Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post Reply
zulfo
Posts: 417
Joined: 09/01/2009 11:00

#1 Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by zulfo »

Milijarda Konvertibilnih maraka za AutocesteBit će prikupljeno od građana od kojih se najmanje 50% neće nikad proći brzom Cestom lašva- Travnik
Opet nas prave budalama. Umjesto da od podignutih novčanih sredstava(MMF-a ,Svjetske banke ili dr.kredita) se gradi autocesta a da se ista vraćaju novcem prikupljenim od putarine(koje uz to nisu male) ,vlast ponovo zavlači ruku u džep dobro osiromašenih .
U prevodu GRAĐANI dižu kredite da bi plaćali izgradnju puta koji je već od dosad prikupljenih sredstava trebao biti i završen.

Neimar Terzić
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#2 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by Roccohljup »

zulfo wrote:Milijarda Konvertibilnih maraka za AutocesteBit će prikupljeno od građana od kojih se najmanje 50% neće nikad proći brzom Cestom lašva- Travnik
Opet nas prave budalama. Umjesto da od podignutih novčanih sredstava(MMF-a ,Svjetske banke ili dr.kredita) se gradi autocesta a da se ista vraćaju novcem prikupljenim od putarine(koje uz to nisu male) ,vlast ponovo zavlači ruku u džep dobro osiromašenih .
U prevodu GRAĐANI dižu kredite da bi plaćali izgradnju puta koji je već od dosad prikupljenih sredstava trebao biti i završen.

Neimar Terzić

Jarane sami smo krivi sto to dopustamo. Svaka (normalna) zenmlja koja uzima pare od MMFa te iste koristi za infrastrukturalne projekte koji kasnije generišu prihode iz kojih se taj kredit vraća. Samo kod nas se MMF troši na birokratiju (finansiranje ogromnog i bespotrebnog državnog aparata) i (djelimično) za kupovinu socijalnog mira, a za projekte se harači narod (sirotinja), i sto je najgore i ta sredstva se dalje kradu i otimaju kroz namještene tendere, koprpuciju i kriminal tih istih vlastodržaca. A mi šutimo i glabamo......
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#3 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by Haris.ba »

1. Ne prave nas budalama političari. To mi možemo sami bez ičije pomoći. E

2. Ako pozivaš na promjenu porezne politike da plaćaš porez samo za stvari koje koristiš - bujrum, imaš moj glas. Do tada - u svim modernim državama tako funkcioniše. Plaćaš porez koji ide u stvari koje nikada nećeš koristiti lično.
Isto ko što neko iz Bihaća plaća za autoput oko Zenice , neko iz Zeniće će plaćati za brzu cestu oko Travnika. U čitavoj priči - samo Tuzla plaća a dobija šipak (ovo je za druga Alfonsa).

3. Autocesta se ne može graditit od putarine. Zato što putarina ne može pokriti i izgradnju i održavanje.

4. Vlast će zavlačiti ruku u džep njenih građana sve dok građani to hoće. Nebitno jesu li siromašni ili ne.

5. Autoput je trebao biti izgrađen, ali treba biti pošten i reći - SDP je imao zamah izgradnje - pa je izgubio izbore (naravno zbog drugih stvari). Ali, to znači da su druge stvari važnije građanima od izgradnje autoputa. To pokazuje da političari izbore ne dobijaju na kilometrima izgrađenog autoputa. Jer narodu su važnije druge stvari. Tako, da se političari i ne mogu kriviti što se ne trude oko autoputa.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#4 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by mO k3 »

Roccohljup wrote:
zulfo wrote:Milijarda Konvertibilnih maraka za AutocesteBit će prikupljeno od građana od kojih se najmanje 50% neće nikad proći brzom Cestom lašva- Travnik
Opet nas prave budalama. Umjesto da od podignutih novčanih sredstava(MMF-a ,Svjetske banke ili dr.kredita) se gradi autocesta a da se ista vraćaju novcem prikupljenim od putarine(koje uz to nisu male) ,vlast ponovo zavlači ruku u džep dobro osiromašenih .
U prevodu GRAĐANI dižu kredite da bi plaćali izgradnju puta koji je već od dosad prikupljenih sredstava trebao biti i završen.

