Posao za ing u bih

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mali_balon
Posts: 11397
Joined: 12/09/2012 09:57

#51 Re: Posao za ing u bih

Post by mali_balon »

kurty wrote: 18/08/2023 23:06 Sve od slucaja do slucaja... Generalizacija je jako losa stvar... Ja sam 2015 poceo u struci sa platom koja se sada pominje kao pocetna... Danas imam 5x vecu platu od te... Svake godine napredak... Dajem sve od sebe, direktori to cijene.. Sve super... Radim sa vkv, KV, NK.. Cijenim ih, postuju me... Svaki dan naucim nesto novo.. Trudim se da ove nase nove inzinjere sto prije uvedem u stvarni posao i u stvarno stanje. Da znaju da svi mi u Cadu mozemo nacrtati objekat da stoji na dimnjak, ali ga je skoro nemoguće tako izvesti. Ucio sam i krpio se sa najboljim inzinjerima svoje struke. Nadzorima. Investitorima...
Zafrkano je kad dan pocnes sa ubjeđivanjem sa poslovođom i NK radnikom, nastavis sa bageristom i dizalcarem, skrpis se sa kamiondziom moze li ili ne negdje da uđe, odes na sastanak sa investitorom iz Japana ili Velike Britanije, nadzes se sa projektantom iz skoro najboljeg studija u BiH, odes na autoput sa celnicima iz JP autocesta, u po frke zove onaj kamiondžija, pukla guma, bageristi fali hidrola, a onaj poslovođa zaboravio gorivo za motorku. Nastavis sa nekim nadzorom sa Vc, zove Japanac, kaze "workers no helmet"... U po frke, zove direktor sa pitanjem "koliko si danas kubika ili tona ugradio.. Sto samo tako malo..."
I tako iz dana u dan... Eh tu nema fakulteta... Nego ili Mozes ili ne....

Svi moramo shvatiti... Nema posla ni bez NK, ni bez vkv, ni bez inzinjera... Ni bez sfera, ni bez magacinera, ni bez nabavke.. Ni bez sekretarice, odmara, direktora.
..
E perfektan primjer zbog cega sam rekao da su inzinjeri ograniceni kao balkoni, ne kontaju ovo sto si rekao i mislie da ovo nece funkcionisati bez njih....a ne kontaju da su oni samo jenad zupcanik u toj masini
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#52 Re: Posao za ing u bih

Post by Snake Eyes »

mali_balon wrote: 19/08/2023 09:39
kurty wrote: 18/08/2023 23:06 Sve od slucaja do slucaja... Generalizacija je jako losa stvar... Ja sam 2015 poceo u struci sa platom koja se sada pominje kao pocetna... Danas imam 5x vecu platu od te... Svake godine napredak... Dajem sve od sebe, direktori to cijene.. Sve super... Radim sa vkv, KV, NK.. Cijenim ih, postuju me... Svaki dan naucim nesto novo.. Trudim se da ove nase nove inzinjere sto prije uvedem u stvarni posao i u stvarno stanje. Da znaju da svi mi u Cadu mozemo nacrtati objekat da stoji na dimnjak, ali ga je skoro nemoguće tako izvesti. Ucio sam i krpio se sa najboljim inzinjerima svoje struke. Nadzorima. Investitorima...
Zafrkano je kad dan pocnes sa ubjeđivanjem sa poslovođom i NK radnikom, nastavis sa bageristom i dizalcarem, skrpis se sa kamiondziom moze li ili ne negdje da uđe, odes na sastanak sa investitorom iz Japana ili Velike Britanije, nadzes se sa projektantom iz skoro najboljeg studija u BiH, odes na autoput sa celnicima iz JP autocesta, u po frke zove onaj kamiondžija, pukla guma, bageristi fali hidrola, a onaj poslovođa zaboravio gorivo za motorku. Nastavis sa nekim nadzorom sa Vc, zove Japanac, kaze "workers no helmet"... U po frke, zove direktor sa pitanjem "koliko si danas kubika ili tona ugradio.. Sto samo tako malo..."
I tako iz dana u dan... Eh tu nema fakulteta... Nego ili Mozes ili ne....

