Porodiljska naknada i djeciji doplatak

User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#26 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kadinica »

Ja bi voljela da valter033 odgovori na moja pitanja i da se jave forumaši i iz drugih zemalja, pa da se napravi neki pregled prava po zemljama, na šta sve porodilja ima pravo.

Možda se mi ovdje u BiH organizujemo, pa malo poguramo ove vani...
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#27 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by otherside »

kadinica wrote:Ja bi voljela da valter033 odgovori na moja pitanja i da se jave forumaši i iz drugih zemalja, pa da se napravi neki pregled prava po zemljama, na šta sve porodilja ima pravo.

Možda se mi ovdje u BiH organizujemo, pa malo poguramo ove vani...
joj tebe...nek' samo prepisu od nas, k'o da je to problem, ha ja :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#28 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kerima1 »

Možda se mi ovdje u BiH organizujemo, pa malo poguramo ove vani...
:lol:
I tacno je da je natalitet i u eu zemljama u opadanju iako ulazu u to,al dzaba je.Praznima se popunjava strancima prva Danska kkao sam cula godisnje primi odredjeni broj ljudi da popuni te rupe u ljudstvu.Neka nasa drzavica ne ulaze doci ce vakat pa ce i oni ulagati nacice se tada odakle,ali nece im niko radjati kao na zapadu pa ce otvoriti vrata iz prinude strancima.Amin da sto prije dodje to vrijeme.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#29 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by otherside »

kerima1 wrote:
Možda se mi ovdje u BiH organizujemo, pa malo poguramo ove vani...
:lol:
I tacno je da je natalitet i u eu zemljama u opadanju iako ulazu u to,al dzaba je.Praznima se popunjava strancima prva Danska kkao sam cula godisnje primi odredjeni broj ljudi da popuni te rupe u ljudstvu.Neka nasa drzavica ne ulaze doci ce vakat pa ce i oni ulagati nacice se tada odakle,ali nece im niko radjati kao na zapadu pa ce otvoriti vrata iz prinude strancima.Amin da sto prije dodje to vrijeme.
imamo mi kineze :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#30 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kerima1 »

otherside wrote:
kerima1 wrote:
Možda se mi ovdje u BiH organizujemo, pa malo poguramo ove vani...
:lol:
I tacno je da je natalitet i u eu zemljama u opadanju iako ulazu u to,al dzaba je.Praznima se popunjava strancima prva Danska kkao sam cula godisnje primi odredjeni broj ljudi da popuni te rupe u ljudstvu.Neka nasa drzavica ne ulaze doci ce vakat pa ce i oni ulagati nacice se tada odakle,ali nece im niko radjati kao na zapadu pa ce otvoriti vrata iz prinude strancima.Amin da sto prije dodje to vrijeme.
imamo mi kineze :D
Odose i oni,kad oni odose znas da je zemlja propala. :lol:
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#31 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Micaha »

valter033 wrote:
kerima1 wrote:
valter033 wrote:Ne mogu da vjerujem da vas ni manje ni vise nego drzava treba stimulisati da radjate!! To je valjda plod neke ljubavi, ne surogat projekat koji treba isplacivati! Puno bogatije drzave od nas ne "stimulisu" radjanje, pa ne vidim zasto bi BiH bila izuzetak. Da je djeciji doplatak smijesan, tu se slazemo, ali ovo drugo, prosto ne mogu da vjerujem...
Navedi mi koje to puno bogatije drzave ?? Samo Hrvatska izdvaja po ovom pitanju velika sredtva,a kamoli dosta bogatije zemlje.Ja sam rodila djecu kad je djeciji doplatak bio misaona imenica,zato sam i napisala da mi zao mladih ljudi,drzava se ne trudi na malo olaksati.Covjece drzava ne moze bez ljudi funkcionisati,valjd abi trebala malo tu pripomoci!I gdje si izvukao-la iz konteksta recenicu da nekog treba stimulisati drzava da radja? Glupost samozakljucivanja.
Na kraju krajeva sve sto zadesi ovu drzavu kao sto je rat njeni ljudi ce ginuti i ostajati invalidi za nju.Prema tome da je ovo i malo kako treba zemlja barem bi ove pisljive porodiljske naknade izdvajala pored onih bijednih doplataka.
Neka me isprave ako grijesim, ali niti jedna od skandinavskih zemalja (Danska 100% jer zivim ovdje i imam dijete), koje su po standardu medju najjacim u Evropi, nema nikakve naknade za porodilje u vidu stimulacije narastaja, stoga postedi me blasfemije. Da li ce neko imati djecu ili ne, to je bila i trebala bi da bude odluka iskljucivo dvoje ljudi koji su u to ukljuceni. Izgleda da je materijalizam postao presudni faktor i u planiranju porodice, znaci dijete kao kruna neke ljubavi vise nije u prvom planu, sad je bitno da li ce drzava porodilji dati pare sto je ova rodila dijete.

