Povisen kreatinin

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#1 Povisen kreatinin

Post by ELMauro »

Vadio sam nalaze i povišen mi je kreatinin, urea je u granicama normale, prvi put kad sam vadio kreatinin bio je 129 od 110 što je granica a drugi put 148. Ostalo mi je da radim ultrazvuk bubrega za koji dan. Nisam bilder, ne trošim nikakvu drogu, alkohol niti pušim, ali nisam ni aktivan fizički. Doduše dosta lošu sam hranu jeo, masnu, fast food i dosta mesa i grickalica i tako tih gluposti. Doktorica mi je rekla da se držim podalje od hrane bogate nitratima samo nije pojasnila da li se to odnosi na svježu hranu iili samo na prerađevine, tipa salame, suho meso itd...? Da li neko zna kako se smanjuje kreatinin prirodnim putem? Da li je neko kuburio sa ovim? nisam baš upoznat sa problemom...
saraxy
Posts: 97
Joined: 08/01/2017 21:00

#2 Re: Povisen kreatinin

Post by saraxy »

http://www.dijetaizdravlje.com/zdravlje ... kreatinin/

Pročitaj ovdje nešto više...

Poslano sa mog LG-K350
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#3 Re: Povisen kreatinin

Post by TAFKAP »

piješ li dovoljno?
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#4 Re: Povisen kreatinin

Post by Dr.medicine »

Uradi 24h proteinuriju sa kreatinin klirensom
i izracunaj eGFR
ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#5 Re: Povisen kreatinin

Post by ELMauro »

Dr.medicine wrote:Uradi 24h proteinuriju sa kreatinin klirensom
i izracunaj eGFR
Može li malo detaljnije, uraditi 24 prteinuriju sa kreatinin klirensom? šta je to? gdje uraditi? kako uraditi? i ovo eGFR da izračunam, kako? i šta kad izračunam? By the way u utorak radim ultazvuk bubrega pa ćemo vidjeti šta će biti...
Gigatron
Posts: 36
Joined: 03/10/2016 16:00

#6 Re: Povisen kreatinin

Post by Gigatron »

problemi sa bubrezima hitno urologu
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#7 Re: Povisen kreatinin

Post by Dr.medicine »

ELMauro wrote:
Dr.medicine wrote:Uradi 24h proteinuriju sa kreatinin klirensom
i izracunaj eGFR
Može li malo detaljnije, uraditi 24 prteinuriju sa kreatinin klirensom? šta je to? gdje uraditi? kako uraditi? i ovo eGFR da izračunam, kako? i šta kad izračunam? By the way u utorak radim ultazvuk bubrega pa ćemo vidjeti šta će biti...
eGFR imaš na netu da izracunas uneses samo podatke
a ovo ostalo 24h proteinurija - skuplja se urin 24h + uradi se kreatinin iz krvi pa to oni u laboratoriji preracunaju ---za ovo ti treba uputnica za DIP
ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#8 Re: Povisen kreatinin

Post by ELMauro »

Dr.medicine wrote:
ELMauro wrote:
Dr.medicine wrote:Uradi 24h proteinuriju sa kreatinin klirensom
i izracunaj eGFR
Može li malo detaljnije, uraditi 24 prteinuriju sa kreatinin klirensom? šta je to? gdje uraditi? kako uraditi? i ovo eGFR da izračunam, kako? i šta kad izračunam? By the way u utorak radim ultazvuk bubrega pa ćemo vidjeti šta će biti...
eGFR imaš na netu da izracunas uneses samo podatke
a ovo ostalo 24h proteinurija - skuplja se urin 24h + uradi se kreatinin iz krvi pa to oni u laboratoriji preracunaju ---za ovo ti treba uputnica za DIP
Uradio sam Uzv bubrega kaze nema nista uredan nalaz i funkcija uredna i svi ostali organi uredni i funkcionalni. Onda radio klirens test i ponovo kreatinin i ureu i rezultati su urea 3.9 (min 3.2 - 7,2 mmol/l) kreatinin 131 (min 48 - 110 mmol/l) a bio je zadnji.put 155 i kreatinin klirens 0.79 (min muskarci 1,63 - 2,6m/s).

