Porodični automobil

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#26 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

van Basten wrote:A KOJA JE cijena Scenica kojom se barata? Koliko je manja od Espace-a?
razlika je oko 20 000 KM. Što se tiče razlike između Grand Scenic-a i Scenica razlilka je oko 2 000 KM. eh ako se sa Grandom dobije samo nesto veci gepek, onda se ne isplati uzimati ga, jer je mnogo prakticnije voziti manji auto po gradu, a za puta vani nabaciti na galeriju "tabut" koji kosta manje od 2 000 KM
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#27 Re: Porodični automobil

Post by Nabucco »

kolika je doplata za 7 sjedista u Grand Scenicu ?
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#28 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

Nabucco wrote:kolika je doplata za 7 sjedista u Grand Scenicu ?
koliko se sjecam oko 1000 KM
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#29 Re: Porodični automobil

Post by rekla-kazala »

Ja ne znam kakav je Scenic ali znam kakva je zafira. Koliko vidim po cijeni su tu negdje oko 40.000 KM .
Zafira cosmo paket 1.9 CDTI, sedam sjedišta koju ja vozim od 2008. je odlična. Koštala je 43.000 KM
Odličana udobnost, visina sjedenja, odlična sjedišta, velik gepek, stabilnu konstrukciju ( 1680 kg), odlične kočnice, dobra upravljivost. Na 85.000 km koliko sam prešao još uvijek prve kočnice, nema korozije, amortizeri na tehničkom rekoše ko novi.
Ono što se može naći kao zamjerka je nešto veća potrošnja u gradu zbog težine vozila, prosjek 9,5 litara a na otvorenom 5 do 6 litara.
Naravno i problem sa EGR-om koji je uobičajen kod svih vozila ako se pretežno voze po gradu.
Treba još reći da će za deset godina vrijediti maksimalno 10.000 KM. :sad:
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#30 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

rekla-kazala wrote:Ja ne znam kakav je Scenic ali znam kakva je zafira. Koliko vidim po cijeni su tu negdje oko 40.000 KM .
Zafira cosmo paket 1.9 CDTI, sedam sjedišta koju ja vozim od 2008. je odlična. Koštala je 43.000 KM
Odličana udobnost, visina sjedenja, odlična sjedišta, velik gepek, stabilnu konstrukciju ( 1680 kg), odlične kočnice, dobra upravljivost. Na 85.000 km koliko sam prešao još uvijek prve kočnice, nema korozije, amortizeri na tehničkom rekoše ko novi.
Ono što se može naći kao zamjerka je nešto veća potrošnja u gradu zbog težine vozila, prosjek 9,5 litara a na otvorenom 5 do 6 litara.
Naravno i problem sa EGR-om koji je uobičajen kod svih vozila ako se pretežno voze po gradu.
Treba još reći da će za deset godina vrijediti maksimalno 10.000 KM. :sad:
čini mi se da je osnovni paket Zafire oko 37 000 KM dok se Scenic sa motorom koji sam pominjao ranije i podobro napucan moze dobiti za cca 33 000 KM. Ovo su dakle klasične, ne "grand" izvedbe ovih auta. ono što mi je zapelo i kod Zafire za oko je da je odozada ista situacija kao i sa Altea XL tj.sjedište + klupica, a ne 3 sjedišta kao kod Scenic-a i Picassa, a mislim da to čini bitnu razliku za troje djece. Doduse sto se potrošnje tice ovaj Scenic je gori jer kataloski trosi gradske cca 10l, sto u stvarnosti vjerovatno znaci cca.12l....al kao sto ranije rekoh to nije prevelik problem na ovu kilometražu koju prelazim, a moze se i plin ugraditi u konačnici
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#31 Re: Porodični automobil

Post by Travnički Noćni Šetač »

Ford Galaxy ... 7 sjedišta ... panorama krov... odlična oprema... mnogo pretinaca ... 4,81 metar dužina...





