenutih 1200 eura povrat bi bio nekih 220..
Hvala za info :D
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#7

Post by burekodsira »

car-x wrote:dalje se snalazis kako znas i umijes.. naravno da robu (pomenuti npr. laptop) neces prijaviti kako bi izbjegao carinu.. uostalom nositi sa sobom konfljuter je ko prije 20 godina imati rokovnik kod sebe.

na kraju jos naplatis svoje pare tamo gdje nude povrat poreza (ima masa vakih radnji).. na pomenutih 1200 eura povrat bi bio nekih 220..
jes kad ti nebi trazili potvrdu da si ocarinio na granici bih :D
Satriani
Posts: 285
Joined: 27/06/2004 00:48
Location: Dolina Cupova

#8

Post by Satriani »

melb26sa wrote:
Edit wrote:hmm ne bih znala tacan minimalni iznos... mozda oko 150 EUR.

Procedura je takva da platis cijeli racun, ali u prodavnici zatrazis da popune formular za oslobadjanje poreza, u kojem ce se nalaziti tvoji podaci kao izvoznika (moze i osobna, nije nuzno da imas pasos sa sobom) i da taj formular ovjeris na granici, na hrvatskoj strani, prilikom izlaska iz zemlje.

Naravno, podrazumijeva se da ces na nasoj granici robu prijaviti i na to platiti porez i carinu :)

Povrat novca dobijes u istoj prodavnici kada predocis ovjereni formular - dokaz da si robu iznio iz zemlje. Ukoliko neces skoro imati priliku da ponovis isti put, mozes dobiti povrat i preko neke od nasih banaka, ali oni ce ti svakako lijepo naplatiti tu uslugu.. bolje planiraj da ti bude usput :)
Ok, sve razumijem osim sto ne znam koji je procenat PDVa u HR, znam da je kod nas 17% a carina??? :D

Idem u Zagreb dva puta u manje od 3 sedmice tako da mi se mozda i isplati? :? :? :?

PDV U Hrvatskoj je 22% za racunare (mislim). E sad kod njih je varijabilna stopa, pa itekako zavisi sta kupujes.
kilam
Posts: 259
Joined: 19/01/2005 01:13
Location: memlijash

#9

Post by kilam »

prije dvije godine sam kupio skije u zagrebu i naravno trazio tax free. ovjerili mi na hrvatskoj granici (sl brod) i raspakovao sam skije presao normalno nasu, a tax refund uradio u raiffeisenu u vrazvoj (lijevo pored saltera bila je oznaka) bez ovjere nase carine.
http://www.raiffeisenbank.ba/stanovnistvo/ostale2.htm

a za EU refund sam radio na izlazu iz slovenije (jedna od onih kabina ima oznaku tax free)
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#10

Post by kicky »

melb26sa wrote:
Edit wrote:hmm ne bih znala tacan minimalni iznos... mozda oko 150 EUR.

Procedura je takva da platis cijeli racun, ali u prodavnici zatrazis da popune formular za oslobadjanje poreza, u kojem ce se nalaziti tvoji podaci kao izvoznika (moze i osobna, nije nuzno da imas pasos sa sobom) i da taj formular ovjeris na granici, na hrvatskoj strani, prilikom izlaska iz zemlje.

Naravno, podrazumijeva se da ces na nasoj granici robu prijaviti i na to platiti porez i carinu :)

Povrat novca dobijes u istoj prodavnici kada predocis ovjereni formular - dokaz da si robu iznio iz zemlje. Ukoliko neces skoro imati priliku da ponovis isti put, mozes dobiti povrat i preko neke od nasih banaka, ali oni ce ti svakako lijepo naplatiti tu uslugu.. bolje planiraj da ti bude usput :)
Ok, sve razumijem osim sto ne znam koji je procenat PDVa u HR, znam da je kod nas 17% a carina??? :D