Retorika tipa "drzava ne moze funkcionisati bez ljudi..." je obicna floskula koju obilno koriste na Balkanu. Pitaj svoje roditelje da li su dobijali stimulaciju ili djeciji doplatak za tebe. Drzave su funkcionisale i prije nas i nastavit ce funkcionisati i poslije nas, bez obzira porodila se ti ili ne.
Joj bezobrazna komentara. Sram te bilo valter
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#32 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by safran »

valter033 wrote:Ne mogu da vjerujem da vas ni manje ni vise nego drzava treba stimulisati da radjate!! To je valjda plod neke ljubavi, ne surogat projekat koji treba isplacivati! Puno bogatije drzave od nas ne "stimulisu" radjanje, pa ne vidim zasto bi BiH bila izuzetak. Da je djeciji doplatak smijesan, tu se slazemo, ali ovo drugo, prosto ne mogu da vjerujem...
Nažalost, u ovom slučaju stimulacija se svodi na ispunjavanje prava.
Kao prvo - ovo što je ukinuto je bonus Grada Sarajeva koji se dodjeljivao porodiljama po isteku porodiljnog. Iznos od 200-250 KM teško da je bio presudan pri donošenju odluke o donošenju mladunčeta na svijet ali je bio lijep gest. Taj bonus se dodjeljivao neke 3 godine, finansiran je iz poreza i više za to nema sredstava.
Porodiljna naknada nije ni sadaka, ni privilegija ni stimulacija. Porodiljna naknada je zarađena isto kao što je zarađena i penzija. Ja sam tu naknadu, koja nije osobito velika, primala 2 godine a doprinose za istu ću uplaćivati svoj čitav radni vijek. Ja sam platu za mart dobila, doprinosi su uplaćeni i ne vidim zašto sada porodilje ne bi imale pravo tražiti svoju naknadu za taj isti mjesec.
Imati dijete jeste projekat - za većinu najvažniji projekat u životu. Ako si ikad pisao projekat onda znaš da je najvažniji segment istog upravo Budžet. Ako Budžet ne štima od projekta nema ništa. Naravno, može se ići i grlom u jagode po principu "rodilo se ninaj ga" pa možda sve na kraju ispadne dobro (počesto i ispadne) a možda i ne.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#33 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kerima1 »

Onda su beli varali drzavu gdje su i kako stigli..
O cemu ti? Ako mislis na djeciji prije sto se primao u ex-yu pa tada je svako primao na djecu tu pomoc.
I Danska ima besplatno skolovanje (osnovno, srednje i visoko). U toku skolovanja imas pravu na stipendiju (SU), a taj kredit koji pominjes, to je kredit koji studenti uzimaju da bi mogli prezivjeti dok se skoluju, ne da bi placali skolovanje (SU Lån), vise o ovome na http://www.su.dk/English/Sider/default.aspx. Ako gledamo tako, da drzava izdvaja, ali izdvaja za sve bez obzira na starosnu dob, znaci ne iskljucivo djeca.
Vidis koju vi sadaku primate od Danske,a kritiziras i blatis nas u ovoj jadnoj Bosni kako bi mi nesto od drzave.Zasto odma nisi rekao da ti drzava hrani i skoluje dijete?Zrtva je oov sto mi u Bosni postizemo sami kako znamo i umijemo.
Da odgovorim sto kazes da mi ovdje poslije rata 17 g.nista nismo mrdnuli,a ko dijaspora nesto bi postigla da se niste uvalili u uredjene i napredne zemlje pa samo uletili u socijalu ili dobili poslove.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#34 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by CaneBos »

