Povisena Masnoca u Krvi!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
fole13
Posts: 607
Joined: 05/09/2007 16:29
Location: Sarajevo

#1 Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by fole13 »

Pozdrav svima. Uradio sam preventivno nalaze, interesovalo me kakva je moja krvna slika. To radim 2 puta godisnje. Iako oduvijek imam malo povisenu masnocu ovaj put je cini mi se situacija najgora. Zeljezo i secer su mi skoro uvijek dobri ali masnocu u krvi sam izgleda povukao na genetiku jer i majka ima slican problem. Gledam da zdravo jedem iako mi se desi period kad jedem brzu hranu i sendvice na poslu. Postavit cu svoj nalaz nadam se da ce se dobro vidjeti. Ako je neko imao slican problem i rijesio ga uspjesno, ne ustrucavajte se da napisete sta o tome.

Image

Ps. Trudim se da ne pijem tablete za masnocu jer smatram da nisu rijesenje, a i ne volim se trpati hemijom. Ja bi to ipak prirodnim putem rijesavao.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#2 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

fole13 wrote:Pozdrav svima. Uradio sam preventivno nalaze, interesovalo me kakva je moja krvna slika. To radim 2 puta godisnje. Iako oduvijek imam malo povisenu masnocu ovaj put je cini mi se situacija najgora. Zeljezo i secer su mi skoro uvijek dobri ali masnocu u krvi sam izgleda povukao na genetiku jer i majka ima slican problem. Gledam da zdravo jedem iako mi se desi period kad jedem brzu hranu i sendvice na poslu. Postavit cu svoj nalaz nadam se da ce se dobro vidjeti. Ako je neko imao slican problem i rijesio ga uspjesno, ne ustrucavajte se da napisete sta o tome.

Image

Ps. Trudim se da ne pijem tablete za masnocu jer smatram da nisu rijesenje, a i ne volim se trpati hemijom. Ja bi to ipak prirodnim putem rijesavao.

Prvo da te pitam gdje si vadio, u kojoj ustanovi? Koliko znam gornja granica za trigliceride je 2.30 mmol/L.

Ja sam prije par godina zbog stresa i načina života imao trigliceride 7 :roll: , holesterol bio na gornjoj granici.

Vrlo brzo dijetom i načinom života bez ikakvih lijekova sam spustio trigliceride za mjesec dana na 2,6 mmol/l i holesterol nešto ispod gornje granice. To sam uradio na način da sam totalno izbacio sve vrste šečera, gazirana pića, rafinirani šečer, čokolade, kolače. Izbacio sve prerađevine od mesa i mesnih proizvoda tipa hrenovke, paštete, suđuke, suho meso. Uveo u ishranu dosta mladog sira, povrća, vrlo malo crvenog mesa, više puretine i nešto piletine. Uveo kretanje, nikakve specijalne vježbe i izmaranje, već najobičniju šetnju. Nakon tri mjeseca ovog režima smršao 6 kila, vratio sve vrijednosti masnoča gotovo u idealu. Kasnije nastavio nešto blažim tempom ove ishrane ali sam totalno iz svog života izbacio gazirana piča. Danas pojedem dvije kockice čokolade nekad uz kafu, pojedim i kolač, ali jedan, ne pet koamda. Uveo Omega3 kapsule jer i one mogu dosta pomoći kod ishrane koja nije izbalansirana tako da evo već tri godine nemam problema sa trigliceridima i holesterolom. Zna nekad malo oscilirati ali sve u granicama normale i to kada se nekad malo opustim za kakav praznik ili rođendan. :mrgreen:

Dakle moj ti je savjet, a posavjetuj se sa doktorom opet, uvedi sebi dijetalnu prehranu na tri mjeseca, Omega3 pa ponovi nalaze za mejsec dana. Naravno stresa se trebaš riješiti koliko god možeš. Ja sam to riješio radikalnom mjerom promjenom radnog mjesta.

