Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#751 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by forumskivojnik »

anonimni clan wrote:A ima ih koji bez dodataka za rad nedjeljom i za nocni rad zaradjuju :
http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... kk=15.5%25 :D :D :D
Sto bolan obmanjujes narod neistinitim postovima :? :shock: :D ???
Lupio si tabelu bez ikakvog objasnjenja , koja jos nikakve veze nema sa medicinskim tehnicarima i radom u bolnicama, a koja je vezana za (pogledajte svi na lijevoj strani u padajucem meniju na koga se odnosi) crkve, dobrotvorne organizacije , crkvene zvanicnike , protestantske crkve i Caritas.
Prava tabela koja se odnosi na medicinske tehnicare oli`ti Pflegekräfte je iznad ove i to je TVöD pa onda u padajucem meniju izabrati TVöD-K (Krankenhäuser - bolnice) i to bi vazilo za med.tehnicare koji rade u bolnicama ciji je vlasnik drzava ili opcina ( u opcinskom vlasnistvu je placa nesto niza) i ova tabela se razlikuje od pokrajine do pokrajine.

http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... 6&matrix=1

Kao tehnicar na odjeljenju mozes imati klasifikaciju 3 ili 4 , a ako si dobio Anerkenunng i sa par godina radnog staza u Njemackoj (radni staz iz BiH se ne priznaje) eventualno mozes imati klasifikaciju 7 i opet imas podklasifikacije od 1-6 koje se odnose na godine staza u Njemackoj (nakon koliko godina rada prelazis u visu novcanu grupu ).
Ja ne radim na odjeljenju i imam klasifikaciju 8a a novcanu grupu 4 .
Ovo se koriguje svake godine ako je bolnica u drzavnom (Bund) vlasnistvu , a to su sve Uniklinike.
Iz ove tvoje tabele, ako bi pretpostavili da se odnosi na med.tehnicare Entgeltgruppe E 9b, Entgeltstufe 5, Tabelle 01.06.2016 - kao medicinar klasifikaciju 9 bi mogao imati ako si glavni tehnicar odjeljenja sa daljim obrazovanjem za glavnog tehnicara ( Weiterbildung für Stationsleitung ) koje si stekao u Njemackoj.
Visina place za med.tehnicare zavisi od pokrajine do pokrajine i od bolnice do bolnice kao i od toga u cijem je vlasnistvu doticna ustanova : u javnom (drzavno , opcinsko ), u crkvenom (razlike izmedju katolickih i evangelistickih su takodjer znatne) , konzorzij ,zaduzbina (Stiftung) , privatno vlasnistvo ljekara itd., a u starackim domovima je i niza osnovna bruto zarada bez obzira ko je vlasnik , a kucna njega je prica za sebe u kojoj je na snazi cisto izrabljivanje i rad na crno ;) :( :/ .
Visina bruto place takodjer zavisi od radnog mjesta , duzine radnog staza u Njemackoj i na kraju od porezne grupe.
I svi medicinski tehnicari iz BiH koji su redovno zavrsili svoje obrazovanje u BiH mogu da rade u bilo kojoj bolnici u Njemackoj ukoliko znaju njemacki jezik na nivou minimalno B2 , a na nekim radnim mjestima i C1 .
Nema potrebe da se trazi posao po starackim domovima kad na svojoj web stranici svaka bolnica ima oglase u kojima se traze novi radnici.
Online se svako moze licno prijaviti i sve si sam odraditi ako ima znanje jezika na nivou B2 bez icijeg posredovanja :oops: :D .

Evo jedna tabela za ljekare u javnoj ustanovi :D , naravno samo bruto osnovica bez ikakvih dodataka .
http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... 6&matrix=1

Za drzavne sluzbenike i sudije u B.Württemberg / Beamte und Richter im baden-württembergischen Landesdienst :mrgreen: :mrgreen: .
http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... i&matrix=1
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#752 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

vizazanjemacku wrote:
anonimni clan wrote:A ima ih koji bez dodataka za rad nedjeljom i za nocni rad zaradjuju :
http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... kk=15.5%25 :D :D :D

Entgeltgruppe E 9b, Entgeltstufe 5, Tabelle 01.06.2016
Rastabiri malo koja je skolska sprema za Entgeltgrupe E9b i kolkiko radnog staza treba da dodjes u Entgeltstuefe 5(mislim da je minimalno 6-7 godina )

Ja mislim da to nema nista sa radnim stazom vec koje obrazovanje imas. Davno jednom sam imao priliku vidjeti prevod na danski o ovim E nesto brojevima. I ako me pamcenje prati bilo je od E 1 do 4 pa od 5 do 8 pa tako 9 do 12 i 13 do 16. I jednostvano to su stepeni obrazovanaj. Znaci akademicar je negdje izmedju 13 i 16. Mozda grijesim ali tako nekako nekako sam ja to shvatio da ide kod susjeda Njemaca.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#753 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by forumskivojnik »

beobasket wrote:
vizazanjemacku wrote:
anonimni clan wrote:A ima ih koji bez dodataka za rad nedjeljom i za nocni rad zaradjuju :
http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... kk=15.5%25 :D :D :D

Entgeltgruppe E 9b, Entgeltstufe 5, Tabelle 01.06.2016
Rastabiri malo koja je skolska sprema za Entgeltgrupe E9b i kolkiko radnog staza treba da dodjes u Entgeltstuefe 5(mislim da je minimalno 6-7 godina )

