Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
lerdi
Posts: 3484
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#26 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by lerdi »

Moj hreberene umjesto što provociraš mogao bi nešto i da naučiš. Za promjenu malo pokreni tu sivu masu u glavi.

Super stvar. Svaka čast na ovim portretima.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#27 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Van Halen »

Naravno da je original. Slika velelepnog zamka u Vučitrnu kod kruševca :-) I dan danas mami uzdahe putnika namernika.
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#28 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by sheilak »

Pietje_Bel wrote:Dusan Nemanjic iz 14. vijeka. Da li je ovo original ili slikano posle? :D :D

Image

Gdje se ovo desilo? Ispred katedrale u Reims-u? :D

Sorry, ali izgleda mi jako neautenticno , s obzirom da ovakvih gradjevina nije bilo tada u Srbiji ( ili kako se tada to kraljevstvo zvalo)
Last edited by sheilak on 29/11/2008 16:38, edited 2 times in total.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#29 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Jazz_Junkie »

hrabren miloradovic wrote:
Pietje_Bel wrote:Hrabrene,

Nisi pazljivo procitao moj post. Neke slike su precrti sa pecata. Tvrtko I je precrtan sa ovog pecata i obojen sto preciznije:

Image

Tomas i Tomasevic su original portreti. Kraljica Katarinu su Bosanski franjevci iz kraljeve Sutjeske donijeli u Bosni kao kopiju iz Rima od jedne slike koju je jedan Dubravcanin prije 500 godina nazvao "slikom Bosanske kraljice katarine." Ovo je mozda jedina slika za koju nemozemo sa 100% reci da je to stvarno kraljica Katarina i postoje skeptici koji se ne slazu ali ipak se vecina slaze sa tim. Po ovoj slici su pravljeni i kipovi. Kralj Tvrtko II je kip koji se cuva u Sarajevskom muzeju. Prilikom Austrjskog osvajanja je ostecen ali ipak sacuvan poprilicno. Kralj Ostoja je isto tako kip. Banica Elizabeta i ban Kotroman su ako se ne varam isto izrezani u kamenu ili izliveni u bakru, tako nesto. Ostale princeze i kraljice su precrti sa postojecih pecata ili portreti.
Ne znam šta da ti kažem!! , samo si trebao napisati da su ovo produkcije po motivima sa jednog pečata Tvrtka koji doduše sada prvi put vidim , ostale sam video!
Samo ko je sačuvao te pečate?? , i odakle su se pojavili u Bosni ponovo! , vidim da ih je Tvrtko imao više u svojoj vladavini , pa nekako mislim da su i oni falsifikat , jer koji kralj koristi sijaset različitih pečata , mislim ko bi poverovao nekom dokumentu kad je ovek drugi otisak!

A za ove slike nema govora o bilo kakvoj autentičnosti , mislim pogledaj ih malo bolje i ako se imalo razumeš u istoriju umetnosti , videćeš da ovo pripada slikarima daleko kasnije ,tj. iz epohe nacionalnih preporoda!

A što se tiče bosanskih franjevaca , to su jedni veliki falsifikatori kao i svi radnici na nacionalnim preporodima svih naroda u 19.veku!

E zamisli doneo franjevac iz Rima sliku kraljice , ma daj!
Ma ja ba, Hrabrene..... kada su nositelji hrvatskog narodnog preporoda tezili ka jugoslavizmu i ujedinjenu svih juznih Slavena pod ilirskim (kasnije jugoslavenskim) imenom, srpska elita ih je optuzivala za velehrvatstvo pod vodstvom Katolicke crkve. Istovremeno je srpska elita odlucno odbijala svaku ideju jugoslavizma osim da svi juzni Slaveni budu Srbi. Vuk Karadzic je tvrdio da su svi stokavci Srbi. :-)
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#30 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by hrabren miloradovic »

Momak nemoj me zahebavati sada. Toliki trud sam ulozio da precizno uslikam i postavim sada me ti uhvatio zezati ovdje. :D

Mona liza je naslikana u 16. vijeku ako se ne varam, je li tako? Znaci 350 godina prije nacionalnog preporoda o kojim ti pricas. Mona liza gleda u gledaoca slika a Tomas i Tomasevic ne gledaju u tebe nego gledaju na desnu stranu. Ovo su slikari iz tog perioda sigurno znali naslikati 100% ja to znam. O tim falsifikatima pecata je glupo pricati jer se pecati nalaze u Sarajebskom muzeju vec dugo godina. Ne znam jesu li to pecati ili novcici ali nesto jeste na kojima se vidi Tvrtko I
Evo neću života mi više! :wink: , čim odredimo lokaciju gde je Tomaš pozirao Mikelanđelovim šegrtima za skicu , moguće da je u Smederevu pozirao zbog plavičaste nijanse u slici , jer plavi Dunav se prosto oseća u atmosferi portreta! :D
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#31 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