Image

Image
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#32 Re: Porodični automobil

Post by citroen xm »

U ovoj klasi su Scenic i Pikaso tate, dalje od ta dva ne treba tražiti.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#33 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

Travnički Noćni Šetač wrote:Ford Galaxy ... 7 sjedišta ... panorama krov... odlična oprema... mnogo pretinaca ... 4,81 metar dužina...
zanimljiv auto, međutim za cijenu od preko 50 000 KM ne uzimam ga u obzir :) a za te pare mislim da se cak i puno bolje moze naci
citroen xm wrote:U ovoj klasi su Scenic i Pikaso tate, dalje od ta dva ne treba tražiti.
pa i ja stekoh takvo ubjeđenje, pa kontam da provjerim sa drugima. btw.što je Picasso manje opremljen, a skuplji?
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#34 Re: Porodični automobil

Post by LeKo »

Picasso je od ove godine na tržištu, a Scenic je u ovom obliku već par godina. Ako gledaš online cjenovnike, oni nisu realna slika cijene, zna biti odstupanja i po par hiljada (+-), ako ti ne "gori" da kupiš auto do kraja godine, Citroen će na proljeće (gotovo im je to praksa) praviti akcije, tu onda bude svega dobrog za realno para. Sretno u izboru.
f_ar
Posts: 102
Joined: 27/05/2014 10:45

#35 Re: Porodični automobil

Post by f_ar »

lajkujMe wrote:Ne znam bas da li je porodicni ali bolje auto za ovu cijenu sigurno neces naci a na pogled izgleda poprilicno veliko taman za porodicu. A to je Suzuki SX4 oprema koju dobijes za cijenu je nenormalno dobra a jos Japanac kvalitet pravi :D za dijelova se kasnije neces ni morati sekirati ljudi ga kod nas trenutno uzimaju ko bombone prodaja skoro kao skoda fabia tamo 2000tih...
Suzuki SX4 je isti potpuno kao i Fiat Sedici, samo logo firme drugaciji na vrhu haube :-)
Japanci i Italijani su to skupa napravili, a dizajn je radio Giorgetto Giugiaro
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#36 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

LeKo wrote:Picasso je od ove godine na tržištu, a Scenic je u ovom obliku već par godina. Ako gledaš online cjenovnike, oni nisu realna slika cijene, zna biti odstupanja i po par hiljada (+-), ako ti ne "gori" da kupiš auto do kraja godine, Citroen će na proljeće (gotovo im je to praksa) praviti akcije, tu onda bude svega dobrog za realno para. Sretno u izboru.
nije nikakva zurba...mozda se uspijemo potrpati i u stepway II samo da dodam kovceg na galeriju :) hvala na informacijama
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#37 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

vettel wrote:jesi li razmisljao care o octaviji karavan. imas ogroman gepek koji bukvalno guta prtljagu, dobre CR TDI motore i najbolji omjer - ulozeno dobiveno. Uglovnom, sta god da odlucis sretno :thumbup:

p.s. ne mora bit monovolumen ima i dobrih porodicnih karavana, a bolja im je aerodinamika od monovolumena
problem sa karavanima je sto svi redom imaju 2,5 mjesta odozada, a velicina gepeka je bitna uglavnom kod duzih putovanja, sto je lakorješivo sa kovcegom na galeriji. Uz sve to octavia se najvise krade i poprilicno su skromne kada je oprema u pitanju.
User avatar
Optimist
Posts: 13649
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38 Re: Porodični automobil

Post by Optimist »

Ako sam dobro upratio ti insistiras na 3 zasebna sjedala na zadnjoj klupi a trece dijete nije ni doslo na svijet. :-D

Bice njima i vise nego udobno na zadnjoj klupi i/ili u svojim sjedalicama, bila ona 3 zasebna ili 2,5 kako kazes, jos barem 10-ak godina.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#39 Re: Porodični automobil

Post by goran16v »

Nije p[itanje prostora nego sigurnosti, 3 zasebna sjedala znace 3 Isofixa, znaci 3 djecije sjedalice.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#40 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

Optimist wrote:Ako sam dobro upratio ti insistiras na 3 zasebna sjedala na zadnjoj klupi a trece dijete nije ni doslo na svijet. :-D

Bice njima i vise nego udobno na zadnjoj klupi i/ili u svojim sjedalicama, bila ona 3 zasebna ili 2,5 kako kazes, jos barem 10-ak godina.
:) ako 2,5 budu dovoljna, onda cu samo na galeriju nabaciti "tabut" i lagano skupljati parice da sa manje stresa nabavim sta drugo kada dodje vrijeme za to :)
romeomoraprezivjeti
Posts: 1632
Joined: 15/09/2012 14:06
Location: SARAJEVO

#41 Re: Porodični automobil

Post by romeomoraprezivjeti »

Dacia Lodgy bi bio pravi izbor za tebe. :wink:
http://dacia.rs/central/media/Lodgy/Acc ... 49x271.jpg
User avatar
ElRe
Posts: 10818
Joined: 12/12/2011 11:28