P.S Tebi su i jetreni enzimi povišeni, vjerovatno masna jetra jer jetra sada prerađuje svu tu masnoću. Ne brini ništa, savjetuj se sa doktorom, uradi ono što sam ti rekao i kontroliši nalaz za mjesec dana. Prati i jetrene enzime.
User avatar
fole13
Posts: 607
Joined: 05/09/2007 16:29
Location: Sarajevo

#3 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by fole13 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
fole13 wrote:Pozdrav svima. Uradio sam preventivno nalaze, interesovalo me kakva je moja krvna slika. To radim 2 puta godisnje. Iako oduvijek imam malo povisenu masnocu ovaj put je cini mi se situacija najgora. Zeljezo i secer su mi skoro uvijek dobri ali masnocu u krvi sam izgleda povukao na genetiku jer i majka ima slican problem. Gledam da zdravo jedem iako mi se desi period kad jedem brzu hranu i sendvice na poslu. Postavit cu svoj nalaz nadam se da ce se dobro vidjeti. Ako je neko imao slican problem i rijesio ga uspjesno, ne ustrucavajte se da napisete sta o tome.

Image

Ps. Trudim se da ne pijem tablete za masnocu jer smatram da nisu rijesenje, a i ne volim se trpati hemijom. Ja bi to ipak prirodnim putem rijesavao.

Prvo da te pitam gdje si vadio, u kojoj ustanovi? Koliko znam gornja granica za trigliceride je 2.30 mmol/L.

Ja sam prije par godina zbog stresa i načina života imao trigliceride 7 :roll: , holesterol bio na gornjoj granici.

Vrlo brzo dijetom i načinom života bez ikakvih lijekova sam spustio trigliceride za mjesec dana na 2,6 mmol/l i holesterol nešto ispod gornje granice. To sam uradio na način da sam totalno izbacio sve vrste šečera, gazirana pića, rafinirani šečer, čokolade, kolače. Izbacio sve prerađevine od mesa i mesnih proizvoda tipa hrenovke, paštete, suđuke, suho meso. Uveo u ishranu dosta mladog sira, povrća, vrlo malo crvenog mesa, više puretine i nešto piletine. Uveo kretanje, nikakve specijalne vježbe i izmaranje, već najobičniju šetnju. Nakon tri mjeseca ovog režima smršao 6 kila, vratio sve vrijednosti masnoča gotovo u idealu. Kasnije nastavio nešto blažim tempom ove ishrane ali sam totalno iz svog života izbacio gazirana piča. Danas pojedem dvije kockice čokolade nekad uz kafu, pojedim i kolač, ali jedan, ne pet koamda. Uveo Omega3 kapsule jer i one mogu dosta pomoći kod ishrane koja nije izbalansirana tako da evo već tri godine nemam problema sa trigliceridima i holesterolom. Zna nekad malo oscilirati ali sve u granicama normale i to kada se nekad malo opustim za kakav praznik ili rođendan. :mrgreen:

Dakle moj ti je savjet, a posavjetuj se sa doktorom opet, uvedi sebi dijetalnu prehranu na tri mjeseca, Omega3 pa ponovi nalaze za mejsec dana. Naravno stresa se trebaš riješiti koliko god možeš. Ja sam to riješio radikalnom mjerom promjenom radnog mjesta.

P.S Tebi su i jetreni enzimi povišeni, vjerovatno masna jetra jer jetra sada prerađuje svu tu masnoću. Ne brini ništa, savjetuj se sa doktorom, uradi ono što sam ti rekao i kontroliši nalaz za mjesec dana. Prati i jetrene enzime.

Hvala za iscrpan odgovor. Radio sam nalaze u lokalnoj ambulanti u Sarajevu da sad ne preciziram tacno gdje. Uglavnom mislim da se to nosi negdje iz ambulante jer oni nemaju svoju labaratoriju. Stres na poslu je naravno prisutan, uostalom cim se rodis u Bosni pod stresom si heheh. Pokusat cu sa promjenom prehrane, trebao bih i sletit par kila, pa cemo vidjeti. A zasto je bitna Omega? Da balansira masnoce valjda? A sta mislis o silmarinu-sikavici? Jesi mozda koristio? Onda ima onaj recept sa sircetom i vodom (razblazeno) je li to preporucljivo?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