Svi moramo shvatiti... Nema posla ni bez NK, ni bez vkv, ni bez inzinjera... Ni bez sfera, ni bez magacinera, ni bez nabavke.. Ni bez sekretarice, odmara, direktora.
..
E perfektan primjer zbog cega sam rekao da su inzinjeri ograniceni kao balkoni, ne kontaju ovo sto si rekao i mislie da ovo nece funkcionisati bez njih....a ne kontaju da su oni samo jenad zupcanik u toj masini
Nisu inženjeri ograničeni kao balkoni, nego su ljudi, mahom, ograničeni.
Nisam sreo vozača da nije mislio da je najbitnija karika u cijelom procesu, jer da on nije dovukao/odvukao robu, ništa od posla.
Baška to što ih je teško nadzirati, kontrolisati...namazan vozač je poseban problem u svakom kolektivu.
mali_balon
Posts: 11397
Joined: 12/09/2012 09:57

#53 Re: Posao za ing u bih

Post by mali_balon »

Snake Eyes wrote: 19/08/2023 09:49
mali_balon wrote: 19/08/2023 09:39

E perfektan primjer zbog cega sam rekao da su inzinjeri ograniceni kao balkoni, ne kontaju ovo sto si rekao i mislie da ovo nece funkcionisati bez njih....a ne kontaju da su oni samo jedan zupcanik u toj masini
Nisu inženjeri ograničeni kao balkoni, nego su ljudi, mahom, ograničeni.
Nisam sreo vozača da nije mislio da je najbitnija karika u cijelom procesu, jer da on nije dovukao/odvukao robu, ništa od posla.
Baška to što ih je teško nadzirati, kontrolisati...namazan vozač je poseban problem u svakom kolektivu.
Ne kontas ali et.....mrsko mi objasnjavatimi filozofirat
Ispravka....mozemo to gledati i iz tvog ugla tj nije da nisi u pravu ali nije to to sto sam ja htio reci
Last edited by mali_balon on 19/08/2023 10:09, edited 1 time in total.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13704
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#54 Re: Posao za ing u bih

Post by JohnnyS »

Ja sam renovirao kuću i nije bilo majstora u kući koji nije s visine gledao na inženjera iz nadzora. Vazda su mu govorili "o inžinjeru" onako posprdno, a da nije bilo nadzora ti velebni majstori koji sve znaju bi kuću ostavili u gorem stanju nego što je bila prije renovacije.

Slično je u medicini, kad dođe mlad doktor, nema sestre s par godina iskustva koja ne pokuša napraviti dominaciju nad njim. Problem je što većina tog srednjeg kadra, pogotovo onog glasnog kurčevitog, će uvijek dosegnuti neki plato znanja i nikad ga neće preći, dok će mlad inžinjer ili doktor ili tko god završi fakultet u roku jedne do pet godina sve savladati i uvelike nadvladati znanje "iskusnih majstora".

Jednostavno svatko treba raditi svoj posao s poštovanjem prema drugima, a toga nema nažalost u većini slučajeva.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#55 Re: Posao za ing u bih

Post by dr_Evil »

JohnnyS wrote: 19/08/2023 10:01 Ja sam renovirao kuću i nije bilo majstora u kući koji nije s visine gledao na inženjera iz nadzora. Vazda su mu govorili "o inžinjeru" onako posprdno, a da nije bilo nadzora ti velebni majstori koji sve znaju bi kuću ostavili u gorem stanju nego što je bila prije renovacije.

Slično je u medicini, kad dođe mlad doktor, nema sestre s par godina iskustva koja ne pokuša napraviti dominaciju nad njim. Problem je što većina tog srednjeg kadra, pogotovo onog glasnog kurčevitog, će uvijek dosegnuti neki plato znanja i nikad ga neće preći, dok će mlad inžinjer ili doktor ili tko god završi fakultet u roku jedne do pet godina sve savladati i uvelike nadvladati znanje "iskusnih majstora".