Evo ovdje prekrasne Slike kraljice Elizabete Kotromanic:

http://en.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_of_Bosnia

Da li je ovo falsifikat? Nalazi se u Madarskom muzeju? :)

Image


Mislim da su Tomasa ecrtali sa ovog crtzeza:

Image

Nisam neki ekspert za slike ali ili Hrabrene ti malo zaobilazis istinu ili dr. Enver Imamovic laze. Neko od vas laze sigurno jer je Enver na tv Hayatu rekao kako su sve slike "originalni likovi Bosanskih kraljeva i kraljica". Neko od vas svakako laze a ja sam samo laik koji je to prenio. Kao laik mislim da je moguce bilo nacrtati ovako nesto u 15. vijeku jer kao sto vidis na ovom crtezu iznad; uopste nema nekog 3d effekta. Taj efekt su dali umjetnici naseg vremena koristeci samo originali lik.

Bilo bi korisno kad bi neko postavio slike nekih drugih dinastija iz 15. vijeka pa da vidimo kako su slike tada izgledale i je li se poklapa stil sa ovim iznad...
Last edited by Pietje_Bel on 29/11/2008 16:53, edited 1 time in total.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#32 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by hrabren miloradovic »

Pietje_Bel wrote:Dusan Nemanjic iz 14. vijeka. Da li je ovo original ili slikano posle? :D :D

Image

Image
Pa naravno da je original! , ali original iz 19.veka , kad se slikalo zarad nacionalnih preporoda , i ova slika se ne daj Bože nikad nije predstavljala kao autentična!

A ova druga je autentična freska sv.Save iz Mileševe , koju je Tvrtko gledo svojim očima kad je primo krunu od svojih praroditelja Nemanjića!
Nadam se da znaš da je tradicija u Vizantiji pa tako i srpskoj državi da se rade freske svetih kraljeva i careva!!
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#33 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

hrabren miloradovic wrote:
Pietje_Bel wrote:Dusan Nemanjic iz 14. vijeka. Da li je ovo original ili slikano posle? :D :D

Image

Image
Pa naravno da je original! , ali original iz 19.veka , kad se slikalo zarad nacionalnih preporoda , i ova slika se ne daj Bože nikad nije predstavljala kao autentična!

A ova druga je autentična freska sv.Save iz Mileševe , koju je Tvrtko gledo svojim očima kad je primo krunu od svojih praroditelja Nemanjića!
Nadam se da znaš da je tradicija u Vizantiji pa tako i srpskoj državi da se rade freske svetih kraljeva i careva!!
Nije to tema sada Hrbrene. Svi mi znamo da je Tvrtko se pozivao na praroditelje Srpske jer je to bio jedini nacin da promjeni bansku titulu u kraljevsku. (kralju je zemlja bogom data). Svi mi znamo sta je se desilo sa Bosanskom dinastijom kada je Bosna zvanicno postala kraljevina: Ni traga ni glasa od Srba i Srpskig grbova. Samo mozemo vidijeti u poveljama: Dobre Bosnjane, Crkvu Bosansku, djedove, Bosne Crkve Bozije, kraljeve Bosanske, Vlasteli Bosanci itd. I uvijek kad se nabrajaju narodi onda se razlikuju Srbi od Bosnjana i Latina.

Na ovom pecatu iznad se vrlo jasno vidi lijevo od Tvrtka ljiljanka a desno od Tvrtka se vidi Srpski grb nemanjica. A gdje je taj Srpski grb nestao nakon sto je se Tvrtko krunisao Bosanskom i Srpskom krunom? Ni traga ni glasa od njega i svi kraljevi se nazivaju Bosanskim kraljevima, iako cesto na pocetku povelje kazu: "Kralj Srbljem, Bosne, Dalmacije..." ispod uvijek mozemo naci obavezno: "Dobre Bosnjane, Crkvu Bosansku, vjeru Bosansku Bosanski kralj." Znaci Bosanski kralj koji vlada nad Srbima. Znaci ostaje nam samo da zakljucimo da je Tvrtko iskoristio Nemanjice da se krunise kraljem jer je bilo samo 2 nacina da se krunise kraljem:

1) Kroz drugu kraljevsku kucu i pozivanje na krvnu vezu.
2) Da ga prizna Papa kao kralja.