#43 Re: Porodični automobil

Post by ElRe »

jefferson wrote: Sto se tice kvalitete Suzuki bas i niej an dobrom glasu kao ostali japanci. Previse prstiju tu ima GM.
SX4 nastao u saradnji sa Fiatom i GM nije imao uticaja. Benzinci su klasicni, Suzukijevi, a dizeli Multijet Fiat.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#44 Re: Porodični automobil

Post by goran16v »

Koliko ja znam,. mislim da je i @johntra o tome posao, SX4 je u potpunosti Suzukijev proizvod, bez ozbira na znacku pravi se u Suzukijevoj fabrici u Madjarskoj, s tim da su Fiatov "doprinos" dizel motori u dizel varijantama SX4/Sedicia. Fiat gotov proizvod placa time da se u IT ne prodaje SX4, a da na ostalim trzistima gdej se prodaju uporedo SX4 ima povoljnije uslove prodaje.
volan
Posts: 152
Joined: 26/04/2013 10:19

#45 Re: Porodični automobil

Post by volan »

biggrin wrote:S obzirom da mi se porodica izgleda širi za dodatnog člana, počeo sam razmišljati o nabavci novog auta koji bi zadovoljio potrebe petočlane porodice. Dakle veći prostor za sjedenje i gepek. Godišnje prelazim cca.15 000 km i kao logično mi se nametnulo da gledam monovolumene. Upoređujući prisutne na BiH tržištu, čini mi se da je najbolji omjer cijene i ponuđenog novi Scenic. Zanimljiv je i c4 picasso, ali za više para dobije se poprilično manje, a cijena je jedan od bitnijih faktora. Za polovno se ne bih odlučio, s obzirom da nisam spreman da snosim rizik koji isti nosi sa sobom, a i sa novim mislim da bih, uz navedenu kilometražu koju prelazim i redovno servisiranje, bio miran bar 10 godina.

Pošto je ovo još uvijek u fazi razmišljanja bio bih zahvalan za mišljenja, iskustva i sl.
Monovolumen je rijetkost na stanju pa je vrlo vjerovatno da će se na njega morati platiti puna cijena pri čemu je u samom startu prilično skup.
Ja bih provjerio karavaske izvedbe kompakt klase jer su nešto duže u međuosovinskom razmaku a ne spuštaju zadnji dio krova kao hatch/sedan, tako da na zadnjoj klupi ima par centimetara više "legroom-a" i "headroom-a".Ako to nije dovoljno tek bih onda išao na monovolumen.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#46 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

...za 5 osoba...
romeomoraprezivjeti wrote:Dacia Lodgy bi bio pravi izbor za tebe. :wink:
http://dacia.rs/central/media/Lodgy/Acc ... 49x271.jpg
možda si i u pravu. cak sada i vozim daciu i prezadovoljan sam sa njom, al mi je ovaj Lodgy jednostavno neprihvatljivo gadan :)
volan wrote: Monovolumen je rijetkost na stanju pa je vrlo vjerovatno da će se na njega morati platiti puna cijena pri čemu je u samom startu prilično skup.
Ja bih provjerio karavaske izvedbe kompakt klase jer su nešto duže u međuosovinskom razmaku a ne spuštaju zadnji dio krova kao hatch/sedan, tako da na zadnjoj klupi ima par centimetara više "legroom-a" i "headroom-a".Ako to nije dovoljno tek bih onda išao na monovolumen.
nakon sto su ljudi izmislili kovčeg za galeriju, meni su karavani izgubili smisao, osim ako porodica ima psa ili neku sl.zivotinju, jer za manje para se dobije isto, a pri tome za gradske vožnje, a koja je najčešća, čovjek dobije manje auto...što je počesto vrlo zgodno. Vjerujem da tu nema problema sa prostorom za noge i visinom, ali ostaje glavni problem zbog kojeg bih eventualno i mijenjao auto, a to je širina zadnjeg dijela auta
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#47 Re: Porodični automobil

Post by 530i »

Ako imaš potrebu za tri dječije sjedalice istovremeno, obavezno isprobaj prije kupovine bilo kog auta. Ni ti monovolumeni tipa Scenic i kompanija nisu uvijek idealni po tom pitanju.
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#48 Re: Porodični automobil

Post by citroen xm »

Monovolumeni su kontenjeri na točkovima? Ma daj ba, bježi. Isto kao kada bi za karavana napisao da je mrtvačko vozilo.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#49 Re: Porodični automobil

Post by biggrin »

meni, kad ih vidim, u glavi odmah tri gajbe zelene salate, jedna paradajza.... :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58726
Joined: 03/08/2010 19:04

#50 Re: Porodični automobil

Post by kakavdanakneiskustvu »

Fiat doblo
Post Reply