Posveceno Srebrenici

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#301 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Dzamija u centru je obnovljena ostaje jos munara da se izgradi...iza dzamije je islamski centar...obnova dzamije u Petrici jos nije pocela...a na vidikovcu traju radovi na obnovi i tu ostaje fasada da se uradi i munara...

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#302 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

I sta se desava ovih dana :)

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#303 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Pijaca...

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#304 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#305 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Ovu su zgradu skoro renovirali...i zgrada desno od nje je renovirana...cini mi da u tom dijelu sto ti spominjes fasade jos nisu sredjene...

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#306 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

I jos jedna sa Starog grada....i to je to....

Image


Umalo da zaboravim video :)...

fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#307 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

16.07.2009

Sutra svečanost u povodu puštanja u promet puta Srebrenica - Sućeska

Sutra će se u Srebrenici održati svečanost koja će biti priređena povodom puštanja u promet asfaltnog puta Srebrenica-Sućeska. Dio ovog puta asfaltiran je tokom prošle godine, uz finansijsku podršku UNDP-a, a trasa kod naselja Bajramovići bila je najzahtijevnija, te je završena tek ovih dana. Ovaj projekt finansiralo je Vijeće ministara BiH iz sredstava izdvojenih za ekonomski oporavak Srebrenice. Mjesna zajednica Sućeska je sada asfaltom, u dužini od oko 12 kilometara, u potpunosti povezana sa Srebrenicom. Da bi se olakšao transport ljudi i roba, UNDP je finansirao popravak i uređenje nekoliko putnih pravaca do seoskih naselja u MZ Sućeska koji će se vezivati s novoasfaltiranim putem. (agencijska vijest)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#308 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Uz dopuštenje prijatelja Sulje objavljujem njegove fotke snimljene na Maršu mira - put slobode Srebrenica 2009

Image

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#309 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#310 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#311 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#312 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#313 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#314 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#315 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#316 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#317 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Image

Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#318 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »



fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#319 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Jedna priča nikada se nece zaboraviti....:(

Rahmetli Ramo Osmanović

Image


Image
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#320 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Ahmed Ustić - Frizer, bajker i muzičar

Ahmed Ustić je mlad i već uspješan u biznisu. Pokretač je i vođa brojnih kulturnih aktivnosti. U Sarajevu je ostavio dobro razrađen posao i nije se dvoumio da se sa suprugom i dvoje male djece vrati u rodnu Srebrenicu.

U Srebrenicu se vraćaju samo oni što moraju, kažu neki. Ahmed Ustić nije morao. Imao je i u Sarajevu krov nad glavom i dobro razrađen posao. Nije se dvoumio da sve to napusti i vrati se u neizvjesnosnost Srebrenice: „U svojoj režiji osposobio sam minimalne uslove u kući i bez ikakve pomoći, moja supruga, ja i dvoje djece odlučili smo se vratiti u Srebrenicu.“

Image

„Nikad se nisam pitao hoću li, već samo kada ću se vratiti, nakon što sam 1995.godine morao iz Srebrenice krenuti ka Tuzli, kroz šumu spašavati glavu. Sa nešto ušteđevine osposobio sam i lokal u kome sam otvorio fizerski salon nastavljajući porodičnu tradiciju“, priča nam Ahmed Ustić: „Mušterije su me prihvatile jer sam imao dobru reklamu od djeda i oca jer i oni su bili frizeri. Nije bilo problema odmah sam startovao i zadovoljan sam poslom.“



Roditelji, rodbina i prijatelji najprije su pomalo i sumnjali u Ahmedov uspjeh. „Danas kada su se u to uvjerili sve češće i sami dolaze“, priča Ustić koji brzo stiče popularnost, posebno u krugu mladih, zbog svoje vedrine, duge kose, gitare, motora i ponajviše optimizma kojim zrači. O svom sadašnjem životu u Srebrenici on kaže: „Vraćaju se sjećanja, vraćaju se ljudi, podmlađuju se za nekih dvadeset godina, a ponovo se uspostavljaju i neke pokidane veze.“

Motori, moto susreti i rock and roll

Ahmed je još prije definitivnog povratka u Srebrenici organizovao moto susrete prijateljstva. Po njegovom povratku je i Srebrenica dobila moto klub, klub bajkera koji nosi naziv „Argentum“.