Drugog nacina nije bilo. Zbog toga je Tvrtko rekao:
"praroditelja mojih gospode srbske",
da bi dodao
"...I upomenuše Kraljevstvu mi o svojih zakoneh i uvjeteh i poveljeh,koje su imali s praroditelji Kraljevstva mi,z gospodom Bos`nskom..."
Tvrtko je se krunisao dvostrukom krunom (Vijencem): Bosanskom i Srpskom. Srpskom samo iz politickih razloga naravno.

jer je krvna veza bila glavni uslov da bi se uzela pod svoje Kraljevska Kruna doticne zemlje,i bez obzira koliko je u stvarnosti bila minorna njegova krvna veza sa Nemanjicima,on to pokusava izraziti tako da zvuci bez ikakve sumnje,jer je ulog bio prevelik,prije svega, - Tvrtkovo medjunarodno priznanje kao Kralja ! Neki madjarski vladari su po slicnoj osnovi kao i Tvrtko proglasavali sebe nosiocima srpske krune,ali srpski historicari nikada nisu pokusali da dokazu da je Madjarska "srpska zemlja",mada za to "imaju" potpuno iste argumente kao i za Bosnu.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#34 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by hrabren miloradovic »

Pietje@

Kažeš nije to tema , a ti odvalio pamflet!

Mađarski kraljevi jesu svojatali Srbiju(Rašku) u svojim titulama , ali nikad nisu je stavili kao nešto prvo npr.Ja Lajoš kralj Srbljem,Ugarske,Hrvatske... , već je on kralj Mađara!

Ajde da postavimo ovako!

Tvrtko nije mogao dobiti titulu od pape iz čiste logike jer to pored mađarskog kralja nije bilo moguće!!
Jer dati krunu jednom banu na teritoriji drugog kralja koga inače on postavlja je nemoguće!

Znači on je nasledio krunu Nemanjića za koju je bilo baš briga mađarskog kralja , jer niti on niti papa ne priznaju šizmatičke krune! , tako da su mogli da prave krunidbene žurke kako su hteli dok plaćaju katoličkom kralju svoje!

E sad ako je Tvrtko hteo sa tom titulom potvrditi svoju važnost jer je nasledio srpsku krunu , ali po tebi to nije ništa , jer su oni za njega bili stranci nad kojima je on samo vladao i ništa više!

Samo što bi on to radio?? tj. kome je dokazivao svoj položaj tom krunom?? , mađarima i papi nije sigurno jer je oni svakako ne priznaju suštinski , a i njihov je vazal.
Iz ovoga ispada da je on zaista mogao u svojoj tituli da napiše šta je hteo tj. Ja Tvrtko kralj Bošnjem :D ,Raškom....
ali nije!!! , već je prepisao gotovo Dušanovu titulu!!

Ko je njega krunisao u Mileševi ne zna se , jer je posle izumiranja Nemanjića nastao raskol u SPC , pećki patrijarh je vuko na svoju stranu , a arhiepiskopi iz Ohrida su vukli na svoje jer se Dušan tamo krunisao itd...

Jedino što mi je bezveze kod tebe zaista kad kažeš :"Ono titulisanje na početku povelja , to je nebitno jer je to najobičnija komformistička politika , dok ono dole gde su podanici Bošnjani,crkva bosanska... , e to ga šatro jedino određuje"!
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#35 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

hrabren miloradovic wrote:Pietje@

Kažeš nije to tema , a ti odvalio pamflet!

Mađarski kraljevi jesu svojatali Srbiju(Rašku) u svojim titulama , ali nikad nisu je stavili kao nešto prvo npr.Ja Lajoš kralj Srbljem,Ugarske,Hrvatske... , već je on kralj Mađara!

Ajde da postavimo ovako!

Tvrtko nije mogao dobiti titulu od pape iz čiste logike jer to pored mađarskog kralja nije bilo moguće!!
Jer dati krunu jednom banu na teritoriji drugog kralja koga inače on postavlja je nemoguće!

Znači on je nasledio krunu Nemanjića za koju je bilo baš briga mađarskog kralja , jer niti on niti papa ne priznaju šizmatičke krune! , tako da su mogli da prave krunidbene žurke kako su hteli dok plaćaju katoličkom kralju svoje!