Jednostavno svatko treba raditi svoj posao s poštovanjem prema drugima, a toga nema nažalost u većini slučajeva.
Sto su mi puta na poslu varioci ili mehanicari izvukli guzicu, i uvijek sam se pobrinuo da znaju da su mi pomogli i zahvalio se. Isto tako kad god imaju problem uvijek prvo dolaze do mene da vide kako ce. Jednostavno se postujemo. Ali nije uvijek tako bilo.

Ja sam poslije faxa bio pun sebe, a supalj ko sir :), jebi ga, sa vremenom covjek nauci.

Ali istina je to sta kazes, ipak osoba koja ima vise obrazovanje i zna da uci vrlo brzo predje sve ostale sa znanjem u firmi.
mali_balon
Posts: 11397
Joined: 12/09/2012 09:57

#56 Re: Posao za ing u bih

Post by mali_balon »

Nije problem u obrazovanju, mislim jeste ali kao sistemu, pogotvu kod nas gdje je skoro 30%gradiva, vise beskorisno ponavljanje i zvakanje zastatjele materije, ali nije problme na ostvarenju pojedinca, obrazovati se treba i nismo svi za knjige a nismo svim za majstrorluka.....
moee
Posts: 1397
Joined: 07/06/2011 10:44

#57 Re: Posao za ing u bih

Post by moee »

Počeo raditi kao ing.el. 2010.g. sa početnom platom od 1.050 KM. Nakon skoro dvije godine promijenio firmu (u rasulu) i otišao na istu početnu platu. Tu se zadržao skoro 10 god. i dogurao do plate blizu 3.000 KM. Prije dvije godine prešao u treću firmu na menadžersku poziciju za platu 3.000+ KM i bonuse (ako se stignu planovi).

Ono što dobrim dijelom utiče na visinu plate ing nije samo znanje, već ODGOVORNOST. To KV radnici, magacioneri i vozači ne znaju jer je nemaju. Čim bilo šta nije po planu, oni zovu nadređenog, dok ing mora riješiti taj problem. Ili npr. neki ing proda milione KM robe i naleti na kupca koji mu ne plati par hiljada KM. Gazda ne vidi milione koji su uredno završeni, već svaki dan podsjeća na dug od par hiljada KM.
Smiljana
Posts: 43
Joined: 01/08/2023 09:52

#58 Re: Posao za ing u bih

Post by Smiljana »

moee wrote: 19/08/2023 10:24 Počeo raditi kao ing.el. 2010.g. sa početnom platom od 1.050 KM. Nakon skoro dvije godine promijenio firmu (u rasulu) i otišao na istu početnu platu. Tu se zadržao skoro 10 god. i dogurao do plate blizu 3.000 KM. Prije dvije godine prešao u treću firmu na menadžersku poziciju za platu 3.000+ KM i bonuse (ako se stignu planovi).

Ono što dobrim dijelom utiče na visinu plate ing nije samo znanje, već ODGOVORNOST. To KV radnici, magacioneri i vozači ne znaju jer je nemaju. Čim bilo šta nije po planu, oni zovu nadređenog, dok ing mora riješiti taj problem. Ili npr. neki ing proda milione KM robe i naleti na kupca koji mu ne plati par hiljada KM. Gazda ne vidi milione koji su uredno završeni, već svaki dan podsjeća na dug od par hiljada KM.
Kakve veze ima inžinjer sa prodajom bilo čega?

Valjda imaju menađeri koji to rade :-)

tj dio firme koja se bavi prodajom i slično?


Ja ne poznajem nijednog inžinjera koji se bavi prodajom bilo čega?

kakve su firme u kojima radite boga pitaj!
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#59 Re: Posao za ing u bih

Post by dr_Evil »

mali_balon wrote: 19/08/2023 10:14 Nije problem u obrazovanju, mislim jeste ali kao sistemu, pogotvu kod nas gdje je skoro 30%gradiva, vise beskorisno ponavljanje i zvakanje zastatjele materije, ali nije problme na ostvarenju pojedinca, obrazovati se treba i nismo svi za knjige a nismo svim za majstrorluka.....
Ma boljka tehnickih fakulteta je matematika, profesori matematike predaju matematiku ko da je predaju na PMF-u. Realno ne nauce nas sta je to, bolje bi bilo da su preskocili 50% gradiva, a da su nas naucili da shvatimo tu hebenu matematiku i da je znamo upotrijebit. Onako nasajbamo sablon, znamo rijesit svaki integral i diferencijal, i cim te izbace iz sablona belaj. Srecom pa su mehanike bile jake ko beton :D

Svi lajk ko se sjeca kako je Behdzed sarao zadatke pored table i pricao o Picakcicu.