fole13 wrote:
Hvala za iscrpan odgovor. Radio sam nalaze u lokalnoj ambulanti u Sarajevu da sad ne preciziram tacno gdje. Uglavnom mislim da se to nosi negdje iz ambulante jer oni nemaju svoju labaratoriju. Stres na poslu je naravno prisutan, uostalom cim se rodis u Bosni pod stresom si heheh. Pokusat cu sa promjenom prehrane, trebao bih i sletit par kila, pa cemo vidjeti. A zasto je bitna Omega? Da balansira masnoce valjda? A sta mislis o silmarinu-sikavici? Jesi mozda koristio? Onda ima onaj recept sa sircetom i vodom (razblazeno) je li to preporucljivo?
Omega-3 masne kiseline su esencijalne, tj. tijelo ih ne može samo proizvesti nego ih mora dobiti iz hrane.
Klinički dokazi najjači su za liječenje srčanih bolesti, ali Omega-3 masne kiseline mogu pomoći i kod:

Visoki kolesterol – povećavaju HDL (dobar) kolesterol, a smanjuju trigliceride.

Visoki krvni tlak – prehrana s dodacima omega-3 masnih kiselina smanjuje krvni tlak kod oboljelih od hipertenzije.

Srčane bolesti – prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama smanjuje rizik od razvitka srčanih bolesti.

Dijabetes – omega-3 masne kiseline iz ribljeg ulja mogu smanjiti trigliceride i apoproteine (markeri dijabetesa) te podići HDL kolesterol.

Možeš ti probati sve te narodne recepte ali prvo i osnovno izbaciti sve šečere iz ishrane (ugljikohidrate), smanjiti unos tjestenine i hljeba i uvesti kretanje, laganiju vježbu redovno i laganiju ishranu. Ja lično nisam koristio to što ti navodiš ali jesam zeleni čaj, Omega3 i izmjena ishrane. Đaba najbolji preparati i lijekovi ako i dalje nastaviš pogrešno se hraniti. Obavezno uvedi ribu (plavu) jednom sedmično, znam da se ljudi ne vole pegalti oko ribe ali probaj mjesec-dva pa ćeš vidjeti rezultate. Posavjetuj se obavezno sa doktorom oko svega toga jer možda je kod mene bilo drugačije u odnosu na tebe pa da ti ne savjetujem pogrešno mada ovo što sam ja radio nije ništa što ti može naškoditi ili pogoršati stanje. Stres kao stres ne pravi visoke trigiceride i holesterol već pogrešna ishrana, malo kretanja ali u kombinaciji sa stresom može napraviti ozbiljnija stanja pa i pokrenuti neke ozbiljnije procese u organizmu. Barem je meni tako reako doktor. Sretno i prati enzime jetre.
User avatar
fole13
Posts: 607
Joined: 05/09/2007 16:29
Location: Sarajevo

#5 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by fole13 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
fole13 wrote:
Hvala za iscrpan odgovor. Radio sam nalaze u lokalnoj ambulanti u Sarajevu da sad ne preciziram tacno gdje. Uglavnom mislim da se to nosi negdje iz ambulante jer oni nemaju svoju labaratoriju. Stres na poslu je naravno prisutan, uostalom cim se rodis u Bosni pod stresom si heheh. Pokusat cu sa promjenom prehrane, trebao bih i sletit par kila, pa cemo vidjeti. A zasto je bitna Omega? Da balansira masnoce valjda? A sta mislis o silmarinu-sikavici? Jesi mozda koristio? Onda ima onaj recept sa sircetom i vodom (razblazeno) je li to preporucljivo?
Omega-3 masne kiseline su esencijalne, tj. tijelo ih ne može samo proizvesti nego ih mora dobiti iz hrane.
Klinički dokazi najjači su za liječenje srčanih bolesti, ali Omega-3 masne kiseline mogu pomoći i kod:

Visoki kolesterol – povećavaju HDL (dobar) kolesterol, a smanjuju trigliceride.

Visoki krvni tlak – prehrana s dodacima omega-3 masnih kiselina smanjuje krvni tlak kod oboljelih od hipertenzije.

Srčane bolesti – prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama smanjuje rizik od razvitka srčanih bolesti.

Dijabetes – omega-3 masne kiseline iz ribljeg ulja mogu smanjiti trigliceride i apoproteine (markeri dijabetesa) te podići HDL kolesterol.

