Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#876 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by hrle1976 »

22amra wrote:Imali ko kakvih info za one koji zavrsavaju germanistiku, ako se hocu u vrticu zaposliti, treba li neka praksa ili nesto?
Kak ti poveza germanistiku i vrtic? Za vrtic ti treba pedagogija odnosno erzieherausbildung. Ako nemas skolovanje za Erzieher ili sozialpädagogischer Assistent sanse su ravne nuli. Toliko je pravila zbog straha da nema tamo psihopata sa djecom da neko bez adekvatnog skolovanja doslovno prismrditi nemoze vrticu. Jedino mozes pokusati ako polozis kurs za Erziehungshelfer, koji traje 26-28 sedmica plus imas jos par kurseva tako da to sve izadje na nekih 40 sedmica, mozda malo jace. Jedino da pokusas bez adekvatnog skolvanja kao radnik za motivaciju djece u jednom Kinderheim, Behinderten Tagesheim ili Kinderkrankenhaus.
22amra
Posts: 18
Joined: 17/08/2017 11:14

#877 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by 22amra »

pa da znam ista o tome ne bi pitala, tako su mi rekli ipak sam imala pedagogiju na fakultetu i mogu raditi u bosni sa djecom u skoli pa mozda je neko povezao...ne znam. A znam da je jedan momak otisao da radi u nekom centru sa izbjeglicama da ih uci njemacki ima zavrsenu germanistiku. zato sam pitala imam li nekih slicnih opcija ako nemam onda cu traziti za njegovatelja jer mi samo to preostaje da odem
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#878 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Kejn »

Raja evo ponovno pitam ako iko zna. Za one koji su direktno sebi tražili poslodavca u Njemačkoj. Jeste li aplicirali za poziciju plegehelfera ili pflegera? Šta vam stoji u ugovoru?
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#879 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by All Apologies »

hrle1976 wrote:
22amra wrote:Imali ko kakvih info za one koji zavrsavaju germanistiku, ako se hocu u vrticu zaposliti, treba li neka praksa ili nesto?
Kak ti poveza germanistiku i vrtic? Za vrtic ti treba pedagogija odnosno erzieherausbildung. Ako nemas skolovanje za Erzieher ili sozialpädagogischer Assistent sanse su ravne nuli. Toliko je pravila zbog straha da nema tamo psihopata sa djecom da neko bez adekvatnog skolovanja doslovno prismrditi nemoze vrticu. Jedino mozes pokusati ako polozis kurs za Erziehungshelfer, koji traje 26-28 sedmica plus imas jos par kurseva tako da to sve izadje na nekih 40 sedmica, mozda malo jace. Jedino da pokusas bez adekvatnog skolvanja kao radnik za motivaciju djece u jednom Kinderheim, Behinderten Tagesheim ili Kinderkrankenhaus.
Hajd ne pricaj bezveze, informisi se malo.

Draga moja, sa zavrsenom germanistikom imas veoma dobre sanse. Ukljuci se u facebook grupu Odgajatelji i pedagozi u Njemackoj i tamo ces naci sve sta ti treba u vezi toga i iskustva mnogih koji su otisli prije tebe s nasom bosanskom skolom! Dokumenti se salju na priznavanje, zavisi od toga kome dodju u ruke i koliko iskustva i skole imas dobijas i nesto prakse da odradis kako bi diploma bila priznata. Za Bayern je priznata Frau Inge kojoj svi za pocetak salju dokumente prije nego sto krenu s priznavanjem. Sretno!
22amra
Posts: 18
Joined: 17/08/2017 11:14

#880 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by 22amra »

Hvala ti puno :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#881 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by hrle1976 »