Neimar Terzić

Jarane sami smo krivi sto to dopustamo. Svaka (normalna) zenmlja koja uzima pare od MMFa te iste koristi za infrastrukturalne projekte koji kasnije generišu prihode iz kojih se taj kredit vraća. Samo kod nas se MMF troši na birokratiju (finansiranje ogromnog i bespotrebnog državnog aparata) i (djelimično) za kupovinu socijalnog mira, a za projekte se harači narod (sirotinja), i sto je najgore i ta sredstva se dalje kradu i otimaju kroz namještene tendere, koprpuciju i kriminal tih istih vlastodržaca. A mi šutimo i glabamo......
:thumbup:
jedna solucija , revolucija .... treba im nanaru jebati
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by Alfons Kauders »

Ne kontam kakve veze ovo ima s MMF-om?

MMF ne finansira autoputeve, ne kod nas, vec generalno... To rade neke druge cike u odijelima... A MMF je samo trazio da dignemo akcize kako bi mogli nastaviti gradnju (odnosno kako bi na osnovu tih sredstava mogli dobiti nove kredite za nove dionice).

Kao Tuzlak, ni ja ne zelim placati SDA-HDZ puteve kojim se necu voziti jer nijedan ne prolazi u krugu od 100km od mog grada, ali jebiga, narod ih je izabrao i sta sad?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by Haris.ba »

mO k3 wrote: jedna solucija , revolucija .... treba im nanaru jebati
I da plenumi preuzmu. Da se na plenumima raspravlja, da narod odlučuje kako i kuda graditi autoput, koji kredit uzmimati. I onda zaključke usvojene na plenumima slati političarima koje su izabrali drugi kojima nije bilo mrsko izaći na izbore opravdanjem - nemam za koga glasati.
Last edited by Haris.ba on 29/03/2017 09:52, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by O'zone »

Đe treba kliknuti LIKE ili popisat peticiju da odmah uletim majku li im uhljebašku......
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#8 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by int21 »

Haris.ba wrote:
mO k3 wrote: jedna solucija , revolucija .... treba im nanaru jebati
I da plenumi preuzmu. Da se na plenumima raspravlja, da narod odlučuje kako i kuda graditi autoput, koji kredit uzmimati. I onda zaključke usvojene na plenumima slati političarima koje su izabrali drugi kojima nije bilo mrsko izaći na izbore opravdanjem - nemam za koga glasati.
Ne bih da budem crnjak, ali vecina naroda nije sposobna da cuva ovce kako treba i da sredi svoj zivot, a kamoli da planumi odredjuju gdje ce se graditi autoput.

Druga stvar, ako znate sta su akcize, trebali bi znati da ce to pogoditi one koji puse, locu i voze auta. Brat bratu, ako imate 30000 KM za auto, onda 5 KPf za gorivo nije velika razlika.

Ne opravdavam, ali treba realno sagledati. Pa nije mlijeko poskupilo, nego gorivo.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#9 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by edo_79 »

int21 wrote:
Haris.ba wrote:
mO k3 wrote: jedna solucija , revolucija .... treba im nanaru jebati
I da plenumi preuzmu. Da se na plenumima raspravlja, da narod odlučuje kako i kuda graditi autoput, koji kredit uzmimati. I onda zaključke usvojene na plenumima slati političarima koje su izabrali drugi kojima nije bilo mrsko izaći na izbore opravdanjem - nemam za koga glasati.
Ne bih da budem crnjak, ali vecina naroda nije sposobna da cuva ovce kako treba i da sredi svoj zivot, a kamoli da planumi odredjuju gdje ce se graditi autoput.

Druga stvar, ako znate sta su akcize, trebali bi znati da ce to pogoditi one koji puse, locu i voze auta. Brat bratu, ako imate 30000 KM za auto, onda 5 KPf za gorivo nije velika razlika.