E sad ako je Tvrtko hteo sa tom titulom potvrditi svoju važnost jer je nasledio srpsku krunu , ali po tebi to nije ništa , jer su oni za njega bili stranci nad kojima je on samo vladao i ništa više!

Samo što bi on to radio?? tj. kome je dokazivao svoj položaj tom krunom?? , mađarima i papi nije sigurno jer je oni svakako ne priznaju suštinski , a i njihov je vazal.
Iz ovoga ispada da je on zaista mogao u svojoj tituli da napiše šta je hteo tj. Ja Tvrtko kralj Bošnjem :D ,Raškom....
ali nije!!! , već je prepisao gotovo Dušanovu titulu!!

Ko je njega krunisao u Mileševi ne zna se , jer je posle izumiranja Nemanjića nastao raskol u SPC , pećki patrijarh je vuko na svoju stranu , a arhiepiskopi iz Ohrida su vukli na svoje jer se Dušan tamo krunisao itd...

Jedino što mi je bezveze kod tebe zaista kad kažeš :"Ono titulisanje na početku povelja , to je nebitno jer je to najobičnija komformistička politika , dok ono dole gde su podanici Bošnjani,crkva bosanska... , e to ga šatro jedino određuje"!
Mozda bi trebali ovu diskusiju premjestiti na drugu temu jer je ova tema za nesto drugo! Ali ipak evo da ti dam svoje misljenje. Papa je priznao Bosansku kraljevinu za vrijeme kralja Tomasa ako se ne varam, znaci da je taj Tvrtkov potez se isplatio. Tvrtko je svojom krunidbom postigao prosirenje Bosne na Srpske zemlje sto je svakako za njega bilo pozitivno.

Madarski kralj nije Tvrka uopste smatrao vazalom. Tvrtko je bio neovisni vladar od madarske iako je bio ban. Vec sam rekao da je Ban Kulin tretiran kao kralj od strane Madara. Znaci madari su Bana Kulina priznavali kao kralja i tako su ga zvali. To o cemu ti pricas se odnosi na vazalnu Bosnu u pravom smislu vazalne drzave a to je vrijeme Bana Borica, Bana Ivana itd. Znaci Kulin, Prijezda itd. su vec u praksi bili kraljevi jer su imali potpunu kontrolu nad Bosnom i bili su dovoljno snazni. Nije Kulin Bana dzaba nazivao Ugarski kralj sa imenom "Rex Bosnae". Tako je Bosna jacali i jacali kao drzava, postajala je sve vise definisana i onda je se Tvrtko odlucio da na neki nacin dobije medunarodno priznanje, krunisao je se nemanjickom krunom. Naravno da je u tituli mu pisalo da je kralj Srbljem jer je on bio kralj dijela Srbije i Srba.

Ja ne vjerujem da Madari nisu priznavali Bosansku kraljevinu jer su imali dobre diplomatkske odnose kraljevina Bosna i kraljevina Ugarska. Kada su Turci htijeli da upadnu u Bosnu Tomasevic je pokucao na vrata Madarima da trazi pomoc,2 Bosanske princeze su se udale sa Madarskog kralja sto je znak da su te dvije kraljevske kuce imale odlicne odnose i sto je dokaz da su Madari priznavali Tvrka kao kralja. Ako je Tvrtko imao svoju kcerku Elizabetu Kotromanic u Madarskom dvoru onda je jasno da je nju Madarska priznavala kao princezuu ali i Stajarska (Austrija) je imala isti odnos jer je i tamo bila princeza Bosanska i obrnuto.
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#36 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by pure_love »

sve je to lijepo ali nekako milina vidjeti bosanske begove i njihovu nosnju,,ovo mi nekako strano.Lijepi ottomani,lijepi islam :D :D
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#37 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

pure_love wrote:sve je to lijepo ali nekako milina vidjeti bosanske begove i njihovu nosnju,,ovo mi nekako strano.Lijepi ottomani,lijepi islam :D :D
:lol: :lol:

hahaha...o maj gad :D

I sta ima u Novom Pazaru? :-)
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#38 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by pure_love »

Pietje_Bel wrote:
pure_love wrote:sve je to lijepo ali nekako milina vidjeti bosanske begove i njihovu nosnju,,ovo mi nekako strano.Lijepi ottomani,lijepi islam :D :D
:lol: :lol:

hahaha...o maj gad :D

I sta ima u Novom Pazaru? :-)

