Porodiljska naknada i djeciji doplatak

User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#51 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kockica_kockica »

Lounge Act wrote:Vidi, ja radim za oko 1000 KM mjesecno, osim toga i muz mi radi i naravno da cemo planirati djecu, ali ne mozemo isplanirati nesto sto ne znamo kako ce se odvijati.
Evo u mom slucaju sve super ide radim godinama po ugovorima koje potpisujem na period od jedne godine i onda mi odjednom kazu da me nece primiti jer sam trudna (nama inace napokon, nakon godina neuspjelih pokusaja), trebam se uskoro poroditi pa im se ne isplati i to u drzavnoj firmi (!!!) i ja godinu dana ostajem bez posla. Malo nakon rodjenja bebe firma u kojoj muz radi propada i on ostaje bez posla. To nismo mogli isplanirati nikako. Za cijelo vrijeme naseg boravka na birou nismo dobili ni jednu jedinu KM za bebu od drzave, ja nisam imala pravo na porodiljsku naknadu jer sam se porodila malo poslije isteka ugovora, ali sreca imamo porodice koje su nam izdasno pomagale. Nakon toga ja evo opet radim na istom mjestu vec nekoliko godina bez problema, muz je poceo raditi za bolju firmu, posao mu je za pozeliti i ima bolju platu. Ponovo ocekujemo bebu, ali ovaj put uspjesno planirano kako bih imala CAK 2,5 MJESECA porodiljskog odsustva. Za to vrijeme umjesto plate primit cu tu porodiljsku naknadu koja je u mom kantonu 70 % od plate, a gotovo svaki mjesec iz plate mi se izdvaja fin iznos i za pio/mio i za zdravstvo (iako sve zivo moram platiti) i za uposljavanje i za neko kantonalno uposljavanje i za zdrav. solidarnost i za porez i tako svim mojim kolegama i kolegicama. Te pare ne idu nama u dzep nego drzavi, onoj drzavi koja bi umjesto punjenja dzepova politicara trebala da ostavi i koju mrvicu narodu kojemu je to prijeko potrebno kao sto je u slucaju tih mizernih naknada i djecijeg doplatka sto je cak i u susjednoj nam zemlji puno, puno uredjenije nego kod nas, a kamo li na zapadu.
Samo ti mogu reci - lahko je pricati sa strane i osudjivati tako ljude koji zele da osnuju porodicu. Ni meni nije jasno kako neki radjaju masu djece,a nemaju ni sami kako treba od cega zivjeti, ali sraman je komentar da parovi koji nemaju dobra primanja ne bi trebali imati djecu jer ako i sam imas dijete onda znas kakva je to ljubav i da se takvo sto nikome ne bi trebalo uskratiti (osim ako nisi kako ono kod nas kazu otac-drven kolac). Po tvome oni bi trebali zivjeti i umrijeti sami bez najvece radosti u zivotu koja se nicim na svijetu ne moze zamijeniti samo zato sto ne zaradjuju dovoljno. Skontaj se malo sta pricas
Predlazem ti da odes na etiopijske forume ako ih imaju pa njima pricaj kako se ne bi trebala djeca radjat jer eto bar na osnovu njih smo koliko-toliko uredjeni
Ja pretpostavljam da je ovo meni upuceno ...

Ja vrlo dobro znam sta pricam.. U uredjenoj zemlji se nebi moglo dogoditi da ti u trudnoci daju otkaz odnosno da ti uskrate porodiljno, koliko god ono trajalo...
Ja nisam rekla da djecu ne treba radjati... Djeca su nase najvece blago...Samo je neodgovorno roditi dijete i ocekivati da ti ga neko drugi izdrzava... Treba biti objektivan... Roditelji koji nemaju dovoljno i roditelji koji su nezaposleni su dvije odvojene kategorije.. nadam se da ti je to jasno... nije isto kada su oboje na socijali kod nas (sto je tragicno jer kod ns socijala ne moze pokriti ni osnovne potrebe za zivot) ili kad barem jedno radi pa makar to bilo i za 500 KM.. u ovom sam svakodnevno i vrlo dobro znam o cemu pricam... nije isto kada nezaposleni odbije da radi jer on to ne moze ili kad zaposleni dobije otkaz i trazi bilo sta i prihvati bilo sta...