A zaostali manje vise, sta ja znam, nismo puno, nacin prenosenja znanja je zaostao.. previse svega bez pokusaja da objasne.. valjda ni oni ne razumiju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#60 Re: Posao za ing u bih

Post by dr_Evil »

Smiljana wrote: 19/08/2023 10:29
Kakve veze ima inžinjer sa prodajom bilo čega?

Valjda imaju menađeri koji to rade :-)

tj dio firme koja se bavi prodajom i slično?


Ja ne poznajem nijednog inžinjera koji se bavi prodajom bilo čega?

kakve su firme u kojima radite boga pitaj!
sad ce aBd 13 godina da radim, i uvijek sam bio povezan sa prodajom. Na nacin da sam saljem ponude ili da sam pomagao odijel prodaje oko cijena, potrebnog materijala i broja sati.

Sada evo moj projekat od ideje, proracuna, crteza, prizvodnje, i svaki projekat sam formiram cijenu koja ide.. Tako da ne znam kakva je u tebe firma pa nisi dio toga :)
Smiljana
Posts: 43
Joined: 01/08/2023 09:52

#61 Re: Posao za ing u bih

Post by Smiljana »

dr_Evil wrote: 19/08/2023 10:31
Smiljana wrote: 19/08/2023 10:29
Kakve veze ima inžinjer sa prodajom bilo čega?

Valjda imaju menađeri koji to rade :-)

tj dio firme koja se bavi prodajom i slično?


Ja ne poznajem nijednog inžinjera koji se bavi prodajom bilo čega?

kakve su firme u kojima radite boga pitaj!
sad ce aBd 13 godina da radim, i uvijek sam bio povezan sa prodajom. Na nacin da sam saljem ponude ili da sam pomagao odijel prodaje oko cijena, potrebnog materijala i broja sati.

Sada evo moj projekat od ideje, proracuna, crteza, prizvodnje, i svaki projekat sam formiram cijenu koja ide.. Tako da ne znam kakva je u tebe firma pa nisi dio toga :)
Ja tebe pitam jesi ti inžinjer ili portir pa se u sve mješaš.

Projektovali 100 zgrada stambenih većinom kupila stanove dijaspora, prodajom se bave drugi ljudi, reklamom se bave treći ljudi, ugovorima se bave četvrti ljudi, zna se šta je čije.

Sad u zadnje vrijeme nekoliko zgrada tj vlasnici ponudili firmi da iste izdaju ovim torbarima dok nisu tu, jer dođu jednom godišnje 15 dana i stanovi im prazni.

Pokušali meni gurnut pod izgovorom imaš iskustva držiš apartmane, jaoooo kad sam vrisnula, pa dosta mi mojih torbara svaki dan još vaše da preuzmem.

Dakle nisam ja ničija služba i servis već imam svoje radno mjesto i jedan posao ne da obavljam 10 poslova koji nisu moji.

Zato me i poštuju svi od gazde pa do radnika, meni nećeš podvaljivat ništa što nije moje.

