Potrosnja ulja VW

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#26 Re: Potrosnja ulja VW

Post by kB27 »

spreca wrote: I meni su rekli u servisu da moze trositi do 1l na 1000(hiljadu)km sto zavisi od stila voznje.....dodjem kuci otvorim onu knjigu/uputstvo koje dodje uz novo auto i tamo pise na hiljadu km...........jednom mise je samo desilo da sam dosipo ulje i to mozda kad sam imo prevozenih 50000 i dosuo sam manje litra i nije mi se vise to ponavljalo......ista stvar je valjda i kod Merc motora i jos nekih
Znam to naravno, diskutovalo se o tome prije 15ak dana na nekoj temi ovdje na forumu. Knjiga to kaže da se na neki način ogradi, a također piše da je to u izuzetno teškim uslovima rada motora (divljanje u svakom smislu te riječi, silovanje auta). Nema šanse da je to ni približno normalno i prihvatljivo, pa to je u najboljem slučaju 10l ulja (minimalno 150KM) između dva mala servisa - ako ih radiš na 10.000 'kako bi trebalo'.

Po meni, a i po mnogim puno većim stručnjacima, jako dobro je ako između servisnih intervala potroši ulja onoliko koliko je razlika između max i min na šipci za mjerenje. Prihvatljivo je da se isto desi, uz još jedno dosipanje. To dođe 1-1.5l ulja kod većine automobila, sve iznad.. :run:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#27 Re: Potrosnja ulja VW

Post by Romeo 80 »

Tomahawk11 wrote:Sta kad beMzinac trosi do 1 l ulja na cca 1000 km? Sta je otislo (ili ce otici)?
Može biti više stvari, ali obrati pažnju na diflone (gumice ventila) i karike, ako ti nigdje ne curi vidljivo ulje. Ovo sam sve prošao pa znam! :-) Obrati pažnju na plavobijeli dim iz auspuha, što je znak da motor troši ulje. Ako baca dim pri malim opterećenjima (recimo kad ideš nizbrdo), pa kad prebacuješ brzinu baci malo dima, to je u većini slučajeva znak da su gumice ventila otišle. Ako plavo dimi na visokim turažama, vjerovatnije su karike popustile. Ovo nisu 100% pokazatelji, već samo odokativna metoda. :)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#28 Re: Potrosnja ulja VW

Post by Tomahawk11 »

Romeo 80 wrote:
Tomahawk11 wrote:Sta kad beMzinac trosi do 1 l ulja na cca 1000 km? Sta je otislo (ili ce otici)?
Može biti više stvari, ali obrati pažnju na diflone (gumice ventila) i karike, ako ti nigdje ne curi vidljivo ulje. Ovo sam sve prošao pa znam! :-) Obrati pažnju na plavobijeli dim iz auspuha, što je znak da motor troši ulje. Ako baca dim pri malim opterećenjima (recimo kad ideš nizbrdo), pa kad prebacuješ brzinu baci malo dima, to je u većini slučajeva znak da su gumice ventila otišle. Ako plavo dimi na visokim turažama, vjerovatnije su karike popustile. Ovo nisu 100% pokazatelji, već samo odokativna metoda. :)
Cini mi se da nema dima, ali provjerim svakako :thumbup:
Throttle
Posts: 13006
Joined: 10/06/2016 12:35

#29 Re: Potrosnja ulja VW

Post by Throttle »

Prvo probat s drugim uljem.. Meni je potrosnja bila oko 2l na 10000km, znaci litar saspem i opet padne na min izmedju zamjena, zamijenio ulje, presao 4000, ulje ne mice s vrha sipke.. Prvi slucaj, GM ulje, drugi slucaj Mobil
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#30 Re: Potrosnja ulja VW

Post by kB27 »