All Apologies wrote:
hrle1976 wrote:
22amra wrote:Imali ko kakvih info za one koji zavrsavaju germanistiku, ako se hocu u vrticu zaposliti, treba li neka praksa ili nesto?
Kak ti poveza germanistiku i vrtic? Za vrtic ti treba pedagogija odnosno erzieherausbildung. Ako nemas skolovanje za Erzieher ili sozialpädagogischer Assistent sanse su ravne nuli. Toliko je pravila zbog straha da nema tamo psihopata sa djecom da neko bez adekvatnog skolovanja doslovno prismrditi nemoze vrticu. Jedino mozes pokusati ako polozis kurs za Erziehungshelfer, koji traje 26-28 sedmica plus imas jos par kurseva tako da to sve izadje na nekih 40 sedmica, mozda malo jace. Jedino da pokusas bez adekvatnog skolvanja kao radnik za motivaciju djece u jednom Kinderheim, Behinderten Tagesheim ili Kinderkrankenhaus.
Hajd ne pricaj bezveze, informisi se malo.

Draga moja, sa zavrsenom germanistikom imas veoma dobre sanse. Ukljuci se u facebook grupu Odgajatelji i pedagozi u Njemackoj i tamo ces naci sve sta ti treba u vezi toga i iskustva mnogih koji su otisli prije tebe s nasom bosanskom skolom! Dokumenti se salju na priznavanje, zavisi od toga kome dodju u ruke i koliko iskustva i skole imas dobijas i nesto prakse da odradis kako bi diploma bila priznata. Za Bayern je priznata Frau Inge kojoj svi za pocetak salju dokumente prije nego sto krenu s priznavanjem. Sretno!
Moze i sa tom skolom biti astronaut, neuro hirurg, arhitetkta, ma sta god pozeli... :-)

KITA na njemackom je skracenica za ono sto vi zovete vrtic. Bez Pädagogische Ausbildung. Erziherin/Sozialpädagogische Assistentin u klasicnom vrticu nema sanse da pocne raditi. Po zakonu to nije moguce. U brojnim repulikama (DE) je krivicno je djelo za onoga ko uzima poso kao za onoga ko zaposljava osobu u vrticu bez ove navedene skole. Kratko i jasno. Nemojte ovdje prodavati pricu da moze legalnim putem. Tkz. Kita ili Kitas iz republike do republike se razlikuje. Primjer iz Bayerna. Nema tu nista puno sa priznavanjem. Doslovno sve sto imate iz BiH moze vam se priznati u roku 5 minuta. Ali neki poslovi mimo priznanja cega vec opet zahtjevaju odredjen broj sati prakse, doskolovanja, polaganje nekih izpista, prisustvo kursevima i sl.

Die Stadt München startete 2011 die Initiative „Grundschullehrkräfte im Erziehungsdienst“. Die Lehrkräfte wurden zunächst als Kinderpfleger eingestellt und absolvierten berufsbegleitend eine 30 tägige Weiterbildung. Wer nach einem halben Jahr die Erzieherprüfung bestand, könnte als Fachkraft im Kindergarten arbeiten. Das Projekt wurde leider nicht weiter geführt, heute müssen Lehrer, die als Fachkraft eingestellt werden wollen, in Bayern teilweise den Weg über die Externen- bzw. Nichtschülerprüfung einschlagen. Als Ergänzungskraft dürfen zumindest Grundschullehrer aber auch ohne Zusatzqualifikation im Kindergarten, in der Krippe und im Hort arbeiten – das ergibt eine Prüfung des bayerischen Ministeriums für Familie und Soziales, welches Berufsabschlüsse hinsichtlich ihrer Eignung für eine Tätigkeit im Kindergarten prüft:

https://www.egov.bayern.de/kitaberufe/o ... suche.aspx
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#882 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by All Apologies »

Tebi je bas tesko prihvatiti da se eto MOZE!
Narocito u Bayernu, tu je bas najlakse! Djevojci sam predlozila grupu na facebooku. Ukljuci se ziv bio i ti pa iscitaj tematiku, uputi se u proceduru, vidi sta se moze, a sta ne moze prije nego sto krenes nekoga ubijati u pojam. Ljudi rade legalno.
22amra
Posts: 18
Joined: 17/08/2017 11:14

#883 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by 22amra »

All Apologies wrote:Tebi je bas tesko prihvatiti da se eto MOZE!
Narocito u Bayernu, tu je bas najlakse! Djevojci sam predlozila grupu na facebooku. Ukljuci se ziv bio i ti pa iscitaj tematiku, uputi se u proceduru, vidi sta se moze, a sta ne moze prije nego sto krenes nekoga ubijati u pojam. Ljudi rade legalno.

