Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
He1972
Posts: 1497
Joined: 17/09/2017 08:05

#51 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by He1972 »

golf 4 1.6 16v 7-8 l plina otvorena cesta gradska do 10l benzina naspem 2 x godišnje po 20l
User avatar
drug_profi
Posts: 50687
Joined: 16/07/2012 16:00

#52 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by drug_profi »

Fuelio je korisna aplikacija za ovakve dileme.
Ja je koristim od februara 2018. i evo prosjeka na danasnji dan.

Image

Uglavnom gradska-prigradska voznja. Nekih 18.000 km je ovdje. Od toga mozda 2000 otvorene ceste.
User avatar
Optimist
Posts: 13680
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#53 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Optimist »

Seyfo wrote:Kad bi ljudi realno mjerili potrosnju, plin bi se jos vise isplatio. Dizel trosi 7 po gradu ili vise,pricajte sta hocete. Ja sam sa dizelom od 110 ks presao 150.000 za 7 godina,svaki put sipao do cepa i mjerio; prosjecna 6-6.5; otvoreno 5,5,grad 7-8, ako je zima ili guzve,uzme i 9-10. Ali eto nek je 6 prosjek,to je po ovim cijenama goriva oko 14 KM. Plin sipam u Hifi uvijek ispod 1 KM s popustom,prosjek grad-otvoreno mi je 9-10,znaci ispod 10 KM,sto je prilicna usteda. To benzina sto potrosi je zanemarivo,ne znam uopste kako dodjoste do racunice da toliko trosi na 100 km. Meni bude rezervoar za citavu godinu. Da ne uzimam u obzir jeftinije odrzavanje i ostalo,mozda atest kad dodje na red ali i to je jednom u 5 godina. Znaci ako realno mjeris,ima racunice,ali kod nas je mentalitet "golf dizel uzme 4 ipo litra". Uzme karinu. Ali ja apelujem na sve da voze golf dizel jer ako se plin u autu omasovi i bude nas vise od 5% kako neki dan procitah,odma ce nasa draga drzava udariti novi namet na plin i jebat nam mater. Ovako,kad nas je samo 5%,i nema racunicu donositi tako nepopularnu mjeru.
Slazem se vecinu sto si rekao, osim oko ove razlike dizel vs benzin-plin.
Kako sipas najjeftiniji plin, tako onda sipas i najjeftiniji dizel. 6l nafte prosjecno kosta 12.70 KM, plin oko 9-10 za 100 predjenih kilometara, sto je razlika 2 do max 3 KM.
Potrosnja benzina koliko god bila mala nije zanemariva, narocito kad koristis auto u zimskim uslovima po gradu.
Sto se odrzavanja tice, pored redovnog servisa imas i servis plinske instalacije (najmanje filteri gasne i tecne faze), zatim skuplja registracija zbog taksi, atest koji kosta 170 KM kad podijelis na 5 god kosta nesto, sto opet u konacnom zbiru nije toliko beznacajno.

Opet podvlacim, plin jeste isplativ nekome ko jako mnogo prelazi, ali kad se sve sumira, ta usteda je mizerna.
User avatar
drug_profi
Posts: 50687
Joined: 16/07/2012 16:00

#54 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by drug_profi »

Ma nije mizerna. Nemojte da opet vadimo racunice. Evo nek je na 100 kilometara usteda 3-4 marke. A vise je, ali hajd. Evo po mom autu vidis da je cijena voznje 100 km u gradu oko 12 maraka. Jel ima dizelsko vozilo sa 140 konja i 1500 kg da ce toliko trositi? Da nece povuci 7-8 litara hladno?
Ali eto, nek je 3-4 marke.
Ako predjes 10k godisnje to ti je 300-400 maraka.
Servis plina je na tu kilometrazu od 30-50 maraka zavisi od sistema.
Plin mozes uvijek sipat jeftiniji i neces naskoditzi motoru, eventualno filter ce ti se zaprljati vise. Los dizel ce naskoditi motoru.
Dizel ima skuplje odrzavanje od benzinskog motora.

Nema skuplje registracije. Ja bar nisam primjetio razliku između registracije prije plina i poslije plina.

Atest cini mi se vazi 7 godina ali nebitno, nek je 5. 170 / 5 = 34 marke godisnje. Usteđeno na 1000 kilometara pređenih.

