Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by Dozer »

Najnovije najavljeno poskupljenje plina od 30% bi, u normalnoj drzavi s pismenim i svjesnim narodom, vec danas uzrokovalo cca.100.000 ljudi pred zgradom Vlade, a koji bi trazili necije glave na tacni.

Ali, kod nas - niko ni glasa...
Kod nas, ocito, nema ni pismenih, a ni (samo)svjesnih gradjana...
Nikoga, ocito, ne zanima sto imamo nekakve 3 famozne firme za gas, u kojima se plate, regresi, topli obroci i naknade za prevoz isplacuju sasvim uredno, a istovremeno sve kukaju kako posluju s gubitkom... Zivo bi me zanimalo, kao ekonomistu, cuti direktore BH Gasa, Sarajevogasa i Toplana Sarajevo po kojoj i kakvoj ekonomskoj racunici i principima uspijevaju sve ovo uredno isplacivati, a poslovati s gubitkom....

Ali, da malo pogledamo i kako je to i zasto Federalna vlada donijela ovu odluku...
Prvo, zasto je ovu odluku donijela Federalna vlada, kada se plin koristi samo u KS...? Zar ovo nije trebala odluciti Vlada KS? Nije, naravno, jer je pitanje gasa na federalnom nivou.
A posto tamo vlada SDA, a u KS nisu oni, ovo je sad vise nego ocito podmetanje Vladi KS, cime se nezadovoljstvo gradjana zeli usmjeriti upravo na Vladu KS, i tako ih prikazati nesposobnima, lopovima, itd..
Vec vidjen "nacin rada" SDA kada negdje izgube vlast.

Ali, kako god, na kraju cemo opet ceh platiti mi, obicni gradjani.

Pitanje glasi - da li ce ovaj super glupi narod ikada doci pameti, izaci na ulice u broju od par desetina ili stotina hiljada, i jednom za sva vremena razrijesiti duznosti sve jebene Bosnjake, Srbe i Hrvate i pripadajuce stranke....?
Ili ce se opet samo klapiti usima i reci - jbg, ne moze im se nista... ( i te kako moze).
User avatar
Romeo 80
Posts: 4378
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#2 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by Romeo 80 »

I sama cinjenica da na ovoj temi niko nista ne pise dovoljno govori o stanju svijesti kod običnog naroda. Vaznije je komentarisati Dodikovu njusku, nego pokusati razmisliti o nekim pitanjima od vitalnog znacaja.

Neka sve poskupljuje. Dabogda za 300% sve poskupilo. To je cini mi se jedini nacin da se ovaj narod trzne. Treba ga izgladniti do ruba umiranja od gladi :roll:

Tada ce se valjda nesto pokrenuti...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66221
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by _BataZiv_0809 »

Romeo 80 wrote:I sama cinjenica da na ovoj temi niko nista ne pise dovoljno govori o stanju svijesti kod običnog naroda. Vaznije je komentarisati Dodikovu njusku, nego pokusati razmisliti o nekim pitanjima od vitalnog znacaja.

Neka sve poskupljuje. Dabogda za 300% sve poskupilo. To je cini mi se jedini nacin da se ovaj narod trzne. Treba ga izgladniti do ruba umiranja od gladi :roll:

Tada ce se valjda nesto pokrenuti...
80% foruma ovo ne dotice direktno :wink:
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by mk ultra »

Romeo 80 wrote:I sama cinjenica da na ovoj temi niko nista ne pise dovoljno govori o stanju svijesti kod običnog naroda. Vaznije je komentarisati Dodikovu njusku, nego pokusati razmisliti o nekim pitanjima od vitalnog znacaja.

Neka sve poskupljuje. Dabogda za 300% sve poskupilo. To je cini mi se jedini nacin da se ovaj narod trzne. Treba ga izgladniti do ruba umiranja od gladi :roll:

Tada ce se valjda nesto pokrenuti...
neće, zašto bi?

većina naroda i ne koristi plin, samo će se smanjiti broj ljudi koji bi sa uglja prešli na plin, sve ostalo ostaje isto...
User avatar
Romeo 80
Posts: 4378
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#5 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by Romeo 80 »

mk ultra wrote:
Romeo 80 wrote:I sama cinjenica da na ovoj temi niko nista ne pise dovoljno govori o stanju svijesti kod običnog naroda. Vaznije je komentarisati Dodikovu njusku, nego pokusati razmisliti o nekim pitanjima od vitalnog znacaja.