Im a true Zenichanin

NP moje oci nisu vidjele osim na tv-u ;)
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#39 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by pure_love »

a fakat dobre ove princeze :lol: 8-)
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#40 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

pure_love wrote:
Pietje_Bel wrote:
pure_love wrote:sve je to lijepo ali nekako milina vidjeti bosanske begove i njihovu nosnju,,ovo mi nekako strano.Lijepi ottomani,lijepi islam :D :D
:lol: :lol:

hahaha...o maj gad :D

I sta ima u Novom Pazaru? :-)

Im a true Zenichanin

NP moje oci nisu vidjele osim na tv-u ;)
True Zenicanin iz 7. Muslimanske ili ipak El-mudzahedin? :D

Hajde ne zachatavaj zbunjujes slucajne prolaznike.. ;)
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#41 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by pure_love »

ni jedna ni druga

im out of here

:bih:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9882
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#42 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Bosanac sa dna kace »

Pietje_Bel wrote:
pure_love wrote:sve je to lijepo ali nekako milina vidjeti bosanske begove i njihovu nosnju,,ovo mi nekako strano.Lijepi ottomani,lijepi islam :D :D
:lol: :lol:

hahaha...o maj gad :D

I sta ima u Novom Pazaru? :-)
............NNP=Najnoviji Pazar :D
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#43 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Orbini »

Lijepe zelje i snivu hrebrene ali to srpstvo Tvrtka nece proci ma koliko bio standard. A nije ni tema uostalom,....
Ipak cu prokomentarisati:

Tvrtkova titulacija je vec odavno istrosen argument gelde njegovog srpstva i sl. To treba gledati s obzirom na okolnosti onog vremena i situacije. Tvrtko jeste preuzeo nemanjicku titulu, ai nikada nije vladao srpskim zemljama. Znaci bio je kralj Srbije a nije ni privirio u te srpske zemlje niti je tu vladao. Srbija je poslije dusanove smrti sve do osmalnija bila izdljeljena izmedju lokalnih vlastelina. Tvrto kao njihov kralj nije nikada tu vladao, donio ikakav propis, ukaz,... niti je kupio porez. Jedino je poslao odred vojske na kosovo koji se vratio bez gubitaka sto ukazuje da su dobili unaprijed instrukcije da nagule kada bude izvjesno da je bitka izgubljena. Osim toga sam Tvrtko kaze:

Takozhde zhe i meni svojemu rabu za milost’ svojego bozhastva darovi procisti mi odrasli bogosadni va rodi mojem’ i spodobi me sugubim viencem jako oboja vladichastva ispravljati mi pr’vi od isprva bgodarovani nam zemli’ Bosne, potom zhe gospodu mojemu bgu spodobl’shu me nasledovati pr’stol’ mojeh praroditel’ gospode sr’pske zanje bo ti behu moi praroditelje va zemalnem car’stvi car’stvovashe na nebesno car’stvo pr’selishe mene zhe videshtu zemlju praroditel’ mojeh’ po nih ostavshe i nemushtu svojego pastjera i odoh v srpsku zemlju zhelaje i hote ukr’pit prestol’ roditel’ mojeh i tamo poshad (poshavhsi) venchan’ bih bgodarovanemi vincem na kralevstvo praroditel mojeh jako bit mi, o H’ste Ususe, blagover’nomu i bgom postavlenomu Stefanu kralju Sr’blem i Bosne i Pomorju i Zapadnem stranam.

Sugubi vienac ipoak ukazuje na dva vladicanstva, a sam Tvrtko naznacava kako ide u srpsku zemlju po krunu. Znaci - srpska zemlja je jasno nazanacena gdje je, a to nije njegovo vladicanstvo gdje on jedino ima izvrsnu vlast. Nije ni prvi ni posljednji kralj koji ima rodbinske veze sa drugim dinastijama, pa ako je on srbin zbog nane, sta je onda Dusan zbog matere Bugarkinje? Tvrtko je iskoristio priliku u ugrabo titulu gdje je imao najvece sanse, a srpska vlastela nije imala nista protiv kralja koji uopste ne vlada njima. Madjarskom kralju bosanska kruna ili nemanjicka u Bosni ne znaci nikakvu razliku, on je krunu ipak priznao je u tom trenutku nije bio sila ka oranije. Prethodno je njegova vojna dozivjela neuspjeh u Bosni, obje vojske su mu porazene u Bosni od samog Tvrtka. Problem kod autohtone bosanske krune je bio Vatikan a kamen spoticanja - hereza. Bosnjani dobijaju sviju krunu tek kada kraljevi pokrecu odlucnu akciju u suzbijanju hereze, i kako Pietje rece - odjednom nesta "Srbljem" iz titulacije. A i ta nemanjicka titula je vjerovatnio vise politicki prestiz, na svim slikovnim priakzima je kruna sa ljiljanima - nema nigdje one nemanjicke oble vizantijske krune koju vidiumo na freskama. A kotromanici koliko znam nemaju freske, zadudzbine, niti ih ima na ikonografiji. Hebo ti takve srpske kraljeve. Ucini nam uslugu i budi fin pa zapocni temu o ovome, a ovdje ostavi prostor za temu koja je jasna od samog pocetka. Inace je do moderatora.