Throttle wrote:Prvo probat s drugim uljem.. Meni je potrosnja bila oko 2l na 10000km, znaci litar saspem i opet padne na min izmedju zamjena, zamijenio ulje, presao 4000, ulje ne mice s vrha sipke.. Prvi slucaj, GM ulje, drugi slucaj Mobil
Tačno, ulja različitih proizvođača iste gradacije i oznake su u općem slučaju različite viskoznosti.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#31 Re: Potrosnja ulja VW

Post by jefferson »

kB27 wrote:
Throttle wrote:Prvo probat s drugim uljem.. Meni je potrosnja bila oko 2l na 10000km, znaci litar saspem i opet padne na min izmedju zamjena, zamijenio ulje, presao 4000, ulje ne mice s vrha sipke.. Prvi slucaj, GM ulje, drugi slucaj Mobil
Tačno, ulja različitih proizvođača iste gradacije i oznake su u općem slučaju različite viskoznosti.
Nije to razlog potrosnje kada su dva razlicita ulja nego je uzrok procenat isparavanja ulja ili tkz. NOACK. Mobil1 generalno ima vrlo nizak procenat isparavanja.
Sto se tice potrosnje, svi proizvodjaci se ograde tako sto kazu da je 1l na 1000km dozvoljeno (naravno ako nema ocitih znakova tipa plavi dim, bijeli dim itd), ne 1l na 10,000km, nego na 1,000km. To veze nema sa stavrnoscu nego sa parama i garancijom.
Sto se tice problema koji ima pokretac teme mislim da su gumice ventila. Ako auto stoji neko vrijeme upaljeno u mjestu i onda zadimi jako pri kretanju to je generalno znak da su gumice ventila u pitanju. Ako auto konstantno izbacuje plav dim, onda su uljne karike.
Koliko je auto preslo?
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#32 Re: Potrosnja ulja VW

Post by sema911s »

decki

- koristimo(te) najlosije ulje i ako je upakovano u kutiju najboljeg proizvodjaca,
- dijelovi su opet najlosije kvalitete dolaze lafo iz EU, deklaracije nema, porijekla sta kako, serviser danas radi sutra ne, dobavljac hee da vam je znati
- gorivo nema inspekcije, ustanove koja ce to gorivo provjerit

auta sve sto dodje u Bosnu i znj trzista il je pregazeno, il sjebano il je sa nekim defektom poslato,.,

uskoro ceete imat aferu sa jednim renomiranim prodavcem, novopecene luksuzne marke, dobro izreklamirane,,. da su uvozili polovna vozila( koristena kao pokazna, press i sta vec ne) ali oni vrate kilometre operu usminkaju i tuse na trzistu medju svojim novima, i ako su dobili instrukciju da ukazu kupcima na navedeni detalj,.,
takodje taj isti prodavac u sestrinskoj firmi tusi polovnjake(pokusao je da zguzi konkurenciju) ali zajebo se neki politikus stoji iza tihh,., pa sada isti glOwu lomi sta ako se procuje a navaljao vam je luksuznih vozila more, na placu mu je nadjenjo nekoliko auta za koje nije imao porijeklo ali jebena politikus cuci iza njega,., pa se busaju ko je jaci ciji babo(tata) se smije posorat,.,.

al dobro je samo nek ne pucaa
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#33 Re: Potrosnja ulja VW

Post by problemnatravunu »

Koliko je km prešao taj tvoj Passat što pije ulje, ali istinskih km :?:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#34 Re: Potrosnja ulja VW

Post by amar1994 »

sipajte liqui moly , naravno da su shell , castrol i mobil bolji ali kod nas sumnjivi
ili kupite motula , ima predstavnistvo za nas :thumbup:
https://www.facebook.com/MotulBiH/
Emirez
Posts: 23
Joined: 02/08/2016 21:21

