Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Marizela
Posts: 3
Joined: 06/06/2012 02:09

#1 Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Post by Marizela »

Hallo narode :)

Imam jedno pitanje il bolje receno jednu veliku molbu za vas.

Ja sam vec 24 godina u austriji, imam austrijsku radnu dozvolu (neogranicenu) al bosanski pasos.
I bas to je sad moj problem :? Moj Pasos istice uskoro, planiram iduce sedmice sa muzem da putujemo za bosnu da izvadim novi rodni list, itd.

Moze li mi neko reci, STA je meni sve potrebno???

Neznam koliko sam puta zvala nas konzulat u becu?? Prvi put mi se neko javijo, al mi reko da kasnije nazovem, posto Kolega tek u 14 sati stize. Naravno sam opet i opet probala (posle 14sati) al vise nisam imala sanse nikakve da dobijem nekog na drugu vezu. Samo ona automaticka sekretarica, sto ti 100puta ponavlja jedno te isto.

Nadam se da vise od nas ima takva iskustva, pa makar da mi pomognemo jedno drugome, vec kad nece nasa ambasada. :x

Puno vam hvala unaprijed.
:(
Marizela
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#2 Re: Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Post by Mjesanac »

Marizela wrote:Hallo narode :)

Imam jedno pitanje il bolje receno jednu veliku molbu za vas.

Ja sam vec 24 godina u austriji, imam austrijsku radnu dozvolu (neogranicenu) al bosanski pasos.
I bas to je sad moj problem :? Moj Pasos istice uskoro, planiram iduce sedmice sa muzem da putujemo za bosnu da izvadim novi rodni list, itd.

Moze li mi neko reci, STA je meni sve potrebno???

Neznam koliko sam puta zvala nas konzulat u becu?? Prvi put mi se neko javijo, al mi reko da kasnije nazovem, posto Kolega tek u 14 sati stize. Naravno sam opet i opet probala (posle 14sati) al vise nisam imala sanse nikakve da dobijem nekog na drugu vezu. Samo ona automaticka sekretarica, sto ti 100puta ponavlja jedno te isto.

Nadam se da vise od nas ima takva iskustva, pa makar da mi pomognemo jedno drugome, vec kad nece nasa ambasada. :x

Puno vam hvala unaprijed.
:(
Marizela
http://mup.ks.gov.ba/node/37

Tu ti sve pise :)
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3 Re: Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Post by _Reds_ »

AKo imas stari pasos, treba ti samo da uplatnica za novi pasos, stari pasos i licna karta, to je sve.
Marizela
Posts: 3
Joined: 06/06/2012 02:09

#4 Re: Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Post by Marizela »

Kao prvo puno vam hvala za vase odgovore.
Jeste da imam stari pasos (2009) al ja zivim u austriji vec 26 godina. Ja nemam uopste licnu kartu?? :(
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#5 Re: Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Post by muzicar_iz_parka »

Marizela wrote:Kao prvo puno vam hvala za vase odgovore.
Jeste da imam stari pasos (2009) al ja zivim u austriji vec 26 godina. Ja nemam uopste licnu kartu?? :(
Taj pasoš vrijedi još 2 godine ako se ne varam, nema prijeke potrebe vađenja novog (osim ako nije pun pečata), sačekaj da dođeš u BiH, podnesi zahtjev za ličnu u mjestu boravka, mislim da čak sa tim zahtjevom možeš ujedno i predati zahtjev za novi pasoš, da ne čekaš predugo. Procedura je dosta brža nego u inostranstvu, a i nije loše imati ličnu kartu, jer je obavezno posjedovanja i trebaće ti prilikom rješavanja bilo čega u BiH.

Mada ima i varijanta bez lične u Beču, ali ti treba malo više vremena:
Ponovo skrećemo pažnju našim državljanima da predaju zahtjeva za pasoš mogu izvršiti samo ako su prethodno evidentirani u elektronskoj bazi podataka. Evidencija u elektronskoj bazi podataka vrši se kao i do sada - ispunjavanjem obrasca i uz obavezne dokumente (rodni list i uvjerenje o državljanstvu), koji se mogu izvaditi u BiH i ne smiju biti stariji od 6 mjeseci.