Pietje
Hvala na doprinosu ali sam skeptican oko ovog slikovnog prikaza bosanskih vladara. U to vrijeme je bila rjetkost da neki vladar pozira nekom umjetniku pa da imamo portret. A i da imamo portret - nema velike razlike za nas jer je vicina vladara imala uobicajen izgled - odora, duza kosa i brada. Vecina prikaza iz tog vremena je na osnovu slobodnog izbora i predstave umjetnika ili graficara, bilo da se radi o pecatu, novcu,... dakle simbolika krsta, ljiljana,... nesto sto se odnosi na drzavnorpavnu tradiciju,. sam izraz lica je nebitan- buduci da su svi vjerovatno izgledali isto na gravurama onog vremena.

Moj skromni doprinos - smrt Stjepana II Totromanica - crkva svetog simuna u Zadru:
Image
Na uvecanoj slici je vidi slucaja - lik sa bradom. Sto ovoj istrazi oduzima smisao. Koja fajda od galerije istih likova koji su isto obuceni, isto izgledaju i sa istom simbolikom u pozadini?
Last edited by Orbini on 29/11/2008 23:27, edited 1 time in total.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#44 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Energični leptir »

Zaista mi nisu jasne osobe sa fetišom prema okrunjenim glavama. Dobro, Tvrtko i druga gospoda su bili feudalna gospoda u čijem je vlasništvu, "po milosti Božjoj" bilo ovo što danas nazivamo Bosnom i Hercegovinom. I kakve to veze ima sa građanskom, pravnom itd. državom, izuzev što se romantizacijom ovih prdonja koji bi za komad zemlje rođenu majku prodali, i koji su funkcionirali sistemom međusobnih "zaštita", (baš kao današnja kamatarska mafija), manipulira onima koji za moderne kraljeve i gospodu dirinče 8 sati za bruto 400 KM, da bi, eto, bili ponosni kako su nekada, eto, imali kraljeve i banove. A spoznaja o tome im je na razini neke RP igrice, ala Dungans and dragons. Volio bih da se svi enkako teleportujete u to vrijeme, pa da vam smisao života bude da uzgojite dovoljno žita za lokalnog kabadahiju "dobrog Bošnjanina", a da vam on tuca ženu kada mu se god digne ili čak - poput "prvog Hercegovca" (klao se oko državine sa rođenim sinom) - razmišlja kako bi razmjenio svoju državinu sa sve kmetovima za drugo manje u Ugarskoj itd.. itd... sve moralna vertikala do vertikale, koja u Dodiku, Šaji i drugoj ekipi ima dostojne nasljednike. Stvarno moraš biti mazohista da odrapiš nekoliko stotki za ovo "porodično deblo", da nakon dirinčenja uživaš u iživljavanju netalentiranog umjetnika u njegovom ovjekovječenju "svetopočivših" kraljeva i vlastele. I ja bih kupio to stablo, pod uslovom da svi imaju namontirane glogove kolce u grudima. :D
User avatar
Feliks
Posts: 174
Joined: 15/05/2007 13:17
Location: Sarajevo

#45 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Feliks »

Pietje_Bel wrote:Kralj Stijepan Tomašević

Image

Kralj Tomaš

Image

Kralj Tvrtko II

Image

Kraljica Jelena (Mara) Gruba

Image

Princeza Marija

Image

Princeza Katarina

Image

Banica Elizabeta

Image

Kraljica Katarina

Image

Kralj Ostojić

Image

Kralj Ostoja

Image

Kralj Dabiša

Image

Kralj Tvrtko (I)

Image

Princeza Elizabeta

Image

Ban Stijepan Kotroman

Image
Ovo su portreti uzeti sa rodoslovlja dinastije Kotromanic, koju je priredio prof. Imamovic.
Ovo su umjetnicke reprodukcije likova, dakle to je uradjeno danas, prije godinu dana, ali kako prof. tvrdi prema modelima autenticnih likova pronadjenih na arheoloskim materijalima.
Dakle, slike su napravljene nedavno, ali su likovi bazirani na autenticnim predloscima.
Esma_saida
Posts: 66
Joined: 09/11/2008 20:28