valter033 wrote:Ne mogu da vjerujem da vas ni manje ni vise nego drzava treba stimulisati da radjate!! To je valjda plod neke ljubavi, ne surogat projekat koji treba isplacivati! Puno bogatije drzave od nas ne "stimulisu" radjanje, pa ne vidim zasto bi BiH bila izuzetak. Da je djeciji doplatak smijesan, tu se slazemo, ali ovo drugo, prosto ne mogu da vjerujem...

Par pojmova za tebe: Natalitet, Mortalitet, Debalans, Stimulacija, Beneficije..

Informisi se kako zemlje sa problemima u natalitetu, prevelikom i premalom prirastaju reaguju i rjesavaju takve situacije, kakve mjere predostroznosti preduzimaju da ne dodje ni do jednog ni drugog. Kina je primjerice zakonom zabranila da porodice imaju vise od jednog djeteta, druge zemlje sa problemom u prirastaju su zakonski donjele beneficije/podsticaje porodicama za vise djece.

Ukratko momak, veze nemas o temi, zamolicu te da ne pristajes na muku ovim majkama koje su do sada primale ovu crkavicu i zaokrenes od teme na neku drugu!
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#35 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Android Knego »

valter033 wrote:
kerima1 wrote:
valter033 wrote:Ne mogu da vjerujem da vas ni manje ni vise nego drzava treba stimulisati da radjate!! To je valjda plod neke ljubavi, ne surogat projekat koji treba isplacivati! Puno bogatije drzave od nas ne "stimulisu" radjanje, pa ne vidim zasto bi BiH bila izuzetak. Da je djeciji doplatak smijesan, tu se slazemo, ali ovo drugo, prosto ne mogu da vjerujem...
Navedi mi koje to puno bogatije drzave ?? Samo Hrvatska izdvaja po ovom pitanju velika sredtva,a kamoli dosta bogatije zemlje.Ja sam rodila djecu kad je djeciji doplatak bio misaona imenica,zato sam i napisala da mi zao mladih ljudi,drzava se ne trudi na malo olaksati.Covjece drzava ne moze bez ljudi funkcionisati,valjd abi trebala malo tu pripomoci!I gdje si izvukao-la iz konteksta recenicu da nekog treba stimulisati drzava da radja? Glupost samozakljucivanja.
Na kraju krajeva sve sto zadesi ovu drzavu kao sto je rat njeni ljudi ce ginuti i ostajati invalidi za nju.Prema tome da je ovo i malo kako treba zemlja barem bi ove pisljive porodiljske naknade izdvajala pored onih bijednih doplataka.
Neka me isprave ako grijesim, ali niti jedna od skandinavskih zemalja (Danska 100% jer zivim ovdje i imam dijete), koje su po standardu medju najjacim u Evropi, nema nikakve naknade za porodilje u vidu stimulacije narastaja, stoga postedi me blasfemije. Da li ce neko imati djecu ili ne, to je bila i trebala bi da bude odluka iskljucivo dvoje ljudi koji su u to ukljuceni. Izgleda da je materijalizam postao presudni faktor i u planiranju porodice, znaci dijete kao kruna neke ljubavi vise nije u prvom planu, sad je bitno da li ce drzava porodilji dati pare sto je ova rodila dijete.
a sta ako se zeni prepolovi plata tokom porodiljskog odsustva? i jos vise od prepolovi... kako to tretiras?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#36 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kerima1 »

Valtereee jel ti sad lakse nasao si ispusni ventil na forumu na ovoj temi,sto neko rece mora da vas tu gdje ste pravo sjekiraju :lol: :lol: :lol:
Nema se fajde sa tobom goniti ti znas najbolje. :skoljka:
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#37 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Kruler »

valter033 wrote:Neka me isprave ako grijesim, ali niti jedna od skandinavskih zemalja (Danska 100% jer zivim ovdje i imam dijete), koje su po standardu medju najjacim u Evropi, nema nikakve naknade za porodilje u vidu stimulacije narastaja, stoga postedi me blasfemije. Da li ce neko imati djecu ili ne, to je bila i trebala bi da bude odluka iskljucivo dvoje ljudi koji su u to ukljuceni. Izgleda da je materijalizam postao presudni faktor i u planiranju porodice, znaci dijete kao kruna neke ljubavi vise nije u prvom planu, sad je bitno da li ce drzava porodilji dati pare sto je ova rodila dijete.