Ja mislim da to nema nista sa radnim stazom vec koju obrazovanje imas. Davno jednom sam imao priliku vidjeti prevod na danski o ovim E nesto brojevima. I ako me pamcenje prati bilo je od E 1 do 4 pa od 5 do 8 pa tako 9 do 12 i 13 do 16. I jednostvano to su stepeni obrazovanaj. Znaci akademicar je negdje izmedju 13 i 16. Mozda grijesim ali tako nekako nekako sam ja to shvatio da ide kod susjeda Njemaca.
"beobasket" jos kada bi si preveo znacenje rijeci Entgeltgruppe (E je skracenica) i Entgeltstufe , pa makar to bio i google prevodilac , da ne lupas ovoliku kolicinu gluposti ;-) :-) :lol: ?!
Entgeltgruppe (E je skracenica) = novcana naknada za doticno zanimanje
Entgeltstufe = visina novcane naknade na osnovu radnog staza u doticnom zanimanju

Kao medicinski tehnicar ne mozes ,zasigurno, uci ni u tabelu za obracun placa , a ni u novcanu grupu i podgrupu koja odredjuje visinu novcane naknade na osnovu radnog staza , njemackog drzavnog sluzbenika jer vam se visina i obracun placa odredjuju po razlicitim koeficijentima i po razlicitim Zakonskim aktima :roll: :-) :D :lol: . A i obracun placa ljekara ne radi se po ovoj tebeli , po ovim koeficijentima :D .

Ova tabela http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... 6&matrix=1 je samo za medicinske tehnicare koji rade u bolnici (ciji je vlasnik drzava , pokrajina ili opcina , a ne i za one u crkvenom vlasnistvu ) i to je ,opet, "samo" prijedlog ali ne i pravilo po kojem ces ti biti placen i u njoj su ti tvoji Eeeeovi od 1-12 .
Znaci akademicar je negdje izmedju 13 i 16.
I opet nisi "akademicar" :lol: , ali mozda jesi Pflegedirektor sa 12a , neke provincijske bolnice :mrgreen: .

Ovu tabelu koju je "anonimni clan" postao , ko zna njemacki vidjece da nema nikakve veze sa medicinskim tehnicarima nego sa nekim ,sasvim drugim , zanimanjima ;-) .
anonimni clan
A ima ih koji bez dodataka za rad nedjeljom i za nocni rad zaradjuju :
http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... kk=15.5%25 :D :D :D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#754 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

Onda je do mene a njemacki nisam nikada volio. :D
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#755 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by ranger »

a sto sjebaste temu... alal vam cufte
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#756 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by anonimni clan »

vizazanjemacku wrote:
anonimni clan wrote:A ima ih koji bez dodataka za rad nedjeljom i za nocni rad zaradjuju :
http://oeffentlicher-dienst.info/c/t/re ... kk=15.5%25 :D :D :D

Entgeltgruppe E 9b, Entgeltstufe 5, Tabelle 01.06.2016
Rastabiri malo koja je skolska sprema za Entgeltgrupe E9b i kolkiko radnog staza treba da dodjes u Entgeltstuefe 5(mislim da je minimalno 6-7 godina )
To ima naprimjer PDL koji je placen po Caritasovoj Tarifi ili po AVR-u.
User avatar
Edin H.
Posts: 47033
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#757 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by Edin H. »

[quote="forumskivojnik"]

Ovu tabelu koju je "anonimni clan" postao , ko zna njemacki vidjece da nema nikakve veze sa medicinskim tehnicarima nego sa nekim ,sasvim drugim , zanimanjima ;-) .
[quote]

Vrh. :lol: :lol: :lol:
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#758 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by TAFKAP »

Jutros na jutarnjem programu prvog programa njemacke drzavne televizije (ARD) reportaza, kako poslovnici njemckih starackih domova idu po Balkanu (u ovom slucaju Nis) u potragu za strucnim kadrom za posao njegovatelja/-ice:

http://www.daserste.de/information/poli ... n-100.html
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#759 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

TAFKAP wrote:Jutros na jutarnjem programu prvog programa njemacke drzavne televizije (ARD) reportaza, kako poslovnici njemckih starackih domova idu po Balkanu (u ovom slucaju Nis) u potragu za strucnim kadrom za posao njegovatelja/-ice:

http://www.daserste.de/information/poli ... n-100.html
Ova rijec strucni kadar i njegovateljica idu skupa kao kiseli krastavci i Eurokrem, bez uvrede bilo kome ko trenutno radi ovaj posao. Njegovateljica je neko ko cisti guzicu starcima, presvlaci, sprema im postaljinu i ceslja kosu, te pomogne oko hane... sta tu od posebne skole treba, ali iskreno? I ja koji sam njemacki u skoli pratio jednim okom dok sam drugim spavao placem od smijeha kad sam procito Pflegekräfte-Casting, haman kao Popstar-Casting, mogu jos napraviti reality tv serijal. Mogle su Svabe ovaj problem rijesiti davnih dana samo da nisu noliki broj protjerali 1998. Ovo ga malo dodje pljuj pa lizi. I opet je sve do kada odnosno kada se val prevali, kada plate mozda pocnu ici gore, mozda vise Njemaca hoce raditi ovaj posao i sta onda? Sut karta u Nis?
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#760 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by TAFKAP »

Ne mogu oni da pokriju potrebu, trenutno im fali 50.000 radnika u toj bransi. Kad se uzme u obzir da njemacko drustvo stari, te da ce za 20ak godina procenat gradjana sa 65+ godina sa 20% porasti na 30%, nece moci da pokriju potrebu i da svi ostanu. Vec godinama se obrcu velike pare sa tim biznisom, Poljska masovno otvara staracke domove u pogranicnim podrucjima sa Njemackom.
Last edited by TAFKAP on 24/03/2017 11:41, edited 1 time in total.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#761 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by ranger »

treba ic dok se jos moRe :D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#762 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