Gepek ne gubis, ako neces. Vozilo moze biti tromo ili zivahno isto kao i sa benzinskim motorom. Sve zavisi od kW i Nm

Baska sto dizel pobi sve zivo i mrtvo, a plinski stednjak ti i u kuci radi.
User avatar
Optimist
Posts: 13680
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#55 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Optimist »

Nisam ja rekao da ustede nema, vec da je mizerna za nekog ko prelazi 10 hiljada godisnje, i manje je od te 3-4 KM koliko navodis.
Uvijek recenica da dizel ima skuplje odrzavanje nego benzinac. Sta je to skuplje na dizelu? Ulje i filteri?
A niko je racuna zavalu za ugradju plinske instalacije i njenu otplatu?
Sto se tice registracije, vi plinasi ste govorili da je uvedena neka dodatna taksa koja je ostala kad su uvedene akcize na plin kao i na sva druga goriva. Ne znam koliko iznosi ali ona svakako postoji.
Seyfo
Posts: 4342
Joined: 23/08/2011 14:12

#56 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Seyfo »

Takse su u februaru 2018 uvedene i na plin kao i na dizel i benzin i zato plin vise nije 60-70 kf kao sto je do tad bio. To je to poskupljenje koje je zahvatilo istog momenta sve vrste goriva. Stavise,ako se nasa legislativa bude mijenjala u smjeru ekologije,morace smanjiti davanja za plin jer je ekoloski prihvatljiviji. Atest je svakih 5 godina ali kad se troskovi istog rasporede,zanemarivo. Ja prelazim nesto manje od 20.000 km godisnje i itekako mi se isplati plin,svakog dana vidim racunicu. Ugradnja kosta ali je jednokratna (nebitno ali u mom slucaju je to uradio prethodni vlasnik i to nije uticalo na cijenu auta). Vise je bitno da ugradnja bude kako treba. Jedini,po meni,minus je sto moras mnogo cesce sipati nego prije,jer je rezervoar manji a trosi vise nego dizel. Ali i pored svega toga,sto rece moj kolega, "halalim jer je racunica tu". I opet bih naglasio,VOZITE DIZEL, jer ako nas plinasa bude previse,udarice nam namete dusmani. Znaci,plin,fuj to,bacaj to iz ruku,nesigurno,eksplodirace ,nemoj, ne valja slusaj mene !!!
User avatar
Optimist
Posts: 13680
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#57 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Optimist »

Ne citas pazljivo sta sam napisao, jedno je akciza na sva goriva koja je uvedena, a drugo dodatna taksa na vozila sa ugradjenim plinom.
Ni atest, ni servisiranje plina, niti potrosnja benzina nije zanemariv trosak, vec nesto sto ne zelite da vidite i sagledate realno te uracunate u kalkulaciju.
Samo kazete trosio bi 8 litara benzina a sad trosim 8 KM plina i na tome se sva prica zavrsava.
Svakome svacije, ti vozi na sta mislis da ti je bolje, ne sporim,ali nemoj druge ubjedjivati da je to uber idealno i isplativo u toj mjeri da su drugi budale sto ne koriste isto.
User avatar
drug_profi
Posts: 50687
Joined: 16/07/2012 16:00

#58 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by drug_profi »