Ja sam zensko i upoznata sam sa fenomenom porodiljne naknade u nasoj zemlji... dobra preraspodjela budzeta je ono sto nam treba... tako bi se rasteretirili ovi socijalni fondovi koji su vezani za osobe u socijalnoj potrebi... a porodilje koje rade na ugovor ili na neodredjeno bi imale naknadu od zdravstva koje bi pomoglo porodilji ali i na neki neposredan nacin poslodavcima ... onda se nebi moglo desiti da te poslodavac otpusti jer si trudna i hoces na porodiljno...

Ja sam uvijek na strani zena i zene trebaju imati svoja prava ... ali me jako ljuti kad vidim da se djeca iskoristavaju kao neko sredstvo za dobijanje novca hrane i ostalog jer se toj osobi neda raditi...
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#52 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by otherside »

zeni koja je rodila dijete a u stalnom je radnom odnosu treba dati PLATU i kraj price.
svako bolovanje podrazumijeva da uposlenik prima platu ili dio plate pa zasto bi porodiljsko bilo izuzetak.
naknade i pomoci treba ostaviti za nezaposlene i socijalno ugrozene.
nema tu velike pameti ali ima velikih lopova.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#53 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

@kockica_kockica bilo je upuceno valteru :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#54 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by madner »

Ni u BiH ti ne mogu dati odkaz zbog trudnoce. Mogu ti ne preduziti ugovor, kao i svugdje drugo.

Samo je problem sto kod se ljudi drze duze nego dozvoljeno na odredjenom.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#55 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kerima1 »

I opet gak, gak i samo gak. Ja jedno, ti i ostali za tobom drugo.
Ne mozes skuziti da smo svi mi realni i pisemo sta bi ova drzava trebala za razliku od tebe nerealnog i bezobraznog vrijedjas ko god nije rekao sta tebi pase.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#56 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:03, edited 1 time in total.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#57 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kockica_kockica »

Lounge Act wrote:@kockica_kockica bilo je upuceno valteru :lol:
:chmoljava: bilo ispod mog komentara :smeker:
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#58 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:03, edited 1 time in total.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#59 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by CaneBos »

Lounge Act wrote:
valter033 wrote:...Zakonom je uredjeno primanje plate tokom bolovanja, i to niko ne osporava, to je sasvim normalno da svaka zena dobija. Da ti drzava koja grca u dugovima i okeanima nezaposlenih ljudi, daje nagradu sto si rodila dijete, to je ludost!...
A to famozno porodiljsko nije bolovanje jel? Ti stvarno nemas pojma o cemu pricas...
Ma ljudi cim vidite prosipanje superiorne "dijasporske inteligencije i znanja", bacaj na ignore..sto dzaba trosit' zivce..ha jah.. :lol:
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#60 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Naslovnica »

Ma jok, ne treba stimulirati domaći natalitet i porodilje, nego treba da postanemo nacija starih, da uvozimo kojekakve crnce i kineze kao radnu snagu u svim granama jer nemamo dovoljno svoje radne snage.
:roll:
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#61 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kadinica »

Predlažem da se prekine diskusija dok nije došao @iamia :D

Nama je u BiH jednostavno super, nismo toga svjesne, tek kad vidimo kako se ljudi vani pate.

Zato čuvajte i mazite svoju djecu, čuvajte živce da ih odgojite...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#62 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kockica_kockica »

Naslovnica wrote:Ma jok, ne treba stimulirati domaći natalitet i porodilje, nego treba da postanemo nacija starih, da uvozimo kojekakve crnce i kineze kao radnu snagu u svim granama jer nemamo dovoljno svoje radne snage.
:roll:
ne stimulira se natalitet samo novcem za porodilje... ta stimulacija je samo jedan mali kotacic... ali drzava ovakva kakva jeste i sa ovim drzavnim aparatom sva ta silna davanja jednostavno nije u mogucnosti sprovesti...
stimulaciju za povecanje prirodnog prirastaja treba raditi u vise kolosjeka...

ojacati privredu... ulaganjem ulaganjem ulaganjem...
otvarati tvornice ... a ne samo trzne centre koji jacaju jedino vlasnika...
zaposljavati radnike prema kvalifikaciji a ne podobnosti na bilo kojoj osnovi....
zastiti sve ljude od raznih diskriminacija...
reorganizirati drzavni aparat...
reorganizirati sve politike, socijala, zdravstvo, itd...
preraspodjelu budzetskih sredstava napraviti .... itd...