Idem u Zagreb dva puta u manje od 3 sedmice tako da mi se mozda i isplati? :? :? :?
21%. S tim da nije jedinstvena stopa pdv-a ko kod nas. Ovdje (u hr.) je dosta roba na nultoj stopi. Neki dan sam kupovo laptop ovdje, ali nisam iskoristio povrat poreza, jer mi se nije isplatilo.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#11

Post by Svemirski_Jebach »

kilam wrote:prije dvije godine sam kupio skije u zagrebu i naravno trazio tax free. ovjerili mi na hrvatskoj granici (sl brod) i raspakovao sam skije presao normalno nasu, a tax refund uradio u raiffeisenu u vrazvoj (lijevo pored saltera bila je oznaka) bez ovjere nase carine.
http://www.raiffeisenbank.ba/stanovnistvo/ostale2.htm

a za EU refund sam radio na izlazu iz slovenije (jedna od onih kabina ima oznaku tax free)
ovo i carev post su istina, sve ostalo su budalestine i dezinformacije...nasi nikad ne pitaju, a i ako pitaju normalno se pravis lud. Nigdje ne pitaju za takve stvari, nije to interesantno...normalno uradis tax refund, za pola sata.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#12

Post by iceman ze »

mom prijatelju su na aerodromu Sarajevo, naplatili carinu.....na njegov laptop, koji ima vec 2 godine i svugdje ga nosi......djabe sve zalbe i predstavke, onaj kad mu je odrezo..... :-? :shock:
tare...
Posts: 126
Joined: 09/05/2005 16:42
Location: sa

#13 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by tare... »

Pozdrav!
Da malo osvjezim temu :)
Jel zna neko, kakva je sad situacija sa povratom PDVa iz Cro?

(jel se moze otici na carinarnicu u Zg recimo, bez da se ide do granice? Kolika je sad stopa PDV-a u Cro?)
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#14 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by Krokodajl »

tare... wrote:Pozdrav!
Da malo osvjezim temu :)
Jel zna neko, kakva je sad situacija sa povratom PDVa iz Cro?

(jel se moze otici na carinarnicu u Zg recimo, bez da se ide do granice? Kolika je sad stopa PDV-a u Cro?)
Prilikom kupovine morate od trgovca zatražiti PDV-P obrazac o povratu poreza i morate pokazati pasoš/putovnicu, uslov je da nemate Hr državljanstvo (odnosno ako imate dvojno državljanstvo RH i BiH npr. nemate pravo na povrat PDV-a).

Minimalna vrijednost robe je 500kn, nakon popunjenog obrasca na carini pri izlasku iz zemlje u carinarnici se predaje obrazac, oni utvrde da se roba iznosi van države i ovjere obrazac, nakon toga u roku od 6 mjeseci imaš pravo na istom mjestu gdje je roba kupljena tražiti povrat.
Možeš otići lično, poneseš orginal PDV-P obrasca ovjerenog u carinarnici i prodavac ti isplati u gotovini ili dostaviti pismenim putem orginal PDV-P obrasca uz broj bankovnog računa na adresu prodavca koji će to isplatiti.

Uobičajena stopa PDV-a u HR je 25%, uz snižene od 13% i 5% (ugostiteljstvo i knjige mislim)

Uslob za povrat PDV-a je da se roba iznese van zemlje, to što se strani državljanin vas ne oslobađa neplaćanja PDV-a, već činjenica da ste kao strani državljanin kupili robu za ličnu upotrebu i izvezli to iz HR.
Zlajaoni
Posts: 37
Joined: 13/07/2017 20:25

#15 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by Zlajaoni »

Krokodajl wrote:
tare... wrote:Pozdrav!
Da malo osvjezim temu :)
Jel zna neko, kakva je sad situacija sa povratom PDVa iz Cro?

(jel se moze otici na carinarnicu u Zg recimo, bez da se ide do granice? Kolika je sad stopa PDV-a u Cro?)
Prilikom kupovine morate od trgovca zatražiti PDV-P obrazac o povratu poreza i morate pokazati pasoš/putovnicu, uslov je da nemate Hr državljanstvo (odnosno ako imate dvojno državljanstvo RH i BiH npr. nemate pravo na povrat PDV-a).