TAFKAP wrote:Ne mogu oni da pokriju potrebu, trenutno im fali 50.000 radnika u toj bransi. Kad se uzme u obzir da njemacko drustvo stari, te da ce za 20ak godina procenat gradjana sa 65+ godina sa 20% porasti na 30%, nece moci da pokriju potrebu i da svi ostanu. Vec godinama se obrcu velike pare sa tim biznisom, Poljska masovno otvara staracke domove u pogranicnim podrucjima sa Njemackom.
Pa nece zar Njemci ici u Poljsku da zive u starackim domovima? :D
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#763 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by anonimni clan »

beobasket wrote:
TAFKAP wrote:Jutros na jutarnjem programu prvog programa njemacke drzavne televizije (ARD) reportaza, kako poslovnici njemckih starackih domova idu po Balkanu (u ovom slucaju Nis) u potragu za strucnim kadrom za posao njegovatelja/-ice:

http://www.daserste.de/information/poli ... n-100.html
Ova rijec strucni kadar i njegovateljica idu skupa kao kiseli krastavci i Eurokrem, bez uvrede bilo kome ko trenutno radi ovaj posao. Njegovateljica je neko ko cisti guzicu starcima, presvlaci, sprema im postaljinu i ceslja kosu, te pomogne oko hane... sta tu od posebne skole treba, ali iskreno? I ja koji sam njemacki u skoli pratio jednim okom dok sam drugim spavao placem od smijeha kad sam procito Pflegekräfte-Casting, haman kao Popstar-Casting, mogu jos napraviti reality tv serijal. Mogle su Svabe ovaj problem rijesiti davnih dana samo da nisu noliki broj protjerali 1998. Ovo ga malo dodje pljuj pa lizi. I opet je sve do kada odnosno kada se val prevali, kada plate mozda pocnu ici gore, mozda vise Njemaca hoce raditi ovaj posao i sta onda? Sut karta u Nis?
Samo za tvoju informaciju. Skolovanje za zanimanje njegovateljice traje 3 godine. U njemackoj.
Ovo sta ti opisujes obavlja obicno pomocno osoblje a i za to se ide pola godine u skolu. :run:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#764 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

anonimni clan wrote:
beobasket wrote:
TAFKAP wrote:Jutros na jutarnjem programu prvog programa njemacke drzavne televizije (ARD) reportaza, kako poslovnici njemckih starackih domova idu po Balkanu (u ovom slucaju Nis) u potragu za strucnim kadrom za posao njegovatelja/-ice:

http://www.daserste.de/information/poli ... n-100.html
Ova rijec strucni kadar i njegovateljica idu skupa kao kiseli krastavci i Eurokrem, bez uvrede bilo kome ko trenutno radi ovaj posao. Njegovateljica je neko ko cisti guzicu starcima, presvlaci, sprema im postaljinu i ceslja kosu, te pomogne oko hane... sta tu od posebne skole treba, ali iskreno? I ja koji sam njemacki u skoli pratio jednim okom dok sam drugim spavao placem od smijeha kad sam procito Pflegekräfte-Casting, haman kao Popstar-Casting, mogu jos napraviti reality tv serijal. Mogle su Svabe ovaj problem rijesiti davnih dana samo da nisu noliki broj protjerali 1998. Ovo ga malo dodje pljuj pa lizi. I opet je sve do kada odnosno kada se val prevali, kada plate mozda pocnu ici gore, mozda vise Njemaca hoce raditi ovaj posao i sta onda? Sut karta u Nis?
Samo za tvoju informaciju. Skolovanje za zanimanje njegovateljice traje 3 godine. U njemackoj.
Ovo sta ti opisujes obavlja obicno pomocno osoblje a i za to se ide pola godine u skolu. :run:
Zar nije njegovateljica pomocno osoblje, bar u brdo clanaka po novinama se povlaci da njegovateljica obavlja bas ovo sto sam opisao? Ako je ovo posao pomocnog osoblja, sta je onda posao njegovateljice ako skolovanje traje tri godine? Ranije se napisao kako nije rijec o medicinskoj sestri. Znaci sa ljekovima, zurnalom i terapijama nema posla.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#765 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by TAFKAP »

beobasket wrote:
TAFKAP wrote:Ne mogu oni da pokriju potrebu, trenutno im fali 50.000 radnika u toj bransi. Kad se uzme u obzir da njemacko drustvo stari, te da ce za 20ak godina procenat gradjana sa 65+ godina sa 20% porasti na 30%, nece moci da pokriju potrebu i da svi ostanu. Vec godinama se obrcu velike pare sa tim biznisom, Poljska masovno otvara staracke domove u pogranicnim podrucjima sa Njemackom.
Pa nece zar Njemci ici u Poljsku da zive u starackim domovima? :D
Pa da se podjsjete na mladost... :lol: :lol: :lol:
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#766 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by anonimni clan »

beobasket wrote:
Zar nije njegovateljica pomocno osoblje, bar u brdo clanaka po novinama se povlaci da njegovateljica obavlja bas ovo sto sam opisao? Ako je ovo posao pomocnog osoblja, sta je onda posao njegovateljice ako skolovanje traje tri godine? Ranije se napisao kako nije rijec o medicinskoj sestri. Znaci sa ljekovima, zurnalom i terapijama nema posla.
Nije...... Njegovatelj-ica je strucno lice skolovano za obavljanje njege starih i iznemoglih. Imaju oni i drugih poteskoca osim sto kake u pelenu i sto se ne mogu sami pocesljati i pesvuci.... To je malo kompleksnija oblast nego sto se cini.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#767 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