Neka sve poskupljuje. Dabogda za 300% sve poskupilo. To je cini mi se jedini nacin da se ovaj narod trzne. Treba ga izgladniti do ruba umiranja od gladi :roll:

Tada ce se valjda nesto pokrenuti...
neće, zašto bi?

većina naroda i ne koristi plin, samo će se smanjiti broj ljudi koji bi sa uglja prešli na plin, sve ostalo ostaje isto...
Hm, jesi li siguran da sve ostalo ostaje isto? Ako plin poskupi, eto ti poskupljenja svih proizvoda u cijoj proizvodnji ucestvuje i plin.

Bice to kumulativan efekat.
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#6 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by mk ultra »

određene pekare koriste plin, a većina koristi struju, pa i restorani tako... eventualno jedan plinski štednjak, ostalo struja
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#7 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by JanuaryJones »

mk ultra wrote:određene pekare koriste plin, a većina koristi struju, pa i restorani tako... eventualno jedan plinski štednjak, ostalo struja
Kome Sarajevo Gas isporučuje toliki plin?
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by mk ultra »

JanuaryJones wrote:
mk ultra wrote:određene pekare koriste plin, a većina koristi struju, pa i restorani tako... eventualno jedan plinski štednjak, ostalo struja
Kome Sarajevo Gas isporučuje toliki plin?
većinom domaćinstvima i za grijanje

uđi u januaru u GMRS butile pišti uši bole 2 dana i sa slušalicama, ljeti ne kontaš da radi...
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#9 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by commendatore »

sami sebi smo najveci dusmani.... nemamo ni politicke niti bilo kakve druge svijesti - u biti apartciksko podanicko smece smo....
User avatar
mk ultra
Posts: 19529
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by mk ultra »

na kraju ćemo više ispaštati smrdljivu zimu, a ostalo ne baš toliko

upravo kako commendatore reče, bez svijesti i pameti, bez mozga sve, ali jbg... takav narod takvu vlast ima
focko
Posts: 286
Joined: 15/11/2018 10:07

#11 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by focko »

Da bi korisnik centralnog grijanja imao isto .. energoinvest kupi gas proda ga bh gasu .. plati se i transport gas prometu i sarajevogasu ad .. onda to kupi sarajevogas pa proda toplanama i onda toplane korisniku.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#12 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by Dozer »

Tacno tako. Unutar drzave postoji cijeli lanac nekakvih kompanija koje plin prebacuje iz ruke u ruku jedna drugoj, i pri tome svako od njih zaracunava svoju marzu, a sve to na kraju placaju krajnji korisnici, tj. gradjani. Kompanije klepaju milione na tome, niko to nigdje ne prikazuje kako treba i svi tvrde da posluju s gubitkom...

Umjesto da imamo samo jednu firmu koja ce uvoziti gas i distribuirati potrosacima, mi imamo cijeli voz, i svaki vagon se ponasa kao lokomotiva.

I vako nam je sve u ovoj mahnitoj drzavi... Iste osnovne stvari/namirnice/higijena itd. su kod nas skuplje 50-100% nego u zemljama EU, a prosjecne plate u EU su za 500% vise nego ovdje.
Ali, GLUPI narod suti.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#13 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by insomnia78 »

Sta tacno je skuplje za 50% negu EU?
elk
Posts: 2806
Joined: 14/08/2006 12:03

#14 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by elk »

A mislite da nece i centralno poskupiti? Ili ce toplane preci na mazut.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by Dozer »

insomnia78 wrote:Sta tacno je skuplje za 50% negu EU?
Higijena, dosta hrane, tehnika...

Naravno da ce odmah poskupiti i centralno. Prsle godine je momacki poskupilo kad je cijena plina pala na trzistu, i jos su uveli ono, kao, zimsko i ljetno placanje, a sad ce ga zakucati.
Tako ce neko sa stanom od recimo 60m2, ko je sada zimi placao cca. 120 KM, placati 150.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#16 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by VladaFBiH »

mene samo interesuje šta je opravdanje za povećanje cijene kada cijena skoro dvije godine nije bila na nižem nivou? ili je ovo ona standardna SDA osvetnička KS-u i priča o ovcama i vuni...

https://ycharts.com/indicators/europe_natural_gas_price
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#17 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by rumenige_brajtner »

brt pusti to rs pravi rezervni sastav policije. vidiš da ti fino kažu da se plin ionako ne koristi pajel. sjo ocam, ugasi mi se žar u nargili...
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#18 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by seoBIH »