Ako obavljaš 10 poslova pa nisi ti inžinjer već tuđa sluga.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13704
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#62 Re: Posao za ing u bih

Post by JohnnyS »

dr_Evil wrote: 19/08/2023 10:30
mali_balon wrote: 19/08/2023 10:14 Nije problem u obrazovanju, mislim jeste ali kao sistemu, pogotvu kod nas gdje je skoro 30%gradiva, vise beskorisno ponavljanje i zvakanje zastatjele materije, ali nije problme na ostvarenju pojedinca, obrazovati se treba i nismo svi za knjige a nismo svim za majstrorluka.....
Ma boljka tehnickih fakulteta je matematika, profesori matematike predaju matematiku ko da je predaju na PMF-u. Realno ne nauce nas sta je to, bolje bi bilo da su preskocili 50% gradiva, a da su nas naucili da shvatimo tu hebenu matematiku i da je znamo upotrijebit. Onako nasajbamo sablon, znamo rijesit svaki integral i diferencijal, i cim te izbace iz sablona belaj. Srecom pa su mehanike bile jake ko beton :D

Svi lajk ko se sjeca kako je Behdzed sarao zadatke pored table i pricao o Picakcicu.

A zaostali manje vise, sta ja znam, nismo puno, nacin prenosenja znanja je zaostao.. previse svega bez pokusaja da objasne.. valjda ni oni ne razumiju.
Neil deGrasee je lijepo rekao da se matematika većini ne uči zbog sinusa i kosinusa nego ti učenje matematike stvara nove sinapse u mozgu, pa te sam proces učenja matematike uči rješavanju problema, a ne limesa, derivacija i integrala. To vidi svatko na sebi koliko su danas svi gluplji otkad se mozak ne koristi ni za što, otkad se ne pamte ni brojevi telefona ni datumi rođendana niti išta drugo. Zato se djecu uči pomnožiti 124 s 511 ručno, da koriste mozak, ta kalkulatori postoje desetljećima i vrlo su dostupni.
Da se mene pita, tjelesni i matematika bi bili na svim fakultetima, jedno da drži tijelo aktivno, drugo za mozak
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#63 Re: Posao za ing u bih

Post by dr_Evil »

Smiljana wrote: 19/08/2023 10:39

Ja tebe pitam jesi ti inžinjer ili portir pa se u sve mješaš.

Projektovali 100 zgrada stambenih većinom kupila stanove dijaspora, prodajom se bave drugi ljudi, reklamom se bave treći ljudi, ugovorima se bave četvrti ljudi, zna se šta je čije.

Sad u zadnje vrijeme nekoliko zgrada tj vlasnici ponudili firmi da iste izdaju ovim torbarima dok nisu tu, jer dođu jednom godišnje 15 dana i stanovi im prazni.

Pokušali meni gurnut pod izgovorom imaš iskustva držiš apartmane, jaoooo kad sam vrisnula, pa dosta mi mojih torbara svaki dan još vaše da preuzmem.

Dakle nisam ja ničija služba i servis već imam svoje radno mjesto i jedan posao ne da obavljam 10 poslova koji nisu moji.

Zato me i poštuju svi od gazde pa do radnika, meni nećeš podvaljivat ništa što nije moje.

Ako obavljaš 10 poslova pa nisi ti inžinjer već tuđa sluga.
Zanimljiva u vas ta prodaja izgleda pa su u stanju da formiraju cijenu kvadrata bez inzinjera. Bit ce da prodaja tacno zna koliko tebi treba materijala i radnih sati ljudi i masina da napravis zgradu. Svaka im cast, kad budu trazili novo firmu toplo mi ih preporuci, nama tacno trebaju takvi ljudi.

Ne mislim da se mjesam u nista sta nije moj posao. Otkad sam presao u firmu gdje nisam samo u kancelariji nego imam proizvodnju i montazu doslovno sprat ispod sebe mislim da sam postao za par stepenica bolji inzinjer. Dam im crtez, i mogu da pratim kako nastaje od mrvice metala do kompletne masine.
Seawolf
Posts: 7751
Joined: 14/06/2012 22:59

#64 Re: Posao za ing u bih

Post by Seawolf »

Spitzeningenieur
Smiljana
Posts: 43
Joined: 01/08/2023 09:52

#65 Re: Posao za ing u bih

Post by Smiljana »

Inžinjer procjeni stan i vrijednost stana e ovo je novo :lol:

imaju ljudi koji nam i to rade

cijene po kvadratu sitnica 4200 maraka novogradnja

puklo ko halva
User avatar
mk ultra
Posts: 19582
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#66 Re: Posao za ing u bih