Dobio sam za interno uputnicu pa cu vidjeti sta ce oni reci da li ostajem par dana na ispitivanju ili da idem kod nefrologa...ne znam vise sta je i do cega je. Nervira me...a plaši...
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#9 Re: Povisen kreatinin

Post by Dr.medicine »

ELMauro wrote: Uradio sam Uzv bubrega kaze nema nista uredan nalaz i funkcija uredna i svi ostali organi uredni i funkcionalni. Onda radio klirens test i ponovo kreatinin i ureu i rezultati su urea 3.9 (min 3.2 - 7,2 mmol/l) kreatinin 131 (min 48 - 110 mmol/l) a bio je zadnji.put 155 i kreatinin klirens 0.79 (min muskarci 1,63 - 2,6m/s).

Dobio sam za interno uputnicu pa cu vidjeti sta ce oni reci da li ostajem par dana na ispitivanju ili da idem kod nefrologa...ne znam vise sta je i do cega je. Nervira me...a plaši...

Da li si pio neke antibiotike, nesto?
koliko ti je godina da izracunamo taj eGFR?
Da li ti piješ neke lijekove za pritisak?????
Snižena ti je funkcija bubrega, tako da ti treba nefrološka detaljna obrada. Mislim povoljno je to što je kreat spao sa 155 na 131, ali klinrens ti je nizak.

Možda je bila kakva upala, ova zima, ne nosi se potkošulja itd.
Pitanja su godine, lijekovi za pritisak????
Da li si imao neke gnojne angine?? Upale grla koje nisi lijecio? Kamenac u bubregu?
ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#10 Re: Povisen kreatinin

Post by ELMauro »

Dr.medicine wrote:
ELMauro wrote: Uradio sam Uzv bubrega kaze nema nista uredan nalaz i funkcija uredna i svi ostali organi uredni i funkcionalni. Onda radio klirens test i ponovo kreatinin i ureu i rezultati su urea 3.9 (min 3.2 - 7,2 mmol/l) kreatinin 131 (min 48 - 110 mmol/l) a bio je zadnji.put 155 i kreatinin klirens 0.79 (min muskarci 1,63 - 2,6m/s).

Dobio sam za interno uputnicu pa cu vidjeti sta ce oni reci da li ostajem par dana na ispitivanju ili da idem kod nefrologa...ne znam vise sta je i do cega je. Nervira me...a plaši...

Da li si pio neke antibiotike, nesto?
koliko ti je godina da izracunamo taj eGFR?
Da li ti piješ neke lijekove za pritisak?????
Snižena ti je funkcija bubrega, tako da ti treba nefrološka detaljna obrada. Mislim povoljno je to što je kreat spao sa 155 na 131, ali klinrens ti je nizak.