#46 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Esma_saida »

odmah se vidi da su slike iz naseg doba,,pogledaj samo izgled tih princeza...tako se nisu nosile u srednjem vijeku zene,,ta jedna uvila kosu kao jedna tipicna zena 21. stoljeca..zna se kakve su frizure nosile kraljice srednjeg vijeka

uz to su uljepsane prema danasnjim idealima,svi znamo da su u srednjem vijeku postojala drugacija mjerila,i da su slikari portreta obicno slijedili ta mjeriloa kako bi uljepsali osobu na slici,a te princeze su lijepe za nase vrijeme,pogledaj samo princezu Mariju :)


jedino je kraljica Katarina autenticna,bar po izgledu
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#47 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Pietje_Bel »

Esma_saida wrote:odmah se vidi da su slike iz naseg doba,,pogledaj samo izgled tih princeza...tako se nisu nosile u srednjem vijeku zene,,ta jedna uvila kosu kao jedna tipicna zena 21. stoljeca..zna se kakve su frizure nosile kraljice srednjeg vijeka

uz to su uljepsane prema danasnjim idealima,svi znamo da su u srednjem vijeku postojala drugacija mjerila,i da su slikari portreta obicno slijedili ta mjeriloa kako bi uljepsali osobu na slici,a te princeze su lijepe za nase vrijeme,pogledaj samo princezu Mariju :)


jedino je kraljica Katarina autenticna,bar po izgledu
Svi su ovi portreti precrti od pecata ili od slika (u slucaju katarine i Tomasevica):

Pecat Tvrtka I:

Image


Pecat kralja Dabise:

http://images.google.nl/imgres?imgur...G1GGLQ_NLXX247

Kralj Ostoja:

http://www.zemljabosna.com/pecat_kra...ana_ostoje.jpg

itd.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#48 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Jazz_Junkie »

Energični leptir wrote:Zaista mi nisu jasne osobe sa fetišom prema okrunjenim glavama. Dobro, Tvrtko i druga gospoda su bili feudalna gospoda u čijem je vlasništvu, "po milosti Božjoj" bilo ovo što danas nazivamo Bosnom i Hercegovinom. I kakve to veze ima sa građanskom, pravnom itd. državom, izuzev što se romantizacijom ovih prdonja koji bi za komad zemlje rođenu majku prodali, i koji su funkcionirali sistemom međusobnih "zaštita", (baš kao današnja kamatarska mafija), manipulira onima koji za moderne kraljeve i gospodu dirinče 8 sati za bruto 400 KM, da bi, eto, bili ponosni kako su nekada, eto, imali kraljeve i banove. A spoznaja o tome im je na razini neke RP igrice, ala Dungans and dragons. Volio bih da se svi enkako teleportujete u to vrijeme, pa da vam smisao života bude da uzgojite dovoljno žita za lokalnog kabadahiju "dobrog Bošnjanina", a da vam on tuca ženu kada mu se god digne ili čak - poput "prvog Hercegovca" (klao se oko državine sa rođenim sinom) - razmišlja kako bi razmjenio svoju državinu sa sve kmetovima za drugo manje u Ugarskoj itd.. itd... sve moralna vertikala do vertikale, koja u Dodiku, Šaji i drugoj ekipi ima dostojne nasljednike. Stvarno moraš biti mazohista da odrapiš nekoliko stotki za ovo "porodično deblo", da nakon dirinčenja uživaš u iživljavanju netalentiranog umjetnika u njegovom ovjekovječenju "svetopočivših" kraljeva i vlastele. I ja bih kupio to stablo, pod uslovom da svi imaju namontirane glogove kolce u grudima. :D
Svaka cast. :thumbup:

Upravo taj vlastelinski smrad je narod gurnuo u tursko ropstvo. Pukom je harao kraljevski otpad, a poslije begovski. Ni danas dan se nista promijenilo nije. Danasnja Bosna nema nikakve veze sa Tvrtkovom Bosnom.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#49 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Van Halen »