Minimalna vrijednost robe je 500kn, nakon popunjenog obrasca na carini pri izlasku iz zemlje u carinarnici se predaje obrazac, oni utvrde da se roba iznosi van države i ovjere obrazac, nakon toga u roku od 6 mjeseci imaš pravo na istom mjestu gdje je roba kupljena tražiti povrat.
Možeš otići lično, poneseš orginal PDV-P obrasca ovjerenog u carinarnici i prodavac ti isplati u gotovini ili dostaviti pismenim putem orginal PDV-P obrasca uz broj bankovnog računa na adresu prodavca koji će to isplatiti.

Uobičajena stopa PDV-a u HR je 25%, uz snižene od 13% i 5% (ugostiteljstvo i knjige mislim)

Uslob za povrat PDV-a je da se roba iznese van zemlje, to što se strani državljanin vas ne oslobađa neplaćanja PDV-a, već činjenica da ste kao strani državljanin kupili robu za ličnu upotrebu i izvezli to iz HR.
Redovno idem u outlet kod Splita (Dugopolje). Minimalni iznos za povrat je 750kn. Imaju tri varijante kako povratiti pdv:

- klasicnio PDV-P obrazac gdje se moras vratiti kod prodavca i preuzeti novac
- GlobalBlue obrazac - sa popunjenim obrascom odlazis na neki GlobalBlue location (u Sarajevu je to u sklopu mjenjacnice u SCCu) i nakon par dana ti novac uplate na racun
- Neki Tax obrazac - gdje samo postom obrazac posaljes i novac isto tako bude uplacen na racun

Sve obrasce moras ovjeriti na granici(carini).
G00N3R
Posts: 1
Joined: 12/03/2016 13:00

#16 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by G00N3R »

Pozdrav

Konkretno pitanje, autosjedalica 1000 kn, ako trazim povrat pdv u HR, jel nasi to carine i naplacuju pdv kad ulazim u BiH?
akcija007
Posts: 2792
Joined: 17/05/2008 23:50

#17 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by akcija007 »

G00N3R wrote:Pozdrav

Konkretno pitanje, autosjedalica 1000 kn, ako trazim povrat pdv u HR, jel nasi to carine i naplacuju pdv kad ulazim u BiH?
PdV U hR je 25% . Imaju 2 vrste obrazaca za povrat poteza. Prvi je obrazac Ministarstva Financija RH po kojem kada ga ovjeris na izlazu da je roba izasla iz rh se moras vratiti u roku od 6 mjeseci od dana izdavanja racuna u prodavnicu gdje si kupio i oni ce ti isplatiti cijeli iznos pdva sa racuna od 25%.

Drugi obrazac je Global Blue koji uzima proviziju, i dobijes nekih 12-13% PDV nazad . U mjenjacnici u SCC ili da posaljes u Gl9bal Blue u Brqtislavu pa ti oni uplate na kreditnu karticu.

Nasi te nece cariniti jer po Zakonu imas pravo da uveze robe od 300 eur po osobi.
Na 1000 kn ti je pdv cca 198 kn (jer ide po preracunatoj stopi)
Zlajaoni
Posts: 37
Joined: 13/07/2017 20:25

#18 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by Zlajaoni »

akcija007 wrote:
G00N3R wrote:Pozdrav

Konkretno pitanje, autosjedalica 1000 kn, ako trazim povrat pdv u HR, jel nasi to carine i naplacuju pdv kad ulazim u BiH?
PdV U hR je 25% . Imaju 2 vrste obrazaca za povrat poteza. Prvi je obrazac Ministarstva Financija RH po kojem kada ga ovjeris na izlazu da je roba izasla iz rh se moras vratiti u roku od 6 mjeseci od dana izdavanja racuna u prodavnicu gdje si kupio i oni ce ti isplatiti cijeli iznos pdva sa racuna od 25%.