Tek kad ovo sve napravimo mozemo govoriti o tome da radimo na povecanju prirodnog prirastaja.. do tada nam ne gine predvidjanje da ce BiH za 10 godina biti drzava starih osoba...
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#63 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:03, edited 1 time in total.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#64 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:03, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#65 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Naslovnica »

kockica_kockica wrote:
Naslovnica wrote:Ma jok, ne treba stimulirati domaći natalitet i porodilje, nego treba da postanemo nacija starih, da uvozimo kojekakve crnce i kineze kao radnu snagu u svim granama jer nemamo dovoljno svoje radne snage.
:roll:
ne stimulira se natalitet samo novcem za porodilje... ta stimulacija je samo jedan mali kotacic... ali drzava ovakva kakva jeste i sa ovim drzavnim aparatom sva ta silna davanja jednostavno nije u mogucnosti sprovesti...
stimulaciju za povecanje prirodnog prirastaja treba raditi u vise kolosjeka...

ojacati privredu... ulaganjem ulaganjem ulaganjem...
otvarati tvornice ... a ne samo trzne centre koji jacaju jedino vlasnika...
zaposljavati radnike prema kvalifikaciji a ne podobnosti na bilo kojoj osnovi....
zastiti sve ljude od raznih diskriminacija...
reorganizirati drzavni aparat...
reorganizirati sve politike, socijala, zdravstvo, itd...
preraspodjelu budzetskih sredstava napraviti .... itd...

Tek kad ovo sve napravimo mozemo govoriti o tome da radimo na povecanju prirodnog prirastaja.. do tada nam ne gine predvidjanje da ce BiH za 10 godina biti drzava starih osoba...
Smatram da bi trebalo ići obrnutim redom.
Kome otvarati tvornice, ko će u njima raditi jednog dana?
Ipak, usuđujem se reći, mislim da je ipak najbolje izvajati za kerove u azilima po 150 i kusur maraka mjesečno, doživotno, nego taj novac davati trudnicama/porodiljama.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#66 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kockica_kockica »

Naslovnica wrote:
kockica_kockica wrote:
Naslovnica wrote:Ma jok, ne treba stimulirati domaći natalitet i porodilje, nego treba da postanemo nacija starih, da uvozimo kojekakve crnce i kineze kao radnu snagu u svim granama jer nemamo dovoljno svoje radne snage.
:roll:
ne stimulira se natalitet samo novcem za porodilje... ta stimulacija je samo jedan mali kotacic... ali drzava ovakva kakva jeste i sa ovim drzavnim aparatom sva ta silna davanja jednostavno nije u mogucnosti sprovesti...
stimulaciju za povecanje prirodnog prirastaja treba raditi u vise kolosjeka...

ojacati privredu... ulaganjem ulaganjem ulaganjem...
otvarati tvornice ... a ne samo trzne centre koji jacaju jedino vlasnika...
zaposljavati radnike prema kvalifikaciji a ne podobnosti na bilo kojoj osnovi....
zastiti sve ljude od raznih diskriminacija...
reorganizirati drzavni aparat...
reorganizirati sve politike, socijala, zdravstvo, itd...
preraspodjelu budzetskih sredstava napraviti .... itd...

Tek kad ovo sve napravimo mozemo govoriti o tome da radimo na povecanju prirodnog prirastaja.. do tada nam ne gine predvidjanje da ce BiH za 10 godina biti drzava starih osoba...
Smatram da bi trebalo ići obrnutim redom.
Kome otvarati tvornice, ko će u njima raditi jednog dana?
Ipak, usuđujem se reći, mislim da je ipak najbolje izvajati za kerove u azilima po 150 i kusur maraka mjesečno, doživotno, nego taj novac davati trudnicama/porodiljama.
Od necega se mora krenuti sad... za 10 godina biti ce kasno....
Imamo 400 000 i vise nezaposlenih od 18 do 60 godina... Djece u skolama trenutno koliko? ... Jasno je ko bi radio u njima... Ja imam posao, koji je od danas do sutra.. ja bih prva potpisala sa svjom fakultetskom diplomom da radim u tvornici sa redovnim primanjima i u njoj zaradim penziju nego ovo sto danas imam...
Trenutno ti kerovi na ulici imaju vise prava nego jedna zena u nasem drustvu... to mnogo govori o nama kao drustvu... ali necu o tome...
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#67 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