Retorika tipa "drzava ne moze funkcionisati bez ljudi..." je obicna floskula koju obilno koriste na Balkanu. Pitaj svoje roditelje da li su dobijali stimulaciju ili djeciji doplatak za tebe. Drzave su funkcionisale i prije nas i nastavit ce funkcionisati i poslije nas, bez obzira porodila se ti ili ne.
Griješiš!
In Denmark (børnefamilieydelse) is paid for each child under the age of 18, regardless of parental income and child support. In addition, several grants for children of single parents, children born at the same time (twins, triplets, etc.), children of pensioners etc are paid. quarterly The allowance is generally paid to the mother, under special conditions to the father. Child benefit is tax-free. commuters must submit their application for child benefit to the Danish municipality in which the workplace is located. sentences Denmark, as 1.7.2008 (in the quarter)

Children 0-2 you 4,039 DKK (approx. € 542)
Children 3-6 you 3,198 DKK (approx. € 430)
Children 7-17 you 2,516 DKK (approx. € 338)
Da prevedem. U Danskoj dječiji doplatak se plaća za svako djete mlađe od 18 godina, bez obzira na dohodak roditelja i troškove oko djeteta. Dodatno, nekoliko dodatnih grantova za djecu samohranih roditelja, djecu rođenu u isto vrijeme (blizanci, trojke, itd), djecu penzionera, itd. se isplaćuje kvartalno. Doplatak se obično isplaćuje majkama, u posebnim slučajevima očevima. Dječiji doplatak je neoporeziv. Ljudi koji putuju na posao moraju podnijetu prijavu za dječiji doplatak u Danskoj opštini u kojoj rade od 1.7.2008 (u kvartalu).

Pošto vidim da si kasnije ovo pomenuo, jasno je da oko € 400 u Danskoj nije mnogo novca (visok standard, hebiga). Recimo da za ovu cifru možeš kupiti 30-tak hamburgera u Halfax u Kopenhagenu (jedan burger je oko 25KM ali otkida), ali ako ne živiš od socijale i ako si radno sposoban i primaš normalnu prosječnu platu (među najvišima u Evropi sa 37.364 DKK ili € 5011.26 bruto), onda vjerovatno dobro dođe malo sa strane. Još ako žena radi, radosti nikad kraja.

Dakle, valter033, molim te, pssst.

Izvor podataka o prosječnim platama: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... erage_wage
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#38 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

Moja prijateljica je s muzem i djetetom pokusala zivjeti u bosni, i ona i on fakultetski obrazovani, dobre plate i sve to i znas sta - ne ide, mislili ovdje lijepo, srce vuce...vuce da ne kazem sta kad nemas para i prosle godine se lijepo vrate u dansku

po njenoj prici uredjenije skandinavske drzave nema, a ovamo vise ne bi pokusali ni u snu
i kakav, molim te, visoki standard? plate puno vece, a sve puno jeftinije nego kod nas, pampers jeftiniji, odjeca kako za djecu tako i za odrasle jeftinija na snizenju tu nova nego kod nas u radnjama polovne robe, dio hrane jeftiniji itd.
jedino sto deru za stanove (kao da ima negdje da ne deru, a i kad se uporedi koliki se dio plate procentualno izdvaja za stan tamo, a koliki ovdje vidis gdje zapravo deru), ali i tu se ima nesto od komune. oni su jos super prosli jer kad su doselili par do njih je iseljavao pa im poklonili svoje stvari, kupit ce ljudi sebi druge, a vecina nas u bosni o tome moze samo sanjati kad uzmemo u obzir da cijena jednog drvenog stola kosta kao i minimalac za koji vecina ljudi radi
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#39 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