Optimist wrote:Nisam ja rekao da ustede nema, vec da je mizerna za nekog ko prelazi 10 hiljada godisnje, i manje je od te 3-4 KM koliko navodis.
Uvijek recenica da dizel ima skuplje odrzavanje nego benzinac. Sta je to skuplje na dizelu? Ulje i filteri?
A niko je racuna zavalu za ugradju plinske instalacije i njenu otplatu?
Sto se tice registracije, vi plinasi ste govorili da je uvedena neka dodatna taksa koja je ostala kad su uvedene akcize na plin kao i na sva druga goriva. Ne znam koliko iznosi ali ona svakako postoji.
kako je ba manje od 3-4 marke? eto daj mi racunicu Konkretno za dizelski motor od 140 hp u autu teskom 1500 kila?
Prosjecna potrosnja, grad. Jel to trosi 6 litara? Aha u limburgu. Svaki sa preko 100 konaj ce u gradu hladno 8 litara pa i 9-10.
Usteda u mom slucaju izmedju dizela i plina je sigurno bar 5 maraka na 100 km.
Instalacija je prosjecno sa atestom oko 1000-1100, ja sam svoju platio vise iz razloga sto je vozilo pod garancijom bilo. I to je jednom kao ulaganje zavrseno, a ni ti sigurno dizelski motor ne kupujes po cijeni benzinskog vec ti je za isti model i snagu cijena bar 1000 razlike, a na mladjim autima i mnogo vise. 3-5000 razlike izmedju nabavne cijene benzinca i dizelasa na autima starim do 3-4 godine. Plus sto su dizelasi vec tada u pravilu pregazeni.
Po mom iskustvu, auto se prodaje lakse sa plinom nego bez njega. Uvijek je stvar generalnog stanja i cijene.
Servis plina prosjecno 40 maraka na 10K km. Uz redovni servis.
Toliko je dizelski redovni servis skuplji sigurno. Moras bar filter goriva promijeniti kojeg ja ne moram.
Ja ne moram misliti na DPF/FAP filtere i kad ce me zaklat. Ne moram imati akumulator od 200 maraka nego mi je izvrstan i onaj od 100.
Kao sto rekoh, svaki mi je plin ok. Ti ne mozes rahat sipat svaki dizel.
Takse dodatne na plin u registraciji vise nema. Vazila je godinu dana i ukinuta je. koliko ja znam,. Nek me neko ispravi ako sam u krivu. I ona je bila ovako nesto oko 50-60 maraka.
Moja davanja osim na gorivo znaci iznose godisnje 34 marke za atest boce, 20 maraka za pregled PP aparata (i to ako se sjetim, najcesce 1x godisnje). Servis plinskih filtera 40 maraka

Da rezimiramo: nabavna cijena niza, sa instalacijom i atestom opet se najcesce prolazi jeftinije nego nabavan za dizel.
Jeftinija voznja, cca. bar 500-600 maraka uštede u odnosu na isto jak dizelski motor za 10.000 km.
Troskovi vezani za plin a nemas ih za dizel: 34 marke za atest, 40 za servis, 20 za PP. Eto nek je stoja godisnje, ako vozis samo 10.000.
Za narednih 10.000 imas samo jos jedan servis od oko 40 maraka.

na 10.000 km u godini si ustedio 500 maraka (ili ako hoces - redovan servis i dvije nove gume).
na 20.000 km u godini si ustedio 1050 maraka (dva redovna servisa i sve 4 gume).

Ovo je minimum. Pravo stanje bi se utvrdilo tek kad bi vi dizelasi priznali sebi pa i nama koliko u stvari goriva vasa masina trosi.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#59 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Bakir1 »

berlingo prosjek nakon godine i 30.000 km zustrih kilometara je 5 litara na sto kilometara, redovni servis je 240 KM.
meni je apsolutno svejedno koliko trosi i nemam potrebe lagati.
mislim da bi berlingo benzin sa usporedivim NM (ako takav postoji) trosio plina 2x.
tvoja polazna referenca je NOV auto, ili neki poprilicno nov, ako se tome nadje ekvivalent novog ili poprilicno novog dizelasa, troskove egr-a i ostalih stvari mozemo zaboraviti, a ni to nije iskljuceno kod novih benzinaca.
niti je svaki auto isti, niti su potrebe za njim iste, niti su kilometri koji se prelaze pod istim okolnostima.
tako da te pro tj kontra moze neko samo subjektivno plasirati...
da zaboravio sam, bio je trosak koji nije bio gorivo a to je bio ad blue, od citavih 20 KM za ovih 30.000 km.
User avatar
konektovan
Posts: 40726
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#60 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by konektovan »

A ti si kao utvrdio koliko tvoja mašina troši plina, i priznao si?!
Ja koliko god da napišem, ti neces vjerovati....
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#61 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by amar1994 »

ne vjerujem ni ja vozacima dizela,radije ce crknut nego priznat da mu potrosi gorivo..

ja nikad nisam sisao ispod 4.5l,prosjek je 6.5,benzinci novi su jednostavno bolji od dizela ovog..sveli su ih na 0.5/1l od dizela,sto znaci da onome ko malo prelazi plin nema smisla :run:
User avatar
nivla
Posts: 4289
Joined: 12/01/2008 23:44