Ne opravdavam, ali treba realno sagledati. Pa nije mlijeko poskupilo, nego gorivo.
JOŠ... nije poskupilo JOŠ ... a znaš i sam da promjena cijene nafte i naftinih derivata dovodi do lančanih promjena cijena kako životnih namirnica tako i svih ostalih usluga.... ;-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by Haris.ba »

int21 wrote: Ne bih da budem crnjak, ali vecina naroda nije sposobna da cuva ovce kako treba i da sredi svoj zivot, a kamoli da planumi odredjuju gdje ce se graditi autoput.

Druga stvar, ako znate sta su akcize, trebali bi znati da ce to pogoditi one koji puse, locu i voze auta. Brat bratu, ako imate 30000 KM za auto, onda 5 KPf za gorivo nije velika razlika.

Ne opravdavam, ali treba realno sagledati. Pa nije mlijeko poskupilo, nego gorivo.
Svačiji glas vrijedi isto. I nepismenog i doktora nauka.

A ogledalo naših karakteristika je naša vlast i političari koje mi izaberemo. To je najbolje što imamo da nas predstavlja.

A povećanje cijene goriva povećava cijenu svega. Jer cijena goriva učestvuje u cijeni drugih proizvoda i usluga.

P.S.
Da pojasnim. Mi smo ih izabrali - i mi volimo da nam se povećaju akcize. Jer da nije tako - ne bi ih izabrali. Jednostavno.
Last edited by Haris.ba on 29/03/2017 10:06, edited 1 time in total.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#12 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by edo_79 »

int21 wrote: Druga stvar, ako znate sta su akcize,1 - trebali bi znati da ce to pogoditi one koji puse, locu i voze auta. 2 - Brat bratu, ako imate 30000 KM za auto, onda 5 KPf za gorivo nije velika razlika.

Ne opravdavam, ali treba realno sagledati. Pa nije mlijeko poskupilo, nego gorivo.
1 - Akcize pogađaju jednako srednji i donji sloj stanovništva, jer ove budžovane živo kita zaboli što je kutija cigara 6-7 maraka kad ima mjesečno primanje od nekoliko hiljada/ tisuća kermi koje su tax free jer ja i ti plaćamo poreze za njih.

2 - Brat, bratu barataš pogrešnim podacima, ko to od radničke klase, recimo iz realnog sektora, gdje je prosjek plate 500KM, ima 30 milja kermi za auto? Te odakle ti informacija da je 5KPf za gorivo ..... nije pajdo već je 15KPf ..... prema tome de malo pročitaj bolje podatke prije no što napraviš post sa toliko pogrešnih podataka .....
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#13 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by Novak20 »

edo_79 wrote:
int21 wrote: Druga stvar, ako znate sta su akcize,1 - trebali bi znati da ce to pogoditi one koji puse, locu i voze auta. 2 - Brat bratu, ako imate 30000 KM za auto, onda 5 KPf za gorivo nije velika razlika.

Ne opravdavam, ali treba realno sagledati. Pa nije mlijeko poskupilo, nego gorivo.
1 - Akcize pogađaju jednako srednji i donji sloj stanovništva, jer ove budžovane živo kita zaboli što je kutija cigara 6-7 maraka kad ima mjesečno primanje od nekoliko hiljada/ tisuća kermi koje su tax free jer ja i ti plaćamo poreze za njih.

2 - Brat, bratu barataš pogrešnim podacima, ko to od radničke klase, recimo iz realnog sektora, gdje je prosjek plate 500KM, ima 30 milja kermi za auto? Te odakle ti informacija da je 5KPf za gorivo ..... nije pajdo već je 15KPf ..... prema tome de malo pročitaj bolje podatke prije no što napraviš post sa toliko pogrešnih podataka .....
Automobil nije luksuz nego potreba današnjeg vremena. Ja mjesečno potrošim cca 60 litara goriva x 0,15 KM = 9,00 KM pa puta 12 mjeseci = 108,00 KM.

Cijena samog goriva na pumpi je cca 0,75 KM, ostalo su akcize, doprinosi, porezi itd. Recimo da je cijena goriva 2,00 KM, država uzme 1,25 KM x 60 litara = 75,00 KM pa puta 12 mjeseci = 900,00 KM.