i jos nesto - ni jedna od nas ne ocekuje da nama drzava placa sto radjamo nego da nam u tom periodu da nase pare koje nam se za vrijeme cijelog radnog vijeka izmedju ostalog i za to iz plata izdvajaju, a ne da ostajemo bez posla zbog trudnoce pa i nakon poroda jer niko nece ni trudnicu ni zenu koja ima malu bebu - mogla bi nedaj boze traziti bolovanje, sto se meni i desilo s prvim djetetom jos radim u drzavnoj firmi
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#40 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by otherside »

Lounge Act wrote:i jos nesto - ni jedna od nas ne ocekuje da nama drzava placa sto radjamo nego da nam u tom periodu da nase pare koje nam se za vrijeme cijelog radnog vijeka izmedju ostalog i za to iz plata izdvajaju, a ne da ostajemo bez posla zbog trudnoce pa i nakon poroda jer niko nece ni trudnicu ni zenu koja ima malu bebu - mogla bi nedaj boze traziti bolovanje, sto se meni i desilo s prvim djetetom jos radim u drzavnoj firmi
dzaba ti njemu pricas... sad ce on tebi fino objasniti da si trebala na to misliti prije nego si ostala trudna i kad vec znas da ti poslodavac nece placati platu ili ce ti dati otkaz zbog trudnoce, sta se bezze kofrcis i radjas djecu. ha ja...
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#41 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by otherside »

ja sam kontala da si ti samo nadrkan ali vidim da imas i ozbiljnijih problema.
niko nije rekao da nema od cega da hrani dijete. ovdje svi imaju za interneta ocito pa je valjda logicno da ce imati i za hranu.
nego, buduci da imas ta radikalna rjesenja u slucajevima materijalne ugrozenosti, hoces li ukoliko izgubis posao (ti ili supruga), poslati svoje dijete u dom?
mislim, to je neki ekvivalent tvojoj logici da ako roditelj zna da nema plate za vrijeme porodiljskog ne treba ni radjati djecu.
ko tebi garantuje da sutra neces izgubiti posao? sta ce onda biti sa tvojim djetetom?
u svijetu nikad nikome dijete ne bi ni palo na pamet da razmisljaju poput tebe.
da ti pravo kazem, s takvim mentalnim sklopom, ne znam ni kako si se usudio da ga dobijes.
i samo da jos jednom napomenem, ovdje se govori o zakonskim PRAVIMA a ne o sadaki, pomoci ili nekoj nafaki s nebi kao sto ti volis da podcrtas.
opet ti kazem, istresas se na pogresnoj populaciji.
User avatar
Latinka
Posts: 93
Joined: 22/10/2010 09:19

#42 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Latinka »

Pa je li baš svaka tema mora krenuti u ovom smjeru?

Moja situacija: radim već 8 godina u istoj firmi, na neodređeno. Imamo sasvim OK platu, i muž i ja. Kupili stan na kredit. Dobili djete, hB, i ja tokom porodiljskog bolovanja nisam dobila ni 1 KM od firme. Nedavno sam se vratila na posao. Ali nije samo moja situacija takva. Većina firmi tako funkcioniše, jer zakonom nije obavezno da se isplaćuje bilo kakav procenat plate porodilji. Tako da nam je dobro dolazila ta naknada.
A imam zaovu u Austriji koja, u zavisnosti od trajanja porodiljskog, dobija i određenu naknadu. Fino žena rodila 2 djece, oba puta bila odsutna s posla po 2 godine i dobijala po 480 EUR-a mjesečno. Bez kašnjenja, što je i bilo prvo pitanje na temi.

valter, nisam čitala tvoje ostale komentare na drugim temama i ne znam je li zvuče ovako ili onako, ali tvoj prvi komentar na ovoj temi je bio jako bezobrazan i nefer, bez obzira na to gdje i kako živiš
dj-13
Posts: 10
Joined: 23/04/2013 10:36