Image

Odlučan u namjeri da, da svoj lični doprinos kako bi u ovom gradu nešto krenulo nabolje, Ustić nakon osnivanja moto kluba, okuplja i rokenrol bend. Kaže, da bez toga ne može: „Rokenrol, moto susreti, motorijade, to je za mene jednostavno način života.“

Njegov bend „Stari grad“, iako postoji tek nekoliko mjeseci, već je snimio i prvu pjesmu: „Tekst i dio muzike je napisao naš zajednički prijatelj - Samir Mehić Bouviju koji je nažalost poginuo1995 godine.“



Solo gitarista i vokal u bendu je takođe povratnik. Muamer Čivić – Čiva. On je najmlađi u grupi i imao je samo 11 godina kada je otišao iz ratne Srebrenice. Kaže da se nije bilo lako odlučiti na povratak, nakon godina provedenih u izbjeglišvu:

„Valjalo je upoznavati ljude, ostavio sam prijetelje, ostavio sam sve što sam godinama gradio tamo, ostavio sam i došao ovdje. Sada se ne kajem.“

Ljubav prema rodnom gradu

Faruk Smajlović – Fake , bubnjar i najiskusniji muzičar u grupi, već kuje planove kako u Srebrenici okupiti stare prijatelje i oživjeti grad: „Naša ideja je bila da okupimo sve muzičare koji su svirali prije rata u Srebrenici, ujedno to bi bio i skup Srebrenčana svih nacija i svih generacija, bar jedan dan u godini da se sastanemo.“

Image

Ovi mladi ljudi svojim optimizmom ulijevaju nadu da za Srebrenicu ima budućnosti. Fake nudi i recept: „Kada bi svaki Srebrenčanin koji živi u Srebrenici, Federciji ili dijspori, dao samo pet posto onoga u čemu se najbolje snalazi ,mislim da bi Srebrenica bila približna onom što je bila prije rata.“

Čiva kaže da mu veliki moral ulijeva to što u posljednje vrijeme vidi da se u Srebrenici dosta radi i gradi:

„Svaki kad vidim prozor da je na nekoj zgradi bar prozor zamijenjen, meni je drago jer ja sam došao ovdje, ovo je moja zadnja stanica i ja odavdje ne idem.“

(DW)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#321 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

22.07.2009

Zvornik - Kamenica

Okončana ekshumacija u zasoku Ravne

Eksperti tuzlanskog odjela Instituta za traženje nestalih BiH, pod vodstvom Tužiteljstva Tuzlanskog kantona okončali su danas ekshumacije iz sekundarne masovne grobnice, koja se nalazi na Putu za Čančare 1, Kamenica bb zaseok Ravne u općini Zvornik. "Ekshumacije su trajale od 8. jula i za to vrijeme iz grobnice je podignuto ukupno 42 kompletna i 65 nekompletnih skeletnih ostataka žrtava srebreničkog genocida. U grobnici su pronađeni dokumenti, povezi, čahure, prsten, odjeća i drugi predmeti te pet generalnih vreća sitnih kostiju“, priopćila je glasnogovornica Tužiteljstva Tuzlansog kantona Jasna Subotić, dodajući da je nakon završetka ekshumacije počelo zatrpavanje grobnice.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#322 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

24.07.2009

Počela obnova još devet zgrada u Srebrenici

Sredstvima Svjetske banke u iznosu od 450.000 KM u centru Srebrenice će biti obnovljeno pet manjih, najstarijih stambenih zgrada.

Jučer su počeli radovi na jednoj od ovih zgrada, čija obnova treba da bude završena za 60 dana.

Ovim radovima predviđena je zamjena krovova, oluka i fasada na zgradama.