anonimni clan wrote:
beobasket wrote:
Zar nije njegovateljica pomocno osoblje, bar u brdo clanaka po novinama se povlaci da njegovateljica obavlja bas ovo sto sam opisao? Ako je ovo posao pomocnog osoblja, sta je onda posao njegovateljice ako skolovanje traje tri godine? Ranije se napisao kako nije rijec o medicinskoj sestri. Znaci sa ljekovima, zurnalom i terapijama nema posla.
Nije...... Njegovatelj-ica je strucno lice skolovano za obavljanje njege starih i iznemoglih. Imaju oni i drugih poteskoca osim sto kake u pelenu i sto se ne mogu sami pocesljati i pesvuci.... To je malo kompleksnija oblast nego sto se cini.
Znaci neka vrsta maserke odnosno fizoterapije, vidi drug ja sam u zdravstvenom polju pa zato pitam, jer taj sloj nemamo u Danskoj kad su u pitanju staracki domovi. Odnosno nije mi poznat u zdravstvu nasem osim termina fizoterapeut, koji nije nikako povezan direktno sa starackim domovima. Zato pokusajem malo razjasniti sam sebi sta zapravo imate odnsno o cemu je rijec, jer sam citao neke clanke u kojima se ispostavilo kako je rijec o poslu (pretezno) koji sam opisao. Zato pitam, da li njegovateljica ima ikakvu odgovornost kada su ljekovi i kartoteka u pitanju, ili da li ima pravo primiti zadatak od medicinske sestre po istom pitanju?
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#768 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by anonimni clan »

beobasket wrote:
anonimni clan wrote:
beobasket wrote:
Zar nije njegovateljica pomocno osoblje, bar u brdo clanaka po novinama se povlaci da njegovateljica obavlja bas ovo sto sam opisao? Ako je ovo posao pomocnog osoblja, sta je onda posao njegovateljice ako skolovanje traje tri godine? Ranije se napisao kako nije rijec o medicinskoj sestri. Znaci sa ljekovima, zurnalom i terapijama nema posla.
Nije...... Njegovatelj-ica je strucno lice skolovano za obavljanje njege starih i iznemoglih. Imaju oni i drugih poteskoca osim sto kake u pelenu i sto se ne mogu sami pocesljati i pesvuci.... To je malo kompleksnija oblast nego sto se cini.
Znaci neka vrsta maserke odnosno fizoterapije, vidi drug ja sam u zdravstvenom polju pa zato pitam, jer taj sloj nemamo u Danskoj kad su u pitanju staracki domovi. Odnosno nije mi poznat u zdravstvu nasem osim termina fizoterapeut, koji nije nikako povezan direktno sa starackim domovima. Zato pokusajem malo razjasniti sam sebi sta zapravo imate odnsno o cemu je rijec, jer sam citao neke clanke u kojima se ispostavilo kako je rijec o poslu (pretezno) koji sam opisao. Zato pitam, da li njegovateljica ima ikakvu odgovornost kada su ljekovi i kartoteka u pitanju, ili da li ima pravo primiti zadatak od medicinske sestre po istom pitanju?
Pokusaji i dalje ....ako si u zdravstvenom polju ....reci ce ti se nekad. Fizioterapija je nesto sasvim drugo i kao sto samo ime govori to je samo jedna od terapija...uz sve ostale terapije...i fizioterapiju koriste i mladja raja kad im je neophodna.. :D
Ove njegovatelji-ce su strucno osoblje i oni daju terapiju-lijekove ,mijenjaju zavoje na ranama,daju insulin,injekcije,apliciraju po potrebi vjestacku hranu preko npr.sonde ..vrse prikupljanje vaznih podataka ...kako vitalnih tako i ostalih koji su bitni kako doktorima tako i samom personalu tu u domu...procjenjuju opasnost o pogorsanju i shodno tome donose odluke o potrebnim mjerama da se to sprijeci ili umanji ...sve to dokumentuje,vrsi korespodenciju sa doktorima...terapeutima...koordinira rad sa ostalim ustanovama kao sto je socijalna sluzba,sanitetske kuce,ogovorna je za pravilnu ishranu, za pravilnu upotrebu pomocnih sredstava ...za dnevni raspored prema interesu starih osoba o kojima brine.... i jos jako puno ostalih obaveza kad su u pitanju stare i iznemogle osobe. kako u starackom domu ....a tako i kad su u pitanju i osobe koje zive kod kuce...

Njegovatelji-ce. Ili Altenpfleger ili Altenpflegerin

Taj posao mogu raditi i ostali koji posjeduju po obrazovanju srodna zanimanja kao npr...medicinske sestre ili medicinske sestre za djecu,heilpraktiker ili slicno.
E ali te njegovateljice ne mogu raditi u bolnicama kao medicinske sestre.
Upravo je aktuelno da se reformama skolovanja pokusa smanjiti deficit radne snage u zdrvstvenim ustanovama i jedan od prijedloga je da se uvede samo jedno zanimanje u toj oblasti a koje ce davati mogucnost rada i u bolnici i u srarackom domu ili ustanovama za lijecenje ili njegu djece.
Da to skolovanje bude tako sveobuhvatno da onima koji ga zavrse daje mogucnost izbora gdje ce da radi ...sto do sada nije bio slucaj.
Valjda ti je sad malo jasnije da ne pokusajes sam
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#769 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by forumskivojnik »

beobasket wrote:
TAFKAP wrote:Jutros na jutarnjem programu prvog programa njemacke drzavne televizije (ARD) reportaza, kako poslovnici njemckih starackih domova idu po Balkanu (u ovom slucaju Nis) u potragu za strucnim kadrom za posao njegovatelja/-ice:

http://www.daserste.de/information/poli ... n-100.html
Ova rijec strucni kadar i njegovateljica idu skupa kao kiseli krastavci i Eurokrem, bez uvrede bilo kome ko trenutno radi ovaj posao. Njegovateljica je neko ko cisti guzicu starcima, presvlaci, sprema im postaljinu i ceslja kosu, te pomogne oko hane... sta tu od posebne skole treba, ali iskreno? I ja koji sam njemacki u skoli pratio jednim okom dok sam drugim spavao placem od smijeha kad sam procito Pflegekräfte-Casting, haman kao Popstar-Casting, mogu jos napraviti reality tv serijal. Mogle su Svabe ovaj problem rijesiti davnih dana samo da nisu noliki broj protjerali 1998. Ovo ga malo dodje pljuj pa lizi. I opet je sve do kada odnosno kada se val prevali, kada plate mozda pocnu ici gore, mozda vise Njemaca hoce raditi ovaj posao i sta onda? Sut karta u Nis?
beobasket » 24/03/2017 19:56

anonimni clan wrote:
beobasket wrote:

Zar nije njegovateljica pomocno osoblje, bar u brdo clanaka po novinama se povlaci da njegovateljica obavlja bas ovo sto sam opisao? Ako je ovo posao pomocnog osoblja, sta je onda posao njegovateljice ako skolovanje traje tri godine? Ranije se napisao kako nije rijec o medicinskoj sestri. Znaci sa ljekovima, zurnalom i terapijama nema posla.

Nije...... Njegovatelj-ica je strucno lice skolovano za obavljanje njege starih i iznemoglih. Imaju oni i drugih poteskoca osim sto kake u pelenu i sto se ne mogu sami pocesljati i pesvuci.... To je malo kompleksnija oblast nego sto se cini.


Znaci neka vrsta maserke odnosno fizoterapije, vidi drug ja sam u zdravstvenom polju pa zato pitam, jer taj sloj nemamo u Danskoj kad su u pitanju staracki domovi. Odnosno nije mi poznat u zdravstvu nasem osim termina fizoterapeut, koji nije nikako povezan direktno sa starackim domovima. Zato pokusajem malo razjasniti sam sebi sta zapravo imate odnsno o cemu je rijec, jer sam citao neke clanke u kojima se ispostavilo kako je rijec o poslu (pretezno) koji sam opisao. Zato pitam, da li njegovateljica ima ikakvu odgovornost kada su ljekovi i kartoteka u pitanju, ili da li ima pravo primiti zadatak od medicinske sestre po istom pitanju?
beobasket u ranijem postu sam ti sugerirao da si prije "lupanja" glupih komentara PRVO prevedes znacenje onoga sta komentarises , pa si potvrdio svoje neznanje njem.jezika i svoju glupost.
beobasket » 19/03/2017 21:37

Onda je do mene a njemacki nisam nikada volio. :D
Zato te i ovaj puta molim prevedi si znacenje onoga o cemu komentarises , inace ispadas , ne samo neznalica i glupak , nego i maliciozna osoba :roll: .
Prouci Krankenpflegegesetz u Njemackoj i strucnu kvalifikaciju zanimanja koje komentarises .
Krankenschwester/Gesundheits- und Krankenpfleger-in = medicinska sestra /medicinski tehnicar
Kinderkrankenschwester / Gesundheits‐ und Kinderkrankenpflegerinn = pedijatrijska sestra / tehnicar
Altenpfleger-in = gerijatrijska sestra / tehnicar
Koliko doista moras biti glup da si iz Bosne i Hercegovine , navodno , zivis i radis u Danskoj a komentarises strucnu kvalifikaciju zanimanja u Njemackoj bez da uopce znas njemacki jezik :-) :roll: :( ?!
S razlogom postavljam sebi pitanje da li si ti uopce zavrsio i osnovnu skolu i da li od pranja zahoda i pisanja polupismenih i netacnih komentara po ovom portalu posjedujes bilo koju drugu vjestinu ?! Na nacin kao ti , ne izrazava se ni jedna obrazovana osoba !
Znaci neka vrsta maserke odnosno fizoterapije, vidi drug ja sam u zdravstvenom polju pa zato pitam, jer taj sloj nemamo u Danskoj kad su u pitanju staracki domovi.
U nastavku , evo ti objasnjenje tvojih LAZI , ali na njemackom jeziku pa si prevodi , ako vec izigravas sveznalicu - lazova :twisted: !!!

Eine eigenständige Ausbildung zum Altenpfleger gibt es europaweit übrigens nur in Deutschland und in Österreich - in anderen europäischen Staaten ist etwa eine Zusatzqualifikation wie beispielsweise in der Schweiz zum geriatrischen Fachkrankenpfleger erforderlich.

http://www.pflegewiki.de/wiki/Altenpflege

Durch Beschluss des Bundestages vom Juli 2003 wurde das alte Krankenpflegegesetz von 1985 abgelöst. Am 1. Januar 2004 trat das neue Krankenpflegegesetz in Kraft, welches die neue Berufsbezeichnung für zukünftig staatlich geprüften Krankenpflegekräfte mit sich bringt. Die neue Bezeichnung hat somit die alten Berufsbezeichnungen Krankenschwester und Krankenpfleger abgelöst. Nach altem Gesetz staatlich geprüfte Pflegekräfte dürfen die alte Berufsbezeichnung weiterführen.
Die neue Ausbildungs- und Prüfungsverordnung gliedert die Ausbildung zukünftig in 2100 Theorie- und 2500 Praxisstunden. Sie wird weiterhin an den Krankenhäusern angeschlossenen Krankenpflegeschulen durchgeführt, deren Leitung zukünftig über ein abgeschlossenes Hochschulstudium verfügen muß. Die Rolle der Praxisanleiter wird gestärkt, sie müssen über mindestens zwei Jahre Berufserfahrung und über eine berufspädagogische Zusatzausbildung im Umfang von mindestens 200 Stunden verfügen. Integrierte Ausbildungen werden möglich, in denen die Auszubildenden sich nach einer Orientierungsphase für eine Spezialisierung in Richtung Krankenpflege oder Kinderkrankenpflege entscheiden können - ein erster Schritt in Richtung generalisierte Pflegeausbildung. Das Mindestalter für Auszubildende ist weggefallen. Der Unterricht orientiert sich vermehrt an fächerübergreifenden Lernfeldern. Der Lehrstoff wird auch in Lernbereichen wie Anatomie, Chirurgie, Innere Medizin vermehrt durch Lehrer für Pflegeberufe vermittelt, externe ärztliche Dozenten verlieren hier an Bedeutung.
Allerdings trifft die „Berufsbezeichnung Krankenschwester oder auch-Gesundheits- und Krankenpflege die beruflichen Inhalte und die fachliche Qualifikation der Pflegeberufe (Gesundheits -und Kinderkrankenpflege, Gesundheits -und Krankenpflege, Altenpflege) nicht mehr wirklich“. [2]