#62 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by nivla »

ma plin koji se ugradjuje kod nas je uglavnom srednja zalost i stvarno svako to radi, podrazumijeva ispravan motor sto znaci novije auto
rodjak je uzeo tako bio iz holandije benzinca na plin, ovdje mu stavili drugi sistem jer su ovaj jedino skontali kako demontirati, uvijek neka zajebancija, taksira, tri puta motor mijenjao u zadnjih 6 mjeseci, je li mu se isplatilo - nije, jer da je uzeo postenog dizela imao bi vise troskova na gorivu ali bar ne bi u mjesec dana bio u prosjeku 7-8 dana na servisu plina, znaci 7-8 dana mjesecno on ne zaradjuje zbog komplikacija oko plina
novo auto je druga stvar ali opet nije na plin ko na benzin, i ima tu dosta kompromisa
User avatar
drug_profi
Posts: 50687
Joined: 16/07/2012 16:00

#63 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by drug_profi »

konektovan wrote:A ti si kao utvrdio koliko tvoja mašina troši plina, i priznao si?!
Ja koliko god da napišem, ti neces vjerovati....
Eno ti gore slika. aplikacija ne laze. 18.000 km uneseno redovno i azurno svako sipanje.
Meni nije cilj vas ubijediti da sam ja pametniji od vas, vec samo ne dam da mi neko bez osnove tvrdi da je dizel isto sto i plin.

Moje bi zelja bila da se svi uhavizate i shvatite da to sto vam izlazi iz auspuha ne ode nigdje drugo vec u sobu vase djece.
Ali posto bosnji ne moze u glavu nista na normalan nacin uci, ne trudim se previse.

Ja sam upravo poceo koristiti Fuelio app. da bih razbio svoje moguce zablude. I tu prestaje svaka sumnja. Ekzaktno se zna koliki je moj trosak po kilometru na godinjem nivou.

104 kW, 1500 kg, 200 Nm. Redovan servis u ovlastenom 240 Km, plinski servis 45 KM sa PDV., PP aparat 20 KM, atest boce 34 marke. 100 pređenih gradskih kilometara 12,77 KM goriva.

Ali začatasmo temu. Ako neko ima potrebu da odgovara, poštujem, ali ja više neću ovdje offtopičit.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#64 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by amar1994 »

nivla wrote:ma plin koji se ugradjuje kod nas je uglavnom srednja zalost i stvarno svako to radi, podrazumijeva ispravan motor sto znaci novije auto
rodjak je uzeo tako bio iz holandije benzinca na plin, ovdje mu stavili drugi sistem jer su ovaj jedino skontali kako demontirati, uvijek neka zajebancija, taksira, tri puta motor mijenjao u zadnjih 6 mjeseci, je li mu se isplatilo - nije, jer da je uzeo postenog dizela imao bi vise troskova na gorivu ali bar ne bi u mjesec dana bio u prosjeku 7-8 dana na servisu plina, znaci 7-8 dana mjesecno on ne zaradjuje zbog komplikacija oko plina
novo auto je druga stvar ali opet nije na plin ko na benzin, i ima tu dosta kompromisa
zbog takvih stvari ja se ne bi odlucio nikad..da mi neko prcka po autu,ma bjazi :D
User avatar
konektovan
Posts: 40726
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#65 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by konektovan »

drug_profi wrote:
konektovan wrote:A ti si kao utvrdio koliko tvoja mašina troši plina, i priznao si?!
Ja koliko god da napišem, ti neces vjerovati....
Eno ti gore slika. aplikacija ne laze. 18.000 km uneseno redovno i azurno svako sipanje.
Meni nije cilj vas ubijediti da sam ja pametniji od vas, vec samo ne dam da mi neko bez osnove tvrdi da je dizel isto sto i plin.

Moje bi zelja bila da se svi uhavizate i shvatite da to sto vam izlazi iz auspuha ne ode nigdje drugo vec u sobu vase djece.
Ali posto bosnji ne moze u glavu nista na normalan nacin uci, ne trudim se previse.

Ja sam upravo poceo koristiti Fuelio app. da bih razbio svoje moguce zablude. I tu prestaje svaka sumnja. Ekzaktno se zna koliki je moj trosak po kilometru na godinjem nivou.

104 kW, 1500 kg, 200 Nm. Redovan servis u ovlastenom 240 Km, plinski servis 45 KM sa PDV., PP aparat 20 KM, atest boce 34 marke. 100 pređenih gradskih kilometara 12,77 KM goriva.