#43 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by dj-13 »

valter033 wrote:Ne mogu da vjerujem da vas ni manje ni vise nego drzava treba stimulisati da radjate!! To je valjda plod neke ljubavi, ne surogat projekat koji treba isplacivati! Puno bogatije drzave od nas ne "stimulisu" radjanje, pa ne vidim zasto bi BiH bila izuzetak. Da je djeciji doplatak smijesan, tu se slazemo, ali ovo drugo, prosto ne mogu da vjerujem...
Ocigledno je da nemate djecu pa tako pricate,ne radi se o stimulaciji radjanja nego o pomoci drzave i njenom podmlatku i mladim majkama,imate pogresnu informaciju da ostale zemlje ne stimulisu mlade majke,al eto opet Vam kazem kad budete imali djecu shvatiti cete kako je i o cemu se ovdje govori.
User avatar
Latinka
Posts: 93
Joined: 22/10/2010 09:19

#44 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Latinka »

Da, moj komentar je balkanski, jer živim na Balkanu.
Ti ne, i zato ne konentariši naš "balkanski mentalitet" više

Ja sam napisala vlastito iskustvo u vezi teme, mislim da je to argument da ne može biti jači. A ti izgleda samo vidiš i nekako pročitaš ono što se o tebi napiše
Last edited by Latinka on 25/04/2013 09:00, edited 1 time in total.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#45 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Alhemicarkaa »

valter033 wrote:
Decko, ukratko, koja je svrha tvog komentara? Ima neku poentu?
Da, valtere, zaista, koja je svrha tvojih komentara? Rekao bi čovjek da nam ti daješ porodiljsku naknadu, koliko si zapjenio.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#46 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Alhemicarkaa »

valter033 wrote:
Ne znam od cega ti prijateljica zivi, ali Danska je jedna od najskupljih zemalja u Evropi. Do prije nekoliko godina, Kopenhagen je bio najskuplji grad za zivjeti. Da ne idemo previse u detalje, hljeb je 5 KM (20 DKK), kafa u kafani je 10 KM (40 DKK), puter 400 gr. 4,5 KM (18 DKK), mlijeko 1 L. 2 KM (7,5 DKK), Pampers kutija pelena, ca. 80 kom je oko 80 KM (300 DKK) vise ponuda mozes vidjeti na http://viewer.zmags.com/publication/2b8 ... 2b84d0e8/1 (Bilka je ekvivalent Mercatoru), KM = DKK/3.8, za vise ponuda iz Bilke http://www.bilka.dk
Jebote kako je skupo, auuuu lelelele. Kod nas, ba džaba, 250 grama 4,5 KM. A Veliki brat je rekao da će nam povećati slijedovanje sa 250 grama na 200!
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#47 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by kockica_kockica »

U zemlji u kojoj zena ima manje prava od jednog psa ...
Danas je postalo normalno da poslodavac zenu pri zaposljavanju pita za godine, jeli u braku, planira li brak, ako je u braku ima li djece, ako nema kada planira djecu, ako nije u braku a planira ga opet pitanje hoce li odmah raditi na djetetu... ja ne znam kako ovo zvuci nekom drugom ali meni zvuci vrlo diskriminirajuce, jer muskarca kad primaju na posao ne pitaju da li ima djecu, jeli u braku i planira li djecu...

Zena kad se zaposli iz straha od gubitka posla cesto izbjegava zatrudniti... Neke se da ne kazem sta pa zatrudne i onda skontaju da poslodavac ma koliko im se cinio fer i dobar nije takav... Uglavnom je to borba oko odlaska na porodiljno, i kada dobijes porodiljno niti jedan od poslodavaca ne zeli placati niti jedan dio place dok je na porodiljnom, neki ne zele takvu zenu uopce ostaviti u svom okruzenju.. Kao da zene trudnocom postanu leprozne, sugave ili tako nesto... Mozda treba napraviti kampanju : trudnoca nije prelazna, zavrsava za 9 mjeseci, i onda se rodi dijete, a zena - majka nakon odredjenog vremena 3-6-9-12 mjeseci moze raditi...