#35 Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by Emirez »

jefferson wrote:
kB27 wrote:
Throttle wrote:Prvo probat s drugim uljem.. Meni je potrosnja bila oko 2l na 10000km, znaci litar saspem i opet padne na min izmedju zamjena, zamijenio ulje, presao 4000, ulje ne mice s vrha sipke.. Prvi slucaj, GM ulje, drugi slucaj Mobil
Tačno, ulja različitih proizvođača iste gradacije i oznake su u općem slučaju različite viskoznosti.
Nije to razlog potrosnje kada su dva razlicita ulja nego je uzrok procenat isparavanja ulja ili tkz. NOACK. Mobil1 generalno ima vrlo nizak procenat isparavanja.
Sto se tice potrosnje, svi proizvodjaci se ograde tako sto kazu da je 1l na 1000km dozvoljeno (naravno ako nema ocitih znakova tipa plavi dim, bijeli dim itd), ne 1l na 10,000km, nego na 1,000km. To veze nema sa stavrnoscu nego sa parama i garancijom.
Sto se tice problema koji ima pokretac teme mislim da su gumice ventila. Ako auto stoji neko vrijeme upaljeno u mjestu i onda zadimi jako pri kretanju to je generalno znak da su gumice ventila u pitanju. Ako auto konstantno izbacuje plav dim, onda su uljne karike.
Koliko je auto preslo?
Samo pri prvom paljenu izbaci plavi dim kad je motor hladan a od kako sam prije 3 dana ocistio MAF i cijepo ga malo preko 3500obrt nisam primjetio da mi vise dimi. Auto ima 260xxx na satu

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Emirez
Posts: 23
Joined: 02/08/2016 21:21

#36 Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by Emirez »

problemnatravunu wrote:Koliko je km prešao taj tvoj Passat što pije ulje, ali istinskih km :?:
260xxx na satu dali je sad originalna kilometraza neznam nisam nikad provijeravao

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Emirez
Posts: 23
Joined: 02/08/2016 21:21

#37 Re: RE: Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by Emirez »

Emirez wrote:
jefferson wrote:
kB27 wrote: Tačno, ulja različitih proizvođača iste gradacije i oznake su u općem slučaju različite viskoznosti.
Nije to razlog potrosnje kada su dva razlicita ulja nego je uzrok procenat isparavanja ulja ili tkz. NOACK. Mobil1 generalno ima vrlo nizak procenat isparavanja.
Sto se tice potrosnje, svi proizvodjaci se ograde tako sto kazu da je 1l na 1000km dozvoljeno (naravno ako nema ocitih znakova tipa plavi dim, bijeli dim itd), ne 1l na 10,000km, nego na 1,000km. To veze nema sa stavrnoscu nego sa parama i garancijom.
Sto se tice problema koji ima pokretac teme mislim da su gumice ventila. Ako auto stoji neko vrijeme upaljeno u mjestu i onda zadimi jako pri kretanju to je generalno znak da su gumice ventila u pitanju. Ako auto konstantno izbacuje plav dim, onda su uljne karike.
Koliko je auto preslo?
Samo pri prvom paljenu izbaci plavi dim kad je motor hladan a od kako sam prije 3 dana ocistio MAF i cijepo ga malo preko 3500obrt nisam primjetio da mi vise dimi. Auto ima 260xxx na satu

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Mislio sam da mene pitas [emoji1]

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#38 Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by NediM17 »

Cisto informativno.

Plavi dim na prvom hladnom startu kod konkretno KIA/Hyundai CRDi masina znaci da su grijaci odgrijali svoje, i nema nikakvog razloga za brigu. :D

Mozda nekome nekada bude od koristi, da se ne sekira dzaba. :D
Emirez
Posts: 23
Joined: 02/08/2016 21:21

#39 Re: RE: Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by Emirez »

NediM17 wrote:Cisto informativno.

Plavi dim na prvom hladnom startu kod konkretno KIA/Hyundai CRDi masina znaci da su grijaci odgrijali svoje, i nema nikakvog razloga za brigu. :D

Mozda nekome nekada bude od koristi, da se ne sekira dzaba. :D
1.9tdi 74kw

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#40 Re: RE: Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by jefferson »

Emirez wrote:
NediM17 wrote:Cisto informativno.