Možeš ti probati sve te narodne recepte ali prvo i osnovno izbaciti sve šečere iz ishrane (ugljikohidrate), smanjiti unos tjestenine i hljeba i uvesti kretanje, laganiju vježbu redovno i laganiju ishranu. Ja lično nisam koristio to što ti navodiš ali jesam zeleni čaj, Omega3 i izmjena ishrane. Đaba najbolji preparati i lijekovi ako i dalje nastaviš pogrešno se hraniti. Obavezno uvedi ribu (plavu) jednom sedmično, znam da se ljudi ne vole pegalti oko ribe ali probaj mjesec-dva pa ćeš vidjeti rezultate. Posavjetuj se obavezno sa doktorom oko svega toga jer možda je kod mene bilo drugačije u odnosu na tebe pa da ti ne savjetujem pogrešno mada ovo što sam ja radio nije ništa što ti može naškoditi ili pogoršati stanje. Stres kao stres ne pravi visoke trigiceride i holesterol već pogrešna ishrana, malo kretanja ali u kombinaciji sa stresom može napraviti ozbiljnija stanja pa i pokrenuti neke ozbiljnije procese u organizmu. Barem je meni tako reako doktor. Sretno i prati enzime jetre.
Hvala u svakom slucaju najvise volim cuti od ljudi koji su prosli isto. Naravno obratit cu se ja i svom ljekaru narucen sam u ponedeljak. Moram svakako poduzeti nesto jer se nece samo rijesiti. Bit ce tesko navici se na ovakvu prehranu ali ipak zdravlje je u pitanju. Iskreno ribu skoro i da ne jedem, pa je kod mene balans pozitivnih i negativnih masnoca los vjerovatno. Hvala jos jednom.
User avatar
fole13
Posts: 607
Joined: 05/09/2007 16:29
Location: Sarajevo

#6 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by fole13 »

Dupli :roll:
Last edited by fole13 on 19/10/2016 13:33, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

fole13 wrote:
Hvala u svakom slucaju najvise volim cuti od ljudi koji su prosli isto. Naravno obratit cu se ja i svom ljekaru narucen sam u ponedeljak. Moram svakako poduzeti nesto jer se nece samo rijesiti. Bit ce tesko navici se na ovakvu prehranu ali ipak zdravlje je u pitanju. Iskreno ribu skoro i da ne jedem, pa je kod mene balans pozitivnih i negativnih masnoca los vjerovatno. Hvala jos jednom.
Ništa, nema na čemu. Javi šta je bilo kod doktora i rezultate idučin nalaza, samo budi uporan sa novim režimom i kasnije ti to postane normalna ishrana. Sretno još jednom!
tap3ah75
Posts: 5995
Joined: 07/09/2009 14:14

#8 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by tap3ah75 »

I udri sirutke kad god možeš.

Meni je sredila masnu jetru.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#9 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by listopad »

Idi redovno na trcanje.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#10 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by miki27A »

ako ti se ne jede riba imas opciju avokada. sestri je od toga skocio "dobri":HDL cholesterol na nesto nenormalno (mislim da je bio 7 ili 8), mislim da ju je doktor opisao u nekom clanku zbog toga.
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#11 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by emmir1 »

Eh svašta bih mogao napisati

Način ishrane kao što drvosječa već napisao je ključan.
Dodao bih neke stvari

Ako ne želiš da piješ omega 3 tablete i ne treba, omega 3 se nalaze u plavoj ribi a najviše u lososu, no ja ti preporučujem chia sjemenke koje su namirnica sa najviše omega3 kiselina na svijetu, imaju ih 8 puta više nego losos.Koštaju 2.5 km i ima ih u Konzumu ili Bingu.Takođe mladi sir kombiniraj sa uljem lana, dobro izmješat kašiku ulja lana sa mladim sirom.Uvečer možeš staviti 3 smokve u sirče i to ujutro da popiješ a smokve pojedeš.
Ovo uglavnom povećava dobre masnoće a smanjuje loše.

No prehrana je glavna.

Dosta salata, povrća, voća, svako meso izbjegavaj sem ribe.
Integralne žitarice uključi, onda sjeme lana, bundeve, maka, čurukota, jako bitno orašaste proizvode...bademe, orahe, indijske orahe

Ja kada sam krenuo prije nekog vremena na ovaj način života a razlog su bile masnoće, prvih dana nisam znao šta da jedem..jeo sam ledo grašak i mladi sir uglavnom.