Porodiljna naknada je kod nas postala tema satkana od drame... ona zavisi od Kantona do Kantona i isplacuje se kao socijalno davanje... zapravo to nije socijalno davanje, niti bi trebalo da bude dio socijalne politike.. nisu sve porodilje u stanju socijalne potrebe, i naknade za porodilje koje su u radnom odnosu bi trebalo da izdvaja zdravstvo... Ta naknada bi trebala biti stimulacija porodicama i poslodavcima koji bi na mjesto te porodilje mogli uposliti privremenu zamjenu i placati dio porodilji i zamjenu za nju... Kako je kod nas sve nakaradno tako i to biva nakaradno... Druga kategorija zena su one koje nigdje ne rade... Ima zena koje su porodilje a u socijalnoj su potrebi.. e te zene trebaju dobiti porodiljnu naknadu iz socijalnog fonda ... ali ne da to bude poticaj da nam sad socijalni slucajevi prelave drzavu socijalnim slucajevima koje roditelji nemaju od cega hraniti pa ih daju drzavi odnosno nama gradjanima da ih mi hranimo... Nemojte me pogresno razumjeti, ali radjati djecu a znati da ih nemas cime hraniti, i na koncu plakati po raznim TV stanicama kako su gladni za mene je neodgovorno ponasanje tih roditelja. Moze se desiti jedno dijete ili dvoje, ali 8 djece je vec neodgovorno ponasanje.
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#48 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

Vidi, ja radim za oko 1000 KM mjesecno, osim toga i muz mi radi i naravno da cemo planirati djecu, ali ne mozemo isplanirati nesto sto ne znamo kako ce se odvijati.
Evo u mom slucaju sve super ide radim godinama po ugovorima koje potpisujem na period od jedne godine i onda mi odjednom kazu da me nece primiti jer sam trudna (nama inace napokon, nakon godina neuspjelih pokusaja), trebam se uskoro poroditi pa im se ne isplati i to u drzavnoj firmi (!!!) i ja godinu dana ostajem bez posla. Malo nakon rodjenja bebe firma u kojoj muz radi propada i on ostaje bez posla. To nismo mogli isplanirati nikako. Za cijelo vrijeme naseg boravka na birou nismo dobili ni jednu jedinu KM za bebu od drzave, ja nisam imala pravo na porodiljsku naknadu jer sam se porodila malo poslije isteka ugovora, ali sreca imamo porodice koje su nam izdasno pomagale. Nakon toga ja evo opet radim na istom mjestu vec nekoliko godina bez problema, muz je poceo raditi za bolju firmu, posao mu je za pozeliti i ima bolju platu. Ponovo ocekujemo bebu, ali ovaj put uspjesno planirano kako bih imala CAK 2,5 MJESECA porodiljskog odsustva. Za to vrijeme umjesto plate primit cu tu porodiljsku naknadu koja je u mom kantonu 70 % od plate, a gotovo svaki mjesec iz plate mi se izdvaja fin iznos i za pio/mio i za zdravstvo (iako sve zivo moram platiti) i za uposljavanje i za neko kantonalno uposljavanje i za zdrav. solidarnost i za porez i tako svim mojim kolegama i kolegicama. Te pare ne idu nama u dzep nego drzavi, onoj drzavi koja bi umjesto punjenja dzepova politicara trebala da ostavi i koju mrvicu narodu kojemu je to prijeko potrebno kao sto je u slucaju tih mizernih naknada i djecijeg doplatka sto je cak i u susjednoj nam zemlji puno, puno uredjenije nego kod nas, a kamo li na zapadu.
Samo ti mogu reci - lahko je pricati sa strane i osudjivati tako ljude koji zele da osnuju porodicu. Ni meni nije jasno kako neki radjaju masu djece,a nemaju ni sami kako treba od cega zivjeti, ali sraman je komentar da parovi koji nemaju dobra primanja ne bi trebali imati djecu jer ako i sam imas dijete onda znas kakva je to ljubav i da se takvo sto nikome ne bi trebalo uskratiti (osim ako nisi kako ono kod nas kazu otac-drven kolac). Po tvome oni bi trebali zivjeti i umrijeti sami bez najvece radosti u zivotu koja se nicim na svijetu ne moze zamijeniti samo zato sto ne zaradjuju dovoljno. Skontaj se malo sta pricas
Predlazem ti da odes na etiopijske forume ako ih imaju pa njima pricaj kako se ne bi trebala djeca radjat jer eto bar na osnovu njih smo koliko-toliko uredjeni
dj-13
Posts: 10
Joined: 23/04/2013 10:36