Plavi dim na prvom hladnom startu kod konkretno KIA/Hyundai CRDi masina znaci da su grijaci odgrijali svoje, i nema nikakvog razloga za brigu. :D

Mozda nekome nekada bude od koristi, da se ne sekira dzaba. :D
1.9tdi 74kw

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Litar na 2500km vrlo lako moze biti do ulja. Takodje taj plavi dim pri startu moze biti do dizni koje su procurile. Ja bi za svaki slucaj izmjerio kompresiju i ispitao dizne. Promjeni ulje takodje. Gdje si uzimao taj Castrol i koji si Castrol stavio?
Emirez
Posts: 23
Joined: 02/08/2016 21:21

#41 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by Emirez »

jefferson wrote:
Emirez wrote:
NediM17 wrote:Cisto informativno.

Plavi dim na prvom hladnom startu kod konkretno KIA/Hyundai CRDi masina znaci da su grijaci odgrijali svoje, i nema nikakvog razloga za brigu. :D

Mozda nekome nekada bude od koristi, da se ne sekira dzaba. :D
1.9tdi 74kw

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Litar na 2500km vrlo lako moze biti do ulja. Takodje taj plavi dim pri startu moze biti do dizni koje su procurile. Ja bi za svaki slucaj izmjerio kompresiju i ispitao dizne. Promjeni ulje takodje. Gdje si uzimao taj Castrol i koji si Castrol stavio?
Castrol 5w40 su sipali u servisu

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#42 Re: Potrosnja ulja VW

Post by lorente »

kB27 wrote:
spreca wrote: I meni su rekli u servisu da moze trositi do 1l na 1000(hiljadu)km sto zavisi od stila voznje.....dodjem kuci otvorim onu knjigu/uputstvo koje dodje uz novo auto i tamo pise na hiljadu km...........jednom mise je samo desilo da sam dosipo ulje i to mozda kad sam imo prevozenih 50000 i dosuo sam manje litra i nije mi se vise to ponavljalo......ista stvar je valjda i kod Merc motora i jos nekih
Znam to naravno, diskutovalo se o tome prije 15ak dana na nekoj temi ovdje na forumu. Knjiga to kaže da se na neki način ogradi, a također piše da je to u izuzetno teškim uslovima rada motora (divljanje u svakom smislu te riječi, silovanje auta). Nema šanse da je to ni približno normalno i prihvatljivo, pa to je u najboljem slučaju 10l ulja (minimalno 150KM) između dva mala servisa - ako ih radiš na 10.000 'kako bi trebalo'.

Po meni, a i po mnogim puno većim stručnjacima, jako dobro je ako između servisnih intervala potroši ulja onoliko koliko je razlika između max i min na šipci za mjerenje. Prihvatljivo je da se isto desi, uz još jedno dosipanje. To dođe 1-1.5l ulja kod većine automobila, sve iznad.. :run:
u mene ibiza 2000g sdi presao 285h,koliko je vraceno boga pitaj,na 10hiljada potrosi 0.6-0.7l, tako da je i 1.5l previse po mom skromnom misljenju :-D
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#43 Re: Potrosnja ulja VW

Post by kB27 »

lorente wrote: u mene ibiza 2000g sdi presao 285h,koliko je vraceno boga pitaj,na 10hiljada potrosi 0.6-0.7l, tako da je i 1.5l previse po mom skromnom misljenju :-D
Slažem se, to čisto rekoh zbog auta u koja ide mnogo više ulja nego u moje, tvoje, i slična. Slično kod mene, ne potroši razliku između max i min za jedan servisni interval - a mislim da je ona između pola litra i litar.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#44 Re: Potrosnja ulja VW

Post by O'zone »

Dodajmo tome da izrazito gradska vožnja takođe uzrokuje potrošnju ulja. To sam sad vidio i na svom autu prešao sam 2400 Km čisto otvorene ceste i autoputa i ulje ostalo na istom nivou gdje je bilo kad je mjenjano. Nakon toga pređeno je cca 1000-1100 Km čisto gradske vožnje i nivo ulja je spao za cca 3-4 mm.
Emirez
Posts: 23
Joined: 02/08/2016 21:21