_BataZiv_0809 wrote: 80% foruma ovo ne dotice direktno :wink:
Kako ne dotiče kada će zimi da udišu još gori zrak?
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#19 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by shape of despair »

Plin je i sada neisplativ ili na granici isplativosti za većinu korisnika. Poskupljenjem će ljudi preći na alternativna goriva odnosno vratiti se načinu grijanja prije odluke da im se ipak isplati plin.
Sad je još i dobro, kraj grijne sezone-mali troškovi,zrak čist. Kukala nam majka kad dođe zima.
Malo koja se kuća može ugrijati u jan-mar. bez 300KM,a dodaj sad na to jos 100KM.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66221
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#20 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by _BataZiv_0809 »

seoBIH wrote:
_BataZiv_0809 wrote: 80% foruma ovo ne dotice direktno :wink:
Kako ne dotiče kada će zimi da udišu još gori zrak?
Mozda preko foruma.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#21 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by TheGodfather001 »

Možda će zagađenje biti manje ili isto, a ne povećano jer će sada kompenzirati sa uvođenjem Euro 5 norme pri uvozu :D :D nije vlada glupa eee
mishic
Posts: 6299
Joined: 28/04/2011 16:29

#22 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by mishic »

Dok se lože automobilske gume i plastika, a lože se, i kada bi uveli zabranu kretanja automobila nećemo se riješiti smoga.
Davno je trebalo uraditi strategiju snabdijevanja plinom ili ubrzati dovođenje tople vode iz TE Kakanj da se makar malo ublaži ono što nas očekuje naredne zime. Znam desetine i desetine građana a i sam sam među njima koje su skupo platile instaliranje grijenja na plin a sada se vraćamo na čvrsto gorivo. Ovo je neizdrživo!!!
corei3
Posts: 717
Joined: 22/05/2014 09:42

#23 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by corei3 »

mishic wrote:Dok se lože automobilske gume i plastika, a lože se, i kada bi uveli zabranu kretanja automobila nećemo se riješiti smoga.
Davno je trebalo uraditi strategiju snabdijevanja plinom ili ubrzati dovođenje tople vode iz TE Kakanj da se makar malo ublaži ono što nas očekuje naredne zime. Znam desetine i desetine građana a i sam sam među njima koje su skupo platile instaliranje grijenja na plin a sada se vraćamo na čvrsto gorivo. Ovo je neizdrživo!!!
Znam ih nekoliko koji su ostavili drva postrani jer im se ipak plin koliko toliko isplatio. Cijena od 0,575KM po kubiku je bila na granici isplativosti. Sad ćemo gledati masovno vraćanje na drva.
Od ovog ce samo profitirati "Drvosječa" i slični njemu, a doći će zima, samo polako, a onda ide kuknjava.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#24 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by freelancerBIH »

Ja ne mogu a da se ne osvrnem i na ovoj temi nesto sto sam trubio vec zadnjih nekoliko godina, a to su nenormalno visoki porezi koji su porasli kod nas u BiH za skoro 80% u zadnje 2-3 godine.

Logicno je da, kada su se porezi povecavali, a sto se i sada desava, da ce porasti cijene svega, od energenata do hrane.

Sta vi mislite da ce neko za istu cijenu isporucivati neki energent/hranu dok ga ta ista drzava odere i oguli od guzice sa milionima nekakvih parafiskalnih, indirektnih i direktnih poreza?!

Sarajlice, malo se pameti dozovite, zivite od poreza i nameta koje ste nametnuli ostatku FBiH, a sad kad vam se malo podizu cijene odmah se bunite... Ne ide to tako!

Gospodo Sarajlice, vi ste ti koji i dalje u najvecem dijelu podrzavate povecavanje poreza kako bi se odrzao glomazni aparat koji se nastanio u Sarajevu od otprilike 35000 uhljebica koji apsolutno nista ne dorpinose drzavi i drustvu.

Trazili ste, dobili ste. Sto se mene tice neka vam povecaju i cijene hljeba na 5KM!
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#25 Re: Poskupljenje plina za 30% = poskupljenje svega za bar 10%

Post by dustaban »

Nikad mi nece biti jasno kako svi cutke prihvate SVAKU CIJENU nafte (konkretno - svaku akcizu) a kukaju na plin koji je takodje uvozni energent ?!
:?: :!:
Post Reply