Post by mk ultra »

Smiljana wrote: 19/08/2023 10:29
moee wrote: 19/08/2023 10:24 Počeo raditi kao ing.el. 2010.g. sa početnom platom od 1.050 KM. Nakon skoro dvije godine promijenio firmu (u rasulu) i otišao na istu početnu platu. Tu se zadržao skoro 10 god. i dogurao do plate blizu 3.000 KM. Prije dvije godine prešao u treću firmu na menadžersku poziciju za platu 3.000+ KM i bonuse (ako se stignu planovi).

Ono što dobrim dijelom utiče na visinu plate ing nije samo znanje, već ODGOVORNOST. To KV radnici, magacioneri i vozači ne znaju jer je nemaju. Čim bilo šta nije po planu, oni zovu nadređenog, dok ing mora riješiti taj problem. Ili npr. neki ing proda milione KM robe i naleti na kupca koji mu ne plati par hiljada KM. Gazda ne vidi milione koji su uredno završeni, već svaki dan podsjeća na dug od par hiljada KM.
Kakve veze ima inžinjer sa prodajom bilo čega?

Valjda imaju menađeri koji to rade :-)

tj dio firme koja se bavi prodajom i slično?


Ja ne poznajem nijednog inžinjera koji se bavi prodajom bilo čega?

kakve su firme u kojima radite boga pitaj!
I ja radim u prodaji
I vecina tehnickih stvari nije krompir da kupujes na kilu

Moras tocno znati sta prodajes i sta moze s cim da radi
Odnosno, za prodaju moras biti strucniji nego onaj kome prodajes i bolje znati proizvod od njega

A na kraji se u mom slucaju svede na to da dobije kompletno tehnicko rjesenje, kolicine, proracun u licenciranom software itd itd...

Menađeri to ne mogu. Mogu bubati cijene do sabaha, to mogu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#67 Re: Posao za ing u bih

Post by dr_Evil »

JohnnyS wrote: 19/08/2023 10:45
Neil deGrasee je lijepo rekao da se matematika većini ne uči zbog sinusa i kosinusa nego ti učenje matematike stvara nove sinapse u mozgu, pa te sam proces učenja matematike uči rješavanju problema, a ne limesa, derivacija i integrala. To vidi svatko na sebi koliko su danas svi gluplji otkad se mozak ne koristi ni za što, otkad se ne pamte ni brojevi telefona ni datumi rođendana niti išta drugo. Zato se djecu uči pomnožiti 124 s 511 ručno, da koriste mozak, ta kalkulatori postoje desetljećima i vrlo su dostupni.
Da se mene pita, tjelesni i matematika bi bili na svim fakultetima, jedno da drži tijelo aktivno, drugo za mozak
sve sta si rekao si 100% upravu. Ali to ne mjenja ono sta ja rekoh.

Nisam ja bio protiv matematike, nego nacina na koji je predstavljena na tehnickim fakultetima. Matematika je alat koji koristim svakodnevno, i ponosim se time da kad nesto zuce oko mene ne znaju proracunat nose meni. Ali to mi daje za pravo da kazem da me nisu naucili je koristit, a to sam shvatio kad sam morao da postavim funkciju valova Sjevernog mora u integral da bih dobio silu koja podize cijev.
Smiljana
Posts: 43
Joined: 01/08/2023 09:52

#68 Re: Posao za ing u bih

Post by Smiljana »

ma kako vi kažete

zato i radite za 1500 maraka mjesečno.

nebi više na temu, isto neka horor komedija tema.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#69 Re: Posao za ing u bih

Post by dr_Evil »

Smiljana wrote: 19/08/2023 10:48 Inžinjer procjeni stan i vrijednost stana e ovo je novo :lol:

imaju ljudi koji nam i to rade

cijene po kvadratu sitnica 4200 maraka novogradnja

puklo ko halva
Znaci kod vas to ovako ide, oni puknu cijenu 4200KM, a vama je zadatak da napravite zgradu sto jeftiniju pa da drzi vodu dok majstori odu, ili jos bolje ono sto je svima na prvu vidljivo da kad komsija ispod kuha rastiku da se u stanu iznad ne moze ostati.