Danas imam toliko širok spektar šta sve jedem da bih mogao knjigu napisat.
Naravno pročitao sam brdo al bukvalno brdo literature oko ishrane.

Recimo voliš slatko.
Pojedi čokoladu iznam 70 posto kakao

Ili evo ti jedan recept koji je gotov za 15 min a slatko je i pravo dobro

Uzmeš jabuku isječeš na kockice i staviš u šerpu, dodaš šoljicu vode.
Nakon 5 minuta kuhanja dodaj šoljicu zobenih pahuljica.
Neka kuha još 5 minuta.
Skloniš sa vatre i dodaš veliku kašiku meda i malo cimeta i promješaš.
Vamo samelješ orahe ili bademe ili možeš skupa po šaku, možeš dodati i chia sjemenke i pospeš po tome što si skuhao.
Malo stavi u frižider i to je to.

Ja volim slatko a to mi je bolje od bilo kojeg kolača
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#12 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by emmir1 »

Danas povadi nalaze jer jedno godinu i po sam promijenio način ishrane.

Kaže doktorica da do sada nije vidjela takve nalaze i da su mi kao u djeteta, imam 37 godina.

Trigliceridi su mi 0.7

Ako treba kome savjet oko tih masnoća :)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#13 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

listopad wrote:Idi redovno na trcanje.
Po ovom sada vremenu ne treba ni hodati vani, danas je vrlo opasno zagađenje zraka. :oops:
ivan-tz
Posts: 313
Joined: 15/07/2012 16:45

#14 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by ivan-tz »

Pozdrav svima. Da li mi neko moze reci sta ustvari znaci kada je rezultat triglicerida granicno visok te holesterol malo povisen 5,8? Posto su mi oba rezultata iznad normalnih vrijednosti. Provjerio sam na internetu te vidio da oni koriste termina normalno, granicno visok, jako visok i pretjerano visok. Meni su oba rezultata dakle granicno visoka pa me zanima da mi protukamaci to ako nije problem. Narocito me brine s obzirom danja uopce nisam debeo i da imam cak prostora i da se udebljam koju kilu. Istovremeno imam i povisen ponekad pritisak, tako da mozda je to sve povezano iako sam radio ultrazvuk i nisu mi dali da radim ni ergometriju niti bilo sta. Ali to je druga prica.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#15 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by TheMule »

Znaci da ima dovoljno materijala da se prave masne nasloge u venama i da ce ti postojati opasnost scrcanog ili mozdanog udara u buducnosti
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#16 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by Ana Maria »

Da li neko ima neku preporuku za biljne kapi za snizavanje visokog holesterola i triglicerida, s obzirom da je trziste pretrpano raznim proizvodima, tesko je odluciti koji kupiti a da je zaista efikasan
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#17 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by fortaleza »

Ana Maria wrote:Da li neko ima neku preporuku za biljne kapi za snizavanje visokog holesterola i triglicerida, s obzirom da je trziste pretrpano raznim proizvodima, tesko je odluciti koji kupiti a da je zaista efikasan
Čaj od koprive, po mogućnosti od samoubrane osušene koprive, provjereno djeluje.

Piti ga umjesto kave ako se stvarno želi smanjiti kolesterol i trigliceridi.
Ana Maria
Posts: 267
Joined: 13/11/2013 15:28

#18 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by Ana Maria »

fortaleza wrote:
Ana Maria wrote:Da li neko ima neku preporuku za biljne kapi za snizavanje visokog holesterola i triglicerida, s obzirom da je trziste pretrpano raznim proizvodima, tesko je odluciti koji kupiti a da je zaista efikasan
Čaj od koprive, po mogućnosti od samoubrane osušene koprive, provjereno djeluje.

Piti ga umjesto kave ako se stvarno želi smanjiti kolesterol i trigliceridi.
Hvala puno za preporuku, pokusat cemo...
User avatar
Empedokles
Posts: 63
Joined: 26/11/2012 13:35

#19 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by Empedokles »

nisam htio da otvaram novu temu, jer je ova sasvim dovoljna..

Parametri:

Trigliceridi - 1,66 mmol/L
Holesterol - 5,4 mmol/L
LDL - 3,4 mmol/L
HDL - 1,5 mmol/L

na LDL i Holesterol mi je stavljena oznaka H, valjda HIGH.