#49 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by dj-13 »

Kruler wrote:
valter033 wrote:Neka me isprave ako grijesim, ali niti jedna od skandinavskih zemalja (Danska 100% jer zivim ovdje i imam dijete), koje su po standardu medju najjacim u Evropi, nema nikakve naknade za porodilje u vidu stimulacije narastaja, stoga postedi me blasfemije. Da li ce neko imati djecu ili ne, to je bila i trebala bi da bude odluka iskljucivo dvoje ljudi koji su u to ukljuceni. Izgleda da je materijalizam postao presudni faktor i u planiranju porodice, znaci dijete kao kruna neke ljubavi vise nije u prvom planu, sad je bitno da li ce drzava porodilji dati pare sto je ova rodila dijete.

Retorika tipa "drzava ne moze funkcionisati bez ljudi..." je obicna floskula koju obilno koriste na Balkanu. Pitaj svoje roditelje da li su dobijali stimulaciju ili djeciji doplatak za tebe. Drzave su funkcionisale i prije nas i nastavit ce funkcionisati i poslije nas, bez obzira porodila se ti ili ne.
Griješiš!
In Denmark (børnefamilieydelse) is paid for each child under the age of 18, regardless of parental income and child support. In addition, several grants for children of single parents, children born at the same time (twins, triplets, etc.), children of pensioners etc are paid. quarterly The allowance is generally paid to the mother, under special conditions to the father. Child benefit is tax-free. commuters must submit their application for child benefit to the Danish municipality in which the workplace is located. sentences Denmark, as 1.7.2008 (in the quarter)

Children 0-2 you 4,039 DKK (approx. € 542)
Children 3-6 you 3,198 DKK (approx. € 430)
Children 7-17 you 2,516 DKK (approx. € 338)
Da prevedem. U Danskoj dječiji doplatak se plaća za svako djete mlađe od 18 godina, bez obzira na dohodak roditelja i troškove oko djeteta. Dodatno, nekoliko dodatnih grantova za djecu samohranih roditelja, djecu rođenu u isto vrijeme (blizanci, trojke, itd), djecu penzionera, itd. se isplaćuje kvartalno. Doplatak se obično isplaćuje majkama, u posebnim slučajevima očevima. Dječiji doplatak je neoporeziv. Ljudi koji putuju na posao moraju podnijetu prijavu za dječiji doplatak u Danskoj opštini u kojoj rade od 1.7.2008 (u kvartalu).

Pošto vidim da si kasnije ovo pomenuo, jasno je da oko € 400 u Danskoj nije mnogo novca (visok standard, hebiga). Recimo da za ovu cifru možeš kupiti 30-tak hamburgera u Halfax u Kopenhagenu (jedan burger je oko 25KM ali otkida), ali ako ne živiš od socijale i ako si radno sposoban i primaš normalnu prosječnu platu (među najvišima u Evropi sa 37.364 DKK ili € 5011.26 bruto), onda vjerovatno dobro dođe malo sa strane. Još ako žena radi, radosti nikad kraja.

Dakle, valter033, molim te, pssst.

Izvor podataka o prosječnim platama: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... erage_wage
Kruler ,svaka cast!!!!
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#50 Re: Porodiljska naknada i djeciji doplatak

Post by Lounge Act »

valter033 wrote:...Zakonom je uredjeno primanje plate tokom bolovanja, i to niko ne osporava, to je sasvim normalno da svaka zena dobija. Da ti drzava koja grca u dugovima i okeanima nezaposlenih ljudi, daje nagradu sto si rodila dijete, to je ludost!...
A to famozno porodiljsko nije bolovanje jel? Ti stvarno nemas pojma o cemu pricas...
Post Reply