Salim se naravno.. sta da ti kazem... to sto se smijes ima nesto reci o tebi, sto veci ego manje je ... nastavi niz.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#70 Re: Posao za ing u bih

Post by dr_Evil »

Smiljana wrote: 19/08/2023 10:52 ma kako vi kažete

zato i radite za 1500 maraka mjesečno.

nebi više na temu, isto neka horor komedija tema.
2011-e poceo za 1000, 2016-e sam imao 1700, sa dnevnicama sam znao izaci 4800KM mjesec jer sam hodao po Europi poslom, bile tada dnevnice 100KM po danu. 2016-e sam dignuo sidro, pa nemam vise sta da pricam o tim platama.
Smiljana
Posts: 43
Joined: 01/08/2023 09:52

#71 Re: Posao za ing u bih

Post by Smiljana »

dr_Evil wrote: 19/08/2023 10:54
Smiljana wrote: 19/08/2023 10:48 Inžinjer procjeni stan i vrijednost stana e ovo je novo :lol:

imaju ljudi koji nam i to rade

cijene po kvadratu sitnica 4200 maraka novogradnja

puklo ko halva
Znaci kod vas to ovako ide, oni puknu cijenu 4200KM, a vama je zadatak da napravite zgradu sto jeftiniju pa da drzi vodu dok majstori odu, ili jos bolje ono sto je svima na prvu vidljivo da kad komsija ispod kuha rastiku da se u stanu iznad ne moze ostati.

Salim se naravno.. sta da ti kazem... to sto se smijes ima nesto reci o tebi, sto veci ego manje je ... nastavi niz.
evo neću više

još nijedan stanar se nije požalio na bilo šta u zgradama

garancija na sve 10 godina

bilo je nekih sitnih pritužbi na internet, kablovsku i slično

nije naš posao ali i to smo odmah riješili svima.

eto od mene toliko

sretno vam u poslu i privatnom životu.
Seawolf
Posts: 7751
Joined: 14/06/2012 22:59

#72 Re: Posao za ing u bih

Post by Seawolf »

Smiljana wrote: 19/08/2023 10:52 ma kako vi kažete

zato i radite za 1500 maraka mjesečno.

nebi više na temu, isto neka horor komedija tema.
Elektroinženjer i mašinski inženjer će se puno češće u svom poslu baviti prodajom, nego što će to raditi građevinski inženjer, pogotovu u visokogradnji.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12476
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#73 Re: Posao za ing u bih

Post by dr_Evil »

Posto sam radio u 3-4 zemlje Europe moram da vam kazem jednu stvar. Nigdje nisam naisao na toksicno okruzenje medju inzinjerima kao sto je kod nas od Une do Sane.

Bolesno okruzenje gdje se vazda mahala ko je dobar ko nije, ko zna ko ne zna, sitnice koje se traze za ismijavanje, sakrivanje podataka, projekata, mobing nad onima koji tek dolaze.

I kao sto neko rece, mislim da to pocinje na fakultetu, od nadobudnih profesora, asistenata jos gorih pa se prenosi na studente, onda isto prelazi u firmu.

Zaista ljudi, sta je to sa nama? Tek kada sam otisao vidio sam da sam i ja bio/postao takav.

"On je pravi inzinjer, a vidi onog veze nema " :D
Grb1
Posts: 154
Joined: 26/07/2023 19:30

#74 Re: Posao za ing u bih

Post by Grb1 »