Pridruzila sam se stranici i vidjela da dosta ljudi ide sa zavrsenim njemackim, engleskim, sociologijom itd.. I nije uopste tesko niti ilegalno. Neki ljudi jednostavno ne zele pomoci i je lakse govoriti da se ne moze i da je nemoguce. Hvala ti sto si mi predlozila stranicu :)
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#884 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by All Apologies »

Drago mi je sto sam ti pomogla. Zelim ti svu srecu i uspjeh u buducnosti :kiss:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#885 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Nuken »

Na koji način se aplicira u onu kategoriju "vize za njegovatelje"? Šta je od dokumentacije/ugovora potrebno za istu? Vidim da se tu čeka jako kratko na termin :roll:
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#886 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by All Apologies »

Tu apliciraju oni koji idu preko ARZ-a. Ima na stranici arza sve sta treba i kada nadjes sam/a poslodavca i ides preko njih. osnovni uslov je medicinska skola i min b1 njemackog jezika.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#887 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by vazi »

User avatar
Kuna
Posts: 167
Joined: 28/06/2012 09:20

#888 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Kuna »

Die Zeit ist reif, für eine Neuorientierung !
Wir suchen Facharzt/Fachärztin Facharzt/ärztin - Kinder und Jungendmedizin für ein neues Ärztehaus in Baden-Württemberg.

Falls Sie diese reizvolle Aufgabe übernehmen möchten, bitten wir um Ihre Bewerbung.

[email protected].
User avatar
Kuna
Posts: 167
Joined: 28/06/2012 09:20

#889 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Kuna »

Suche nach Pflegefachkräften.....Monat Januar - bis März zur Festeinstellung´.

Ihr Profil:

Eine erfolgreich abgeschlossene Ausbildung (m/w) oder vergleichbare Qualifikation
Mindestens 2 Jahre Berufserfahrung
Empathie und Durchsetzungsvermögen
Zusatzqualifikationen wären wünschenswert, ist aber nicht zwingend
Engagierte, fachlich qualifizierte und einfühlsame Arbeit am Patienten und im Team
Kommunikative Kompetenz, Flexibilität und Belastbarkeit
Deutschkenntnisse B2

Wir bieten:

Eine abwechslungsreiche Tätigkeit in einem motivierten und multiprofessionellem Team
Flache Hierarchien
Eine nach modernsten Gesichtspunkten ausgestattete Pflegeeinrichtungen in tollem Ambiente
Konzernweit betriebliche geförderte (interne u. externe) Fort- und Weiterbildungsmöglichkeiten
Kostenfreie Nutzung von Schwimmbad, Sauna und Fitnessraum.
Mitarbeitervergünstigungen bei namhaften Anbietern z.B. Zalando, adidas oder Jochen Schweizer im Rahmen von Corporate Benefits
Mitarbeitervergünstigte Preise in der Cafeteria.

[email protected].
User avatar
Kuna
Posts: 167
Joined: 28/06/2012 09:20

#890 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Kuna »

Was wir dir bieten?
- außergewöhnliche Arbeitsbedingungen in der Pflege, ohne Zeitdruck und starre Abläufe
- einen spitzenmäßigen Stellenschlüssel, 1 Fachkraft: 3 Patienten
- Unbefristetes Arbeitsverhältnis
- flexibler Dienstplan? Schreib ihn selbst mit deinen Kollegen und deckt die Dienste ab
- gesunde Lebensweise? Wir zahlen deinen Sport und du bekommst täglich eine selbstgekochte, gesunde und warme Mahlzeit
- Ticket Plus Card mit 44 Euro monatlich
- deine Fort- und Weiterbildungen suchst du dir entsprechend deinen Wünschen selbst aus
- flache Hierarchien in einem Team das sich gegenseitig unterstützt und voranbringt
- Leistungsorientierte Vergütung
- Individuelle ausführliche Einarbeitung
- Eine einzigartige familiäre Arbeitsatmosphäre
- Vermögenswirksame Leistungen (VWL)