Poslije registracije - koja može trajati do 15 dana, državljanin dobija uvjerenje i može pristupiti rezervisanju termina za predaju zahtjeva za novi pasoš.
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#6 Re: Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Post by swirl »

Marizela wrote:Hallo narode :)

Imam jedno pitanje il bolje receno jednu veliku molbu za vas.

Ja sam vec 24 godina u austriji, imam austrijsku radnu dozvolu (neogranicenu) al bosanski pasos.
I bas to je sad moj problem :? Moj Pasos istice uskoro, planiram iduce sedmice sa muzem da putujemo za bosnu da izvadim novi rodni list, itd.

Moze li mi neko reci, STA je meni sve potrebno???

Neznam koliko sam puta zvala nas konzulat u becu?? Prvi put mi se neko javijo, al mi reko da kasnije nazovem, posto Kolega tek u 14 sati stize. Naravno sam opet i opet probala (posle 14sati) al vise nisam imala sanse nikakve da dobijem nekog na drugu vezu. Samo ona automaticka sekretarica, sto ti 100puta ponavlja jedno te isto.

Nadam se da vise od nas ima takva iskustva, pa makar da mi pomognemo jedno drugome, vec kad nece nasa ambasada. :x

Puno vam hvala unaprijed.
:(
Marizela
Evo ti link http://www.mfa.ba/konzularne_informacij ... ih/?id=229, tu ti sve pise.
Marizela
Posts: 3
Joined: 06/06/2012 02:09

#7 Re: Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Post by Marizela »

muzicar_iz_parka wrote:
Marizela wrote:Kao prvo puno vam hvala za vase odgovore.
Jeste da imam stari pasos (2009) al ja zivim u austriji vec 26 godina. Ja nemam uopste licnu kartu?? :(
Taj pasoš vrijedi još 2 godine ako se ne varam, nema prijeke potrebe vađenja novog (osim ako nije pun pečata), sačekaj da dođeš u BiH, podnesi zahtjev za ličnu u mjestu boravka, mislim da čak sa tim zahtjevom možeš ujedno i predati zahtjev za novi pasoš, da ne čekaš predugo. Procedura je dosta brža nego u inostranstvu, a i nije loše imati ličnu kartu, jer je obavezno posjedovanja i trebaće ti prilikom rješavanja bilo čega u BiH.

Mada ima i varijanta bez lične u Beču, ali ti treba malo više vremena:
Ponovo skrećemo pažnju našim državljanima da predaju zahtjeva za pasoš mogu izvršiti samo ako su prethodno evidentirani u elektronskoj bazi podataka. Evidencija u elektronskoj bazi podataka vrši se kao i do sada - ispunjavanjem obrasca i uz obavezne dokumente (rodni list i uvjerenje o državljanstvu), koji se mogu izvaditi u BiH i ne smiju biti stariji od 6 mjeseci.

Poslije registracije - koja može trajati do 15 dana, državljanin dobija uvjerenje i može pristupiti rezervisanju termina za predaju zahtjeva za novi pasoš.

Eh bas tebi i svim ostalim hvala za vasu pomoc i informacije. Ovaj tvoj odgovor mi je najvise razjasnijo ovo sve. Moj Pasos vazi do 15. Februara 2013. Da sam bogda znala, bila sam prosle sedmice u BiH da vadim rodni list itd, al nisam znala da je tako jednostavno dobit licnu. Moram znaci probat taj nacin bez licne u becu, iako traje dugo. Al makar da znam. Puno ti hvala.
I SVIMA OSTALIM NARAVNO ISTO.
LikeLike
Posts: 1931
Joined: 10/09/2013 15:59

#8 Re: Potrebni Dokumenti za novi bosanski pasos

Post by LikeLike »

Jel zna neko da i je potrebna saglasnost roditelja za izdavanje pasosa za djecu ako su oba roditelja prisutna?? Ako treba gdje se vadi saglasnost ? Opstina ili na licu mjesta moze da se ispuni?
Post Reply