Možda je bila kakva upala, ova zima, ne nosi se potkošulja itd.
Pitanja su godine, lijekovi za pritisak????
Da li si imao neke gnojne angine?? Upale grla koje nisi lijecio? Kamenac u bubregu?
Nikakve lijekove nisam pio ni za šta. Da sam imao upalu grla ili gripu ili nešto slično nisam ni to. 31 godina mi je. Nisam ni kamenac u bubregu imao, ja ne znam može li ultrazvuk otkriti kamenac ali njega sam radio prije 10dana i sve je uredno bilo. Znao sam zaspati nepokriven u potkošulji to stoji, imao blagih problema sa želucom ali me i to prošlo riješio sam medom i đumbirom to prirodno. Ne znam da li možda imam neku unutarnju upalu. Imao sam nekoliko noći situaciju da kada krenem spavati imam veoma veliku groznicu, tresem se i preznojavam cijelu noć sa temperaturom od 36.3 što mi.je bilo čudno. Prije toga sam.dosta pio alkohol nekoliko dana bozic nova godina o tako pa sam mislio da nije to do alkohola. Ta groznica je trajala tri noci gdje se svaku noc smanjivala i na kraju prestala, preko dana je nije.bilo nikako. I zadnja dva dana osjecam neku blagu groznicu ujutro kada se budim kada je mjehur pun i.pred spavanje a temperatura 36.4 ( ovdje moram dodati da sam par dana bio u drustvu osoba sa gripom pa mi je mozda u nekoj mjeri i presla mada ne oshecam simptome nikakve prehlade,mozda mrvicu grlo da boli ali mrvicu) Mjerim sa vise toplomjera da budem.siguran. Otkako sam otkrio da je povisen kreatinin i da imam visok.holesterol i trigliceride kao.i TSH hormon da je povisen kao i da mi se iznad lijeve sljepoocnice pojavila.alopecija prestao sam apsolutno jesti slano,masno, slatko, sokove sve sto bi mrvicu moglo da mi škodi kao.i alkohol. Eh jedino da napomenem da sam prije dvije sedmice krenuo.piti Letrax za hormone ne znam.ima li to neke veze.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1779
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#11 Re: Povisen kreatinin

Post by Dr.medicine »

To uopste nije temperatura. čak šta više meni je uvijek 36,7
po infektolizima subferbilnost je do 38 a onda se kaže da si febrian kad pređes 38.

mislio sam da si imao nekad neku davno upalu grla koju nisi lijecio dovoljno penicilinima i tako to. neki streptokok koji ti je mogao oštetiti bubrege.
kamen se vidi na UZ. prije ga nečeš vidjeti na RTG ako je uratni.

najbolje nefrolog malo to da pogleda. da uradis neke imunološke testove da se isključi sve moguce. mlad si.
ELMauro
Posts: 138
Joined: 03/06/2011 22:27
Location: Somewhere in Middle-earth...

#12 Re: Povisen kreatinin

Post by ELMauro »

Dr.medicine wrote:To uopste nije temperatura. čak šta više meni je uvijek 36,7
po infektolizima subferbilnost je do 38 a onda se kaže da si febrian kad pređes 38.

mislio sam da si imao nekad neku davno upalu grla koju nisi lijecio dovoljno penicilinima i tako to. neki streptokok koji ti je mogao oštetiti bubrege.
kamen se vidi na UZ. prije ga nečeš vidjeti na RTG ako je uratni.

najbolje nefrolog malo to da pogleda. da uradis neke imunološke testove da se isključi sve moguce. mlad si.
Danas opet radio klirens kreatinina i jos manji 0.40 kreatinin se spustio sa 133 na 129 a urea se pogorsala sad je 2.8... internista mi je rekao nakon konsultacije sa nefrologom da ako ne budu ovi danasnji nalazi dobri onda cu raditi renografiju ili renogram kako se vec zove. Sutra jos jonogram radim danas zakasnio...ne znam moze li.od zeluca biti jer osjecam tegobe duzE vrijeme i skontao sam da me od njega pritisce u lijevom plucnom krilu i zna mi se zamantati, doktorica mi je rekla kao nije ti nista evo ti ranital pa.pij njega...ali ne osjecam bas neki napredak...a sto ae tice neke upale bilo je upaka grla koje sam medom i kaduljom sanirao nisam antibiotike.pio nikakove...
Djmishel
Posts: 1
Joined: 25/01/2020 09:13

#13 Re: Povisen kreatinin

Post by Djmishel »

Imam iste tegobe, povećan kreatinin i ureu, lijevo krilo pritisak, teže disanje, osjećaj tjeskobe u grudima, povremeno vrtoglavicu, mučnine u želucu... Šta ste Vi na kraju napravili, znate li šta je bio problem? Hvala!
Post Reply