Nemam ja ništa protiv uzimanja ali da vidim da država funkcioniše kako treba ili da je javni cestovni i željeznički prevoz i infrastruktura kako treba.
User avatar
2002
Posts: 207
Joined: 06/11/2016 23:31

#14 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by 2002 »

To je bio zahtjev MMF-a, ne znam koliko su politicari mogli utjecati na to. Da ne zavisimo od MMF-a ne bi nam oni krojili sudbinu, ovako se namamo na sta zalit. Para u drzvi nema (uhljebi sve potrosili i trose i dalje), ili cemo ih dobijati od MMF-a ili ici u komercijalne banke.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#15 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by int21 »

edo_79 wrote:
int21 wrote: Druga stvar, ako znate sta su akcize,1 - trebali bi znati da ce to pogoditi one koji puse, locu i voze auta. 2 - Brat bratu, ako imate 30000 KM za auto, onda 5 KPf za gorivo nije velika razlika.

Ne opravdavam, ali treba realno sagledati. Pa nije mlijeko poskupilo, nego gorivo.
1 - Akcize pogađaju jednako srednji i donji sloj stanovništva, jer ove budžovane živo kita zaboli što je kutija cigara 6-7 maraka kad ima mjesečno primanje od nekoliko hiljada/ tisuća kermi koje su tax free jer ja i ti plaćamo poreze za njih.

2 - Brat, bratu barataš pogrešnim podacima, ko to od radničke klase, recimo iz realnog sektora, gdje je prosjek plate 500KM, ima 30 milja kermi za auto? Te odakle ti informacija da je 5KPf za gorivo ..... nije pajdo već je 15KPf ..... prema tome de malo pročitaj bolje podatke prije no što napraviš post sa toliko pogrešnih podataka .....
Naveo sam to kao primjer. Znam koliko je sta poskupilo. I koliko ce jos poskupiti.
To sto svaciji glas isto vrijedi ne znaci da svi trebaju da odlucuju. Proslo vrijeme je pokazalo koliko je dobro samoupravljanje.
Plata od 500Km je definitivno dno, ali vece dno od toga je kupovati cigare a imati toliku platu. Makar cigare kostale 2Km.

Neko je spomeuo da smo sami glasali za politicare, i oni su slika nas samih. Mislite da bi nova garnitura nesto promjenila. Ja ne mislim.

Ono sto bi promjenilo je obrazovanje. Ali ne u smislu "zavrsavanja" fakulteta nego obrazovanje u svakom domenu zivota. Onda, poslije mnogo godina bi se i moglo naci dovoljno pametnih ljudi da nesto ucine. Plenumi, NVO, razni drugi palci su isto kao i politicari. Nisu tu za dobrobit naroda, nego za svoju.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#16 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by edo_79 »

Novak20 wrote:
edo_79 wrote:
int21 wrote: Druga stvar, ako znate sta su akcize,1 - trebali bi znati da ce to pogoditi one koji puse, locu i voze auta. 2 - Brat bratu, ako imate 30000 KM za auto, onda 5 KPf za gorivo nije velika razlika.

Ne opravdavam, ali treba realno sagledati. Pa nije mlijeko poskupilo, nego gorivo.
1 - Akcize pogađaju jednako srednji i donji sloj stanovništva, jer ove budžovane živo kita zaboli što je kutija cigara 6-7 maraka kad ima mjesečno primanje od nekoliko hiljada/ tisuća kermi koje su tax free jer ja i ti plaćamo poreze za njih.

2 - Brat, bratu barataš pogrešnim podacima, ko to od radničke klase, recimo iz realnog sektora, gdje je prosjek plate 500KM, ima 30 milja kermi za auto? Te odakle ti informacija da je 5KPf za gorivo ..... nije pajdo već je 15KPf ..... prema tome de malo pročitaj bolje podatke prije no što napraviš post sa toliko pogrešnih podataka .....
Automobil nije luksuz nego potreba današnjeg vremena. Ja mjesečno potrošim cca 60 litara goriva x 0,15 KM = 9,00 KM pa puta 12 mjeseci = 108,00 KM.