Istovremeno, počeli su radovi na obnovi joše četiri stambene zgrade na ulazu u grad, a 11 njih je obnovljeno u proteklih pet mjeseci, sredstvima Vijeća ministara BiH i drugih donatora.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#323 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Moje fotografije sa dzenaze u Srebrenici 11.07.2009 na jednom mjestu

fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#324 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

25.07.2009

Ljetovanje za djecu iz Srebrenice

U saradnji sa gradonačelnikom grada Rijeke, Vojkom Obersnelom, Primorsko-goranskom županijom i Radio Trsatom - Rijeka, Udruženje „Snaga žene“ iz Tuzle već drugu godinu organizira ljetovanje u Drveniku pored Rijeke za 33 djece iz Srebrenice, Osmaka i prognaničkog naselja Ježevac.
U toku ljetovanja za djecu su upriličeni susreti sa gradonačelnikom grada Rijeke, Prvom sušačkom hrvatskom gimnazijom, riječkim Nadbiskupom, Medžlisom Islamske zajednice u Rijeci, te posjete Pravoslavnom hramu Sv. Nikole i židovskoj zajednici.

Djeca iz Srebrenice bili su stalni gosti na talasima Radio Trsata. Srebreničani su prisustvovali i nogometnoj utakmici na Kantridi, posjetili Hrvatsko narodno kazalište Rijeka, te bioskop Cinestar u Rijeci.

„Svi susreti i posjete za našu djecu znače izlazak iz zajednica koje žive u teškim socijalnim uslovima, a obzirom i na multinacionanost grupe djece znači i reintegraciju, te poboljšanje zajedničkog života u zajednicama iz kojih dolaze, izjavila je Branka Antić Štauber, menadžer Udruženja „Snaga žene“.

Ljetovanje za djecu iz Srebrenice završava se danas, a njihov dolazak u Potočare očekuje se večeras oko 20 sati.

(FENA)


Srebrenička regata okupila 500 učesnika


U organizaciji Turističke agencije „Guber turs“ iz Srebrenice, danas je na jezeru Hidroelektrane Bajina Bašta, u Oštrici kod Srebrenice, priređena Četvrta „Pančićeva regata“.
Oko pedeset raznih plovila, sa više od 500 učesnika, krenulo je sa Oštrike i plovilo petnaest kilometara do Crnog potoka. Poslije kraćeg odmora, učesnici su se vratili na polaznu destinaciju, gdje je organizovan zajednički ručak uz riblje specijalitete.

U Turističkoj agenciji „Guber turs“ zadovoljni su dobrom posjetom građana iz cijele BiH i Srbije.

Ovu manifestaciju finansirali su Opštine Srebrenica i Bajina Bašta iz susjedne Srbije, a sve s ciljem razvoja riječnog i jezerskog turizma. Za ovu priliku, srebrenička opština uredila je plažu, postavila rasvjetu, mokri čvor i tuševe na lokaciji Oštrika.

Direktor „Guber tursa“, Amir Mehmedović kaže da je ovog ljeta organizovano nekoliko manjih krstarenja jezerom Perućac za turiste iz BiH i inostranstva, te da ima najavljenih posjeta turista iz Italije, Japana i drugih zemalja.

Regatu je pratila granična policija BiH i Republike Srbije, a bile su prisutne spasilačke i medicinske ekipe.

(FENA)
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#325 Re: Posveceno Srebrenici

Post by fukara_tz »

Obnoviće se stara zgrada Gimnazije

Ovih dana počeće obnova stare zgrade Gimnazije, kod Srednjoškolskog centra u Srebrenici, izjavio je Osman Suljić, načelnik opštine Srebrenica naglasivši da se već diže vrijeme razmišljalo o realizaciji ovog projekta.
Po njegovim riječima, u ovom objektu biće omogućen rad Pravnog fakulteta Sarajevo, odjeljenje Srebrenica i Poljoprivrednog fakulteta iz Banja Luke koji ima namjeru da ovdje otvori svoje odjeljenje.

U renoviranom objektu biće mjesta i za druge visokoškolske ustanove koje izraze želju da pokrenu nastavni proces.

(FENA)
Post Reply