Snake Eyes wrote: 19/08/2023 09:49
mali_balon wrote: 19/08/2023 09:39

E perfektan primjer zbog cega sam rekao da su inzinjeri ograniceni kao balkoni, ne kontaju ovo sto si rekao i mislie da ovo nece funkcionisati bez njih....a ne kontaju da su oni samo jenad zupcanik u toj masini
Nisu inženjeri ograničeni kao balkoni, nego su ljudi, mahom, ograničeni.
Nisam sreo vozača da nije mislio da je najbitnija karika u cijelom procesu, jer da on nije dovukao/odvukao robu, ništa od posla.
Baška to što ih je teško nadzirati, kontrolisati...namazan vozač je poseban problem u svakom kolektivu.
Upravu si apsolutno, otvaranjem ove teme ocekivala sam ,,vrijedjanje,, od strane ljudi koji nisu zavrsili fakultete, cesto se susretnem s omalovazavanjem od strane majstora, isto taj majstor napravi haos kod ljudo u kuci kad im je on grijanjd radio, imate katastrofalnih inzinjera i imate isto tako katastrofalnih majstora, al mi radiml zajedno htejli bi to ili ne ako ti toliko nabija komplekse upisi fax ti @mali_balon .....ja znam da postoji velika problematika fakulteta jer za prof zaposlkavaju studentr koji su bili 10.0prosjek na faxu , ostanu kao asist pa onda prof i naravno na nemaju blage veze s industrijom i da lupaju praznu slamu sa nekakvim dokazivanjima formula i teorijom.....ali apsurd mi jd da generalizujes i govoris ogranicen ko balkon, haj molim te, give me a break..
User avatar
kurty
Posts: 45062
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#75 Re: Posao za ing u bih

Post by kurty »

mali_balon wrote: 19/08/2023 09:39
kurty wrote: 18/08/2023 23:06 Sve od slucaja do slucaja... Generalizacija je jako losa stvar... Ja sam 2015 poceo u struci sa platom koja se sada pominje kao pocetna... Danas imam 5x vecu platu od te... Svake godine napredak... Dajem sve od sebe, direktori to cijene.. Sve super... Radim sa vkv, KV, NK.. Cijenim ih, postuju me... Svaki dan naucim nesto novo.. Trudim se da ove nase nove inzinjere sto prije uvedem u stvarni posao i u stvarno stanje. Da znaju da svi mi u Cadu mozemo nacrtati objekat da stoji na dimnjak, ali ga je skoro nemoguće tako izvesti. Ucio sam i krpio se sa najboljim inzinjerima svoje struke. Nadzorima. Investitorima...
Zafrkano je kad dan pocnes sa ubjeđivanjem sa poslovođom i NK radnikom, nastavis sa bageristom i dizalcarem, skrpis se sa kamiondziom moze li ili ne negdje da uđe, odes na sastanak sa investitorom iz Japana ili Velike Britanije, nadzes se sa projektantom iz skoro najboljeg studija u BiH, odes na autoput sa celnicima iz JP autocesta, u po frke zove onaj kamiondžija, pukla guma, bageristi fali hidrola, a onaj poslovođa zaboravio gorivo za motorku. Nastavis sa nekim nadzorom sa Vc, zove Japanac, kaze "workers no helmet"... U po frke, zove direktor sa pitanjem "koliko si danas kubika ili tona ugradio.. Sto samo tako malo..."
I tako iz dana u dan... Eh tu nema fakulteta... Nego ili Mozes ili ne....

Svi moramo shvatiti... Nema posla ni bez NK, ni bez vkv, ni bez inzinjera... Ni bez sfera, ni bez magacinera, ni bez nabavke.. Ni bez sekretarice, odmara, direktora.
..
E perfektan primjer zbog cega sam rekao da su inzinjeri ograniceni kao balkoni, ne kontaju ovo sto si rekao i mislie da ovo nece funkcionisati bez njih....a ne kontaju da su oni samo jenad zupcanik u toj masini
opet nisko udaras..
procentualno, vise je podređenih kojima je zivotna zelja da nalupaju nadređenog, nego nadređenih koji žele da ponize podređenog... i evo vidi se iz tvog primjera, koja je zelja da "ponizenjem skolovanog"...

ja sam iz dosade naucio upravljati bagerom, skipom, pomalo i dizalicom... znaci ja se zainatim i za godinu, dvije radim posao masiniste, kamiondzije, ovog ili onog... ali kamiondzija, masinista... nema sanse da za dvije godine mogu raditi moj posao...
Post Reply