Cijena samog goriva na pumpi je cca 0,75 KM, ostalo su akcize, doprinosi, porezi itd. Recimo da je cijena goriva 2,00 KM, država uzme 1,25 KM x 60 litara = 75,00 KM pa puta 12 mjeseci = 900,00 KM.

Nemam ja ništa protiv uzimanja ali da vidim da država funkcioniše kako treba ili da je javni cestovni i željeznički prevoz i infrastruktura kako treba.
U potpunosti se slažem s tobom, dajte radite svoj dio državnog posla, koji će nama omogućiti da radimo i pristojno naplatimo svoj rad, pa nije problem ni plaćati usluge korištenja cestovne i željezničke infrastrukture ....
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#17 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by edo_79 »

2002 wrote:To je bio zahtjev MMF-a, ne znam koliko su politicari mogli utjecati na to. Da ne zavisimo od MMF-a ne bi nam oni krojili sudbinu, ovako se namamo na sta zalit. Para u drzvi nema (uhljebi sve potrosili i trose i dalje), ili cemo ih dobijati od MMF-a ili ici u komercijalne banke.
A zašto se moralo ići prema MMF-u, jel to nemamo potencijala i kapaciteta da sami uradimo posao? Imamo ali onda iz jednačine ispada ona poznata bosanska ''Đe sam ja u svemu tome'' .... A političari jesu mogli i itekako su mnogo uticali
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#18 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by JThomas »

da brza cesta dođe terzi pred kuću... :lol:
User avatar
2002
Posts: 207
Joined: 06/11/2016 23:31

#19 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by 2002 »

edo_79 wrote:
2002 wrote:To je bio zahtjev MMF-a, ne znam koliko su politicari mogli utjecati na to. Da ne zavisimo od MMF-a ne bi nam oni krojili sudbinu, ovako se namamo na sta zalit. Para u drzvi nema (uhljebi sve potrosili i trose i dalje), ili cemo ih dobijati od MMF-a ili ici u komercijalne banke.
A zašto se moralo ići prema MMF-u, jel to nemamo potencijala i kapaciteta da sami uradimo posao? Imamo ali onda iz jednačine ispada ona poznata bosanska ''Đe sam ja u svemu tome'' .... A političari jesu mogli i itekako su mnogo uticali
Kao sto rekoh, samo smi krivi sto smo se doveli do toga da zavisimo od MMF-a. Sad je vec kasno, nemas dovoljno para niti imas neki izvor prihoda koji bi mogao pokriti sve potrebe tako da imas dva izbora: MMF ili komercijalne banke.
O ovome smo trebali ranije razmisljati i buniti se prije nego sto smo dosli do MMF-a. Ne znam kako to ide ali mislim da politicari ne mogu nista uciniti kad je u pitanju zahtjev MMF-a ako misle dobiti pare. Ili ces ispostovati i dobiti pare, ili neces i nema para.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#20 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by Alfons Kauders »

Kake ba radnicke klase? Ko to zivi od pet stoja mjesecno, i jos pride vozi auto? :-) Fakat vise ne mogu te nase socijale i kuknjave.

- U FBiH imamo cca 10% vise automobila nego zaposlenih
- Registracija i osiguranje su nenormalno jeftini, kao i sami automobili (pa zato raja i kupuje zvijeri od 2-3 hiljade kubika)
- Sarajevo ima priblizno 70% vise vozila nego prije rata, uz 20% manje stanovnika
- U FBiH se godisnje napravi 1.5 milijardi maraka prometa na kladionicama
- Svaki drugi punoljetni gradjanin pusi, sto kosta 100-150KM mjesecno
- Novogradnja u centru Sarajeva ide ko halva, po 3500-4200KM po kvadratu. Znas koji stanovi prvi odu? Oni od 80 do 120 kvadrata, koji su nerijetko i skuplji, i jos ljudi uz njih uzimaju po dvije garaze od 30-35 milja.
- Kada vozim auto na servis, moram se najaviti danima unaprijed, i to "na poznato" - jer ljudi ne stizu odraditi silne Audi i Porsche zvijeri, pa im se ne da raditi redovni servis na mom klosarskom krsu starom pet godina.

Imajuci u vidu navedeno, stvarno ne vidim problem u uvodjenju akcize od 15 feniga na litru goriva.