[email protected].
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#891 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Kejn »

Zna li neko dobrog i priznatog sudskog prevodioca za Njemački jezik u Sarajevu? Treba mi radi prevoda diplome srednje medicinske škole.
User avatar
duminjo
Posts: 20133
Joined: 03/09/2011 12:43
Location: Sarajevo

#892 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by duminjo »

Kejn wrote:Zna li neko dobrog i priznatog sudskog prevodioca za Njemački jezik u Sarajevu? Treba mi radi prevoda diplome srednje medicinske škole.
062 783 779

Azra Ramic
Zena i ja prevodili. Uvijek dostupna i brza. Uvijek bilo sve OK.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#893 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Kejn »

duminjo wrote:
Kejn wrote:Zna li neko dobrog i priznatog sudskog prevodioca za Njemački jezik u Sarajevu? Treba mi radi prevoda diplome srednje medicinske škole.
062 783 779

Azra Ramic
Zena i ja prevodili. Uvijek dostupna i brza. Uvijek bilo sve OK.
hvala :thumbup:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#894 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Maraschino »

Samo losa iskustva cujem.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#895 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by vjesticanametli »

O cemu losa .....zasto....ko koga :mrgreen:
batara
Posts: 1183
Joined: 24/01/2014 23:31

#896 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by batara »

Ima li neko iskustva sa ovim triple win projektom, sad su razgovori 6.februara??
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#897 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Maraschino »

vjesticanametli wrote:O cemu losa .....zasto....ko koga :mrgreen:
Kcerka od prijatelja sve zavrsila u BiH. Odradila pripravnicki, polozila strucni, polagala jezik, intervju u Bihacu, ceka vizu...ma sve med i mlijeko.
Dobila vizu, ceka da joj agencija nadje smjestaj i datum pocetka rada. Doslo i to, mala otisla, cetiri noci spavala u hotelu dok nije dosla prvi dan na posao. Pocela kao raditi i onda raspored 70 i vise kilometara od smjestaja a doskolovavanje u vecernjim satima. Smjestaj zajednicki sa momcima i jednom cimericom. Mala se pogubila. Bila par dana potrosila pare i nekako kupi avionsku kartu nazad. To su samo dijelovi od onoga sto su mi ispricali a mnogo toga su precutali(osjeti se to).
Pocetkom januara otisla da proba na drugu lokaciju. Sada kazu da je za sada dobro. Uhodava se. :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#898 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by vjesticanametli »

Ima i toga sigurno...agencije :-) ccc
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#899 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Maraschino »

vjesticanametli wrote:Ima i toga sigurno...agencije :-) ccc
Ima toga bruka samo raja od sramote ne dijeli ta iskustva.
Cujem da mahom pocinju sa kolektivnim smjestajem. Ako neko izadje i vidi kolike su kirije, nema sansi da kupi namjestaj nego spavaju na spuzvi na podu ali se ne vracaju u kolektivni smjestaj. Jedu sve i svasta samo da ustede...sve mi je to u neku ruku i zalosno.

Razumijem ja da raja pati od zatvorenosti. Ne izlaze vani, ustaljeno drustvo, ne mogucnost promjene sredine...i kada ispadne prilika, ne gleda gdje ce samo da izadje iz zemlje i sto je najgore, po svaku cijenu.

p.s. ovi moji prijatelji zive iznad prosjeka za bosanske uslove. imaju samo ovu kcerku i ne razumijem ih zasto je forsiraju da izadje. da radi bilo kakav posao u bosni, mogla bi dobre pare ustekati jer jos uvijek zivi kod roditelja pa je stim ne kosta nista.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#900 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by insomnia78 »

Zato sto imaju skroz iskrivljeno vidjenje zivota vani
Post Reply