Jazz_Junkie wrote:
Energični leptir wrote:Zaista mi nisu jasne osobe sa fetišom prema okrunjenim glavama. Dobro, Tvrtko i druga gospoda su bili feudalna gospoda u čijem je vlasništvu, "po milosti Božjoj" bilo ovo što danas nazivamo Bosnom i Hercegovinom. I kakve to veze ima sa građanskom, pravnom itd. državom, izuzev što se romantizacijom ovih prdonja koji bi za komad zemlje rođenu majku prodali, i koji su funkcionirali sistemom međusobnih "zaštita", (baš kao današnja kamatarska mafija), manipulira onima koji za moderne kraljeve i gospodu dirinče 8 sati za bruto 400 KM, da bi, eto, bili ponosni kako su nekada, eto, imali kraljeve i banove. A spoznaja o tome im je na razini neke RP igrice, ala Dungans and dragons. Volio bih da se svi enkako teleportujete u to vrijeme, pa da vam smisao života bude da uzgojite dovoljno žita za lokalnog kabadahiju "dobrog Bošnjanina", a da vam on tuca ženu kada mu se god digne ili čak - poput "prvog Hercegovca" (klao se oko državine sa rođenim sinom) - razmišlja kako bi razmjenio svoju državinu sa sve kmetovima za drugo manje u Ugarskoj itd.. itd... sve moralna vertikala do vertikale, koja u Dodiku, Šaji i drugoj ekipi ima dostojne nasljednike. Stvarno moraš biti mazohista da odrapiš nekoliko stotki za ovo "porodično deblo", da nakon dirinčenja uživaš u iživljavanju netalentiranog umjetnika u njegovom ovjekovječenju "svetopočivših" kraljeva i vlastele. I ja bih kupio to stablo, pod uslovom da svi imaju namontirane glogove kolce u grudima. :D
Svaka cast. :thumbup:

Upravo taj vlastelinski smrad je narod gurnuo u tursko ropstvo. Pukom je harao kraljevski otpad, a poslije begovski. Ni danas dan se nista promijenilo nije. Danasnja Bosna nema nikakve veze sa Tvrtkovom Bosnom.
Kakva glupost,sam sebe pobijaš u istoj rečenici. Svaki tvoj post je provokacija, ništa više.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#50 Re: Portreti/ slike Bosanskih kraljeva / banova

Post by Jazz_Junkie »

Van Halen wrote:
Jazz_Junkie wrote:
Energični leptir wrote:Zaista mi nisu jasne osobe sa fetišom prema okrunjenim glavama. Dobro, Tvrtko i druga gospoda su bili feudalna gospoda u čijem je vlasništvu, "po milosti Božjoj" bilo ovo što danas nazivamo Bosnom i Hercegovinom. I kakve to veze ima sa građanskom, pravnom itd. državom, izuzev što se romantizacijom ovih prdonja koji bi za komad zemlje rođenu majku prodali, i koji su funkcionirali sistemom međusobnih "zaštita", (baš kao današnja kamatarska mafija), manipulira onima koji za moderne kraljeve i gospodu dirinče 8 sati za bruto 400 KM, da bi, eto, bili ponosni kako su nekada, eto, imali kraljeve i banove. A spoznaja o tome im je na razini neke RP igrice, ala Dungans and dragons. Volio bih da se svi enkako teleportujete u to vrijeme, pa da vam smisao života bude da uzgojite dovoljno žita za lokalnog kabadahiju "dobrog Bošnjanina", a da vam on tuca ženu kada mu se god digne ili čak - poput "prvog Hercegovca" (klao se oko državine sa rođenim sinom) - razmišlja kako bi razmjenio svoju državinu sa sve kmetovima za drugo manje u Ugarskoj itd.. itd... sve moralna vertikala do vertikale, koja u Dodiku, Šaji i drugoj ekipi ima dostojne nasljednike. Stvarno moraš biti mazohista da odrapiš nekoliko stotki za ovo "porodično deblo", da nakon dirinčenja uživaš u iživljavanju netalentiranog umjetnika u njegovom ovjekovječenju "svetopočivših" kraljeva i vlastele. I ja bih kupio to stablo, pod uslovom da svi imaju namontirane glogove kolce u grudima. :D
Svaka cast. :thumbup:

Upravo taj vlastelinski smrad je narod gurnuo u tursko ropstvo. Pukom je harao kraljevski otpad, a poslije begovski. Ni danas dan se nista promijenilo nije. Danasnja Bosna nema nikakve veze sa Tvrtkovom Bosnom.
Kakva glupost,sam sebe pobijaš u istoj rečenici. Svaki tvoj post je provokacija, ništa više.
Za nacionaliste naravno jeste provokacija. Ovaj forum nazalost nije povijest nego cista politika.
Post Reply