Ima li ko savjet šta da radim. Do večeras sam varao sam sebe, te sladoled, te ovo te ono, al od ujutru moram da mijenjam.
Već sam profiltrirao brdo savjeta, tipa dvije kašike maslinovog ulja na tašte, dva čehna bijelog luka na tašte, uvesti C vit, kalcij, magnezij i ostale šumeće gluposti, kao i voće, ribu, orašasto voće al bgm ne znam koje da uzmem.
I veze nemam šta da jedem ovako kad sam gladan!?

Šta smijem, šta ne smijem, ima li iko konkretno? Tipa smiješ rižu, krompir ne smiješ.. da se stavim na tromjesečnu patnju, kaže doktor RISK faktor mi je visok, kao i za aterosklerozu
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#20 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by fortaleza »

Empedokles wrote:nisam htio da otvaram novu temu, jer je ova sasvim dovoljna..

Parametri:

Trigliceridi - 1,66 mmol/L
Holesterol - 5,4 mmol/L
LDL - 3,4 mmol/L
HDL - 1,5 mmol/L

na LDL i Holesterol mi je stavljena oznaka H, valjda HIGH.

Ima li ko savjet šta da radim. Do večeras sam varao sam sebe, te sladoled, te ovo te ono, al od ujutru moram da mijenjam.
Već sam profiltrirao brdo savjeta, tipa dvije kašike maslinovog ulja na tašte, dva čehna bijelog luka na tašte, uvesti C vit, kalcij, magnezij i ostale šumeće gluposti, kao i voće, ribu, orašasto voće al bgm ne znam koje da uzmem.
I veze nemam šta da jedem ovako kad sam gladan!?

Šta smijem, šta ne smijem, ima li iko konkretno? Tipa smiješ rižu, krompir ne smiješ.. da se stavim na tromjesečnu patnju, kaže doktor RISK faktor mi je visok, kao i za aterosklerozu
vrijednost ukupnog kolesterola zapravo ne govori puno o eventualnom riziku za razvoj bolesti, već treba gledati omjer između ukupnog i HDL kolesterola. Ako je omjer ukupnog kolesterola i HDL ispod 6 – to je dobro, ispod 5 – još bolje, a ispod 4 – odlično. Znači, ako je zaštitni HDL kolesterol visok, tada će i ukupan kolesterol biti viši, što je u tom slučaju samo dobro. Npr. ako je ukupni kolesterol 8, a HDL je 2, omjer je 8:2 = 4, što je odlično. No ako je ukupni kolesterol 8, a HDL samo 1, tada je omjer 8:1 = 8, što je loše.
http://istineilaziohrani.blogspot.co.id ... j.html?m=1
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by moonca »

Ne znam tacno mjere u Bosni sta znace ali po ovom sto si napisao losi holesterol ti je jako visok.
Ako je ukupna vrijednost 6 a ti si 5.4 ipak si dobro.

Moras izbaciti masnoce, jesti ne masno meso, piletinu, kolace, secer , ne przeno itd--google sta mozes ima toga dosta vec objavljeno.
Ja sam pila ove tablete i one ti mogu smanjiti do 20% , ako budes kupovao , vodi racuna da uz njih imas i ovaj
co-q10 on je bitan uz ove tablete kao i bez njih.
Dr bi ti vjerovatno preporucio -statine - koji su dobri i za srce -imaju nus pojavu -- moguci grcevi u misicima.
I ovaj red yeast je vrsta statina -prirodna.

Image
emmir1
Posts: 4494
Joined: 07/06/2013 15:28

#22 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by emmir1 »

Empedokles wrote:nisam htio da otvaram novu temu, jer je ova sasvim dovoljna..

Parametri:

Trigliceridi - 1,66 mmol/L
Holesterol - 5,4 mmol/L
LDL - 3,4 mmol/L
HDL - 1,5 mmol/L

na LDL i Holesterol mi je stavljena oznaka H, valjda HIGH.

Ima li ko savjet šta da radim. Do večeras sam varao sam sebe, te sladoled, te ovo te ono, al od ujutru moram da mijenjam.
Već sam profiltrirao brdo savjeta, tipa dvije kašike maslinovog ulja na tašte, dva čehna bijelog luka na tašte, uvesti C vit, kalcij, magnezij i ostale šumeće gluposti, kao i voće, ribu, orašasto voće al bgm ne znam koje da uzmem.
I veze nemam šta da jedem ovako kad sam gladan!?