Ali začatasmo temu. Ako neko ima potrebu da odgovara, poštujem, ali ja više neću ovdje offtopičit.
Moj auto u poredjenju sa tvojim troši manje po haplikaciji 4 l u prosjeku, jeftiniji servis godisnji skoro 100 KM, e jedino što nemam konja ko ti....
A ti još das nesto love i za benzin, pa i nije to sad toliko velika usteda u tvoju korist.....
User avatar
Optimist
Posts: 13680
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#66 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Optimist »

Druze profi, ja ti mogu dati informacije za svoje auto kompaktne klase, 1.9 tdi 105ks.
Po istoj fuelio app koju i ti koristis, zadnje 43hiljade km je prosjek potrosnje 5.78 l/100km. Pored goriva sam unosio i ostale izdatke, tipa servisi, rednovni i vanredni i registracija. Sa svim troskovima me kosta 15pf po predjenom kilometru,ili 15KM na 100 km (rubrika cost stats).
User avatar
Optimist
Posts: 13680
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#67 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Optimist »

amar1994 wrote:ne vjerujem ni ja vozacima dizela,radije ce crknut nego priznat da mu potrosi gorivo..

ja nikad nisam sisao ispod 4.5l,prosjek je 6.5,benzinci novi su jednostavno bolji od dizela ovog..sveli su ih na 0.5/1l od dizela,sto znaci da onome ko malo prelazi plin nema smisla :run:
Eto napisao sam svoj prosjek na uzorku od 43.000km. Uvijek ce ekvivalentan benzinac u istim uslovima trositi 2l vise u prosjeku od dizela. Mani se potrosnje iz kataloga, ja govorim o realnim uslovima.

P. S. Sluzbeni Sandero 1.4 benzin 55kw je trosio 6,5-7 u prosjeku, auto se nije stedjelo.
Identican Sandero dizel 1.5 dci sa 50kw 4,5-5 u istim uslovima koristenja.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#68 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by amar1994 »

Optimist wrote:
amar1994 wrote:ne vjerujem ni ja vozacima dizela,radije ce crknut nego priznat da mu potrosi gorivo..

ja nikad nisam sisao ispod 4.5l,prosjek je 6.5,benzinci novi su jednostavno bolji od dizela ovog..sveli su ih na 0.5/1l od dizela,sto znaci da onome ko malo prelazi plin nema smisla :run:
Eto napisao sam svoj prosjek na uzorku od 43.000km. Uvijek ce ekvivalentan benzinac u istim uslovima trositi 2l vise u prosjeku od dizela. Mani se potrosnje iz kataloga, ja govorim o realnim uslovima.

P. S. Sluzbeni Sandero 1.4 benzin 55kw je trosio 6,5-7 u prosjeku, auto se nije stedjelo.
Identican Sandero dizel 1.5 dci sa 50kw 4,5-5 u istim uslovima koristenja.
ok,na otvorenoj i autoputu,u gradu nema teorije,razlika je nikad manja :) ,da ne pricam kolik otreba dizelu da se zagrije u gradu :-)
User avatar
konektovan
Posts: 40726
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#69 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by konektovan »

Pa u gradu bi trebalo da se najvise osjeti razlika u potrošnji...dizel vs benzin iste snage
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#70 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by amar1994 »

mozda sa turbo mlinovima :lol: ,osim forda ecoboost..

kako mi lijepo srkne gorivo svaki put kad je dpf regeneracija,kockic trajea 50km a kad je regen 25km jedva..
NediM17
Posts: 21719
Joined: 05/11/2009 11:49

#71 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by NediM17 »

Plin, dodatni troskovi odrzavanja i registracije u odnosu na benzinca:

Svakih 15.000km zamjena filtera = 30KM (dakle + 30KM uz mali servis)
PP aparat, atest 2x godisnje= 20KM
Atest 170KM/7godina = 25KM
25% skuplja putarina = +15KM na mom SX4

Cee'd 1.6 CRDi mi je trosio oko 6 litara na 100km nafte. To je po sadasnjim cijenama oko 13KM na 100km.
SX4 1.6 mi trosi oko 10 litara plina na 100km i 0.6 litara benzina. To je po sadasnjim cijenama oko 10KM i 40KPF.

Na 15.000km je to 390KM - ovih 90KM gore, pod uslovom da je ista cijena servisa, a nije, znaci 300KM ustede u korist plinasa.
Ovo je trenutno stanje, bilo je momenata kada je plin bio i po 3-4 puta jeftiniji od dizela.