#45 Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by Emirez »

O'zone wrote:Dodajmo tome da izrazito gradska vožnja takođe uzrokuje potrošnju ulja. To sam sad vidio i na svom autu prešao sam 2400 Km čisto otvorene ceste i autoputa i ulje ostalo na istom nivou gdje je bilo kad je mjenjano. Nakon toga pređeno je cca 1000-1100 Km čisto gradske vožnje i nivo ulja je spao za cca 3-4 mm.
Ja sam vozio gradske voznje i to kratke relacije 2500km i spao mi nivo ulja sa max na minimum jos se lampica nije upalila al vijerovatno ce uskoro

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Emirez
Posts: 23
Joined: 02/08/2016 21:21

#46 Re: Potrosnja ulja VW

Post by Emirez »

Malo me zbunuje ovaj mjerac na passatu nemogu bas da skontam. Mjerac je malo udubljen i na sredini ima izrezbarene tackice. Kad sam uradio servis nivo ulja je bio na pocetku tih izrezbarenih tackica a sad je na kraju tih tackica prepostavljam da je to minimum ili je minimum do ispupcenja sipke

Image

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#47 Re: RE: Re: Potrosnja ulja VW

Post by O'zone »

Emirez wrote:
O'zone wrote:Dodajmo tome da izrazito gradska vožnja takođe uzrokuje potrošnju ulja. To sam sad vidio i na svom autu prešao sam 2400 Km čisto otvorene ceste i autoputa i ulje ostalo na istom nivou gdje je bilo kad je mjenjano. Nakon toga pređeno je cca 1000-1100 Km čisto gradske vožnje i nivo ulja je spao za cca 3-4 mm.
Ja sam vozio gradske voznje i to kratke relacije 2500km i spao mi nivo ulja sa max na minimum jos se lampica nije upalila al vijerovatno ce uskoro

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Meni su problem bili tefloni(gumice ventila), zamjenjeni, glava motora urađena i opet zadimi kad ga vozim u leru ili kočim motorom i dodam gas nakon toga ali samo kad se vozam u gradu dok na otvorenom recimo spustim se niz Ivan ili Bradinu i dodam gas na dnu nema ništa. Pomirio se sa tim provjerim nivo ulja i dospem kad zatreba.

Ulje inače Total quartz 7000 5w-40 koje je fabrička preporuka za to auto.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#48 Re: Potrosnja ulja VW

Post by O'zone »

Emirez wrote:Malo me zbunuje ovaj mjerac na passatu nemogu bas da skontam. Mjerac je malo udubljen i na sredini ima izrezbarene tackice. Kad sam uradio servis nivo ulja je bio na pocetku tih izrezbarenih tackica a sad je na kraju tih tackica prepostavljam da je to minimum ili je minimum do ispupcenja sipke

Image

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
Minimum početak udubljenja maximum kraj udubljenja. Optimalna količina ulja sredina udubljenja. Razlika između minimimu i maximum cca litar ulja mada zavisi od proizvođača do proizvođača vozila koliko toleriše
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#49 Re: Potrosnja ulja VW

Post by kB27 »

Prvi put čujem da ima optimalna količina ulja. :mrgreen: Nisam nikad čuo da iko ganja da mu je na sredini, naspe se do 1mm ispod max i ne dira ništa do naredne zamjene. :mrgreen:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#50 Re: Potrosnja ulja VW

Post by O'zone »

kB27 wrote:Prvi put čujem da ima optimalna količina ulja. :mrgreen: Nisam nikad čuo da iko ganja da mu je na sredini, naspe se do 1mm ispod max i ne dira ništa do naredne zamjene. :mrgreen:
Ma dobro sad.... :mrgreen: optimalno nego šta :D zlatna sredina :oops:
Post Reply