Šta smijem, šta ne smijem, ima li iko konkretno? Tipa smiješ rižu, krompir ne smiješ.. da se stavim na tromjesečnu patnju, kaže doktor RISK faktor mi je visok, kao i za aterosklerozu

Evo ja ću.

Doručak

Jogurt sa sjemenkama lana.
Uzmi onu smjesu mljevenih sjemenki ali obavezno da tu bude lan.
Zobene pahuljice kombiniraj sa jogurtom i voćem.
Grejp za doručak je dobra opcija

Ručak
Povrće najbolje svježe
Uzmeš malo kelja, zelene salate i samelješ u blenderu ili narežeš nožem, dodaš graha iz konzerve, koju maslinu...
E onda tunjevinu sa maslinovim uljem po tome i extra ručak.
Sve ovo možeš kombinovat i sa paradajzom, cveklom, kupus...praviš kombinacije koje voliš.
Ponekad umjesto tunjevine ubaciš feta sir na kockice ili pileće filete na kockice...

Nadalje leća je dobra, ima jako dosta proteina i dobra je zamjena za meso, a i nju možeš pravit sa piletinom.

Sva kuhana jela, grašak, kupus, kelj...

Sa orasima, bademima, zobi i jabukama možeš praviti vrhunske kombinacije, zdrave i ukusne.
Ubaci u kombinacije organski kakao i cejlonski cimet koji su jako zdravi a predobri za jest
Prokuhaš 10 tak minuta zob i jabuke i sve to pospeš mljevenim orasima i kakao...extra zamjena za slatko...lijepo i zdravo

Riba no o tome ti ne moram pisati.

Voće....

E sada kako zaista je internet pun informacija i recepata zaista ti treba malo truda i gugl

Recimo hoćeš nešto da jedeš

Brokula

Ukucaj brokula alternativa

Ima sjajna stranica alternativa koja ima tekst o gotovo svakoj namirnici i za šta je dobra a za šta nije.

Sve od brašna da izbaciš, integralno takođe ....to je sve u 5 deka

Ubaci obavezno žitarice, ali proso umjesto riže recimo.
Qvinoa je dobra
Ukucaj proso alternativa pa pročitaj malo
Riža nije dobra, proso je namirnica slična riži i možeš je kombinovat svakako

I svakako bih preporučio svaki dan sirće jabučno pod obavezno.

Znači o svakoj namirnici se informiši i za 2 mjeseca ćeš imati ok nalaze
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#23 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by ovo_mi_je_nick »

Masnoća u krvi tj jetra ne radi dobro:

- Kapi artičoke
- ulje čurekota/čurkota/crni kim
- grejp/limun
- jabukovo sirće
- lan, susam
- čaj od kantariona, kunice.

Eh sada, ova masnoća ne mora biti od loše hrane jer to se pretežno pretvara u salo nakon što jetra odradi svoje. Sad je fazon što je nešto poremećeno pa ide u krv i druga čudesa.

Uglavnom je razlog stres (a kakvih sve vrsta stresa ima to je čudo)...tako da uz gore nevedene preparate ubaciti šetnje, trčkaranje, ljubav, više sna, ne bih preporučio teretanu jer povećeva kortizol što blokira insulin bla bla..., izbaciti tv i sve novinare dnevnike iz svakodnevnice, ljude kojima je sve negativno. A posao danas ne možemo birati tako da ako ostane samo taj izvor opet je i više nego dobro.

Imao sam problema ozbiljnih sa stresom i posljedicama od istog i nakon 2 godine sam tek sve vratio na fabričke postavke tako da imam kompetenciju da govorim i uzrocima i liječenju.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#24 Re: Povisena Masnoca u Krvi!!

Post by ljuspica »

Zna li neko citati nalaz iz krvne slike?

leukociti 6,89
Eritrociti 4,67
Hemoglobin 13,1
Hematokrit 41,13
MCV 88
MCH 28,2
MCHC 32
Trombocit 284
DKS:
Gran. 53,9
Lynfo: 39
Mono: 7,1
SE 6/19
Post Reply