http://bundesrecht.juris.de/krpflg_2004 ... 10003.html

http://www.pflegewiki.de/wiki/Krankenpflegegesetz

https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q= ... LgwRT2rTUA

https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q= ... Ek4lraZ1Fg
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#770 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

anonimni clan wrote:
Pokusaji i dalje ....ako si u zdravstvenom polju ....reci ce ti se nekad. Fizioterapija je nesto sasvim drugo i kao sto samo ime govori to je samo jedna od terapija...uz sve ostale terapije...i fizioterapiju koriste i mladja raja kad im je neophodna.. :D
Ove njegovatelji-ce su strucno osoblje i oni daju terapiju-lijekove ,mijenjaju zavoje na ranama,daju insulin,injekcije,apliciraju po potrebi vjestacku hranu preko npr.sonde ..vrse prikupljanje vaznih podataka ...kako vitalnih tako i ostalih koji su bitni kako doktorima tako i samom personalu tu u domu...procjenjuju opasnost o pogorsanju i shodno tome donose odluke o potrebnim mjerama da se to sprijeci ili umanji ...sve to dokumentuje,vrsi korespodenciju sa doktorima...terapeutima...koordinira rad sa ostalim ustanovama kao sto je socijalna sluzba,sanitetske kuce,ogovorna je za pravilnu ishranu, za pravilnu upotrebu pomocnih sredstava ...za dnevni raspored prema interesu starih osoba o kojima brine.... i jos jako puno ostalih obaveza kad su u pitanju stare i iznemogle osobe. kako u starackom domu ....a tako i kad su u pitanju i osobe koje zive kod kuce...

Njegovatelji-ce. Ili Altenpfleger ili Altenpflegerin

Taj posao mogu raditi i ostali koji posjeduju po obrazovanju srodna zanimanja kao npr...medicinske sestre ili medicinske sestre za djecu,heilpraktiker ili slicno.
E ali te njegovateljice ne mogu raditi u bolnicama kao medicinske sestre.
Upravo je aktuelno da se reformama skolovanja pokusa smanjiti deficit radne snage u zdrvstvenim ustanovama i jedan od prijedloga je da se uvede samo jedno zanimanje u toj oblasti a koje ce davati mogucnost rada i u bolnici i u srarackom domu ili ustanovama za lijecenje ili njegu djece.
Da to skolovanje bude tako sveobuhvatno da onima koji ga zavrse daje mogucnost izbora gdje ce da radi ...sto do sada nije bio slucaj.
Valjda ti je sad malo jasnije da ne pokusajes sam

Dobro, po opisu koji si dao osoba sa istom vrstom odgovornosti u Danskoj ima platu netto: 3.360 Eura (minimum na 37 sati) + bonusi i evt. ekstra sati / smjene. Radi 3 dana, odmara 2, zatim radi 5 dana i onda odmara 5 dana. Sa ekstra smjenom ili vise i ako redovan rad padne na praznik, vikend, moze lagano preci 4.500 Eura netto.

Obavlja se posao doslovno isti kao sto ga obavlja medicinska sestra. Jedna takva njegovateljica u Danskoj mora znati baratati sa ljekovima tj. koji ljekovi, pod kojim brojem, kako reaguju na moguce druge simptome, bi-reakcije (ne znam na nasem strucno kako se kaze), pisati zuranl, kartoteka o svakom starcu poslje smjene (znaci kad je kraj smjene ostane se jos malo da se sve zavrsi upisima u zurnal), vezano za terapiju, ljekove, u slucaju smrti napraviti raport od A do Z, pozvati doktora, inace sva komunikacija sa doktorom, i tako dalje, cak imaju kljuc sobe u slucaju smrti ako naredi sudija zbog ostavstine ako ima testament i tako dalje. Razlika izmedju asistenta doktora u starackom domu i medicinske sestre je u svega tri mjeseca skole odnosno jednom ispitu tj. primanje pacijenta. Inace neko sa satarckog doma tj. asistent doktora, moze raditi u bolnici u slucaju poziva zbog manjka osoblja ali samo nema pravo se nazivati medicinskom sestrom zbog tog jednog ispita.

Aistenti na starackom domu zarade znatvo vise nego medicinske sestre u bolnici, jer medicinskim sestrama ekstra sati nisu isplaceni vec dobiju slobodno vrijeme za te prekovremenske sate. Asisten ima kako gdje odgovornost za istih cca. 15-20 staraca.