Drugi obrazac je Global Blue koji uzima proviziju, i dobijes nekih 12-13% PDV nazad . U mjenjacnici u SCC ili da posaljes u Gl9bal Blue u Brqtislavu pa ti oni uplate na kreditnu karticu.

Nasi te nece cariniti jer po Zakonu imas pravo da uveze robe od 300 eur po osobi.
Na 1000 kn ti je pdv cca 198 kn (jer ide po preracunatoj stopi)
Na autosjedalice je 11% PDV.
User avatar
So What!
Posts: 11144
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by So What! »

melb26sa wrote:Ne nadjoh podforum ekonomija, privreda... kakogod pa ako nije na pravoj temi neka moderator pomjeri :D

Interesuje me kako ide za povrat PDV iz Hrvatske? Koji je minimalni iznos racuna, gdje se prijavljuje i kada se dobija povrat?

Zahvaljujem unaprijed,

:? :?
Evo ja ću ti prepričati kompletan proces, uopšte nije komplikovano, samo je potrebno malo strpljenja.

Dakle minimalan iznos je 750 kuna, nedavno sam se slučajno i ja zadesio u nekoj kupovini u Slavonskom Brodu i račun je iznosio oko 1100 kuna.

Pogledah ja onaj račun i obradova se kada sam vidio, mislim da je 21% iznosio PDV.

Uglavnom, zatražih ja na kasi da izvršim povrat i radnice su ljubazno čak i popunile formular za mene, samo sam im morao dati pasoš.

Zatim je radnica pogledala cifru PDV-a na računu i neku tabelu i upisala za povrat 150 kuna, što znači da ne dobiješ tačan iznos, već se zaokružuje na određenu cifru u određenom intervalu.

Dakle 1100 kuna je nekih 290 maraka, a 150 kuna je oko 40 maraka, što na taj iznos nije uopšte nezanemarivo, što se mene tiče.

Radnica mi je onda dala spisak mjesta gdje to mogu podignuti, znači u svakom većem gradu u BiH postoji neka kompanija koja isplaćuje taj novac, a u Sarajevu postoje tri, i moja preporuka je mjenjačnica Exclusive Change u SCC-u.

Prethodno na izlazu iz Hrvatske, nakon što pređete graničnu kontrolu, lijepo se parkirate, izađete iz automobila i odete do ureda Carine da vam tamo taj dokument i ovjere.

Uposlenica Carine je bila veoma ljubazna i obradoval se što je iznos manji od 300 eura, jer bi zatim ista procedura morala potrajati iz razloga što bi to morala obrađivati kroz računar i tražiti odobrenja neka, šta li, a u ovom slučaju je samo morala udariti pečat i potpisati se.

Zadnji korak je naravno da pronađete poslovnicu koja isplaćuje novac i preuzmete isti.
NbLsU
Posts: 22
Joined: 15/05/2012 12:46

#20 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by NbLsU »

:izet:
Last edited by NbLsU on 12/02/2019 19:15, edited 1 time in total.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#21 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by un1ted »

Ti si prevarant I najbolje što se može desiti je ta ti oduzmu robu, što se nadam da ce uraditi. :bih:
NbLsU
Posts: 22
Joined: 15/05/2012 12:46

#22 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by NbLsU »

;-)
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#23 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by malwarebyte »

---
Last edited by malwarebyte on 09/04/2022 23:39, edited 1 time in total.
akcija007
Posts: 2792
Joined: 17/05/2008 23:50

#24 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by akcija007 »

Da sve je isto.
Vodi racuna da ako ces nociti turisticki u HR da budes prijavljena u turistickoj zajednici i da vlasnik apartmana za tebe plati boravisnu taksu.
Prosli mj prijatelj trazio povrat biobu Zagrebu turisticki i na granici mu odbili ovjeriti obrazac jet nije bio prijavljen a spavao u Zagrebu u prijavtnom smjestaju preko Airbnb.
Vlasnik apartmana ga nije prijavio turistickoj zajednici
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#25 Re: Povrat PDV iz Hrvatske?

Post by malwarebyte »

---
Post Reply