Ne treba zaboraviti koliko je dizel auto skuplji kao nov, evo npr. po zvanicnom cjenovniku Tipo 1.6M-Jet (dizel 120ks) od Tipa 1.4T-Jet (benzin 120ks) je skuplji 3400KM u istoj opremi.
User avatar
Optimist
Posts: 13680
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#72 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Optimist »

amar1994 wrote: ok,na otvorenoj i autoputu,u gradu nema teorije,razlika je nikad manja :) ,da ne pricam kolik otreba dizelu da se zagrije u gradu :-)
Opet neces da citas. :)
Napisao sam ti svoj UKUPNI prosjek unazad 43hiljade otkad unosim podatke u app.
Naveo ti konkretan primjer 2 identicna auta sa 2 motora, jedan dizel drugi benzin,u svim uslovima koristenja.

Kakve veze ima zagrijavanje dizela u gradu sa ovom pricom?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#73 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by amar1994 »

Optimist wrote:
amar1994 wrote: ok,na otvorenoj i autoputu,u gradu nema teorije,razlika je nikad manja :) ,da ne pricam kolik otreba dizelu da se zagrije u gradu :-)
Opet neces da citas. :)
Napisao sam ti svoj UKUPNI prosjek unazad 43hiljade otkad unosim podatke u app.
Naveo ti konkretan primjer 2 identicna auta sa 2 motora, jedan dizel drugi benzin,u svim uslovima koristenja.

Kakve veze ima zagrijavanje dizela u gradu sa ovom pricom?
Kako kakve veze ima,kad ti auto ne prelazi 65 stepeni to nije optimalna temp a daleko je od 82 stepena..

Pa eto trosi isto skoro,sta si poredio?,1400 kubika(prahistorijski motor sa kratkim prenosima) sa 1900 turbo dizela ,ja sam poredio auta slicne snage: 3 1.6d ,audi a3 1.4tsi,auris 1.6 i mazda 3 2.0 stara..najvise zimi trose u gradu 3 1.6d i audi 1.4tsi ,meni dovoljno da ne gledam vise dizele...

Ja necu pisat prosjeke pojedinih benzinaca i dizela jer ne bi niko vjerovao :-D
User avatar
Optimist
Posts: 13680
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#74 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by Optimist »

amar1994 wrote:
Pa eto trosi isto skoro,ima veze,sta si poredio?,900 kubika turbo sa 1900 turbo dizela ,ja sam poredio 3 1.6d ,audi a3 1.4tsi,auris 1.6 i mazda 3 2.0 stara..najvise zimi trose u gradu 3 1.6d i audi 1.4tsi ,meni dovoljno da ne gledam vise dizele...

Ja necu pisat prosjeke pojedinih benzinaca i dizela jer ne bi niko vjerovao :-D
Poredio dva Sandera, 1.4 benzin i 1.5 dizel, opet ne citas. Naveo sam prosjek potrosnje za svoje privatno auto kao odgovor na prosjek koji je drugi_profi navodio i preciznu racunicu svih troskova.
I Mazda 3 trosi 2 litra manje u istim uslovima kao A3. Auris priblizno trosi kao i A3.
User avatar
konektovan
Posts: 40726
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#75 Re: Potrosnja Plina Mazda 3 1.6 benzin +LPG !!!

Post by konektovan »

Optimist wrote:
amar1994 wrote:
Pa eto trosi isto skoro,ima veze,sta si poredio?,900 kubika turbo sa 1900 turbo dizela ,ja sam poredio 3 1.6d ,audi a3 1.4tsi,auris 1.6 i mazda 3 2.0 stara..najvise zimi trose u gradu 3 1.6d i audi 1.4tsi ,meni dovoljno da ne gledam vise dizele...

Ja necu pisat prosjeke pojedinih benzinaca i dizela jer ne bi niko vjerovao :-D
Poredio dva Sandera, 1.4 benzin i 1.5 dizel, opet ne citas. Naveo sam prosjek potrosnje za svoje privatno auto kao odgovor na prosjek koji je drugi_profi navodio i preciznu racunicu svih troskova.
I Mazda 3 trosi 2 litra manje u istim uslovima kao A3. Auris priblizno trosi kao i A3.
Malo se pogubio djecko.... :mrgreen:
Post Reply