Ako njegovateljice imaju tu odgovonost o kojoj pises za cca. 1.650 eura netto. To je, izvini, raditi dzaba.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#771 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by forumskivojnik »

anonimni clan wrote:
beobasket wrote:
TAFKAP wrote:Jutros na jutarnjem programu prvog programa njemacke drzavne televizije (ARD) reportaza, kako poslovnici njemckih starackih domova idu po Balkanu (u ovom slucaju Nis) u potragu za strucnim kadrom za posao njegovatelja/-ice:

http://www.daserste.de/information/poli ... n-100.html
Ova rijec strucni kadar i njegovateljica idu skupa kao kiseli krastavci i Eurokrem, bez uvrede bilo kome ko trenutno radi ovaj posao. Njegovateljica je neko ko cisti guzicu starcima, presvlaci, sprema im postaljinu i ceslja kosu, te pomogne oko hane... sta tu od posebne skole treba, ali iskreno? I ja koji sam njemacki u skoli pratio jednim okom dok sam drugim spavao placem od smijeha kad sam procito Pflegekräfte-Casting, haman kao Popstar-Casting, mogu jos napraviti reality tv serijal. Mogle su Svabe ovaj problem rijesiti davnih dana samo da nisu noliki broj protjerali 1998. Ovo ga malo dodje pljuj pa lizi. I opet je sve do kada odnosno kada se val prevali, kada plate mozda pocnu ici gore, mozda vise Njemaca hoce raditi ovaj posao i sta onda? Sut karta u Nis?
Samo za tvoju informaciju. Skolovanje za zanimanje njegovateljice traje 3 godine. U njemackoj.
Ovo sta ti opisujes obavlja obicno pomocno osoblje a i za to se ide pola godine u skolu. :run:
anonimni clan i tebi kao i ovom beobasket , ako vec radis u Njemackoj kao medicinar , upoznaj se sa zakonskom nomenklaturom o zanimanju koji radis u Njemackoj !
Krankenschwester/Gesundheits- und Krankenpfleger-in = medicinska sestra /medicinski tehnicar
Kinderkrankenschwester / Gesundheits‐ und Kinderkrankenpflegerinn = pedijatrijska sestra / tehnicar
Altenpfleger-in = gerijatrijska sestra / tehnicar

Zasto pisete ovoliku kolicinu LAZI bez i jednog uvida u Zakon kojim je ovo zanimanje regulisano , bukvalno prevodeci i usporedjujuci ga sa zanimanjem izvan Njemacke gdje je ono uredjeno na drugaciji nacin kako u BiH tako i u drugim zemljama (svaka zemlja ima svoj obrazovni sistem inace ne bi niko morao npr. u Njemackoj raditi Anerkennung ).
Jadni ste vi ako Gesundheits- und Krankenpfleger-in , Gesundheits‐ und Kinderkrankenpflegerinn i Altenpfleger-in usporedjujete sa "peracima " guzica .

2004 u Njemackoj je promijenjen naziv Krankenschwester u Gesundheits- und Krankenpfleger-in ali je zakonska zastita zanimanja i poslova koji se obavljaju ostala nepromijenjena. Dakle , promijenjen je samo naziv zanimanja :oops: :mrgreen: dok je samo zanimanje ostalo ekvivalentno bosanskom Medicinska sestra / tehnicar .
Evo ti ta izmjena na njemackom pa si prevodi , ako vec ovamo radis .

Mit der Novellierung des Gesetzes über die Berufe in der Krankenpflege (Krankenpflegegesetz – KrPflG) aus dem Jahre 1985 durch Beschluss des Bundestages im Juli 2003 trat am 1. Januar 2004 das vierte KrpflG der Bundesrepublik Deutschland in Kraft. Dabei wurde für die nach dem 1. Januar 2004 ausgebildete Pflegefachkräfte eine neue staatlich geschützte Berufsbezeichnung Gesundheits- und Krankenpfleger eingeführt, die die bisherigen Bezeichnungen Krankenschwester (welche noch aus dem alten christlichen Ordensschwesterwesen stammt) beziehungsweise Krankenpfleger ablöste. Der gesetzliche Schutz der ehemaligen Berufsbezeichnungen wurde dabei nicht aufgehoben, die nach dem dritten KrpflG ausgebildeten Krankenschwestern, Krankenpfleger, Kinderkrankenschwestern und Kinderkrankenpfleger dürfen wahlweise die bisherige Berufsbezeichnung weiterführen oder die neue Bezeichnung verwenden.[1]
Mit der Bezeichnung Gesundheits- und Krankenpfleger wird dem veränderten beruflichen Selbstverständnis der Pflege Rechnung getragen, die zunehmende Eigenständigkeit und Professionalisierung der Pflege betont und ein erweitertes Aufgabenspektrum der beruflichen Pflege in Richtung Gesundheitsvorsorge und Beratung zum Ausdruck gebracht. Gleichzeitig soll damit die „ideologisch geprägte“[2] Berufsbezeichnung der Krankenschwester abgelöst werden. Mit der anstehenden Zusammenführung der Krankenpflege mit der Kinderkrankenpflege und der Altenpflege zu einem generalistischen Pflegeberuf wird die Berufsbezeichnung in Pflegefachfrau bzw. Pflegefachmann geändert. Hochschulabsolventen verwenden die neue Berufsbezeichnung in Verbindung mit dem akademischen Grad. [3]
Pflegerische Berufsbezeichnungen aus anderen Ländern wie der Schweiz (Diplomierter Pflegefachmann), Frankreich (Infirmier), Schweden (Sjuksköterska) oder dem angloamerikanischen Raum (Nurse) beruhen in der Regel auf akademischen Ausbildungen und lassen sich mit der deutschen Ausbildung zum Gesundheits- und Krankenpfleger nicht vollständig gleichstellen. Die Abschlüsse sind jedoch meist gegenseitig anerkannt. Im Rahmen der EU-Richtlinie zur gegenseitigen Anerkennung beruflicher Qualifikationen ist es deutschen Pflegekräften möglich, innerhalb der EU und der Schweiz berufstätig zu werden.
Die Bezeichnung „Gesundheits- und Krankenpfleger“ hat sich jedoch im allgemeinen Sprachgebrauch noch nicht durchgesetzt. Traditionell werden weiter die Begriffe Krankenschwester bzw. Krankenpfleger verwendet, sowohl von Patienten als auch selbst von Trägern der entsprechenden Berufsbezeichnung.