To je kap u moru.

Na godisnjem nivou, za nekog ko predje 15,000 kilometara godisnje, trosak akciza je u rangu mjesecnog budzeta za cigarete kod prosjecnog pusaca. To su dva mjeseca kladionice (konzervativna procjena), i to je 1/20 kvadrata stana u dobrom dijelu grada, odnosno 500cm2 stambene povrsine, ili 1% cijene rusevne garaze u centru, ili 0.5% cijene garaze u novogradnji.

Kome je puno, brate mili, imaju oglasi, ima musterija za auto...
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#21 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by edo_79 »

int21 wrote:
edo_79 wrote:
int21 wrote: Druga stvar, ako znate sta su akcize,1 - trebali bi znati da ce to pogoditi one koji puse, locu i voze auta. 2 - Brat bratu, ako imate 30000 KM za auto, onda 5 KPf za gorivo nije velika razlika.

Ne opravdavam, ali treba realno sagledati. Pa nije mlijeko poskupilo, nego gorivo.
1 - Akcize pogađaju jednako srednji i donji sloj stanovništva, jer ove budžovane živo kita zaboli što je kutija cigara 6-7 maraka kad ima mjesečno primanje od nekoliko hiljada/ tisuća kermi koje su tax free jer ja i ti plaćamo poreze za njih.

2 - Brat, bratu barataš pogrešnim podacima, ko to od radničke klase, recimo iz realnog sektora, gdje je prosjek plate 500KM, ima 30 milja kermi za auto? Te odakle ti informacija da je 5KPf za gorivo ..... nije pajdo već je 15KPf ..... prema tome de malo pročitaj bolje podatke prije no što napraviš post sa toliko pogrešnih podataka .....
Naveo sam to kao primjer. Znam koliko je sta poskupilo. I koliko ce jos poskupiti.
To sto svaciji glas isto vrijedi ne znaci da svi trebaju da odlucuju. Proslo vrijeme je pokazalo koliko je dobro samoupravljanje.
Plata od 500Km je definitivno dno, ali vece dno od toga je kupovati cigare a imati toliku platu. Makar cigare kostale 2Km.

Neko je spomeuo da smo sami glasali za politicare, i oni su slika nas samih. Mislite da bi nova garnitura nesto promjenila. Ja ne mislim.

Ono sto bi promjenilo je obrazovanje. Ali ne u smislu "zavrsavanja" fakulteta nego obrazovanje u svakom domenu zivota. Onda, poslije mnogo godina bi se i moglo naci dovoljno pametnih ljudi da nesto ucine. Plenumi, NVO, razni drugi palci su isto kao i politicari. Nisu tu za dobrobit naroda, nego za svoju.
Bogami jarane to što ti je uskraćivanje osnovnih ljudskih prava građanima BiH, a prisjetimo se

Image

Zanima me samo na čemu temeljiš činjenice koje su u boldu. Ko si ti da nekom određuješ šta će raditi sa svojom platom?
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#22 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by edo_79 »

2002 wrote:
edo_79 wrote:
2002 wrote:To je bio zahtjev MMF-a, ne znam koliko su politicari mogli utjecati na to. Da ne zavisimo od MMF-a ne bi nam oni krojili sudbinu, ovako se namamo na sta zalit. Para u drzvi nema (uhljebi sve potrosili i trose i dalje), ili cemo ih dobijati od MMF-a ili ici u komercijalne banke.
A zašto se moralo ići prema MMF-u, jel to nemamo potencijala i kapaciteta da sami uradimo posao? Imamo ali onda iz jednačine ispada ona poznata bosanska ''Đe sam ja u svemu tome'' .... A političari jesu mogli i itekako su mnogo uticali
Kao sto rekoh, samo smi krivi sto smo se doveli do toga da zavisimo od MMF-a. Sad je vec kasno, nemas dovoljno para niti imas neki izvor prihoda koji bi mogao pokriti sve potrebe tako da imas dva izbora: MMF ili komercijalne banke.
O ovome smo trebali ranije razmisljati i buniti se prije nego sto smo dosli do MMF-a. Ne znam kako to ide ali mislim da politicari ne mogu nista uciniti kad je u pitanju zahtjev MMF-a ako misle dobiti pare. Ili ces ispostovati i dobiti pare, ili neces i nema para.
Kako ne mogu ... pa vidiš da to čine, zavrću ruke nama dok se oni dogovore kako će rastaliti sljedeću tranšu kredita ....
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#23 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by Alfons Kauders »