.
Last edited by Lounge Act on 03/01/2015 12:03, edited 1 time in total.
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#68 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by radenska »

.
dj-13
Posts: 10
Joined: 23/04/2013 10:36

#69 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by dj-13 »

Ljudi mene je jedino ovde zanimalo kad ce isplata nakande ako ko zna a ne da mi neko pametuje ko je tamo negdje i ko misli da ovde zene zive od te milostnje zato sto nece da rade.....objasnjavati nekome ko ne zna kako je to kad radis i ostanes bez posla zato jer si u drugom stanju a pri tom si visoko obrazovana,muz isto tako ali radi kod privatnika i ceka po 2 mjeseca platu,podstanari a beba mala .Ne kukam i ne trazim nista od nikaga na zalost nisam otisla u Dansku niti bilo gdje jer mi otac poginuo za ovu drzavu pa sam mislila da u njoj cu ja imati selameta koliko toliko....ali bez veze AKO KO BUDE IMAO BILO KAKVU INFORMACIJU O TOME KAD JE ISPLATA ILI JE TOLIKO MOCAN DA NAM MALO TO POGURA JER KANTONALNO MINISTARSTVO SE PITA KOJE JE SEBI DAVNOOO PODJELILO PLATE....MOLIM VAS JAVITE I NECEMO VISE RASPRAVE,OVI U DANSKOJ NEK SE "PATE" A JA SAM TRAZILA INFORMACIJU OD LJUDI KOJI OVDE "UZIVAJU"...
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#70 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kadinica »

:thumbup:
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#71 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by ho oponopono »

...hej tugo moja, vidi kako pjevam! :mrgreen:

...da vidim šta je valter zakuho :D pa nije daleko od istine! 8-)
User avatar
MoSa LjoŽe
Posts: 125
Joined: 18/02/2013 12:32

#72 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by MoSa LjoŽe »

Valter svaka ti se treba uokviriti, sve što je čovjek rekao je istina 100%.
dj-13
Posts: 10
Joined: 23/04/2013 10:36

#73 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by dj-13 »

MoSa LjoŽe wrote:Valter svaka ti se treba uokviriti, sve što je čovjek rekao je istina 100%.
Ma ja nek je vama ovo istina asto vam u paralamentu ljudi sjede i ne rade nista i za to nista dobiju po 100 i nesto djecijih doplataka,to je ok...i hajd praznite se negdje drugo ovde je postavljeno konkretno pitanje bez da nam neko palamudi...
dj-13
Posts: 10
Joined: 23/04/2013 10:36

#74 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by dj-13 »

otherside wrote:zeni koja je rodila dijete a u stalnom je radnom odnosu treba dati PLATU i kraj price.
svako bolovanje podrazumijeva da uposlenik prima platu ili dio plate pa zasto bi porodiljsko bilo izuzetak.
naknade i pomoci treba ostaviti za nezaposlene i socijalno ugrozene.
nema tu velike pameti ali ima velikih lopova.
Potpuno ste u parvu tako je nekada bilo u onom sistemu,moja majka mi je rekla...ona je radila otisla na trudnicko i primala platu,nije topli obrok,kartu i regres....samo sto je ovde jako malo zena koje su u radnom odnosu a regularno otisle na prodiljsko...
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#75 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kerima1 »

Naslovnica wrote:Ma jok, ne treba stimulirati domaći natalitet i porodilje, nego treba da postanemo nacija starih, da uvozimo kojekakve crnce i kineze kao radnu snagu u svim granama jer nemamo dovoljno svoje radne snage.
:roll:
Desit ce se to nama uskoro zapamti.Ove vlasti ce nas dovesti "dotle"Hrvatskojs e vec to desilo i nama ce.
Last edited by kerima1 on 25/04/2013 18:27, edited 1 time in total.
Post Reply