http://bundesrecht.juris.de/krpflg_2004 ... 10003.html

https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q= ... 5_GsLA2-JQ

http://www.pflegeberufe-gesetz.de/altenpfleger/

https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q= ... x_faz_qMAw

https://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q= ... LgwRT2rTUA
Last edited by forumskivojnik on 25/03/2017 01:11, edited 1 time in total.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#772 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

forumskivojnik wrote:

anonimni clan i tebi kao i ovom beobasket ,
Meni svjedno kako sta ide u Njemackoj, kao sto mi je drzava ta svejedna. Samo kazem, htjeo sam znati o cemu je konkretno rijec u Njemackoj, jer po medijima se pise jedno a ovdje drugo i samo sam pitao o cemu je konkretno rijec vezano za naziv i posao tj. odgovornost. Ko pise u starackom domu zurnale odnosno vodi kartoteku i da li rade njegovateljice sa mediciniom tj. doziranjem :wink: po nalogu doktora nemam pojma ali anonimi je konacno uspjeo objasniti cca. sta je odgovornost na sto sam ja samo rekao da ipak ta plata je siromasna ako se ipak ima tako velika odgovornost. I samo sam napiao kako je u Danskoj vezano za skoro isti posao.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#773 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by forumskivojnik »

beobasket wrote:
forumskivojnik wrote:

anonimni clan i tebi kao i ovom beobasket ,
Mene svjedno kako sta ide u Njemackoj, kao sto mi je drzava ta svejedna. Samo kazem, htjeo sam znati o cemu je konkretno rijec u Njemackoj, jer po medijima se pise jedno a ovdje drugo i samo sam pitao o cemu je konkretno rijec vezano za naziv i posao tj. odgovornost. Ko pise u starackom domu zurnale odnosno vodi kartoteku imo rekao da li rade njegovateljice sa mediciniom tj. doziranjem :wink: po nalogu doktora nemam pojma ali anonimi je konacno uspjeo objasniti cca. sta je odgovornost na sto sam ja sa da ipak ta plata je siromasna ako se ipak ima tako velika odgovornost. I samo sam napiao kako je u Danskoj vezano za skoro isti posao.
Objasnio sam ti u predhodnom postu sta znaci bukvalni prevod ovog zanimanja sa njemackog jezika na jezike ex-Jugoslavije : :mrgreen: :mrgreen: :roll:
Krankenschwester/Gesundheits- und Krankenpfleger-in = medicinska sestra /medicinski tehnicar
Kinderkrankenschwester / Gesundheits‐ und Kinderkrankenpflegerinn = pedijatrijska sestra / tehnicar
Altenpfleger-in = gerijatrijska sestra / tehnicar
da li rade njegovateljice sa mediciniom tj. doziranjem :wink: po nalogu doktora
Sa "doziranjem" cega ?? Kako se to strucnom terminologijom kaze :mrgreen: :mrgreen: :lol: ???
Obavlja se posao doslovno isti kao sto ga obavlja medicinska sestra. Jedna takva njegovateljica u Danskoj mora znati baratati sa ljekovima tj. koji ljekovi, pod kojim brojem, kako reaguju na moguce druge simptome, bi-reakcije (ne znam na nasem strucno kako se kaze), pisati zuranl, kartoteka o svakom starcu poslje smjene (znaci kad je kraj smjene ostane se jos malo da se sve zavrsi upisima u zurnal), vezano za terapiju, ljekove, u slucaju smrti napraviti raport od A do Z, pozvati doktora, inace sva komunikacija sa doktorom, i tako dalje, cak imaju kljuc sobe u slucaju smrti ako naredi sudija zbog ostavstine ako ima testament i tako dalje. Razlika izmedju asistenta doktora u starackom domu i medicinske sestre je u svega tri mjeseca skole odnosno jednom ispitu tj. primanje pacijenta. Inace neko sa satarckog doma tj. asistent doktora, moze raditi u bolnici u slucaju poziva zbog manjka osoblja ali samo nema pravo se nazivati medicinskom sestrom zbog tog jednog ispita.
Farmakologiju , kao predmet , u skoli si imao :wink: :mrgreen: ?? Ili :? :? :? ???
Kakav "zurnal" pises :lol: :lol: :lol: :skoljka: ???

Nalupa se , ba , ti ko Makskim po diviziji
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#774 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by beobasket »

forumskivojnik wrote:
Farmakologiju , kao predmet , u skoli si imao :wink: :mrgreen: ?? Ili :? :? :? ???
Kakav "zurnal" pises :lol: :lol: :lol: :skoljka: ???

Nalupa se , ba , ti ko Makskim po diviziji

Momak bez uvrede ali ti si daleko od moje skole koja se sastoji od cetri slova na tvom jeziku, pa eto kad si tako bistar saberi dva i dva. Na danskom se kaze zurnal tj. pacijent zurnal, koji svaki bivalac starackog doma ima. Nista, gledaj svoja posla.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#775 Re: Posao NJEGOVATELJICE u Njemačkoj !?

Post by forumskivojnik »

beobasket wrote:
forumskivojnik wrote:
Farmakologiju , kao predmet , u skoli si imao :wink: :mrgreen: ?? Ili :? :? :? ???
Kakav "zurnal" pises :lol: :lol: :lol: :skoljka: ???

Nalupa se , ba , ti ko Makskim po diviziji

Momak bez uvrede ali ti si daleko od moje skole koja se sastoji od cetri slova na tvom jeziku, pa eto kad si tako bistar saberi dva i dva. Na danskom se kaze zurnal tj. pacijent zurnal, koji svaki bivalac starackog doma ima. Nista, gledaj svoja posla.
Ili prevedi znacenje onoga o cemu pises ili napisi na gramaticki ispravnom danskom jeziku pa u zagradi prevod :wink: .

:shock: :shock: :roll: :roll: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Post Reply