edo_79 wrote:Kako ne mogu ... pa vidiš da to čine, zavrću ruke nama dok se oni dogovore kako će rastaliti sljedeću tranšu kredita ....
Nikom nisu zavrtali ruku kada su glasali za njih.

Stoga ne vidim problem. :)
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#24 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by edo_79 »

Alfons Kauders wrote:Kake ba radnicke klase? Ko to zivi od pet stoja mjesecno, i jos pride vozi auto? :-) Fakat vise ne mogu te nase socijale i kuknjave.

- U FBiH imamo cca 10% vise automobila nego zaposlenih
- Registracija i osiguranje su nenormalno jeftini, kao i sami automobili (pa zato raja i kupuje zvijeri od 2-3 hiljade kubika)
- Sarajevo ima priblizno 70% vise vozila nego prije rata, uz 20% manje stanovnika
- U FBiH se godisnje napravi 1.5 milijardi maraka prometa na kladionicama
- Svaki drugi punoljetni gradjanin pusi, sto kosta 100-150KM mjesecno
- Novogradnja u centru Sarajeva ide ko halva, po 3500-4200KM po kvadratu. Znas koji stanovi prvi odu? Oni od 80 do 120 kvadrata, koji su nerijetko i skuplji, i jos ljudi uz njih uzimaju po dvije garaze od 30-35 milja.
- Kada vozim auto na servis, moram se najaviti danima unaprijed, i to "na poznato" - jer ljudi ne stizu odraditi silne Audi i Porsche zvijeri, pa im se ne da raditi redovni servis na mom klosarskom krsu starom pet godina.

Imajuci u vidu navedeno, stvarno ne vidim problem u uvodjenju akcize od 15 feniga na litru goriva.

To je kap u moru.

Na godisnjem nivou, za nekog ko predje 15,000 kilometara godisnje, trosak akciza je u rangu mjesecnog budzeta za cigarete kod prosjecnog pusaca. To su dva mjeseca kladionice (konzervativna procjena), i to je 1/20 kvadrata stana u dobrom dijelu grada, odnosno 500cm2 stambene povrsine, ili 1% cijene rusevne garaze u centru, ili 0.5% cijene garaze u novogradnji.

Kome je puno, brate mili, imaju oglasi, ima musterija za auto...
JA ŽIVIM .... i nije kuknjava nego realnost .... Jarane FBiH nije SARAJEVO .... Tvoj problem je što FBiH ne vidiš dalje od Stupske petlje prijatelju ;-). Zato nam i jeste ovako lijepo, i kad neko dođe da nam pomogne, hajd u Sarajevo, i kad čovjek vidi kako je i šta je, bruka novih auta se vozi, nije ni čudo što nas niko ne :izet: ni 5%.
Dođi malo u Maglaj, ili slične RADNIČKE gradove, pa vidi koliko se vozi Porschea i Audija, i kako stanovi idu k'o halva.
SARAJEVO SARAJEVO I SARAJEVO .... ti haman nisi bio nešto ekstra dobar s geografijom.... Ima jarane hejbet BiH i mimo Sarajeva ;-)
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#25 Re: Povećanje akciza - BEZOBRAZLUK bez pardona

Post by edo_79 »

Alfons Kauders wrote:
edo_79 wrote:Kako ne mogu ... pa vidiš da to čine, zavrću ruke nama dok se oni dogovore kako će rastaliti sljedeću tranšu kredita ....
Nikom nisu zavrtali ruku kada su glasali za njih.

Stoga ne vidim problem. :)
Pa naravno da nisu, kad glasaju za njih oni koje oni uhljebe, a ostatak nije ni bitan ... dogovore se za zeleno čohanim stolom rotacija na vlasti.
Post Reply